gggggl TORBJÖRN BLOMDAHL WINNAAR CEB-GRAND PRIX Pré-Olympisch wordt pré- historisch 'Redden wat er te redden valt' GAY fSU-UAJKUHIM Acht Nederlanders bij EK driebanden 0.340.06 EEN GRIFFPi IWtHÊHMf t* th p°'c KUCHEN - Louis Havermans, ooit - in het sei- - wi" Qgn 1978/1979 - Nederlands kampioen in het ka- scuifijn Z47/2, beleeft het seizoen van zijn leven bij het De RUILSEXBOX.~ W^31^11- Marcel al gebeld H's gay box Een nieuwe partner, en nul, 50 c. p.m. T JEZELF. 1 I Geknokt. Curieus Handicap IJSVLOER IJSSTADION ALBERTVILLE VERANDERT IN 'ZANDBAK' Franse slag Grillig Lange neus MAANDAG 18 FEBRUARI 1991 SCHENK TREKT AAN BEL BU NOC EN IOC I EEN TIEN ME S™1)306-3203J. Evelientje06-320?; Vriendinnen06^®'- Meisjes 06-320» Boys en Girls.O6-320» 0eys50cpm Giric DIRECT PRIVÉ soi Maak vandaag nog een atspra» .„.„leasing: Ginnekenweg 21, Breda, tel. 076-237575 ^^„eerjuiun^adrerer^Ruebwe^jBredaJe^ DE STEM eervol ten onder Echt LESBISCH of maar-.i vrouwen? De Box van via tot vrouw 0e.320.3ji Weer vonden vurige bel' van de ORGIEBOX niet, dingen uit om't nog heter elkaar te doen aZ" 00.320.324.40. De SEX Rn daar draaien manneg wr Hein Groothuis wel plezier, nacht. 06.320.320,99. zeggen hoe ze doen op 06.320.322322 schrijven, niet wachtsjfc 35-jarige Zundertenaar veroverde bij het Masters- .709 de (uemooi in Dongen, waaraan voor het eerst de nationale jtel verbonden was, brons. Dit weekeinde leverde hij an- De TRio-BisEXBox v0 wmaal een prestatie van formaat door tweede te wor- ZZ:ZZaT£* denbij de CEB-Grand-Prix in Wijchen. Box die alles waar mai lavermans hoefde in zaal Ver- u" Op 06.320.326.86. joegen slechts zijn meerdere De nieuwe life!-uw erkennen in Torbjöfn Blom- Voor een gesprek ap» lahl, de aanvoerder van de we- met Chantal De De opera, ttldranglijst, die eerder in de tor helpt u verder Deense plaats Bröndby ook de 06.320.327.68. (tste CEB-Grand-Prix op zijn vaak m gesprek? Blijf h «m schreef. Hij ging tegen de proberen. De PottHt eervol ten onder. Als BOX. Onbeschaamd eerii op 06.320.320.51 (50 cenl per n direct apart 06-320.322.74 riendjes direct apart IPUTER, 06-320.330.18 06-320.330.88 06-320.330.95 06-320.330.91 mige dwong hij de gedood- lerfde favoriet een vijfsetter if Blomdahl zegevierde met 5-1,13-15,15-11,7-15,15-11. Blomdahl, die eerder afre- lende met Carlsen (gemiddelde j, Van Kuijk (1.875) en Van Bracht (2.434), had het toernooi g afgesloten met een ge middelde van boven de 2.00Q. De Zweed, die sinds de invoe- vatv het set-systeem het hoogste toernooigemiddelde achter zijn naam heeft staan met 1.947 ('89 Japan), moest die laten varen door het uit- :nde verweer van Haver mans. Blomdahl: „Havermans heeft goed partij gegeven. Ik gvan hem veel meer moei- posities voorgeschoteld lan van mijn tegenstanders in de voorgaande partijen". n gr ijk. e plaats met behulp van jer wordt gezien als het ken dat de vlieger veilig zijn er de militaire op en om de vliegbasis, ht en op de eindbestem- speciale operaties mag emen. p 22 juli a.s. moet je nu en bezit de Nederlandse er een diploma HAVO, goed salaris wordt er na man/vrouw I KX j Jk heb niet gewonnen, maar er wel voor geknokt", merkte een voldane Havermans na afloop ip. „Omdat ik niks te verliezen had, heb ik besloten gewoon eigen spel te spelen. Ik wilde hem laten merken dat hij een tegenstander had. Ik kende hem al wel. Daarom was ik ook niet verrast of aangeslagen door het 15-1-verlies in de eer ste set. Ik ben gewoon weer van «oren af aan begonnen. Dat is de enige instelling om setjes goed te spelen. Mijn verdienste isgeweest dat ik het hem moei lijk heb gemaakt. Op het laatst (toen hij terugkwam tot 11-12 in de beslissende set) had ik zelfs nog een kansje". Havermans denkt zijn pro gressie in resultaten voorna melijk te danken te hebben aan het geregeld meedoen aan toer nooien in het buitenland. „Qua gemiddelde speel ik altijd op dit niveau, tussen de 1,1 en 1,2. Dat het internationaal nu ook lukt, komt doordat ik al diverse keren aan toernooien in het buitenland heb deelgenomen. Ik ben daar een paar keer goed op mijn bek gegaan, maar dat heb je nodig om een keiharde wedstrijdmentaliteit op te bou wen. En als je die hebt, kun je met 1,1 of 1,2 toch ver komen, zoals ik nu heb laten zien. Ik begin er nu dus internationaal een beetje bij te horen. Met mijn plaatsing voor het EK en mijn deelname aan het WK voor landenteams doe ik nog ,meer ervaring op, die mij van nut kan zijn". Havermans heeft mogelijk wel geluk gehad dat hij zover kwam. Raymond Steylaerts verkondigde namelijk tegen over een Belgische journalist dat hij zijn partij van vrijdag tegen Havermans (en ook zijn volgende tegen Broeders) be wust had laten lopen, omdat hij zaterdag verhinderd was in verband met het huwelijk van zijn zoon. Of de corpulente Belg de waarheid sprak, is een vraag, maar feit is wel dat hij op een curieuze manier de vijfde set uit handen gaf. Stey laerts verloor de vijfde set met 12-15 na een 12-3 voorsprong. De Belg produceerde in de laat ste elf beurten evenzoveel poe dels. Had Havermans niets bij- Louis Havermans, die de finale tegen Torbjöm Blomdahl verloor, maar uitstekend partij bood. zonders opgemerkt? Haver mans: „Ik moet toegeven dat hij een heel slechte vijfde set speelde. Maar als hij zegt dat hij de set heeft laten lopen, is dat zijn probleem, niet het mij ne". Naast Louis Havermans, die in halve finales de Griek Sak- kas had teruggewezen, speelde ook Rini van Bracht een op merkelijk toernooi. De Waal wij ker reikte naar de derde plaats door Dick Jaspers, die via de verliezersronde dus nog ver was gekomen, met 2-1 (12- 15, 15-7, 15-3) te verslaan. „Ik vond Dick wat angstig spelen. Misschien was hij wel onder de indruk gekomen van mijn spel in de voorgaande partijen", al dus Van Bracht. Van Bracht had voorafgaand aan de strijd om het brons in derdaad ijzersterk geacteerd. De enige partij, waarin het minder ging, was uitgerekend de halve finale tegen Blomdahl. Van Bracht: „Het zat mij in die partij verschrikkelijk tegen. In de eerste plaats was het voor mij een grote handicap dat een lamp uit moest in verband met de tv-opnames. Naderhand bleek die lamp trouwens toch wel aan te kunnen. Verder had ik de pech dat ik mijn lens kwijt raakte, doordat ik na de tweede beurt in mijn oog wreef. Ik had helaas geen re serve-lens bij me, waardoor ik de rest van de partij alles slechts vaag zag. Het viel mee dat ik desondanks toch nog een set won. Ik vond het wel jam mer dat het zo liep, want ik was er juist op gebrand wat tegen Blomdahl te laten zien". Ondanks het 'slippertje' te gen Blomdahl kwam de Waal wij ker uit op het respectabele moyenne van 1.647, een indica tie dat er duidelijk sprake bij hem is van een opleving. Van Bracht: „Na Tokyo, waar de fi nale voor de wereldbeker werd gespeeld, is mijn slechtste par tij tot 50 caramboles 36 beurten geweest. In Tokyo heb ik met iemand gesproken, hetgeen po sitief geweest is voor mijn hele denkgebeuren. En met die laat ste wedstrijd voor de wereld beker viel ook een last van mijn schouders. De toestanden met Bayer werkten remmend op mijn prestaties. Hij kwam afspraken niet na en hij meette ook met twee maten. Derge lijke dingen gingen ten koste van mijn concentratie tijdens de World-Cup-wedstrijden. Ik sta nog onder contract tot 18 september, maar zal verder nog weinig met hem te maken hebben. Het zal mijn spel denk Door Rob van Deursen ALBERTVILLE - De te voren geuite vrees over de onervarenheid van de ijs- makers in Albertville werd afgelopen weekeinde omgezet in absolute reali teit. Iets minder dan een jaar voor list begin van de zestiende Olympische Winterspelen (zaterdag 8 februari 7)2) in het Franse stadje ging bij de ouverture bijna alles mis wat er maar mis kon gaan. Le verde het plotseling betere weer van gisteren weliswaar behoorlijk eerherstel op; de ongebreidelde sneeuwval van zaterdag zorgde voor een complete chaos op en rond de sterk bekritiseerde, kwets bare ijspiste in de open lucht. De voor die dag geplande 1500 meter in het kader van de World-Cup-reeks moest naar gistermiddag worden verzet. ijslaag bleek te dun en de vloer veranderde in een heuse Zandbak! Voor de 500 meter, me slechts ten dele kon wor den afgewerkt, meldde bij voorbeeld de winnaar van de gouden plak van Calgary '88, ue Duitser Uwe-Jens Mey, ach op de eerste dag verbijs terd af. Terecht bleek, want ue wel gestarte waaghalzen konden zich nauwelijks staande houden. En de tijden? De 48.04 van Ben van der aurg leverde wat dat betreft «doende, negatief bewijs op. r® 'prestatie' waarvoor de «-jarige al op de lagere school zijn hand niet om draaide. dohann-Olav Koss, de Noorse wereld- en Europees all- nund-kampioen van dit sei zoen vond er de beste om schrijving voor. „Dit is niet pré-Olympisch, maar pré- historisch", bitste Koss - in Albertville sterk winnaar van de 1500 (1.57.01) en de 5000 meter (6.51.36) - die overliep van twijfel met het oog op de Olympische ontmoeting 12 maanden verder. „Je kunt al leen maar hopen dat ze een les hebben geleerd. De Franse slag sloeg toe. Deze wedstrij den zijn gewoon heel slecht voorbereid. Natuurlijk schaatste ik. De zondag viel best wel mee. Er ligt veel geld voor mij op de meet. Maar veel zin had het sportief be keken niet Als je krachtig, schuin afzette, sneed je schaats dwars door het ijs heen. De controle ontbreek. Ze moeten nog veel studeren". De oorzaak van de te dunne laag zaterdag lag vooral in het gegeven dat ijsmeester Rene Boccheitti in de vooraf gaande nacht gezien het noodweer te veel liet schaven. „Ja, maar ik word hier ook maar eventjes neergezet. Om een ijsbaan volledig onder de duim te krijgen, moet je er ze ker een jaar, zo niet langer, mee aan het werk", verde digde Boccheitti zich, die voorheen actief was op de in middels wegens verval geslo ten kunstijsbaan van Greno ble. Met man en macht werd zaterdag geprobeerd het ijs in betere conditie te brengen. - fotoanp Johann-Olav Koss: „Je kunt alleen maar hopen dat ze een les hebben geleerd. De Franse slag sloeg toe. Deze wed strijden zijn gewoon slecht voorbereid. - fotoanp Jean Heckly, vice-voorzitter van de International Skating Union (ISU) en namens die organisatie afgelopen week einde toezichthouder in Al bertville, zag het allemaal niet zo somber in. „Het weer in deze streek, zeker hier be neden in Albertville, is inder daad zeer grillig en onvoor spelbaar, maar tijdens de Winterspelen hebben we ge noeg ruimte om met het schaatsprogramma te schui ven. De sprint voor mannen en vrouwen kan bijvoorbeeld, als de nood aan de man komt, best op een dag", hield Heckly de moed er in. De ere-voorzit- ter van de Franse schaats bond sprak van een achttien- daags evenement, terwijl er in werkelijkheid 'slechts' zes tien dagen beschikbaar zijn voor het totale Olympische winterprogramma. De tien afstanden (vrouwen en man nen) van het lange-baan- schaatsen moeten daarbij in twaalf dagen worden afge werkt. In dat schema zitten derhalve twee rustdagen. Heckly verschool zich ach ter het verschil in omstandig heden tijdens het afgelopen weekeinde. Zaterdag bar en boos; gisteren behoorlijk. „We moeten volgend jaar met het weer een beetje geluk heb ben", maakte hij zich er te ge makkelijk vanaf. De ISU-of- ficial vergat namelijk dat bij de eerste, echte test van het Olympisch ijs bleek, dat on wetendheid bij de bouw hoogtij vierde. De Neder landse coach Ab Krook over de valse start van Albertville als Olympische schaatsstad: „Er had een laag van dun fo lie tussen de buizen en het ijs moeten worden gelegd. In Collalbo ligt er ook dun ijs, maar daar deed men dat wel. Dan krijgt het zand geen kans". Ondanks de verbete ring van gisteren bleef Krook voor over twaalf maanden zeer wantrouwig. „Met een dak erboven waren alle pro blemen bij voorbaat opgelost. Het weer gaat een te grote rol spelen. Bij zulke belangrijke wedstrijden als die van de Winsterspelen past dat in het huidige beeld van het inter nationale schaatsen niet meer. Is het zoals deze tweede dag, dan kan een kinderjuf frouw ijs maken. Het gaat om de extremen". Heckly begon daarop een lange preek over de politieke situatie in deze hoek van Frankrijk. Dat de ijspiste van omdat de burgemeester van Grenoble een jaar na de Win terspelen gerenoveerd zal worden en dat een jaar later dan de overkapping volgt. Dit Grenoble een lange neus wil maken richting zijn collega van Albertville. De departe menten van de Haute Savoie en die van de Isère liggen elk aar dus kennelijk niet zo. Heckly verder: „We moeten het allemaal wel realistisch blijven bekijken. Een schaatshal in Albertville zou beslist gekkenwerk zijn. Zo'n accommodatie is gewoon te onrendabel voor zo'n kleine stad. Later na de Spelen, bij een andere World-Cup-wed strijd bijvoorbeeld, krijg je een paar families uit de stad zelf op de tribunes. Duizend Nederlanders en een paar honderd Noren. Daar kun je zo'n hal geen hele winter voor laten draaien". Heckly sprak daarna voor volgend jaar zijn vertrouwen uit in de tweede ijsmeester van Inzeil, Ernst Eitel, die za terdag zijn opwachting zou maken ter kennismaking. De Fransen lieten echter de afge lopen maand niets meer van zich horen, waarop Eitel thuis bleef Van onze sportredactie WIJCHEN - Aan het Europees kampioenschap drie banden, dat van 14 t/m 17 maart in Dordrecht wordt gehouden, doen acht Nederlanders mee. In totaal zijn er deelnemers, van wie veertien nationale kam pioenen, titelverdediger Torbjörn Blomdahl en de door de or ganisatie aangewezen Frans van Kuijk al zeker waren van deelneming. Twaalf toegangsbewijzen werden toegewezen aan de beste spelers van de twee kwalificatietoernooien. De prestaties van Broeders, Havermans, Van Bracht en Koore- vaar in die twee evenementen brachten de KNBB in de pro blemen. Nederland had na het toernooi in Wijchen recht op acht deelnemers, van wie er zes vaststonden: Jaspers, Haver mans, Van Bracht, Van Kuijk, Broeders en Koorevaar. De twee extra plaatsen moesten zondag vergeven worden. De technische commissie had al voor het toernooi Van Cromvoirt, De Kleine en Van de Looy aangemeld, naar aanleiding van hun prestaties bij het Nederlands kampioenschap. De drie- bandencommissie hield echter vol dat de beste Nederlanders van de Europese ranglijst hun opwachting konden makea Het duurde twee dagen, met veel en langdurig overleg, voor de bondsbestuurders eruit waren. Zondagavond kregen uit eindelijk de beste twee van de Europese ranglijst de voorkeur, waardoor Jos Bongers en Ben Velthuis uiteindelijk toch naar Dordrecht mogen afreizen. De eerste moest het via de radio vernemen. Deelnemers EK driebanden, 14 tot en met 17 maart In Dordrecht: Torbjörn Blomdahl (Zwe), Lennart Blomdahl (Zwe), Jaspers (Ned), Kurt Ceulemans (Bel), Kühl (Dui), Sakkas (Gri), Bitalis (Fra), Zanetti (Ita), Carlsen (Den), Pilss (Oos), Effler (Zwi), Nadal (Spa), Messery (Egy), Theriaga (Por), Tichak (Tsj), Van Kuijk (Ned), Olsson (Zwe), Havermans (Ned), Rudolph (Dui), Velthuis (Ned), Van Bracht (Ned), Broeders (Ned), Steylaerts (Bel), Stroobants (Bel), Tremoulis (Gri), Bjerring (Den), Laursen (Den), Koorevaar (Ned), Noren (Zwe), Bon gers (Ned), Raymond Ceulemans (Bel), Aguirre (Dui). ik alleen maar ten goede ko men". UITSLAGEN Halve finales: Blomdahl - Van Bracht 3-1 (15-3 11-15 2-15 7-15), Havermans - Sakkas 3-0 (15-12 15- 5 15-12). Om de derde plaats: Van Bracht - Jaspers 2-1 (12-1515-7 15-3). Finale: Blomdahl - Havermans 3-2 (15-1 13-15 15-11 7-15 15- 11). Ver liezersronde: Van Kuijk - Kühl 2-0 (15-13 15-5), Stroobants - Koore vaar 2-0 (15-6 15-5), Carlsen (Den) - Bongers (Ned) 2-1 (15-14 10-15 15- 11), Jaspers (Ned) - Broeders (Ned) 2-1 (15-14 11-15 15-11), Stroobants - Van Kuijk 2-0 (15-12 15-4), Jaspers - Carlsen 2-0 (15-5 15-10), Van Bracht - Stroobants 2-0 (15-4 15-4), Jaspers - Sakkas 2-0 (15-13 15-8). Eindstand Europese ranking: 1. Torbjörn Blomdahl 36 punten, 2. Jaspers 23, 3. Kühl 14, 4. Haver mans 14,5. Van Bracht 13, 6. Broe ders 12, 7. Stroobants 8, 8. Stey laerts (Bel) 8, 9. Laursen (Den), 10. Carlsen 7, 11. Saccas 7, 12. Koore vaar 5, 13. Van Kuijk 5, 14. Korte (Den) 5, 15. Leiberkind 4, 16. Velt huis (Ned), 17. Vierat (Fra) 4, 18. Müller (Dui) 3, 19. Sjorup (Zwe) 3, 20. Bongers (Ned) 3. o Ard Schenk trekt een paar baantjes om de kwaliteit van het ijs te testen. FOTOANP Door Rob van Deursen ALBERTVILLE - Hemel en aarde zal Ard Schenk de ko mende maanden bewegen om te trachten verbetering te krijgen in de omstandigheden op en rond het Olympisch ijs van Albertville. Hij zet alles op alles om te redden wat er te redden valt. De blonde Noordhollander, vol gend jaar bij de zestiende Win terspelen namens het Neder lands Olympisch Comité (NOC) in de Haute Savoie chef de mis sion, schrok zich afgelopen weekeinde een hoedje. Het bij de verantwoordelijke ijsmakers totaal ontbreken van vakbekwaamheid veronrust Schenk mateloos. Zo zeer zelfs, dat hij via het NOC en het In ternationaal Olympisch Comité (IOC) de weg naar de Franse organisatie zal inslaan. De route via de Nederlandse schaatsbond richting Interna tionale Skating Union (ISU) wijst hij na de bittere ervarin gen van - vooral - zaterdag in Albertville zonder pardon af. „De ISU-mensen staan te ver van de werkelijkheid af. Vorig jaar in Innsbruck bij het WK werd een aantal deelnemers gepiepeld. De ISU-bestuurders riepen doodleuk: 'We hebben toch een kampioen'. Met Koss was dat ook wel de juiste, maar door de wisselende omstandig heden ging er veel mis. Daar heeft men geen oog voor, maar ik wel, omdat ik als ex-schaat- ser dicht bij de sporter sta. Misschien vind ik bij het IOC daarin medestanders". Schenk, binnen het Neder landse schaatswereldje lid van de Begeleidings Commissie Kernploegen, gaat pleiten voor het aanstellen van een drie manschap. Het pleidooi behelst de aanstelling van een Neder lander, een Noor en een Duit ser. Als trio dé ijsmakers tij dens de Spelen van volgend jaar. De vaderlandse inbreng zou dan moeten bestaan uit Bertus Butter (ijsbaan Haar lem) of Jan de Jong (Heeren veen). „De Fransen beheersen de vriescapaciteit van de ma chines niet. Als het gaat sneeu wen en regenen, zoals zaterdag, moet je aan de knoppen gaan draaien. Minder vriezen, maar ze lieten het ijs het ijs, de knop pen, de knoppen. En dat bete kende direct een puinhoop. Een laag drab. Met de ervaring van zo'n driemanschap kun je zulke incidenten voorkomen. Butter weet als hij boven IJmuiden een wolk ziet verschijnen, wat hij moet doen. Op die manier zou er voor zoveel mogelijk ge lijke omstandigheden gezorgd kunnen worden. Je bent in deze streek namelijk afhankelijk van de zegen van boven. Alles kan met het weer gebeuren, zo bleek dit keer. Sneeuw, regen, zon, wind, noem het maar op. Daar moet je routine tegenover zetten. En dat ontbrak ten enen male". Schenk liet zich daarbij niet van de wijs brengen door de snellere tijden ('Dat is een kwestie van mazzel, niets structureels'.) van gisteren. „Albertville ligt aan het eind van een vallei. Per uur kan het weer drastisch omslaan", zo vergaarde hij informatie. Schenk gelooft niet in de moge lijkheid van de bouw binnen een jaar van een dak boven het Olympische 400-meter-baan. „Willen ze geen geld voor be schikbaar stellen. In maart kreeg ik een brief mee van de directeur van deze baan, Ro bert Dureville. Bertus Butter zou als adviseur bij de bouw worden betrokken. Later niets meer van gehoord. Die Dure ville doet echt wel zijn stin kende best, maar boven hem in de organisatie trekken de bo bo's hun neus op voor het schaatsen. Elke franc vinden ze te veel. Daar maak ik me kwaad om". Maar die overkapping dan? „Dat blijft een droom, echt waar. Voor de openingscere monie bouwen ze hier komende zomer een stadion van 30 mil joen gulden. Die accommodatie wordt na de sluiting volgend jaar onmiddellijk afgebroken. De wereld kijkt bij die plech tigheid mee. Dat mag geld kos ten. Het schaatsen dus niet Maar tel je 30 en 14 miljoen - dat kost de ijsbaan - bij elkaar op en zet je daar de 34 miljoen van Thialf in Heerenveen te genover, kun je wel janken. Wat een prachtige hal had men met dat geld niet kunnen zet ten?" De zwarte Piet speelt Ard Schenk zonder ook maar enig voorbehoud in handen van de ISU. „Daar ging het in het be gin, toen Albertville deze Win terspelen kreeg toegewezen, fout. De ISU had sterk moeten aandringen op een hal. Dat staat weliswaar niet in de boe ken als verplichting, maar je kunt het natuurlijk proberen. Niet geschoten is toch nog steeds altijd mis. In dit geval is er helemaal niks ondernomen. Dat vind ik een zeer kwalijke zaak". Bij ijsbaandirecteur Dure ville drong Schenk gisteren aan op het aantrekken van Hans van Helden als adviseur voor de komende tijd, als ijsmaken in Albertville nog mogelijk is. „Ze moeten ook na deze World Cup gewoon doorgaan. En Van Helden is, ondanks het feit dat hij met schaatsen stopte, toch een vent die de kwaliteit of juist de mis-kwaliteit van de vloer kan aanvoelen. Op die manier doen ze in ieder geval ervaring op. Want door het ontbreken daarvan, dreigt er volgend jaar veel mis te gaan".

de Stem | 1991 | | pagina 13