EDERATIE BESTAAT ALLEEN NOG MAAR OP PAPIER ROLLER KADO enst IINALER RLIEDEN Referendum Sovjetunie rustig verlopen Saddam belooft zijn volk meer vrijheid 1 DE KTEM^' Breevaart B.V. ek Breevaart B.V. Honecker eist tegoed van privé-rekening op ELOPAK 4Alle politieke gevangenen in Albanië zijn vrijgelaten' A64 chologie 9 ichine-afdeling, ig gewenst. >ntage-afdeling. w E O B EERSTE UITSLAGEN WIJZEN OP 'JA' TEGEN UNIEVERDRAG ILGRADO - De toestand in Joegoslavië is ge- aarlijk gespannen geworden. ieger Dialoog )rie doden bij iuto-ongelukken Ki West-Brabant Monniken erven glaasje wijn WESTEN EN OPSTANDELINGEN GELOVEN NIET IN MOOIE WOORDEN Merijntje MAANDAG 18 MAART 1991 Weer EK-zilver Dick Jaspers Problemen rond valhelmen Europees record De Bruin Rominger wint Parijs-Nice Binnen-/buitenland: PvdA-ministers moeten zich bewijzen Consument: Onzinreclame over yoghurt Extra op Maandag: De waarheid van Vaclav Havel Regio: Nationale dialectendag in Den Bosch Arrestatie kaper ES I Jt (NB) produceert chemische, Helen industrie. >etrokkenen heeft I men een jaar het I d. Een belangrijk I Je groei van het I iisering van de I uittreding van de I 'an dit jaar wordt I oor de functie irkregen door oplei- lisering, automatise ringssystemen jndige en praktisch ing in een soortgelij- jelse en Duitse taal interessante, ver- ategisch belangrijke satie waar moderne toegepast en waar jsklimaat heerst. De overeenstemming. peerd bent, wordt u atiebrief met curricu- aan drs. A.C. van der 4811 EK Breda. Bij Jnformatie verkrijgen, Een psychologisch Imaken van de proce- is HTW. ja, Groningen, am, Tilburg, Zeist. oinnen de afdeling kandidaten voor facturen en daarbij leerde jten conform Jen die betrekking ratie. van de afdelingen financiële re termijn, is \C). iheden bij een itoor. ak b.v., ter attentie g personeelszaken, Elopak b.v. Postbus 82 4530 AB Terneuzen jcent van n, ramen, borstweringen korte termijn: ksedijk 218 iijk (gem. Binnenmaas) 01862-1992 SNT dan mat dm •door te ito 0* gading WJ. vandaag l DE STEM jaargang Kantoren: Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal^Tjrneuzen^VT^ngenXossejiunimers^ma^ llste jionze redactie buitenland OSKOU - Het eerste refe- ,dum in de geschiedenis n de Sovjetunie is zonder te veel incidenten verlo- a Voorlopige resultaten ken de opiniepeilingen - ventig procent ja-stemmers e bevestigen. officiële uitslag laat echter een dag of wat op zich iten. e van de vijftien Sovjetrepu- itken boycotten de volksraad- mug. En in verschillende re- tlieken zijn andere vragen n de zeer breed gestelde vraagstelling toegevoegd. Inmiddels duurt de woordenoor log tussen Sovjetpresident Gor- batsjov en de Russische leider Jeltsin voort. Gorbatsjov ver klaarde dat 'als er een gek kwam die de unie opbrak, dit niet al leen een ramp voor Europa maar ook voor de rest van de wereld zou zijn', daarmee doelend op Jeltsin. De Russische president op zijn beurt herhaalde dat Gor batsjov en de zijnen het volk voor het lapje houden en in feite het huidige systeem - Jeltsin is daarvan een verklaard tegen stander - in stand willen houden. Ondanks de groeiende ontevre denheid met zijn beleid toonde Gorbatsjov zich vol vertrouwen over de uitslag. Hij benadrukte het belang van de volksraadple ging. Hij wees erop dat een de ling van het land kan uitmonden in een burgeroorlog. Volgens officiële berichten was de opkomst voor het referendum in grote delen van de Sovjetunie hoog. In Siberië en het meren deel van de overwegend islamiti sche Centraalaziatische deelre publieken zouden veel mensen de gang naar de stembus hebben gemaakt. De verwachting is dat deze republieken zich voor het nieuwe unieverdrag uitspreken. Westerse journalisten meldden dat ook in de westelijke Oekraïne de opkomst groot was. Maar daar zal vermoedelijk mas saal 'nee' worden gestemd. Onze correspondent in Moskou Rob Vunderink meldt dat de te levisiekijkers niets te zien kregen van Gorbatsjovs uithaal naar Jeltsin. De Russische president zelf kwam al helemaal niet voor in het verhaal. Wat de kijker wel te zien kreeg, waren de genante omstandighe den waaronder in sommige repu blieken Kremlin-getrouwe kie zers hun stem uit moesten bren gen. In Zuid-Ossetië, een enclave in de rebelse republiek Georgië, floten buiten de stemlokalen de kogels in het rond. En Russen in de dwarsliggende Baltische sta ten moesten in autobussen en andere noodvoorzieningen stem men. Nationalisten in Kisjinjov, de hoofdstad van Moldova ofwel het oude Bessarabië, dat Stalin na de Tweede Wereldoorlog van Roemenië had afgesnoept, ver nielden één stemlokaal en blok keerden de wegen naar een aan tal andere. Situatie Joegoslavië explosief nonze redactie buitenland ;t staatsverband tussen de zes republieken en twee pro- incies bestaat nog slechts op papier. In de praktijk zijn alle achtsstructuren definitief weggevallen. Met het verdwij- mvan het presidium verliest het land niet alleen het hoog- ie staatsorgaan, maar ook het leger raakt zijn oppercom- ando kwijt. ■onisch genoeg was het de repu- iek Servië, van oudsher verde- van een sterk centraal ge- g, die zaterdag de federatie iblies. «sident Milosevic kondigde in zich niets meer gelegen te la- in liggen aan de beslissingen in het presidium. Tegelijkertijd jde hij de mobilisatie af in ordetroepen in Kosovo en in oor moslims bewoonde gebie- invan de republiek. Ook zei hij m nieuwe politiemacht te Wil li formeren, omdat het 'van alle den bedreigde Servië' verde- ;d dient te worden. ft conflict is verder verscherpt oor de aankondiging van Ser- êrs in het Kroatische gebied in, dat zij zich van de repu- iek Kroatië afscheiden. !s reactie kondigde de Kroati- he president, Tudjman, de vor- aan van 'niet-gewapende' rdedigingsgroepen en verster- van de politie. Hij riep de roaten op dienst te nemen in de ilitietroepen voor het geval het acht komen tot een müitair in- djpen in Kroatië. 6t opperbevel van het Joego- avische leger is zaterdag bij ge wen. Dat dreigde met 'gepaste aatregelen' na de derde weige ring van het presidentschap de noodtoestand af te kondigen. Over de resultaten van die bij eenkomst, die opnieuw de vrees voor een legeringrijpen versterk te, is nog niks bekend. Volgens welingelichte kringen in Belgrado staan er binnen de le gerleiding twee stromingen te genover elkaar. Generaal Kadijevic zou de ambi ties willen indammen van de op perbevelhebber generaal Blagoje Adzic, die pleit voor krachtige maatregelen om de onrust in Joegoslavië te beteugelen. iaa onze verslaggever TINAART - In West-Bra- ®t zijn afgelopen week- ®de drie mensen gedood als evolg van verkeersongeval- Ij een eenzijdig verkeersonge- j" °P de Molenstraat in Fijnaart 1 zaterdagmorgen om half drie fa 18-jarige vrouw uit Din- fard om het leven gekomen. e auto, bestuurd door de 26-ja- ®e I.G. uit Dinteloord raakte ®>r nog onbekende oorzaak van e weg. Het voertuig rolde van talud en kwam onderstebo- in een sloot terecht. De be- tuurder kwam er met lichte ver- lomngen van af. Ij) «n auto-ongeluk in het Bel- oe Kalmthout zijn in de «ht van vrijdag op zaterdag «e inwoners van Putte om het yen gekomen. De slachtoffers Z de 36"jarige J. Fioole en de len jaar jongere M.Gronloh. jM? werd vol in de flank «aakt door een auto die plotse- nLV een Parkeerplaats de Waan op reed Dg bestuurder an die auto is zwaar gewond. Hetresterende college van het presidentschap, dat nu nog be staat uit de gematigde niet-com- munistische vleugel (Kroatië, Slovenië, Bosnië, Macedonië) deed zaterdagavond een oproep tot herstel van de democratische dialoog. Vuk Draskovic, de Servische op positieleider, verklaarde gisteren in een krante-interview dat hij niet verwacht dat het Joegoslavi sche leger zal ingrijpen om de rust en orde in het land te her stellen. „Een militair ingrijpen acht ik op dit moment onwaar schijnlijk". Toch boette ook het leger zelf de afgelopen dagen zwaar aan pres tige in. Een door de communistische partiyBeweging voor Joegoslavië georganiseerde demonstratie trok zaterdag bijvoorbeeld maar enige duizenden mensen. Deze partij is door een aantal oud-ge neraals opgericht en wordt ge zien als de politieke vleugel van de militairen. Tijdens de demon stratie werd dan ook gepleit voor militair ingrijpen. Pleidooien voor een centraal gezag tijdens een demonstratie in Belgrado. - FOTO AP LONDEN (DPA) - De Benedictijnen van de abdij Downside Abbey in het Engelse graafschap Somerset mogen voortaan van een glaasje wijn bij het avondeten genieten. Daarvoor heeft de in januari overleden arts Adrian Vivanti Adams gezorgd. De arts heeft de monniken 5000 pond (ruim 17.000 gulden) na gelaten. Daarmee wil hij het hen mogelijk-maken - zoals hij in zijn testament schreef - te genieten van 'een beetje luxe en vreugde, bij voorkeur wijn bij het avondeten'. BELGRADO (RTR/AFP) - De Albanese regering heeft giste ren 'alle 175 politieke gevangenen' vrijgelaten. De geïnter neerden zaten vast in gevangenissen en heropvoedingskam pen. Dat heeft de Albanese staatszender Radio Tirana gemeld. De staatszender liet weten dat presidium van de Albanese de vrijlating in overeenstemming is met een besluit dat door het Mon-hik Van onze redactie buitenland BAGHDAD WASHING TON - De Iraakse leider Sad dam Husayn heeft zijn volk een nieuwe regering, een meer-partijen-democratie en vrijheid in het vooruitzicht gesteld. Radio Baghdad meldde gisteren dat het parlement woensdag voor een spoedzitting bijeen komt. Onderwerpen van gesprek werden niet genoemd. De Iraakse oppositie legde de verklaring van Saddam naast zich neer. Ook het Westen rea geerde zeer gereserveerd. In zijn eerste televisierede sinds het einde van de Golfoorlog gaf Saddam zaterdag toe dat de on rust in het noorden van het land, waar het leger strijdt tegen Kur- dische opstandelingen, voort duurt. Maar de shi'itische op stand in het zuiden van-het land' is volgens de Iraakse leider beëindigd. Rebellen spreken die opmerkin gen tegen. Volgens hen wordt in het hele land nog gevochten. Ook zou Saddam niet schromen na palm te gebruiken. Saddam verklaarde dat in het noorden van Irak, waar de Kur- den in opstand zijn gekomen, sterke eenheden van het rege ringsleger actief zijn. Het Iraanse persbureau IRNA meldde echter dat Kurdische op standelingen na drie dagen strijd de derde stad van Irak, Mosul, hebben ingenomen. In de rede van de Iraakse leider was richting opstandelingen geen sprake van concessies. De rebellen zijn volgens Saddam door het buitenland gesteunde verraders die Irak in het verderf willen storten. Hij refereerde slechts zijdelings aan de neder laag die de geallieerden hem tij dens de Golfoorlog hebben toe gebracht. Iraakse oppositieleiders legden de verklaring van Saddam als zou het zuiden van Irak weer ge heel in handen zijn van loyalisti sche troepen naast zich neer. Ja- lal Talabani, hoofd van de Pa- triottistiche Unie van Kurdistan (PUK) zei het zo: „De bewering van Saddam dat de opstand in het zuiden is neergeslagen heeft een net zo hoog waarheidsge halte als zijn bewering dat hij de geallieerden in de 'Moeder van alle veldslagen' heeft verslagen". De Iraakse oppositie herhaalde haar opvatting dat Saddam hoe dan ook moet verdwijnen. Washington liet weten weinig waarde te hechten aan de toe zeggingen van Saddam. Presi dent Bush verklaarde 'niet geïn teresseerd' te zijn. Hij bena drukte dat hij geen enkel ver trouwen heeft in de Iraakse lei der. Minister van Buitenlandse Zaken Baker stelde dat de bur gers van Irak moeten bepalen Saddam ....meer democratie... FOTO AP welke regering zij willen. Hij zei op basis van informatie die hij van buitenlandse waarnemers heeft gekregen, dat hij verwacht dat Saddam binnen acht maan den van het politieke toneel zal zijn verdwenen. Saddam beschuldigde zaterdag Iran er impliciet van verant woordelijk te zijn voor de op stand in het zuiden. Maar Iran heeft die aantijgingen van de hand gewezen. Teheran uitte zich wel 'uiterst bezorgd' over 'het massaal uitmoorden' van Iraakse burgers door de rege ringstroepen. Bij hevige gevechten tussen op standelingen en regeringstroepen in het de heilige Iraakse stad Karbala, ten zuiden van Bagh dad, zijn honderden mensen om gekomen of gewond geraakt, meldde de Britse televisie BBC zaterdag. Op een film die de BBC van het Iraakse verzet on der meer een brandende tank te zien in de hoofdstraat van Kar bala en de beschadigde gouden koepel van de islamitische hei lige plaats. In Damascus zei een Iraakse shi- 'itische oppositieleider, Moham med Husayn al-Tajer, dat de op standelingen zich opmaken om naar Baghdad te marcheren. Volgens hem versterken de rege ringstroepen hun posities rond de Iraakse hoofdstad. President Bush zei dat de geal lieerde troepen zich niet zullen mengen in de binnenlandse aaangelegenheden van Irak. „Er is onrust in delen van Irak. Dat is een zaak waarbij wij niet be trokken zijn". Bush voerde zaterdag besprekin gen met de Britse premier Major. Beide bewindslieden herhaalden nog eens dat een definitief be stand in de Golf slechts mogelijk is onder bepaalde voorwaarden. Zo moet Irak eerst alle chemi sche wapens vernietigen en on middellijk alle Kuwaytse gijze laars vrijlaten. ZIE OOK BINNEN-/-BUITENLAND: Weer vredesplan Kremlin VANDAAG 2 KATERNEN SPORT Tony Rominger - FOTOAFP HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND In de ochtend eerst kans op nevel. Overdag mooi en vrij zonnig met weinig wind uit het zuidwesten. HAMBURG (AP) - De naar Moskou vertrokken voormalige Oostduitse leider Erich Honecker probeert via de rechter het tegoed los te krijgen van zijn privé-bankrekening. Die is in verband met het gerechtelijk onderzoek tegen hem door de Duitse justitie geblokkeerd. Volksassemblée is genomen. In het decreet stelt het presidium dat internering op grond van ideeën en meningen een maatre gel 'uit het verleden' is. Vertegenwoordigers van de Al banese oppositie hebben laten weten dat Tirana sinds de eerste anti-regeringsmanifestaties in december ongeveer 500 politieke gevangenen heeft vrijgelaten. In ternationale mensenrechtenorga nisaties verklaarden dat in Alba nië nog ongeveer 200 burgers om politieke redenen vastzitten. Radio Tirana meldde voorts dat de afgelopen week ongeveer 2300 Albanese vluchtelingen uit Italië zijn teruggekeerd. De afgelopen drie weken hebben zo'n 25.000 Albanezen de wijk genomen naar Italië. Italië op zijn beurt heeft andere landen zaterdag opgeroepen een deel van de Albanese vluchtelin gen op te nemen die de afgelopen tijd in Italië zijn gearriveerd. Mi nister van Buitenlandse Zaken De Michelis vroeg speciale consi deratie voor Albanezen die al fa milie in andere landen hebben zitten. GENUA (AP) - De Palestijn Ab- dulrahim Khaled, bij verstek tot levenslang veroordeeld voor zijn aandeel in de kaping van het Ita liaanse cruiseschip Achille Lau- ro, is in Griekenland gearres teerd. Dit meldt het Italiaanse persbureau ANSA. Italië zal om Khaleds uitlevering vragen. Bij de kaping van het cruiseschip werd de Ameri kaanse opvarende Klinghoffer doodgeschoten en overboord ge gooid. Volgens het weekblad Bild am Sonntag heeft Honeckers advo caat Friedrich Wolff gezegd dat het gaat om een saldo van 177.000 mark. De vrouw van Ho necker zou nog eens een tegoed hebben van 70.000 mark en een auto, merk Wartburg. Honecker en zijn vrouw werden afgelopen woensdag van een Sovjet-legerhospitaal bij Berlijn overgebracht naar Moskou. Vol gens de Sovjet-autoriteiten was de overplaatsing noodzakelijk vanwege de gezondheidstoestand van de 78-jarige Honecker, die hart- en nierkwalen heeft. Een ander zondagsblad, Welt am Sonntag, beweert echter dat het Kremlin Honecker naar de Sov jetunie gehaald heeft omdat de vroegere DDR-leider Moskou te verstaan had gegeven dat hij zich bij een eventueel proces zou beroepen op opdrachten vanuit Moskou. Het blad baseert zich op verklaringen van de Duitse inlichtingendienst. Honecker zou in Duitsland te recht moeten staan voor het in de jaren zestig uitgevaardigde schietbevel op naar het Westen vluchtende Oostduitsers. Ook wordt hij beschuldigd van cor ruptie en machtsmisbruik. Bonn heeft tegen het vertrek van Honecker protest aangetekend. Maar hoewel de Duitse minister van Justitie Kinkel heeft geëist dat Moskou Honecker onmiddel lijk terugstuurt, hebben andere Duitse leiders duidelijk gemaakt dat zij de betrekkingen met de Sovjetunie door de affaire niet zullen laten verpesten. Minister Genseher (Buitenlandse Zaken) brengt momenteel een bezoek aan Moskou, Hij heeft aangekondigd in zijn besprekin gen met zijn Sovjetambtgenoot Bessmertnych de 'kwestie Ho necker' aan te kaarten. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in de Sovjetunie heeft meege deeld dat Honecker niet ver voerd mag worden. Zijn gezond heidstoestand zou dat niet toela ten. Ingewijden wijzen er nog op dat de ex-leider van de DDR niet in de Sovjetunie wil doorbrengen, maar in Chili. Daar heeft hij fa milie wonen. (ADVERTENTIE) Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. Naam: Adres:, Pnstr.oda Plaat* Telefoon voor controle bezorging: Oe nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per O maand automatisch 26.00 O Kwartaal automatisch 75.00 O Kwartaal acceptgiro 1 77,00 bank/gironummer De Parkerpen zenden aan. Naam Adres:,. Postende- Plaats In de pen moet komen te staan: (Max. 15 letters) 5 X Tl s x De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem. Ant- woordnr. 112, 4800 VB Breda. JEHAD7KUNNENLEZENIN.. DE KRANT VOOR IE EIGEN STUK V V

de Stem | 1991 | | pagina 1