Vilnius vecht voor vrijheid Lijkt minister Van den Broek ineens op Thatcher? Euforie voorbij bij start van Oost-Europa bank Thee of koffie op bed VERWARRING OVER DE VEILIGHEIDSSTRUCTUUR VAN EUROPA 'ONVOLDOENDi HOOP OP SNELLE WEDEROPBOUW VOLKOMEN VERDWENEN GRIMMIGE SFEER IN HOOFDSTAD LITOUWEN pESTEM BINNENU DE STEM COD Dogma of... ...Verlichting Toeval. Het Nos-jour- _DE STEM. DESTEMACHTERGROND ZATERDAG 13 APRIL 1991 naal maakt melding van de scheepsramp met de veerboot Moby Prince en de EO, waar ik -misschien ten onrechte - normaal nooit naar kijk, heeft een documentaire over de Holland-Amerika Lijn op het programma. Het jour naal laat een deerlijk verbrand schip zien, waarvan het avond blad al heeft gemeld dat het de oude Koningin Juliana is, van wijlen de Stoomvaartmij. Zee land (SMZ). In de EO-docu- mentaire zie ik, met bijna evenveel hartzeer als de oud bemanningsleden, hoe op een Taiwanese werf het meest glo rieuze zeekasteel dat ooit on der Nederlandse vlag heeft ge varen, de Nieuw Amsterdam, machinaal en met goedkope Ionen-handen uit elkaar wordt getrokken. Een schip is een 'zij'. Daarom houdt een man een schip. In de ook qua historisch beeld materiaal weinig opwindende documentaire, die bovendien meer over de Nieuw Amster dam dan over de Holland- Amerika Lijn gaat, komen oud-opvarenden aan het woord. Vertrouwde typen, bijna vergeten accenten en uit drukkingen uit een tijd die ver achter me ligt. „Als we begon nen te kojangen....", zegt er een om er direct aan toe te voegen: ....eh, slingeren bedoel ik." Kojangen! Ik was het woord helemaal vergeten. Een van hen heeft een meters lang model van het schip in zijn huis staan. Behalve een 'zij' is een schip op zee voor de zeeman zijn hele mini-wereld, de enige plek om te leven temidden van de ontzagwekkende leegte van de oceaan, een capsule van ge borgenheid waarin hij beschut is tegen de grillen van de even majestueuze als verraderlijke watervlakte. Ik heb nooit een voet op de Nieuw Amsterdam gezet, maar in Rotterdam heb ben we wel vaak met de Karei Doorman vlakbij haar gelegen en het was een genoegen, bijna een genot, om naar haar te kijken en met de ogen haar elegant vloeiende lijnen af te tasten. Ik kon dan ook heel goed meevoelen met de man nen,. die op haar gevaren heb ben en na al die jaren nog steeds aan hartzeer blijken te lijden. Aan de Koningin Juliana heb ben we aangename herinnerin gen. Onze jongens maakten hun eerste zeereis met de Ju liana, deze zomer precies 20 jaar geleden. Ze waren 7 en 5 jaar en dreven mijn vrouw tot wanhoop met hun geren over de dekken en geklim in railin- gen. De Juliana was het eerste rij-op-rij-af-schip van de SMZ (Hoek van Holland-Harwich), maar nog lang niet zo groot als dat soort schepen tegenwoor dig is en vooral niet zo schoe nendoosachtig van vormge ving. Je werd er nog als passa- gier behandeld: bij aankomst begroet en naar je hut bege leid, waar een hofmeester no teerde waar je mee gewekt wilde worden: koffie of thee. Op volgende reizen werd je herkend door de barman, de hofmeesters en hostessen. Dat was plezierig. Tegenwoordig betreedt je een jumbo-ferry alsof het een gelede bus zon der conducteur is. Je zoekt het zelf maar uit. Pictogrammen wijzen de weg. Toen de Juliana te klein werd, kwam de Prinses Beatrix, van uiterlijk nog altijd een schip en geen jumbo-ferry, maar wel groter en alleen de barman be groette ons als oude beken den. Je kreeg er nog wel koffie of thee op bed. Lange tijd voer de Juliana op elke oversteek achter haar dochter aan, want het passagiersaanbod en vrachtverkeer groeide en groeide en de 'nieuwe' Beatrix was al gauw te klein. AI na acht jaar moest ze vervangen worden door de Koningin Beatrix, een jumbo. De SMZ was een one-ship-company ge worden. Wat 'n vergane glorie! De Nieuw Amsterdam gesloopt. De Koningin Juliana ver brand. De Koningin Beatrix met SMZ en al aan een buiten lander verkocht en grote pas sagiersschepen, waaronder jumbo-ferries, worden al lang niet meer in Nederland ge bouwd. Van Juliana naar 'lu xueuze' jumbo: steeds meer en steeds groter en intussen is de maritieme luxe aardig geprole tariseerd. Bierbrouwer Brand raakt zijn predikaat koninklijk kwijt. Het staat - weer een toeval - in de- zelfe krant als waarin we lezen van de prille koninklijke allure van minister Maij. Zowat een jaar geleden was ik getuige van een koninklijk bezoek. In het zicht van het door haar in gebruik te stellen nieuwe ge bouw, landde de helicopter met de koningin aan boord op een voetbalveldje, waar de eerder uit Den Haag gekomen hofauto klaarstond om hare majesteit naar het gebouw te brengen. De terugreis verliep, in omgekeerde volgorde, het zelfde en de dienstauto reed leeg terug naar Den Haag. Ef ficiënt, maar niet zuinig en mi lieubewust, maar het is de ko ningin, die zich overigens be helpt met tamelijk ordinaire hofauto's van het merk Ford, van harte gegund. Afgezien van het bescheiden automerk heeft deze konink- i lijke manier van files ontwij ken onze minister van Files en Waterstaat blijkbaar zeer aan gesproken. Donderdag moest ze in Coevorden zijn. Ze stuurde, haar chauffeur met de dienstwagen vooruit en vor derde zelf een helicopter van de luchtmacht om ermee naar Drente te vliegen. In Coevor den reed ze rond in de dienst auto, die later weer leeg in de file -kon gaan staan terwijl zij zich terug liet wieken. Heel ef ficiënt van Hare Maje-Maij. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. S 076-236911 Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, S 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41a 236326, Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1S 01100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14. 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, S 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, S 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9 S 01150-17920. Postadres." Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP S 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per kwartaal 77,90, per half jaar 155,25 óf per jaar 302,25. Voor abonnees die automatisch betalen, per maand 26,00, per kwartaal 75,90, per half jaar 151,25 óf per jaar 294,75. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. 1,40; zat. 1,70. Service-afdeling abonnementen: S 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice* Centrale reclame-afdeling S 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties S 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur S 076-236394/236911 -ABNrek. 52053S447. Door Frans Boogaard 'VERBODEN VOOR tanks'. Het zelfgemaakte roodAvitte verbodsbord bij de eerste van een reeks indrukkende barricades Om het parle ment van Litouwen zou zo in een cartoon kunnen. Alleen valt er in Vilnius, de zwaar-beproefde hoofdstad van de grootste van de drie Baltische republieken niet zo veel te lachen. Met 14 doden, brutaal neerge- maaid door Sovjet-milities en voor een deel letterlijk platge walst door Sovjet-tanks, heeft Litouwen begin dit jaar zijn drang naar zelfstandheid bui tengewoon zwaar moeten beko pen. Bovendien staat voor iedere Li touwer vast dat het maar een kwestie van tijd meer is voor dat het Sovjet-leger zich op nieuw manifesteert. „De bezet ting van onze radio en tv was nog maar het begin", zegt pre sident Vytautis Landsbergis. „De Sovjet-provocaties zijn ook daarna gewoon doorge gaan". Afgelopen dinsdag nog voerden Sovjet-troepen een geslaagde overval uit op de sportschool naast het gebouw van de Li touwse landsverdediging. Landsbergis, met cynische on dertoon: „Er waren dit maal geen burgerslachtoffers, en dus was er voor de wereld geen aanleiding om te reageren. Maar zodra vandaag of morgen Gorbatsjov voor een tijdje het land uit is, kan een nieuwe en hardere aanval niet uitblijven". Landsbergis, een man met een vriendelijke, zachte stem, maar met af en toe dodelijke under statement, is op het ergste voorbereid. Zijn parlement is tot een fort omgebouwd. Tot aan de eerste verdieping zijn alle ramen afgeschermd met planken, balken en vlechtijzer. Het aantal zandzakken binnen Zandzakken en een gewapend militia-lid binnen in het parlementsgebouw in Vilnius. De Litouwers blijven bang voor weer een ingreep van de Sovjets. - fotoanp doet denken aan Zeeland in 1953. Tientallen overwegend jonge vrijwilligers lopen na een korte militaire training dag en nacht wacht. Een ambtenaar, die uit tijdverdrijf miniatuurtjes te kent van de gezichten, laat er vol trots 250 zien. „We hoeven maar te kikken, en heel de binnenplaats staat vol mensen, die bereid zijn tot het uiterste te gaan", zegt Emanue- lis Zingeris. In het Litouwse parlement is hij voorzitter van de vaste Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken, daar bui ten voorzitter van de joodse ge meenschap in Vilnius. Zingeris raakt nauwelijks uit gepraat over al die ongetrainde vrijwilligers die bereid zijn het desnoods met alleen een stuk hout tegen het Rode leger op te nemen. „Alle gebouwen met strategische betekenis in de stad houden zij permanent be waakt, maar alleen het parle ment bewaken we gewapender hand". Wat dat betekent, is eerder op de dag al duidelijk geworden. De enige reservist, die de be schikking heeft over een af tands geweer, staat wijdbeens voor de kamer van premier Vagnorius. Zingeris geeft toe dat de strijd ongelijk is. „Iedereen loopt hier permanent gevaar, maar dat weerhoudt niemand ervan toch hier te komen." Zijn Neder landse gasten vraagt hij beleefd zoveel mogelijk politieke steun, en met lichte schroom ook on derdelen voor de onafhanke lijke Litouwse radio en televi sie. Door de nog steeds voortdu rende bezetting van hun zend- toren blijft hun bereik beperkt tot Vilnius en een cirkel van een armzalige 50 kilometer daar omheen. Het oude mate riaal uit de zendtoren is door de Sovjet-militairen allemaal weggehaald, gedemonteerd en op de zwarte markt verkocht. De vrijheidsstrijd in Litouwen, met 3,7 miljoen inwoners de grootste Baltische republiek, heeft zich op de golven van de Glasnost in een ongelooflijk snel tempo ontwikkeld. Het is een bevolking die voor 80 pro cent uit 'echte' Litouwers be staat en waarvan een nog hoger percentage absolute zelfstan digheid wil. Daarmee hebben de Volksfronters van Sajudis de radicale onafhankelijk heidsbeweging van president Landsbergis een prima basis om de zelfstandigheid politiek af te dwingen. Op zijn kamer in de presiden tiële vleugel van het parlement maakt Landsbergis er deson danks geen geheim van dat de situatie voor Litouwen tamelijk uitzichtsloos is. Economisch kan het land de strijd wel aan, er is genoeg te eten en de be volking is geen overmaat ge wend. Maar politiek zal Litou wen elke millimeter ruimte op het Kremlin moeten bevechten. „Moskou voert een dubbele po litiek van praten en geweld", zegt Landsbergis. „Dat dubbele zit ook in de houding van Gor batsjov. Soms zegt hij dat er speciale relaties mogelijk zou den moeten zijn tussen zijn en ons land, maar dat is altijd pri vé, nooit officieel. Van onze kant tonen wij zoveel mogelijk flexibiliteit, maar Moskou blijft weigeren de illegaliteit van de bezetting van ons land te erkennen. Moreel en formeel is dat onaanvaardbaar". Landsbergis weidt uit over de moeizame gesprekken met Moskou, die het Kremlin wei gert als onderhandelingen te bestempelen. De Sovjet-delega tie heeft bovendien geen enkel mandaat en valt op dat excuus regelmatig terug. „Telkens wanneer het erop aankomt, moeten wij van de delegatie horen dat zij niet de vertegen woordiger is van de Sovjet-re gering. Op die manier hebben gesprekken nauwelijks zin". Hoezeer de Sovjets proberen de toch al vrijblijvende contacten met Vilnius verder onder druk te zetten, blijkt uit het feit dat Moskou de teruggave van de televisietoren nu ook al betrekt bij de onderhandelingen over de onafhankelijkheid. Lands bergis: „Toen ik gisteren Gor batsjov aan de lijn kreeg, was mijn eerste vraag wanneer wij de toren zouden terug krijgen. Hij zei dat hij het besluit daar over had overgedragen aan de voorzitter van zijn delegatie" Het Westen, voegde de presi dent daaraan toe, ziet onvol doende in hoe snel de Sovjets misbruik maken van de vaak nog te toegeeflijke Westerse houding. „Als West-Europa bij monde van de EG zegt dat Moskou na de televisietoren geen enkel gebouw meer mag bezetten, leidt Moskou daaruit af, dat het Westen de bezetting van de televisietoren heeft goedgekeurd. Daarom moet de EG die bezetting veroordelen Landsbergis FOTO» en om te beginnen de onvoot- waardelijke teruggave eisen. Aanhoudende en zware pot tieke druk op Moskou van zo. veel mogelijk landen is tl enige wat werkt". Landsbergis zelf is er de man niet naar om toegevingen te doen. Van zijn ministers en van het parlement eist hij loyale steun aan de vormgeving van het vrijheidsideaal waarvoor het Litouwse volk zich zo mas saal heeft uitgesproken. Oud- premier Kazmiera Prunskiene moest onverwijld het veld rui men toen zij om Moskou te ge- rieven een tijdelijke opschor- ting van de Litouwse onafhan kelijkheid voorstelde, en ook met die politieke partijen waarvan het feitelijke machts- centrum zich in Moskou be vindt, heeft Landsbergis korte metten gemaakt. De president: „Partijen die niet de zelfstandigheid van Litou wen erkennen maar wel de rechten van de agressor, wor den in dit land niet als legaal beschouwd. Zij plaatsen ziek door hun opstelling zelf in de illegaliteit". UTRECHT (ANP) - De Ho- recabond FNV zal zijn le den in het horecabedrijf (130.000 werknemers) zono dig tot staking oproepen als de werkgevers volharden in hun laatste cao-bod. Dat bod is volgens de bond on toereikend waar het gaat om zli de loonsverhoging, verdere ar- he' beidstijdverkorting en het ver- zu] beteren van de arbeidsomstan- wi digheden. vei De bondsraad van de horeca- Hi bond heeft gisteren besloten eei om voor het eerst in het 93-ja- af] rig bestaan van de bond de sta- vo kingskas open te stellen. ac Als het tot stakingen komt, be kan de bond dat financieel H< lang uitzingen. De penning- lie meester heeft miljoenen gul- wi| dens tot zijn beschikking, tv Voorlopig beperkt de bond ce Door Jan Greyn DE ZWAAR-BEBAARDE ambassadeur van een Euro pees land dat als uitbundig bekend staat, sprak plots met zachte stem en fluister de: „Waarom neemt de Ne derlandse minister van Bui tenlandse Zaken toch zo snel de rol over van me vrouw Thatcher? "Menigeen op het continent was blij dat ze, verdween,. En nu, kiest die Nederlander zo duidelijk positie tégen de rest". Het was in de vroege avond -aan drank kon het dus niet liggen - en de ambassadeur stond op om een desert op te le pelen van het lopend buffet. Hij schudde nog even het ka lende hoofd, voordat hij wat verse vruchten opschepte. Hij was een van de velen die hun verbazing uitten over de Ne derlandse opstelling -en met name die van Van den Broek - in de discussie over de veilig heidsstructuur van Europa. Op een seminar van de Euro pese lidstaten van de Navo kwamen deze week topambte naren, diplomaten en een en kele bewindsman bijeen om van gedachten te wisselen over de toekomstige veiligheids structuur van Europa. Het in eenstorten van De Muur en het daardoor uitdijende Europa verplichten tot een intensieve discussie, dachten de organise rende Duitsers. En bij inten sieve discussie duiken snel me ningsverschillen op. Dat moést wel aardig zijn. Die meningsverschillen bleken inderdaad al snel in Bonn. Want: hoe groot is het Nieuwe Europa? Tellen alle Oosteuro- pese landen mee, ook Roeme nië? Telt uiteindelijk zelfs de de Sovjet-Unie mee, of eigenlijk alleen de Russische federatie. Hoort Turkije bij Europa? Doen de Fransen eerstdaags weer meer, via een Omweg, in de Navo of in een opgewaar deerde Westeuropese Unie (WEU)? En wat te zeggen over contac ten met Noord-Afrika? Neemt de WEU in de vorm van een EG-agentschap voor vrede de rol van de Navo over? Zijn de talloze kleine veiligheidsrisi co's in Oost-Europa bedreigen der dan één overzichtelijke vij and, zoals de Sovjetunie was? Lentemist lag al vroeg over het Bonner seminar, want de echte vragen werden niet gesteld en antwoorden bleven al helemaal uit. Iedereen draaide om de hete brij heen. De onenigheid tussen Frankrijk en Nederland (Van den Broek dus) over de rol van de Westeuropese Unie speelde in vele achterhoofden, maar niemand zei het hardop. Maar de wens van de Fransen om vaart te maken met het on derbrengen van WEU (negen EG-landen: Frankrijk, Groot- Brittannië, Benelux, Duitsland, Spanje, Portugal en Italië) bij de Europese Gemeenschap was bijna tastbaar, zonder ook maar één Fransman in de zaal. Vrede en veiligheid was altijd al een complexe kwestie en het nam, na de euforie over het Nieuwe Europa, alleen maar toe. De Fransen zien onder de gewijzigde omstandigheden mogelijkheden om opnieuw in militair opzicht een rol van be tekenis te spelen nadat ze in de jaren zestig met veel bombarie uit de Navo stapten. Daar hebben ze nu duidelijk spijt van; hun relatie met de VS verbeterde als gevolg van de Golfoorlog sterk de laatste maanden, en dat zou nog beter kunnen als ze 'iets officieels' waren in Europa. Want samen met Duitsland, maar liefst al leen willen de Fransen het roer van Europa in handen houden - op alle terreinen. Van den Broek zette de Fran sen de voet plotseling en stevig dwars. Een enkele toeschouwer deed het denken aan de periode waarin Luns ferm oppositie voerde tegen De Gaulle. Luns raakte er wereldbekend door en uiteindelijk ook secretaris generaal van de Navo. Boos wichten vermoeden dat Van den Broek eenzelfde ambitie heeft. Maar het verzet van Van den Broek zou onrecht worden gedaan met deze losse specula ties. Van den Broek is behalve een trouw atlanticus ook een prag maticus. Hij ziet grote prakti sche problemen als defensie aangelegenheden in het spinne- web van de EG moeten gedijen. De Navo is een inter-gouverne- menteel gezelschap, waarvan de VS natuurlijk de eerste viool spelen, maar een Westeuropese Unie onder de hoede van de Europese bureaucraten is in elk geval slechter. De discussies in Bonn speelden zich op een abstract vlak af. Het Grote Doel (een veiliger Europa) stond ieder voor ogen, maar wat dat exact betekende, wist, of zei niemand. Over de mocratische controle geen woord. De twist van Van den Broek en de Fransen werd op een gegeven moment zelfs afge daan, door iemand van de WEU nota bene, als een 'theo logische discussie'. Vragen van democratische controle zijn toch erg aards. De Duitsers die met de grootste staf aanwezig waren, hielden zich het meest op de vlakte. De Duitse defensie-minister Stol- tenberg sprak in vierkant Teu toons Engels over de risico's die Europa bedreigen, ook in tern. „Sociale misstanden in Oost-Europa kunnen leiden tot nieuwe crises. De Duitsers we ten dat als geen ander," zei Stoltenberg. Hij liet er geen misverstand over bestaan dat de Navo de ruggegraat van de verdediging van Europa moet zijn, met daarin een belang rijke rol voor de VS. Het is de vraag of de Fransen hun eensgezindheid met de Duitsers over de opgewaar deerde WEU ook zo uitleggen. Of de Fransen ook de VS als héél belangrijke bondgenoot in Europa wülen zien? Stolten berg zei met nadruk dat het militaire potentieel van de VS nodig is in Europa. Weer zoiets. En: „De WEU moeten de EG- leden die ook lid van de Navo zijn bundelen om een sterk at- lantisch bondgenootschap te behouden". Het leek meer op een instem ming met Van den Broek dan op een onderschrijving van de Franse haast om van de WEU een EG-agentschap te maken. Vragen over de relatie tussen EG en WEU werden bekwaam omzeild, want dat zou al te snel tot de kern van de discussie hebben geleid; en dat hoort niet op een seminar met diploma ten. Dat kwam ook omdat de Noorse minister van Defensie zich had voorgenomen om vooral verzoenend te werk te gaan tijdens het seminar. Hij vertelde zijn gehoor dat er ook nog veel andere belangrijke za ken waren waar mensen zich druk over maken. Dat werd niet opgevat als een gotspe, maar als een oplossing voor de spanning. De Noor, dr. Holst, verwierf zich dan ook als enige faam op het seminar. En zijn pleidooi voor rust en kalmte in de dis cussie over vrede en veiligheid ontmoette vlak voor het einde van de bijeenkomst zelfs en thousiasme. Misschien was dat wel wat Hans van den Broek bedoelde toen hij dwars voor de Fransen ging liggen. Maar het is vreemd dat een erkend politicus-diplomaat als Van Rekq Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het ministeri heeft te weinig invloed op kosten van dure medische be Dat schrijft de Algemene Reken schenen rapport over de 'top-klir Deze controleur van overheids- D; beleid vindt dat achtereenvol gende staatssecretarissen de ont wikkelingen te veel op hun be loop hebben gelaten. Bovendien ontbreekt op het mi nisterie van WVC een exact in zicht in de kosten. Dat maakt hét voor de Tweede Kamer moeilijk om een goede afweging tussen alle voorzieningen te ma ken. Jaarlijks kost deze vorm van hoogstaande geneeskunde - variërend van orgaantransplan taties tot reageerbuisbevruch ting - ongeveer 900 miljoen, schat de Rekenkamer. De staatssecretaris kan volgens de wet dure geneeskunde binden aan een vergunning, via artikel 18 van de Wet op de Ziekenhuis voorzieningen (WZV). Daaron der vallen onder meer dialyse, niertransplantatie, radiothera pie, neuro- en hartchirurgie, rea geerbuisbevruchting en inten sive care voor te vroeggeborenen (neonatologie). Van den Broek - FOTO DE STEM/JOHAN VAN SWP 1 den Broek de verkeerde me-1 thode gebruikte om zijn doel te I bereiken. Van den Broek sprak krachtige taal in een gezelschap waar zalvende taal blijkbaar nodig is. De Nederlandse bewinds man maakte in elk geval de tongen los over een onderwerp dat na het wegebben van de commotie rond de Golfcrisis pas weer met de grootste moge lijke moeite in de publiciteit zal komen. En die vergelijking tussen Thatcher en Van den Broek' Van den Broek kan geen hekei I aan het continent worden aan- gewreven. Hij is voorzichtig en dat is iets anders dan dat hij de Europese eenwording zou blok keren. Bovendien spreekt Van den Broek anders dan Thatcher vloeiend Frans. MAANDAG is het dan zover. Ongeveer anderhalf jaar na de ineenstorting van de communistische regimes in Oost-Europa gaat de nieuwe ontwikkelingsbank functioneren die het gebied moet helpen over te schake len op een markteconomie binnen een democratisch politiek stelsel. Maar van de euforische stem ming waarin eind 1989 werd besloten de instelling op te richten is inmiddels weinig meer over. De Europese Bank voor Weder opbouw en Ontwikkeling (EBRD), in de wandeling Bank voor Oost-Europa genoemd, ziet zich als een katalysator voor het scheppen van een nieuwe economische orde. Via leningen voor allerlei pro jecten, vooral in de particuliere sector, moet de troosteloze er fenis van 40 jaar planeconomie worden opgeruimd. Tijdens de revolutionaire ont wikkelingen van 1989 leek er voldoende dynamiek te zijn om de klus relatief snel te klaren, maar allengs is duidelijk ge worden dat de weg naar een economische bloei in Oost- Europa lang zal zijn. De glasnost en de perestroika in de Sovjetunie zijn verwor den tot een proces van politieke en economische desintegratie. Het vroegere West-Duitsland ligt het opslokken van de DDR zwaar op de maag. De kosten van de hereniging blijken de somberste verwachtingen fors te overtreffen. En in de andere Oosteuropese landen is de si tuatie zo mogelijk nog slechter. In Roemenië en Bulgarije is op het gebied van economische vernieuwing tot nu toe weinig van de grond gekomen. Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije staan er beter voor. Maar ook daar verloopt de overschake ling moeizaam, vooral door eindeloze debatten over priva tisering van staatsbedrijven. Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) voorspelt dat het bruto nationaal produkt van Oost-Europa in 1991 voor het tweede achtereenvolgende jaar duidelijk zal verminderen. Voor volgend jaar voorziet het fonds niet meer dan een stabili sering. De EBRD moet proberen licht in de duisternis te brengen met een beginkapitaal van tien mil jard ecu (ruim ƒ23 miljard). Dat lijkt een aardig bedrag, maar het verbleekt in verhou ding tot de sommen die alleen al zijn gemoeid met de Duitse hereniging. De topman van de EBRD, de Fransman Jacques Attali, relativeert dit door te wijzen op de beoogde katalyse rende rol van de bank. Via een 'hefboomeffect' zou de instelling volgens hem het tien voudige van het eigen kapitaal kunnen losmaken door vertrou wen te wekken bij andere in vesteerders. Menigeen heeft zijn twijfels over de visioenen van Attali. Het Westerse be drijfsleven heeft tot nu toe wei nig lust getoond om op grote schaal in Oost-Europa te inves teren. Het is de vraag of de hef boom van de EBRD daarin veel verandering zal brengen. Kritici vinden dat er meer dui delijkheid moeten komen over de rol die de nieuwe bank wil spelen naast in Oost-Europa al actieve instellingen als de We reldbank. Zij hebben de indruk dat de bank nog op zoek is naar die rol. Attali heeft verklaard vooral een sleutelfunctie te zien bij privatiseringen. Volgens hem zal de bank op dat terrein voor het eind van het jaar een duidelijke filosofie hebben uit gewerkt. Voor al te veel kritische gelui den is maandag bij de ceremo niële inauguratie van de EBRD in Londen natuurlijk geen plaats. Minister Kok (Finan ciën) zal dan als voorzitter op treden van zijn collega's uit de veertig deelnemende landen (naast de Oost- en Westeuro pese staten ook onder meer de VS, Canada en Japan). Boven dien zullen in Londen ongeveer 30 staats- en regeringsleiders van de partij zijn, onder wie premier Lubbers. Toespraken worden gehouden door John Major, premier van het gastland van de bank, en de Franse president Mitterrand. Laatstgenoemde wordt gezien als de geestelijke vader van de EBRD. Mitterrand, nooit vies van een groots internationaal initiatief, achtte ten tijde van de instorting van het commu nisme de tijd rijp om de Franse haan weer eens te laten kraai en. In oktober 1989, enkele we ken voor de val van de Ber- lijnse muur, lanceerde hij het voorstel voor de oprichting van een ontwikkelingsbank voor Oost-Europa in een toespraak tot het Europese Parlement. Het idee was de voorgaande maand al naar voren gebracht door de Duitse bankier Alfred Herrhausen, die eind november 1989 werd vermoord door ter roristen. Deze topman van Deutsche Bank had toen nog in de eerste plaats Polen op het oog. In de rest van Oost- Europa moest de zon nog door breken. Herrhausen sugge reerde op de jaarvergadering van het IMF dat de bank zou kunnen worden geleid door 'een in ontwikkelingsvraag stukken ervaren Nederlander'. Menigeen dacht aan de toen malige minister van Financiën Ruding, die had laten weten na het aflopen van zijn ambtster mijn iets anders te willen. Die verklaarde in eerste instantie echter niets te zien in het plan van Herrhausen. Volgens Ruding betekende het alleen maar meer bureaucratie en kon de hulp aan Oost- Europa beter worden overgela ten aan bestaande instellingen als de Wereldbank en de Euro pese Investeringsbank. Toen de nieuwe bank toch van de grond kwam was Ruding er deson danks snel bij om zich kandi daat te stellen voor het presi dentschap. Maar Ruding vond een Frans man tegenover zich. President Mitterrand schoof zijn per soonlijke adviseur Jacques At tali naar voren. Deze gold als briljant man met vele gaven, maar had geen enkele banker- varing. De in de financiële we reld door de wol geverfde Ru ding leek daarom de beste kan sen te hebben. Het machtsspel Jacques Attali - van de grote landen zette echter buitenspel. Tijdens de voorjaarsvergaM"i ring van het IMF van mei vf-1 jaar gingen de grootste ind®' trielanden op hun gebruikelijk onderonsje heimelijk akkoo® met Frans-Brits handjeklap Dat maakte Attali president Londen vestigingsplaat voor a bank. Nederland heeft uiteinden]» slechts enkele troostprijzen i» de wacht gesleept. Zo is voor malig topambtenaar en bankie Bart le Blanc secretaris-g®'" raai en lid van het uitvoer® comité van de EBRD geword® Ook de keuze van minister Kt tot voorzitter van de eers jaarvergadering van de ba» kan worden gezien als af kleine pleister op de wond (ANP) MANNEN en vrouwen zijn niet ge de wet echter wel. Joseph Ratzir de Congregatie voor de Geloofsl belangrijkste functionarissen in d< betreuren. In een toespraak voor-de deze van kardinalen heeft hij het femin vrijding van de vrouw en dus s waarin mannen en vrouwen deze hebben, afgewezen. In zijn visie i digheid van vrouwen geen bevrij ware aard van de vrouw is gege\ tentie, dus door haar vermogen •in de maatschappij dient daar waarachtig feminisme bevrijdt d en geeft haar de natuurlijke plaat: Rome is een nieuwe kruistocht gen euthanasie en tegen femini: niet voort uit onberedeneerde bi deringen of gemakzucht van pr< den dat hun witgoed gewassen den. Er zit een diepe overtuiging haaks staat op de geldende opin voor Rome en Ratzinger is het natuurlijke, door God gegeven zijn vaste plaats heeft. De mens boven de flora en het nietigst: dode stof. Zo is het heelal gesel ln de geschiedenis is dit denkei gegeven als een ladder. Ondera: ten, een paar sporten hoger verc bovenaan, net onder de schepp* wat lager staat. Mens zegt de tb teder heeft zijn vaste plaats op beren een sport hoger te komen stond al iemand en die kan hij r keten van wezens te breken. Ee wenste opgave. Bevrijding is t Pogen bovenaan te komen, om een te krijgen als de heerser, in^ tigetrede, zodat ieder k ivfnatuur voor hem bepaald i ,'t 'dee van de natuurlijke, vast verzet mogelijk is, heeft de Wer neerst. Tot aan de Verlichting t e gedachte opgekomen van nens. De mens die zijn eigen I t ®Jar,twoordelijk moet zijn voor no u binnen deze visie het k en, het toekennen van gelijke i ouw, De Verklaring van de Ri lingVen s'u'tstuk van deze p be jaren zestig gaven een kat dio muet z'cH2elf. Enerzijds de anA'ch baseerde op het onwr nderz'|ds de toen modern g aJ/ eeuwen oude, Verlichting woordelijkheid, en dus de D °tgere 'eerstelligheid. Rome tinn!v? aan de maatschappen Npfrf u3' geaccpeteerd was Het 5ebat is halverwege ges riteito9en dogmatische gelijk een floten. Voor de ee Qewn°e 5 zaak- Voor de ma eni °n door. Of de kerken te kp, 'nv'oed op deze autono bevel doven"' Tweehonderd

de Stem | 1991 | | pagina 2