Duizenden Iraakse kinderen dood' 'Oorlog is onderworpen aan regels' Censuur maakt van Gas-alarm Golf-oorlog puzzel Israël is Nederland bijzonder dankbaar' IE STEM iE PERIODE ofdbrekens BAGHDAD WIL VN-MTSSTF, OM GEVOLGEN VOEDSELEMBARGO TE ONDERZOEKEN k Washington - „Dit is geen basketbalwedstrijd. Ik |weet hoe moeilijk de pers het heeft met deze oorlog. Dit |speelt te meer omdat wij geen victorie willen kraaien voordat wij de resultaten kennen van onze diverse ma noeuvres. Dat past wellicht niet bij de continue nieuws- litroom die de pers graag ziet. Maar jullie moeten nu toch Waar even geloven wat wij zeggen". GOLF-OORLOG IRAK HANDELT IN STRIJD MET OORLOGSRECHT Riagg: Oorlog verkleint psychische nood mensen GOLFOORLOG VRIJDAG 25 JANUAR11991 NIEUWSOVERZICHT Twee olievlekken in Golf waargenomen Marokkanen en Turken in problemen Hulpactie voor slachtoffers Golfoorlog Vredesactivisten nog vast in Irak Bond: Geen nieuwe zondagskranten Carnaval moet in Grondwet T28 ifgeremd en omgezet in een I e wil om weer nieuwe net- op te bouwen. „Er werd ge- of het wel zo nodig is dat ka- n een eigen omroep hebben I It er niet meer getwijfeld dat een groot goed is voor het dat er tussen katholieken n. Terugkijkend op de afge- I :n jaar vind ik het weer ver- /erband in de kerkprovincie de aardige dingen die tot In gekomen". Inster is van oordeel dat de Ivincie weer in wat rustiger 1;er is gekomen. Zouden bisschopsbenoemingen dan :r mogen rekenen op een brmale gang van zaken, dus praak van kapittels? Of moet [Meld Breda er toch maar op f dat de opvolger van Ernst huteerd wordt? :ter zegt het niet te weten wel dat het geen Nederlands i is. De methode waarmee tal bisschoppen zijn be- in elk geval schadelijk voor ofsleven van mensen. Als je het recent weer in Zwitser- ;egaan. Wat voor goede kwa de man ook heeft, hij blok- le benoeming slaat wonden, rat mensen zullen er nog ja nna tisch op reageren: dat is d". dat bij bisschopsbenoemin gen aanvaard en gerespec- orden als mensen die het ook loeien, die ook tot oordelen in n. En dat, als een kapittel tot rdracht komt, dat een gewe- gebeuren geweest is. Doch zal gaan, ik durf er geen zin- >rd over te zeggea Maar als kapittel aan mij zou vragen: we maar gewoon drie keer invullen, dan zou ik het dat ste afraden en aanraden zijn woordelijkheid zeer serieus te m. De atmosfeer is echt wel rd". het midden van de jaren achtig berichten op begonnen duiken dat ook de Sovjet- Tnie zich met een dergelijk wapen bezighield. Experts eggen dat het verwoestende evolgen zou hebben voor een ebied van ongeveer 500 vier- ante meter. Iet enorme bunker-netwerk an de Irakezen is een ander irobleem. Er zijn geen niet- lucleaire wapens die meer ian dertig meter onder de rond kunnen doordringen, lekend is dat een aantal van iaddams bunkers zich meer lan negentig meter onder de' ;rond bevinden, beschermd loor de aarde, versterkt beton in schokopvangers. )e bunkers, die zijn gebouwd loor Britse en andere Euro- >ese bedrijven, hebben zoveel verschillende niveaus dat er naar één manier is om ze te 'ernietigen: een springlading 'oor ontsteking onder de con- tructie brengen. „Je zou een aketgestuurde bom nodig lebben, maar het maakt heel veel uit of de bunker omgeven vordt door aarde of door gra- liet" zegt een deskundige. Het moge zo zijn dat we deze mdergrondse bunkers niet :unnen vernietigen, maar ze lebben allemaal uitgangen en ngangen" aldus een militaire >ron. „Dat is waar je je op noet richten". (c) The Times, Londen ist, wordt helemaal herzien, ornado's hebben sedert het van de Golfoorlog vijftien vliegvelden aangevallen. :ht wordt dat zij spoedig op- sullen krijgen ook diverse an- ij andelij ke luchtbases voor kening te nemen. Mogelijke doelwitten zijn de drie ultra- militaire vliegvelden van Qayyarah en Baghdad. iet ligt in de bedoeling de ids voortaan enigszins anders oeren. Aangezien het duide- dat Saddams luchtafweer de o-aanvallen probeert te ver- n met een 'gordijn van de lat wil zeggen een bijzonder :f spervuur van luchtafweer- ■n waar de Britse toestellen >n moeten, komt het erop aan ezen vooraf buiten gevecht te of ten minste hen ernstig in te brengen. s van direct aan te vallen op hoogte, zouden de Tornado's st, onder bescherming van aanse straaljagers, een serie iommen afwerpen vanop vei- igte. Pas daarna komen zij neden om hun 'tros'-bommen verpen. Het RAF-commando erop te rekenen, dat tegen die [raakse luchtafweer ofwel suf iardeerd ofwel totaal vernie- Alleen op die manier zouden er verliezen kunnen worden en. f Tornado's die niet zijn te- eerd vertegenwoordigen 32 van de geallieerde schade- zegt vice-luchtmaarschalk 'atten. „Dit is des te onrust- ider wanneer je bedenkt dat slechts 4 procent vertegen at van het totale luchtpoten- it door de coalitie in de Golf ld werd tegenover Irak. Het hoogst onverstandig wezen ctiek niet te herzien" KtEW YORK (RTR) - Irak jiieeft de VN gemeld dat keer dan 4000 kinderen en louden van dagen zijn over lieden als gevolg van een ge- Ibrek aan voedsel en medicij nen. |lrak heeft de volkenorganisatie 1 gevraagd in verband daarmee |een humanitaire missie naar Baghdad te zenden om de situa- Be te onderzoeken. Dit blij kt uit een telegram van het mi nisterie van Volksgezondheid in Baghdad, dat dateert van 14 januari, twee dagen voor het uitbreken van de oorlog, dat pas nu bekend is gewor den. Met het telegram reageert Irak na maanden van het VN-handelsem- bargo op een verzoek tot toelaten van een humanitaire missie dat de sanc tiecommissie van de Veiligheidsraad der VN al in november deed na tal rijke berichten van particuliere groe pen dat kinderen als gevolg van het embargo lijden onder een tekort aan voedsel en andere essentiële produk- ten. In het telegram zegt het ministerie: „Het economisch embargo tegen Iraakse kinderen en het Iraakse volk, een embargo waardoor ook de aan voer van medicijnen, medische beno digdheden, voedsel en baby melk werd afgesneden, heeft geleid tot de dood van 4.224 kinderen en ouden van dagen". „Daar uw organisatie zich bezighoudt met humanitaire aangelegenheden verzoeken wij uw vertegenwoordigers ons land te bezoeken om zelf het te kort aan medicijnen, medische beno digdheden, voedsel en melk vast te stellen, opdat u met ons land kan sa menwerken om een einde te maken aan het economische embargo". Volgens de resoluties van de Veilig heidsraad tegen Irak mogen wel me dicijnen en medische benodigdheden naar het land. Maar voedsellevering is verboden, uitgezonderd onder huma nitaire omstandigheden, waarvoor dan eerst nog het oordeel nodig is van organisaties, zoals de Verenigde Na ties of het Rode Kruis. Naar diplomaten echter zeiden over het Iraakse verzoek, zien de Ver enigde Naties, die geen noodhulpstaf meer hebben in Irak, er nu onder de huidige gevaarlijke situatie in het land geen heil in daar iemand naar toe te zenden. Wellicht zullen de VN volgens hen in plaats daarvan het Rode Kruis vragen een onderzoek in te stellen naar de voedselbehoef te. Het Rode Kruis, dat een delegatie van zeven man heeft in Baghdad, poogt nog steeds toestemming te krijgen om gevangen geallieerde piloten in Irak te bezoeken en heeft reeds zijn be zorgdheid uitgesproken over het lot van de burgerbevolking in Irak en Kuwayt na zes dagen van intensieve bombardementen door de geallieer den. I Van onze correspondent Jan Werts Aldus minister Richard Che ney (Defensie) toen hij in Washington trachtte de groeiende onrust bij de media over de Amerikaanse censuur Ie kalmeren. „Jullie journalis- moeten de eersten zijn die begrijpen dat wij de veiligheid van onze operaties boven de terichtgeving stellen om aldus je levens van onze mensen te teschermen", aldus Cheney. ■Een week Golf-oorlog heeft ge leerd dat de media van 1991 in slaat zijn de glamour van deze ech'-gevechten recht streeks in de huiskamer te brengen. Maar tegelijk weten «ij nu dat de strikte censuur «et name de schrijvende pers verhindert haar werk te doen. Iedere staat in oorlog probeert ie media te manipuleren. Pre sident Wilson schreef drie kwart eeuw geleden, toen er nog geen tv bestond, al 'dat de lieuwsstroom de atmosfeer van de oorlog kleurt'. Iedereen weet bovendien hoezeer in de ÏS opiniepeilingen het beleid [van de president bepalen. Verloopt de Golfoorlog werke lijk zoals minister Cheney en chef-staf generaal Colin Po well het ons hebben geschetst? Voor zover bekend heeft nog tv-kijker één Iraaks of taieikaans slachtoffer van oorlog gezien Bij gebrek aan verslaggeving ter plekke kwam het meest schokkende |aieuwsrelaas deze week van de iropaganda-afdeling van Sad- n Husayn: de beelden van Amerikaanse krijgsgevan genen. De Vietnam-oorlog heeft ge leerd dat de officiële berichten, deels door onwetendheid en deels opzettelijk, een bedriege- lijk pro-Amerikaans beeld ga ven. „Amerika verloor de slag in Vietnam in de Amerikaanse huiskamers", zo concludeerde men na afloop. De restricties dateren van de Amerikaanse inval in Grenada van 1983. Ze staan haaks op de persvrijheid. Door Amerikaanse censuur weet men vandaag bij voor beeld nog steeds niet hoeveel burgers zijn omgekomen bij de Amerikaanse invasie in Pa nama ruim een jaar geleden. Hoe meer je via de televisie van de oorlog ziet, hoe minder je eigenlijk te weten komt over de preciese toedracht. Daarom is het opmerkelijk dat de anders zo impertinente Amerikaanse pers zo weinig protest laat ho ren. Het valt te betwijfelen of de Europese pers haar handteke ning onder de restricties van de VS-legertop zou zetten. Enkele voorbeelden: zonder toezicht van een ambtenaar is het de pers nu verboden een gewonde militair naar zijn belevenissen te vragen. De berucht gewor den foto's uit de oorlog in Viet nam komen nu ook niet meer in de krant. Alle foto's worden strikt gecensureerd. Andrew Glass, chef-nieuwsdienst van 'Cox Newspapers', een giganti sche keten van regionale kran ten, heeft gezegd 'niets tegen restricties te hebben, maar deze regels zijn té stringent'. Van onze correspondente Willy Werkman JERUZALEM - De Israëlische regering en het het Israë lische volk zijn buitengewoon dankbaar en geroerd door te hulp die Nederland heeft aangeboden". in scherp contrast met die van de andere Europese landen, die het nodig vinden om bij ons op zelfbeheersing aan te dringen en op onderhandelingen met de PLO". De superlatieven volgen elkaar dan op. „Wij zullen deze bui tengewone houding van vriendschap en solidariteit voor Israël nooit vergeten", al dus de directeur-generaal. En wat de Patriots en Hawks be treft die Nederland Israël wil aanbieden? „We weten nog niet precies wat Nederland bedoelt, welk model? En vooral, krijgen we ze voor niets of te leen of moeten we betalen? Daarover zij n we nu in overleg". De warmte en de dankbaarheid waarmee gisteren in Jeruzalem over Nederland werd gespro ken, is weer even innig als tij dens en vlak na de Zesdaagse oorlog van 1967 en tijdens de Jom Kippoer-oorlog van 1973. Daarna, zo wil Yossi Ben Aha ron wel toegeven, was Israël bezorgd over het feit dat Ne derland zich achter de andere Europese landen had ge schaard in de kritiek op Israël wat betreft het Palestijnse pro bleem. „Is Israël bereid nu tegen de Palestij nen te zeggen wat de Franse leider Charles de Gaulle in de jaren '60 tegen de Algerijnen zei, ,je vous com- prend? (ik begrijp jullie), vraag ik. „Ja. We zijn daartoe bereid, maar zonder zelfbeschikking voor de Palestijnen. Want zelf beschikking betekent een Pa lestij nse staat die we niet onder controle kunnen houden. De Palestijnen moeten dat gewoon uit hun hoofd zetten". Zo reageert directeur-generaal van het bureau van Israëls pre ker Jitschak Shamir, Yossi «n Aharon, op het bericht dat "en Haag humanitaire hulp ten zijn land ter beschikking zijn nog niet formeel op «aanbod ingegaan", zegt hij, t ons ministerie van De- nog met Den Haag uit lekt wat de voorwaarden zijn 'oor de Patriot-raketsystemen de Hawk-installaties die Nederland ons kennelijk wil sturen". gesprek met de man die te premier Shamirs rechter mui nauwelijks tijd heeft om «stapel telegrammen op zijn door te nemen, kwam moeite tot stand „Om- u Nederland vertegen- zegt Yossi Ben Aha- .,heb ik erin toegestemd u te praten, anders had u ■«en kans gehad". 'oogang krijgen tot het bureau te de Israëlische premier is in ®eze dagen een ervaring op Bij de ingang werden niet een mijn papieren en mijn gecontroleerd, maar moest °ok een electronische deur - om te zien of ik wa- Ji of explosieven bij me had mijn bewegingen werden televisiecircuits gevolgd, ten derde controle en een ekening in het bezoekers- Piepte een van een af- .1. bediende deur open die medelij k toegang tot het ö«ke gebouw ïn® houding", zegt Yossi to 7™ron. met een schuine CNN-televisie-uitzendin- le gaten houdend, „staat Amerikaanse soldaten gehuld in speciale uniformen en gasmaskers zoeken bescherming bij elkaar tijdens een gas- alarm in de Saudische woestijn. Op weg naar de grens met Irak worden de Amerikaanse troepen regelmatig vanuit de lucht beschoten. - fotoap Van onze verslaggever DEN HAAG - In de Golfoorlog heeft, zoals het nu lijkt, alleen Irak zich schuldig gemaakt aan oorlogsmis drijven. Zo zijn de aanvallen met Scud-raketten op de Israëlische en Saudi-Arabische burgerbevolking in strijd met de regels van het internationale oorlogsrecht. In principe vallen de geallieerde aanval len met precisie-bombardementen op Iraakse strategische installaties, zoals kerncentrales, niet onder die verboden. Alleen als die aanvallen zouden leiden tot grote verliezen onder de burgerbevolking, overtreden de strijdkrachten van de al liantie de regels. Omdat Irak geen enkel protocol in het kader van het Verdrag van Genève over het humanitair oorlogs recht ondertekend heeft, is Nederland in geval van oorlog met Irak daar ook niet rechtens aan gebonden. Dr. F. Kalshoven, oud-hoogleraar huma nitair recht aan de Leidse Universiteit: „Tegenover een tegenstander die onder de gordel werkt, hoef je niet te vechten met zelf een hand op de rug gebonden". Irak heeft de vier Verdragen van Genève in 1949 wel getekend maar nooit bekrach tigd. De aanvullende protocollen van 1977 zijn echter door Irak nooit getekend. Ook Frankrijk heeft dat niet gedaaa De VS en Groot-Brittannië hebben de protocollen wel getekend maar nooit geratificeerd. In een serie voordrachten over volken recht in het hoofdkantoor van het Neder landse Rode Kruis in Den Haag belichtte gistermiddag een reeks van deskundigen het oorlogsrecht. Want 'ook oorlogsvoe ring is onderworpen aan regels'. Steeds moet in een oorlog een compromis gezocht worden tussen militaire nood zaak en handhaving van menselijkheid. In gevechten moet de tegenstander zo min mogelijk leed toegebracht worden. Als Irak op de slagvelden chemische wa pens inzet - mochten de grondstrijd krachten elkaar aanpakken - dan staat het de geallieerden vrij te reageren met gifgassen. Volgens Kalshoven hebben de VS en de coalitiepartners er niet veel be lang biJ als antwoord eveneens chemi sche wapens te gebruikea „Ze hebben voldoende aan de moderne conventionele middelen". Irak heeft in de oorlog met Iran voortdu rend de regels van het oorlogsrecht ge schonden, bijna tot op de laatste dag. Bac teriologische wapens zijn in geen enkele oorlog geoorloofd. Zelfs het bezit ervan is wereldwijd verboden. Met het afvuren van Scud-raketten op Is raëlische steden, schendt Irak het inter nationale (oorlogs)recht op flagrante wij ze. Daar zijn alle deskundigen humani tair en volkenrecht het over eens. Drs A. Delissen, jurist volkenrecht aan de Leidse universiteit: „Als met opzet op niet-militaire doelen wordt gericht, zoals in dit geval om slachtoffers onder de bur gerbevolking te maken en het moreel te breken, is gebruik verboden. Bovendien is met de Scuds niet precies genoeg te rich ten". Volgens de deskundigen vallen de geal lieerde bombardementen tot nu toe bin nen de regels van het oorlogsrecht. Ze worden heel precies op militaire doelen gericht „Zelfs de getallen waarmee Irak komt, bevestigen het idee dat de geal lieerden er alles aan doen de burgerbe volking niet te treffen. Ook is niets uit Irak gemeld over vrijgekomen straling en andere ernstige gevolgen van de bombar dementen op kerncentrales". Kerken en musea vallen ook onder de be scherming van de Conventie en protocol len van Genève. Sluiten van de stuwdam men in de Eufraat en de Tigris op Turks gebied, waar sprake van is, valt op zich niet onder de verboden. Dat geldt pas als de burgers in Irak daar schade door lij den. Saddam Husayn zou nu al, wereldwijd, vervolgd kunnen worden als oorlogsmis dadiger. Kalshoven: „Hij is als opperbe velhebber verantwoordelijk voor het ge bruik van chemische wapens in zijn vo rige oorlog. Dat is een algemeen oorlogs misdrijf. Als hij ooit op vakantie in Zand- voort zou komen, kunnen wij hem oppak ken en berechten". Als Saddam Kuwayt en de oorlog niet wil opgeven en zich in onderaardse bunkers opsluit, mogen de geallieerden hem en andere militaire doelen, zoals vliegtuigen in bunkers, genadeloos aanvallen. Kalshoven: „Hoe beter de ene partij zich beschermt, hoe dieper zijn bunkers en hoe harder het staal van zijn tanks, hoe har der in de oorlog de middelen ook mogen zijn om de tegenstander aan te pakken. De regel van proportionaliteit". Met de behandeling van de gevangen ge nomen geallieerde piloten overtreedt Irak alle rechtsregels. Als krijgsgevangenen moeten zij direct overgebracht worden naar veilige kampen waar zij even goed behandeld moeten worden als de eigen burgers. Zij mogen niet in gijzeling wor den genomen, bij voorbeeld om te dienen als menselijk schild tegen bombardemen ten of aanvallen. Ook mogen zij niet vertoond worden aan het publiek. Ondervraging mag, maar uitsluitend op beleefde wijze en niet on der dwang. Omdat zij ontwapend en ge vangen genomen zijn, mogen krijgsge vangenen niet langer als vijand, maar daarentegen menselijk behandeld wor den. Hun aanwezigheid moet onmiddel lijk gemeld worden bij het Rode Kruis of de Rode Halve Maan. In Irak is een internationale commissie van het Rode Kruis aanwezig, nog als na sleep van de oorlog Irak - Iran. Dagelijks oefent het Rode Kruis druk uit op Irak, de krijgsgevangen piloten te kunnen achter halen en bezoeken. Dat is door de Iraakse autoriteiten nog niet toegestaan. Het Rode Kruis zal proberen de piloten weg te krijgen bij de strategische doelen. Volgens de regels van het oorlogsrecht heeft Israël het volste recht, een tegen aanval te doen op Irak. Israël is aange vallen, niet militair maar gericht op bur gers, terwijl het land geen partij in het conflict was. In het volkenrecht zijn zelfs argumenten te vinden dat Israël als re presaille vergeldingsaanvallen mag doen op de Iraakse burgerbevolking, al noe men deskundigen oorlogsrecht dat 'dom en slecht'. Door Marja Klein Obbink BREDA - Bij het Riagg in Breda komen in deze oor logsdagen minder meldin gen binnen van mensen die in psychische proble men verkeren. „Het is mogelijk dat de men sen nu hun eigen problemen gaan relativeren", zegt maat schappelijk werker en coördi nator A. Wijdeven van het crisiscentrum. Wel is het zo dat mensen in extreme crisissituaties nu de oorlog in hun problemen be trekken. Maar de problemen zelf waren er al. In de eerste week van de oor log zijn bij het Riagg onge veer tien tot twaalf tele foontjes binnengekomen van mensen die zich willen aan melden voor een gesprek. In een doorsnee-week gaat het om 16 tot 18 telefoontjes. Wij deven: „Het begint op te val len. Echt duidelijke oorzaken zijn er niet te vinden, want het is niet onderzocht. Maar ik heb hier al uitgesproken dat de Golfoorlog een rol zou kunnen spelen. De mensen gaan hun eigen problemen relativeren. Het is bekend dat in de Tweede Wereldoorlog de psychiatrische inrichtin gen leegliepen". Voor mensen in extreme cri sissituaties geldt dat zij de oorlog nu in hun problemen betrekken. Wijdeven: „Men sen die psychotisch zijn wor den nu bevestigd in hun idee dat er overal onheil is. Dat is een bekend verschijnsel. Stel dat er in de wereld opeens een grote angst voor aids bestaat, dan krijgen wij hier mensen binnen met een aidsfobie. Nu zijn er mensen die de chemi sche oorlogsvoering in hun waanwereld betrekken". De afgelopen week kreeg het Riagg te maken met een man die zo snel mogelijk naar de Alpen wilde vertrekken. Hij had uitgerekend dat de berg keten een goede bescherming zou bieden tegen de gifgassen uit het oosten. „Zo komt die angst tot uiting", aldus Wij deven. Een ander voorbeeld is dat van een cliënte die bij het zien van de beelden van de bom bardementen op Rotterdam geconfronteerd werd met ge beurtenissen die speelden op zeer jonge leeftijd. Zij had die in haar herinnering wegge duwd. Wijdeven kan zich uit de af gelopen week niet meer dan drie van deze concretere 'oor- logsgevallen' herinneren. „Bedenk daarbij dat het ge wone aantal aanmeldingen daalt en je kunt voorzichtig concluderen dat de oorlog de eigen psychische problemen minder erg doet lijken", aldus Wijdeven. Hij vervalt in vak jargon als hij zegt dat in deze moeilijke tijden 'de mensen teruggrijpen op reddingsme chanismen vanuit zichzelf'. De wasmachine heeft deze Israëli nog kunnen redden uit zijn woning in Tel Aviv. Een Iraakse Scud-Raket vernielde zijn huis. - fotoap MANAMA (AP) - Ten zuiden van de kust van Kuwayt zijn twee olievlekken waargenomen, zo hebben de Saudi-Arabische autoriteiten gistermiddag bekend gemaakt. Enkele uren daar voor maakte Irak bekend dat geallieerde vliegtuigen twee Iraakse tankers hadden aangevallen, waardoor 'grote hoeveel heden' olie in zee gestroomd zouden zijn. Volgens de milieu- en weerdienst van Saudi-Arabie is een van de olievlekken gezien in de buurt van de Saudische stad Khafji, aan de grens met Kuwayt. De andere bewoog in zuidelijke richting in de buurt van het Saudi-Arabische olieveld Safa- niya. UTRECHT (ANP) - Het Nederlands Centrum voor Buitenlan ders (NCB) opent volgende week een speciale informatielijn voor de islamitische en arabische gemeenschap in Nederland. Volgens het NCB komen op tal van plaatsen in ons land Tur ken en Marokkanen in problemen door het uitbreken van de Golfoorlog. Mensen zijn bang en voelen zich bedreigd op school of op hun werk. Bij het NCB is het voorbeeld bekend van een Marokkaan in het zuiden van het land, die door zijn werkgever werd geschorst nadat op de werkvloer discussie ontstond over de Golfoorlog. Ook islamitische vrouwen melden dat zij sinds het uitbreken van de oorlog veel vaker lastig worden gevallen. Veranderin gen in de houding van Nederlanders tegenover Marokkanen werden woensdagavond ook duidelijk na een speciale Marok kaanse uitzending op Radio 5. Volgens eindredacteur A. Laz- rak hebben een paar honderd mensen bezorgd en angstig met de NOS gebeld. In Nederland wonen ongeveer een half miljoen mensen van islamitische afkomst. HILVERSUM (ANP) - De gezamenlijke omroepen zijn bereid één collectieve actie ten behoeve van oorlogsslachtoffers en vluchtelingen in het Golfgebied te steunen. Dat hebben de tv- directeuren van de verschillende omroepen gisteren unaniem beslist. De actie moet onder één noemer en met gebruikmaking van één gironummer worden gevoerd. Verder stellen de omroepen als voorwaarde dat de betrokken hulporganisaties een goed onderbouwd actieplan vervaardigen.De omroepen namen hun besluit na verzoeken van het Rode Kruis, die verklaarde mede namens andere organisaties op te treden. Verder hebben de omroepen verklaard dat zij de situatie in de Golf als een cala miteit beschouwen. Daarom zijn zij bereid de lopende aktie voor het Koningin Juliana Fonds te doorkruisen. BREDA AMMAN - Het is de Nederlandse vredesactivisten nog niet gelukt Irak te verlaten. De vier zitten nog steeds vast in het Al Rasheed hotel in Baghdad. Transport per bus naar Joraanië stuit op veel problemen. Tot voor kort vonden 80 vredesactivisten onderdak in het hotel in Baghdad. Veertien van hen zijn deze week gearriveerd in de Jordaanse hoofdstad Amman. Deze groep bestaat uit Engelsen, Amerikanen, Italianen en mensen uit Nieuw-Zeeland en Indo nesië. Onduidelijk is nog hoeveel vredesactivisten zich in Irak bevinden. Volgens de internationale vredesbeweging waren er veel meer dan 80 in Irak toen de oorlog uitbrak. Alleen al in het grenskamp bij Saudi-Arabië bivakkeerden 80 mensen, terwijl er ook nog een vredeskamp in Baghdad zelf was. AMSTERDAM - De grafische vakbond Druk en Papier (FNV) zal niet meewerken aan nieuwe zondagsedities van dagbladen. In het afgelopen weekeind stemde de bond wel in met de nood zakelijke vergunning voor overwerk. Voorwaarde was dat de grafici vrijwillig meewerkten en de afgesproken loontoeslag ontvingen. De vakbond van grafici vond dat er onder de bij zondere omstandigheden van de Golfoorlog een uitzondering mocht worden gemaakt. Volgens Druk en Papier hebben ka derleden duidelijk gemaakt dat het om een eenmalige zaak moest gaan. In de grafische sector geldt de afspraak dat wer ken op zondag alleen mogelijk is met instemming van de orga nisaties van werkgevers en werknemers. De Krant op Zondag ontduikt de regels door in België te drukken. MAASTRICHT - Het houden van carnavalsoptochten moet een in de Grondwet vastgelegd recht worden. Dat vindt de Maas trichtse Universiteitsdocent mr. R. de Winter. „Als ik al die mensen zie met bordjes en spreuken, dan zie ik toch in de eerste plaats een betoging, die tot doel heeft de plaat selijke politiek en vooral de officiële plaatselijke potentaten aan de kaak te stellen". De Winter is dan ook niet gecharmeerd van de inmenging van drie Limburgse burgemeesters en hun verzoek aan de carna valsbonden om alle optochten op een zacht pitje te zetten. „Zulke betogingen moeten eigenlijk grondwettelijke bescher ming krijgen op grond van artikel 9, dat het grondrecht van vergadering en betoging veilig stelt. „De vraag of openbare, vrolijke optochten moeten doorgaan, als er elders op de werd een bloedige oorlog bezig is, is natuur lijk terecht. Maar, als je er anders tegenaankijkt, dan is het eerder de vraag of burgemeesters überhaupt iets te zeggen mo gen hebben over het al of niet doorgaan van optochten".

de Stem | 1991 | | pagina 3