4K Kwart miljoen voor De Jong als NOS-baas 'Loonmatiging bij hogere lasten' 1 Je^eiya Haagse vruchtencocktail FNV-VOORZITTER STEKELENBURG MAANT BONDEN TOT INGETOGENHEID SE Stem commentaar Pronk: 2 kwartjes per gulden voor Afrika Machtsgreep 'ketters' splijt Evangelische Hogeschool BINNENLAND Klaarheid gevraagd DE STEM BINNENLAND DINSDAG 8 JANUAR11991 T28 KABINET EENS OVER VOORDRACHT, HALVEERT VOORGENOMEN SALARIS DEN HAAG - Een eventuele verhoging van pre mies en belastingen mag er niet toe leiden dat de FNV-bonden bij de komende CAO-onderhande- lingen hun looneisen opschroeven. Carnaval en de Golf Man uit Brugge bekent moord vrouw Oostburg i^§§81i« NIEUWSOVERZICHT Zes doden bij ongeluk op A4 Ledental FNV-bonden blijft stijgen Celstraf voor oplichting Heijn Rechter beslist over lading Gur Mariner Shell verlaagt dieselprijs Brabantse bedden voor Golfgewonden Geen mariniers naar Golf omdat de EG-bepalin- zo'n stap slechts toelaten roste van zeer dure voor ngen. ■waarde is dat binnen- en inlandse weggebruikers zwaar worden belast, ens het weekblad wordt /entuele accijnsverhoging rie min of meer gelijke n opgedeeld: een voor de en in de vroegere DDR, voor de Reichsbahn (de rwegen in de ex-DDR) en voor verbetering van het onale openbare vervoer, cieel ging het in Bonn gis- ti om het regeerakkoord de departementen econo- :he zaken, onderzoek en nologie, en landbouw, ruit mochten nauwelijks lieten worden verwacht, feitelijke thema, dat ofi- 1 pas voor vandaag op de ïda staat, was echter blij de gesprekken in de idelgangen allesoverheer- l: de financiering van de se eenheid. steeds wil de nieuwe isregering straks zonder stingverhogingen met de nciering uitkomen. Die riezingsbelofte zal echter :ijn minst in een heel an- model moeten worden ge- ngen dan ze had bij haar lentatie. heet officieel geen belas- verhoging, maar een forse enverzwaring staat alle foonbezitters in Duitsland vachten. Het pas van de idespost afgescheiden itstelefoonbedrijf Telekom ït dit jaar uit zijn winst miljard mark (5,65 mil- 1 gulden) afdragen aan de dsregering ter financie- van de Duitse eenheid. een interview heeft Tele- n-directeur Helmut Wicke ot grote ergernis van de litieonderhandelaars in m - al laten weten dat zo'n racht onvermijdelijk tot ïzienlijk hogere telefoonta- /en zal leiden, vel het basistarief als de prekskosten voor lokale en ;rlokale gesprekken zullen eten stijgen. Een lokale ge- ekseenheid zal volgens cke van acht tot zes minu- moeten worden terugge- icht. De internationale ge- ekskosten zullen vermoe- ijk niet stijgen, omdat ze al hoog zijn in vergelijking de tarieven in andere den. dit moment weet niemand it er precies gaat gebeuren, t nu toe gaat het in Bonn g hoofdzakelijk om het zoe- ti naar melkkoeien. dntig miljard mark zou nnen worden gehaald uit verhoging van de WW- :mies, acht miljard uit he iligingen op defensie en ze- miljard uit het schrappen a subsidies en sociale struc- irwijzi gingen. Wi De Jong - foto anp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Max de Jong krijgt als nieuwe voorzitter van de NOS een jaarsalaris dat een goede 240.000 bedraagt. Dat is de helft van wat minister D'An- cona (WVC) De Jong oorspronkelijk had willen geven. De Jongs voorganger Van der Reijden verdiende een kleine twee ton als NOS-baas, een salaris dat onge veer overeenkwam met dat van een mi nister. De ministerraad heeft gisteren besloten de voormalig voorzitter van de hoofddi rectie van de Perscombinatie bij konin gin Beatrix voor te dragen. Na afloop van de ministerraad wilde de woord voerder van premier Lubbers niet offi cieel meedelen wat De Jongs inkomen zou worden. De Jong wordt voor een periode van vijf jaar benoemd. Ook dat wijkt af van het oorspronkelijke plan om de nieuwe voorzitter voor een periode van slechts drie jaar aan te wijzen. Het CDA stemt, hoewel niet enthousiast, in met de benoeming van De Jong. Vooral het feit dat de nieuwe NOS-baas aanzienlijk minder gaat verdienen dan oorspronkelijk de bedoeling, heeft de christen-democraten uiteindelijk over de streep getrokken. Vlak voor Kerst mis, toen De Jongs kandidatuur in het kabinet voor het eerst aan de orde kwam, had de CDA-mediaspecialist on- overkomenlijke bezwaren tegen - vooral - het salaris en - iets minder - de persoon van De Jong. „Naar ik nu heb begrepen komt het sa laris van De Jong nu aardig in de buurt van het salaris dat een andere voorzitter volgens de huidige maatstaven zou heb ben gekregen. Aan onze bezwaren is dus tegemoetgekomen", aldus Beinema. De christen-democraat had ook inhou delijke bezwaren tegen de als partijloos te boek staande De Jong. Hij zou niet passen binnen de huidige verdeling in media-land, waarin de Mediaraad aan de PvdA (Van der Louw), het Commis sariaat voor de Media aan de VVD (Geurtsen) en de NOS aan het CDA (was Van der Reijden) is toegewezen. Bovendien zou De Jong teveel een ma nagers-type zijn met te weinig oog voor de inhoudelijke aspecten van het om- roepwerk. Beinema wil ook over die be zwaren heenstappen, 'temeer omdat de vertrouwenscommissie van de NOS een lichte voorkeur voor De Jong aan de dag heeft gelegd'. Het hogere salaris is naar verluidt mede voor het CDA bespreekbaar, omdat in middels een aantal omroepvoorzitters - de kersverse nieuwe KRO-voorman Braks als laatste - meer is gaan verdie nen dan het voor hen gebruikelijke be drag van 175.000. Tegen die achter grond zou ook het inkomen van de NOS- voorzitter omhoog kunnen. De NOS- voorzitter blijft bij deze honorering, on danks het feit dat hij voor een speciale managmentsklus ingehuurd wordt, bin nen de Hilversumse proporties. Van onze Haagse redactie Als het kabinet bij de discussie over de 'tussenbalans' de komende weken besluit dat stijging van de lastendruk onafwendbaar is, moeten de vakbonden daarmee leren leven, aldus de voorzitter van de vakcentrale FNV, Ste kelenburg, gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak. De FNV-voorman vindt alleen dat 'bij een wel zeer scheve verdeling van de pijn' - bij voorbeeld als de hogere inko mens worden ontzien - hogere looneisen gerechtvaardigd zijn. „Maar daar ga ik op voorhand niet vanuit", aldus Stekelen burg. Hij gaf daarmee een duidelijk signaal af aan de Industrie bond FNV. Die hield vorige week, bij monde van zijn voor zitter Van der Weg, een verho ging van de looneis nadrukke lijk open als het kabinet zou besluiten tot een verhoging van de lasten- en premiedruk. Volgens Stekelenburg is een evenwichtige lastenverzwaring gerechtvaardigd, 'omdat ook de verzorgingsmaatschappij ons een prijs waard moet zijn'. Ook de voorzitter van de vak centrale CNV, Hpfstede, maande gisteren in zijn nieuw jaarstoespraak zijn bonden tot matiging bij de komende CAO- onderhandelingen. Het accent moet vooral komen te liggen op afspraken over het verbeteren van de kwaliteit van het werk en andere 'goede doelen'. „De verleiding van een paar centen of procenten meer is groot. Maar op iets langere ter mijn kunnen de effecten daar van desastreus zijn", aldus Hofstede. De CNV-voorzitter is bang dat hoge looneisen een afname van de banengroei, of wellicht zelfs een stijging van de werkloos heid veroorzaken. „Iets meer loon nu kan binnen korte tijd duizenden mensen weer dertig procenten kosten, namelijk het verschil tussen een baan en een WW-uitkering", gaf Hofstede als voorbeeld. FNV-voorzitter Stekelenburg vindt dat het kabinet bij de dis cussie over de 'tussenbalans' niet moet morrelen aan hoogte en duur van de WAO-uitke- ring. Een commissie van hoge ambtenaren heeft het kabinet geadviseerd drastisch het mes te zetten in de regeling voor ar beidsongeschiktheid. Stekelenburg vindt dat vol strekt verwerpelijk, temeer omdat de sociale partners en het kabinet in het Najaars overleg juist akkoord zijn ge gaan met een plan om de WAO aan te pakken. „Het kabinet kan daaraan niet eenzijdig af breuk doen. Het nieuwe beleid heeft tijd nodig om vruchten af te werpen", aldus Stekelen burg. ZIE OOK FINANCIËN: Kamminga waarschuwt voor terugkeer jaren zeventig. FNV-voorzitter Stekelen burg fotodestem/dickdeboer VERVOLG VAN VOORPAGINA In Bergen op Zoom dringt de I tijd wat meer, want op 19 ja nuari is het daar al 'Neuzebal'. Maar dat is voor de Stichting Vastenavend vooralsnog geen reden dit punt op de vergader agenda te zetten. G. Leenders, voorzitter van de Stichting Vastenavend: „Wij beleven geen rampen die er niet zijn. Het gaat mij te ver om te praten in termen van 'als dit en als dat'. «Mijn persoonlijke mening is dat er een vreedzame oplossing van het Golfconflict komt, ik nou van positief denken. Ik denk dat het verstandig is om op het moment zelf te bekijken wat er al dan niet moet gebeu ren. We zijn snel genoeg bij elkaar". Volgens Leenders is het in het ergste geval ook nog maar de vraag wat je wel of niet moet «ten doorgaan. „Tijdens de Duitse bezetting in 40-45 werd I er ook 'stiekem' gefeest. De j mensen hebben toch behoefte 1 aan een feestje". ™j de Stichting Karnaval Steenbergen gaat het carna valsfeest voorlopig gewoon I door. Mevrouw van Agtmaal: »Ik denk dat het nauwelijks reeel is om van een oorlog uit te I Saan. Het is bovendien toch ver 1 J?? Nederland vandaan". Gok in Breda en omstreken is I V!5r zover bekend nog niet na- I Macht over de mogelijke ge- I volgen van een Golfoorlog voor I de carnaval. HET KABINET is gisteren na wekenlang aarzelen een stap verder 19ekomen met de besluitvorming over de bijdrage van Nederland aan een eventuele Golfoorlog. Vast staat nu dat Nederland, al- I mans voorlopig, geen grondtroepen stuurt. Wel medisch perso- Ook staat vast dat de twee Nederlandse fregatten in de Golf „(ven. Wat hun precieze taak wordt is daarentegen nog ondui delijk. CDa en PvdA zijn met dermate uiteenlopende standpunten de ri't hUssie ln9e9aan. dat een minder ingewikkeld compromis dan di' blijkbaar onmogelijk was. Toch is het jammer dat de ministers van de twee regeringspartijen om partijpolitieke redenen zoveel IS a'en voortbestaan. Dat is niet erg chic in de richting van an- ?i® Westerse landen, die over hun bijdrage in de Golf geen twij- ei laten. Het is bovendien niet erg chic in de richting van de be manning van de twee Nederlandse fregatten, die nu in de Golf '1" ponder te weten wat haar uiteindelijke taak wordt. Het kabi- lanri onvoidoende te beseffen dat voor het eerst in lange tijd Ion ten direct dreigen te worden geconfronteerd met oor- I katS8^010- Dat le9' °P hen een 9ro,e psychologische druk. Het mag die druk niet vergroten door over hun rug partijpoli- Staatssecretaris Yvonne van Rooy van Economische Zaken schenkt een door haar ver vaardigde alcoholvrije vruchtencocktail uit. Dit onder toezicht oog van caféhouder Ka- rel Ruiter. Van Rooy opende gisteren de horeca-beurs, Horecava-91. - fotoanp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Pronk (Ontwikkelingssa menwerking) zal twee kwartjes toevoegen aan elke particuliere gulden voor Afrika. Met die toezegging, die ongeli miteerd is, verblijdde Pronk gisteren het actiecomité dat deze week geld inzamelt voor voedselhulp aan grote delen van Afrika. In totaal worden ruim 20 miljoen Afrikanen met de hongerdood bedreigd. De minister heeft toegezegde steun voor de Sovjetunie nog maar voor de helft overge maakt. Pronk wil eerst weten waar het geld precies voor be steed gaan worden, voordat hij de rest van de financieële hulp voor de actie Help de Russen de winter' ter beschikking wil stellen. Volgens Pronk hebben alleen al de vijf meest-bedreigde landen in Afrika een voedselbehoefte van ruim drie miljoen ton. Soe dan heeft 1,3 miljoen ton nodig, Ethiopië 900.000 ton, Angola en Mozambique samen 700.000 ton. Welke bedragen daarmee ge moeid zijn, durfde Pronk giste ren niet bij benadering te zeg gen. „Het gaat om vele, vele honder den miljoenen dollars, afhan kelijk van de kosten van aan koop van het voedsel en van de transportkosten. We krijgen daarop pas later zicht. Landen als Sudan zeggen nu dat ze het transport zelf aankunnen, maar het lijkt mij zeer on waarschijnlijk dat hen dat lukt". Een ander probleem dan de honger is de burgeroorlogen die in Somalië en Liberia woe den, denkt Pronk. Dat maakt de voedseltransporten tot ge wilde strategische doelen. BRUGGE (ANP) - Een 27- jarige inwoner van Brugge heeft het afgelopen week einde bekend de 20-jarige Peggy Cordons om het leven te hebben gebracht. De Bel gische onderzoeksrechter H. Heymans van de rechtbank in Brugge heeft dit gister ochtend bevestigd. De man, Rick C., is uitbater van het restaurant Bora Bora in Brugge. Peggy Cordons woonde de laatste weken van haar leven bij hem. Bij een ru zie op 17 december zou C. haar gewurgd hebben. Hij hield het lijk aanvankelijk in zijn wo ning maar heeft daar volgens Heymans ook dagenlang mee in de auto rondgereden. Uiteindelijk is het lijk van de Belgische vrouw gedropt op een polderweg even buiten de bebouwde kom van Oostburg waar het vrijdagochtend 21 de cember werd aangetroffen. Na een onderzoek door Belgische Justitie en politie-en samen werking met de Nederlandse collega's, kon C. afgelopen vrij dag worden aangehouden. Hij wordt vandaag voorgeleid aan de raadkamer. Volgens Hey mans zal de zaak in de toe komst zowel in Nederland als in België gereconstrueerd wor den. (ADVERTENTIE) STARTDEELTHD HEAO-STOgffi, in het voorjaar. Bel Ul [kabinet ,,,aa ,!8„®ve'es uit te vechten en over hun lot onzekerheid te iaten v°ortbestaan. Door Rinze Brandsma AMERSFOORT - Het gaat om EO-dominees. Om bij belteksten over broeders die strijden door elkaar te bij ten en te haten en over het verslindend zwaard. Het gaat over bestuursleden, die toegeven dat zij liegen en bedriegen, „maar dat is ge rechtvaardigd omdat wij uit de Bijbel weten, dat wij allen zon daars zijn". Maar vooral gaat het over de Duitse Keizer Otto III uit 1020 en over de engel, die ervoor zorgden dat de hele mensheid van God nog Duizend Jaar res pijt kreeg. Die duizend jaar zijn op een oor na om. Maar nog voor die tijd brachten Keizer Otto en zijn engel de hele Evangelische Ho geschool in Amersfoort aan de rand van de afgrond. Op een stil industrieterrein doet een schisma directie, docenten, stu denten, bestuur en Raad van Toezicht uit elkaar splijten. „Schande in de ogen des Hee- ren", roepen alle partijen. Maar sinds gister zijn zij dankzij een duivelse broedertwist met als inzet een al dan niet 'god-loze wetenschap' verder uit elkaar dan ooit. Complete uitleg van het con flict aan de orthodox protes tants-christelijke Evangelische Hogeschool (EH) zou de ruimte van een halve Bijbel vragen. Wie niet ingevoerd is in de tal loze gereformeerde stromingen slaat bij pogingen tot uitleg van alle zijden vertwijfeld de ogen ten hemel. De recente ge volgen zijn nog het meest con creet. Maandagmiddag werd de 360 studenten meegedeeld, dat het bestuur van de EH 'een aantal pijnlijke maatregelen heeft moeten nemen'. Drie van de di recteuren (waaronder drs. J. van Delden van de Evangeli sche School voor Journalistiek, deel van de EH) zijn met on middellijke ingang ontslagen. Zij mogen school en schoolter reinen niet meer betreden. Datzelfde geldt voor een be stuurslid, een docent en vijf le den van de Raad van Toezicht. Volgens het bestuur valt met de dissidente 'groep van tien' niet meer samen te werken, omdat zij het bestuur blijvend betichten van wanbeleid, wan beheer en woordbreuk. De tien hebben gedreigd met een kort geding, als het bestuur niet snel aftreedt. Volgens het bestuur hebben de tien onjuiste infor matie aan de media gegeven en zijn zij ervoor verantwoorde lijk dat met de giftenstroom het voortbestaan van de EH in gevaar komt. Zaterdag ging het bestuur zelfs zover, nieuwe sloten op de schooldeuren te laten zetten. De studenten werden maan dagochtend buiten de deur ge houden. „De zaak zat helemaal vast", zegt voorzitter dr. ir. C. Roos namens het bestuur. Volgens hem berokkenen de acties van de directieleden en andere op posanten de school enorme schade. De geschokte studenten kwa men direct na de mededelingen van het bestuur bijeen voor een bidstonde in de aula. 'Kinder achtig', 'de sfeer wordt grim mig', 'wij zijn woest' en 'onze diploma's komen in gevaar', luidden een aantal anonieme commentaren. Getuige ingeto gen proteststencils en pamflet ten in de aula zijn zij overwe gend op de hand van de ontsla gen directie. Douwe Wiersma, vierdejaars student journalistiek aan de EH, is de enige die namens de studenten naar buiten het woord durft te doen. „Jammer, dit soort splitsingen", zegt hij van het schisma. „Het protes tants christendom lijkt daar van te leven. Wij zijn niet al leen bang voor de goede naam en het voortbestaan van onze school, maar vooral dat door dit alles de naam des Heeren gekrenkt wordt". Directeur Van Delden ontvangt samen met de andere ontslagen directieleden de media en groe pen sympathiserende studen ten in de consistoriekamer van de nabije vrijgemaakt gerefor meerde kerk. Hij is 'ontzettend kwaad en geschokt' door de wijze waarop hij, 'vader van een gezin met acht kinderen', op straat gezet is, zegt hij. Ter wijl hij een van de oprichters van de school was, veertien jaar geleden. „Sterker nog, het idee kwam bij mij vandaan". Toen vrijdagavond twee be stuursleden op de stoep stonden met de eis, een loyaliteits verklaring te tekenen ('zich in de toekomst te onthouden van kritiek op het bestuur'), kreeg de overdonderde directeur, net als later zijn collega's, geen tijd om na te denken. De aarzeling betekende ontslag. „Het was slikken of stikken". Waar het escalerend conflict om draait is de figuur van dr. M. Oudkerk. Deze was door het bestuur aangesteld als rector om de MO-lerarenopleiding aan de EH op te zetten. Onder steund door het bestuur pro beert Oudkerk de EH op te stu wen tot een heuse faculteit of zelfs een erkende evangelische universiteit. Daartoe stelde hij onderzoekers aan. Die pogin gen brengen de school finan cieel in gevaar, vinden de nu ontslagen directieleden. Bovendien, zeggen zij en het merendeel van studenten en docenten, opereren Oudkerk en de zijnen vanuit een on-Bij- belse dwaalleer. Oudkerk en zijn geloofsgenoten (Van Del den: „Vrijwel geen mens die erin gelooft, maar die mensen zitten allemaal wel bij ons op de EH") hangen volgens de ver halen in Amersfoort de leer aan, dat in 1020 de Duitse kei zer Otto III dankzij de komst van een engel een soort reïn carnatie van Jezus werd, waarbij de mensheid van God duizend jaar extra kreeg. Sinds die tijd deugt handel en wandel van de mensheid niet: de god loze wetenschap, immers af komstig van de Arabieren, deugt niet en brengt ons in de macht van de dood. Horloges met Arabische cijfers leiden onze tijd, in plaats van dat wij ons oriënteren op de zon en de maan. Dat staat nergens in de Bijbel", zeggen de dolerende directiele den en de meeste studenten en docenten „dus is het ketterij." Volgens hen loopt het bestuur nu al veel te lang aan de lei band van Oudkerk, Kaiser Otto en diens engel. J V 15 Wintersport blijkt niet alleen heel slecht te zijn voor je be nen, ook je ogen schijnen gevaar te lopen. Dat zegt tenmin ste een persbericht over een onderzoek dat onlangs is uitge voerd. Het felle zonlicht boven in die bergen heet funest te zijn. Goh, denk je, als je dat leest, wat prettig dat zoiets bekend wordt, want een gewaarschuwd skiër telt voor twee. De onderzoekers laten weten dat een simpele zonnebril al vol doende bescherming biedt. Eigenlijk wil je de nijvere wetenschappers al bedanken voor deze goede raad. Maar dan lees je in het betreffende persbe richt het oogmerk van het onderzoek: het is uitgevoerd in opdracht van een grote zonnebrillenfabrikant Mag ik u een goede raad geven? Geloof niemand op zijn woord of om zijn mooie ogen. Stel bij iedereen, die u op tv en radio of in de krant hoort praten, in gedachten de vraag: wordt die persoon betaald om dat te zeggen? Niemand in de publiciteit doet of zegt iets zonder bijbedoe lingen. De verleiding om te manipuleren is simpelweg te froot. Uitspraken in deze krant moet u dan ook 's ochtends ij het ontbijt, net als uw eitje, met een korreltje zout nemen. MERIJN HAARLEMMERMEER (ANP) - Door een verkeersongeval in de gemeente Haarlemmermeer zijn in de nacht van zondag op maandag zes mensen uit dezelfde familie om het leven geko men. Ze waren allen inzittenden van een auto die - na te zijn aangereden door een achteropkomende auto - in brand vloog. Het ongeval vond plaats op de rijksweg A-4 ter hoogte van het Brugrestaurant dat over de weg is gebouwd. Beide auto's kwa men vanuit de richting Amsterdam. Slechts één van de inzit tenden wist aan de vlammen te ontkomen. Deze man, vader van drie bij het ongeluk omgekomen kinderen, raakte ernstig gewond. De bestuurder van de andere auto, een 28-jarige man uit Hoofddorp, raakte ook gewond maar hoefde niet in het zie kenhuis te worden opgenomen. De politie onderzoekt de toe dracht van het ongeluk nog. Alle slachtoffers komen uit Delft. AMSTERDAM (ANP) - Het ledental van de FNV-bonden blijft stijgen. In het laatste kwartaal van 1990 is een winst geboekt van per saldo ruim 26.000 leden, waarmee het totale ledental uitkomt op 1.026.542. Dit heeft FNV-voorzitter J. Stekelenburg gisteren bekendgemaakt. In september passeerden de FNV- bonden de magische grens van één miljoen leden. AMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof in Amsterdam heeft maandag de 37-jarige B.S. uit Stadskanaal tot een gevangenis straf van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk, ver oordeeld wegens een poging tot oplichting in de ontvoerings- zaak-Heijn. De man had op de zitting bekend dat hij op 7 de cember 1987 een brief had geschreven aan de vrouw van G.J. Heijn. Hij vroeg daarin 60.000 gulden in ruil voor informatie over de verblijfplaats van de ontvoerde Ahold-topman en over de identiteit van diens ontvoerders. Justitie onderschepte de brief destijds zodat de politie de man kon aanhouden bij de overhandiging van een tas met nepgeld.De veroordeling door het nol is gelijk aan de staf' die de rechtbank in Haarlem in april aan de man oplegde. VLISSINGEN (ANP) - De president van de rechtbank in Mid delburg zal tijdens een zitting op 23 januari uitmaken of het gedeelte van de lading op de Gur Mariner dat toebehoort aan rechtspersonen in Irak mag worden verkocht. Advocaat mr. H. van der Wiel heeft hiertoe namens de rederij van het schip een verzoek ingediend. De Gur Mariner werd half september in Vlissingen aan de ketting gelegd, omdat de lading bestemd was voor Irak. Ongeveer 60 procent van de goederen behoort toe aan rechtspersonen in Irak. Deze lading varieërt volgens Van der Wiel van laboratoriumonderdelen tot boorvloeistoffen en machines. Wanneer deze goederen na vrijgeving hiervan door het openbaar ministerie in Middelburg niet door rechthebben den worden opgehaald, mag volgens Van der Wiel tot verkoop worden overgegaan. Hiervoor is echter wel toestemming nodig van de rechtbank. ROTTERDAM (ANP) - Dieselolie wordt goedkoper. Van de oliemaatschappijen heeft marktleider Shell gisteren een verla ging van de prijs met vier cent per liter aangekondigd met in gang van dinsdag. De verlaging is het gevolg van de lagere prijs die op de internationale markt moet worden betaald. Vanaf vandaag is de adviesprijs voor een liter diesel aan de zelftankpomp 114,8 cent. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Twee Bra bantse ziekenhuizen zijn bereid gezamenlijk zonodig 90 slachtoffers van een eventuele Golfoorloog op te vangen. Het gaat om het Elisabeth- ziekenhuis in Tilburg (40 bedden) en het Catharina- ziekenhuis in Eindhoven (50 beiden). In totaal hebben 16 acade mische en grote ziekenhuis hun medewerking verleend aan het noodplan van het departement, dat uitgaat van 4.000 extra plaatsen. Bijna een kwart daarvan komt voor rekening van het Radboudziekenhuis in Nij megen, dat 900 slachtoffers kan opvangen. De extra bedden kunnen volgens een woordvoerster van het departement bin nen drie dagen beschikbaar zijn. Dat kan door het bij plaatsen van bedden op gangen en in openbare ruimten. Verder kan een ziekenhuis ruimte scheppen door pa tiënten sneller te ontslaan en minder snel op te nemen. De ziekenhuizen mogen zelf uitmaken welke maatrege len hen het beste uitkomen. VERVOLG VOORPAGINA Volgens Kok was er in het ka binet onvoldoende steun voor de CDA-optie ook nog enkele honderden mariniers naar de Golfregio te sturen. „Ze hadden dan onder Amerikaans bevel moeten komen. Ze zouden dan bijna in vreemde krijgsdienst zijn ingelijfd", aldus Kok. Op het lijstje van mogelijkhe den dat minister Ter Beek (De fensie) gisteren aan het begin van het kabinetsberaad op ta fel legde, kwam het zenden van eenheden mariniers niet voor. De minimum-optie van Ter Beek was de medische eenheid, de maximum-optie een blij vende aanwezigheid van de Nederlandse fregatten in de Golf. De Kamer buigt zich vrijdag over het kabinetsbesluit. Op verzoek van de WD keert de Kamer daarvoor vervroegd te rug van reces. Tevens zal de Kamer vrijdag spreken over een notitie van minister Van den Broek (Bui- tenlandse Zaken) die handelt over de vraag of Nederland zich in een gewapend conflict kan begeven zonder vooraf gaande instemming van de Eerste en Tweede Kamer. Daarover dient donderdag een kort geding van een groot aan tal vredesgroepen voor de pre sident van de Haagse recht bank.

de Stem | 1991 | | pagina 3