Onderling wantrouwen tussen coalitiegenoten groeit 'Inspraak in beleid Wereldraad onder de maat' G-sa Spanje ongerust over pro-Iraakse stemming in Maghreb-landen [A OVERLE Doden dooi BAS DE GAAY-FORTMAN KWAM, ZAG EN LEGDE REORGANISATIEPLAN OP TAFEL COKS VANEYSDEN Tussen pruimeNsap en TomatEsoep jFSTEM binnenla DESTEMCOl Franje van Va ■vjawap ^f) DE STEM EXTRA MAANDAG 18 FEBRUAR11991 —Atlantische ^if^===^ar:>lémMLiAH^===j[tiddêllandse Zee=z IJS lOSKOU (ANP) - De EG- (tndse Zaken zullen mc waarschijnlijk besluiten ovjetunie op te heffen. D< age maand genomen na etse hoofdstad Riga. T48 Door Edwin Winkels TUSSEN Spanje en Noord-Afrika liggen in de Straat van Gi braltar slechts 14 kilometer. De Canarische eilanden, Spaans en internationaal toeristenoord, liggen dichter bij de kust van Afrika, op 150 kilometer, dan bij Spanje zelf, dat 2.500 kilo meter ver weg is. Tenslotte heeft Spanje twee enclaves, Ceuta en Melilla, op de kust van Marokko liggen. Logisch dus dat er in Spanje enige ongerustheid bestaat over de pro-Iraakse en anti-Europese stemming in de Maghreb, ofwel de vijf Noordafrikaanse landen Marokko, Mauretanië, Algerije, Tunesië en Libië. Spanjes minis ter Fernandez Ordones van Bui tenlandse Zaken begint vandaag een officieel bezoek aan de eer ste vier staten in een poging de Noordafrikanen wat te kalmeren en een wat gunstiger beeld van Spanje te kweken. Want in de Maghreb zijn ze vooral boos geworden op Spanje sinds bekend is geworden dat Amerikaanse B-52 bommenwer pers rechtstreeks vanaf de Zuid- spaanse basis Moron bombarde menten op Irak uitvoeren. Span je, dat door veel Noordafrikanen, en vooral de Marokkanen, als de 'poort naar Europa' wordt be schouwd, wordt nu uitgemaakt voor de 'verrader' die aan het imperialistische handje van de Verenigde Staten meeloopt. Nog niet zo lang geleden zeiden ze in West-Europa dat Afrika al bij de Pyereneeën begon. Bij de toetreding van Spanje en Portu gal tot de Europese Gemeen schap, in 1986, was het dan ook logisch dat het Iberisch schier eiland een belangrijke rol zou gaan vervullen in de contacten met het Afrikaanse continent, en dan vooral het noordelijke deel. Het bezoek van minister Fernan dez Ordones is dan ook bedoeld om de EG en de Maghreb wat dichter bij elkaar te brengen. Een dag na zijn terugkeer, vol gende week maandag, zal de EG vergaderen over economische steun van Europa aan de Noord afrikaanse landen. Het is één van de middelen waarmee Spanje en Europa de zorgvuldig opge bouwde banden met de Maghreb proberen te handhaven om zo te genwicht te bieden aan het vooral in Marokko, Algerije en Tunesië opgeleefde islamitische fundamentalisme. Geld is altijd al een prima ^bin dende factor tussen de verschil lende landen geweest. Zo leven Spanje en Marokko op uiterst vriendschappelijke voet sinds de Spaanse regering koning Hassan n vier jaar geleden een krediet van 2,4 miljard gulden verstrek te. Voor het eerst in jaren waren beide landen aardig voor elkaar Sevllla Córdoba SPANJE Grenada Almeria en Hassan n heeft al lange tijd niet meer gehamerd op de 'te ruggave' van de steden Ceuta en Melilla. Melilla is sinds 1497 Spaans eigendom, Ceuta kwam in 1688 in Iberische handen. Samen zijn ze op de Marokkaanse kust goed voor 31 vierkante kilometer Spaans grondgebied waarop zo'n 120.000 mensen wonen. Twee derde daarvan is Spanjaard, de rest berber en/of islamiet met, in de meeste gevallen, een Spaans paspoort. De samenleving tussen beide groepen, vooral gefundeerd op de onderlinge handel, heeft tot nu toe nauwelijks grote proble men opgeleverd, maar de angst dat de Golfoorlog een wig tussen de inwoners kan drijven groeit met de dag. Veel hangt af van de politieke en sociale situatie in Marokko. Aanvankelijk leek er voor Europa niets aan de hand, omdat Hassan n 2.000 man aan de in ternationale troepenmacht in de Golf leverde. Maar de Westerse onrust, en vooral die in Spanje, stak de kop op door de twee al gemene stakingen in Marokko, op 14 december en 28 januari. De tweede was een openlijke steunbetuiging van miljoenen Marokkanen aan Saddam Hu- sayn en koning Hassan n, lave rend tussen de gevoelens van zijn eigen bevolking en de Europese verwachtingen, stemde zelfs met de betoging in. Hassan n wil nog lang op zijn troon blijven zitten, misschien zelfs lang genoeg om Ceuta en Melilla op een Honkong-achtige manier over enkele decennia weer over te zien gaan in Marok kaanse handen. En om te blijven regeren moet hij het volk tevre den houden en tegenwicht zien te bieden aan de oppositie, die Hassans (aanvankelijke) steun aan de geallieerden in de Golf proberen aan te grijpen om hem Eositie aan het wankelen te rengen. Spanje wil Hassan graag helpen stand te houden, want alles beter dan straks een keihard politiek treffen aan te gaan met zijn eventuele overwinnaars. Het be zoek van Fernandez Ordones aan Rabat, morgen, is daarom een van de belangrijkste stappen van zijn bezoek, maar de Spaanse minister heeft meer te doen. Zo zal hij daarop naar Nouach- kott in Mauretanië reizen om vooral de bewoners van de Ca narische eilanden gerust te stel len. Die zagen laatst op de tv bij een persconferentie van de Ame rikaanse stafchef generaal Colin Powell een rode pijl getrokken van Irak naar Mauretanië, dat op enkele honderden kilometers van Tenerife en Gran Canaria ligt. Er gingen zelfs geruchten als zouden er Iraakse raketten vanuit Mauretanië op de Spaanse eilanden gericht staan, iets wat de regering in Madrid razendsnel ontkende. Maar inmiddels is het toerisme naar de Canarische stranden sterk teruggelopen en wordt er daar al geroepen om financiële steun van de centrale regering. Madrid probeert nu, met het be zoek van zijn meest gewaar deerde minister aan het duidelijk pro-Iraakse Mauretanië, in de eerste plaats morele steun te bie den aan de Canariërs. Ook in Tunis en Algiers zal Fer nandez Ordones, mede namens de rest van de EG, zieltjes probe ren te winnen, vooral met nieuwe beloftes over het verder aanhalen van de economische banden. Daarnaast zal hij de Maghreb-autoriteiten. waar schijnlijk meedelen dat Spanje voorlopig afziet van het eisen van een visum voor Afrikanen die via Ceuta, Melilla en de Zuidspaanse havens naar Spanje en verder Europa in willen trek ken. Als één van de 'buitengrenzen' van het verenigde Europa zou Spanje per 1 maart die visa ver plicht stellen voor inwoners van niet-EG-landen. De aankondi ging van die maatregel leidde vorig jaar al tot felle reacties in vooral Marokko. De verwachting is dat 1,4 mil joen Marokkanen jaarlijks een visum moeten aanvragen om Spanje binnen te komen. De Golfoorlog en de groeiende span ning in Noord-Afrika lijken de Spaanse regering er niettemin toe te dwingen die impopulaire maatregel even uit te stellen. Door Jan Greyn BIJNA stralend kwamen ze naar buiten, alsof het Ak koord van de Eeuw was ge sloten. Maar nee. Het kabinet Lubbers III had nog enkele daagjes nodig om de puntjes op de i te zetten en de cij fertjes achter de komma kloppend te maken. Iedereen blijft er -zo was te zien - redelijk ontspannen onder. Vrolijk aten bewindslieden za terdag tegen zessen een bitter balletje, maar wèl voor het raam zodat de nieuwsgierigen buiten het ook konden wéérnemen. Toen Lubbers zijn collega's za terdag kwam vertellen dat hij en Kok graag nog even wat tijd hadden om een gezamenlijk voorstel te formuleren, liét toch een minister zich een beetje mis moedig ontvallen: „Aan wie heb ben we dit weer te danken?" Want een ietsiepietsie groeit het onderlinge wantrouwen. Welke minister zou plotseling bij Lub bers en Kok hebben laten weten nog ergens overwegende bezwa ren tegen te hebben? Veel meer wanklanken vallen niet te horen vanuit de Trèves- zaal en de kamers daar omheen. Dat willen in elk geval lieden doen geloven die er tussenin zit ten. Diezelfde lieden staan ook verbaasd van het optimisme van Wim Kok, die voornamelijk stra lend lachend te zien is, grijnzend soms. Een enkele minister, zoals Bukman (Landbouw) en Hirsch Ballin (Justitie), wil nog wel eens een somber gezicht opzetten. Vooral na 'biechtstoel'-gesprek- ken met Lubbers en Kok over de bezuinigingen op hun departe menten. Velen waren ervan overtuigd dat het kabinet de maandenlange worsteling met de Tussenbalans, een nieuw fenomeen in de Ne derlandse politiek, zaterdag zou afronden. Vrijdagavond rond tie nen had Wim Kok als minister van Financiën en als vice-pre- mier een compromisvoorstel in gediend om de kou uit de lucht te halen. De discussies bleven tot dan toe vooral steken op wat politieke stokpaardjes leken te zijn. Kok had zich verbonden aan een te gemoetkoming voor de lagere in komens - de eerste belasting schijf verlagen - en de inflatie correctie voor de hogere inko mens achterwege laten. Lubbers en zijn geestverwante ministers hikten zwaar tegen dat PvdA-plan aan. Want het werd steeds meer een sociaal-demo cratisch plan en steeds minder een plan van de minister van Fi nanciën. Lubbers had een sta dium eerder al afstand gedaan van zijn wens op de BTW te ver lagen van 18,5 naar 17 procent. Maar dat gebeurde voornamelijk onder druk van de negatieve be rekeningen van het Centraal Planbureau dat een ferme voor keur uitsprak voor belastingver laging. Toen de patstelling tot alle kabinetsleden was doorge drongen, presenteerde Kok zijn alternatief. Dat alternatief lijkt verdacht veel op Koks eerdere voorstel. Want in plaats van het verlagen van de eerste schijf met enkele procentjes wil Kok nu de belas tingvrije voet verhogen met en kele honderden guldens. Het ef fect is feitelijk hetzelfde, want relatief gezien gaan de laagste inkomens daar het meest mee vooruit. Kok slikte tegelijkertijd zijn plan in om af te zien van de inflatiecorrectie voor de tweede en derde schijf. Dat is wèl een opvallend verschil. Maar daar zit nog een addertje onder het gras. Want in plaats van de inflatiecorrectie, wil Kók afzien van de rentevrijstelling en van de belastingvrijstelling van dividend. Uit cijfers van het mi nisterie van Financiën blijkt dat zo'n maatregel vooral de hogere inkomens treft - natuurlijk ook voor een deel de lagere inko mens. En ook het voortaan niet meer aftrekbaar laten zijn van be taalde rente op consumptieve kredieten (voor de aanschaf van auto's of ander lux spul) treft vooral de hogere inkomens. In CD A-kring was gisteren al ge mor te horen over deze maatre- Kok - foto anp gel. Oud-fractievoorzitter Chris- tiaanse (CDA, Eerste Kamer) vindt zo'n ingreep niet best. Hij meent dat het kabinet hiermee de commissie Stevens die zich bezighoudt met een aanpassing van het belastingstelsel 'na Oort' teveel voor de voeten loopt. Allerlei belastingdeskundigen haastten zich gisteren voor de radio te verklaren dat het kabi net de 'rechtsonzekerheid' teveel in de hand werkt met dit soort besluiten. Totnogtoe heeft het kabinet echter nog niet één be sluit genomen. De kou is uit de lucht, luidde de officiële verklaring namens Lub bers zaterdag in de namiddag. Dat was wat het weer betreft een waarneembare constatering. Maar gezien het misplaatste op timisme van de laatste dagen is iets van voorzichtigheid op zijn plaats. Ook al schijnt Lubbers op een on-Lubberse manier het re ken- en telwerk van Kok te ac cepteren. „Ruud is wel nauwkeurig, maar het hoeft van hem niet drie cij fers achter de komma te klop pen. Wim Kok wèl, die wil het precies. En dat houdt soms zo op," zegt iemand uit de naast omgeving van Lubbers. Daarom moeten we de reeks besluiten die als een Tussenbalans de geschie denis ingaan, eerst eens zien. op papier. Kunnen we nog altijd constateren of het dom kappen of bezuinigen met visie is. Door Jan Bouwmans CANBERRA - Bas de Gaay-Fortman zei de Ne derlandse politiek en de Eerste Kamer vaarwel, reisde af naar de zevende Assemblee van de Wereld raad van Kerken in het Australische Canberra, zag daar de gang van zaken en legde na een weekje een re organisatieplan op tafel. Het is ietsje overdreven, want het is niet helemaal een een mansactie van Bas geweest. Maar hij heeft wel een sleutel rol gespeeld en het plan liegt er in al zijn bondigheid niet om. „In onze visie", zegt het plan, „is de Wereldraad van Kerken een zichtbare en hoorbare ex pressie van Christus in onze wereld. Het is echt een wereld omvattende raad, dienstbaar aan de wereld, handelend van uit een duidelijke christelijke identiteit, die bewaard en be hoed wordt. De Raad is een fo rum voor de stemlozen. „De Raad is netwerk en bron van informatie en inspiratie, niet alleen voor de kerken, maar in dezelfde mate voor non-gouvernementele organi saties, regeringen en basisge meenschappen. De Raad moet voor de kerken veeleer een brug zijn dan een overkoepe lende instelling, veeleer een arena bieden voor het oplossen van spanningen dan een scheidsrechter zijn, veeleer bron van inspiratie dan bu reaucratisch compromis zijn". De praktijk ziet er even anders uit. „Onze kritiek", aldus het plan, „is dat de Wereldraad van Kerken voortdurend uit balans is, gebukt gaat onder strijd en spanning tussen or thodox en protestants, tussen mannen en vrouwen, tussen jongere en oudere generatie, tussen clerici en leken, tussen studie en actie, tussen het be waren van het geloof en de in passing ervan in ieders eigen cultuur, tussen professionele oecumene en vrijwilligerswerk, tussen voorzichtigheid en risi co^ willen nemen, tussen kos ten en baten, tussen efficiëntie en verantwoording". De kern van de voorgestelde reorganisatie is dan dat de We reldraad zich eens flink gaat beperken en veel meer zaken overlaat aan andere kerkelijke lichamen zoals regionale raden van kerken en nationale raden van kerken. Maar ook met de wereldverbanden van afzon derlijke kerken zoals de Lu therse wereldfederatie en we- reldverbond van Reformatori sche kerken en met organen als de Conferentie van Europese kerken moet de Wereldraad verantwoordelijkheden gaan delen. Kortom, decentralisatie! De Wereldraad moet zelf minder uitvoerend werk gaan doen en meer als coördinaat gaan fun geren. „Het is natuurlijk mooi dat hier op de Assemblee vurig gepleit wordt voor bestrijding van het kastensysteem in India. Maar dat moeten de kerken in India zelf doen, want het is een Indisch probleem, geen mon diaal vraagstuk". Het plan ligt er, maar wat ge beurt daar nou verder mee? „Dat", zegt de Gaay-Fortman temidden van een veeltalig ge roezemoes in het Ursula-colle ge, „dat zou ik ook wel wilen weten". De gereformeerde afgevaar digde verwoordt er een flink stuk onvrede mee. „Ik ben erg ontevreden over wat wij als of ficiële afgevaardigde hier kwijt kunnen. Met de grootste moeite krijg je je naam op de sprekers lijsten. En dan moet je nog maar afwachten of je het woord krijgt". De Gaay-Fortman staat in zijn onvrede niet alleen. Dat geldt voor alle afgevaardigden die naar de Assemblee zijn geko men om over beleidszaken mee te praten en mee te beslissen. En de kans ertoe krijgen ze nauwelijks. „Het rapport van de secretaris generaal en van de president gaat over verantwoording; de veel geprezen verantwoording hier, want we gaan de overhe den straks allemaal aanspreken op gebrek aan verantwoording, ook de bedrijven en vooral de multinationals: geen van allen wülen ze verantwoording af- Bas de Gaay-Fortman: 'Kerken moeten hun mond hou den over politieke gebeurtenissen'. - fotoanp leggen. Nou, hier gaat het de hele staf van de Wereldraad en om alle mensen die wij op kos ten van de gewone kerkge meente acht jaar lang hebben laten reizen naar alle vergade ringen overal ter wereld. Die leggen verantwoording af. En dan deelt voorzitter Sylvia Tal bot mee, dat 28 sprekers niet aan het woord komen. Dat vind ik schandalig!" Eigenlijk zijn er twee Assem blees in Canberra, stelt de Gaay-Fortman. „85 tot 90 Pro cent van de afgevaardigden is hier naar toe gekomen voor een grote oecumenische ontmoe ting. Die mensen zijn dol ge lukkig. Ze vermaken zich in de goede zin van het woord, ze doen inspiratie op, ze gaan thuis doorgeven hoe fijn en sti mulerend dit oecumenische ge beuren wel niet geweest is: de gebedsdiensten zijn elke mor gen even machtig en ze hebben ook eens een askruisje gekre gen. Deze categorie is overver tegenwoordigd bij de Afrika nen". „De andere groep, 15 tot 10 procent van de afgevaardigden, is beleidsgericht. Ze beschou wen zich als kerkelijk parle mentariër, door hun kerk ge stuurd om mee te praten over het beleid van de instantie die voor die kerk heel veel bete kent en waar ze sterk aan hechten. Die kans krijgen ze maar een keer in de acht jaar. Die groep loopt rond met de frustratie over de plenaire ver gaderingen. Want dat zijn tot nu toe pure voorstellingen ge weest. Dat is toch een aanflui ting". Graaft de Wereldraad op deze/ manier niet haar eigen graf?|] „De kunst", aldus de Gaay- Fortman, „is om beide assem- blee's met elkaar te verbinden. In elk geval moet voorkomen worden dat de beleidsgerichte groep gefrustreerd raakt." Wat in Canberra niet bepaald ge lukt is. Nou is het weer ook niet zo, dat er alleen maar een gefrus treerde Bas de Gaay-Fortman over de schaduwrijke campus van de Australische nationale universiteit in het zon-overgo- ten Canberra loopt - of beter: fietst, want een fietsende natie blijvende, zij het hier op ge huurde tweewielers. Nee, zegt hij, er wordt ook werk gele verd, dat inspireert. Dat ge beurt in de vier secties, waarin de Assemblee de eerste ander halve week was opgesplitst. Het algemene thema van de Assemblee 'Komt Heilige Geest, vernieuw de hele schep ping' is in vieren gedeeld: be houd van de schepping (econo mie en milieu), bevrijding, een heid (zowel van kerken als van de hele mensgemeenschap) en spiritualiteit. De Gaay-Fort man verloochende zijn 'groene' kleur niet en nam een sleutel positie in in de sectie over schepping-economie-ecologie. Hij is met het bereikte resul taat zeer tevreden. Vanuit een vernieuwde theologische visie op de schepping, waarin de mens niet meer centraal staat maar gezien wordt als onder deel van de schepping, zijn ele menten ontwikkeld van een nieuw economisch denken, waarin de ecologie centraal staat. In de samenhang van schep ping, economie en ecologie geldt de natuur niet langer als produktiefactor, niet als de na tuurlijke hulpbron voor pro- duktie en consumptie, maar is de natuur op de eerste plaats het draagvlak van het hele be staan. De consequentie van die visie is, dat de mens fundamen teel anders met de natuur en haar hulpbronnen gaat om springen. Dat geeft sociale ge rechtigheid ook veel meer kan sen. De Wereldraad moet de ko mende zeven jaar veel werk maken van de verbreiding van deze visie, aldus de sectie. Een heel duidelijk toegespitst pro grammapunt in het kader van het conciliair proces voor ge rechtigheid, vrede en eenheid van de schepping. De Gaay Fortman wijst in dit verband op de zijns inziens op merkelijke bijdrage van de rooms-katholieke bisschop D'Souza van Benares (India). De westerse kerken en christe nen moeten volgens deze bis schop wel missie bedrijven, maar niet meer in verre landen, doch in him maatschappelijke en economische structuren die ver afstaan van het christelijk normbesef. „Doen christenen die zondag naar de kerk gaan, op maandag niets meer dan zich helemaal aanpassen aan de bedrijfs structuren waarbinnen ze wer ken, en die gerechtigheid in de weg staan?", aldus deze bis schop. Het behoort tot de traditie van de Assemblee van de Wereld raad om publieke verklaringen af te leggen over actuele kwes ties. Van deze Assemblee zijn verklaringen te verwachten over de Golfoorlog en het Mid den-Oosten, over burgeroorlo gen, over de rechten van in heemse volken, over Zuidafri- ka, de Pacific, de Baltische sta ten en andere spanningsgebie- den in de Sovjetunie, Sri Lanka en El Salvador. Maar wie ligt daar nou wakker van in de wereld? „Niemand!", erkent De Gaay Fortman vol mondig. Hij vindt het ook alle maal veel te veel. In de voltal lige Assemblee heeft hij ook naar voren gebracht dat ker ken en de Wereldraad veel va ker hun mond moeten houden over allerlei zaken. Ze moeten alleen praten over dingen waarbij ze een specifieke in breng kunnen leveren. Als De Gaay Fortman een kos- ten-baten-analyse maakt van zo'n Assemblee, wat is dan zijn conclusie? „Ik vind het zinvol en nodig zo'n Assemblee om de zeven jaar te houden. Maar het moet dan wel een grootscheeps kerkelijk-parlementair gebeu ren zijn". -V; badmutsen knikken msi mend. Een ander weet ooi| leen nog maar van koud, bitter koud. „Ik was] vierde kind en we hadden paar schaatsen. Als je dani de beurt kwam, was je dósi| dóór verkleumd, kon je meer van de kou". In een zwierende sliert het ijs naar school, dat h ner ik me van woeger. Eni nóg eerder de verrassing: met m'n vader om schaatstj kopen. Van die degel doorlopers, met leren stukje en oranje-blauw ge ven banden. „Daar zijn wedstrijden mee gewonnei| elfstedentochten op verre hoor", maar onze kinderen! pen er na vijf bange slagen tijd meteen naést op het „die stómme ouwerwetse gen". Kunstschaatsen van terklaas zijn ook een voor ouders. Een paar ij mee naar het ijs als steunei schouder en verder af komen juichen bij sterlii rondjes, meer hoeft Steeds met handen lei warm in je zakken, zon enig heimwee naar vroed Die kleurige geweven dat waren in de praktijk tol eigenlijk altijd kouwe stil touwtjes, die je met ma lospeuterde om ze voor detj veelste keer opnieuw stijf c kinderenkeltjes te knopen j zei ik dat écht „Die hontj schaatsen, dét is je wai Lieve kinderen, vergeef opvoeden is een kunst aldoende moet leren, net i schaatsen. In de week vóór de echte? y^jljkC schaatspret losbarstte, zag ik ze bezig: drie jon gens van een jaar of tien, laar zen aan, grote stokken in de hand, druk schreeuwend en gebarend langs de waterkant. Jonge eendjes Vissen Een verdwaalde kikker Al die opkomende gedachten kon ik doorstrepen, het was er de tijd niet voor. Hengelen naar een afgedankte step of fiets, dat zou kunnen. Mens van deze tijd ben ik, jammerlijk voorge programmeerd, dus flitste ook door m'n hoofd: baldadigheid, vernielzucht misschien wel. Maar dat enthousiaste drie tal Onmogelijk, en ik liep op ze toe: „jongens, is er wat bij zonders te zien daar In een mum van tijd dansten ze om me heen, als jonge hon den die de druppels afschud den. Op de vijver in het park lag al een behoorlijk laagje ijs, maar het leuke was, „snapt u mevrouw" dat onder het brug getje alles kraakte en stukbrak en dat ijs haalden zij hier naar de kant. „IJsschotsen In zo'n smal watertje Hele heuse ijsschotsen ja, zo dik als een vinger, „en sommige wel zóóóó groot". De verteller stond nog met z'n armen wijd, toen de anderen al naar het water renden. „We zullen er eentje laten zien". Het was echt geen vissersla tijn. Even later hield ik een stevig stuk ijs van behoorlijke omvang vast, dat we met z'n vieren om het hardst bewon derden. Verrukt wezen ze naar de luchtbellen nét onder het oppervlak. „Mooi zijn die hè, lijkt wel zilver", en ze leerden mij hoe je aan de onderkant met je vinger dat holletje lucht kon voelen. „Bedankt, jongens, en nog veel plezier met het ijs". En zij in koor: „Daag, u ook". Gisteren liep ik naar de vijver. Een kleurige warreling schaat sende jongens en meisjes. Ik kon ze er niet uit herkennen, vermomd nu met ijsmuts, wol len sjaal en ski-jack denk ik. Er strompelde een snotterend jongetje voorbij op z'n schaat sen over het bevrorer gras, schaatsbeschermers nog in z'n hand. „Moeten die er niet on der Hij keek alsof er bevro ren tranen achter zijn ogen za ten: „zo kouw handen..." Na mijn goeie daad van die dag bibberde hij verder - verant woord tegenover thuis nu, maar met dezelfde hoogge- trokken schoudertjes. „Hebben jullie die foto in de krant gezien van dat huilende kindje op het ijs Nou, dat was ik vroeger, préciès zo al tijd". Zelfs in een warm zwem bad zitten mensen in de greep van het water in die tegenge stelde winterse toestand. Proestende hoofden onder Zaterdag 15 December heeft Nederland kunnen zien op televii| dat onze moerstaal niet te spellen is. Eminente deelnemers an het Nationaal Diktee in de Ridderzaal hadden gemiddeld 19 woorden fout gespeld. De winnaar - hij had maar 5 fout in het diktee - was een scholier, geen eminente deelnemer, geen minister, auteur, geen hoogleraar. uiOf hij verwacht had 5 fout te hebben weet ik niet. Het werd hem vóór de aanvang niet gevraagd. De vraag werd wel gesteld aan minister Korthals-Altes en eminentie - bescheiden in zijn eminentie - was er van overtuigd dat hij het er niet zonder foultj zou afbrengen. Twee, wellicht drie fout, zal ik wel hebben, zo meende hij. Het waren er veertien. Ik deed thuis dapper mee en rekende op een fout of vijf. Het werden er 14. Tweetaligheid is niet bevordelijk voor de juiste spelling van de beide talen in kwestie. Na 40 jaar lang babiesa gespeld te hebben kwam het niet bij mij op dat nederlandse babies niet zo gespeld mochten worden maar zo: baby's. Eén nederlandse baby mag op z'n engels gespeld worden, twee niet I Van wie mag dat niet Van de Nederlanders en Vlamingen die I dat met elkaar afgesproken hebben en gepubliceerd in een klefflj groen boekje in 1954. Hoeveel woorden daar in staan weetik»" maar De Herziene Woordenlijst van 1990 heeft ze allemaal overgenomen, plus 30.000-nieuwe, vaak in strijd met die uitbel I Groene boekje. Volgens de schrijvers van de Herziene Woordenlijst, die datookl zelf uitmaakten, kunt U nu zonder spelfouten van ossestaart ossenstaartsoep maken. U mag ook een kattekop spellen op ee» I katteNrug en een sigaretteNpeukje deponeren in de asbak naast] een sigarEstompie. Deze onvoorwaardelijke spellingsgeboden, dit willekeurig fou' en goed, kenden onze voorouders niet. Zij bezaten niet altijd vrijheid van godsdienst, maar wel altijd vrijheid van spelling.®! maakt het uit, redeneerden Joost van den Vondel, Jan Pieterszoon Koen en de Heeren Zeventien of U spelt: gout, goud, goudt. Iedereen die het leest weet dat U het edel metaal bedoelt. Spreken blijft zilver, silver en zweigen, swijgen, zwijg® blijft gout. U gaat pas in de fout, faut als U door Uw spelling df uitspraak verandert en een ander begrip verkrijgt, met andere woorden als U 'spellen' door een T weg te laten verandert in spelen of speelen. Veroorzaakte deze 'spel maar raak, zo lang de betekenis niet verandert' opvatting geen heilloze verwarring Ze hebben er geen last van ondervonden de bouwers van de Heerengracht. Keizersgracht, de Prinsengracht, onze empire-builders, die met geweld van vuurwapens volken zonder vuurwapens aan zich onder wierpen en hun landen inlijfden bij Overzees Nederland1 Dat kon toen nog ongestraft en het leverde genoeg geld op om hele grachtengordels te bouwen in Amsterdam en heerlijke lusthoven langs de Vecht. De Heeren Zeventien hadden wel wat anders aan hun hoofd da" de spelling van goud. Het ging hun om het edel metaal niet de schrijfwijze daarvan. In mijn familiebijbel heeft een voorvadet. genietend van de speivrijheid, opgetekend: Int iaar onses heers 1796 is geboore Dirrek van der Meulen op den 11 november. Een mooi handschrift had hij niet en zijn ganseveer had hij w£' eens mogen bijslijpen maar ik hoor hem in gedachten redenet® Als iesus van Nasaret zijn naam begint met een i (I.N.R.I.) waarom zou ik dan het iaar onzes heren niet spellen met een i Niemand spreekt jaar anders uit dan iaar. TRECHT (ANP) - Enkele tnderden vrachtwagen- [„uffeurs hebben zaterdag f veertien bijeenkomsten P de Vervoersbond FNV tc |t laatste bod van de K rkgeversorganisatie jjV voor een nieuwe cao fcgewezen. besloten ultimatums te stel- sl aan afzonderlijke trans- hrtondernemingen en zonodig K oi zi, ri d< H Als het signaal van de EG, d jan een volk niet met geweld fect heeft gehad, kan de Ge aken doen met de Sovjetunie' [en Broek gisteren bij terugket Sovjet-regering heeft de u-afmaatregelen waartoe de !G na de schietpartij in Riga "sloot, buitengewoon hoog op domen. President Gorbatsjov Irak zaterdag tegenover de ■opese trojka - de Luxem- luzgse, Nederlandse en Ita- iaanse ministers van Buiten- indse Zaken - van 'een bui- «nsporige reactie'. Iet is in het belang van „jropa en de gehele wereld dat le Sovjetunie niet uiteen valt. lanspraken van nationalisti- ;he bewegingen in de Balti- che Republieken getuigen niet /an de wil problemen door jverleg op te lossen", aldus de Sovjet-president. ,De landen van de EG hebben jegrip voor de 'ingewikkelde >n moeilijke situatie' waarin de Sovjetunie verkeert. Gorbats jov blijft geloven in het welsla gen van zijn politiek van glas- ,iost en perestrojka, en de EG- landen zullen hem daarbij alle iteun verlenen", aldus de Lu xemburgse minister van Bui- inlandse Zaken Poos. Deze is ivens voorzitter van de 'troj- tfl'. iorgen, wanneer de trojka aan le andere EG-ministers in Lu xemburg verslag uitbrengt jver het bezoek aan Moskou, 'staan wij voor de vraag of de jesprekken over economische lamenwerking met de Sovjet- inie op gang moeten komen', fan den Broek zei 'er op te ver- rouwen dat ons signaal in loskou duidelijk is overgeko- John OW IRIELLE (ANP)- De gladheic inde in Nederland tientallen 'olg gehad. Daarbij kwamen v 'ier mensen overleden toen twee personenauto's in Brielle ip elkaar botsten. Een strooiploeg ontdekte in "linnenmaas een over de kop leslagen auto op het ijs van een sloot. De bestuurder bleek te zijn overleden. De man, een 44- jarige inwoner uit Puttershoek verloor waarschijnlijk door gladheid de controle over zijn voertuig en gleed van de weg af, aldus de rijkspolitie. Ook andere Europese landen gaan gebukt onder sneeu woverlast. Zowel in Duitsland als in Oostenrijk, waar tien duizenden skiërs aan de thuis reis zijn begonnen, heeft het ALS DE NEDERLANDSE minist den Broek de situatie juist insch Qa's morgen besluiten het overl hulp aan de Sovjetunie weer op 9ing in Litouwen dreigde de EG, gelijk optreden deze technische daarop het Sovjet-leger op bep geldheden in de Letse hoofdstf dan deze aankondiging gestand Afgelopen weekeinde brachten namens de EG een bezoek aan van den Broek dat Sovjet-presic tG buitengewoon hoog heeft o dat het signaal van de EG dus h< nu dan ook haar hulpoverleg me missie, maar die uitleg moet ni jreel te simpel zijn. De realiteit is dat de EG begin c tot een laatste waarschuwing' aangekondigde sancties min of effectueren en dat ze daar nu b °P terugkomt. Alles wat Van dc Jffnle' het afdekken van de te Politieke blunder die niet gemaa Door haar veel te snelle strafme snel de goede relatie met Mos uaarmee een belangrijke bondg "~nas gejaagd en ze heeft de 1 n£jra?bt van Sovjet-president ytondig vernielde economische en - nodeloos bemoeilijkt. hl„nn?r9en de EG besluit het o\ (Iok is veel schade herste „„„dennnering aan een buite <£n 9ezamenlijke EG-diplonr n al een indrukwekkende rij v

de Stem | 1991 | | pagina 2