Toch record-drukte met Pasen ROLLER KADO 11 RUSSEN HAMSTEREN MASSAAL MIJNSTAKERS DREIGEN. Oude regime in Albanië blijft aan de macht Sint stapt op als PvdA zich niet reorganiseert Zwarte sneeuw in de Himalya 'Aandeel werklozen in criminaliteit zeer sterk gestegen' HALVE KREEFT 19.75 Restaurant Bouvigne MOSKOU - Moskou vreest de komende dagen on rust omdat de prijzen voor veel artikelen vandaag een stuk duurder worden. Weer nederlaag voor Jeltsin in parlement Mijnstaking Georgië Merijntje Kans op een half miljoen. piet klerkx ©ipïiol mmwmmrn COSY BEVEILIG nu DRAADLOOS Aansluiting op Centrate M«Mk»itt«r mog»HikBASISSET: 1.475,- Bet voor een op mast gesneden advies; 076-100707. SP. ELECTRONICS BV SPORT PSV verliest van FC Den Haag Blessure Gerald Vanenburg Rood op brancard voor Stewart Ajax heeft weer uitzicht op titel Extra op Dinsdag; De 'heilige' Pavarotti HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND GRONINGSE HOOGLERAAR: JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN Bouvignelaan 3, Breda, tel. 076-100600 DESTE DINSDAG 2 APRIL 1991 13 lste jaargang Kantoren: Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen.Losse nummers ma. t.m. vrijd. 1.40 en zat, 1.70 Van onze verslaggevers BREDA/MIDDELBURG - Geheel onverwacht heeft Pa sen 1991 toch nog een record- drukte opgeleverd. Volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) bezochten de afgelopen dagen ruim 900.000 buitenlanders Nederland. Een absoluut record, aldus het NBT, en twintig procent meer dan was verwacht. De Duitsers spanden de kroon, gevolgd door Engelsen en Brit ten. Opvallend was het groot aantal Oosteuropeanen dat Ne derland aandeed. Zeeland kreeg de paasdagen meer dan 200.000 toeristen te verwerken, ook meer dan waar mee rekening was gehouden. Zo'n 40 procent van de bezoe kers waren buitenlanders. Volgens directeur Terheijden van de provinciale VW kenden de campings in Zeeland een bezet ting van 55 tot 60 procent. Ook in de hotels was het drukker. „De kust scoort hoog. Er zijn campings die 100 procent bezet zijn geweest. Dat is erg uitzon derlijk voor maart. Ook kampe ren bij de boer was erg in trek. De staanplaatsen waren allemaal bezet", aldus Terheijden. Ook de hotelaccommodaties aan de kust deden goede zaken. „Die waren over het algemeen voor tachtig tot negentig procent be zet met uitschieters van 100 pro cent", aldus Terheijden. De politie gooide in totaal 120 wildkampeerders in Zeeland op de bon. Terheijden is daar blij mee: „Het geeft toch aan dat de politie die zaak serieus neemt. We kunnen dat natuurlijk ook niet meer toestaan. Alleen al vanwege het milieu-element. Dat wordt toch steeds belangrijker". De grootste trekpleister was Keukenhof met 60.000 bezoe kers. De Efteling in Kaatsheuvel kreeg zowel op eerste als op tweede paasdag 15.000 mensen op bezoek. In totaal waren er dat 12.500 meer dan tijdens de paas dagen van 1990. Volgens directeur Beek waren er onder de bezoekers opvallend veel Engelsen, Schotten, Belgen en Duitsers. De massale stroom buitenlanders wordt toegeschreven aan het fraaie weer aan het begin van het paasweekeinde, de sterke op komst van korte vakanties en de uitgebreide publiciteit in bin nen- en buitenland. Het NBT komt ook tot de 'voor zichtige conclusie' dat steeds meer toeristen hun vakantie spreiden. Op Goede Vrijdag en paaszater dag was het weliswaar druk op de wegen, maar lange files deden zich niet voor. Zondag was het volgens de rijkspolitie zelfs op vallend rustig. Maandagmiddag was het op de doorgaande wegen druk. Op de bekende knelpunten en in de richting van de Duitse grens stonden files, maar tot proble men heeft dat niet geleid. In verband met de paasdrukte hebben de Nederlandse Spoor wegen maandag een groot aantal treindiensten versterkt. Moskou vreest grote onrust Van onze redactie buitenland Brood en vlees worden driemaal zo duur. Reden voor de be volking van de Sovjetunie maandag al massaal aan het hamsteren te slaan. Duizenden aanhangers van de oppositie betoogden maandag in Tirana tegen de uitslag van de verkiezingen, die de communis ten aan de macht hielden. Veel betogers riepen dat de verkiezingen waren vervalst. - fotoap TIRANA (DPA/AFP) - De re gerende communistische par tij lijkt in Albanië bij de eer ste vrije verkiezingen sinds de Tweede Wereldoorlog een onverwacht grote overwin ning te hebben behaald. De Partij van de Arbeid zou op basis van de voorlopige uitslagen ongeveer 66 procent van de stemmen hebben behaald. Zij behaalden hun winst vooral op het platteland. In de steden boekte de oppositie grote successen. Volgens officiële Westerse waarnemers zijn de verkiezingen over het algemeen eerlijk verlopen. President Ramiz Alia blijft aan als partijleider ondanks een ne derlaag in zijn eigen kiesdistrict. De president wist in zijn district slechts 36 procent van de stem men in de wacht te, slepen. Zijn opponent, de géoloog Franko Kroqi, kreeg ruim 62 procent van de kiezers achter zich. De partij blijft dus aan de macht, maar zal op het aan staande congres in mei haar naam despndanks wijzigen in Albanese Socialistische Partij (ASP). Volgens nog onofficiële resulta ten won de Democratische Partij 74 van de 250 parlementszetels tegen de communisten 156. Op 7 april moet er opnieuw ge stemd worden over minstens vijf zetels, waar niemand meer dan de helft van de stemmen behaal de. De uitslag in 13 districted is nog niet bekend. De oppositie is in de hoofdstad Tirana de grote winnaar. Verte genwoordigers van de Democra tische Partij lieten in 17 van de 18 districten van de Albanese hoofdstad de kandidaten van de communisten achter zich. Andere prominenten van de Par tij van de Arbeid, zoals minister Muhamet Kapllani (Buiten landse Zaken) en partij-ideoloog Spiro Dede, moesten hun parle mentszetels eveneens opgeven. De opkomst was groot. Ongeveer 96 procent van de stemgerech tigden zou de gang naar het stemlokaal hebben gemaakt. In Tirana lag het opkomstper centage iets lager (86 procent), maar op het platteland bracht in sommige districten 99 procent van de kiesgerechtigden zijn stem uit. In de loop van maandag verza melde zich voor het hoofdkwar tier van de DP enkele duizenden burgers. Volgens hen waren de verkiezingsuitslagen vervalst. „Weg met de dictatuur. Wij wil len geen democratie met commu nisten", was een veelgehoorde leus. Officiële waarnemers uit ver scheidene Europese landen zei den tijdens de verkiezingsdag op enkele onrechtmatigheden zijn gestuit. Zo stonden in sommige distric ten niet alle stemgerechtigden op de officiële kiezerslijsten en mochten vertegenwoordigers van de oppositie in enkele gevallen geen zitting nemen in kiescom missies. De algemene indruk is echter dat de verkiezingen eerlijk zijn ver lopen. De hamsterwoede nam zulke vormen aan dat hier en daar moest worden overgegaan tot rantsoenering. Veel winkels moesten voortijdig hun deuren sluiten omdat ze uitverkocht wa ren. Het stadsbestuur van Moskou houdt er rekening mee dat de prijsverhogingen vandaag tot onrust zullen leiden. MOSKOU (UPI) - Orthodoxe communisten hebben in het parlement van de Russische Federatie opnieuw een po ging verijdeld^ van aanhan gers van Jeltsin, de president van Rusland rechtstreeks door het volk te laten kiezen. De vraag van een gekozen presi dent zou de positie van de hui dige president Jeltsin, nu nog of ficieel voorzitter van het parle ment, aanzienlijk versterken. Hervormers verwijten de conser vatieven dat zij zich niets aan trekken van de uitslag van het referendum vorige maand. Toen sprak 70 procent van de kiezers zich uit vóór een rechtstreeks ge kozen president. In een reeks stemmingen ging een meerderheid van het parle ment akkoord met een commu nistisch voorstel de discussie over het presidentschap uit te stellen tot de volgende bijeen komst van het Congres van Volksafgevaardigden. Jeltsin is zeer populair en als ge kozen president zou hij in een sterke positie verkeren om de strijd aan te binden met Gor- batsjov, president van de Sovjet unie. Aanhangers van Democratische Rusland kondigden aan de strijd niet op te geven. Mogelijk zal er vandaag een nieuwe poging wor den gedaan de zaak op de agenda te krijgen. Loco-burgemeester Stankevitsj- waarschuwde maandag dat het bestuur van Moskou niet langer het gezag uitoefent over de poli tie om de orde tijdens demon straties te handhaven en rellen de kop in te drukken. Die verantwoordelijkheid is vo rige week door de centrale over heid in handen van het ministe rie van Binnenlandse Zaken ge legd. De prijsverhogingen maken deel uit van de voorzichtige overgang die de Sovjetunie maakt van een geleide naar een vrije economie. Ongeveer twee weken geleden werd bekend dat de prijzen op 2 april omhoog zouden gaan. In november vorig jaar waren ze al aangekondigd, alleen was toen nog niet duidelijk wanneer. Ook toen begon de bevolking op grote schaal voedsel in te slaan. De regering is inmiddels wel be gonnen met het uitkeren van een prijscompensatie. Maar die is lang niet voldoende om de prijs stijgingen te kunnen opvangen. Er is voor de Russen één troost: de vodka wordt niet duurder. Intussen breidt de mijnstaking in het Koeznetsk-bekken zich nog steeds uit. Stakers hebben maan dag gedreigd de mijnen onder water te zetten als de Sovjet-re gering hun eisen niet inwilligt. Vandaag praten leiders van de stakers met Sovjet-premier Pa vlov. Mogelijk zal ook president Gorbatsjov een onderhoud met de stakingsleiders hebben. Naar schatting een kwart van de 1,2 miljoen mijnwerkers doen aan de staking, die op 1 maart begon en zich inmiddels heeft verbreid tot alle grote mijnstre ken, mee. De stakers eisen onder meer ho ger loon, betere huisvesting en meer en gevarieerder voedsel. Daarnaast wordt in een aantal gebieden, zoals in het 'Koezbass', het aftreden van de regering- Gorbatsjov geeist. (ADVERTENTIES) Ierland en z"n Ier 200 soorten bier. 20.000 genieters Bruisende muziek Een must voor alle bierliefhebbers. TURFSCHIP-BREDA vrijdag 12 april 13.00 - 22.00 uur zaterdag 13 april 12.00 - 22.00 uur zondag 14 april 12 00 - 21.00 uur HILVERSUM (ANP) - PvdA-voorzitter Sint wil nog in haar huidige zittingsperiode de partij aan een grondige reorganisa tie onderwerpen. (ADVERTENTIE) Bindstraat 10, Breda, Tel.076-215469 Lukt dat haar niet dan zal zij daar de politieke consequenties uit trekken. Met andere woor den, dan stapt ze op, vertelde zij zondag voor de NCRV-radio. Volgens Sint is de huidige struc tuur van de partij nog steeds ge baseerd op de tijd van Nieuw Links, zo'n twintig jaar geleden. Die structuur is niet meer van deze tijd en moet veranderen, vindt ze. De leden van de PvdA moeten volgens haar de basis van de ver eniging worden. Het functione ren via afdelingen en gewesten naar de landelijke politiek, acht zij niet meer goed werkbaar. De jongste forse verkiezingsne derlaag is voor haar ovengens geen aanleiding om naar een in tegratie tussen fractie en partij bestuur te streven. Dan ga je weer terug naar de jaren zeven tig, aldus Sint. Het partijbestuur moet niet als waakhondje om de benen van de landelijke politici ronddraaien. De kritiek van de PvdA-Kamer- leden Melkert en Leijnse op het functioneren van individuele PvdA-ministers noemt zij 'bui tengewoon onverstandig'. „Het is onheus om nu opeens zondebokken te zoeken. Het is mij iets te eenvoudig om te zeg gen laten we maar een of twee poppetjes vervangen. Dat is ook het punt niet, we moeten naar meer structurele oplossingen zoeken", aldus Sint. maar ook morgen en donderdag. Vrijdag tot 9, zaterdag en zondag tot 5 uur. Meubelshow in Waalwijk met gratis staatslot bij aankoop vanaf f 300,-. Op politiek terrein moest Gorb- satsjov gisteren ook een forse te genvaller verwerken: een refe rendum in de deelrepubliek Ge orgië wees uit dat 90 procent van de bevolking los wil van Moskou. De regering heeft inmiddels het Georgische paspoort ingevoerd en aangekondigd dat het lid maatschap van de Verenigde Na ties wordt aangevraagd. Moskou noemt het referendum illegaal. Ongeveer duizend officieren van het Sovjetleger woonden afgelo pen weekeinde een conferentie bij, die was georganiseerd door de communistische partij. Zij be nadrukten dat.het nodig is de 'Sovjetunie te versterken als fe derale socialistische eenheids staat en zonder dralen het nieuwe Unieverdrag te tekenen'. Sint: Deze PvdA is niet heilig (ADVERTENTIE) IS EB BIJ U AL INGEBBOKEN uw gezin en bezit met het ZEUS alarmsysteem. Hat ZÊUS systeem is PTT goedgeteufd. I A SRINAGAR (RTR) - In het Himalayage- bergte in Nepal, Pakistan en Noord-India valt zwarte sneeuw als gevolg van de bran dende olieputten in Kuwayt. Dat hebben skiërs en Indiase regeringsfunctio narissen in Srinagar, de hoofdstad van de In diase deelstaat Kashmir, verklaard. Zwitserse avonturiers werden met helikopters naar hoge en afgelegen berghellingen gebracht om daar in de ongerepte natuur en witte sneeuw te skiën. Althans dat dachten ze. Spoe dig bleek dat hun ski's bleven vastzitten in een zwartige, kleverige substantie van olie, roet en sneeuw. „Ze hebben op verschillende plaatsen sneeuw weggeschept en ontdekt dat de bergen bedekt zijn met een 5 centimeter dikke laag donkere en olieachtige sneeuw", aldus een woordvoerder van de Indiase regering. Vólgens hem is de zwartige substantie afkom stig van de oliebronnen in Kuwayt die tijdens de Golfoorlog door Irak in brand zijn gestoken en nog steeds branden. De rookwolken zijn minstens tot een hoogte van 5 kilometer opge stegen en zijn meer dan 25Ó0 kilometer oost waarts gedreven. VANDAAG 2 KATERNEN Vanenburg ontwijkt een sliding - foto anp I urn iiÉAirifat4rtti6iMaH3!È3«Ém856titó8lfi6iSiti®6i@itiMMï3A» Bï3§[4i rVPUilCllfdlIU* HOIK HOIVVCI l Otv Vandaag is het nog erg zacht. Er is veel bewolking en enkele opklaringen niet later op de dag kans op een bui. GRONINGEN (ANP) - Het aandeel van werklozen in de cri minaliteit is de laatste jaren sterk gestegen. In 1975 werden naar verhouding zeven keer zoveel haanlozen als werkenden geverbaliseerd, in 1988 waren dat er twintig keer zoveel. Het gestegen aantal drugsver slaafden is hierop nauwelijks van invloed. Dat staat in een artikel van prof. dr. R. Jongman, hoogleraar cri minologie aan de Groningse uni versiteit, in het Tijdschrift voor Criminologie. Jongman onderzocht processen verbaal die door de Groninger politie werden opgemaakt naar aanleiding van onder meer ver mogensdelicten en geweldsmis drijven. Hij toetste de stelling of sociale ongelijkheid de voornaamste 'brandstof' is voor het ontstaan van criminaliteit. Hij beperkte zich tot de manne lijke beroepsbevolking. Vrouwen bleken nog steeds dermate wei nig in de politiedossiers voor te komen dat ze voor het onderzoek geen relevante gegevens oplever den. Op het eerste gezicht zou het (ADVERTENTIE) Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft De nieuwe abonnee, wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra» Ms. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode: Plaats Telefoon voor controle bezorging De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per O maand automatisch j 26,00 O kwartaal automatisch j 75,90 O kwartaal acceptgiro 77,90 bank/gironummer De Parkerpen zenden aan j Naam:...:k Adres: Postcode: Plaats In de pen moet komen te staan (Max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Oagblad De Stem, Ant- woordnr. 112,4800 VB Breda. i Typt Qm S nntnïïrjif tintin ff rtrJij ifiiiIT thiaII I 1VUII RTHÉKIIVIVn' <f 1- j- in. ae ir- e- e- *ij ig (i- m. ar rd ïn n- e- nt or ar r- u- de m >g 0- /e al toegenomen aantal drugsgebrui kers een aannemelijke verklaring voor het gestegen aandeel van haanlozen in de criminaliteit' kunnen zijn. Drugsgebruikers zijn immers bijna per definitie haanloos en als ze dat al niet zijn, dan wor den ze het wel. Deze redenering blijkt echter niet op te gaan. Per onderzoeks- jaar blijkt slechts gemiddeld 11,5 procent van de aangehouden verdachten verslaafd. Jongman constateert dat in de categorie haanlozen geen onder scheid viel te maken tussen men sen die hun baan hadden verlo ren, werkloze schoolverlaters en WAO'ers. „Daardoor is deze categorie nogal een allegaartje geworden", stelt hij. Tevens noemt hij als nadeel van het onderzoek, dat 'witte boor dencriminaliteit', zoals belas tingfraude en milieudelicten, zelden de politiedossiers bereikt. Hierbij gaat het nu juist om de licten die haanlozen bijna niet kunnen plegen. 11- n- h- se ir- de m ik. m e- ig- or e- m d- ist 2n n- e- >ij in a. in )r )- r- a P ■n i. ;e n

de Stem | 1991 | | pagina 1