Geallieerde mariniers hopen op uitstel grondoorlog Iran treec Zwarte leiders in VS: Golfoorlog immoreel RODE KRUIS NEDERLAND WIJST INZAMELING MEDICIJNEN AF Burgemeester van Baghdad wanhopig Zwitserland worstelt met moeilijk met neutraliteit Nederlandse schepen moeten in onderhoud alleen een Pentagon gee V-Raad: Houding VS en Londen shockeert Cuba DE STEM GOLFOORLOG MAANDAG 18 FEBRUAR11991 SCHIPHOL (ANP) - Twee vredesactivisten wil len in Nederland medicijnen inzamelen voor Irak. De actie zou in samenwerking met het Ne derlandse Rode Kruis moeten geschieden. Gevaarlijk Aanval in Amman Ronvooi lESTEM GOLFOOR MOSKOU (ANP) - De Sovje den zijn het erover eens dat volledige en onvoorwaarde van de Iraakse troepen uitT' T33 WASHINGTON (EPD- KNA) - Meer dan vijftig lei ders van zwarte kerken en organisaties voor de bur gerrechten in de Verenigde Staten hebben de regering opgeroepen eenzijdig een staakt-het-vuren af te kon digen. De oorlog is 'immoreel', schrij ven zij aan president Bush. „Geen Amerikaan is aangeval len. De Verenigde Staten en hun bondgenoten zijn met bombarderen begonnen". D& zwarte leiders, onder wie Coretta Scott King, de weduwe van Martin Luther King, en bisschop John Hurst Adams, zijn verontwaardigd over de reactie van Bush vrijdag op het aanbod van de Iraakse presi dent Saddam Husayn om zich uit Kuwayt terug te trekken. „Onze tegenstander heeft zich bereid verklaard Kuwayt te verlaten". Dat is volgens hen een historisch ogenblik waar men niet achteloos aan voorbij mag gaan. Vele zwarte Amerikanen zijn het waarschijnlijk niet deze oproep eens. Volgens een re cente opiniepeiling stond net iets meer dan de helft van de zwarten achter het beleid van Bush. Bij de blanken staat 80 procent achter de president. Hebben diverse rooms-katho- lieke bisschoppen in de Ver enigde Staten hun bedenkingen over de oorlog geuit, de Ameri kaanse legerbisschop Joseph Ryan ziet de Amerikaanse sol daten in het Gölfgebied als vredestichters die voor de ge rechtigheid opkomen. In een herderlijk schrijven aan de soldaten verdedigt Ryan het beleid van Bush. „Vrede berei ken wij niet door eenvoudig een conflict te ontlopen. Vrede bereiken wij, als wij de bedrei ging van de vrede uit de weg ruimen", schrijft Ryan. Hij prijst de militairen als 'pro fessionele, integere en geënga geerde mannen en vrouwen die gevoelig zijn voor alle gevolgen van het gewapend conflict en zich bewust zijn van hun ver antwoordelijkheid voor de na tie en hun medemensen'. Hij roept de soldaten op niet toe te geven aan de verleiding de Ira kezen te haten of de morele maatstaven van het christen dom te versoepelen. Actie medicijnen voor Irak Een woordvoerder van die hulporganisatie raadt het in zamelen van van medicijnen echter 'ten sterkste af'. De Rotterdamse vredesacti viste Carol Callagher is samen met activist Curtis Doebbler uit Nijmegen naar Nederland teruggekeerd voor een kort be zoek van twaalf dagen. Zij wil len medicijnen inzamelen en die zo mogelijk per vrachtwa gen overbrengen naar Amman, en vandaaruit verder. „Er is behoefte aan medicijnen, verband, waterreinigingsta- bletten en zeep en dergelijke. Baghdad is een stad met drie miljoen mensen die geen schoon water meer hebben. Dat kan nooit lang goed gaan", al dus Callagher. Het Internationale Rode Kruis zendt de laatste weken geen medicijnen naar Irak omdat men de krijgsgevangenen niet mag bezoeken. Maar de natio nale afdelingen kunnen wel iets doen, aldus de activisten. Volgens de woordvoerder van het Nederlandse Rode Kruis verleent zijn organisatie geen medewerking aan de actie. „Het is een heel gevaarlijke zaak medicijnen in te zame len", aldus de woordvoerder, „omdat de kwaliteit van het in gezamelde materiaal onbekend is. Bovendien help je de Iraakse AMMAN (AP) - In de Jor daanse hoofdstad Amman heeft een Jordanier zater dag het kantoor van de Turkse luchtvaartmaat schappij aangevallen. Volgens de politie beschikte de man over een staaf dynamiet, een pistool en een mes, en had hij gedreigd het kantoor op te blazen uit protest tegen de hou ding van Turkije in het Golf- conflict. Toen de politie arri veerde nam de man korte tijd een medewerker van het kan toor in gijzeling. De politie wist hem uitendelijk te overreden zich over te geven en er werd geen melding gemaakt van let sel of schade tengevolge van de daad. bevolking niet, omdat je niet weet wat de noden zijn". Het Rode Kruis stuurt zelf nog regelmatig medicamenten naar Irak. De woordvoerder ont kende ten stelligste dat de or ganisatie de zendingen had beëindigd omdat de organisatie geen krijgsgevangenen in Irak mag bezoeken. „Het Rode Kruis helpt overal waar slacht offers zijn", aldus de woord voerder. De vredesactivisten hopen 50 ton aan medische goederen in Nederland in te zamelen. In middels is er ook een Unicef- konvooi met 30 ton onderweg naar Irak. Ook vanuit Amerika en Duitsland zijn volgens hen medicamenten onderweg. Ondertussen zijn dertien vre desactivisten van het interna tionale 'Gulf Peace Team' za terdagmiddag afgereisd vanuit de Jordaanse hoofdstad Am man met een konvooi vracht wagens, dat medicamenten en andere medische goederen overbrengt naar Irak. Dat ge beurt in samenwerking met de Jordaanse Rode Halve Maan. In totaal hebben de activisten 75 ton medicamenten ingeza meld in Amman voor burger slachtoffers in Irak en Kuwayt. De eerste zending gaat nu naar Baghdad. Tot de vrijwilligers, die afkomstig zijn uit acht lan den, behoort ook Vivian Krat- zer uit Nederland, aldus Cal lagher. Van de 86 vredesactivisten die bivakkeerden in een vredes- kamp bij de grens tussen Saudi-Arabië en Irak en begin deze maand naar Amman te rugkeerden, verblijven nu nog 25 leden van het Gulf Peace Team in de Jordaanse hoofd stad. De overgebleven leden willen opnieuw op een of meer plaatsen internationale vredes- kampen oprichten. Ze hebben daartoe een gesprek gehad met kroonprins Hassan van Jordanië. Die heeft daarop positief gereageerd, maar heeft nog geen plaatsen aangewezen, aldus Callagher. Een mogelijke plaats voor zo'n nieuw vredes- kamp is bij de grens tussen Jordanië en Israël. LONDEN/RIYAD (RTR) - De burgemeester van Baghdad heeft zondag ge zegd 'wanhopig' te zijn vanwege de verwoesting van zijn stad door de bom bardementen van de geal lieerden en het gevaar voor epidemieën. „Vier miljoen mensen leven iedere dag en nacht in een nachtmerrie", zei Jhalid al- Janaba in een interview met het Britse televisiestation ITN. „Het spijt me dat ik mijn burgers niets anders kan ge ven als mijn medeleven", zei de burgemeester die slechts mocht worden geïnterviewd over niet-militaire zaken. Al-Janaba maakt zich grote zorgen over de watervoorzie ning in de Iraakse hoofdstad. Hij zei dat de rivier de Tigris ernstig vervuild is en de wa terpompstations, waterreini- ginginstallaties en het riole ringsstelsel door de aanval len buiten werking waren. Door de slechte hygiënische situatie vanwege het gebrek aan schoon water dreigen ty fus- en cholera-epidemieën. De Iraakse minister van Ge zondheidszorg, Mohamed Sayed, heeft gezegd dat er in Baghdad gevaar bestaat voor ziektes zoals diarree en hepa titis, zo meldde zondag de Britse krant Observer. ITN-verslaggever Brent Sad ler, die de burgemeester van Baghdad vergezelde bij een rondgang door de stad, zei dat veel bewoners van arme wijken in Baghdad hun wa ter halen uit vervuilde bron nen. De Britse televisie toonde beelden van families die kleren wasten in de Tigris en water uit de rivier haal den. Bomen worden omgehakt om te kunnen stoken, consta teerde Sadler. De verslagge ver zei dat ingenieurs hem hadden verteld dat er zeker een jaar nodig is om de basis watervoorziening te herstel len. Bijna direct na de aan vang van de oorlog stortte de watervoorziening in de hoofdstad ineen door de ver woesting van de installaties. De burgemeester van Bagh dad meldde dat driekwart van de stad zonder elektrici teit is komen te zitten door de bombardementen. Iraakse hulptroepen staan bij de doden die vorige week vielen toen de geallieerden een schuilkelder bombardeerden in Bagdhad. - - fotoafp Tijdens de eerste maand van de oorlog zijn in drie Iraakse steden al 585 burgers omge komen bij luchtaanvallen en de ziekenhuizen liggen vol gewonden, heeft de Iraakse minister van Informatie, La- tif Nassif al-Jassem, gisteren verklaard tegenover het Iraanse persbureau IRNA. Iraakse soldaten hebben de afgelopen dagen acht Ku- wayti's geëxecuteerd, onder wie twee vrouwen die werden betrapt bij het naaien van in signes voor Kuwaytse ver zetsleiders. Dit heeft de Ku waytse officier, kolonel Ab dullah el-Kandari, in Riyad bekendgemaakt. Hij zei dat de Iraakse solda ten in Kuwayt heel blij had den gereageerd op de mede deling uit Baghdad dat Sad dam Husayn bereid was zijn troepen terug te trekken uit het emiraat. „Hun stemming was 180 graden gedraaid en uit blijdschap schoten ze in de lucht". Door Jon Swain (Times) SAUDI-ARABIË - Twee uur reizen van de Saudische stad Hafr al-Batin trof een detachement Amerikaanse mari niers op patrouille bij de grens met Kuwayt in de uitge strekte, verlaten.vlakte een groepje gebroken Iraakse de serteurs aan. Het was geen triomf voor de mariniers. De Irakezen waren hongerig en zwaaiden versla gen met een witte vlag. Ze lie ten hun wapens in het zand vallen zodra ze de Amerikanen in het oog kregen. Eén van hen riep: „Amerikanen, we houden van jullie". Ze waren echter zo geconditio neerd om het ergste te ver wachten dat ze, toen de mari niers hen plastic handboeien omdeden en naar een voertuig brachten voor de reis naar de commandopost, ervan over tuigd waren dat ze gedood zou den worden. De mariniers hebben vorige week in ditzelfde gebied in twee dagen bijna 50 Irakezen krijgsgevangen gemaakt. De Egyptische troepen namen 21 Iraakse deserteurs gevangen. Zittend of liggend in het zand wachtten zij op hun transport naar een gevangenenkamp, een voetbalstadion dieper in Saudi- Arabië. Ze waren uitgeput van de moeizame reis door de woes tijn en de vlucht van de execu tiebataljons van het Iraakse le ger, eenheden met de opdracht om deserteurs doden. Een van de deserteurs was een Turk. Hij vertelde dat hij tien jaar in Irak gevangen had ge zeten voor een niet nader ge noemde misdaad. Toen de oor log begon werd hij naar eigen zeggen door de militaire auto riteiten uit de gevangenis ge haald, kreeg hij een geweer in zijn handen geduwd en moest hij Kuwayt gaan verdedigen. Volgens de mariniers heeft de Turk slechts twee dagen ge daan wat hem was opgedragen voordat hij op de vlucht sloeg. Hij liep de hele nacht door en kwam blootvoets aan bij de Amerikaanse linies in noorde lijk Saudi-Arabië om zich ovèr te geven. Het was zonsopgang toen de mariniers hem afgelopen don derdag gevangen namen, tege lijk met de laatste groep Iraaakse soldaten die de grens overkwam. De mariniers had den de Irakezen in eerste in stantie niet eens in de gaten. De helle gloed van de brandende oliebronnen in Kuwayt ver blindde de marinier die met behulp van de infraroodkijker in zijn LAV, een verkennings voertuig dat zeer hoge snelhe den kan bereiken, de grens af zocht op deserteurs of infil tranten. Het was de tweede week aan de grens voor dit detachement mariniers en nauwelijks 48 uur Amerikaanse mariniers in de rij voor een geïmproviseerd postkantoortje in de Saudische woestijn. De gealiieerde soldaten staan niet te trappelen voor een grondoorlog, die ongetwij feld veel slachtoffers zal kennen. fotoap later kwam de dramatische aankondiging van Iraks Revo lutionaire Commandoraad dat Irak bereid was zijn troepen uit Kuwayt terug te trekken en zich na een maand van oorlog neer te leggen bij resolutie 660 van de Veiligheidsraad van de VN. Misschien is het nog te vroeg om te zeggen dat het Iraakse leger uiteenvalt. Maar de droe vige taferelen van de deserte rende Iraakse troepen leiden tot de onvermijdelijke conclu sie dat er eindelijk een barst is gekomen in het pantser van het Iraakse leger in Kuwayt, zo niet in dat van de Republi keinse Garde, de Iraakse elite troepen. Niemand staat te springen om een bloedige grondoorlog, het minst van al de Britse en Ame rikaanse troepen, die zich er maar al te goed van bewust zijn dat zij die grondoorlog zeer waarschijnlijk niet zullen overleven. Een jonge marinier uit de een heid die de Iraakse deserteurs ontdekte verwoordde de me ning van bijna al zijn kamera den toen hij zei dat hij nog een maand van bombardementen op Irak zou verwelkomen. De geluiden van de vlakbij woe dende luchtoorlog vormden een grimmige illustratie bij zijn woorden. Hoe de stemming ook is onder de Iraakse troepen die tien ki lometer verderop ingegraven zouden liggen in het monotone woestijnlandschap, het lawaai en de hevigheid van de geal lieerde bombardementen ga ven aan dat zij zwaar onder vuur werden genomen. Er is echter geen noemens waardig gevaar aan de Saudi sche kant van de grens, meende de marinier. De paar raketten die zo nu en dan waren afge vuurd op de Amerikaanse stel lingen waren zonder enige NEW YORK (IPS) - De Cubaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Ricardo Alarcon, heeft na af loop van het beraad van de Veiligheidsraad over de Golfoorlog tegen journalisten verklaard geschokt te zijn door de reactie van de VS en Groot-Brittanië op drie door Cuba ingediende ontwerpresoluties. I tfrUZALEM (AP) - Israe lite soldaten hebben ver hinderd dat vredesactivis ten vrijdag voedsel zouden fPrdelen onder de Palestij- „en op de bezette Westoe- Iver. Volgens Alarcon riepen de ontwerpresoluties op tot een stopzetting van de bombardementen op Iraakse steden, en geens- izins tot een algemene wa penstilstand. De resolutie stelde voor de militaire ac ties uitsluitend tegen mili taire doelen te richten en niet tegen civiele objecten. Toch ontlokten de resolu ties bij de Amerikaanse en Britse permanente verte genwoordigers in de Veilig heidsraad, volgens Alarcon, ongewoon woedende reac ties. „Iedere keer als er zicht is op vrede, worden ze kwaad", verklaarde de Cu baanse ambassadeur die zei de indruk te hebben dat de Amerikanen en Britten me nen de eigenaars te zijn van de Veiligheidsraad. Alarcon verklaarde later tijdens de vergadering zijn „veront schuldigingen" te hebben aangeboden, omdat hij er, blijkbaar ten onrechte, van uit was gegaan als lid van de Veiligheidsraad het recht te hebben resoluties in te dienen. De Cubaanse ontwerpreso luties, die afgewezen wer den, riepen behalve tot het stopzetten van de bombar dementen op Iraakse steden ook op tot het vormen van een ad-hoc-comité van alle leden van de Veiligheids raad, dat gaandeweg de gang van de oorlog en mo gelijkheden voor een vre desregeling zou moeten analiseren. Bovendien riepen de Cu baanse resoluties secreta ris-generaal Javier Perez de Cuellar op „onmiddelijk" nieuwe bemiddelingspogin gen te ondernemen, om het conflict te beëindigen. konvooi van de Israëlische Boroepering Geestelijken voor llrede bracht vrijdag zakken 'i voedsel naar het Palestijnse 'Vluchtelingenkamp Amari om h t daar onder de inwoners te verd weel naar konv bedo het] barr ondt De zijn Door Walter Niederberger (AP) BERN - Door de Golfoorlog is de druk op Zwitserland om zijn neutrale houding, waardoor het land al bijna vijf eeuwen buiten oorlogen is gebleven, opnieuw te be zien aanmerkelijk toegeno men. De kwestie van de neutraliteit werd weer actueel op het mo ment dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties be sloot een handelsembargo in te stellen tegen Irak. De Zwit serse regering besloot mee te doen aan het embargo, hoewel Zwitserland geen lid is van de VN, en schiep daarmee een his torisch precedent. De beslissing betekende een af scheid van de sinds 1516 ge voerde politiek. In dat jaar be loofden Zwitserland en Frank rijk voor eeuwig de vrede te zullen bewaren. Drie eeuwen later werd de neutraliteit van de Zwitserse confederatie er kend door alle belangrijke Europese machten. Aan het begin van de de Tweede Wereldoorlog wei gerde de Zwitserse regering zelfs een oproep tot vrede van het Vaticaan te ondertekenen, omdat die zou kunnen worden opgevat als een doorbreking van de 'absolute neutraliteit'. Toen Zwitserland zich in augustus aansloot bij het han delsembargo, haastte de rege ring zich wel duidelijk te ma ken dat het land niet zou ma- doen aan de opbouw van een troepenmacht tegen Irak en te stellen dat alleen militaire vliegtuigen zonder militaire missie gebruik zouden mogea maken van het Zwitserse luchtruim. De vooraanstaande historicus Edgard Bonjour schreef in eet recent artikel dat door het na derbij komen van 'een wereld coalitie van collectieve veilig heid' Zwitserland zijn 'tradi tionele neutraliteitsconcept' opnieuw diende te bezien. Refererend aan WO II, toen Zwitserland keer op keer pro test indiende, wanneer Britse bommenwerpers door hel Zwitserse luchtruim vlogen, schreef hij„Zou het niet beter zijn om dergelijke vluchten nu wel toe te staan, om zo blijk te geven van onze solidariteit mei de internationale gemeenschap die bezig is het internationaal recht te verdedigen?" Sommigen zien de beëindiging van de neutraliteit' naderbij komen. Een van hen is profes sor Walter Kaelin, die als des kundige op het gebied van in ternationaal recht is verbonden aan de universiteit van Bern, Hij is van mening dat een neu trale opstelling niet langer mo gelijk is. Die mening zou ook Klaus Jacobi, de tweede man van het ministerie van Buiten landse Zaken en voormalig ambassadeur in de VS zijn toe gedaan. schade aan te richten in het zand terechtgekomen. Hij con cludeerde dat de doelen met opzet waren gemist. Het is immers bekend dat de Iraakse artillerie met grote nauwkeurigheid een spervuur kan leggen. De marinier dacht dat de Iraakse soldaten van ho gerhand bevel hadden gekre gen de Amerikanen met raket ten te bestoken, maar dat zij hadden besloten te missen. Door de Amerikanen niet te doden zouden zij meer kans hebben krijgsgevangen te wor den gemaakt, in plaats van te worden gedood. Een paar kilometer verderop kwamen de bommen met don derend geweld neer. De hemel lichtte op door de vlammen van de brandende oliebronnen. De zwarte rook van de olievuren dreef richting oosten. De mari nier klaagde dat het nu nog een half uur langer duurt eer de zon 's ochtends de ijzige woes- tijnlucht heeft verwarmd. Een formatie van drie B-52 bom menwerpers passeerde de Amerikaanse stelling. De marinier vertelde over de bombardementen met een uiterst luchtige ondertoon, alsof hij een toeschouwer was geweest bij een nogal saai to neelstuk. Naar later bleek had zijn detachement er echter middenin gezeten; een aantal mariniers van de eenheid was een paar weken eerder gedood toen een A-10 bommenwerper hun LAV aanzag voor een Iraakse pantserwagen. A/B JACOB VAN HEEMSKERCK (ANP) - De drie Neder landse marineschepen in het Gölfgebied beginnen de ko mende dagen aan een korte rust- en onderhoudsperiode. De Jacob van Heemskerck bijt de spits af. Vanaf maandag ligt het fregat drie dagen in de haven van Dubai. In de loop van de week komen met gesneuvelde Iraakse rriili- Zuider- tairen worden geconfronteerd In dit geval is er een taak weg gelegd voor de medische dienst aan boord van de schepen. Op de Jacob van Heemskerck is de marine-arts J.R. Snackey het hoofd van de dienst. Vol gens dr. Snackey is het bergen van stoffelijke overschotten geregeld in de Conventie van Génève. Ons land heeft die Conventie ondertekend. „Een van de regels is", aldus de ma rine-arts, „dat de stoffelijke overschotten worden overge dragen aan het Rode Kruis. In de praktijk betekent dit, dat we de lichamen aan boord nemen, afleggen en tot aan verder transport plaatsen in een koel ruimte. Een andere mogelijk heid is, dat we alleen proberen de identiteit vast te stellen. Dit kan gebeuren wanneer net schip bij voorbeeld bij een acne is betrokken en er onvoldoende tijd is. We zullen dan natuur lijk wel andere schepen infor meren. Misschien hebben die gelegenheid de lichamen te bergen". De drie Nederlandse schepen voeren gisteren ter hoogte van Catar. De Philips van Almon® hield zich bezig met escorte»' ken, terwijl de Jacob van Heemskerck weer 'shot?® was, dus de persoonlijke ne- schermer van een Amerikaans vliegkampschip. Boven® verzorgde het fregat een gf deelte van de luchtverkeerslei ding rond de carrier. Er worden ook nog steeds mtr nen gevonden. De stand wa gistermiddag 126 stuks. Op schepen wordt scherp naar explosieven uitgekeken. Ma omdat de zee erg kalm is en n zicht goed, is dat uitkijken ne te doen. Sovje baar is. Dit is gebleken na een overleg I tussen Sovjet-president Gorbatr Europese trojka; de ministers v van Nederland, Luxemburg en It Na afloop verklaarde de Ne- kla derlandse minister Van den Broek dat het standpunt van de Sovjetunie met betrekking tot de situatie in de Golf op hoofd punten niet afwijkt van dat van de internationale anti- Irak-coalitie. I Het overleg heeft, aldus minis ter Van den Broek van Buiten- landse Zaken, duidelijk ge- maakt dat de besluiten van de Veiligheidsraad 'onaantast baar' zijn. De Sovjetunie is, dankzij haar jarenlange relatie met Irak, beter in staat te con stateren of er beweging zit in het Iraakse standpunt. Daarom ziet de Sovjet-regering met veel belangstelling het be zoek tegemoet dat de Iraakse minister van Buitenlandse Za ken, Tareq Aziz, aan Moskou brengt. Het gesprek met Gorbatsjov dat pas vrijdag werd bevestigd, was voorzien na afloop van de besprekingen van de drie mi nisters en de vice-voorzitter van de Europese Commissie Frans Andriessen met de nieuwe Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken Aleksandr Bessmertnych. Maar nog geen kwartier nadat de besprekin gen, in het 19-eeuwse ont- vangstpaleis van het Sovjet ministerie van Buitenlandse Zaken waren begonnen, ver trok het gezelschap naar het Kremlin voor het onderhoud met Gorbatsjov. Bessmertnych sprak na afloop over 'een overeenkomstige be nadering' van het Golf-pro- bleem. Irak dient zich, op grond van de resoluties van de Veilig heidsraad, uit Kuwayt terug te trekken. De verklaring van de Iraakse Revolutionaire Raad 'laat veel onzeker', aldus de Sovjet-minister. Hij hoopte dat zijn Iraakse collega ophelde ring zou kunnen verschaffen. Volgens Bessmertnych moet Irak'duidelijk en ondubbelzin nig' te kennen geven dat de troepen zullen worden terugge trokken en 'dan kan over al het andere worden onderhandeld'. Zijn benadering lijkt meer in lijn met die van het Italiaanse lid van de troika, Gianni de Mi- chaelis. De Michaelis ver achtereenvolgens de kruis en de Philips van Al- monde naar Dubai. Ook deze twee schepen krijgen drie da gen rust. Het verblijf in Dubai is met strenge veiligheidsmaat regelen omgeven. Het komende havenbezoek be tekent dat de Jacob van Heemskerck en de Zuiderkruis ruim zes weken en Philips van Almonde bijna zeven weken zonder onderbreking op zee zijn geweest. Dat is sinds de Koreaanse oorlog niet meer ge beurd. De Zuiderkruis is de af gelopen weken weliswaar een paar keer een haven binnenge lopen, maar dat duurde over het algemeen maar een paar uur, terwijl de bemanning het schip niet mocht verlaten. Tijdens het havenbezoek is wel gelegenheid tot passagieren, zij het onder strenge voorwaar den. De bemanningsleden mo gen alleen in burger van boord, waarbij sommigen zich om de vier uur telefonisch dienen te melden. Iedereen heeft het dringende advies gekregen al leen in groepjes te passagieren. Op de schepen zelf worden ge durende het havenbezoek extra gewapende wachtposten uitge zet. Gisterochtend heeft een Britse oorlogsbodem, die in het noord- westelijk deel van de Perzische Golf vaart, een aantal stoffe lijke overschotten gevonden van Iraakse militairen. Het gaat hoogstwaarschijnlijk om bemanningsleden van marine schepen die zijn gezonken. Ook was er een Iraakse vlieger bij. De lijken zijn met de stroom naar het zuid-oosten gedreven. Eskadercommandant P.C. Kok houdt er rekening mee dat ook Nederlandse marineschepen jou die geg woi luti ove Ira De voo stel ma kaf Dei Zal eer vo< ter In Va bat bes ras bli ma flic Go ges da vr uit un Ira tei ke int de vo ne ve So va Ba G( w Gi lil te he de be m w D jc rr se 01 di li zi ze g z v LONDEN - Het Pentagon heeft toegegeven dat de Amerikaanse luchtaanval op een schuilkelder in Baghdad, waarbij vorige week meer dan driehonderd Iraakse burgers werden ge dood, een vergissing was. De informatie van de inlichtin gen-dienst dat het om een mili taire bunker ging zou geda teerd geweest zijn. Ondanks eerdere uitspraken van de Amerikaanse bevelheb bers, die de aanval van afgelo pen woensdag rechtvaardigden omdat het een militair doel be trof, is in Pentagonkringen toe gegeven dat zorgvuldiger na- TEHERAN (AFP/RTR) - kan, gedurende acht jaar in oorlog met Irak, is een van be voornaamste pleitbezor gers van het voorstel van Baghdad zich terug te trek en uit Kuwayt. Teheran denkt dat het werkelijk de weg kan openen naar vrede. De Iraanse president Ali Akbar fwiemi Rafsanjani ver maarde gisteren dat de 'beslis- t„n.g, van Irak zich terug te ekken uit Kuwayt bijdraagt an een begin van de oplossing an de problemen in de regio', aakte Radio Teheran bekend. ®anjani deed zijn uitspraak P het moment dat de Iraakse "hnister van Buitenlandse Za-

de Stem | 1991 | | pagina 4