Boris Jeltsin blijft in het zadel 'Stop slachting Kurden in Irak' Doden bij betogingen in Albanië UIT FRANKRIJK WIL SPOEDZITTING VAN VN-VEILIGHEIDSRAAD Regering Kroatië zwicht voor leger Joegoslavië BUITENLAND atie China itgenoot Van den Broek onderzoekt hulp Iraakse vluchtelingen cno PESTEM BUITENLAND WOENSDAG 3 APRIL 1991 T21 ruk GEEN MOTIE VAN WANTROUWEN VAN CONSERVATIEVEN PARIJS/NICOSIA/ANKARA (AP) - Frankrijk wil via een spoedzitting van de Veiligheidsraad een einde maken aan de slachting die het Iraakse leger aanricht onder Kurdische en Shi'itische opstande lingen in Irak. 'Geen leden uit Oost-Europa' NEDERLANDSE PARLEMENTARIËRS ONGERUST NA TERUGKOMST Oproerpolitie NIEUWSOVERZICHT Vragen over materiaal Kanaaltunnel Iran laat Brit na vijf jaar vrij Leider rechtse oppositie in Chili vermoord 'Toename aantal aids-patiënten' Zoon Nasser vrijgesproken Delegatie Likudpartij naar Egypte Palestijnse activisten doden collaborateurs Lubbers: Singapore is voorbeeld hoger. In kamers en za- acht tot twaalf bedden, luk heeft, deelt een ka- t drie of vier anderen. 13 Frans Wijnands aal een smalle kleerkast nachtkastje. Hoge zol en; het hele jaar door ijna soezerig makende itte; geen gordijnen tus- e bedden, twee badka- oor de hele afdeling, e«i urn aan comfort en thera- che hulpmiddelen; één op elke acht patiënten. teur Jiri Cebis - die met rbroek, windjack en ge- pet meer lijkt op de voor- an een fabriek - laat nog andere gebouwen zien, rop in het kasteelpark. nieuw paviljoen dat met ruime gangen en stan- kamers aardig begint te op een doorsnee Hot bejaardenhuis. Kleinere rs, kraakheldere eét- 'es en zelfs een eigen wa- iveringsinstallatie. erin het park het voorma- omerhuis van de vroegere eelbewoners. Nu wonen er dozijn mentaal gehandi- e mannen. Ze werken in park of op de kleine kas- oerderij en ze slapen - als assen kabouters - in bed- die pal tegen elkaar ge ven staan in de met verva- 'e fresco's beschilderde ser- en bijna bizar tafereel. voornaamste problemen? ecteur Cebis schenkt nog glas bier in en kijkt -me ia hulpeloos aan. „Zoveel blemen dat ik niet zou kun- kiezen. Plaatsgebrek - er is wachtlijst met tientallen na- tè weinig geschoold per- eel; onvoldoende sanitair; tè nig privacy en vooral een ot tekort aan medicijnen. Ja, schien is dat laatste wel de rgrootste zorg van het mo- nt". kasteelgangen zijn fris-roze childerd. In de nissen onder hoge ramen zitten de bejaar- die Stanislava blij begroe- en nieuwsgierig zijn naar 'vreemdeling'. Want veel oek komt er niet. het kasteelplein ravotten t jongens met een bal. Mid- op de ophaalbrug staat een n de patiënten glimlachend om te plassen, e moet in de zomer terugko- n", zegt Stanislava, „dan is es groen en bloeien de ro- n". Smecno in de zomer. Ik n me precies voorstellen hoe t moet zijn. En dus beloof ik ar om dan terug te komen... ïinese mannen zijn ver- el modelechtgenoot. On- n functionarissen van de at democratie in huis de ;evuld, worden 36 finalisten tozen. het beantwoorden van de vragen op een bijeenkomst het district Daxing zei een de deelnemers, een 44-ja- fabrieksarbeider, dat hij :t graag vertelt hoe hij zijn >uw helpt, uit angst dat an- ren denken dat hij onder de ik zit.- n 61-jarige advocaat zei dat zijn vrouw jaren geleden in- aak heeft gegund omdat hij zelf te druk had. Zijn >uw had zich volgens de ad- aat goed gered, totdat zij bloedziekte kreeg en ver- irgd moest worden. Koken en hoonmaken zijn nu zijn taak iworden, maar dat levert geen •oblemen op, aldus de moge- ;ke modelechtgenoot, n 43-jarige functionaris van industrie- en handelskan- or in Beijing, tevens lid van communistische partij, zegt tt hij het te druk heeft om ?el tijd met vrouw en kinde- :n door te brengen. Op het •agenformulier heeft hij dan )k geschreven dat zijn gezin et belangrijk vindt dat hij oor hard werken een voor- seld stelt. un Lihua zegt dat onder de aelnemers pas gehuwde man en van begin 20 zijn, maar ok opa's van in de 70. MOSKOU (AP) - Boris Jelt- sin blijft president van de Russische Federatie. De con servatieve communisten in het Russische parlement heb ben gisteren tenminste afge zien van hun plan Jeltsin af te zetten. Ze deden dat nadat de Russische partijleider Ivan Polozkov in het Congres had gezegd dat een verandering in het leiderschap van Rus land op dit moment niet op zijn plaats zou zijn. De woorden van Polozkov zorg den voor groot rumoer in het parlement. Dat was door Poloz kov en andere conservatieve communisten in een buitenge wone zitting bijeengeroepen om een motie van wantrouwen tegen jeltsin in stemming te kunnen brengen. Na de toespraak van Polozkov was er geen meerderheid meer te vinden om de motie in stemming te brengen. Jeltsin en zijn her vormingsgezinde bondgenoten besloten gisteren op hun beurt af te zien van hun voornemen een wijziging van de Russische grondwet in stemming te bren gen. Die zou de directe verkie zing van de Russische president mogelijk moeten maken. De driekwart meerderheid van het parlement die nodig is om een grondwetswijziging erdoor te krijgen ontbreekt op dit mo ment. De hervormers besloten daarom het onderwerp te laten rusten tot de volgende zitting van het Congres, waarschijnlijk in mei. Het Russische Congres heeft een resolutie aangenomen om een eind te maken aan de landelijke mijnstaking. Daarin wordt voor gesteld een commissie in het le ven te roepen, waarin de parle menten zijn vertegenwoordigd van Rusland, de Oekraïne en Ka- zachstan, de republieken waar wordt gestaakt. De commissie zou zich moeten buigen over de economische eisen van de stakers. Volgens het Sovjet-persbureau Tass staat het Congres niet achter de eisen dat Gorbatsjov en de Sovjet-regering moeten weg moeten. Ook Sovjet-premier Valentin Pa vlov en leden van zijn regering hebben gisteren geprobeerd een eind te maken aan de mijnsta king. Zij spraken met afgevaar digden van de 200.000 stakende mijnwerkers. De staking begon op 1 maart met als inzet hogere lonen. Inmiddels wordt ook het aftreden van Sovjet-president Gorbatsjov, de regering en het nationale parlement geëist. Met de stakers zijn alleen him looneisen besproken, zei Gor- batsjovs woordvoerder Vitaly Ig- natenko. Hij noemde de ontmoe ting 'het resultaat van een rede lijk compromis, dat in de zeer nabije toekomst resultaten zal gaan opleveren'. Volgens Igna- tenko zou zijn baas ook nog met de stakers gaan praten. Vladislav Ryazanov, een van de stakingsleiders, liet weinig hoop bestaan op een snelle oplossing van het conflict. De stakende kompels vinden hun politieke eisen de belangrijkste. Aan de onderhandelingstafel van het Kremin is het een druk ko men en gaan. Morgen hervatten de Sovjet-regering en Litouwen hun in december afgebroken overleg. Vandaag beginnen de voorbereidende gesprekken in de Litouwse vertegenwoordiging in Moskou. Het Kremlin eiste vooraf dat de gesprekken met de Baltische republiek zonder voor waarden zouden worden gehou den. De leider van de Sovjet-delega tie, vice-premier Vitali Dogoez- jiev, verklaarde gisteren in een weekblad te beseffen dat Vilnius erkenning van Litouwens onaf hankelijkheid nastreeft. Volgens hem bestaat er vooreerst slechts één doel; „Met elkaar aan de ta fel gaan zitten en oplossingen zoeken voor alle vragen". In hetzelfde blad zei de Litouwse premier Gediminas Vagnorius dat in het overleg problemen één voor één opgelost kunnen wor den. En dat geldt ook ook voor de strategische belangen van de USSR, aldus Vagnorius. Hij be nadrukte dat Litouwen er niet naar streeft alle banden met Moskou te verbreken. Voor de Kurden komt de Franse actie waarschijnlijk te laat. Kurdische rebellen hebben voor de overmacht aan Iraakse helikopters, tanks en zware artillerie móeten buigen en heb ben zich uit de veroverde steden in Noord-Irak teruggetrok ken in de bergen. Ondertussen zijn honderddui zenden Kurdische burgers op de vlucht geslagen voor het wraak- lustige Iraakse leger dat ook hen belaagt. De legertroepen maak ten eerder een einde aan de Sh'i- tische opstand in zuid-Irak. Woordvoerder Bernard van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken noemde de situatie in Irak 'verontrustend'. Hij wen ste niet in detail in te gaan op de Franse plannen. Wel maakte hij duidelijk dat het om een puur Frans initiatief gaat. „Het is van essentieel belang dat de recht vaardige eisen van het Kurdische volk, dat uitdrukking wenst te geven aan zijn identiteit, volle dig worden erkend. Het is be langrijk dat de Veiligheidsraad en de secretaris-generaal van de Verenigde Naties zich met dit probleem bezighouden", aldus Bernard. Amerikaanse en Britse diploma ten bij de VN liepen niet warm voor het Franse idee. Zij ver klaarden dat de indiening van een resolutie voor een wapenstil stand in de Golfoorlog door de Franse actie niet vertraagd zal worden. Een Amerikaanse diplomaat zei dat als Frankrijk de Veiligheids- Genscher BRUSSEL (DPA) - De NAVO heeft de landen van Midden- en Oost-Europa af geraden na de ontbinding van het Warschau Pact als militair bondgenootschap het udmaatschap van de Weste lijke alliantie na te streven. Volgens de zegslieden in de Brussel zal de Sovjetunie in een isolement terecht komen als Oosteuropese landen zich bij de "AVO aansluiten. Dat zou de orthodox-communistische krachten in Moskou, die gekant zijn tegen hervormingen, in de kaart spelen. Be Duitse minister van Buiten landse Zaken Genscher keerde z'ch het afgelopen weekeinde aveneens tegen een eventueel NAVO-lidmaatschap van landen uit Midden- en Oost-Europa. Hij Pleitte voor Europese veilig heidsstructuren, waarbij een rol ®oet zijn weggelegd voor zowel «AVO als CVSE (Conferentie voor Veiligheid en Samenwer- kmg in Europa). raad voor de Kurden wil laten opkomen, het maar een aparte resolutie moet indienen. Een Britse functionaris zei dat de be oogde bestandsresolutie niet zal worden geamendeerd en hij noemde het 'ongekend', dat de Verenigde Naties zich met een dergelijke interne aangelegen heid zouden inlaten. De Ameri kaanse president George Bush heeft nadrukkelijk gesteld dat de VS niet zullen interveniëren in de strijd tussen de opstandelin gen en de Saddam-getrouwe troepen. De officiële Iraakse pers heeft dinsdag gezegd dat de opstand van de Kurden in de noordelijke steden Erbil, Dohuk en Zakho was gebroken. Volgens de krant Al-Thawra van de regerende Baath-partij zal de rebellie bin nen, enkele dagen volledig zijn bedwongen. Kurdische woord voerders maakten nog wel mel ding van schermutselingen langs de hoofdweg tussen Erbil en Kir- kuk en in oostelijke gebieden na bij de grens met Iran. Opstande lingen zouden weer naar de bui tenwijken van de oliestad Kir- kuk zijn opgedrongen. Berichten dat de stad zelf weer was ver overd, werden door het kantoor van de Patriottische Unie van Kurdistan in de Syrische hoofd stad Damascus tegengesproken. De Turkse regering wil dat de VN-Veiligheidsraad zich buigt over het lot van de Kurden die proberen het noorden van Irak te ontvluchten. Volgens de Turkse autoriteiten gaat om ten minste 200.000 mensen, voornamelijk vrouwen en kinderen. Turkije wenst niet alleen voor de opvang van de vluchtelingen op te draaien en wil dat de Veilig heidsraad een oplossing verzint. Ankara heeft al de grootste moeite met de verzorging van 30.000 Iraakse Kurden die in Turkije verblijven nadat het Iraakse leger in 1988 strafexpe dities tegen de Kurden uitvoer de. Westerse journalisten die uit het noorden van Irak wisten te ont komen hebben gezegd dat onge veer 500.000 Kurden naar Tur kije onderweg zijn. Nog eens 2,5 miljoen Iraki's zouden op de vlucht zijn naar Iran. De krant Sabah in Istanbul be richtte gisteren dat Turkse troe pen enkele kampen van Turks- Kurdische guerrillastrijders in noord-Irak hadden aangevallen. De Turkse premier Yildirim Ak- bulut ontkende. Turkse functio narissen, die anoniem wilden blijven, verklaarden echter dat er een actie tegen Kurdische guerrillastrijders nabij de Iraakse grens was geweest. 'Kleinschalige grensoverschrij dingen' konden daarbij niet vol ledig uitgesloten worden. Vol gens Sabah zijn bij de Turkse ac tie tegen kampen van de Kurdi- sche Arbeiderspartij (PKK) min stens 60 guerrillastrijders ge dood. Bij duizenden komen vluchtelingen vanuit Irak naar Turkije. De Turkse regering wil niet alleen opdraaien voor de hulp aan de vluchtelingen. Ze wil dat de Veiligheidsraad een oplossing verzint. - foto ar Van onze redactie buitenland DEN HAAG - De Nederlandse rege ring is diep verontrust over het lot van de Kurden en de andere minderheden in Iran. Dit heeft een woordvoerder van minister Van den Broek van Bui tenlandse Zaken gisteren meegedeeld. .Geen enkel land kan op dit moment, ge zien de uitspraken van de Veiligheidsraad die slechts een bevrijding van Kuwayt mo gelijk maakten, de Kurden en de overige opstandelingen tegen het regime van Hu- sayn militair te hulp komen. Van den Broek bezoekt nu samen met zijn Italiaanse en Luxemburgse collega's na mens de EG Iran. Zij onderzoeken of de EG humanitaire hulp kan bieden aan de buurlanden van Irak die vluchtelingen uit dat land opnemen. Van de Broek wil zo snel mogelijk gerichte noodhulp verlenen. De EG-top komt op 8 april in Luxemburg bij elkaar. Volgens de woordvoerder is wachten tot die datum niet verantwoord, gezien de ernst van de situatie. Het departement van Buitenlandse Zaken kon nog geen reactie geven op het Franse voorstel de Veiligheidsraad bijeen te roe pen om de onderdrukking van het Iraakse volk, vooral de Kurden en de Shi'iten, te bespreken. De tekst van het voorstel was noch in Den Haag noch in New York be kend. TIRANA (RTR/DPA/AFP) - Aanhangers van de Albanese oppositie hebben gisteren het hoofdkwartier van de rege rende communistische partij in de noordelijke plaats Shkoder bestormd, de ruiten ingeslagen, archieven naar buiten geworpen en het ge bouw in brand gestoken. Skhoder is een stad van 90.000 inwoners. Er brand den ook twee pantserwagens uit. Volgens een woordvoerder van de oppositionele Democratische Partij gebeurde dit nadat er door schoten, ook vanuit het bureau, vele doden en gewonden waren gevallen in een menigte die zich had verzameld om het aftreden van de plaatselijke communisti sche leiding te eisen na de duide lijke overwinning van de Demo cratische Partij in Skhoder even als in andere grote steden. Elders in het land was het giste ren vooral onrustig in steden zo als Kavaja, Elbasan en Durres, waar de Democratische Partij zondag ook won. Volgens de of ficiële einduitslag, die dinsdag verscheen, kregen de communis ten een meerderheid van 162 van de 250 zetels in het parlement. De Democratische Partij kreeg 65 zetels, de Griekse minderheid 'Omania' drie, een 'Veteranenco- mité' een. De overige 19 zetels worden zondag in een tweede ronde verdeeld. In de hoofdstad Tirana veroverde de Democrati sche Partij zelfs de parlements zetel van president Ramiz Alia. Mede-voorzitter Sali Berisha van de Democratische Partij zei dat hij de onrust in Skhoder met Alia besprak en hem zei dat de politie het geweld had uitgelokt. Volgens informatie van zieken huizen vielen er zeker vier do den, onder wie een plaatselijke oppositieleider Arben Droci, die in de rug geschoten werd, en ze ker vijftig gewonden. Maar vol gens een officieel opgave vielen er drie doden en 23 gewonden, van wie 12 politie-agenten en elf betogers. Tegen het eind van de middag heroverde zwaarbewapende op roerpolitie het centrum van Skhoder, maar werden in de bui tenwijken barricades opgericht van boomstammen en stenen. In het in het westen van het land gelegen Kavaje, de stad van op positieleider Sali Berisha legden arbeiders uit woede over de ver kiezingsoverwinning van de communisten het werk neer en stroomden de straat op. „Wij eisen werkelijke democratie en wij zullen winnen wat het ook moge kosten", zei een van hen uit een woedende menigte van 400 mensen die de ruiten in gooide van een passerende auto uit een pro-communistische plaats. „Wij gaan niet meer aan het werk zolang de communisti sche partij aan de macht is". Berisha en mede-voorzitter Gra- moz Pashko van de Democrati sche Partij hebben hun aanhan gers ertoe opgeroepen kalm te blijven en te gaan werken voor een overwinning in toekomstige verkiezingen, maar vele Albane zen die hun hoop hadden geves tigd op een overwinning van de Democratische Partij vinden dat 'zij niet zolang kunnen wachten. De drie Nederlandse kamerle den, die bij de verkiezingen in Albanië aanwezig zijn geweest, zijn ongerust over de toestand in het land. Zij hoorden pas gister avond bij hun aankomst op Schiphol dat er doden waren ge vallen bij de anti-communisti sche betoging waarin ze verzeild raakten op de terugweg naar Joegoslavië. PvdA'er Valk moest zijn partij genoot Apostolou ontzetten die omringd was door een menigte 'zeer nerveuze en gespannen Al-- banezen die wanhopig verklaar den de communisten niet te wil len en smeekten om hulp'. Ter wijl ze onderweg waren naar de zwarte officiële auto waarin ze als internationale waarnemers werden vervoerd, hoorden ze ge weervuur. „Niet zomaar een paar schoten, maar echt tientallen", vertelt Korthals (WD). De drie Kamer leden, Apostolou, Valk (beiden PvdA) en Korthals (WD), ma ken zich alle drie ongerust over de toekomst van het voorheen zo gesloten Albanië en vrezen ge welddadige uitbarstingen. Ook al is het drietal het er over eens dat de eerste vrije verkiezingen in Albanië eerlijk zijn verlopen, Valk meent dat over niet al te lange tijd, ongeveer anderhalf jaaar, nieuwe verkiezingen nodig zijn. BELGRADO (AP) - De rege- Ilng van Kroatië heeft giste- [en,een speciale politie-een- neid opdracht gegeven zich teru§ te trekken uit het na tionaal park Plitvice in de Servische enclave Krajina. Ze neeft daarmee gehoor gege ven aan een door het Joego- siavische leger gesteld ulti matum. Be spanningen na de onrust van afgelopen dagen lijken hier- im°r lets 'e n afgenomen. Kra- a' waar 200.000 Serviërs wo- t jiondigde maandag aan zich allen aansluiten bij Servië. Het leger had, na maandag ook al te hebben ingegrepen, ge dreigd de politie met geweld uit het park te zullen verdrijven, wanneer ze zich niet uit eigen beweging zou terugtrekken. De Kroatische minister van Bin nenlandse Zaken Boljkovac gaf de politie opdracht zich terug te trekken voordat het Joegoslavi sche staatspresidium het ultima tum van het leger had bekrach tigd. Het presidium was daartoe gisteren door zijn voorzitter Bo- risav Jovic in spoedzitting bij eengeroepen. De zitting werd volgens het Joegsolavische pers bureau Tanjug geboycot door Kroatië en Slovenië. In het park bevond zich sinds zondag een 90 man sterke, zwaar bewapende speciale politie-een- heid. Die probeerde etnische Serviërs te verdrijven, die het park sinds vrijdag bezet hielden. Zondag vielen er twee doden en 21 gewonden, toen Servische mi lities de Kroatische politie-een- heid onder vuur namen. Boljkovac zei volgens radio Bel grado nadat de speciale politie- eenheid kort voor het verstrijken van het ultimatum was terugge trokken, dat de rust en orde zo als de bedoeling was van het mi nisterie in Plitvice waren weer gekeerd. Hij zei dat nu toezicht werd gehouden door de gewone politie. Het was niet bekend in welke mate het Joegoslavische leger nog aanwezig was in het park. Het Servische parlement kwam in Belgrado in spoedzitting bij een om een standpunt te bepalen over de door Krajina aangekon digde aansluiting bij Servië. Aanvaarding van de annexatie door het Servische parlement zal volgens Westerse diplomaten en onafhankelijke media in Joego slavië vrijwel zeker een burger oorlog tot gevolg hebben tussen Servië, de grootste deelrepubliek van Joegoslavië, en de op een na grootste deelrepubliek Kroatië. Het parlement was echter bezig een verklaring te bespreken, waarin de annexatie van de hand wordt gewezen. In de ver klaring staat dat Servie Serviers die buiten Servie wonen volledig moet blijven steunen, maar wordt ook opgeroepen tot een vreedzame oplossing van het probleem in Krajina. De reeds sluimerende spannin gen tussen Kroatiërs en Serviërs zijn de afgelopen maanden toe genomen doordat Kroatië even als Slovenië heeft besloten zich goeddeels los te maken van de federatie, of daar zelfs uit te stappen, terwijl Servië staat op het voortbestaan van de federa tie. BRUSSEL (ANP) - Er zijn aanwijzigingen dat bij de bouw van de Kanaaltunnel mogelijk radioactief afval is gebruikt. CDA-Euro- parlementariër Janssen van Raay wil EG-milieucommissaris Ripa di Meana daarover schriftelijk vragen stellen. Volgens Janssen van Raay heeft hij uit 'betrouwbare justitiële bronnen in de EG' gehord dat in strijd met wettelijke bepalingen gevaarlijk, wellicht radioactief afval zou zijn gebruikt bij de aan leg van de tunnel. De Europarlementariër wil weten of deze infor matie klopt en zo ja waar het materiaal vandaan komt. De Rotter damse christen-democraat is rapporteur van de juridische com missie van het Europees Parlement. LONDEN (RTR) - De Britse zakenman Cooper, die vijf jaar in een Iraanse cel heeft doorgebracht op verdenking van spionage, heeft zijn vrijheid terug. Roger Cooper, die werkte voor een Ameri kaanse oliefirma, werd in november 1985 gearresteerd. Op de Iraanse tv erkende hij gespioneerd te hebben maar Londen heeft echter steeds gezegd dat de bekentenis onder dwang is afgelegd. Londen heeft in het Golfconflict de neutraliteit van Iran meerma len geprezen. Londen is verheugd met de vrijlating van Cooper maar men is in de Britse hoofdstad echter nog steeds ontevreden over de drie Britse gijzelaars in Libanon. Die worden vastgehou den door op Iran georiënteerde groeperingen. Van een wezenlijke verbetering van de betrekkingen tussen Groot-Brittannië en Iran kan daardoor nog geen sprake zijn. SANTIAGO (IPS) - De leider van de rechtse oppositiepartij in Chili, de Onafhankelijke Democratische Unie (UDI), senator Jaime Guzman, is maandagnacht na een aanslag aan zijn verwon dingen overleden. Guzman wordt beschouwd als een van de be langrijkste ideologen van de militaire dictatuur in Chili onder ge neraal Augusto Pinochet. Tot nu toe is de aanslag door niemand opgeëist. Het regeringsco- mité van veiligheid, waarin verscheidene ministeries samenwer ken, heeft onmiddellijk een onderzoek gelast. De minister van Binnenlandse Zaken Krauss noemde de aanslag 'absoluut verwer pelijk'. Hij vreest dat de moord op Guzman het verzoeningsproces in Chili in gevaar kan brengen en dat er duidelijke tekenen zijn dat het terrorisme in Chili opduikt. GENÈVE (RTR/DPA) - Het aantal aids-patiënten in'de wereld is in de eerste drie maanden van 1991 met tien procent toegenomen. Wereldwijd zijn momenteel 345.000 gevallen van aids bij de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) aangemeld. De WHO heeft het vermoeden dat de lidstaten het aantal aids-patiënten dat zij opge geven bewust laag houden. De gezondheidsorganisatie schat het werkelijke aantal aids-patiënten in de wereld op ruim 800.000. Volgens de laatste gegevens staan de meeste aids-patiënten (167.803 stuks) geregistreerd in de Verenigde Staten. Oeganda voert in Afrika de lijst aan met 17.422 gevallen. Frankrijk is in Europa het land met de meeste aids-patiënten (13.145 stuks). CAIRO (RTR) - Een Egyptische rechtbank heeft dinsdag de oud ste zoon van de voormalige president Gamal Abdel-Nasser vrijge sproken van medeplichtigheid aan aanslagen op Israëlische en Amerikaanse ambassadefunctionarissen. Khaled Abdel Nasser was beschuldigd van het financieren en bewapenen van de 'Egyp tische Revolutie', een ondergrondse organisatie die de verant woordelijkheid had opgeëist voor aanvallen op Amerikanen en Is raëli's tussen 1984 en 1987. De leider van de groep, Mahmoud Noureddin, een voormalige vei ligheidsfunctionaris en diplomaat, werd veroordeeld tot levens lange dwangarbeid. Acht andere verdachten werden veroordeeld tot straffen van drie tot 15 jaar. Zes kregen zes maanden tót een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf. Vier verdachten werden vrijgesproken. De 20 werden beschuldigd van moord op twee Is raëlische functionarissen in 1985 en 1986 en aanslagen op een an dere Israëli en twee Amerikaanse ambassadémedwerkers in 1984. JERUZALEM (RTR) - Een officiële delegatie van de Likudpartjj van premier Yitzhak Shamir van Israël brengt nog dit jaar een be zoek aan Egypte, heeft een woordvoerder van de partij meege deeld. Het is voor het eerst sinds de ondertekening van het vredes akkoord tussen Egypte en Israël in 1979 dat een delegatie van Li kud naar Egypte gaat.Jarenlang is gepraat over een uitwisseling van bezoeken van de regeringspartijen van Israël en Egypte. De Egyptische onderminister van buitenlandse zaken, Boutros Bou tros Ghali, die zich tot nu had verzet tegen een bezoek van de Li kudpartij, stemde er nu mee in dat een delegatie van Likud een bezoek brengt aan Egypte. Het bezoek moet binnen vijf maanden zijn belsag krijgen. JERUZALEM (RTR) - Palestijnse militanten in de bezette gebie den hebben dinsdag vier mannen gedood op verdenking van colla boratie met de Israëlische veiligheidstroepen. Drie van de slacht offers kwamen uit de Westelijke Jordaanoever, de vierde woonde in de Gazastrook. Lubbers foto de stem/johan van gurp DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers heeft gisteren tijdens de eerste dag van zijn officiële bezoek aan Singapore de economische ontwikkeling van deze stad-staat een voorbeeld voor zowel ont wikkelingslanden als ontwikkelde landen genoemd. Lubbers deed dit tijdens tijdens het diner dat hem was aangeboden door de Sin gaporese premier Goh Chok Tong. De premier en staatssecretaris Dankert (die minister Van den Broek van buitenlandse zaken vervangt) zijn voor eep driedaags bezoek in Singapore met in hun kielzog een delegatie van het Ne derlandse bedrijfsleven onder leiding van directeur-generaal bui tenlandse economische betrekkingen van het ministerie van eco nomische zaken, Engering. Van de Asean-landen (Thailand, Sin gapore, Malaysia, de Filipijnen, Indonesië en Brunei) is Singapore Nederlands grootste handelspartner. Lubbers vergeleek in zijn toespraak de haven van Singapore (toegangspoort naar Zuidoost- Azië) met die van Rotterdam (toegangspoort naar Europa). In Rotterdam is een distributiecentrum voor produkten uit Singa pore gebouwd, zodat, aldus Lubbers, Singaporese bedrijven een vaste voet aan de grond krijgen in de Europese markt van 1992. In de economische delegatie zitten vertegenwoordigers van het bankwezen, telecommunicatiebedrijven, transportbedrijvenm in genieursbureaus en de Kamers van koophandel van Rotterdam en Amsterdam.

de Stem | 1991 | | pagina 5