L afvallige republieken moeten hun eigen weg kunnen gaan' Irak: Strijd verplaatst zich naar Baghdad Soldaatje spelen r 8v2% staatslening 14.000 kg hasj gevonden in Breda en Tilburg Suikerunie zet inulinefabriek in Roosendaal ROLLER KADO DE STEM] pBiM *1 tó. ITA\ 7/ Cabaretier Fons Jansen overleden C Iraki's denken dat oorlog nog bezig is Oostduitsers betogen tegen Kohl 1991 PER 2001 SADDAM HUSAYN INSTALLEERT NIEUWE REGERING iedewerkers m/v 'ledewerkers m/v jrsoneel m/v istad uitzendbureau W jjjstejaargang Kantoren: Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - VlissingeirLosse nummersjna^Jrnwri^ 3URG (DPA) - Sovjetpresident Gorbatsjov is lan mening dat Sovjetrepublieken die geen deel uit Hen maken van de nieuwe Unie, hun eigen weg nen gaan. 'SBEDRIJVEN HEVEN PER 1 MAART 1991, President Alia van Albanië belooft hervormingen il If MAANDAG 25 MAART 1991 SPORT Triomf Chiapucci in Milaan-Sanremo Van Basten beslist Milanese derby Podiumplaats voor Wilco Zeelenberg Senny wint Grand Prix in eigen land Buitenland: Vrede Bouterse en Brunswijk Consument: Nieuwe wintermode is er al Extra op Maandag: Ingetogen Passion 2* UITGIFTE JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN. A85 L» «*-1 z* au heeft tal van leuke banen, ban de slag in één van de volgende Ir tuincentrum voor een vs Vlaanderen. Heeft u de middel- hooi gevolgd en zoekt u werk met her dan zo snel mogelijk! [jende.Een camping in West- Ven zoekt voor zijn winkel een kan- lecente opleiding en/of werk- lailhandel. U moet goed zelfstandig nd kunnen werken. Dit seizoens- i langere tijd. hr winkel/huishouding. lalzaak in diverse hobby-artikelen representatieve en betrouwbare i meehelpen in de huishouding. Ifull-time basis. greep uit ons aanbod. Voor soort- functies kunt u bij alle ASB vesti- i uitzendbureau aat 81, 4531 GD Terneuzen Tel: 01150-18600 I (Ie etage WC 't Trefpunt) Hulst, Tel: 01140-16100 ïl medewerker m/v lerneuzen zoeken wij iemand met J ring en goede contactuele eigenschappen, fhikbaar, bel dan snel. i/leerdink of Carin Pranger, pillende bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen aanpakkers. Verburg, tel. 01150-30 045. edrijven in Zeeuws-Vlaanderen. Er zijn f LTS'ers C en MTS'ers (alle richtingen). Er is Ie kans niet liggen, Verburg, tel. 01150-30 045. ptig werk, zowel full-time als part-time verpleegkundigen, bejaarden- en Meerdink of Carin Pranger, 'acht 9. Spinvald 37, Bretfa Til. 076-223168 DE STEM O B 'm J Een rechercheur van veelheid pakken met Uien. de Tilburgse politie toont de enorme hasj, die in Breda en Tilburg werd ge- - foto anp Van onze verslaggever BREDA/Tilburg - De Tilburgse politie heeft zaterdagmiddag en zaterdagavond in Tilburg en Breda in totaal 14.000 kilo hasj gevonden. In Breda vond de politie 1000 kilo hasj in een bestelbus, die geparkeerd stond op het par keerterrein van een motel in Breda. In een loods in Tilburg-Noord vond de politie 13.000 kilo hasj. De politie in Tilburg schat de straatwaarde van hasj op 12.000 per kilo, oftewel 168 miljoen gulden voor de hele partij. De groot handelswaarde wordt geschat 56 miljoen gulden 4,000 per kilo). De Tilburgse politie heeft in verband met de import en de voorgenomen export van de hasj een 36-jarige Amsterdammer aangehou den. De identiteit van de hoofdverdachte, een man van 51, is bekend. Hij is echter nog niet aangehouden. Hij komt niet uit de regio Tilburg. Volgens een woordvoerder van de politie in Tilburg was de hasj bestemd voor export naar Engeland. De politie was gisteren uiterst karig met het verstrekken van informatie. Via 'ambtelijke kanalen', zoals de woordvoerder het om schreef, is de politie zaterdagmiddag pas op de hoogte gebracht van de aanwezigheid van de lading hasj in Tilburg-Noord. Bij een inval in de loods trof de politie 445 pakken aan. In elk pak zaten plakken hasj met een gewicht van 30 kilo. Tijdens het on derzoek naar de partij hasj stuitte de politie op de bestelbus. De politiewoordvoerder wilde niet zeggen hoe de bestelbus in Breda kon worden gelo kaliseerd. Afgelopen zaterdag is ook een inval gedaan in de woning van de hoofdverdachte. Die in val leverde niets op. Ij zouden zich volgens Gorbatsjov eenzelfde status kunnen neten als vroegere Oosteuropese broederstaten van de lovjetunie. Gorbatsjov zegt dit in een inter- few met het Duitse tijdschrift r Spiegel', dat vandaag ver- chijnt. let de republieken die zich wil- ii afscheiden zal de Sovjetunie Volkenrechtelijke betrekkingen i, aldus Gorbatsjov. En lij legt uit dat 'wij de positie neten innemen, die wij destijds igenover Oost-Europa aanna- Sovjetpresident acht het (zakelijk dat zijn beleid van vormingen wordt voortgezet ide Sovjetunie van het 'totali- isme' te verlossen, lij erkent dat hij fouten heeft pmaakt, maar voegt daaraan e dat dat niet inhoudt dat er |i een terugkeer naar het verle- i in gang gezet is. Zo kondigt lij aan dat staatsbedrijven ge privatiseerd zullen worden en oemt hij de convertibiliteit van Ie roebel 'hoogst actueel'. toor elesingel 10, 4335 JA Middelburg ■92111 eling aan kleinverbruikers elta Nutsbedrijven. 1 met de per 1 maart van kracht rievenwet brandstofheffingen mille11 H dt de landelijke milieuheffing verhoog ent per m3 tot 1.15 cent per m' (be® lief BTW). DEN HAAG (ANP) - De cabaretier Fons Jansen is zaterdag op 65-jarige leeftijd overleden. Dit heeft de familie bekend gemaakt. Éons Jansen zette in 1984 een punt achter zijn ear ners als cabaretier. Hij de buteerde in 1962 met het Programma 'De lachende 5snen sPeelde daarna «•600 voorstellingen van zes I opeenvolgende cabaretpro gramma's. Pons Jansen werd op 25 ok tober 1925 geboren. •Gorbatsjov zegt erop te rekenen dat de Duitsers in de moeilijke 'overgangsfase van zijn hervor mingsbeleid' solidair zullen zijn met de Sovjetunie. Tenslotte is er tussen Duitsland en de Sovjetunie een 'nieuwe verstandhouding' gegroeid die overeenkomt met de belangen van beide volken en die 'Europa sterker maakt', meent de Sovjet leider. TIRANA (RTR) -.De Alba nese president Ramiz Alia heeft gisteren gezegd dat zijn partij fouten heeft gemaakt en op alle niveaus hervormin gen zal doorvoeren. Alia kondigde aan dat op het eerstvolgende partijcongres, eind mei, over de hervormingen wordt gesproken. „Vernieuwing bete kent onszelf aanpassen en het pad kiezen dat overeenkomt met de eisen van de tijd en de be hoeften van nationale en inter nationale ontwikkelingen". Volgens Alia betekenen de ver anderingen echter niet dat de communisten hun socialistische idealen zullen opgeven. „Wij blijven ons beijveren voor een rechtvaardige maatschappij zon der onderdrukkers en onder drukten". Eerder verklaarde de communis tische leider, die in 1985 de macht overnam van de stalinist Enver Hoxha, dat de democrati sche veranderingen in Oost- Europa nooit Albanië zouden bereiken. Deze woorden moest hij na de massale protesten van vorig jaar intrekken. President Alia kondigde ook aan dat op het congres van 13 mei de naam van de communistische partij, Albanese Partij van de Arbeid, zal worden veranderd in die van Socialistische Partij. wv -.*& v KI r '5- Van onze verslaggeefster BREDA/ROOSENDAAL - De Suikerunie gaat een nieuwe fabriek bouwen in Roosendaal, waar inuline zal worden geproduceerd. De inulinefabriek wordt de eer ste in Nederland. Volgens de Suikerunie betekent de produktie van deze stof, die wordt gemaakt van cichorei, een 'welkome' stimulans voor de ak kerbouw in de regio. Om deze onderneming te realise ren gaat de Suikerunie binnen enkele maanden een joint-ven ture aan met de Belgische agro- industrie Warcoing SA. De inulinefabriek komt te staan op het terrein van de suikerfa briek in Roosendaal. Hij zal gaan draaien in de campagne van 1992 en in-die periode werk bie den aan zo'n 25 mensen. De groepsondernemingsraad is inge licht over de plannen. Inuline is een stof die in allerlei voedingsectoren wordt gebruikt. Zoals in de (banket-)bakkerij en in de zuivel- en vleesindustrie. Ook in de produktie van hoog waardige diervoeders wordt inu line toegepast. Inuline geeft vo lume aan produkten. Het gewas cichorei dient als grondstof. Voor de produktie in Roosendaal is de opbrengst no dig van een teelt van ruim 3.000 ha. De inuline uit de cichoreiwortel wordt in een droge vorm ge bracht. Wat dan onstaat is een natuurlijk calorie-arm poeder met vezeleigenschappen. Dit produkt zal onder de naam Fi- bruline op de Nederlandse markt worden verkocht. De Belgische onderneming War coing produceert al een aantal jaren inuline in haar fabriek in de gelijknamige plaats in Wallo nië. In Nederland ziet men nieuwe afzetmogelijkheden. In de loop der jaren is het 'sui kergehalte' van de Suikerunie gestaag afgenomen. De spreiding van activiteiten werd een van de belangrijkste doelstellingen van het coöperatieve concern. De niet-suiker-activiteiten omvat ten: zaden (Vanderhave in Ka- pelle), groenten en fruit (Van Wagenberg in Heusen met onder meer Jonker Fris), specerijen (onder meer Kuipers van de Boom in Puttershoek, Zakpak in. Vlaardingen) en handel (Lima- kogroep in Breda). De suikerfabrieken staan in Roosendaal, Dinteloord, Putters hoek en Groningen. RIEVEN PER 1 MAART 1991. zie extra op maandag OUD NIEUW 52.05 cent 52.70 «rt r aansluiting per 7.31 ƒ7.31 ir wooneenheid (verwarming per 1.48 ƒ1.48 imum per ir maand ƒ20.74 20.74 IEMENTEN leleinden per leleinden en jereiding per ƒ8.59 ƒ21.63 2'-92 gebaseerd op Groningen-kwalit®'1- lemde prijzen zijn inclusief 18,5% rg, maart 1991. BAGHDAD/DAMASCUS (AFP/RTR) - De opstand in Irak lijkt zich naar Baghdad te verplaatsen. In de hoofd stad worden extra regerings troepen samengetrokken. Naar radio Teheran zondag avond meldde, 'wordt er zeer zwaar gevochten in Baghdad' en zijn 'verscheidene betogers ge dood of verwond door de Repu blikeinse Garde', Saddams elite troepen. „Zaterdagavond vond een eerste betoging plaats in Baghdad, waarbij het vertrek van Saddam werd geëist", aldus de radio. Volgens een radio van het Iraakse verzet 'woedt er opstand in verscheidene wijken van Baghdad' en 'valt de bevolking de bureaus van de veiligheids- en inlichtingdienst aan'. Tegelijkertijd heeft president Saddam Husayn een geheel nieuwe regering geïnstalleerd, waarbij hij het premierschap voor het eerst sinds hij in 1979 aan de macht kwam aan een an der heeft overgelaten: de hervor mingsgezinde Saadoen Hamma- di. De kabinetswijziging lijkt ei voornamelijk op gericht de ver schillende groepen van de bevol king tegen elkaar uit te spelen met als gevolg dat er volgens op standelingen ook acties en beto gingen dreigen in de hoofdstad Baghdad. Er kwamen ook berichten over gevechten in de havenstad al- Basrah in het zuiden en in een aantal heilige steden in shi'itisch gebied aldaar, maar deze werden niet bevestigd. Volgens VS-chefstaf Colin Po well blijven de Amerikaanse troepen nog zeker een aantal maanden in de Golf mede om druk op Saddam te kunnen blij ven uitoefenen. De VS-piloten hebben volgens opperbevelheb ber Norman Schwarzkopf in de Golf opdracht gekregen geen Iraakse helikopters neer te ha len, tenzij deze geallieerde troe pen bedreigen. Permanente ves tiging van grondtroepen komt er niet tenzij de Golfsdtaten daar om vragen, zei hij. De jongste regeringswijzigingen in Irak wijzen er volgens Bush niet op dat Baghdad zijn koers wijzigt. Eerst moet de werkelijke macht uit handen van Saddam, KUWAYT (RTR) - Hoewel de Golfoorlog officieel al meer dan drie weken is afgelo pen, komen er nog steeds Iraakse militairen uit bunkers in de woestijn te voorschijn die zich over willen geven. Zij hadden geen contact meer met het Iraakse opperbevel en weten blijkbaar niet dat de vijan delijkheden beëindigd zijn. Dat vertellen geal lieerde militairen in Kuwayt. In de meeste gevallen krijgen de opgeluchte Ira kezen voedsel en kleding, waarna ze overgedra gen worden aan het Saudisehe leger om zich bij de andere 60.000 Iraakse krijgsgevangenen te voegen. „Ik ben er zeker van dat er nog tientallen Iraakse soldaten verscholen in bunkers zitten die zich afvragen wanneer de oorlog zal ophou den en die te bang zijn om naar buiten te gaan om een kijkje te nemen", verklaarde een Ameri kaanse luchtmachtkapitein. Geallieerden wijzen erop dat na de Tweede We reldoorlog hetzelfde gebeurde toen Japanse mi litairen zich jarenlang schuilhielden op eilanden in de Stille Oceaan omdat zij zich er niet van be wust waren dat de oorlog voorbij was. vandaag 2 katernen orbatsjov: Staten autonoom Chiapucci Twee kinderen giechelen terwijl ze soldaatje spelen met de overblijfselen van Iraakse machinegeweren. De kinderen bevinden zich in een vluchtelingenkamp van het Rode Kruis waar circa 600 Arabieren tijdelijk wonen, en hebben duidelijk nog niet genoeg van de Golfoorlog. - fotoafp Vandaag perioden met zon en droog. Wind vrij krachtig, kracht vier uü noordoost. BERLIJN (RTR) - Meer dan 10.000 Oostduitsers zijn zaterdag in de hoofdstad Berlijn de straat opgegaan om te protesteren tegen de werkloosheid en het economische beleid van de regering. De manifestatie was georganiseerd door de Partij voor het Democra tische Socialisme (PDS), de partij van de communisten die vroeger de dienst uitmaakten in de DDR. De menigte op het Alexanderplatz had het vooral gemunt op bonds kanselier Helmut Kohl en de Treuhandstalt, die de privatisering van de Oostduitse economie moet doorvoeren. Op een spandoek werd de kanselier omschreven als 'Kohl de verkie zingsoplichter'. Voordat hij werd herkozen had Kohl toegezegd dat geen Oostduitser er door de hereniging slechter af zou komen, maar inmiddels is een op de drie Oostduitsers werkloos geworden. (ADVERTENTIE) lening dooreen leverbaar met de vorige lening bedrag open bedrag inschrijving inschrijving 26 maart a.s. van 9 tot 15 uur via I banken en commissionairs koers de koers wordt na de inschrijving vastgesteld volgens het tendersysteem rente rente jaarlijks per 15 maart aflossing op 15 maart 2001 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld storting storting 16 april a.s. onder bijbetaling van 31 dagen rente voorwaarden voorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs zei Bush. De nieuwe regering staat onder leiding van Saadoun Hammadi. President Saddam Husayn was sinds hij in 1979 aan de macht kwam ook premier. De als gema tigd bekend staande Hammadi, het enige shi'itische lid van de leidende Revolutionaire Com- mandoraad, was in de vorige re gering vice-premier. Tareq Aziz keert in de nieuwe regering niet terug als minister van Buitenlandse Zaken. De christelijke Aziz, die behalve mi nister van Buitenlandse Zaken ook vice-premier was, heeft in de nieuwe ploeg alleen het vice-pre- mierschap overgehouden. Ali Hassan al-Majid, een neef van Saddam Husayn, blijft mi nister van Binnenlandse Zaken en Saadi Tumah Abbas houdt de post van Defensie. De spijker harde al-Majid werd twee weken geleden benoemd en kreeg op dracht de binnenlandse opstand - door de Kurden in het noorden en door de shi'ieten in het zuiden van het land - de kop in te druk ken. en echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin egraveérd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe bonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk erwelkomd. deze krijgt de krant de eerste twee weken gra- s. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:- Adres: Postcode: Plaats: Telefoon voor controle bezorging: De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per O maand automatisch 1 26,00 O kwartaal automatisch J 75,90 O kwartaal acceptgiro 1 77,00 bank/gironummer.... De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: PostcodePlaats In de pen moet komen te staan: (Max IS letters) x Tl s De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open nvelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant- woordnr. 112,4800 VB Breda. I DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK

de Stem | 1991 | | pagina 1