Verbod op uitdelen voedsel Westoever Iran treedt op als pleitbezorger voor Baghdad Nee tegen Golfoorlog g VS en rt Cuba stelt met utraliteit chepen erhoud ALLEEN EEN VOLLEDIGE TERUGTREKKING UIT KUWAYT AANVAARDBAAR' Iraakse krijgsgevangenen gezonder dan verwacht Pentagon geeft fout toe GOLFOORLOG ,ESTEM GOLFOORLOG 2 MAANDAG 18 FEBRUAR11991 I0SKOU (ANP) - De Sovjetunie en de EG-larf- lenzijn het erover eens dat alles minder dan een olledige en onvoorwaardelijke terugtrekking an de Iraakse troepen uit Kuwayt onaanvaard baar is. NIEUWSOVERZICHT Israëli gewond door zelfgemaakte bom Meer dan 280 Iraki's vluchten naar Turkije Aanslag op VS-pand in Chili Japanse Golfbijdrage voor wederopbouw VS-toestellen: niet tanken in India Britten: Bom bij Fallouja zwaaide af Duitsland stuurt Egypte snuffel-wagens Ceremoniële begrafenis marinier 'Ba'ath-Ieden gedood bij demonstratie' Drie miljoen gulden voor Israël Fluiten tegen de Golfoorlog in Terneuzen. foto wim koomman De kritiek van de demon stranten was tweezijdig. Zo wel de belangen van de 'im perialisten als die van Sad dam Husayn' zijn de pijlers waarop de oorlogshandelin gen rusten. De deelnemers aan de actie verwijten verder Turkije van de gelegenheid gebruik te maken om de strijd voor de onafhankelijkheid van Koer- distan te breken. Ook de aan vallen van de Israël op het Palestijnse volk werden ver oordeeld. De demonstratie verliep zonder problemen. Van onze redactie binnenland TERNEUZEN/ AMSTER DAM - Op diverse plaat sen in Nederland is het af gelopen weekeinde weer geprotesteerd tegen de Golfoorlog. In Terneuzen gaven zaterdag zo'n dertig betogers aan de oproep van het komitee anti- Golfoorlog Zeeuwsch-Vlaan deren (KAGO) om middels een lawaai-optocht te de monstreren tegen de Golfoor log. Wat een flinke hoop herrie had moeten opleveren, bleek tijdens de betoging slechts te bestaan uit een enkele beto ger met een fluitje. De de monstranten hadden de pot ten, pannen, trommels en toe ters thuisgelaten. In de westelijke haven van Amsterdam hebben ongeveer vijftig mensen gedemon streerd tegen de overslag van munitie en oorlogsmateriaal in de westelijke haven van Amsterdam. De munitie, afkomstig vanuit Duitsland, komt per trein aan bij de Combined Terminals Amsterdam (CTA) en wordt daar overgeslagen op schepen voor vervoer naar de Perzi sche Golf. De demonstratie verliep rus tig en zonder incidenten. De betogers liepen langs een spoorlijntje naar het hek van het CTA-terrein. Het terrein mochten ze niet op omdat dit tot militair gebied is ver klaard. In Den Haag protesteerden zo'n vierhonderd mensen te gen de Golfoorlog. Het pro test richtte zich tegen de be dreiging van de volkeren in het Midden-Oosten en de 'tienduizenden slachtoffers' van de bombardementen. In Den Bosch deden aan een demonstratie zo'n driehon derd personen mee. ambassadeur bij con, heeft na af- ...eidsraad over de daard geschokt te -root-Brittanie op resoluties. ngen" te hebben 'en, omdat hij er r ten onrechte, van gegaan als lid van iligheidsraad het hebben resoluties nen. aanse ontwerpreso- die afgewezen wer pen behalve tot het -n van de bombar- n op Iraakse steden tot het vormen van hoc-comité van alle an de Veiligheids dat gaandeweg de an de oorlog en mo eden voor een vre- ling zou moeten ren. 'en riepen de Cu- resoluties secreta- eraal Javier Perez 'ar op „onmiddelijk" bemiddelingspogin- ondernemen, om het te beëindigen. 'ch wel duidelijk te ma- t het land niet zou mee- an de opbouw van een nmacht tegen Irak en te dat alleen militaire gen zonder militaire gebruik zouden mogen van het Zwitserse raanstaande historicus d Bonjour schreef in een artikel dat door het na komen van 'een wereld- e van collectieve veilig- Zwitserland zijn 'tradi- neutraliteitsconcept' w diende te bezien, rend aan WO II, toen erland keer op keer pro- diende, wanneer Britse enwerpers door het erse luchtruim vlogen, f hij„Zou het niet beter m dergelijke vluchten nu :s te staan, om zo blijk te van onze solidariteit met "rnationale gemeenschap zig is het internationaal te verdedigen?" 'gen zien de beëindiging de neutraliteit' naderbij n. Een van hen is profes- alter Kaelin, die als des- ge op het gebied van in- tionaal recht is verbonden 'e universiteit van Bern. van mening dat een neu- opstelling niet langer mo- is. Die mening zou ook Jacobi, de tweede man et ministerie van Buiten- Zaken en voormalig ssadeur in de VS zijn toe- n. (ANP) - De drie Neder- ebied beginnen de ko en onderhoudsperiode, ^pits af. Vanaf maandag n van Dubai. gesneuvelde Iraakse mili- n worden geconfronteerd, t geval is er een taak weg- d voor de medische dienst ;rd van de schepen, e Jacob van Heemskerck marine-arts J.R. Snackey oofd van de dienst. Vol- dr. Snackey is het bergen stoffelijke overschotten eld in de Conventie van 've. Ons land heeft die 'entie ondertekend. „Een de regels is", aldus de ma arts, „dat de stoffelpe schotten worden overge- en aan het Rode Kruis. In aktijk betekent dit, dat we 'chamen aan boord nemen, gen en tot aan verder port plaatsen in een koel te. Een andere mogelijk- is, dat we alleen proberen entiteit vast te stellen. Dit gebeuren wanneer het bij voorbeeld bij een actie trokken en er onvoldoende is. We zullen dan natuur- wel andere schepen infor- en. Misschien hebben die genheid de lichamen te en". drie Nederlandse schepen ~n gisteren ter hoogte van r. De Philips van Almonde zich bezig met escorteta- terwijl de Jacob van mskerck weer 'shotgun dus de persoonlijke be- ermer van een Amerikaans gkampschip. Bovendien zorgde het fregat een ge- Ite van de luchtverkeerslei- g rond de carrier, worden ook nog steeds rrnJ" gevonden. De stand was ermiddag 126 stuks. Op epen wordt scherp naar ae ilosieven uitgekeken. Maar dat de zee erg kalm is en he it goed, is dat uitkijken bes loen. JERUZALEM (AP) - Israë- iscl,e soldaten hebben ver- inderd dat vredesactivis- n vrijdag voedsel zouden -delen onder de Palestij- Jen op de bezette Westoe- er. konvooi van de Israëlische troepering Geestelijken voor rede bracht vrijdag zakken 01 voedsel naar het Palestijnse «htelingenkamp Amari om het daar onder de inwoners te verdelen. Gedurende de hele week was al een ton voedsel naar het kamp vervoerd. Het konvooi van vrijdag was mede bedoeld om de aandacht van het publiek te richten op de er barmelijke toestanden waar onder de Palestijnenen leven. De 6.000 inwoners van Amari zijn, net als de 1,7 miljoen an dere Palestij nen uit de bezette gebieden, sinds het uitbreken van de Golfoorlog aan huis ge bonden door een uitgaansver bod. Een groep van 30 joodse en Arabische joden brachten 50 zakken met rijst, meel, suiker en babyvoedsel naar het kamp. Daar aangekomen verhinder den soldaten dat het voedsel verdeeld zou worden omdat daarmee het uitgaansverbod zou worden overtreden. De organisator van het kon vooi, rabijn Jeremy Milgrom, liet weten het voedsel weer mee terug te nemen, 'zodat het niet in verkeerde handen terecht komt'. „Dit voedsel is een drup pel op een gloeiende plaat. Maar we hopen dat het de har ten zal doen smelten van dege nen die deze politiek in de be zette gebieden uitvoeren", al dus Milgrom. Yoel Shemtov, een Israëlische filosofie-student, zei dat de groepering waar hij toe be hoort probeert de muur te slechten tussen twee volkeren die blij zijn wanneer het an dere lijdt. „De Palestijnen zijn zo wanho pig dat ze zich inbeelden dat Saddam Husayn hun een uit komst biedt", zegt Shahar Shnitizer, een ander Israëlisch lid van de groep. „Misschien zijn ze onze vijanden, maar we moeten met onze vijanden pra ten". Een Palestijn die het kon vooi kwam verwelkomen zei: „Deze joden zijn menselijk. We hebben geen geld meer, het doet goed hen te zien". Sovjetunie en EG op een lijn Dit is gebleken na een overleg het afgelopen weekeinde lissen Sovjet-president Gorbatsjov en de zogenaamde jiropese trojka; de ministers van Buitenlandse Zaken tan Nederland, Luxemburg en Italë. klaarde tegenover Italiaanse journalisten dat de verklaring die vrijdag in Baghdad is uit gegeven 'positief' is omdat wordt verwezen naar de reso lutie van de Veiligheidsraad over terugtrekking van de Iraakse troepen. De voorwaarden die Baghdad voor terugtrekking heeft ge steld zijn onaanvaardbaar, maar de verklaring op zichzelf kan een vertrekpunt zijn. In Den Haag legde Buitenlandse Zaken vrijdag slechts het ac cent op de noodzaak van on voorwaardelijke en volledige terugtrekking. In Moskou verklaarde minister Van den Broek dat ook Gor batsjov 'niet wil tornen' aan de besluiten van de Veiligheids raad, en dat de Sovjetunie zich blijft inzetten voor een diplo matieke oplossing van het con flict. Gorbatsjov heeft zijn Europese gesprekspartners niet gezegd dat hij de Verenigde Staten zal vragen een grote aanval te land uit te stellen zolang de Sovjet unie besprekingen voert met Irak. De Luxemburgse minis ter Poos van Buitenlandse Za ken zei geen enkel moment de indruk te hebben gekregen dat de steun van de Sovjetunie voor de anti-Irak-coalitie af neemt. „De anti-Irak-coalitie vertoont geen barsten, ook de Sovjetunie vindt de verklaring van de Revolutionaire Raad in Baghdad onbevredigend". Gorbatsjov en Bessmertnych willen een oplossing van het Golf conflict niet alleen aan mi litairen overlaten, aldus minis ter Van den Broek. Zij zouden het liefst zien dat Baghdad zich de hopeloosheid van de situatie bewust wordt en aanstalten maakt om de troepen uit Ku wayt terug te trekken. Ka afloop verklaarde de Ne- erlandse minister Van den Iroek dat het standpunt van de ovjetunie met betrekking tot e situatie in de Golf op hoofd linten niet afwijkt van dat de internationale anti- Irak-coalitie. Bet overleg heeft, aldus minis ter Van den Broek van Buiten- e Zaken, duidelijk ge maakt dat de besluiten van de Veiligheidsraad 'onaantast baar' zijn. De Sovjetunie is, dankzij haar jarenlange relatie met Irak, beter in staat te con stateren of er beweging zit in iet Iraakse standpunt. Jaarom ziet de Sovjet-regering met veel belangstelling het be- roek tegemoet dat de Iraakse minister van Buitenlandse Za- ien, Tareq Aziz, aan Moskou brengt gesprek met Gorbatsjov datpas vrijdag werd bevestigd, was voorzien na afloop van de besprekingen van de drie mi nisters en de vice-voorzitter van de Europese Commissie hans Andriessen met de nieuwe Sovjet-minister van Juitenlandse Zaken Aleksandr Jessmertnych. Maar nog geen twartier nadat de besprekin- in het 19-eeuwse ont- itpaleis van het Sovjet- ministerie van Buitenlandse Zaken waren begonnen, ver rok het gezelschap naar het Kremlin voor het onderhoud met Gorbatsjov. Bessmertnych sprak na afloop over 'een overeenkomstige be nadering' van het Golf-pro- bleem. Irak dient zich, op grond van de resoluties van de Veilig- leidsraad, uit Kuwayt terug te rekken. De verklaring van de iraakse Revolutionaire Raad laat veel onzeker', aldus de Sovjet-minister. Hij hoopte dat zijn Iraakse collega ophelde ring zou kunnen verschaffen. Volgens Bessmertnych moet Irak 'duidelijk en ondubbelzin nig' te kennen geven dat de troepen zullen worden terugge trokken en 'dan kan over al het andere worden onderhandeld'. Zijn benadering lijkt meer in lijn met die van het Italiaanse lid van de troika, Gianni de Mi- diaelis. De Michaelis ver- De toezeggingen van Gorbats jov en Bessmertnych, dat niet mag worden getornd aan de re soluties van de Veiligheidsraad over volledig en onvoorwaar delijke terugtrekking van de Iraakse troepen uit Kuwayt zijn door de drie ministers met zeer veel instemming ontvan gen. LONDEN - Het Pentagon ®eft toegegeven dat de Amerikaanse luchtaanval op een schuilkelder in Baghdad, waarbij vorige week meer dan driehonderd haakse burgers werden ge- een vergissing was. °e informatie van de inlichtin- Sen-dienst dat het om een mili- ®e bunker ging zou geda teerd geweest zijn. Ondanks eerdere uitspraken jan de Amerikaanse bevelheb- ®s, die de aanval van afgelo pen woensdag rechtvaardigden wndat het een militair doel be is in Pentagonkringen toe dat zorgvuldiger na gegaan had moeten worden of zich burgers in het gebouw be vonden voordat de aanval werd ingezet Satellieten zouden het gebouw hebben geïdentificeerd als een gewone controlebunker, zodat er geen reden was aan te ne men dat er burgers aanwezig waren. Vijf dagen na het bom bardement zijn de meningen over de oorzaak van deze ver gissing nog steeds verdeeld. Maar de meeste feiten wijzen in de richting van de inlichtin gendienst. „We kunnen het ons niet ver oorloven een dergelijke fout nog eens te maken". (The Sun day Times) OOSTELIJK SAUDI-ARABIE (AP) - De Iraakse krijgsgevangenen zijn weliswaar bang gexecuteerd te wor den, maar ze zijn niet de hongerige en vol met luizen zittende soldaten zoals eerdere Amerikaanse militaire be richten hebben gemeld. Functionarissen van een Amerikaans krijgsgevangenenkamp vinden de Irake zen gezond. 'Erg gezond', zegt majoor An dre Muellnaer, een van de artsen die belast is met het lichamelijk onderzoek in een kamp waar 50.000 krijgsgevangenen ge houden kunnen worden. Hoge militaire functionarissen in Riyad hebben altijd gezegd dat de Iraakse solda ten ondervoed zijn en vol luizen en open wonden zitten. Kampfunctionarissen zeg gen dat de soldaten weliswaar hongerig zijn - na een dagelijks rantsoen van rijst en water - maar niet uitgehongerd. Meestal zijn ze bang. Velen vrezen geëxe cuteerd te worden. Een gevangene stond buiten zijn tent en hield zijn vinger tegen zijn voorhoofd en imiteerde een pistool schot. Ook arriveren veel Irakezen die gra- naatwonden aan armen en benen hebben; hoogstwaarschijnlijk van de geallieerde bombardementen. Op het moment dat ze eten, een deken en een in het Arabisch gegeven uitleg over de Conventies van Geneve hebben gekregen kalmeren ze, aldus een functionaris van een kamp. De kampen worden beheerd door eenheden van de Amerikaanse natio nale reserve. De reservisten, die nu de 800ste Militaire Politie Brigade vormen, zijn al een maand bezig faciliteiten op te zetten voor 100.000 krijgsgevagenen. De eindverantwoording dragen echter de Sau dis. Op het ogenblik worden zo'n 1.200 Ira kezen als krijgsgevangene vastgehouden. Naast een douche, nieuwe kleren en be- schermingspakken tegen chemische wa pens krijgen de Iraki's als eerste deodorant en tandpasta. Brigadier-generaal Joseph Conlon, de commandant van de brigade, zegt dat de soldaten ook een gebedsketting krijgen en de Koran. „Ze mogen alle isla mitische godsdienstuitingen uitoefenen, op een na", aldus Conlon, „We laten ze niet op bedevaart naar Mekka of Medina gaan". Vrijwilligers uit Kuwayt doen dienst als tolk in het kamp. „Als ik ver weg ben van deze gevangenen, dan kan ik ze soms ha ten. Maar wanneer ik ze zie verandert dat. Het zijn mensen. Ik wil ze niet doden", ver telt Salem al-Zafiri, een ingenieur uit Ku wayt. De Amerikaanse soldaten die het kamp be waken geven toe dat hun werk stukker makkelijker is dan dat van de frontlijn troepen. Het kamp ligt achter hoge zand heuvels en kilometers prikkeldraad. Vaak vergelijken ze hun werk met het runnen van een hotel. „Ergens is dit ook een heel groot hotel", zegt Kenneth Smith. „Maar dan zonder parkeerplaatsen en uitchecken is een beetje moeiljk". TEHERAN (AFP/RTR) - I®, gedurende acht jaar in ™r'og met Irak, is een van voornaamste pleitbezor- - "s van het voorstel van ,a§ndad zich terug te trek en uit Kuwayt. Teheran enkt dat het werkelijk de eg kan openen naar vrede. x'jaanse president Ali Akbar Itial j"" Rafsanjani ver- si.?1"6 gisteren dat de 'beslis- troM Van ,Irak zich terug te aan Kuwayt bijdraagt van !f11 '3egin van oplossing toaJ7 prol)lemen in de regio', «akte Radio Teheran bekend. od La,n)an' deed zijn uitspraak mini* moment dat de Iraakse ter van Buitenlandse Za ken, Tareq Aziz, in Baghdad aankwam, voordat hij naar Moskou doorreisde. Iran, dat neutraal is in de nieuwe oorlog in de Perzische Golf, denkt overigens op een beslissende wij ze te hebben bij - gedragen aan de ommezwaai van de Iraakse leiding en ver wacht dat Moskou een beroep zal doen op Teheran een be langrijke rol te spelen in een regeling van de crisis. Het Engelstalige dagblad de Teheran Times, dat veelal de mening van de Iraakse rege ring verkondigt, meent dat de vrede grotendeels een zaak is geworden van Irak en de Sov jetunie. De Iraakse minister van Buitenlandse Zaken Ali Akbar Velayati bevestigde dat de 'wijziging in de positie van Baghdad' het resultaat was van inspanningen van Teheran en Moskou. De Islamitische Republiek heeft in zijn streven Baghdad te verdedigen de landen in het Midden-Oosten, die het voor stel van Irak verworpen heb ben, beschuldigd van naieve blindheid of het opzettelijk de ogen sluiten voor de 'positieve aspecten'. Terwijl deze landen hun aan dacht richten op de 'onaccepta bele voorwaarden' van de Iraakse Revolutionaire raad, gaan zij voorbij aan het be langrijkste, volgens de Iraanse leiding. Zij verraden daardoor, volgens Teheran, hetzij hun miskenning van de gevoelige Irakezen, hetzij hun bereidheid de oorlog uit persoonlijk winst bejag te willen nastreven, wat uiteindelijk niets te maken heeft met de resoluties van de Verenigde Naties. Persoonlijk winstbejag is een verwijt wat Teheran al langer slingert naar het hoofd van de Verenigde Staten. Sinds het uitbreken van de oorlog krij gen de Amerikanen het verwijt erop uit te zijn hun hegemonie te willen vestigen in het gebied waar zich de olievoorraden van de wereld bevinden. Rafsanjani heeft zowel islami tische als internationale steun gezocht voor zijn vredescam pagne, maar de belangen van Iran zal hij niet uit het oog ver liezen. Ook in Teheran zijn al inten sief plannen gesmeed voor een nieuwe orde in het Midden- Oosten. „Hoe deze blauwdruk er voor de toekomst ook uit ziet, voor de Verenigde Staten is er geen ruimte. Iran zal geen kruistocht tegen de Amerika nen beginnen, maar wil wel een zo klein mogelijke militaire aanwezigheid", aldus een mili tair deskundige. Iran, die zich de natuurlijke grootmacht in de regio voelt, Rafsanjani spant zich in om steun te verwerven voor het Iraakse vredesvoorstel. - foto ap zal niet zomaar een ander naast zich dulden. JERUZALEM (AP) - In een kibbutz in de door Israël bezette Strook van Gaza is zaterdag een zelfgemaakte bom ontploft. Een soldaat die tijdens zijn weekeindverlof een bezoek bracht aan de kibbutz raakte ernstig gewond. De bom ging af toen de soldaat de deur opende van een ruimte waarin de sproei-in- stallatie van het communale boerenbedrijf is ondergebracht. ANKARA (AP) - Meer dan 280 Iraki's zijn het afgelopen week einde over de grens naar Turkije gevlucht, aldus het semi-offi- ciele persbureau Anatolia. Hoeveel van hen soldaten waren, vermeldde Anatolia niet. In de eerste maand van de Golfoorlog zijn volgens officiële cijfers bijna 900 Irakezen naar Turkije gevlucht, de meesten in de afgelopen week. De vluchtelingenstroom bestond de vorige week voor ongeveer de helft uit soldaten. Volgens een Turkse journalist in Diyar- bakir kan het werkelijke aantal vluchtelingen veel hoger zijn, omdat velen direct door reizen naar het westen van Turkije, zonder zich bij de autoriteiten te melden. Turkse functionaris sen zeiden vorige maand rekening te houden met meer dan 100.000 vluchtelingen uit Irak. SANTIAGO (AP) - Zaterdag is met een anti-tankraket en automatische wapens een aanslag gepleegd op de behuizing van bewakingspersoneel van de Amerikaanse ambassade in Chili. Een marinier raakte daarbij licht gewond. De raket ex plodeerde niet, zei de politie. Er heeft zich nog niemand verant woordelijk gesteld voor de aanslag. TOKYO (AP) - De negen miljard dollar die Japan onlangs heeft toegezegd aan de geallieerde troepen kan, als de Golfoor log binnenkort wordt beëindigd, worden gebruikt voor de we deropbouw van landen in het Midden-Oosten, waaronder Irak en voor het verwijderen van de olie uit de Golf. Dat heeft pre mier Toshiki Kaifu gezegd. Kaifu reageerde met zijn uitspraak op geluiden, dat Japan het geld terug zou moeten vragen, wan neer snel een eind komt aan de oorlog. Eerder droeg Japan ook al twee miljard dollar bij aan de anti-Irak-coalitie. Ook trok de regering twee miljard dollar uit voor hulp aan landen die in moeilijkheden kwamen als gevolg van het VN-embargo tegen Irak. NEW DELHI (AP) - Vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht mogen niet meer tanken in India. Dat heeft de Indiase regering gisteren bekend gemaakt, nadat de Congrespartij za terdag had gedreigd haar gedoogsteun aan de drieeneenhalve maand oude minderheidsregering van premier Chandra Shek- har in te trekken. Het was niet precies bekend wanneer het be sluit van de regering in werking zou treden. Gisreren landden nog twee Amerikaanse transportvliegtuigen op weg van en naar de Golf in Bombay. Het persbureau United News of India meldde dat de toestellen daar waren bijgetankt omdat de luchthavenautoriteiten nog geen officiële mededeling van het ministerie van olie had ontvangen, dat daaraan een einde moest komen. RIYAD (AP) - De Britse militaire woordvoerder kapitein Niall Irving heeft gisteren gezegd dat woensdag een door een Torna do-vliegtuig losgelaten bom tijdens een aanval op een brug in Irak is afgezwaaid en terecht is gekomen op de stad Fallouja. Volgens Irak viel de bom op een flatwoning en een marktter rein en kwamen daarbij 130 mensen om het leven en raakten 78 anderen gewond. Irving zei niet te kunnen uitmaken waar de bom was gevallen en of hij een gebouw had geraakt. Irak zegt dat de aanval donderdag plaats had en dat onmiddellijk na de aanval een Tornado was neergehaald. .Irving zei echter dat de aanval woensdag had plaatsgevonden en dat daarbij geen toe stellen verloren waren gegaan. Wel was donderdag een Tor nado neergeschoten na een aanval op een vliegveld elders in Irak. CAIRO (AP) - Duitsland zal volgende week 30 speciale pant serwagens die gifgas kunnen opsporen naar Egypte sturen om de uitrusting van dat land tegen een eventuele Iraakse aanval met gifgas te verbeteren. Volgens de functionaris zal Duitsland Egypte ook een bedrag van 150 miljoen mark (bijna 170 miljoen gulden) hulp geven. De Duitse hulp vloeit voort uit een over eenkomst gesloten tijdens het bezoek van de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Genscher aan Cairo eerder deze maand. Genscher zei na een onderhoud met de Egyptische pre sident Hosni Mubarak dat Duitsland zal helpen bij het oplos sen van de Egyptische problemen met schulden aan het buiten land. Egypte is Duitsland 5 miljard dollar (8,25 miljard gulden) schuldig. Tot nu toe heeft Egypte al voor een miljard mark (1,12 miljard gulden), hulp gekregen van Duitsland De hulp bestaat gedeeltelijk uit leningen met een lage rente. Op een platte wagen wordt de kist van een in Saudi- Arabië omgekomen Amerikaanse soldaat ten grave gedra gen in Ohio. De marinier kwam om toen zijn helikopter neerstortte. fotoepa NICOSIA (AP) - Reizigers uit Baghdad hebben bericht dat tien functionarissen van de regerende socialistische Baath-partij zijn gedood bij een demonstratie van een menigte Irakezen te gen de weigering van president Saddam Husayn om de Iraakse troepen terug te trekken uit Kuwayt. Functionarissen van de regering en de Baath-partij in Baghdad zouden de reizigers hebben verteld dat de tien Baath-functionarissen op 10 fe bruari werden doodgeschoten bij een demonstratie van 5.000 mensen in de stad Diwaniyeh, 180 kilometer ten zuiden van Baghdad. „Zeker twee van de lichamen werden verminkt", zei een van de bronnen die allen anoniem wensten te blijven. AMSTERDAM (ANP) - De Solidariteitsactie voor Israël, die enige weken geleden werd gestart, heeft tot nu toe on geveer drie miljoen gulden opgebracht. Inmiddels hebben zich onge- om verpleeginrichtingen, be- veer 750 vrijwilligers aange- jaardenhuizen, psychiatrische meld, van wie circa 35 daad- inrichtingen en ziekenhuizen, werkelijk zijn afgereisd naar Israël. Dat heeft R. Naftaniël, Naftaniël zei dat vandaag in de directeur van het Centrum Zwolle voorlopig de laatste voor Informatie en Documen- grootste solidariteitsbijeen- tatie Israël (CIDI), gisteren komst zal worden gehouden meegedeeld. voor Israël. „We gaan het nu De vrijwilligers die inmiddels een beetje rustiger aan doen. naar Israël zijn vertrokken, De aandacht en medeleven is zijn volgens hem vooral gaan nu gericht op alle slachtoffers werken in de sociale en medi- in de Golfregio, niet alleen Is- sche sector. Het gaat daarbij raël maar ook in Irak".

de Stem | 1991 | | pagina 5