in oerlil oi rie Deklcei SPORTVROUW VAN HET JAAR LEONTIEN VAN MOORSEL OVER HAAR LOOPBAAN P TERNEUZEN PE STEM EXTRA SPORT VRIJDAG 25 JANUARM991 gj Talent in spe Kaarsen Stiefkindje Trendsetter Regelmaat Niet verliefd Dood Afzien Kaarsen, zweet en een vetvrij dieet Het vrouwen-wielrennen is altijd een stiefkindje geweest. Als geen ander beseft Leontien van Moorsel dat zij nooit de aandacht zal krijgen die Erik Breukink of Adrie van der Poel ten deel valt. Toch is er hoop voor de wereldkampioene achtervolging. „Vrouwen-wielrennen kan bloedmooi zijn". Een interview met de sportvrouw van het jaar, die vroeger liever een jongetje had willen zijn. ak weer op de rails te krijgen I - FOTO DE STEM/COR J. DE BO s weer in beeld. Ruim een ha inerschap bij Terneuzense Bo door het tussentijds op non- ainer Arie Dekker werd hij, 1 die functie voor de rest van h ed Jan Dooms, die inmiddels als trainer kan bogen. r Arie Dekker, maar je weet hoe dl :t meer in een trainer ziet zitten, di len trainer is gemakkelijker wég lelers. Het is het risico dat aan 1 ir hetzelfde geld overkomt mij da op het non-actief stellen van A onder Arie Dekker niet naar tevr an Terneuzen verliepen. Terneuz n bij aanvang van het seizoen, in «moot van de vierde klasse H en j als degradatie ter sprake komt. :ijn plaats of men prestaties eist v s natuurlijk allemaal nog erg vrc heb geen eisen gehoord. Nou heb gen ze best stellen. Als dat maar jen kim je niet meer worden, dat irstand op Axel, maar misschien d i periodetitel. Dan praat ik wel ov tweede maken we geen kans meer ;e zaak zijn. De eerste wedstrijd d idschappelijke duel tegen mijn oui ploeg speelt tweede klasse provi in de vierde klasse hier, maar toe pas en werden volledig overspeel Nu was dat geen wedstrijd om we een aantal vaste krachten mi igen. Ik hoop dat die jonge gasten ej a beweging zonder bal liet Kemzel d moet worden." upporter - Jans Dooms maakte ti( 1 van Temeuzen en verhuisde toe e Kemzeke - ging hij natuurlijk re Doorns: „In de vier wedstrijden dl en al te sterke indruk op mij. Tege ihte ramp en werd met 1-6 verlorei uivingen in verdedigend opzicht va alcheren was niet best. In het due iver, maar dat is een derby en is ee ild voetballers van Vlissingen spee in elkaar met het centrum Meer enveld en in de voorhoede moet eij :ren. Aanvallend loopt er best kwa worden vanuit het middenveld. Da aan gewerkt moeten worden. Ik hel ide voorgeschiedenis met Arie Dek irder zak. Eerst was ik trainer va provinciaal, dan Hoek dat derde ei ser Terneuzense Boys en nu vierde- een knipoog. Tot slot zegt hij: „Mij f maanden. Hoe het daarna verde me nog maar niet in. Primair staa krijgen." mnen handhaven in de tweede - FOTOWIMKOOVMAN- Door Graziella Runchina BOEKEL - Er zijn van die dorpjes, die op het eerste gezicht al tot de verbeelding spreken. Boekei is zo'n plaatsje. Een Brabants kerkdorp met achtduizend inwoners, ingeklemd tussen Uden en Gemert. Het aan de noordrand van de Peel gelegen Boekei is een oase van rust. Wie, weg van de snelweg, het stille dorpje binnenrijdt, waant zich in een lang vervlogen verle den. De oase van rust veranderde het afgelopen jaar in een druk bezocht oord. Boekei stond plotseling in het felle licht van de schijnwerpers. Tientallen journalisten vonden moeiteloos hun weg naar Boekels meest bekende inwoonster. De burge meester wachtte haar op met bloemen bij haar terugkomst uit Japan. Hij heeft immers een wereldkampioene onder zijn burgers. De naam: Leontien van Moorsel. Haar beroep: wielrenster. De inwoners van Boekei ge ven waardevolle aanwijzingen bij het zoeken naar het huis van de Van Moorsels. Ze wijzen ons feilloos de weg naar een enorm boerenwoonhuis. In het rechtergedeelte wonen pa en ma Van Moorsel met dochter Leontien, het andere gedeelte wordt bewoond door een zus van Leontien. Het is klokslag tien uur als we worden verwelkomd door pa Van Moorsel en de hond, die luid blaffend in de deurope ning staat. Mevrouw Van Moorsel zit achter de naaima chine. De woonkamer ziet er opgeruimd uit. De geur van versgezette koffie verspreidt zich door het huis. Het inte rieur is eenvoudig. Een leren bankstel met koperen knoppen en'brede armleuningen neemt het grootste gedeelte van de kamer, in beslag. De rest van de ruimte wordt optimaal benut. Overal staan tafeltjes, vaasjes en beeldjes. Een gemetseld muurtje vormt de afscheiding tussen woonkamer en keuken. Een bonzend geluid verraadt dat er iemand de trap af komt rennert. Leontien komt de ka mer in. Tot in de puntjes ver zorgd. Opgemaakt, een staartje op haar hoofd en sportief ge kleed. Een witte broek, witte coltrui. Ze draagt grote oorbel len en een groot horloge. Om haar hals heeft ze een zilveren kettinkje met een racefietsje eraan. Om ons nog eens extra te herinneren aan die ene grote passie van haar: wielrennen. Als we het prille begin van deze hartstocht willen weten, moeten we ver terug. Het be gon allemaal zo'n twaalf jaar geleden. Leontien was acht jaar en de jongste in een gezin met vijf kinderen. Toen haar broertje Jan zijn racefiets ont groeid was, werd besloten van zijn oude fiets een fietsje voor Leontien te maken. Zo gezegd, zo gedaan. Al op achtjarige leeftijd reed ze haar eerste koersjes en won ze haar eerste prijzen. Een talent in spe kon digde zich aan. Getalenteerd is ze nog steeds, in spe kunnen we weg laten. Twaalf jaar later klimt diezelfde Leontien nog altijd met plezier in het zadel. Het criterium in Boekei -verruilde ze voor de wereldkampioen schappen in Japan. Haar bobby werd haar beroep. We nemen plaats aan tafel, pa schenkt koffie in. Het is bijna half elf. Plotseling herinnert mevrouw Van Moorsel zich, dat ze nog een kaarsje op moet steken. Voor haar andere doch ter, die in Frankrijk een be langrijk sollicitatiegesprek beeft. Kaarsen spelen een sym bolische rol in dit gezin. Het zijn immers kaarsen, die altijd voor haar gebrand hebben op momenten dat Leontien, ver fan huis, streed voor de over winning. Eén van de redenen waarom baar moeder een kaarsje op steekt, is om ervoor te zorgen dat Leontien heelhuids uit de strijd komt. „Een kaars helpt echt. Dat gevoel heb ik steeds. Bij massasprints durf ik veel meer, ik ga gewoon door de berm. Ik ben heel erg bang in de afdalingen. Als ik het wed- strijdprogramma weet, bel ik ook altijd meteen naar huis. Ma steekt dan een kaarsje voor me op en dan denk ik in die af dalingen, dat ik niet zo snel hoef te remmen, want het kaarsje brandt toch". In elk interview komt de rol van haar ouders naar voren. Pa en ma Van Moorsel waken angstvallig over hun jongste dochter. „Internationaal zou ik zonder hun hulp niet aan de top gekomen zijn. Ik kon met hen praten als ik in een diep dal zat. Als je gaat lijnen, ben je niet de gemakkelijkste en ma zorgde dan dat ik toch altijd op mijn wenken bediend werd. Al leen had ik het niet op kunnen brengen". Ze zit hier nu aan tafel, een meisje van twintig met een ma nier van leven die veel verschilt van het leven dat haar leef tijdsgenoten leiden. „Ik pro beer zoveel mogelijk te doen wat ik echt leuk vind. Fietsen dus. Daarbij doe ik een cursus Frans en Engels en werk ik op maandagochtend en vrijdag middag bij de plaatselijke Al- bert Heyn. Er zijn ook meisjes van twintig die nog studeren of die al veertig uur werken. Dat is een keus die ik respecteer. Toch vind ik de verantwoor ding die op mijn schouders ligt groot. De tol die je moet beta len is hoog. Al die openingen,, prijsuitreikingen en presenta ties waarvoor ik gevraagd word, leggen enorm beslag op me In de wintermaanden heeft Leontien naast haar strakke schema toch nog tijd voor ont spanning. „Ik ga in het week einde met vrienden en vrien dinnen naar de disco. Dan ben ik gewoon Leontien, die met een Spa'tje aan de bar staat en lekker gaat dansen". Leontien van Moorsel en haar moeder steken een kaarsje op. Kaarsen spelen een symbolische rol in het gezin. Vrouwen-wielrennen is lang een stiefkindje geweest. Esthe tisch niet verantwoord, vonden veel mannen. Te dikke vrou wen met zwetende lijven op een racefiets. Het vormde het beeld dat jarenlang geprojec teerd werd. De vrouwen fiets ten altijd in de schaduw van hun mannelijke collega's. Waar zij faalden, slaagden de man nen. „Een beeld dat langzaam verandert", vindt Leontien. „Zoveel publiciteit als het vrouwen-wielrennen op dit moment krijgt, heeft het nog nooit gehad. Het is misschien wel een mannensport, maar je moet er als meiske uit blijven zien. Jezelf goed verzorgen, dat deed ik van tevoren ook, dus dat blijf ik doen. Voor de wed strijd, tijdens de training, ik voel ir a zelf dan veel lekkerder. Eerst werd ik uitgelachen in de kleedkamer, omdat ik de enige was die zich opmaakte. Nu "krijg ik steeds meer navolging. Ik vind dat vrouwen-wielren nen er heel mooi uit kan zien. Je bedrijft tenslotte topsport en waarom zou een vrouw niet onder het zweet en onder het snot mogen zitten? Waarom zou dat een stom gezicht zijn?" Van Moorsel is in dit opzicht zeker een trendsetter geweest in het vrouwenpeloton. Ze was de eerste vrouw die begon met een vetvrij dieet. In combinatie met een strak trainingspro gramma heeft dit ervoor ge zorgd dat Leontien in twee maanden tijd dertien kilo is af gevallen. Piet Hoekstra, haar coach, is de initiator geweest van dit alles. „Als je een mannensport wilt bedrijven en mee wilt aan de top, zul je er een heleboel voor moeten laten. Je zult heel ge disciplineerd te werk moeten gaan. Een strak trainings schema en een vetvrij dieet zijn hier de belangrijkste onderde len van". Van onnadenkende alleseter veranderde Leontien in een kieskeurige gezondheidsfreak. Haar eetgewoontes werden drastisch aangepast. „Vroeger at ik alles: chips, frites en cho colade maakten deel uit van mijn dagelijkse menu. Nu eet ik nog steeds heel veel, maar allemaal heel mager. Ik begin s'ochtends met een halve liter yoghurt met veel vers fruit en cornflakes, 's middags vier bo terhammen met veel rauwkost. Mijn avondeten bestaat voor namelijk uit groente, wel 750 gram, soms een stukje gegrild vlees of vis, niet eens altijd. Mager soepje vooraf. En weer die halve liter yoghurt met in houd als-toetje. Het is niet al tijd even gemakkelijk, maar ik weet waarvoor ik het doe. Ik word zo snel dik. In de Tour de Feminin heb ik twee weken met de pot meegegeten. Ik was vier kilo aangekomen". Behalve een dieet volgt ze een heel strak trainingsprogram ma. „Regelmaat is ontzettend belangrijk in mijn leven. Vroeg naar bed, om half acht sta ik weer op en dan begint mijn training. Minimaal drie uur per dag. Veel oefeningen, rekken, strekken, opdrukken, buik spieroefeningen, daarna de ho me-trainer op of hardlopen. Iedere dag weer. Ik probeer dit programma zoveel mogelijk 's ochtens af te werken. Dan heb ik 's middags tijd voor andere dingen. Het is hier zo druk de laatste tijd. Gemiddeld drie keer per week komen journa listen over de vloer. Ik mag toch niet meer klagen, het vrouwen-wielrennen staat in het middelpunt van de belang stelling. Echt een middag voor mezelf heb ik niet vaak meer. Soms ga ik naar de sport school, af een toe een uurtje studeren". Pa én ma vallen hun dochter bij. „Het komt maar zelden voor dat ze 's avonds eens een uurtje bij "ons op de bank zit". Een tocht door het huis toont ons de plaats waar Leontien haar inspanningen levert. In het washok staat tussen was machine, diepvriezer en stapels wasgoed de home-trainer waar Leontien honderden kilometers per week op traint. Is er nu veel veranderd voor de ouders van de wereldkam pioene en sportvrouw van het jaar? Is Leontien nog gewoon de Leontien die ze altijd ge weest is? Haast tegelijk begin nen vader en moeder te spre ken. „Dat ze gewoon blijft, is het credo dat hier in huis geldt. Niks geen kapsones". Moeder Van Moorsel maakt een jurk voor Leontien. - FOTO DE LIMBURGER Moeder Van Moorsel gaat drif tig te keer op haar naaimachi ne. Het zoemende geluid klinkt boven ons gesprek uit. Ze is be zig aan een jurk voor Leontien. „Kleding is altijd een grote hobby van me geweest", zegt Leontien. „Ik heb er altijd veel geld aan besteed. Winkelen, heerlijk! Steeds iets anders dragen, omdat ik representatief moet zijn. Hoewel, gisteren moest ik ergens naar toe en toen ben ik gewoon in jogging pak gegaan". „Ze hebben portretfoto's van me gemaakt bij Penthouse. In eerste instantie werd ik bena derd om in een badpak op een racefiets te gaan zitten. Maar dat zie ik niet zitten. Er zullen ongetwijfeld mensen zijn die het mooi vinden, maar het heeft weinig met fietsen te ma ken". Pa en ma: „Onze Tinus gaat toch niet in een badpak op een racefiets zitten".Toen ze nog een klein meisje was, werd het van Leontien Tinus. „Ik wilde vroeger heel graag een jongetje zijn, vandaar die naam". „Vaste verkering heb ik niet. Ik ben ook nog nooit heel erg ver liefd geweest. Ik heb wel meer dan twee jaar een vriend ge had. Die jongen fietste zelf ook en wilde niet hebben, dat ik op de baan ging rijden. Maar ik wilde dat al zo lang, die ach tervolging leek me zo mooi. Daar ben ik toen niet aan be gonnen, omdat hij dat niet wil de. Uiteindelijk heb ik voor mezelf gekozen. Ik voelde dat ik het moest doen. Ik ben blij dat ik me niet heb laten weer houden door hem. Echt ver liefd ben ik dus nog nooit ge weest. Ik denk ook niet dat ik hier open voor sta op dit mo ment. Ik ben zo geconcentreerd met mijn sport bezig, dat die gevoelens misschien helemaal geen kans bij mij krijgen. Men sen die topsport bedrijven, zijn heel vaak grote egoïsten: ik moet het maken. Ik baal dan best wel eens van mezelf. Ik ben dan bezig met NK's en WK's en heb helemaal geen aandacht meer voor mijn ouders of voor wie dan ook. Ik ben dan prikkelbaar, snel geïr riteerd. Mijn ouders hebben heel wat te stellen met me. Als ik thuiskom en het eten staat niet klaar, dan kan ik zö uit vallen en na een paar minuten heb ik dan weer spijt. Gelukkig tonen mijn ouders een hoop be grip". Jeannie Longo en Maria Ca- nins zijn de voorgangsters van Leontien van Moorsel. „Ik heb ze beiden nog gekend. Met - FOTO DE LIMBURGER Longo heb ik zelfs nog ge koerst. Wat ze presteerde, was natuurlijk ontzettend knap, maar als mens vond ik haar niet sympathiek. Maria Can- nins maakte met iedereen een praatje, Jeannie Longo zei nooit iets tegen iemand". De wielerwereld werd in augustus 1988 opgeschrikt door de dood van Connie Meyer. „Op het moment dat het gebeurde, zaten we in de Coors Classic in Amerika", ver telt Leontien, „een vriendin van Connie, Monica de Waal, was bij ons. De volgende dag moesten we gewoon verder. We hadden een klimtijdrit. Nou, je kunt niet in woorden omschrij ven hoe wij ons voelden. Iedere keer als we een col opgingen en de hartslag ging omhoog, zaten we in angst". Hoewel Leontien natuurlijk een speciale positie binnen de nationale selectie inneemt, heeft ze niet het idee dat ze wordt voorgetrokken. „Als ik het zou merken, zou ik er met een iets van zeggen. Ik vind dat iedereen op deze wereld gelijk is, of het nu een vuilnisman is of een directeur". De grootste teleurstelling in haar sportloopbaan is dat ze een dag voor het wereldkam pioenschap op de weg in Japan ziek werd. „Op woensdag werd ik wereldkampioene, op vrij dag lag ik doodziek op bed. Ik voelde me zö ellendig. Duizen den kilometers van huis, zon der mijn ouders. Ik was ook zo diep gegaan in die ploegentijd rit. Ik wilde me honderd pro cent geven, ook voor de andere drie meisjes in mijn ploeg. Op die momenten merk je pas hoe dicht verdriet en vreugde bij elkaar liggen", Gianni Bugno zei ooit in een interview dat sport een goede voorbereiding op het leven zelf is. Je leert strijden, doorzetten, afzien. Na je sportloopbaan kun je de nodige levenslessen uit je carrière hebben getrok ken. Geldt dat ook voor Leon tien? „Ja, ik denk dat het heel karakterbepalend is. Wij ko men overal, zien wat er in de wereld te koop is. Ik ben de dingen ook veel meer gaan waarderen. Toen ik koersen reed in de voormalige DDR, wist ik niet wat me overkwam. Ik stond op het punt mijn wiel- renkleren uit te trekken en aan die mensen te geven". Het interview loopt ten ein de. Leontien moet weg. Naar de supermarkt. Ze moet assis teren bij een prijsuitreiking. Mensen mogen met haar hulp in één minuut zoveel mogelijk in hun karretje laden. De last van haar roem.

de Stem | 1991 | | pagina 11