1995 149 89 ROLLER KADO Slachtoffers Zwagerman start bedrijf op Tholen Planbureau: Afloop bezuinigingen ongewis ÏDERLAND BESLIST VANDAAG OVER UITBREIDING GOLFBUDRAGE li oegoslavische republiek lovenië scheidt zich af rteStNOEZEKF Nieuwe schouwburg Breda zal 41 miljoen gaan kosten □□□□□□□□□nnnnnn t Rijnberg Merijntje Kantoorbenodl Voorgoed kantoorgoed iaer5ö n DEN HAAG - Nederland zal wellicht vandaag al besluiten twee mijnenjagers naar de Perzische Golf te sturen. xcuses minister voor apartheid DATENVOORBEELD VOLGEN Patriots Antwoord k ATARI Arabieren moeten op beurt wachten Lubbers achter plan Gorbatsjov Snelle overwinning alleen met geluk Aftocht Saddam 'nachtmerrie' Beschietingen Pronk dreigde met opstappen Sport: Boris Becker breekt met trainer Baett O Financiën: Winst Shell Chemie keldert Gids: Raymond houdt de geest fris Consument: Belastingbiljet een tragedie O Regio: College GS buigt een beetje GELD NODIG? bloks-verzekeringen 076-146244 JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN.. Noordstraat 78 - Terneuzen Tel.: 01150-30307 fax 14954 ESTEM DONDERDAG 21 FEBRUAR11991 I VANDAAG 4 KATERNEN lejaargang Kantoren: Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissinge^Lossejiummers^maAi^ S vragen om mijnenjagers MCORDER 60 ysteem. 2 snelheden jomlens. Sluitertijd, 1/ 1/1000 sec. 's digitaal geheugen, ïtgevoeligheid. iting, ing. ORECORDER S30 v tracking. 3 Koppen jaar. Audio mix. 'oor V.P.V. Program afstandsbediening. NA STEREO RECORDER i012 stereo. en 2 x 5 Watt. leek autoreverse. equalizer. :isch opnamenivo. iwde microfoon., lichtnet Amsterdam zwerven zelfs ide 1.500 jeugdigen van het naar het andere adres, in recht, Rotterdam en Den ij tussen de 350 en 700. Sa- leeft in deze zes onder- Jite steden de helft van de trfjongeren. resultaten van het Nij- jse en het Leidse onder- i werden gisteren aangebo- aan het kabinet. Minister tncona (Welzijn) zei zich rstig zorgen te maken. „Het geen ver-van-mij n-bed- meer". Zij beloofde een Öere aanpak in samenwer- Igmet organisaties, gemeen- en provincies. leidse universiteit conclu- rde, in tegenstelling tot wat werd aangenomen, dat thuislozen vooral uit pro- iemgezinnen komen. Meer de helft kreeg regelmatig pak slaag thuis en een- 'de raakte daarbij gewond. IAGNETRON 30 30C magnetron, 'ermogen 700 Watt. 28,7 liter, ot 99 minuten, itisch ontdooien, lateau. irogramma's. mmeerbaar. ■ZETTER vandige thermoskan. ppen. eilglas. JÉ O) CTJ '6>S M 0) ei Cv tel. 01100-14224 edijk) tel. 01184-12563 tel. 01150-12423 jpend tel. 01140-14398 tel. 01180-14406 tel. 01620-55857 lel. 01608-35874 ooo U2 tel. 01650-55144 tel. 01640-35256 I500 M2 lel. 076-212604 &A.) tel. 04160-44469 INS IN BREDA~T" verhongeren iel talrijker L gedacht ,;nze Haagse redactie HAAG - Tussen de en 7.500 jongeren tot'25 in Nederland zijn zon- vast onderkomen, aldus lijmeegse universiteit. kabinet ging er tot nu toe lit dat het er slechts 350 ai De hulpverlening heeft iald, blijkt uit een ander, Is, onderzoek. Zwerfjonge- die langer hulp hebben ge ntten dieper in de proble- tijier van 350 stamt uit een psrtvan 1988. De Nijmeegse erzoekers die gisteren de gegevens presenteer en dat toen verkeerd Zij stellen nu dat er jen al in steden als Nijme- en Heerlen 200 tot 300 zijn, jonger dan 25 Een Iraakse vrouw brengt haar kind naar een ziekenhuis in Baghdad, nadat hét gewcnd is geraakt door geallieerde bombardementen op de Iraakse hoofdstad. In de nacht van dinsdag op woensdag werden opnieuw duizenden missies op Irak uitgevoerd door de geal lieerden. Ook steden in het oosten, aan de grens met Iran, werden onder vuur genomen. - FOTOAFP Van onze Haagse redactie De Verenigde Staten hebben Den Haag gisteren om een dergelijke aanvullende bijdrage gevraagd. Het Iraakse antwoord op het Sovjet-vredesplan zal pas vandaag in Moskou worden overhandigd door minister Aziz. De Nederlandse mijnenjagers Sovjet-voorstel niet toereikend iAPSTAD (RTR) - Een Zuidafrikaanse minister heeft gisteren niet-blanke Zuidafrikanen zijn verontschuldigingen aangebo- voor 40 jaar rassendiscriminatie. partheid was een verschrikkelijke fout die ons land heeft ver- est. wij weten nu dat wij onze landgenoten pijn hebben ge in", zei vice-minister van Buitenlandse Zaken Leon Wessels. ft spijt mij dat ik zo lang hardhorend ben geweest, zo onver- fflig", aldus het lid van de regerende Nationale Partij. Wessels lateerste lid van de NP die openlijk in het parlement de zwar- 'djn verontschuldigingen aanbiedt. [UBLJANA - Het parlement van de Noordjoegosla vi ne republiek Slovenië heeft gisteren besloten zich af te widen van Joegoslavië. Parlement zal een artikele grondwet van de repu- toevoegen, waarin aan de wale regering in Belgrado Wto worden ontnomen Wissingen voor Slovenië te men. besloten de parlemen- nü 'Slovenië als een rechtsopvolgers van ■jjoslavië' een eigen buiten ge politiek zal voeren, gouderts overmacht zullen °ver enkele maanden geen en meer zijn", stelde Kucan gistermiddag to ,™1 specificeerde de ge- Me overmacht niet, maar j. aanwezigen wisten dat i k <°P, moêelijk ingrijpen Ide gos^avisc^e leger fc,Vren later stemde het "Parlement van Slovenië in Minister had 40 jaar black-out met het opstarten van de af scheidingsprocedure die mid den juni moet leiden tot een tweedeling van het huidige Joegoslavië: een centraal van uit Belgrado geleide staat rond Servië enerzijds, een souverein Slovenië anderzijds. Mochten de republieken als Kroatië en Bosnië ook genoeg hebben van de Serven dan kunnen ze zich aansluiten in een soort samenwerkingsver band met Slovenië. Voorop staat volgens de Slovenen dat het dan om soevereine staten gaat. Een centrale regering zo als die 45 jaar boven de repu bliek heeft gestaan, is daarbij uit den boze. „We gaan alleen nog naar de onderhandelingstafel om ons vertrek zo netjes mogelijk te regelen", aldus Kucan. Hij stelde daartoe een programma op waarin onder andere de grenzen van de huidige staat Slovenië worden vastgelegd en waarin de deelrepubliek zich bereid verklaart een deel van de buitenlandse schuld van Joegoslavië op zich te nemen. Eventuele geschillen over de erfboedel dienen volgens de Sloveense autoriteiten te wor den voorgelegd aan het inter nationale gerechtshof in Den Haag. ZIE ACHTERGROND: Joegoslavië's dagen zijn geteld Van onze verslaggever THOLEN - Zwagerman International uit Nederhorst den Berg heeft op het industrieterrein van Sint-Maar tensdijk ruim 6,5 hectare grond gekocht. Het bedrijf wil op het terrein twee bedrijfshallen plaatsen. Zwagerman biedt in Sint-Maartensdijk werkgelegenheid aan 20 personen. Zwagerman International is vooral actief in off-shore indu strie, de havenbouw en het laden en lossen in havens en over- lsagcentra. Afnemers zijn vooral de oliemaatschappijen, de petrochemische industrie, havenbedrijven en rederijen. De holding telt op dit moment ruim 20 bedrijfsactiviteiten op verschillende plaatsen in de wereld onder zelfstandige vlag opereren. Voorbeelden zijn Sealift International in Ridder kerk, Crane House in Chaam, Atlantis in Nigeria, Induvest in Luxemburg en Bosporus in Turkije. Zwagerman heeft in to taal 100 mensen in vaste dienst. In Sint-Maartensdijk wil Zwagerman zich richten op de op slag en verhuur van verschillende technische voorzieningen. Daarnaast is het de bedoeling in Sint-Maartensijk kranen, pompen en andere zaken die bij de off-shore en waterbouw kundige werken te pas komen te maken en te onderhouden. Uiteindelijk moet de vestiging op Tholen uitgroeien tot een zelfstandige divisie. Zwagerman heeft voor Tholen gekozen vanwege de centrale ligging tussen de havengebieden van Rotterdam, Antwerpen, Vlissingen en Terneuzen. Voor de aan- en afvoer van mate rialen wordt gebruik gemaakt van de handelshaven van Sint- Annaland. zijn nodig om in het noorde lijke deel van de Perzische'Golf talrijke door de Iraakse marine gelegde mijnenvelden onscha delijk te maken. Maandag nog raakten twee Amerikaanse oorlogsbodems daardoor be schadigd. Twee Nederlandse mijnenja gers, de Alkmaar en de Zierik- zee, zijn al enige tijd in de Mid dellandse Zee voor patrouille- tochten. Deze schepen zouden in ongeveer een week naar de Perzische Golf kunnen doorva ren, maar volgens een woord voerder van Defensie is het 'uitgesloten' dat dit gebeurt. De betrokken mijnenjagers maken deel uit van de onder Navo-commando staande Standing Naval Force Channel, waarin ook Duitse, Belgische, Noorse en Engelse schepen deelnemen. Zij zullen daaraan niet worden onttrokken. Nederland heeft inmiddels overal in het oorlogsgebied le geronderdelen. In de Golf va ren twee fregatten en een be voorradingsschip. In Israël en Turkije zitten legereenheden met Hawk- en Patriot lucht doelraketten. Verplegend per soneel zit in Saudi-Arabië. In het oostelijk en centraal deel van de Middellandse Zee pa trouilleren twee mijnenjagers en enkele Orion verkennings vliegtuigen. De twee mijnenjagers die Ne derland aan de geallieerde ma rinevloot in de Golf gaat toe voegen, kunnen over enkele dagen vertrekken. Ze hebben dan nog ongeveer drie weken nodig om in de Golf te komen. Volgens Radio Baghdad zal de Iraakse minister van Buiten landse Zaken Tareq Aziz van daag in Moskou aankomen met het officiële Iraakse antwoord op het vredesplan van Sovjet president Gorbatsjov. Over de aard van dit antwoord is nog niets bekend. De Algerijnse ex-president Ben Bella maakte gisteravond ech ter bekend dat Irak door Frankrijk zou zijn overgehaald akkoord te gaan met het vre desplan. Afgevaardigden van Irak en Frankrijk zouden in het geheim hebben overlegd in Genève. De Amerikaanse president Bush heeft laten weten dat het (ADVERTENTIE) ABC AT 80286-8 processor, 30 Mb harddisk, 3,5" drive BREDA, MARKENDAALSEWEQ 121 TEL. 07« - 200202 Ook gevestigd in Bergen Op Zoom en Rotterdam Zie voor advertentie elders in deze krant MEER NIEUWS OVER DE GOLFOORLOG: is om een eind te maken aan de oorlog. Radio Baghdad specu leerde gisteren overdag ook over een 'harde en langdurige' grondoorlog. „De geallieerde soldaten zullen in eindeloze konvooien van lijkkisten naar huis terugkeren", aldus de ra dio-mededeling. De Iraakse vice-premier Saad- oun Hammadi heeft gisteren in Beijing onverwacht met de Chinese leiders overleg ge voerd over de Golfoorlog. Hammadi had een boodschap bij zich voor de Chinese pre mier Li Peng. Over de inhoud van de boodschap werd niets bekend gemaakt. Li deed een dringend beroep op Irak 'om onmiddellijke en con crete maatregelen te nemen om zijn troepen uit Kuwayt terug te trekken'. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken Dumas zei gisteren dat Frankrijk hoopte dat Saddam 'snel en positief' zal reageren op het voorstel van Gorbatsjov, 'zodat we het stopzetten van de vijandelijk heden kunnen overwegen'. Du mas wekte met zijn woorden de indruk dat Frankrijk hoop put uit het Sovjet-voorstel, waar over geen bijzonderheden zijn bekendgemaakt. Een grondoffensief lijkt onder tussen steeds dichterbij te ko men. De schermutselingen aan de Saudisch-Kuwaytse grens tussen Iraakse en geallieerde soldaten worden steeds heviger en talrijker. De twee partijen beschieten elkaar voortdurend met mor tiergranaten en kleine raket ten, terwijl het gisteren ook en kele keren tot een treffen kwam tussen tankdivisies. Britse soldaten wisten naar eigen zeggen zes Iraakse ge- schutsstellingen uit te schake len. ZWOLLE (ANP) - Minister Pronk (Ontwikkelingssamen werking) heeft tijdens de on derhandelingen over de Tus senbalans gedreigd op te stap pen als hem een bezuiniging van 1,2 miljard zou worden op gelegd. Voor de bewindsman was deze bezuiniging 'onacceptabel' om dat daarmee de Derde Wereld zou moeten opdraaien voor de internationale verplichtingen van Nederland ten opzichte, van Oost-Europa, internatio nale milieuzaken en andere in ternationale verplichtingen. Volgens Pronk 'was het best mogelijk geweest om al deze 'vervuilingen' onder zijn de partement te brengen. Maar dan alleen in combinatie met een uitdijende begroting. „Het is te gemakkelijk om met 1,5 procent (ontwikkelingshulp) te zwaaien", aldus Pronk, giste ren op een spreekbeurt. HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND In de ochtend eerst nevel of mist, daarna toenemende bewolking met lichte regen. Kans op gladde wegen. Van onze verslaggever BREDA - De nieuwe schouwburg, die Breda eind '93 in gebruik hoopt te nemen, gaat (prijspeil 1 januari '94) uit eindelijk 41 miljoen gulden kosten. Dat heeft wethouder André Adank van Cultuur gisteren bekendgemaakt. Een cruciale rol speelt Joop van den Ende Theaterproducties BV. Het college beschikt over een intentieverklaring van Van den Ende, die bereid is een overeenkomst te sluiten waarin Concordia wordt aan gewezen als het derde musical theater (na Carré in Amster dam en het Circustheater in Scheveningen) in ons land. Concordia zal voor grootscha lige producties als Les Miséra- bles, Cats en Miss Saigon Van den Endes Zuidnederlandse en Vlaamse markt bedienen, zulks mede tegen de achtergrond van de knooppuntfunctie van Bre da. Het jaarlijkse nadelige exploi tatiesaldo van die bruto eind- investering van 41 miljoen komt met 765.000 nog lager uit dan 1,1 miljoen gulden waarop de Bredase gemeenteraad sep tember vorig jaar mikte, toen men nog uitging van een inves tering van totaal 20 miljoen. Die veel gunstiger exploitatie is ondanks de gigantische stij ging van het investeringsni veau mogelijk gebleken, omdat het college van b en w nu geko zen hebben voor een meer com merciële aanpak volgens het model 'Horeca mix maximaal'. Verbeterde exploitatiemoge lijkheden door horeca, congres sen en door grootschalige thea terproducties brengen meer geld in het laatje en compense ren ruimschoots de hogere in- vesteringslasten. ZIE VERDER REGIO (ADVERTENTIES) Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet heeft in de Tussenbalans bezuinigingen in de so ciale zekerheid opgenomen waarvan de haalbaarheid ongewis is. Dat kan in de financiële uitkomsten een gat slaan van ruim 3 miljard gulden. Aldus het Centraal Planbureau (CPB) in een doorberekening van de bezuinigings plannen van het kabinet. Voorzover het CPB dat kan beoordelen gaat iedereen er in de plannen iets in koopkracht op vooruit. Maar het CPB be vestigt ook dat het financieringstekort ondanks de bezuinigingen in 1994 een half procent hoger uitkomt dan de gewenste 3,25 procent. Dat levert een gat van 2 mil jard gulden op. Het Planbureau heeft voor 3,15 miljard gulden aan door het kabinet opgevoerde bezuinigen op de sociale zekerheid ge makshalve buiten beschouwing gelaten. Volgens het CPB is het 'onmogelijk te be oordelen of het bezuinigingsbedrag rea listisch is', omdat het kabinet nog niet weet hoe en op welk moment het kan be zuinigen op de kosten van arbeidsonge schiktheid en ziektewet. Daarover moet de Sociaal-Economische Raad het kabinet namelijk nog adviseren. Het CPB heeft alleen een bezuiniging van 0,6 miljard ingeboekt, die te halen is door de eerste zes weken bij ziekte van de werknemer voor rekening van de werk gever te laten komen. Door de Tussenbalans wordt de koop kracht voor alle categorieën licht verbe terd. Modale werknemers gaan er jaar lijks met 1,5 procent het meest in koop kracht op vooruit. Zonder Tussenbalans zou dat 2,25 procent zijn geweest. Ambtenaren met een vergelijkbaar inko men profiteren het minst met een verbe tering van 0,1 procent (zonder Tussenba lans 0,7 procent) per jaar. De hoge inko mens - twee en vier keer modaal - gaan er 0,4 procent op vooruit, mensen met een minimumloon tussen de 0,2 en 0,3 procent. Een uitkeringsgerechtigde op minimum niveau zonder kinderen kan rekenen op een verbetering van de koopkracht met 0,2 procent (0,5 procent). 4f Het CPB bevestigt dat er in de meerja renraming van het kabinet nog een gat van ongeveer 2 miljard zit. Op een spreekbeurt in Emmen noemde vice-pre- mier Kok dat cijfer 'niet dramatisch'. Premier Lubbers vindt dat over dat gat nog geen besluit hoeft te worden geno men. In een begeleidende brief oppert hij voorzichtig de mogelijkheid van een ver dere lastenverzwaring. Het lijkt bijna zeker dat de Kamer de Tussenbalans nog voor 6 maart, er zijn dan Statenverkiezingen, behandelt. D66 en Groen Links pleitten gisteren voor uit stel om een gedegen behandeling moge lijk te maken. Maar de coalitiepartijen CDA en PvdA vinden dat niet nodig, zeker niet nu ze de doorberekening van het CPB op tijd in hun bezit hebben. Bolkestein (WD) wil ook per se de De fensienota samen met de Tussenbalans behandelen, maar de nog steeds zieke mi nister Ter Beek (Defensie) deelde juist gisteren mee dat zijn nota pas in de week van 4 maart naar de Kamer gaat. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Naam: Adres:.. Postcode. Plaats: Telefoon voor controle bezorging: De nieuwe abonnee betaalt het Abonnementsgeld per O maand automatisch 26,00 O kwartaal automatisch 75,90 O kwartaal acceptgiro 77,90 bank/gironummer De Parkerpen zenden aan Naam Adres:1 Postcode: Plaats: In de pen moet komen te staan. (Max. 15 fetters) De pen woröt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem. Ant woorder. 112, 4800 VB Breda. 0

de Stem | 1991 | | pagina 1