Nieuwe staten BRD voelen zich misdeeld Brazilië wil van zijn Indianen af Polen doet poging aidsproblematiek goed aan te pakken BONN MOET OVER DE BRUG KOMEN DE STEM EXTRA MAANDAG 18 FEBRUARI .1991 LEIPZIG - „Ik heb de indruk dat het rijke West-Duitsland als maar rijker en welva render wordt, ten koste van het armere Oost- duitsland." Troostprijs Koopjestoeristen VERSLAAFDEN MOEIEN GAAN BOEREjJ Klaagzang Werven Tanend vertrouwen Minder geld Habitat Routineklus Verkwanseld Kerk Strafbaar Geweld Papaver Genezen STEKENE HULST - moet eerst een milieu-e: rapport (MER) komen i dat de Expresweg Air pen-Zelzate verder omgevormd tot autosnel' j ne provinciale Technische I sten van Openbare Werk Oost-Vlaanderen hebben da weten aan de grensgemeent kene. [Parkeren (van fietsen aan banden Commissie na twee jaar weer bijeen Uitreiking van Saunders Awards in Middelburg R1 Door Wolfgang Wagner Dat meent Lehmann-Gru- be, de burgemeester van de heldenstad Leipzig waar in de herfst van 1989 de maandagavond-demon straties de val van het DDR-regimebewerkstel- ligden en daarmee de Duitse eenmaking inleid den. De heldenstad kan binnenkort haar rekeningen niet meer be talen want de stadskas is leeg. Maar een stad kan je niet zo maar bankroet verklaren, de poliklinieken en kleuterscholen sluiten, of de brandweer opdoe ken. Daarom kreeg Leipzig van de deelstaat Saksen voor het eerste kwartaal van dit jaar 106 miljoen mark. Samen met de twintig miljoen mark uit eigen middelen is dit bedrag net de helft van wat de stad voor de afhandeling van de lopende za ken nodig heeft. In andere Oostduitse steden en gemeenten staan de zaken er geenszins rooskleuriger voor. Ook Dresden kondigde aan binnenkort de betalingen nood gedwongen te zullen staken. Niet alleen op gemeentelijk vlak, ook op deelstaatniveau hebben de Oostduitsers met enorme financiële tekorten te kampen. Maar de vijf nieuwe deelstaten, zo staat in het een heidsverdrag te lezen, blijven vooralsnog uitgesloten van de zogenaamde 'Finanzausgleich', de solidariteitsclausule tussen de Westduitse deelstaten waar bij geld in een fonds gestort wordt ten behoeve van de min der rijke westelijke deelstaten, zoals bijvoorbeeld het Saar land. Als troostprijs voor de nieuwe deelstaten (Mekkelenburg, Voorpommeren, Brandenburg, Saksen-Anhalt, Saksen en Tu ringen) fungeert het fonds voor de Duitse eenheid, dat groten deels de geldstroom van West naar Oost kanaliseert. De eigen inkomsten van de vijf nieuwe deelstaten werden vo rig jaar, zo blijkt nu, nogal erg positief ingeschat. Inmiddels hebben de Oostduitse deel staatministers van financiën het gezamenlijke tekort becij ferd op 45 miljard mark (an dere cijfers spreken zelfs van 113 miljard Mark) en begrijpe lijkerwijs is niemand graag be reid deze, volgens sommigen bodemloze, put te vullen. De westelijke deelstaten en de federale overheid te Bonn wil len maar al te graag deze ver antwoordelijkheid op de ander afschuiven. Eensgezind zijn ze in de hoop die ze vestigen op het Westduitse bedrijfsleven, dat vooralsnog aarzelt om met een reeks grootschalige projec ten over de brug te komen. Afgelopen week dreigde de mi nister-president van de deel staat Saksen, Kurt Biedenkopf (CDU), naar de rechtbank te stappen en delen van het een heidsverdrag voor onwettig te laten verklaren als de financie ring van de Oostduitse deelsta ten en gemeenten niet verze kerd wordt. Tegen midden maart wil de deelstaatpremier duidelijke toezeggingen, zo niet zullen de Oostduitse deelstaten geza menlijk eisen dat de onderhan delingen over de 'Finan zausgleich' overgedaan wor den. De westelijke deelstaten kon den afgelopen jaar niet klagen. Ze noteerden flink wat meer inkomsten, ze inden meer be lastingen. dankzij die Duitse eenmaking. De opening van de Duits-Duitse grens had name lijk massa's Oostduitse koop jestoeristen naar het westen gelokt. Het bedrijfsleven in het westen floreerde als nooit voorheen. De Westduitse automobielin dustrie meldde een absoluut productierecord. Een zwakke dollar stak weliswaar wat stokken in de anders zo goed gesmeerde wielen van de Duitse auto-export, die met vijf procent achteruit ging, maar daartegenover stond dat de binnenlandse vraag enorm toenam. Geen wonder, op slag was er een markt van zestien miljoen potentiële klanten bijgekomen, die allen wat graag met een ve hikel, made in West-Germany, over de hobbelige Oostduitse wegen wilden rondrijden. De invoering van de D-mark in de voormalige DDR stelde de Oostduitsers in de gelegenheid deel te hebben aan het westers consumptiegenot, maar gaf de gunstige wisselkoers van de DDR-mark voor de D-mark de Oostduitse koopkracht vleu gels, voor het bedrijfsleven be gon een lijdensweg. Veel be drijven zaten met schulden, die nu plotseling in harde D-mark omgezet werden. Bovendien moesten de toch al niet op efficiëntie getrimde Oostduitse firma's onvoorbe reid met de harde wetten van de concurrentie kennis maken. Ze produceerden te duur, en zelfs als ze met verlies ver kochten, konden ze hun dik wijls erg verouderde producten aan de straatstenen niet kwijt. Door Frans Wijnands WARSCHAU - In Polen heb je geen aids, maar 'Adidas'. D, misplaatste volksgrap moet de massale onwetendheid onwennigheid verbergen. Warschau is het mooist als het sneeuwt. Omdat je dan minder van de rotzooi ziet. Het rommelige binnenplaat^ tussen de kantoor/woonblokken in de Hoza-straat lijkt op een goedkoop winterdecor van een plattelandstoneelvere. niging. De ingang van pand 57 is zoals alle andere in binnenstad van Warschau: vervallen, smerig, verveloos. Inwoners van Leipzig rond een muurkrant: de voormalige Oostduitsers vinden dat zij door het oude West-Duitsland worden benadeeld. - foto de stem/ben steffen Of men nu informeerde bij de autoindustrie, de scheepsbouw, de chemische sector of de tex tielindustrie, om maar enkele bedrijfstakken te noemen, overal hoorde men dezelfde klaagzang. Een van de zeld zame uitzonderingen was het elektronica en computercon cern Robotron, dat afgelopen jaar zelfswinst boekte. Het lot van de bekende auto merken Trabant en Wartburg is bezegeld. Een Wartburg bij voorbeeld, tot voor kort nog de 'Mercedes' van de DDR-burger, wordt voor 15.000 mark gepro duceerd. Hij verlaat de fabriek in Eisenach echter met een prijskaartje van amper 7.500 mark. De Treuhand, dat is de trust maatschappij die de zowat 2.500 DDR-staatsbedrijven moet be heren en privatiseren, besliste dat de produktie gestaakt moet worden. Tot voor kort werkten tienduizend arbeiders bij Wartburg, nog eens vijftigdui zend waren in de 450 toeleve ringsbedrijven tewerkgesteld. Het overgrote deel van hen raakt werkloos. Er is nog een vleugje hoop voor Eisenach. General Motors, heeft er namelijk de eerste steen gelegd voor een moderne Opel-fabriek, waar vanaf 1993 jaarlijks 150.000 Corsa's en Ka- detts van de band zullen rollen. Dat is het dubbele van de hui dige jaarlijkse Wartburg-pro- ductie. Maar met het hele pro ject zijn slechts 2.600 arbeids plaatsen verbonden. Voor de overbruggingsperiode monteren een tweehonderdtal werknemers Opel Vectra-mo- dellen in een fabriekshal van Wartburg. Zij zijn de enige Wartburg- arbeiders die niet onder de werktijdsverkor- tings-maatregelen vallen. In de meest noordelijke deel staat Mekkelenburg-Vo or- pommeren ziet de toekomst voor velen er al even triest uit. De scheepswerven kunnen volle orderboeken laten zien, maar de meeste bestellingen komen uit de Sovjet-Unie en daar heeft men nu ook niet be paald een overschot aan harde valuta. Bovendien zijn de prijzen die destijds tijdens de contracton derhandelingen afgesproken werden in het huidige daglicht geheel onrealistisch. Ze dekken niet eens de materiaalkosten en het is lang niet zeker of de Sov jet-Unie de schepen wel kan betalen. Er moet opnieuw over de prijs onderhandeld worden. Voorlopig wordt dan ook aan heel wat schepen die in de Oostduitse werven op stapel staan niet verder gebouwd. Ook hier staan tienduizenden banen op de tocht. Het werklozenleger in de voor malige parel aan de socialisti sche kroon neemt van dag tot dag toe. Officieel telt men in Oost-Duitsland 750.000 werk lozen, dat is 8,6 procent van de beroepsbevolking. Daarnaast krijgen nog eens 1,8 miljoen werknemers werktijdverkor ting opgelegd. Niet weinigen daarvan zijn nul uur per week aan de slag. In West-Duitsland daarente gen lagen de werkloosheidscij fers nog nooit zo laag. Ondanks het feit dat in de loop van 1990 iets minder dan één miljoen mensen naar West-Duitsland emigreerden, daalde zelfs het reële werkloosheidscijfer tot 1,8 miljoen, dat is nauwelijks ze ven procent van de werkende bevolking -het, aantal deel tijds-werklozen bedraagt slechts 60.000 en is daarom na genoeg te verwaarlozen. Er kwamen afgelopen jaar in de oude Bondsrepubliek maar liefst 700.000 arbeidsplaatsen bij en de conjunctuur bloeide als nooit tevoren. Toch toonde het Westduitse bedrijfsleven zich zeer gereserveerd ten aan zien van nieuwe investeringen of overnames in de ex-DDR; meestal stuurde men aan op cooperatie-verdragen. Met al deze jubelberichten in het achterhoofd, is het dan ook begrijpelijk dat heel wat Oost duitsers verontwaardigd rea geerden toen tijdens de discus sie omtrent mogelijke belas tingsverhogingen voor de Oost duitse sanering, de regerings coalitiepartners in Bonn een dergelijk scenario afzweerden, maar enkele dagen later ver kondigden dat de financiële hulp aan de geallieerden in de Golfoorlog wél via belasting verhogingen gefinancierd zou worden. 'Voor een oorlog wel, maar voor ons niet', zo redeneerden heel wat Oostduitsers, die langzaamaan hun vertrouwen in de goede bedoelingen van Bonn beginnen te verliezen. Dat bleek ook erg duidelijk af gelopen week, toen de Treu hand het einde bezegelde van de voormalige DDR-lucht- vaartmaatschappij Interflug. Voor Interflug waren er geen geïnteresseerde kopers, zegt men bij de Treuhand. De lucht vaartmaatschappij boekt aan zienlijke verliezen, dus wordt ze opgedoekt. Interflug-chef Kramer rea geerde verontwaardigd. De Treuhand heeft bewust alle on derhandelingen met mogelijke kopers laten versloffen (ook de Lufthansa was geïnteresseerd, maar mocht niet van de Duitse rechtbank omdat ze daardoor een monopolie-positie in het Duitse luchtruim zou verwer ven), zegt men in het directie kantoor van Interflug. Bij de Treuhand, een orgaan waarin vooral managers zete len die hun sporen in grote Westerse bedrijven verdiend hebben, is de politieke wil aan wezig om niets meer te laten overleven wat ook maar enigs zins aan de voormalige DDR herinnert, zo beweren critici. De Treuhand van haar kant weert zich en wijst op de vele honderden bedrijven die door haar toedoen reeds geprivati seerd werden, maar geeft toe dat deze operaties minder geld in het laatje brachten dan' waarop werd gehoopt. Hoe het ook zij, in ieder geval eisen de vijf nieuwe deelstaten meer geld voor zich op: 'We moeten op zijn minst recht hebben op de winsten die de oude deelstaten uit de Duitse eenmaking konden halen'. Bovendien hopen ze dat de Bondsregering nieuwe maatre gelen besluit. Vooral de West duitsers zullen daarbij aange sproken worden. Hogere so ciale bijdragen, meer inkom stenbelastingen en een verho ging van de btw-tarieven wor den in het vooruitzicht gesteld. Hoeveel en wanneer zal de Duitse Jan Modaal, 'Otto Nor- malverbraucher', op tijd en stond te horen krij gen. Door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Het komt niet iedere dag voor dat een land uit vrije wil een gedeelte van zijn grondge bied wil weggeven. Maar in het geval van Brazi lië, een land dat in het verle den zo vaak door zijn buren verdacht werd van expansie politiek, lijkt het erop dat de autoriteiten van plan zijn de daad bij het woord te voegen en Venezuela 5.000 vierkante kilometer oerwoud in de deel staat Roraima te schenken. Toch schuilt er een addertje onder het gras, want Brazilië spint wel degelijk garen bij zijn vrijgevigheid. Sinds de Braziliaanse president Fer nando Collor de Mello vorig jaar maart opdracht gaf de landingsbanen in de reserva ten van de Yanomani-India- nen te laten bombarderen om zo de onstuitbare invasie van goudzoekers in te dammen, hebben de garimpeiros hun heil gezocht in het gebied rond het Parimagebergte aan de grens met Venezuela. De 2.199 kilometer lange grens tussen Brazilië en Ve nezuela is bij verdrag gere geld in 1890 en beide landen respecteren nog steeds de uit deze tijd stammende demar- katie. De enige tekortkoming in de overeenkomst is, dat niemand eigenlijk weet waar nu pre cies de grens loopt. Het uiterst moelij k doordringbare junglegebied bevat ongeveer 2.000 markeerpalen, maar juist in het gebied vn de Serra Parima zijn de afbakeningen schaars en verre van duide lijk waarneembaar. Niemand die er eigenlijk van wakker ligt. Ook niet de Yanomani- en de Maiagongo- Indianenstammen. Voor deze oorspronkelijke en tot voor kort enige bewoners van de Parima-regio, waarvan er 3.300 in Brazilië en 6.000 in Venezuela leven, is de grens niet meer dan een door blan ken getrokken denkbeeldige streep op een stuk papier. Maar sinds kort beseffen de Indianen dat dwars door hun habitat de grens van twee blanke samenlevingen loopt. Het demarkatieprobleem be gon te spelen, toen een half jaar geleden een gedeelte van de verdreven Braziliaanse goudzoekers uit de zuidelijker gelegen reservaten hun ten tenkampen opsloegen in de godverlaten Serra Parima- streek, die rijk is aan goud en edelstenen. In hun zucht naar het edelme taal trekken de garimpeiros frequent de onzichtbare grens 'over om te wroeten in de Ve nezolaanse grond en daarmee dienden de wrijvingen tussen de twee landen zich aan. Het eerste incident deed zich voor in september van het vo rig jaar, toen de Venezolaanse Nationale Garde vijf Brazi liaanse goudzoekers in de kraag greep op beschuldiging van illegale grensoverschrei- ding en roof van Venezo laanse bodemschatten. Maar bij dat ene grensinci dent is het niet gebleven. Met de regelmaat van de klok worden Braziliaanse garim peiros gearresteerd, en op 6 februari kwam het zelfs tot een heuse schietpartij tussen de garimpeiros van een net geland vliegtuigje en de Ve nezolaanse Nationale Garde, waarbij drie gewonden vie len. In de discussie die daarop ontbrandde, beweerde elk van beide landen dat de landings baan tot hun grondgebied be hoort. De regering in Caracas is hevig gepikeerd over de lakse houding van de Brazi liaanse regering ten aanzien van het probleem en zij wordt in haar verongelijking on voorwaardelijk gesteund door de Venezolaanse media. De pers heeft een waren hetze ontketend tegen Brazilië en in krantenartikelen wordt het land beschuldigd van 'achter- deur-expansionisme'. De media houden de Brazi liaanse autoriteiten tevens verantwoordelijk voor de 'on herstelbare' schade aan het milieu, omdat de goudzoekers enorme hoeveelheden kwik in de rivieren dumpen. De irritaties zijn voor de autoriteiten in Brasilia en Ca- racass aanleiding om meer stappen te ondernemen. Daarom komen op 15 februari 160 deskundigen uit beide lan den bijeen om zich over de herbepaling van de grens te buigen. Beide partijen verwachten dat de kwestie weinig stof tot discussie zal geven. De Vene zolaanse delegatieleider kolo nel Callozo noemt de zaak een 'routineklus'. En ook zijn Bra ziliaanse collega Rocha ver wacht geen ellenlange over- „De zaak had vroeger of later tóch geregeld moeten wor den", zegt Rocha in zijn laco nieke reactie. Maar een mede werker van de afdeling Grenszaken van het Brazi liaanse ministerie van buiten landse zaken in Brasilia heeft zo zijn eigen visie op het feit, waarom Brazilië zich zo gul opstelt en 5.000 vierkante ki lometer land over een lengte vn 330 kilometer weggeeft. „Het gebied geeft ons alleen maar hoofdpijn. Met de over dracht overhandigen wij het probleem tussen de Indianen en de goudzoekers aan de Ve- nezolanen. Voor Brazilië bete kent dit een kopzorg minder", aldus de ambtenaar die niet bij naam genoemd wil wor den. De vrijgevigheid wordt overi gens niet door iedereen in Brazilië afgenomen. Toen op 23 januari het nieuws over het ophanden zijnde cadeautje de deelstaathoofdstad Boa Vista bereikte, organiseerden goud mijnwerkers spontaan een protestrally. Tijdens een spreekbeurt speelde José Altinho Macha- do, voorzitter van de vakbond van garimpeiros, de nationale kaart door te verklaren dat Brazilië „een fortuin aan bo demschatten verkwanseld met deze gift." En ook het commentaar in de toonaangevende krant 'O Es- tado de Sao Paulo' waar schuwde in bedekte termen voor het ophanden zijnde ver lies. „Het werk van de bilare- rale commissie kan ertoe lei den dat goud- en tinreserves van de Braziliaanse land kaart geschrapt worden", al dus de krant. Kayapo-indianen in het Braziliaanse oerujoud hebben zich met oorlogskleuren beschilderd om in een naburige stad te gaan protesteren tegen de aanleg van een dam. - foto ap Maar niet alleen bodemschat ten spelen een rol in de dis cussie. De gouverneur van Roraima, Ottamar Pinto, voelt zich buitenspel gezet, omdat de grenscorrectie op 3.000 kilometer afstand in de hoofdstad Brasilia wordt be kokstoofd. Pinto dringt erop aan dat het Braziliaanse par lement zich met de kwestie dient in te laten, omdat het onderwerp tè serieus is om aan een bilaterale commissie over te laten. In een poging om de schade voor zijn deelstaat te taxeren, kondigde de bestuurder voor eind januari een rondvlucht boven het veel besproken ge bied aan. Een dag later voelde Pinto zich echter geroepen om het uitstapje in allerijl te can- celen, toen de Venezolaanse ambassade in Brazilië ver klaarde dat haar regering de vlucht zou opvatten als een provocatie aan haar adres. De grenscorrectie dreigt de gemoederen de komende tijd flink te beroeren. Dat blijkt te meer uit het feit dat totaal on verwachts een nieuwe partij zich in de discussie heeft ge mengd. Drieduizend Yanoma- ni's en 300 Maiagongo's uit het betrokken gebied eisen bij monde van bisschop Aldo Mo- giano een stem op de beide be sprekingen, omdat het een zaak is die ook hen aangaat. Beide stammen hebben ver klaard dat zij het Brazi liaanse staatsburgerschap niet wensen op te geven voor het Venezolaanse. „Als Brazilië verwacht het probleem op te lossen door een lap grond te schenken aan Venezuela, dan staat ons on getwijfeld nog heel wat pole miek te wachten", aldus voor spelt de prelaat. Een paar uitgesleten trappen voeren naar de kantoren van MONAR, de eerste maar niet langer de enige privé-organi- satie in Polen die zich het lot van drugsgebruikers en Aid- spatiënten heeft aangetrokken. In de kelder van het pand sla pen 's nachts clandestien en kele ten dode opgeschreven Aidspatiënten die nergens an ders onder dak kunnen. Want: Aids is een ziekte van de zonde en drugsverslaafden horen eer der in verbeteringsgestichten dan in kliniekenNet als de andere voormalige Oostblok landen moet ook Polen nog aan wennen dat het idee dat ver slaafden en Aidspatiënten me demensen zijn die zorg nodig hebben in plaats van straf. Wie zich in Polen het lot van de verslaafde Aidsleiders aan trekt, moet lef hebben, want hij weet bij voorbaat dat hij twee machtige opponenten tegen komt: de politiek en de katho lieke kerk. Marek Kotanski is zo'n voor vechter. Mgr. staat er voor zijn naam, maar dat betekent ma gister. De 'monseigneurs' voor wie die afkorting ook zou kun nen gelden, wenden zich liever af van de problematiek rond drugs en Aids. „De vorige president, Jaruzels- ki, heeft op zijn paleis nog eens Aidspatiënten ontvangen. Maar Lech Walesa weigert hen een hand te geven. We hebben hem gevraagd om ons werk, onze huizen te komen bezoe ken, maar hij geeft niet thuis. Net zo min als de kerk. Pries ters die misschien nog wel zou den willen helpen, worden te ruggefloten." Marek Kotanski doet er eerder nonchalant dan bitter over. Na zijn studie psychologie werkte hij enige tijd in een psychia trisch ziekenhuis, waar hij zich het lot van de patiënten zoda nig persoonlijk aantrok, dat zijn vrienden hem aanraadden om wats anders te gaan doen. „Bij ons zijn patiënten in een psychiatrisch ziekenhuis meer voorwerp dan onderwerp, meer nummer dan mens." Hij werkte vijf jaar met alco holverslaafden tot hij in het begin van de jaren zestig op nieuw in de psychiatrie be landde. Vanaf dat moment groeide het idee om dit soort patiënten een meer persoon lijke behandeling en begelei ding te geven. In 1978 kocht hij een huis, veer tig kilometer buiten de hoofd stad. Hij stichtte MONAR, een organisatie die nu achttien te huizen en zeventien consulta tiebureaus telt. Plus nog een mobiel consultatiebureautje dat niet alleen informatie, maar ook schone spuiten ver strekt, hetgeen oogluikend wordt toegestaan. „Onze anti-narcoticawet stelt het bezit en zelfs het uitdelen van drugs niet strafbaar", con stateert dokter Jan Suchowiak, epidemioloog en na een Rode- Kruis-carrière thans secretaris van de Poolse Nationale Aids- commissie. Een gezelschap van zo'n dertig personen, onder wie ambtenaren, politiemensen, homoseksuelen, sociale wer kers, medici en zelfs een bis schop. De commissie adviseert de minister van gezondheid en bereidt preventieve campagnes voor om de mensen voor te lichten over Aids. 'Adidas', zoals de ziekte met valse lichtzinnigheid wordt ge noemd. Toch begrijpt dokter Suchowiak de houding van de mensen wel. Gebrek aan voor lichting, objectieve informatie, alsmede de afwijzende houding van de katholieke kerk hebben voor een even hardnekkig als massaal vooroordeel gezorgd. „En krijg er dat maar weer eens uit", verzucht Suchowiak. Reclames op de trams en sleu telhangers met een condoom van Poolse makelijk zijn aar dig, maar alles behalve vol doende om de mentaliteit om te buigen. „Praat me er niet van", zegt Marek Kotanski, die ook lid is van de genoemde commissie. „Ik ben geslagen en bedreigd, omdat ik me bezighield met Aidspatiënten". De burgemeester van War schau heeft er tenslotte aandringen van de minister van gezondheid - in toegs stemd, dat in een buitenwijk een paar trailers mogen den geplaatst, waarin Ai' tiënten opgevangen kunnen worden. „Eerst stonden ze t? dicht bij de huizen Er kwam geweldig protest. Nu moetende patiënten driehonderd meter van de bewoners verwijderd blijven". Polen (ruim 40 miljoen inwo- ners) telt 30.000 geregistreerde drugsverslaafden, maar dat aantal moet in werkelijkheid op ruim 100.000 worden ge schat. Het vorig jaar overleden meer dan honderd verslaafden: een derde van hen was sero-posi- tief. De overheidscijfers spre ken van 1435 sero-positieven- op 2 miljoen onderzochte perso nen - en 50 Aidspatiënten. Vol gens de rekentabellen van de Wereld Gezondheids Organisa tie (WHO) moet het totaal aan tal sero-positieve personen in Polen zes tot acht maal hoger worden geschat. De controle op het virus is ook in Polen een omstreden punt In elk geval worden bloeddono ren - voor zover ze niet naar puur commerciële bloedbanken gaan - op het virus onderzocht „Dat wordt ze ook verteld Wie dat niet wil, geeft geen bloed", ligt dokter Suchowiak toe. Geldgebrek noemt hij het grootste probleem om de ver slaving, de behandeling, de preventie en de voorlichting goed aan te pakken. Vertellen hoe je niet besmet raakt, de sprookjes de wereld uithelpen Maar een behoorlijke voorlich tingscampagne kost zeker 2 miljoen dollar en dat geld is er niet. Het overgrote deel van de ver slaafden in Polen gebruikt eigengemaakte heroïne. Er is een begin van een crimineel- commerciële produktie en han del in Poolse drugs. „Onze he roïne wordt in het westen, met name in Berlijn en Duitsland als zeer sterk en puur en dus goed gekwalificeerd", aldus Kotanski. De morfine-bevattende papa ver is letterlijk 'de verboden vrucht'. Waar de rammelende anti-narcoticawet dan wèl in voorziet, is een teeltverbod voor papavers. Wie er meer dan twintig vierkante meter mee bezaait, moet dat melden. De voor de farmaceutische in dustrie geteelde papavers staan onder strenge bewaking. Het papaverzaak is - parado xaal genoeg - in iedere Poolse keuken te vinden, als een smaakverrijker in allerlei soorten gebak. Maar uit de hele papaverkoppen, kan via een eenvoudig distilleerproces bin nen twee uur een extract ver kregen worden dat 30 tot 60* pure heroïne bevat. Het vloei bare, theekleurige spul wordt vervolgens rechtstreeks in de ader gespoten. De behandeling in de MONAR- huizen helpt. Iets minder dan de helft van de patiënten komt er 'schoon' uit. De behandeling duurt twee jaar en geschiedt kostenloos op vrijwillige basis Eenderde van de patiënten houdt het echter niet zo lang vol. De huisregels zijn dan ook niet gemakkelijk. Wie zich aan meldt ter behandeling, wordt eerst twee weken in een psy chiatrisch ziekenhuis opgeno men en komt dan - als novice- terecht in een van de MONAR- huizen, waar gemiddeld zon dertig verslaafden wonen, voornamelijk jongens. Minder jarigen komen in aparte hui zen. Veel begeleiders en thera peuten zijn zelf oud-verslaat- den. Elk huis heeft een eigen boe renbedrijf. Daar worden de pa tiënten tewerkgesteld Ui' opbrengst van het bedrijf wor den de meeste kosten betaald- Een aanpak die doet denken aan een kruising tussen eed strenge kloosterorde en een ka zerne. De eerste maanden ko men de patiënten het huis ruej uit. Later gebeurt dat ne studie richt zich met name c traject vanaf het kruispunt m onder begeleiding en pas in de slotfase van de behandeling mogen ze zelfstandig de ®ur uit. De harde aanpak levert resul taten op, „en daar kan de poli tiek toch niet langer blind voo zijn", meent Marek Kotanski. [TERNEUZEN - Burgemees ter en wethouders van Ter- [neuzen gaan paal en perk stellen aan het plompverloren I parkeren van fietsen er brommers op voetpaden in d binnenstad. I Met het oog op een betere door stroming van het voetgangers verkeer heeft het Terneuzens- college besloten het plaatsen va: rijwielen en bromfietsen op ver- i schillende plaatsen te verbieden. Het gaat om een gedeelte var de Herengracht/Axelsedam, Schependijk, een stuk van he* trottoir in de Noordstraat, eei deel van de Noordstraat-prome nade en de zijstraten die op dezi promenade uitkomen. SAS VAN GENT - De com missie economische zaken Sas van Gent wordt na bijn twee jaar weer eens ee j keertje bijeen geroepen. Ondanks de belofte tijdens •vergadering in april 1989 om w; vaker te vergaderen, heeft commissie sindsdien niet mei vergaderd. Daarvóór had d; ook al twee jaar geduurd. De commissieleden kunne tijdens de komende vergaderir van donderdag 21 februari va gedachten wisselen over de he: inrichtingsplannen voor het Ph lippineplein te Philippine t voor een deel van de Promenac te Sas van Gent. Ook het organ seren van 'weekeinde-marktei in de Vlaanderenhal staat op c agenda. Verder geeft voorzitter I Marquinie een toelichting op d stand van zaken met betrekkin tot bedrijfsvestigingen in de gij meente Sas van Gent. De commissie economische ze ken vergadert donderdag 21 fe bruari vanaf 19.30 uur in de bu: gerzaal van het stadhuis te Se van Gent. MIDDELBURG - In het Roo sevelt Study Center te Mie delburg worden vrijdag 2 februari de jaarlijkse Lav rence J. Saunders Aware uitgereikt. bat gebeurt door de Zeeuw: Commissaris der Koningin Roertien, tijdens een bijee: komst die om 16.00 uur begint. Vanaf 1987 stelt het Roosevc Study Center jaarlijkse prijzi ter beschikking voor doctoraa" eripties over onderwerpen uit Amerikaanse geschiedenis. De prijzen (respectievelij '■000, 500 en 250 gulden groi rijn geschonken door Steven bunders (bestuurslid van 'neodore Roosevelt Associatie m New York) ter nagedachten aan zijn vader Lawrence 1 Saunders. Deze ingenieur ve toefde veelvuldig in Nederland Het doel van de prijzen is i bestudering van de Amerikaan;: geschiedenis in Nederland te b vorderen, evenals het gebru an de boeken- en bronnencc pies van het Roosevelt Stuj Center. Er zijn dit jaar negen doet aalscripties ingezonden, die h; ordeeld zijn door een desku riim e uitreiking in Mij riburg zal worden bijgewoo or studenten en hooglerar te^1 zes Nederlandse university

de Stem | 1991 | | pagina 6