êr dekker ronk en alders willen groen beleid stimuleren twee procent voor Derde Wereld' isma |jlachting ider Bewolkte thuiskomst voor emir van Kuwayt Experiment met homeopatie bij exhibitionisten L Servische studenten tevreden naar huis ROï .1 (FIR ff s KADO w i DE STEMi SERVIEZEN Baker ziet 'opening voor vrede' in Midden-Oosten m Merijntje RBC-NAC Zonnewinkel Zondag nu óók in nmaal vaak fan- we als kind al: znkje. Hoor ons louden. Maar ja, bijvoorbeeld nu sjalotjes en uien. merkoninkjes. OOSTBURG VRIJDAG 15 MAART 1991 SPORT ■1/ maart ln Ahoy' Rotterdam gajekje tafel Verloting van 2 CD-spelers en 5 wijnpakketten door J.S.B. Kom naar De Luiten te Roosendaal Zondagmiddag 17 maart om 14.30 uur Voor al uw schoonmaakwerk 01650-45439 STEENGRILLEN Sprintzege Van Poppel 'Vluggertje' van Van Kuijk Wanprestatie Oranje blijkt legaal VERDER IN DEZE KRANT Binnenland: Meer openheid over BVD Financiën: Electron herrezen Grote Gids: Dialecten verliezen terrein Regio: 'Reductiergeling PSD deugt niet' HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND ISRAËL BLUFT TOCH DWARSLIGGEN HUISTEN BOSCH JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN.. zk in wat boter de in gesneden grotcham- is, de gewone 'ignons en de oester- men samen met wat irijn bruin, oor het sausje fruit u snipperde sjalotjes in kvetvan bijvoorbeeld nsbaasjes. oeg daarbij wat slag en een scheutje water tat het geheel even Voeg eventueel wat ius (zoet) en peper en naar smaak toe. jekker met tagliatelle en oli. Hortensia's, diverse Kleuren, per stuk 1U. AH Service lijn: bel gratis 06-0305. De artikelen In deze advertentie kuntu in alle AH winkels kopen/behalve de artikelen waar kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen kunt u alleen kopen In AH winkels waar éen van die cijfers op de deur staat Reclameprijzen gelden van donderdag 14 t/m zaterdag 16 maart as.. Zolang de voorraad strekt. Brouwerijstraat 31 Telefoon 01170-55221 ^taalzaak In geloogd grenen ESTEM VANDAAG 4 KATERNEN Kantoren: Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzenj^\^ngenXossejiummers^^ ure Haagse redactie HAAG - Minister (Ontwikkelingssa- iwerking) vindt dat rland twee procent het Netto Nationaal Ben moet reserveren Ir ontwikkelingshulp. de jelling van de Tussenba- js de bewindsman j uist ge kort op zijn begroting. Pronk bestrijdt dat het om een kor ting ging. De Tussenbalansope ratie zou nodig zijn om de be groting van Ontwikkelingssa menwerking te zuiveren. Extra ontwikkelingshulp is volgens Pronk en Alders (Mi lieubeheer) noodzakelijk om ook in de Derde Wereld een 'groen beleid' te voeren. Pronk: „Voor een gedegen in ternationaal milieubeleid is in komensoverdracht van het Westen naar de Derde Wereld onontbeerlijk". Volgens de ministers kan dat op twee manieren gebeuren. Het budget voor Ontwikke lingssamenwerking moet nog deze eeuw groeien tot twee procent. Daarnaast zou een deel van nieuwe milieuheffin gen die de EG voorbereidt, bij voorbeeld de C02-heffing en CFK-heffing, naar de Derde Wereld moeten gaan. Alders en Pronk spraken giste ren bij de presentatie van het Platform Brazilië 1992. Het Platform is een samenwer kingsverband van vijftig maatschapelij ke organisaties. Het richt zich op de grote con ferentie van de Verenigde Na ties over milieu en ontwikke ling die volgend jaar juni in Brazilië plaatsvindt. Beide ministers maakten het Platform duidelijk dat er nog een harde strijd in het kabinet moet plaatsvinden om allemaal op dezelfde lijn te komen. Volgens Pronk heeft de milieu conferentie alleen zin wanneer het Westen bereid is aan een aantal voorwaarden te vol doen. Een van die punten is dat het milieubeleid in de Derde Wereld nooit ten koste van be staande ontwikkelingshulp mag gaan. Verder moet het Westen bereid zijn om te luisteren en een dia loog te voeren inplaats van zo maar besluiten te nemen. Daarnaast moet Nederland zelf het goede voorbeeld geven door de consumptie terug te dringen. De WD noemt het pleidooi van Pronk voor verhoging van de uitgaven voor ontwikkelings samenwerking ronduit onge loofwaardig. Weisglas plaatst de geuite wens 'in de categorie ongeloofwaardige pogingen van de PvdA tot meer profile ring binnen het kabinet'. ;0SIA (AP) - Kurdische (Hen hebben het Iraakse s ervan beschuldigd een jilting te hebben aange- t onder burgers in de rdelijke oliestad Kirkuk. raakse soldaten burgers ii bewoners van bepaalde in Kirkuk hebben ge- ngen de stad te veriatien, a ze werden aangevallen gevechtshelikopters. Er n tientallen doden zij n. Amerikaanse president jh heeft de Iraakse regering ravond in een reactie ge- «d met 'strafmaatregelen' t dat het land inder- ij gevechtshelikopters tegen levolking inzet. 1 moet bekennen dat ik s bezorgd ben over het van helikopters door a's, wat in strijd is met wij hebben afgesproken", (Bush. „Dat is een probleem st moet worden lat het staakt-het-vuren Iblijvend wordt". [gevechten in Irak tussen gen en regeringsge- jwe troepen gaan in alle he- eid door, zowel in het noor- Is het zuiden van het land. i de shi'itische rebellen !t de Republikeinse Garde p heilige islamitische graf- s in Karbala in het zui- i Irak met artillerie be- L raakse legerkolonel Taher Hammoud Al-Ta'ai ver- rde dat zijn tankeenheid is naar de rebel- lOok Iran meldde dat vol- vluchtelingen de rebellen Tote hoeveelheid tanks i bemachtigd in het zui- ÏOOK BUITENLAND: i« steunt rebellen' lATIOMALE HENGELSPORTBEURS ^VtSBO^BNSHOW en TOERISME A WM THEMA: ONTSPANNEND AKT1EF 5*ffis lever- 5 ff".80286 Processor, 16Mhz, 40 Mb U'!>sMriv«. 1 Mb geheugen, SSSBSi 3 «21 SI*. straat 190 r -JjS Hllv«rtsh0» 10S Botermarkt 23 WXJl/lf toJJ "«m 75J lnlnl.1010 - 4623178 Homeopaat trekt aan het langste eind De emir kust bij zijn terugkeer in Kuwayt de grond. Door Rogier Slop AMMAN - De emir van Kuwayt, Jaber al-Achmed al-Sabah, keerde gisteren eindelijk terug uit ballingschap. Hij kuste de grond en citeerde enkele regels uit de Koran. Alles leek voor het oog weer bij het oude: de baas is thuis, het mooie, vaak vadsige leventje van vroeger kan wor den hervat. Maar dat is allemaal schone schijn. „Toen hij de ravage zag, had hij het liefst rechtsomkeer gemaakt", zegt een verbitterde Kuwayti cynisch. „De emir is nu eenmaal een gevoelsmens, hij wordt liever niet geconfronteerd met de lelijke waarheid". Dat deze skepsis wijd verbreid is, werd afdoende aangetoond tijdens de tocht die de terugkerende emir maakte van het vliegveld naar de stad. Het had een triomftocht moeten wor den, met een juichende menigte als décor. Maar het waren vooral alert- kij kende soldaten, die langs de route stonden. De Kuwayti's hebben, drie weken na de bevrijding van het Iraakse juk, niet meer zoveel reden om te juichen. Letterlijk omkransten donkere wol ken de terugkeer van de emir. De aan houdende branden in de olievelden dreigen zijn land op termijn volledig droog te leggen. Kuwayt is, ondanks het feit dat het door de Iraki's tot op het bot is kaal geplunderd, natuurlijk nog steeds fa belachtig rijk, vooral dankzij buiten landse beleggingen. Maar de voort woekerende branden zuigen per mi nuut tienduizenden dollars aan olie weg, en op een gegeven moment komt ook voor een kapitaalkrachtig land als Kuwayt het einde in zicht. En daar zit het onderhuidse gevaar voor de dynastie. Tot aan die Iraakse inval leefden de Kuwayti's op een roze wolk. Het geld stroomde binnen, ter wijl het harde dagelijkse werk werd gedaan door een groot legioen onder betaalde en zwaar gediscrimineerde gastarbeiders. Voor de autochtone Kuwayti's was het bijna een paradijs, met gratis onderwijs en gratis medi sche hulp. Met dé brute Iraakse bezetting werd die luchtballon rigoreus doorgeprikt. De verwende jongetjes uit de klas zijn plotseling de harde werkelijkheid in- gestoten. De luxueuze droomstaat is herschapen in een brandende hel, waar tamelijk normale zaken als telefoon, electrici- teit en watervoorziening niet of nau welijks functioneren. Plotseling moe ten de Kuwayti's zelf naar de bakker om brood te halen, terwijl vroeger een knip met de vingers voldoende was om een onderdanige Indiër de straat op te laten gaan. De abrupte omschakeling leidt tot veel frustraties. Ongeveer tienduizend Ku wayti's stonden deze week te popelen om het land tijdelijk te verlaten. En dat waren zeker niet alleen maar mensen, die na de maandenlang aan houdende Iraakse gruweldaden even op adem wilden komen. Ook teruggekeerde ballingen waren ruim vertegenwoordigd. Een van hen klaagde erover dat hij niet direct met zijn creditcard een nieuwe video-in stallatie kon krijgen. Hij wil het fel begeerde apparaat nu maar in Bah- rayn kopen. „Daar telt je geld tenmin ste nog". De werkelijkheid is soms te hard om onder ogen te zien. Van onze rechtbankverslaggever BREDA - De Tilburgse po litie experimenteert sinds enige tijd samen met een Bredase homeopaat met het toedienen van homeopati- sche middelen aan exhibi tionisten. De reclassering heeft dit aan vankelijk met de nodige re serve zien gebeuren. Inmiddels zijn de resultaten zo interes sant gebleken, dat de reclasse ring mee gaat werken aan dit experiment. Dit heeft een me dewerker van de reclassering gisteren voor de Bredase poli tierechter bekend gemaakt. De informatie kwam naar aan leiding van de strafzaak tegen een 26-jarige Bredanaar. Die heeft zich vele tientallen keren op diverse plaatsen in Breda en elders masturberend getoond aan toevallig passerende vrou wen en meisjes. „Ik weet niet waarom ik het doe, het komt plots in me op en soms kan ik er geen weerstand aan bieden", aldus de timide verdachte. De reclassering heeft geen zicht kunnen krijgen op de die pere oorzaken van de man zijn gedrag. Een therapeutische be handeling bij het RIAGG heeft weinig tot niets geholpen. De reclassering heeft de vrees dat dè man op dezelfde weg door zal gaan als er niet iets wezen lijks aan en met hem gedaan wordt. Volgens de ambtenaar is exhi bitionisme zeer moeilijk te be strijden. De gebruikelijke the rapie is zo'n patiënt er op te wijzen dat hij direct afleiding moet zoeken als hij de prikkel krijgt om zijn geslachtsdeel aan anderen te tonen. In de praktijk haalt deze therapie, volgens hem, weinig uit. Het experiment met de homeo paat heeft geleerd, aldus de ambtenaar, dat de exhibitio nisten die aan het experiment meedoen zich minder gemak kelijk laten gaan. Door de mid delen die ze gebruiken zijn ze zich gezonder gaan voelen, waardoor ze ook sterker in hun schoenen staan. In de zaak tegen de Bredanaar eiste officier van justitie mr. H. Bolhaar een straf van 120 uur onbetaald werken en drie maanden voorwaardelijk. In de proeftijd van twee jaar moet de man zich houden aan de aan wijzingen van de reclassering, ook als die het volgen van een bepaalde behandeling zouden inhouden. Anderzijds zit de verdachte zelf geweldig met zijn probleem. Hij schaamt zich diep en wordt er depressief van. Het politie onderzoek heeft voor hem ook ingrijpende gevolgen gehad. De politie heeft zijn foto laten zien aan de familie van zijn vrien din, die nergens van wist en hem nu heeft verlaten. Volgens raadsvrouwe mr. W. van Benthem is haar cliënt tij dens zijn handelen op een vi deofilm gezet door de conciërge van een school. Ook dat is tegen hem gebruikt. Omdat de man zich ook veel liever anders zou gedragen, vond de raads-, vrouwe de voorwaardelijke straf onnodig. Politierechter mr. C. Streef kerk vond echter de eis passend en nam die in zijn geheel over. De grootste kollektie van modem tot klassiek vindt u in Chaam Serviezenspeciaalzaak (ADVERTENTIES) Wedstrijdsponsor Showroom: Dorpsstraat 58 Chaam. Tel. 01619-1285 Wat zegt u Nooit van gehoord Da's al zo oud als de weg naar Rome. Het leuke is dat dit de maag én de avond vult. Gezellig lek ker Jang genieten in de romantische sfeer van de oudheid. Wij dragen daar een steentje aan bij. Dat is dan zonder vlam toch een avontuurtje waar u gloeiend bij bent. qq pa Voor slechts OO.OU Glnnekenweg 163 - Breda - 076-101202 Zonnehemels, de grootste keuze van de Benelux. Op onze ouderwetse service kunt u rekenen jéétèreniang, en de prijs valt zonnig meel Breda - Tilburg - B'-Nassau- Nuland Van Poppel —J In de ochtend bewolkt, gevolgd door opklaringen en overwegend droog. Wind matig, kracht 3. DAMASCUS (RTR/AFP) - VS-minister van Buitenlandse Zaken Baker heeft gisteren bij afsluiting van zijn rondreis door het Midden-Oosten verklaard een 'opening voor vre de' te zien, maar premier Shamir van Israël volhardt in af wijzing. Baker sprak bij zijn vertrek naar Moskou uit Damascus na marathonberaad met de Syri sche president Hafez al-Assad. „Ik zag een ernstige wil om te pogen vrede te bereiken. Er be staat met Syrië overeenstem ming over om te pogen een alomvattende oplossing voor het Arabisch-Iraëlische con flict te vinden op basis van VN- resoluties 242 en 338". Deze resoluties komen neer op opgeven van de bezette gebie den in ruil voor vrede, maar dit principe waarop deze twee re soluties berusten, was woens dagavond al door Shamir afge wezen in een vraaggesprek op de tv. „Baker kwam met geen enkel specifiek, vredesplan. In ons ge sprek sprak hij ook met geen woord over welke territoriale kwestie dan ook. Het is nu in elk geval onmogelijk om tot een verdeling van het land te komen", zei Shamir doelende op de bezette gebieden. „Ik zie wel mogelijkheden voor een dialoog met Saudi-Arabië, maar Syrië blijft een gevaar voor Israël". Winst voor Washington is in ieder geval dat de Syrische president Assad zowel over de vanuit Damascus opererende terroristische groepen wilde James Baker FOTO AP praten ais over de Westerse gijzelaars in Libanon, in welk land Syrië grote invloed heeft. Baker zei daarover dat Syrië en Washington over terrorisme van mening blijven verschillen en dat Syrië voor Washington op de lijst van landen blijft staan die terrorisme steunen. Naar zijn Syrische ambtgenoot, Faruq al-Shara, zei verschillen partijen niet van mening over 'de wens om internationaal ter rorisme te bestrijden, maar over de definitie van wat onder terrorisme moet worden ver staan'. (ADVERTENTIE) AAN DE MARKT IN ETTEN-LEUR RESERVEREN 01608-12340 BELGRADO (AP) - Aan de anti-communistische betogin gen, die sinds zaterdag ononderbroken woedden in de Joe goslavische hoofdstad Belgrado, is gistermorgen een einde gekomen. Na enkele toespraken van op positieleiders die erop wezen dat de regering aan praktisch al hun eisen tegemoetgekomen was, verspreidden de studenten zich, onder het schreeuwen van victorieleuzen en het liedje 'Give peace a chance'. De studenten beloofden 20 maart weer massaal naar het centrum te komen, omdat het parlement op die dag een be sluit moet nemen over het ver zoek tot ontslag van de minis ter van Binnenlandse Zaken, Radmilo Bogdanovic. De Servi sche minister werd door de stu denten verantwoordelijk ge houden voor het harde politie optreden in Belgrado. De Servische president Slobo dan Milosevic heeft voor het eerst sinds zijn ambtsaanvaar ding in 1987 concessies moeten doen en is de oppositie tege moet gekomen ondanks de ver kiezingsoverwinning in decem ber van zijn socialistische, voormalig communistische, partij. Het Joegoslavisch collectieve presidentschap verwierp dins dag het plan om de noodtoe stand uit te roepen in Servië en zou gisteren verder praten over de roerige deelstaat. Stipe Mesic, de Kroatische af gevaardigde in het president schap, zei dat dinsdag niet op de roep van het federale leger om de noodtoestand is inge gaan en dat dat ook gisteren niet gebeurde, 'omdat er ver standige mensen in het presi dentschap zitten'. Het Joegoslavische leger steunt de pogingen van de Servische communisten om het land als een marxistische federatie bij een te houden. ZIE STEM-COMMENTAAR Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tig Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon voor controle bezorging: De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per: O maand automatisch 26,00 O Kwartaal automatisch 75,90 O kwartaal acceptgiro 77,90 bank/gironummer De Parkerpen zenden aan: Naam:i Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (Max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne- mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open J envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant- woordnr 112, 4800 VB Breda. DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VANJ JmiS

de Stem | 1991 | | pagina 1