PLAN TERNEUZEN OM HEN BETER VOOR TE BEREIDEN OP ONDERWIJS De Wiekslag feestelijk heropend Beroepenmanifestatie De Vaart Terneuzen Schakelopleiding techniek voor meisjes en vrouwen MARKTEN Hoofdpostkantoor in Terneuzen blijft in oorspronkelijke vorm Omdat scherven lang niet altijd geluk brengen DE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 19 JANUAR11991 Dertiental koopwoningen in Sluis Carnavalsfeest nweg 4, Vlissingen. Janneke Dierx school reikt certificaten uit Roofoverval op sexshop Sas van Gent Patronaatsgebouw 'blok aan been' rrit T16 n modern middel- srwarming - lucht- .werken - energie- eet- en regeltech- voeren van licht-, in de utiliteitssec- it u richten aan: ereldwijd opererende ganisatie is meer dan e divisies, sposabe/s - iIpse apparatuur, op korte termijn uoor iupport-team gezocht deze funktionaris in n. Tot de werkzaam- apparatuur onze afnemers op MTS-niveau; bij ijd van circa 25 jaar; in een soortgelijke secundaire arbeids- privé gebruikt mag en afwisselende baan lagende funktie, dan Opvang allochtone kinderen Van onze verslaggever TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen wil een plan ontwikkelen om al lochtone kinderen tot vier jaar beter voor te bereiden op het basisonder wijs- Er ligt al een plan van een provinciale werkgroep voor kinderopvang van al lochtone kinderen in de zogenaamde 'voorschoolse leeftijd' dat betrekking I heeft op drie Zeeuwse gemeenten. Die gemeenten zijn Vlissingen, Middelburg en Terneuzen. Het plan kost voor die drie gemeenten rond de driehonderdduizend gulden. Wethouder A. Stahl-Hemelsoet van Ter- neuzen wil op korte termijn rond de tafel gaan zitten met vertegenwoordigers van het peuterspeelzaalwerk, de kinderdagverblij ven, scholen en mogelijk ook de consultatie- bureau's om te praten over het project. „Globaal genomen kost het plan drie ton", aldus wethouder Stahl-Hemelsoet. „Maar het kan plaatselijk ingevuld worden, afhankelijk van de plaatselijke situatie. Het is wel heel duidelijk dat we niet voor een dubbeltje op de eerste rang kunnen zitten." Er zijn wat subsidieregelingen voor de op vang van allochtone kinderen in kinderdag verblijven. „Landelijk gezien is dat dertien miljoen gulden geloof ik." In welke mate Terneuzen daarvan kan profiteren is vol gens de wethouder echter nog niet duide lijk. Het provinciale plan voor opvang van al lochtone kinderen beoogt die groep beter voor te bereiden op het onderwijs. „Door al lerlei activiteiten, zoals het leren omgaan met speelgoed en dergelijke. De bedoeling van het plan is dat allochtone kinderen geen achterstand ten opzichte van andere kinderen hebben als ze naar school gaan", legt wethouder Stahl-Hemelsoet uit. Een gesprek met alle betrokken instanties moet aan het licht brengen hoe een en an der in Terneuzen het beste kan worden aan gepakt. „Uiteindelijk is het een zaak van de betrokkenen zelf. De mensen moeten het zelf doen. Daarom willen we nu samen kij ken wat voor plan we kunnen maken." I Van onze verslaggever SLUIS - Achter de molen i de Grote Maagdenstraat ju Sluis worden dertien I koopwoningen gebouwd. Op I ket perceel bevindt zich mo- 1 menteel het parkeerterrein 'Du Fossé'. De gemeente heeft nog wat kleine stukjes benodigde grond I in bezit. Deze grond wordt aan i de bouwer verkocht. Met de aan- I nemer wordt tevens een exploi- I tatieovereenkomst afgesloten I pmdat de gemeente een stukje zekerheid wil hebben. Er moet immers nog een stukje weg wor- i aangelegd en de gemeente I wil niet graag voor die kosten in aanmerking komen. Op financieel gebied heeft Sluis overigens een meevaller. De jaarrekening over '89 ver- mt een batig saldo van 1418.000 gulden. Een deel van het d wordt opzij gezet voor de I huisvesting van de secretarie. Zoals bekend is het pand naast t stadskantoor aan de Groote Markt aangekocht. Dit jaar be lt de verbouwing. Het is nog I niet bekend waneer het nieuwe gemeentelijke onderkomen klaar is. De tekeningen moeten immers nog worden gemaakt. De kinderen van basisschool De Wiekslag namen gisteren, samen met wethouder van onderwijs W. de Zeeuw van de ge meente Terneuzen, hun vernieuwde schoolgebouw officieel in gebruik. De Zeeuw (tweede van rechts op de foto) onthulde in de school een wandversiering en verzamelde vervolgens op het school plein de scholieren van De Wiekslag om zich heen. Op zijn te ken lieten de kinderen massaal een ballon op, want ter gele genheid van de heropening van de school was er een ballon nenwedstrijd. De Wiekslag is voor een bedrag van 180.000 gulden gereno veerd. Het hele gebouw werd grondig opgeknapt en ook kreeg de school nieuw meubilair. De Wiekslag is samengegaan met de basisschool De Toverfluit. Het is de laatste van de geïnter- greerde Terneuzense scholen die vebouwd zijn. De Wiekslag telt 123 leerlingen. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Janneke Dierxschool in Terneuzen start in maart met een schakelopleiding om de achterstand van meisjes en vrouwen op technisch gebied weg te werken. In vroeger dagen lag Sint Anna ter Muiden zeer gunstig aan het Zwin. Door verzanding en oorlog ging de stad ten onder en fungeerde nog slechts als grensdorp. In onze dagen 's het stadje geheel beschermd. 1 be nederzetting Mude' wordt voorde eerste maal inde geschiedenis gemeld in verband met 'f' een inval van een"i' 1/ Engelse vloot in 12Ï3. e nederzetting groeide snel uit en er ""'wikkelde zich in deze voorhaven van Brugge een levendige - - - ""del. In1241 verkreeg Mude stadsrechten. Hoe bloeiend Mude in de lie eeuw was blijkt J 1,'nssg.'/ - bijvoorbeeld uit het feit dat de stad een 25-tal gilden telde. Door voortgaande verzanding raakte Mude in het begin van de 15e eeuw in een zeer desolate toestand waarna in de 16e eeuw de verwoestende overstromingen \en vernielingen van de Tachtigjarige Oorlog volgden. De cursus is bedoeld om proble men tijdens een technische oplei ding te voorkomen. Veel technische opleidingen gaan namelijk uit van een be paalde niveaukennis. Dat bete kent dat veel meisjes en vrouwen zich niet op hun gemak voelen in zo'n opleiding. Tijdens de cursus, die veertien weken duurt, krijgen de cursis ten één dag praktijkles op het Centrum Beroepsopleiding Be roepsleven. Daarnaast krijgen ze twee dagen les in tekenen en te kening lezen, wiskunde, basis kennis automatisering, natuur kunde/mechanica en materiaal- en gereedschapsleer. Bovendien biedt de Janneke Dierxschool hulp bij studievaardigheden. Meisjes of vrouwen die meet willen weten over de opleiding, kunnen contact opnemen met Leny van de Heuvel of Ellen Gerritse van de Janneke Dierx school in Terneuzen. De cursus start op 18 maart. Van onze correspondente NIEUW-NAMEN - In verband met het 22-jarig bestaan van de carnavalsvereniging De Mol len, houdt die vereniging van daag een groot carnavalsbal in gemeenschapscentrum De Kauter. De avond bgint om 20.30 uur. 1184) 8.92.92. Maar tot 1880 handhaafde het stadje zich als zelfstandige gemeente. AMSTERDAM, 18 jan. - Aardap- tracten levering mei tegen 39,30- peltermijnmarkt. In Bintje 50mm 38,80 en 45 contracten levering werden 255 contracten verhandeld juni tegen ƒ41,50. De stemming levering april tegen een prijs van was voor alle drie de leveringen 36,30-35,80 per 100 kg, 59 con- prijshoudend. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het hoofd postkantoor van de PTT aan de Alvarezlaan in Ter neuzen blijft in zijn oor spronkelijke vorm behou den. Dat zijn de vakorgani saties en directie van de PTT Post gisteren overeen gekomen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat ook het kantoor aan de Alvarezlaan, net als vijftien andere vestigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen, 'gede gradeerd' zou worden tot post agentschap. „We hebben het kantoor gelukkig weten te red den. De afstand tussen De Markt en de Alvarezlaan werd ook door de directie te ver ge vonden", aldus J.G. Welleman directeur van het hoofdpost kantoor in Terneuzen. De gevolgen van de reorga nisatie bij de PTT voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn volgens de directeur van het hoofdpostkantoor in Terneu zen, J.G. Welleman niet schok kend. Tussen nu en 1994 wor den vijftien eigen vestigingen van de PTT omgezet in post agentschappen. Het gaat om de vestigingen in Hoek, Philip pine, Sluiskil, Zaamslag, Clin- ge, Sint Jansteen, Koewacht, Vogelwaarde, Biervliet. Cad- zand, Groede, Hoofdplaat, Schoondijke, IJzendijke en Aardenburg. Volgens Welleman gaan de gebruikers er op vooruit. De postagenschappen worden op gewaardeerd. „Zij krijgen een volledig pakket". Zij gaan er ook wat de openingstijden be treft op vooruit. Welleman: „De postagentschappen zijn geopend van 9.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur. Dat zijn betere openingstijden dan Van onze verslaggever TERNEUZEN - De technische school De Vaart uit Terneuzen organiseert op donderdag 31 januari en vrijdag 1 februari een beroepenmanifestatie. De school presenteert zich tijdens deze dagen aan personeel en leerlingen van de basisscholen, hun ouders, het bedrijfsleven en andere belangstellenden. Het centrale thema voor de ma nifestatie is dit jaar 'Techniek in de negentiger jaren'. Scholengemeenschap De Vaart verzorgt opleidingen in de volgende vakrichtingen: bouw techniek, consumptieve tech niek, electrotechniek, installatie- en procestechniek, mechanische techniek en motorvoertuigen techniek. Op de open dagen laten de leerlingen van deze richtingen in de praktijklokalen zien hoe hun opleiding eruit ziet. Overdag verwacht De Vaart ongeveer zes honderd leerlingen en leerkrach- Van onze correspondent TERNEUZEN- Aan de Jan neke Dierxschool in Terneu zen werden gisteren certifica ten uitgereikt aan de cursis ten van de opleiding com mercieel medewerkster en fi nancieel administratief tweede leerjaar. Hoofd van de opleidingen, Mw N. van Kaathoven, zei in haar toespraak blij te zijn met de be haalde resultaten. „De vrouwen- vakscholing werkt en levert goede resultaten op. Daarom moeten de opleidingen zowel landelijk als plaatselijk blijven bestaan in deze vorm. We kun nen nog vier jaar op deze manier verder gaan. Dan wil men dat wij integreren met andere be staande opleidingsscholen. De groep die de school nu verlaat is uniek. Zes cursisten veriaten de school met het praktijkdiploma boekhouden op zak en zes an dere dames zijn geslaagd als commercieel medewerkster". Coördinator van de CM oplei ding, Mw. I. Frencken. stond stil bij de goede studieresultaten. „Het aantal geslaagden bedraagt bij beide opleidingen bedraagt 80 procent. Een van de cursisten heeft reeds een baan aangeboden gekregen." Geslaagden praktijk diploma boekhouden: A. Bakkum, T. Greet- man, A.Beaufort, C. Lukasse, J.van Leeuwen, G. Bergers Commercieel medewerkster: S. Moes, I. de Decker, E. van der Klein, U. Simpelaar, J. van Broeck, W. Op eneer 'erklaring CM: G. Martijn, J. Groen, O. Penraat, E. Bakker Praktijk diploma marketing: J. van Broeck, E. van der Klein, O. Pen- raat, W.Oppeneer, U. Simpelaar, S. Moes, I.de Decker Algemene correspondentie: J. van Broeck, E.v.d. Klein, O.Penraat, P< Vi Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De donderdagavond laat bij een roofover val gewonde verkoper van een sexshop aan de Ooststraat in Sas van Gent mocht gistermorgen ziekenhuis De Honte weer verlaten. Hij was de avond daarvoor opgenomen met ernstige snijwonden aan het hoofd, toen hij bij een worsteling met twee gewapende roofover vallers door een ruit werd gedrukt. De overvallers eisten geld nadat zij de winkel waren binnenge drongen. Op dat moment waren alleen de verkoper en zijn echtge note aanwezig. Na de worsteling deden de indringers een greep in de kas en vertrokken met een klein bedrag in een grijze auto, vermoede lijk richting België. Het was voor de tweede keer in zes weken dat deze winkel werd overvallen. Volgens een politiewoordvoerder blijkt uit het signale ment dat de overvallers niet dezelfde waren als de vorige keer. ten van de basisscholen. De ba sisscholen kunnen meedoen aan een wedstrijd met een vrij op dracht met als thema 'Techniek in de jaren negentig'. Ze kunnen daarvoor tot 1 maart per school maximaal drie werkstukken in leveren. De leerlingen van De Vaart werken op dit moment tijdens de lessen algemene vorming aan de samenstelling van een tentoon stelling rond het thema van de beroepenmanifestatie. Behalve de presentatie van de opleidingen van de school wer ken ook een aantal instanties en bedrijven mee aan de beroepen manifestatie, dié op-een of an dere manier pen binding hebben met de school.' Zo verleent de Stichting Opleiding Metaalbe drijven medewerking en zijn de Bovag (motorvoertuigen), Uneto (electrotechniek), Hydro Agri, Dow en Zeeland Supply present. Bovendien zijn er enkele stands ingericht waar leerlingen en ouders geadviseerd worden over vervolgstudie, arbeidsmarkt en emancipatie. Het Gewestelijk Arbeids Bureau (GAB) Terneu zen, het Leerlingwezen, Meisjes en Techniek, en de medezeggen schapsraad en het schooldeka- naat van De Vaart verzorgen die informatie. De openingstijden van de open dagen op De Vaart zijn donderdag 31 januari en vrijdag 1 februari van 19.00 uur tot 21.00 uur. EEDE - Via het parochieblad 'Rond de toren' heeft het kerkbestuur van Eede zich tot alle parochianen gericht met het verzoek om de ge dachten eens te laten gaan over de toekomst van het pa tronaatsgebouw. Het patronaatsgebouw in Eede werd gebouwd in 1949. Eens was het een dorpshuis, 'de zaal' van Eede. Nu staat het er kaal en troosteloos bij. Het gebouw aan het Dorpsplein verkeert nog in goede staat, maar is voor velen een doorn in het oog en voor het kerkbestuur van Eede een 'blok aan het been'. 'Waarvoor kan dit gebouw nog dienen of komt het in aan merking voor de sloop?' Zo vraagt het kerkbestuur zich af. Iedere suggestie is welkom bij het bestuur. De verwezenlijking van een voorstel hangt tenslotte af van de goedkeuring van het bisdom Breda. (ADVERTENTIE) Erkend Uneto Bfcill Beveiligings- ^•5^ Installateur Elektronische beveiliging Oranjestraat 5 Tel. 01155-2710

de Stem | 1991 | | pagina 25