Franse ambities niet evenredig aan militaire status Een protestantse president voor Guatemala 'Looi Scheuring dreigt in Tsjechoslowaaks Burgerforum Regeringspartijen in Bonn zoeken melkkoe voor Duitse eenheid FNV-VOORZ Nieuwjaar: de kop is eraf Klaarheid gev DESTEM- DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 8 JANUARI 1991 VREEMDELINGENLEGIOEN IN GOLF KANSLOOS ZONDER STEUN VS DE STEM BINNEl SERRANO WINT DANKZIJ STEUN VOORMALIGE DICTATOR DEN HAAG - Een eve mies en belastingen m FNV-bonden bij de kc lingen hun looneisen o Carnaval en de Golf BEStemcoi IN MIJN agenda vertoont de nieuwjaarsreceptie vanaf afgelopen zondag een scherp dalende curve. Het zit er weer op. Het viel me op dat de gezondheid, enkele jaren geleden snel opkomend als bij detijds onderwerp voor de heilwens weer op zijn retour is. Bijna niemand zei dat nog: een gezond 1991. Het was weer veel 'beste wensen' en gewoon 'gelukkig nieuwjaar' en heel af en toe ook nog een 'zalig nieuwjaar'. In mijn jeugd wensten we elkaar niets anders dan dat laatste, maar toen waren er ook geen nieuwjaarsrecepties. Van ons kinderen werd ver wacht dat we buren en binnen loop- of fietsbereik wonende ooms en tantes aan huis zalig nieuwjaar gingen wensen. Dan kregen we een gulden, wat snoep of een vlaatje, een spe cialiteit van een van mijn tan tes die er de hele familie aan heeft proberen te verslaven. Tegenwoordig hebben we de nieuwjaarsreceptie. Het be drijf, de gemeente, de pastor, de sportvereniging, de dames beleggingsclub, allemaal heb ben ze hun nieuwjaarsreceptie of op zijn minst een nieuw jaarsborrel. Wil je zo'n week, ook al ontloop je er een paar, een beetje ongeschonden en zonder katers doorkomen, dan is het zaak op de kleintjes te letten. De kleintjes pils zowel als de borreltjes. Dat vergt zelfbeheersing, maar dat is al tijd nog beter dan je te moeten schikken naar de Nieuwe Blauweknopers, die onder de smoes dat ze het goede voor beeld willen geven, proberen te verbergen dat ze ervan overtuigd zijn dat u en ik eigenlijk slappelingen zijn die niet met alcohol kunnen om gaan. We leven allemaal in men senkringen, meestal in meer dan één kring en vele van die kringen raken elkaar op de nieuwjaarsreceptie. Zo komt het dat je op elke receptie steeds weer dezelfde mensen ziet. Er zijn zelfs mensen die je spontaan als goede kennissen ziet, terwijl bij nadere be schouwing blijkt dat je ze eigenlijk alleen maar kent van de jaarlijkse nieuwjaarsrecep ties. Van sommigen wil je op eens de voornaam niet te bin nen schieten, maar je weet wel stante pede of je ze op een eer dere receptie al een gelukkig nieuwjaar hebt gewenst. Ik weet zeker dat ik ook dit jaar weer niet één man of vrouw dubbel nieuwjaar heb gewenst. Dit jaar realiseerde ik me opeens dat in de loop van de welvarende jaren '80 het bor relhapje aardig is geëvolueerd. De pinda en het zoutje waren al langer gedegradeerd tot voorknabbels, in afwachting van de echte hap. Met blokjes worst en kaas op prikkers kun je ook niet meer aankomen en de kunstig opgemaakte toast jes maken alweer plaats voor schalen gerookte paling, zoute haring, zalm, kip en gefri tuurde lekkernijen. Ik ben geen snoeper, knabbelaar of happer, maar op de nieuw jaarsreceptie pik ik mijn hapje ook mee, want in zo n week drink je meer en vooral op an dere tijden dan gewoonlijk en van de dikke kerstnummers hebben we onthouden dat je wat in je maag moet hebben als je alcohol drinkt. De leukste receptie dit jaar was tevens de laatste. Dat was de bijeenkomst van de socië teit waar ik lid van ben. Het is een herensociëteit, al gebrui ken we die term hoogstens als we onder elkaar zijn. De nieuwjaarsbijeenkomst is een van de gelegenheden waar de dames ook bij zijn en dat heeft, tegen het einde, besüst een matigende invloed op sommige heren. Het is traditie dat de voor zitter, alvorens de glazen met champagne worden geheven, een toespraak houdt. Daarin komt ook de toestand in de wereld aan de orde. Dat zijn we aan onze stand verplicht. De term sociëteit mag velen wat archaïsch in de oren klin ken; wij zijn, hoewel niet van gemeentewege gesubsidieerd, een heel eigentijdse vereni ging. Dat mag alleen al blijken uit het feit dat we al sinds de jaren '60 onze accommodatie niet meer in eigendom hebben en ons onderkomen moeten zoeken bij de gewone horeca. Maar we staan ook aan de vooravond van het 150-jarig bestaan van onze sociëteit. We beheren een geschiede nis die gerespecteerd moet worden. Ooit ontving onze so ciëteit koningin Wilhelmina. In de eerste wereldoorlog von den de stafofficieren van het gemobiliseerde Veldleger geestelijke rust en lichamelijke verfrissing in onze sociëteit. Beladen met een geschiedenis van anderhalve eeuw dient de sociëteit ook momenten voor ernst te reserveren. Zo'n mo ment is dus de nieuwjaarstoe spraak van de voorzitter. Eerst dacht ik dat hij zich er met een Jantje van Leiden vanaf ging maken. De Golf-crisis, het mi lieu, de stagnerende economie, hij stipte ze slechts aan in één volzin. Meteen daarna kwam hij al op het wel en wee van de sociëteit in het voorbije jaar, maar net toen ik dacht: 'dit wordt een inbreuk op onze traditie en zeker een heet agendapunt voor de aan staande jaarvergadering', be gon hij aan een verhandeling over water en de toenemende schaarste daaraan. Ernstige en verstandige woorden waren het, die hij afsloot met de aan wezigen toe te wensen dat ze in 1991 verstandig met water zouden omgaan. En met drank. De toespraak maakte diepe indruk. Er werd in de uren er na, op een enkel Spaatje na, geen druppel drinkwater ver spild. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per kwartaal 77,90, per half jaar 155,25 óf per jaar 302,25. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 26,00, per kwartaal 75,90, per half jaar 151,25 óf per jaar 294,75. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. 1,40; zat. 1,70. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rf)nlfrplf)tipc Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447. -OM Door Bob van Huët DE MORAAL onder de Franse troepen in Saudia- rabië laat te wensen over. Worst en wijn mogen niet genuttigd worden op de streng islamitische grond. Op verzoek van de lokale autoriteiten werken Franse aalmoezeniers in cognito en werd een con cert van de toch bezadigde Franse rocker Eddy Mit chell ter elfder ure gean nuleerd. „Op een dag zullen de diplo maten nog aan onze soldaten vragen zich tot de islam te be keren", explodeerde defensie minister Jean-Pierre Chevè- nement onlangs. Voor de uiterste omzichtig heid van de Franse Midden- Oosten-diplomatiek heerst onder de vechtjassen van het vreemdelingenlegioen weinig begrip. De Franse ambassadeur in Riyad heeft de minister er in middels fijntjes op gewezen dat Saudi-Arabië 'Tchad niet is, maar een echt land, trots op zijn tradities'. Ook dat is wennen voor de legionairs. Maar volgens het weekblad Le Point zou de slechte ver standhouding een diepere oorzaak hebben en deels zijn terug te voeren op een spoed levering door Parijs van wei nig deugdelijke gasmaskers, die door de Saudiërs wel cash werden betaald. Obscene inscripties en teke ningen van Franse dienst plichtigen op het gebruikte materiaal zouden de vrome kopers zeer hebben geërgerd. Duizend Franse excuses ver anderden daar niets aan. Ondanks de 'slechte ont vangst' in het gastland geven 10.400 Franse soldaten present in geval van een oorlog ipet Irak. President Mitterrand, opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten, beves tigde in zijn nieuwjaarsbood schap dat hij vastbesloten is de VN-resoluties toe te pas sen, 'inclusief het eventueel gebruik van geweld'. Hoever de Fransen willen gaan maakte hij eerder dui delijk: tot en met de bevrij ding van Kuwayt. Aan een op Iraakse bodem voortgezette strafexpeditie tegen Saddam Husayn wenst Parijs geen medewerking te verlenen. Terwijl een groeiend aantal Fransen zich afvraagt of het waard is 'te sterven voor Ku wayt' (sinds de vrijlating van de Franse gijzelaars uit Irak is de krijgshaftige toon be hoorlijk afgezwakt), heeft Francois Mitterrand zijn plan getrokken. Laatste, en niet door alle EG- partners gewaardeerde, per soonlijke bemiddelingsinitia tieven weerhielden hem er niet van Franse troepen in de vuurlinie te plaatsen. Uit soli dariteit met de geallieerden maar ook om Frankrijk van een plaats te verzekeren aan de onderhandelingstafel, die vroeg of laat over Midden- Oosten wordt gehouden. „Frankrijk is geen klein land. Het heeft zijn woord te zeg gen, een woord waar vaak naar wordt gevraagd", ver klaarde een vastberaden Mit terrand op zijn laatste pers conferentie. Kritiek over het sturen van grondtroepen en dus het on vermijdelijke militaire enga gement hoorde het staats hoofd ondertussen van socia listische partijgenoten. De fi gurantenrol van het Franse •parlement in de kwestie blijkt moeilijk verteerbaar. Welke rol de Franse strijd krachten kunnen spelen wan neer het tot een militair in grijpen komt is nu de grote vraag. Het Franse contingent weet zich kansloos zonder Amerikaanse luchtsteun-pa raplu. „Frankrijk mag dan de derde nucleaire macht zijn, op con ventioneel gebied is het maar een middelmatige macht. De Golfcrisis is wat dat betreft een openbaring", aldus Le Point, dat het taboe van een Amerikaans oppercommando aansneed en niet naliet presi dent Mitterrand te wijzen op het verschil tussen de Franse ambities en de beschikbare militaire middelen. De tamelijk chaotische en weinig coherente mobilisatie van de Franse troepen was veelzeggend. Terwijl het vliegdekschip Clémenceau al op en neer voer naar de Golf blijkt een Franse tankeenheid pas ter plaatse de fijne kneep jes van de hypermoderne AMXB2-tank te hebben ge leerd. Hoe deze zware, maar trage supertank moet optrek ken met de pantserwagens van het type 10 RC, die het vooral van hun snelheid moe ten hebben is voor de specia listen onduidelijk. Een miskleun bleek het sturen van Mirages F1CR. Om ver warring met aan Irak ver kochte toestellen van het zelfde type te voorkomen moeten deze Franse jagers nu noodgedwongen aan de grond blijven. Frankrijk: ..maatje te klein... DE REGERENDE Burger forum-beweging in Tsje- choslowakije, die toene mend verdeeld raakt nu de economische hervormin gen hun zure vruchten be ginnen af te werpen, staat op het punt van scheuren. De afgelopen dagen werden de stellingen betrokken voor het nationale congres van de partij, dat komende zaterdag wordt gehouden. Bij de meningsverschillen staat de vraag centraal of de beweging, die eind 1989 de op stand tegen het communisti sche bewind aanvoerde, de 'fluwelen revolutie' leidde en vorig jaar bij de nationale en plaatselijke verkiezingen ruime meerderheden behaal de, moet worden omgevormd tot een politieke partij met een rechtse signatuur. Zogenoemde centristen, ver zameld in wat ook wel de 'Li berale Club' wordt genoemd en waarachter zich acht van de tien ministers hebben ge schaard, menen dat de bewe ging zou moeten voortgaan als een los verband waarin voor een breed scala aan opi nies ruimte is. „Een splitsing zou al komend weekeinde kunnen plaatsvin den", verklaarde de Tsjecho- slowaakse vice-premier Pavel Rychetsky, woordvoerder van de Liberale Club van Burger forum-afgevaardigden in het parlement. Als tegenstanders van de libe ralen steunen de naar de rechtse partij strevende 'Fo- risten' de voorzitter van Bur gerforum en de minister van Financiën Vaclav Klaus. Hij is de belangrijkste architect van het bezuinigingspro gramma waarmee Tsjecho- slowakije snel de overgang moet doormaken naar een marktgerichte economie. Klaus, die in oktober met grote meerderheid door de basis als partijvoorzitter werd gekozen, verklaarde tijdens een bijeenkomst in het week einde dat de verschillen van mening in de beweging 'on eindig diep' zijn, maar dat hij zijn best doet een scheiding der geesten te voorkomen. Tijdens de bijeenkomst in Praag werd de Liberale Club bekritiseerd en werd gezegd dat de oprichting van de club van liberale afgevaardigden in december een opzet tegen Klaus was en dat de aanhan gers ervan hun deel van de verantwoordelijkheid voor impopulaire economische maatregelen willen ontlopen. De liberalen binnen Burger forum stellen dat de gevolgen van een snelle economische overgang voor de bevolking niet te hard mogen worden. Begin dit jaar werden met het opheffen van de prijslimieten op veel produkten de eerste belangrijke economische her vormingen van kracht. Som mige basis-levensmiddelen zijn nu twee maal zo duur als tevoren, wat tot aanzienlijk gemor onder de winkelende Tsjechoslowaken leidt. Burgerforum werd door pre sident Vaclav Havel en ande ren in november 1989 opge richt om de oppositie tegen het communistische regime te bundelen. Er nemen totaal uiteenlopende groepen aan deel als ex-communisten en rechtse, op de vrije markt ge richte economen. Na de grote overwinning bij de algemene verkiezingen in juni kwamen diverse fracties naar voren. De wending naar rechts werd bevestigd met Klaus' verkiezing tot voorzit ter tijdens Burgerforums laatste congres in oktober. Klaus heeft zijn aanhang vooral onder het jonge kader van de plaatselijke Burgerfo rums, die de economische ver anderingen willen versnellen en zeggen dat de liberalen die remmen. De Liberale club heeft rond 35 aanhangers onder de 118 Bur gerforum-afgevaardigden in de federale vergadering, het parlement. Van de tien Bur gerforum-ministers in het Tsjechoslowaakse kabinet steunen alleen Klaus en de minister van Economische Zaken, Vladimir Dlouhy, de 'foristen'. De liberalen zeggen niet uit te zijn op een scheuring en waarschuwen dat het moge lijk uiteenvallen van de be weging ten tijde van de over gang naar de markteconomie dramatische gevolgen zal hebben. Als de vorming van een cen trum-rechtse en een centrum linkse partij uit Burgerforum op termijn onontkoombaar is, vinden de liberalen dat die pas voor de komende verkie zingen in 1992 zijn beslag moet krijgen. Het voorstel voor omvorming van de beweging in een poli tieke partij, dat wordt ge steund door president Havel hoewel die zich niet in het huidige debat mengt, moet tijdens het congres de goed keuring krijgen. (AFP/RTR) JORGE SERRANO Elias wordt de nieuwe president van Guatemala. Dat kan op grond van de inmiddels bekend gewor den resultaten van de stembusstrijd in dit groot ste land van Midden-Ame rika worden opgemaakt. Serrano volgt de christen democraat Vinico Cerezo op die in 1985 aan de macht kwam en daarmee een pe riode van dertig jaar mili taire dictatuur afsloot. Het is voor de eerste keer in de geschiedenis van Guate mala dat de ene democratisch gekozen president de regeer macht overdraagt aan de vol gende. Het succes van de 45-jarige zakenman is voor een groot deel te danken aan de steun die hij heeft gekregen van de aanhang van de charismati sche generaal buiten dienst Rios Montt. Deze voormalige dictator stond ver voor in de opinie peilingen maar werd vlak voor de eerste kiesronde in november van de kandidaten lijst geschrapt omdat de Gua- temalaanse grondwet het nu eenmaal niet toelaat dat poli tici die met geweld aan de macht zijn gekomen meedoen aan verkiezingen. Serrano's campagne ver toonde veel overeenkomsten met die van Rios Montt. Net als de oud-dictator hamerde Serrano op het herstel van recht en orde, het bestrijden van corruptie, het verminde ren van de overheidsuitgaven en de herinvoering van oude christelijke waarden. Want evenals de oud-dictator Jorge Serrano is Serrano een 'herboren christen'. Hij is lid van de kleine protestantse sekte El Sheddai. Rios Montt is voor ganger bij de grotere uit de Verenigde Staten overge waaide geloofsgemeenschap El Verbo. Zo is nu in het katholieke we relddeel Latijns-Amerika na de Peruaan Fujimori opnieuw een protestant tot president gekozen. Volgens schattingen is in Guatemala inmiddels dertig procent van de bevol king overgegaan op het pro testantisme. Serrano, wiens grootouders uit Libanon afkomstig zijn, volgde een deel van zijn inge nieursopleiding in de Ver enigde Staten en heeft goede contacten met Republikeinse politici aldaar. Hij is al jaren actief in de Guatemalaanse politiek. Ten tijde van de dictatuur van Rios Montt was de huidige leider van de MAS, de Bewe ging voor Solidaire Actie, voorzitter van de staatsraad. In de nationale verkiezingen in 1985 werd hij derde. De laatste tijd speelde hij een prominente rol in de pogingen de 30 jaar oude burgeroorlog met de linkse guerrillabewe ging, de URNG (de Guatema laanse Nationale Revolutio naire Unie), te beëindigen. Deze oorlog heeft zo'n hon derdduizend slachtoffers ge maakt. Hij leidde de gesprekken tus sen politieke partijen en het verenigd verzet. In zijn cam pagne heeft Serrano aange kondigd directe onderhande lingen te willen gaan voeren met de URNG. Hij zal op 14 januari worden ingezworen als president. Hoe groot de politieke bewe gingsvrijheid van de nieuwe president zal worden is nog onduidelijk. Want ondanks het herstel van de democratie in Guatemala is de macht in het land in handen van het le ger gebleven. Bij de overdracht in 1985 heb ben de militairen duidelijke voorwaarden gesteld. De bur gerpresident mocht zich niet mengen in de oorlog tegen de 'subversieven'. Ook van de amnestiewet moest hij afblij ven zodat militairen er zeker van zijn niet ter verantwoor ding te kunnen worden geroe pen voor hun optreden tijdens de 'totale oorlog'. Bovendien eiste het leger dat het onderdrukkende landsys- teem, de basis van de oligar chische machtsverhoudingen en de enorme ongelijkheid in Guatemala in tact zou blijven. Daardoor is ook het optreden van Serrano's voorganger te gen de voortdurende schen ding van mensenrechten door militairen of de uit hun gele deren gevormde doodseska ders uiterst terughoudend ge bleven. Volgens opgaven van men senrechtenorganisaties zijn alleen al het afgelopen jaar 304 mensen om politieke rede nen vermoord en verdwenen er 233. Het geweld van het leger werd begin vorige maand nog eens geïllustreerd toen mili tairen in het plaatsje Santiago Atitlan zonder enige scrupu les het vuur openden op een groep ongewapende boeren die naar de kazerne waren getrokken om verhaal te ha len over de poging tot arresta tie van een plaatsgenoot door met het leger gelieerde man nen. Bij dit bloedbad kwamen 16 mensen om het leven. Voor de Verenigde Staten vormde dit een van de redenen om vorige maand alle hulp aan Guate mala voorlopig op te schorten (AP). Door Rink Drost VOLGENS DE doorgaans allerminst per ongeluk uitgelekte informatie over de coalitie-onderhandelin gen in Bonn is het plan van tafel: een verhoging van de accijns op motorbrand stoffen van twintig, ja mo gelijk zelfs dertig pfennig per liter. Met die meeropbrengst - op jaarbasis pakweg DM 13 mil jard ofwel dik 14,5 miljard gulden - zou de bondsregering een deel van de kosten van de Duitse hereniging kunnen be talen. Het plan zou internationale doorwerkingen hebben: op slag zouden de benzineprijzen in Duitsland en Nederland nauwelijks nog van elkaar verschillen. Kassa voor de Nederlandse pomphouders in de buurt van de grens! In de bondskanselarij in Bonn werden gisteren na een kerst en nieuwjaarspauze de onder handelingen over de komende coalitie tussen de christelijke partijen CDU en CSU en de li berale FDP weer opgenomen. De gesprekken vinden uiter aard achter gesloten deuren plaats. Een deel van de jour nalisten die in de wandelgan gen trouw de wacht houden wist het niettemin plotseling zeker: een accijnsverhoging op minerale oliën staat niet meer ter discussie. Anders denkt daarover het in de regel ook niet slecht geïn formeerde weekblad Spiegel. Volgens dit blad gaat het om pure verkiezingsstrategie van de huidige en toekomstige coalitiepartners. Op 20 j anuari wordt in Hessen een nieuw deelstaatparlement gekozen. De CDU regeert daar samen met de FDP nu nog met een vliesdunne meer derheid. Het nu in Bonn be kendmaken van een zo forse belastingverhoging zou die meerderheid ernstig in ge vaar brengen. Want hadden niet zowel de CDU-voorzitter bondskanse lier Helmut Kohl als de FDP- voorzitter Otto Graf Lambs- dorff vóór de Bondsdagver kiezingen van 2 december plechtig beloofd dat er geen belastingverhogingen zullen komen ter financiering van de Duitse eenheid? De Spiegel houdt het erop dat na de Hessische verkiezing zal worden afgerekend. Dat zou betekenen dat er na de twin tigste januari wel degelijk met - onder meer - een forse verhoging van de belasting op benzine moet worden gere kend. Ze is namelijk het enige voor de hand liggende alternatief voor een tolheffing op de Duitse autosnelwegen. Die heffing is wel defintief van tafel, omdat de EG-bepalin- gen zo'n stap slechts toelaten ten koste van zeer dure voor zieningen. Voorwaarde is dat binnen- en buitenlandse weggebruikers even zwaar worden belast. Volgens het weekblad wordt de eventuele accijnsverhoging in drie min of meer gelijke delen opgedeeld: een voor de wegen in de vroegere DDR, een voor de Reichsbahn (de spoorwegen in de ex-DDR) en een voor verbetering van het regionale openbare vervoer. Officieel ging het in Bonn gis teren om het regeerakkoord voor de departementen econo mische zaken, onderzoek en technologie, en landbouw. Daaruit mochten nauwelijks conflicten worden verwacht. Het feitelijke thema, dat ofi- ciëel pas voor vandaag op de agenda staat, was echter blij kens de gesprekken in de wandelgangen allesoverheer send: de financiering van de Duitse eenheid. Nog steeds wil de nieuwe bondsregering straks zonder belastingverhogingen met de financiering uitkomen. Die verkiezingsbelofte zal echter op zijn minst in een heel an der model moeten worden ge wrongen dan ze had bij haar presentatie. Het heet officiéél geen belas tingverhoging, maar een forse lastenverzwaring staat alle telefoonbezitters in Duitsland te wachten. Het pas van de Bundespost afgescheiden staatstelefoonbedrijf Telekom moet dit jaar uit zijn winst vijf miljard mark (5,65 mil jard gulden) afdragen aan de bondsregering ter financie ring van de Duitse eenheid. In een interview heeft Tele- kom-directeur Helmut Wicke - tot grote ergernis van de coalitieonderhandelaars in Bonn - al laten weten dat zo'n afdracht onvermijdelijk tot aanzienlijk hogere telefoonta rieven zal leiden. Zowel het basistarief als de gesprekskosten voor lokale en interlokale gesprekken zullen moeten stijgen. Een lokale ge sprekseenheid zal volgens Wicke van acht tot zes minu ten moeten worden terugge bracht. De internationale ge sprekskosten zullen vermoe delijk niet stijgen, omdat ze nu al hoog zijn in vergelijking met de tarieven in andere landen. Op dit moment weet niemand wat er precies gaat gebeuren. Tot nu toe gaat het in Bonn nog hoofdzakelijk om het zoe ken naar melkkoeien. Twintig miljard mark zou kunnen worden gehaald uit een verhoging van de WW- premies, acht miljard uit be zuinigingen op defensie en ze ven miljard uit het schrappen van subsidies en sociale struc tuurwijzigingen. De Jong FOTO A Van onze Haagse redactie Als het kabinet bij de disc komende weken besluit c onafwendbaar is, moeten leven, aldus de voorzitter kelenburg, gisteren in zijn FNV-voorzitter Stekelen burg - FOTO DE STEM/DICK DE BOER VERVOLG VAN VOORPAGINA In Bergen op Zoom dringt de tijd wat meer, want op 19 ja nuari is het daar al 'Neuzebal'. Maar dat is voor de Stichting Vastenavend vooralsnog geen reden dit punt op de vergader agenda te zetten. G. Leenders, voorzitter van de Stichting Vastenavend: „Wij beleven geen rampen die er| niet zijn. Het gaat mij te ver om te praten in termen van 'als dit en als dat'. «Mijn persoonlijke mening is dat er een vreedzame oplossing van het Golfconflict komt, ik hou van positief denken. Ik denk dat het verstandig is om op het moment zelf te bekijken wat er al dan niet moet gebeu ren. We zijn snel genoeg bij elkaar". Volgens Leenders is het in het ergste geval ook nog maar de vraag wat je wel of niet moet laten doorgaan. „Tijdens de Duitse bezetting in 40-45 werd er ook 'stiekem' gefeest. De mensen hebben toch behoefte aan een feestje". Bij de Stichting Karnaval steenbergen gaat het carna valsfeest voorlopig gewoon door. Mevrouw van Agtmaal: "Ik denk dat het nauwelijks reeel is om van een oorlog uit te gaan. Het is bovendien toch ver van Nederland vandaan". Dok in Breda en omstreken is °9r zover bekend nog niet na gedacht over de mogelijke ge volgen van een Golfoorlog voor de carnaval HET KABINET is gisteren na wek gekomen met de besluitvorming aan een eventuele Golfoorlog. mans voorlopig, geen grondtroe neei. Ook staat vast dat de twee delijk" hun precieze taak w CDa en PvdA zijn met dermate n t KnSie in9egaan, dat een min va J aar onmogelijk was. Toe an de twee regeringspartijen o rii <?en voortbestaan. Dat is ni foN, s,erse landen, die over h i laten. Het is bovendien niet ei u.M'H'Hg van de twee Nederlani n„v ,.zonder te weten wat haar u i J'Jkt onvoldoende te beseffer nagenoten direct dreigen te w 'ogsgeweld. Dat legt op hen een tioP'net mag die druk niet vergro un„rtkVetes uit te vechten en ov voort bestaan.

de Stem | 1991 | | pagina 2