DE bTEM VAN ZEELAND Expresweg nog geen autosnelweg poging matiek pakken ^„aids Adite 0,i :FFRsx MILIEU EFFECT-RAPPORT, DAN PAS VERDERE OMVORMING Gezelligheid troef in carnavalsoptocht Ossenisse Meer ruimte voor urnen op begraafplaats Sas Echtpaar D. Sandrini viert diamanten bruiloft LEASING CENTRUM CNV Zeeuwsch-Vlaanderen vergadert in Ternenzen Hoofdveld van W Steen krijgt een 'grote beurt' 5N GAM BOEKER Papaver Genezen (parkeren an fietsen banden Commissie na twee jaar weer bijeen Uitreiking van Saunders Awards in Middelburg Zeewind neemt vijfde windmolen in gebruik MAANDAG 18 FEBRUARI 1991 f§ COLLEGE: 'RENOVATIE HARD NODIG' BIJ KOMST CREMATORIUM IN TERNEUZEN TERNEUZENS PAAR 60 JAAR GETROUWD Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B V Mechelaarstraat 11 4903 RE Oosterhout Tel 01620-32953 S massale onwetendheid en I A i x et sneeuwt. Omdat je dan t rommelige binnenplaatsje i in de Hoza-straat lijkt op een plattelandstoneelvere- 1 is zoals alle andere in de rallen, smerig, verveloos. chau heeft er tenslotte - op andringen van de minister ran gezondheid - in toege- temd, dat in een buitenwijk ren paar trailers mogen wor- len geplaatst, waarin Aidspa- iënten opgevangen kunnen vorden. „Eerst stonden ze te licht bij de huizen. Er kwam teweldig protest. Nu moeten de jatiënten driehonderd meter ran de bewoners verwijderd Rijven". Polen (ruim 40 miljoen inwo ners) telt 30.000 geregistreerde irugsverslaafden, maar dat lantal moet in werkelijkheid )p ruim 100.000 worden ge schat. Set vorig jaar overleden meer dan honderd verslaafden: een derde van hen was sero-posi- tief. De overheidscijfers spre ien van 1435 sero-positieven - }p 2 miljoen onderzochte perso nen - en 50 Aidspatiënten. Vol gens de rekentabellen van de Wereld Gezondheids Organisa tie (WHO) moet het totaal aan tal sero-positieve personen in Polen zes tot acht maal hoger worden geschat. De controle op het virus is ook Polen een omstreden punt elk geval worden bloeddono- Iren - voor zover ze niet naar puur commerciële bloedbanken gaan - op het virus onderzocht „Dat wordt ze ook verteld Wie dat niet wil, geeft geen bloed", ligt dokter Suchowiak toe. Geldgebrek noemt hij het grootste probleem om de ver slaving, de behandeling, de preventie en de voorlichting goed aan te pakken. Vertellen hoe je niet besmet raakt, de sprookjes de wereld uithelpen. Maar een behoorlijke voorlich tingscampagne kost zeker 2 miljoen dollar en dat geld is er niet. Het overgrote deel van de ver slaafden in Polen gebruikt eigengemaakte heroïne. Er is een begin van een crimineel- commerciële produktie en han del in Poolse drugs. „Onze he roine wordt in het westen, met name in Berlijn en Duitsland als zeer sterk en puur en dus goed gekwalificeerd", aldus Kotanski. De morfine-bevattende papa ver is letterlijk 'de verboden vrucht'. Waar de rammelende anti-narcoticawet dan wèl in voorziet, is een teeltverbod voor papavers. Wie er meer dan twintig vierkante meter mee bezaait, moet dat meldea De voor de farmaceutische in dustrie geteelde papavers staan onder strenge bewaking. Het papaverzaak is - parado xaal genoeg - in iedere Poolse keuken te vinden, als een smaakverrijker in allerlei soorten gebak. Maar uit de hele papaverkoppen, kan via een eenvoudig distilleerproces bin nen twee uur een extract ver kregen worden dat 30 tot 60 pure heroïne bevat. Het vloei bare, theekleurige spul wordt vervolgens rechtstreeks in de ader gespoten. De behandeling in de MONAR- huizen helpt. Iets minder dan de helft van de patiënten komt er 'schoon' uit. De behandeling duurt twee jaar en geschiedt kostenloos op vrijwillige basis. Eenderde van de patiënten houdt het echter niet zo lang vol. De huisregels zijn dan ook met gemakkelijk. Wie zich aan meldt ter behandeling, wordt eerst twee weken in een psy- chiatrisch ziekenhuis opgeno men en komt dan - als novice- terecht in een van de MONAR- huizen, waar gemiddeld zon dertig verslaafden wonen, voornamelijk jongens. Minder jarigen komen in aparte hui zen. Veel begeleiders en thera peuten zijn zelf oud-verslaal- den. Elk huis heeft een eigen boe renbedrijf. Daar worden de pa tiënten tewerkgesteld. Uit de opbrengst van het bedrijf wor den de meeste kosten betaald. Een aanpak die doet denken aan een kruising tussen een strenge kloosterorde en een ka zerne. De eerste maanden ko men de patiënten het huis niei uit. Later gebeurt dat a}ieeP onder begeleiding en pas m o slotfase van de behandeling mogen ze zelfstandig de deur uit, De harde aanpak levert resul taten op, „en daar kan de pou- tiek toch niet langer blind voo zij n"meent Marek Kotanski. SIEKENE HULST - Er moet eerst een milieu-effect- rapport (MER) komen voor- jat de Expresweg Antwer- n-Zelzate verder wordt Iomgevormd tot autosnelweg. je Provinciale Technische Dien van Openbare Werken in i-Vlaanderen hebben dat laten [jeten aan de grensgemeente Ste- I te studie richt zich met name op het uaject vanaf het kruispunt met de weg Hulst-St. Niklaas tot Zelzate. Daar zouden de huidige gelijkvloerse kruisingen worden omgevormd tot ongelijkvloerse kruisingen met via ducten. Met name vanuit de gemeente Stekene is daar nogal wat weerstand tegen ontstaan. Stekene wil liever tunnels in plaats van viaducten. De Expresweg Antwerpen-Zeekust loopt op een steenworp afstand van de Belgisch-Nederlandse grens vrij wel evenwijdig met Zeeuwsch- Vlaanderen. De weg wordt dan ook veelvuldig gebruikt door automobi listen uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is ook de aangewezen route naar Ant werpen en straks naar de Liefkens- hoektunnel. Vanwége de vele onge lijkvloerse kruisingen met verkeers lichten gebeuren er op de Expresweg veel verkeersongevallen. Om die te rug te dringen, moet de weg omge vormd worden tot autosnelweg. Het is de bedoeling dat een college van deskundigen advies uitbrengt over de verschillende aspecten van de omvorming tot autosnelweg. Men verwacht advies over de verstoring van de waterhuishouding, de gevol gen van het afsnijden van kruisende wegen, de geluidsoverlast, de sociale gevolgen van dit alles en de manier om deze te voorkomen. In Stekene heeft men met tevre denheid van de nieuwste ontwikke lingen kennis genomen. „Men lijkt het dus werkelijk ernstig op te nemen", zegt burgemeester H. Rollier. „Wel licht als gevolg van het kordaat op treden van het gemeentebestuur en de duidelijke houding die het heeft aangenomen." Inmiddels blijft het ge meentebestuur onverkort vasthouden aan twee tunnels, daar waar de Ex presweg de Nachtegaalstraat en de Heistraat kruist. Op het kruispunt met de weg Hulst-St. Niklaas komt in ieder geval wel een viaduct. De voorbereidende werken zijn daar al gestart. Op deze kruising gebeuren regelmatig ern stige verkeersongevallen. Tijdens de werkzaamheden wordt het kruispunt tijdelijk verlegd. Het verkeer op de weg Hulst-St. Niklaas kan via een kleine omweg gewoon doorgang vinden. Ook blijft de toe gang tot de Expresweg in beide rich tingen behouden. Volgens het bestek moet de nieuwe brug met bijbeho rende op- en afritten tegen de zomer van 1992 gereed zijn. In aprü starten overigens ook de werken in de grensgemeente Beveren bij de kruising tussen de Expresweg en de weg St. Niklaas-Doel. Ook daar komt een viaduct. [ERNEUZEN - Burgemees ter en wethouders van Ter- reuzen gaan paal en perk itellen aan het plompverloren ijrkeren van fietsen en jrommers op voetpaden in de binnenstad. «et het oog op een betere door stroming van het voetgangers verkeer heeft het Terneuzense college besloten het plaatsen van rijwielen en bromfietsen op ver skillende plaatsen te verbieden. Het gaat om een gedeelte van ie Herengracht/Axelsedam/ Schependijk, een stuk van het Mttoir in de Noordstraat, een deel van de Noordstraat-prome- oade en de zijstraten die op deze promenade uitkomen. SAS VAN GENT - De com missie economische zaken in s van Gent wordt na bijna hvee jaar weer eens een keertje bijeen geroepen. Ondanks de belofte tijdens de vergadering in april 1989 om wat te vergaderen, heeft de commissie sindsdien niet meer Daarvóór had dat ook al twee jaar geduurd. De commissieleden kunnen tijdens de komende vergadering van donderdag 21 februari van gedachten wisselen over de her inrichtingsplannen voor het Phi- iippineplein te Philippine en voor een deel van de Promenade te Sas van Gent. Ook het organi- i van 'weekeinde-markten' - Vlaanderenhal staat op de Overzicht van de carnavalsoptocht van Ossenisse, die langzamerhand uitgroeit tot de grootste van Zeeuwsch-Vlaanderen. Verder geeft voorzitter L. Marquinie een toelichting op de stand van zaken met betrekking tot bedrijfsvestigingen in de ge- jneente Sas van Gent. De commissie economische za ken vergadert donderdag 21 fe- hruari vanaf 19.30 uur in de bur gerzaal van het stadhuis te Sas 'fflGent, MIDDELBURG - In het Roo- welt Study Center te Mid delburg worden vrijdag 22 februari de jaarlijkse Law- rence J. Saunders Awards uitgereikt. Dat gebeurt door de Zeeuwse Commissaris der Koningin C. Boertien, tijdens een bijeen komst die om 16.00 uur begint. Vanaf 1987 stelt het Roosevelt Study Center jaarlijkse prijzen 'er beschikking voor doctoraals cripties over onderwerpen uit de ™wikaanse geschiedenis. Be prijzen (respectievelijk 1000, 500 en 250 gulden groot) geschonken door Steven R. Saunders (bestuurslid van de "teodore Roosevelt Association 11 New York) ter nagedachtenis aan zijn vader Lawrence J. Saunders. Deze ingenieur ver bale veelvuldig in Nederland. Het doel van de prijzen is de 6estudermg van de Amerikaanse geschiedenis in Nederland te be rderen, evenals het gebruik jan de boeken- en bronnencol- tecties van het Roosevelt Study tenter. Er zijn dit jaar negen docto- jaalscripties ingezonden, die be- rdeeld zijn door een deskun- Jge jury. De uitreiking in Mid- etburg zal worden bijgewoond sur studenten en hoogleraren an zes Nederlandse universitei ten. Majorettengroep De Volharding liep gemaskerd mee in de optocht van Ossenisse. De groep won een tweede prijs. foto's wimkooyman haald. Van onze correspondent GOES - In Nederland wordt zaterdag 23 februari de eerste windmolen van 250 kilo watt in gebruik genomen. Deze zogenoemde Micon M530-molen is de vijfde windmolen die wordt geplaatst door de vereniging Zeewind vlakbij Goes op het slui- zencomplex van het Goese Sas aan de Ooster- schelde. Zeewind is op 23 januari 1987 opgericht als Koöperatieve Windenergie met als doel het op mileuvriendelijke wijze produceren van elektri sche energie. Op dit moment telt de vereniging 1500 deelnemers. De andere vier windmolens hebben een ver mogen van 75 kilowatt. In Bath staan er drie en sinds vorig jaar is Zeeuwsch-Vlaanderen één windmolen rijk. Deze staat in Oostburg. De huidige lokatie werd de vereniging aange boden door de gemeente Goes. Het programma van de feestelijke ingebruikname start om 14.00 uur met het openingswoord van Zeewind-voor zitster E. Hoogendijk. Ingenieur W. van Ree verricht de officiële handeling. Van 14.40 tot 17.00 uur is er een informeel samenzijn. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De CNV Subdistrictsraad Zeeuwsch- Vlaanderen vergadert maan dag 25 februari in het ge bouw Pro Rege te Terneuzen. De agenda vermeldt een inlei ding van de CNV-werkgroep ontwikkelingssamenwerking en de inventarisatie van het werken van district en subdistricten. Dit laatste vindt plaats naar aanleiding van de kritiek van het subdistrict Zeeuwsch-Vlaande ren op het functioneren van de districtsraad en de subdistricts- raden. De bijeenkomst begint 25 februari om 19.45 uur. :|ji Van onze verslaggever HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst willen Hf dit jaar het hoofdveld van de voetbalverenging Steen la-: ten renoveren. Het veld stamt uit 1947 en is nodig toe' lig aan een 'grote beurt'. :g:g De renovatie van het veld kost ruim 63.600 gulden. Bovendien moet er ook nog eens voor bijna 22.000 gulden zand worden j:|i| aangevoerd. Met een post onvoorzien van zowat 4.500 gulden komt de totale renovatie op 90.000 gulden, gig: Met de grote opknapbeurt van het veld van W Steen gaat de |:g gemeente Hulst verder met het renoveringsproces van de ge- :§gj meentelijke voetbalvelden, waarmee in 1988 een begin is ge il maakt. Aanvankelijk was het de bedoeling één veld per jaar :igg aan te pakken, maar vanwege het gebrek aan financiële midde llij: len heeft de gemeente daar voorlopig mee moeten stoppen, gig: In de meerjarenraming is slechts rekening gehouden met de igig renovatie van één veld in 1991 en één in 1993. Gelet op de igijij ouderdom en het veelvuldig gebruik komt het hoofdveld van de g;ig voetbalclub Steen in de ogen van B en W het eerst in aanmer- gig: king voor renovatie. jijigi Het karwei komt vandaag aan de orde in de Hulster finan- g| ciële commissie. Die vergadert om 19.00 uur in de trouwzaal III van het stadhuis. De commissie buigt zich dan ook over een voorstel om 21.550 gulden uit te trekken voor het plaatsen van ||g nieuwe lichtmasten in de exploitatieplannen 'Heikant' en 'Wil li! lemstraat'. jig! De bebouwing in heide uitbreidingsplannen is inmiddels ge il deeltelijk gerealiseerd. Ook zijn enkele percelen in deze exploi- Igj tatieplannen in optie gegeven. B en W verwachten dan ook dat :gg| binnenkort met de bouw van woningen op deze percelen be ll gonnen zal worden. Ten behoeve van de leefbaarheid en de veiligheid van de be ll woners is openbare verlichting uiteraard onontbeerlijk. De Del- li ta-Nutsbedrijven hebben in opdracht van de gemeente voor beide plannen een verlichtingsplan opgesteld. Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De urnenmuur op de algemene begraaf plaats in Sas van Gent wordt fors uitgebreid. ook een nieuwe vrachtauto vóór" de dienst gemeentewerken be kostigd worden. Bij het bekijken van verschillende types was voor B en W het uitgangspunt dat het nieuw aan te schaffen voertuig sterk genoeg moest zijn om ook te kunnen worden ingezet bij de gladheidsbestrijding. Bij zes ga rages zijn prijzen opgevraagd en uiteindelijk is de keuze gevallen op een wagen die 40.600 gulden kost. De gemeente voorziet met de komst van een crematorium in Terneuzen een toenemend ge brek aan ruimte voor het plaat sen van urnen met de as van overledenen. De huidige urnenmuur werd in 1981 gebouwd en biedt plaats aan 23 urnen. Momenteel zijn er nog maar drie plaatsen beschik-' baar. Gemiddeld vinden er twee tot drie bijzettingen per jaar plaats, zodat de urnenmuur in de loop van dit jaar volledig bezet zal zijn. In verband met de te verwach ten toename van crematies wil len B en W van Sas van Gent de capaciteit van de urnenmuur verdubbelen met nog eens 23 plaatsen. Dat kost 20.000 gul den. Het college stelt de gemeen teraad voor dit geld te putten uit het potje voor 'niet uit te stellen voorzieningen'. Uit deze zelfde reserve moet De uitgaven komen donderdag 28 februari via een begrotings wijziging aan de orde in de ge meenteraadsvergadering. Uit diezelfde begrotingswijziv ging blijkt verder dat Sas van Gent voor dit jaar 13.440 gulden meer krijgt uit het provinciaal stadsvernieuwingsfonds dan ver wacht. Het totale sleutelbedrag voor dit jaar komt daarmee op 428.110 gulden. Van onze correspondent OSSENISSE - Over belang stelling had men ook dit weekeinde in Ossenisse niet te klagen tijdens de alterna tieve carnavalsoptocht door het dorp. Het aantal deelnemers was dit jaar weer groter dan vorig jaar. De vrolijk gekleurde stoet trok als een lint vanaf Zeedorp naar' en door het doip Ossenisse. Daar was de gezelligheid troef in café De Jachthoorn en in het dorpscentrum Hof ter Nesse. In Hof Ter Nesse vond de prijsuit reiking plaats. De uitslag was bij de enkelingen: 1. Polderturtle, 2. Prinses, 3. Zebra. Bij de duo's: 1. Jeugd van Snis, 2. Struisvogels, 3. Cowboy op fiets. Bij de groe pen 3 tot en met 5 personen: 1. Mexicaanse Lambada, 2. Toe komstbeeld, 3. Showgirls. Bij de groepen 5 en meer personen: 1. Hottentotten, 2. De Volharding, 3. De Narren. Wagens: 1. De Rei zende Man, 2. De discolove, 3. De Graauwse Vlerken. De wisselbeker ging dit jaar naar de Reizende Man, die deze beker nu mag behouden omdat driemaal achtereen de eerste prijs bij de wagens werd be- De heer en mevrouw D. Sandrini-Smolenaaers vierden gis teren hun diamanten huwelijksfeest. - foto wimkooyman Van onze correspondent TERNEUZEN - Gisteren herdacht het Terneuzense echtpaar D. Sandrini-Smolenaaers de dag waarop zij zestig jaar gele den in het huwelijk traden. De heer Sandrini (88) werd ge boren in het Italiaanse plaatsje Montale. In 1929 kwam hij naar Nederland, waar hij in dienst trad als loodbewerker bij een fa- briek in Sluiskil. Daar werkte hij tot aan het begin van de Tweede Wereldoor log. De produktie van de fabriek kwam tijdens de Duitse bezet ting stil te liggen, waardoor de heer Sandrini naar een andere werkgever moest uitkijken. Na de oorlog kwam hij echter op nieuw in dienst bij zijn vroegere werkgever in Sluiskil. Hij werkte er uiteindelijk tot aan zijn pen sionering. De heer Sandrini ge niet nog een uitstekende gezon- heid. Zijn in Sluiskil geboren echt genote is 83 jaar oud. Zij wordt momenteel verpleegd in Ter Schorre, maar was gisteren wel bij de viering van het diamanten huwelijksfeest aanwezig. Uit het huwelijk zijn drie zoons geboren. Er zijn vijf klein en vijf achterkleinkinderen. Tijdens een in paviljoen West kant in Terneuzen gehouden re ceptie kwam ook burgemeester R. Barbé, namens het Terneu zense gemeentebestuur, het echt paar zijn gelukswensen aanbie den.

de Stem | 1991 | | pagina 7