VS willen einde oorlog Cambodja Kabinet kost Uganda handenvol geld Katholieke kerk maakt zich op voor anti-abortus-campagne werkgever abiii Nieuwe student: Hoger collegegeld en meer lenen De klaagzang van de allerzwaksten EEN NACHT IN EEN KURDISCH KAMP: oede en gard DESTEM ACHTERGROND VRIJDAG 12 APRIL 1991 -DE STEM- ;gTEM BINNENLAND [aij wil olie-lt In HAAG - De werkgeversorj ze in hun roep om hardere ove (i gesteund worden door een jtenaren. Hoge: ilieu is ilangrijker I kn consumptie' s Stem commi DE AMERIKAANSE rege ring heeft een reeks diplo matieke activiteiten in gang gezet, bedoeld om eindelijk een eind te maken aan de burgeroorlog in Cambodja en een aantal andere kwes ties te regelen, die nog te maken hebben met de oor log in Vietnam. Functionarissen van het minis terie van Binnenlandse Zaken hebben woensdag een commis sie van het Huis van Afgevaar digden een aantal pogingen uit de doeken gedaan. Dat zal wor den ondernomen om onder an dere Vietnam over te halen ak koord te gaan met de door de vijf permanente leden van de VN-Veiligheidsraad gesteunde vredesregeling voor Cambodja. Gisteren werd het toneel ver legd naar de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkin gen. Sommige leden daarvan beginnen in toenemende mate hun ergernis te tonen over het voortduren van het bloedver gieten in Cambodja en een aan tal kwesties met Vietnam, dat maar blijft doorzeuren. Tot die kwesties behoren de ongeveer 1.700 Amerikaanse soldaten, die nog altijd in Viet nam worden vermist en het normaliseren van de betrekkin gen met Vietnam. Dan kan dat land het gat dat is ontstaan door het wegvallen van de eco nomische hulp van de Sovjet unie en Oosteuropese landen gaan dichten. Onderminister van Buiten landse Zaken Richard Solomon hield de commissie voor Azië en de Grote Oceaan van het Huis van Afgevaardigden woensdag voor dat het Cam bodjaanse vredesplan, dat wordt gesteund door de VS, de Sovjetunie, China, Frankrijk en Groot-Brittannie, de beste ga rantie vormt om te voorkomen dat de communistische Rode Khmer opnieuw aan de macht komt in Cambodja. Het Rode Khmer-bewind, dat van 1975 tot 1978 aan de macht was in Cambodja, wordt ver antwoordelijk gehouden voor de dood van zeker een miljoen Cambodjanen. De Rode Khmer is nu de sterkste van de drie guerrillabewegingen die de door Vietnam in het zadel ge holpen regering in Phnom Penh bevechten. Een groot aantal Congresleden en Vietnamese autoriteiten meent, dat door de Rode Khmer in het vredesproces te betrekken het risico wordt ver groot dat de Khmers opnieuw de macht in handen krijgen. Solomon zei woensdag echter dat juist het bioKKeren van eeir vredesregeling en een voortzet ting van de strijd de Rode Khmer de gelegenheid bieden om aan de macht te komen. De staatssecretaris zette uiteen, dat het voorstel voor een vre desregeling voorziet in vrije verkiezingen. Daaraan vooraf gaand zullen alle guerrillagroe pen en het leger worden gede mobiliseerd. Ook zal een 'zeer agressief' VN-vredeskorps in het land worden gestationeerd. De UNTAC, het voorlopig ge zag van de VN dat volgens plan de periode tot de verkiezingen moet overbruggen, krijgt de be voegdheid om te beslissen over alles, waaroyer binnen de Op- perste Nationale Raad, waarin volgens het voorstel alle be trokken Cambodjaanse facties zitting moeten krijgen, geen overeenstemming kan worden bereikt. Eerder deze week maakte plaatsvervangend staatssecre taris van Buitenlandse Zaken Kenneth Quinn bekend dat de Cambodjaanse regering waar schijnlijk en de leiding van het verzet zeker aanwezig zullen zijn bij een begin mei te hou den vergadering van de Opper ste Nationale Raad. Solomon is naar China, Indonesië, Thai land en Japan geweest om te proberen het voorstel aan de bij het vredesproces betrokken landen en de strijdende facties te verkopen. De onderminister vertelde ook de ambassadeur van Vietnam bij de Verenigde Naties dins dag tijdens een bespreking over economische stimulansen voor Hanoi te hebben herinnerd aan de kwestie van de Amerikaanse krijgsgevangenen en vermiste militairen. „We hebben een vier-fasenplan besproken om te komen tot normalisatie van de economische en politieke be trekkingen. Daardoor kan op betrekkelijk korte termijn een eind komen aan het handels embargo. Bovendien kunnen we dan ook ons verzet tegen door het Internationaal Mone tair Fonds, de Wereldbank en de Aziatische Ontwikkelings bank aan Vietnam te verstrek ken leningen opgeven", aldus Solomon. Ook in Laos voerden woensdag Amerikaanse en Cambodjaanse diplomaten hierover besprekin gen, meldde het ministerie van Buitenlandse Zaken. De am bassadeur van Cambodja in Laos zei bij die gelegenheid dat normale betrekkingen mogelijk zullen worden op het moment 'dat een vrij gekozen regering het overneemt in Phnom Penh', aldus het ministerie. De VS hebben de door Vietnam geïnstalleerde regering van Cambodja nooit officieel er kend. Ze zijn wel begonnen za ken met haar te doen, als een van de bij het vredesproces be trokken partijen. President Bush heeft woensdag overleg gevoerd met de gepen sioneerde generaal John Ves- sey, die speciaal is belast met de kwestie van de Amerikaanse militairen, die nog altijd in Vietnam worden vermist. Ves- sey zal van 19 tot 21 april een bezoek brengen aan Vietnam. (AP) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. S 076-236911 /Telefax076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41S 236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28. S 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1S 01100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, S 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, S 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, S 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP® 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur, overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per kwartaal 77,90, per half jaar 155,25 óf per jaar 302,25. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 26,00, per kwartaal 75,90, per half jaar 151,25 óf per jaar 294,75. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. 1,40; zat. 1,70. Service-afdeling abonnementen: S 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice- Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice S 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties S 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur S 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. i-s, TOEN DE huidige Ugan- dese president Yoweri Mu seveni en zijn Nationale Verzetsbeweging (NRM) vijf jaar geleden de macht over namen, vond hij, zoals een regeringswoordvoerder het onlangs uitdrukte, 'een land dat door elkaar bestrijdende facties min of meer was ver anderd in een soort Liba non'. Teneinde een nationale verzoe ning tot stand te brengen, nam hij vertegenwoordigers van alle politieke bewegingen op in zijn regering. Het besluit om een een derge lijke 'brede coalitie' te vormen heeft Museveni altijd veel kri tiek opgeleverd, vanwege de enorme bureaucratie die hier door ontstond. De president heeft deze altijd naast zich neergelegd. „Het is goedkoper om een kabinet van 70 man te hebben, dan onderlinge oorlo gen van op macht beluste indi viduen", was vaak zijn com mentaar. Het ziet er echter naar uit dat de president binnenkort zal moeten zwichten voor de steeds grotere druk uit de bevolking om te snoeien in zijn kabinet. De Ugandese regering heeft dan ook Orwelliaanse omvang aangenomen. Uganda beschikt momenteel over een president, een premier, drie vice-pre miers, 27 ministers, 18 minis ters van Staat, een aantal on derministers en 18 permanente staatssecretarissen, heeft een door de regering zelf ingestelde onderzoekscommissie onlangs nog eens vastgesteld. Elk lid van het kabinet is ver antwoordelijk voor hoge over headkosten, in de vorm van een ambtenarenapparaat, kantoor ruimte en -inrichting, salaris sen, huisvesting meubilair, een auto en bedienden. Deze oncontroleerbaar gewor den bureaucratie heeft geleid tot kostbare uitwassen. Uit een recente telling van het aantal ambtenaren bleek dat er op de loonlijst van de regering liefst 20.000 'fantomen' staan. Dat zijn niet-bestaande ambtena ren wier salaris wel wordt uit betaald aan hun ministerie, waar het vervolgens verdwijnt in de zak van de minister. Zij kosten het land per maand 100 miljoen shilling (ruim 300.000 gulden). De onderzoekscommissie con cludeerde onlangs dat de chaos in de publieke sector het gevolg is van het bestaan van een 'gro tendeels politiek gemotiveerde verspreiding van ministers en afdelingen die alleen aan zich zelf verantwoording schuldig zijn'. De commissie beveelt aan om 60.000 ambtenaren die op tij delijke basis in dienst zijn, meteen te ontslaan. Van 37 procent van de ambtenaren staat vast dat ze hun werk niet goed doen, en ook die zouden moeten worden ontslagen. Ver der moet door natuurlijk ver loop verder in het ambtenaren, apparaat worden gesnoeid. De correspondent van een weekblad merkte onlangs op „De tijd is rijp om ons te ont doen van dit kostbare liberalis- me...en om regeringsverant. woordelijkheid alleen toe te vertrouwen aan degenen deze verdienen, en die de fi]0. sofie en het beleid van de Nru onderschrijven". In de Ugandese pers wordt dan ook steeds openlijker gespecu- leerd dat de president in de be. grotingsvoorstellen die hij jt juni zal presenteren, afscheid zal nemen van zijn brede coali tie, en zal kiezen voor een klei- nere, rationeel functionerende regering. (IPS) Door Jan Bouwmans ALS DE 'prinsen van de Rooms- Katholieke Kerk' (de kardinalen dus) het voor het zeggen hadden, zou met onmiddelijke ingang in alle landen ter wereld abortus wettelijk zijn verboden. En elke vorm van euthanasie evenzeer. Ze hebben die macht niet, maar de wereld mag de komende tijd van paus, kardinalen en bisschoppen een krach tige en, naar het zich laat aanzien, wereldwijd gecoördineerde 'abortus is moord'-campagne verwachten om po litiek en publieke opinie onder zo groot mogelijke emotionele en psy chologische druk te zetten. De basis daarvoor is afgelopen week in het Vaticaan gelegd. Paus Johannes Paulus II had het kardinalencollege voor consultatie over een tweetal za ken bijeengeroepen: De bescherming van het menselijk leven en de opmars van de sekten. Van de 140 kardinalen waren er 112 present. Afgaande op het slotcommuniqué is over de sekten nauwelijks gesproken. Zoveel te meer dus over abortus en euthanasie. Het Italiaanse katholieke weekblad II Sabato wist al eerder te melden dat de paus de kardinalen wilde raadplegen over publikatie van een moraal-encycliek, waarvan de Cu rie vorige zomer al een ontwerp ge reed had. Theologen, onder meer de groep van de Keulse Verklaring, maakten zich er publiekelijk grote zorgen over. Ze achtten het niet ondenkbeeldig dat de huidige paus van de leer van Huma- nae Vitae over de seksuele moraal tot geloofsdogma zou willen verklaren. Paus Johannes Paulus II zou in elk ge val rugdekking willen hebben van het kardinalencollege in deze precaire zaak. Want Humanae Vitae, de ency cliek waarin paus Paulus VI onder meer ook elk voorbehoedsmiddel ver biedt, is door de grote meerderheid van de katholieken verworpen, in woord én daad. De 112 kardinalen hebben na drie da gen van beraad de paus blijkens het slotcommuniqué unaniem opgeroepen een document - bijvoorbeeld een en cycliek-over morele kwesties als abortus en euthanasie te publiceren. Dat document zou 'plechtig de tradi tionele leer van de kerk moeten beves tigen over de onaantastbare waarde van het menselijk leven in het licht van de huidige omstandigheden en de aanvallen waaraan het menselijk le ven bloot staat', citeren verschillende internationale persbureaus uit het communiqué. De kardinalen zijn van oordeel dat in onze tijd het menselijk leven als nooit tevoren op een verschrikkelijke ma nier wordt bedreigd. Niet alleen ove rigens door abortus en euthanasie, maar ook door fysiek geweld, milieu verontreiniging, hongersnood, wapen handel en (handel in) drugs. Maar de prinsen van de r.k. kerk keren zich toch in hoofdzaak tegen de inmiddels in vele landen bestaande legalisering van abortus. Het Vaticaan stelt het jaarlijkse aantal abortussen in de we reld op 30 tot 40 miljoen. De kardinalen stellen zich op het standpunt dat zulk een toegeeflijke houding inzake abortus 'onverbidde lijk' leidt tot aanvaarding van eutha nasie op hoogbejaarden en geestelijk danwel lichamelijk gehandicapten. De kardinalen roepen de 4000 katholieke bisschoppen in de hele wereld op- - wat heet hier oproepen! - om mee te strijden voor de bescherming van het menselijk leven, al betekent dat in de praktijk meestal tegen de stroom in- Johannes Paulus II ...rugdekking... - FOTO AP roeien. De kardinalen veroordelen in één moeite door wat zij het 'verkeerde fe minisme' noemen. Ze volgen hiermee de Duitse kardinaal Joseph Ratzinger, hoofd van de Congregatie voor de Ge loofsleer, die in een inleiding gesteld had dat het huidige feminisme meer leidt tot onderdrukking dan tot be vrijding van de vrouw. Ratzinger stelde in die inleiding trou wens ook de meeste methoden voor geboorteregeling gelijk aan abortus. De abortuspraktijk in de wereld ka rakteriseerde hij als een werkelijke oorlog van de machtigen tegen de zwakken. Hij verweet staten en rege ringen in deze te handelen in strijd met de democratie door het recht op leven te schenden. De ware bevrijding van de vrouw (en dus het juiste femi nisme) bestaat volgens Ratzinger in de erkenning en aanvaarding dat het moederschap de kernwaarde van vrouw-zijn is. De tijd dat ook op hoog niveau in de katholieke kerk genuanceerder, in elk geval verschillend werd gedacht over zaken, de seksuele moraal betreffen de, is blijkbaar voorbij. Het 'nepotis me' dat het benoemingenbeleid van de huidige paus kenmerkt, doet zijn werk. Onvoorwaardelijke aanvaarding en verkondiging van Humanae Vitae is immers een absolute voorwaarde om door deze paus tot bisschop of kardi naal benoemd te worden. Zo is in tien jaar tijd een eenheid in althans het kardinalencollege gecreëerd dat nu een unanieme oproep tot bevestiging en verdere uitwerking van Humanae Vitae heeft opgeleverd. Die herstelde unanimiteit aan de top van de r.k. kerk is kerkpolitiek gezien een nieuw wapen dat gebruikt zal gaan worden. Allereerst om de bis schoppen overal ter wereld tot vaan deldragers te maken van de zogeheten 'pro life beweging', in Nederland beli chaamd door onder meer de Vereni ging tot Bescherming van de Ongebo ren Kinderen (VBOK). De 'pro life be weging' krijgt daarmee de volle wind van de wereldwijde katholieke hiërar chie in de zeilen. Vervolgens leidt het geen enkele twij fel dat paus Johannes Paulus II maar al te graag aan de oproep van de kar dinalen zal voldoen: Die moraal-ency cliek is er in de kortste keren. En de strekking ervan is ook volstrekt dui- kelijk. Daarmee kan dan een wereldwijde campagne aanvangen met als inzet dat overal de bestaande, meer of min der liberale abortuswetgeving wordt teruggedraaid. Bestaat daarvoor ook enige kans van slagen? De 'pro life be weging' is immers tot op dit moment een weliswaar luidruchtige, maar af getekende minderheidsgroep die al thans in de Verenigde Staten niet vies is van ondemocratische en zelfs ge welddadige middelen als brandstich ting. Kans op succes moet niet worden uit- gesloten. Polen krijgt zo goed als ze. ker een nieuwe wet, die elke abortus weer zal verbieden. In het bij het par- lement ingediende wetsontwerp wordt abortus zelfs in geval van levensge vaar voor de vrouw verboden. De nieuwe wet wordt de paus bij wijze van spreken als cadeau aangeboden als hij dit jaar zijn vaderland weer be zoekt. In het voormalige West-Duitsland is al jaren strijd over 'paragraaf 218'. De hereniging brengt de noodzaak van een nieuwe abortuswetgeving met zich mee. De twee grootste kerkge nootschappen in het verenigde Duits land, de Evangelische Kerk en de r.k. kerk, voeren nu gezamenlijk strijd te gen legalisering van abortus en de Duitse politiek toont er zich gevoelig voor. In de VS zijn ook bressen geslagen in de bestaande wetgeving. In Engeland gaan ook politieke stemmen op of de bestaande abortuswetgeving niet her zien moet worden. In Spanje laat het katholieke episcopaat geen gelegen heid voorbij gaan om de regering met de abortuswet om de oren te slaan. En hoe zit het in eigen land? Het CDA heeft bij de laatste provinciale verkie zingen flink wat stemmen verloren in de vaderlandse 'bijbelgordel' die loopt langs de diagonale lijn van het Zeeuwse eiland Tholen via de Veluwe naar Staphorst. Die stemmen gingen naar die kleine christelijke partijen die de abortuspraktijk tot inzet had den gemaakt. Het CDA heeft aange kondigd zich sterker te zullen gaan profileren inzake morele vraagstuk ken als abortus. Van rust aan het abortusfront is met andere woorden geen sprake: De zaak komt in de hele Westerse wereld op nieuw in beweging. v HAAG (ANP) - Er moet einde komen aan de lo- ,en van olie door schepen e Noordzee. huidige omvang van die ngen bedraagt momenteel lijks ongeveer 30.000 ton. sn het einde van de eeuw i dit zo goed als nul zijn. rlijks zijn er circa 420.000 eepvaartbewegingen op joordzee. éster Maij (Verkeer en Wa terstaat) leidsplan (MBS) gi Kamer g< De komi uitvoerin negen m baar. De bewi overigens afstemmi vuiling gaan. Het teruj gale als onze Haagse redactie Centraal Economische Commissie jtelijk adviesorgaan) vindt dat de r der moet bezuinigen dan minister toet heeft voorgesteld, ers lukt het niet om het fi- tegenval! ieringstekort op 4,25 pro- opgelost te krijgen, vreest de com- tenverzw lie. ze. t is precies datgene waar- De CEC we het kabinet gewaar- een aant iwd hebben. We hebben de gen op ring regelmatig op de hoogte naamde acht dat de voorgenomen zetten in linigingen onvoldoende zou- zijn", aldus een zegsman Kok wil het Nederlands Christelijk nier 1 kgeversverbond (NCW). dat bedi aasschaaf' Lfde™ wil volgend jaar 3,5 miljard °nd?r a bezuinigen, maar volgens Maar yo nanciële ber, dat bezuinig ten verm Centraal Planbureau (CPB) t voor minstens vijf miljard len omgebogen om het fi- lieringstekort op peil te hou- :EC vindt dat die financiële Door Berry Kessels DE OVERHEID is, als er niets ge beurt, in 1995 ruim een miljard gulden meer kwijt aan studiefi nanciering dan enkele jaren gele den nog werd berekend. Het beurzen- en leningenstelsel voor studenten, dat dit jaar precies vijf jaar bestaat, dreigt vast te lopen. Meer jon geren dan verwacht gaan studeren en bovendien gaan ze ook nog vaker op kamers wonen waardoor de overheid meer beurs moet uitbetalen. Minister Ritzen van Onderwijs is met groot materieel uitgerukt om de uit slaande brand te blussen. De kern van het systeem,- een basisbeurs voor iedere student en de mogelijkheid van aanvullende financiering, blijft intact. Afhankelijk van het inkomen van ouders of partner kan een student een lening plus een aanvullende beurs krijgen. Het mechanisme mag dan goeddeels hetzelfde blijven, de studenten krijgen wel te maken met grote veranderingen tijdens en na hun studie. Als het aan Ritzen ligt stijgt de basisbeurs de ko mende vijf j'aar geen cent. Studenten ontvangen tot 1995 570 gulden per maand of 235 gulden als ze thuiswo- Wel kunnen studenten die recht heb ben op een studielening en een aanvul lende beurs meer geld lenen om het ef fect van de hogere prijzen en huren te niet te doen. Het collegegeld voor stu denten stijgt de komende vijf jaar met 100 gulden per jaar. Iedere student kan dat geld naast zijn basisbeurs en eventuele aanvullende financiering bijlenen. Alle studenten mogen straks maximaal ruim 8000 gulden per jaar bijverdie nen. Nu moeten studenten met een ba sisbeurs en aanvullende financiering alles wat ze meer bijklussen dan 2500 gulden, inleveren. Dat wil zeggen: het wordt afgetrokken van het geld dat ze bovenop hun basisbeurs van het rijk lenen. Studenten met alleen een basis beurs daarentegen mogen nu nog voor 10.000 gulden kelneren of vakken in de supermarkt vullen. Het recht op een beurs wordt beperkt tot de cursusduur plus één jaar. Voor de meeste studenten betekent dat dat ze in vijf jaar moeten afstuderen waar ze er nu nog zes jaar over mogen doen. Na vijf jaar hebben ze weliswaar nog twee jaar recht op studiefinanciering, maar die bestaat dan geheel uit een le ning. Na de studie zal de schuld hoger uit vallen omdat al vanaf het eerste jaar rente wordt berekend over de lening. Nu wordt pas rente berekend als de student de bul op zak en de titel voor de naam heeft. Overigens kijkt de overheid bij de terugbetaling naar het inkomen van de student. Hij of zij moet naar draagkracht terug betalen. Na vijftien jaar wordt de resterende schuld plus verzamelde rente kwijtge scholden. Al deze maatregelen leveren betrekke lijk weinig geld op voor minister Rit zen. Zijn grootste slag wilde hij slaan door een boekhoudkundig foefje. Laat de Raad van State nu net daarover de staf breken. Op de rijksbegroting tellen leningen, dus ook aan studenten, als uitgaven hoewel dat geld na afloop van de stu die weer met rente terugkomt. Ritzen wilde de studieleningen verzelfstandi gen, in een apart fonds stoppen. Dat fonds moet net zo functioneren als een bank. Het fonds, verstrekt de leningen en incasseert de aflossing met rente. Ritzen zit dan alleen nog maar met de uitgaven voor de basisbeurs. De Raad van State weigerde echter goedkeuring aan Ritzens trucje. Overigens lijkt de verzelfstandiging onstuitbaar. PvdA-woordvoerder Ver meent en CD A-er Lansink steunen het voorstel van harte. Samen vertegen woordigen ze een riante Kamermeer derheid. Lansink en Vermeent kunnen nauwe lijks anders: de voorstellen van Ritzen, dragen aan alle kanten hun stempel. Zij hebben samen de paragraaf over studiefinanciering geschreven in het regeerakkoord, de bundel met plannen van dit kabinet. Alleen op details brengen zij veranderingen aan:. Ge handicapte studenten mogen langer doen over hun studie en allemaal moe ten ze de mogelijkheid krijgen om van de aanvullende financiering alleen de beurs te nemen en niet de lening (nu is dat onlosmakelijk met elkaar verbon den). Ook vinden ze dat de student die straks meer dan 670 gulden per maand bijverdient, niet eerst (een deel van) zijn basisbeurs moet inleveren en dan pas de aanvullende beurs en lening. Dat stimuleert niet om te gaan wer ken, vinden ze. Wie werkt mag daar best resultaat van zien en uiteindelijk op een lagere studieschuld uitkomen, is de redering. ipVOLG VOORPAGINA bers nam gisteren ook een schotje op het werk van de missie-Stevens, die zich over herziening van het belas stelsel buigt. memier rekent erop dat die missie uiteindelijk met voor- en zal komen voor verdere haffing van 'fiscale privile- (aftrekposten) in ruil voor ging van het algemene be- ngtarief. Zo zou Nederland wat meer in de pas gaan lo- bij Europa, aldus de pre- r een zaal vol ondernemers ikte de minister-president nogmaals sterk voor meer voor een beter milieu. Van i van de welvaart zal de ko lde jaren over het algemeen welijks sprake zijn, omdat letering van het milieu veel leringen zal eisen, „Bij het niveau is het milieu be- ijker dan consumptie", ijn laatste toespraak tot het Fcongres waarschuwde adend voorzitter Van Lede De com voorgest satie ov riode vo< te schafi Kok in 'grondve van volg Vanwegt zouden de voo: moeten de CEC. voor de eens dat enigd E pas moe gebied belastinj arbeidsc Nederlai in, aide Europes en zal oi ren". Rinnooy Lede opvolgdi eerste van voa „Zo, en welvaar aldus R: geheel i straditie ging. Door Froukje Santing „SADDAM HOESSEIN is meedogenloos, maar de na tuur is zeker zo wreed", verzucht Omer Basar el- Sindi. De aanhoudende re gen en sneeuw maken het leven voor de Iraakse vluch telingen op de berghellingen bij Uludere, pal aan de Turkse kant van de grens met Irak, tot een ware hel. Moedeloos schudt hij dan ook het hoofd. De provisorische kampementen veranderen langzaam in een modderpoel. Hele gezinnen drijven uit hun krakkemikkige onderkomens. Voedsel en drinkwater komen over de glibberige weg niet naar boven. De Noordiraakse enclave aan de rand van Turkije is aan zichzelf overgeleverd. In de nacht probeer ik op een stuk plastic en toegedekt met een klamme deken, net als de andere vluchtelingen wat te slapen. Ik heb onderdak gekre gen in de tent van Omar Basar el-Sindi en zijn andere veertig familieleden. Maar al na tien minuten is mijn lichaam stijf van de kou. Als midden in de nacht ook nog een wolkbreuk losbarst, gevolgd door hagel en sneeuw, is de bergkou nauwe lijks nog te harden. De meeste vrouwen in de tent lijden net als de kinderen aan diarree. Voortdurend stijgt er gekreun van onder de dekens op. En de hele nacht klinkt het indringende gehuil van duizen den zieke, koude en hongerige baby's. Het is klaaglied van de allerzwaksten op het erbarme lijke lot dat de gevluchte Kur- den, Turkmenen (etnische Tur ken) en Assyriërs ondergaan. Op de vlakbij gelegen begraaf plaats worden in de vroege morgenuren alleen al in het deel van het kampement waar ik de nacht heb doorgebracht, vijf baby's en een kindje van twee jaar begraven. Jongeman nen dragen de lijkjes, die in doeken en dekens zijn gewik keld, als tastbaar bewijs van de ontberingen die ze moeten doorstaan, in hun armen. Ze wachten gelaten tot vrien den en familieleden met stenen een provisorische graftombe hebben gemaakt. De stoffelijke overschotten worden - met het hoofd in de richting van Mekka - zorgvuldig met stenen afge dekt. Pas dan wordt de aarde weer teruggeschoven. Een steen of tak dient als grafzerk. Omer Basar el Sindi is een man met aanzien in Zako, in Noord- Irak, waar hij vandaan komt. Als landeigenaar leefde hij er als een soort baron. In het kampement wordt hij dan ook met respect behandeld en is hij gekozen tot één van de leiders: Mannen die namens de vluch telingen met de Turkse autori teiten onderhandelen. Als ik aangeslagen terugkom van de begraafplaats is hij somber. „Er zullen vandaag ze ker nog velen sterven", voor spelt hij. Omer Basar el Sindi zegt dat er langzaam een ze kere paniek onder de vluchte lingen ontstaat. Ze vrezen dat ze allemaal op de Turkse berg hellingen zullen worden begra ven. Een enkele familie probeert met de schamele bezittingen die men nog heeft dan ook te rug te keren naar Irak. Eén van hen zegt somber: „Het is nog altijd beter in je eigen land on der mensonwaardige omstan digheden te sterven, dan dat in een vreemd land met je te laten gebeuren". „Ik heb de gouverneur ge vraagd om drinkwater en een andere plek om te leven", ver telt Omer Basar el Sindi. „De mensen worden ziek van het sneeuwwater dat ze drinken. Door de branden in de olie bronnen in Irak is er koolmo- noxyde vrijgekomen, dat ook in Zuidoost-Turkije is neergesla gen. Het sneeuwwater is dan ook zwart en ongezond, maar de vluchtelingen hebben niets anders te drinken". Veel hoop heeft hij niet. Het is Omer Basar el Sindi zo langza merhand duidelijk dat de Turkse autoriteiten van plan zijn de Noordirakezen wat meer landinwaarts op valleien in tentenkampen onder te brengen. „Het komt erop neer", zegt hij, „dat we hier zijn neer gestreken en dat we het daar mee moeten doen. We moeten ons maar zien te redden". Naast de baby's zijn ook de zwangere vrouwen er ernstig aan toe. Menige vrouw bevalt als gevolg van uitputting te vroeg. De baby's gaan meestal onmiddellijk dood, terwijl de vrouwen kampen met bloedin gen, waaraan al enkelen zijn bezweken. Bovendien zijn de berghellin gen een open riool. Slechts op een spaarzame plek is een gat in de grond gegraven, dat als groepslatrine dient. De kinde ren doen hun behoeften dicht in de buurt van de provisori sche tenten. Vrouwen en man nen zoeken een onbespied plekje tussen de stenen. „Waarom nemen de westerse landen ons niet op", zegt Ah met Suker, leraar Engels uit Insako, verontwaardigd. „Ook al zien we er na tien, twaalf 'da gen van ontberingen als bees ten uit, we willen wel als men sen worden behandeld". Zijn vrouw huilt. Ze weet niet hoe Een Kurdische vrouw, net aangekomen in een vluchtelin genkamp, troost haar huilende kinderen. - fotoap ze haar vijf kinderen nog lan ger tegen de kou en de regen moet beschermen in een klein van dekens opgetrokken onder komen, dat inmiddels totaal is doorweekt. De regen blij» evenwel ongenaakbaar uit hemel stromen. 'OOP om de mond smeren kost gee men geselen wel. Toch heeft premie aak op het feestelijke congres van he ise Ondernemingen dit laatste gedaa aerste minister onderschreef de klac) overde hoogte van het finaciering a'd. Hij hield de ondernemers echter rianciële problemen van de Staat de wtend een zaak van de overheid, m s. leder, regering, werknemers en w nelpen het tekort terug te dringen. A is asociaal. jaren zestig en zeventig, toen hel °mie achteruitging, heeft Nederlan economische crisis meer uitgegeven ito u 's 9eslaagd. De crisis were linn 'd stee9 enorm. Die schuld m "9 van weer een nieuwe crisis, aflos gevers en werknemers, die allebe non v.rc!e9ere beleid en die weer in dnn 5 n van biet nieuwe, onttrek Gelijkheid als ze niet tesamen m "van het financieringstekort en de knn ririg beeft in de Tussenbalans di ar o>8n °P subsidies voor individuen, ip,c eens °P die voor bedrijven. L p, P'ePen. en jammeren nu om het °/Waardig. Het voorbeeld dat rr waMf® over de W,R spreekt boekc Eon ondernemend Nederland recht groePering die slechts op eige iitor mee te mogen spreken over he u. .-President Lubbers vroeg nog rhpt?9 IS vereist ter delging van niot eren van nieuw beleid. En bij m B_lPm Partijpolitieke stokpaardje; Nprtl Probleem, het milieu. Wi den n *and' dan zal in het milieu t. D' ,Uat daarvoor geld opgebrach heeft Van °ns a"en moet kome' en Hat e(.9°ed aan gedaan de werkc Liint ZIJ .eveneens aangeslagen zu 9 !s de vraag. Ook ondernemer

de Stem | 1991 | | pagina 2