te ver nleving We zijn maandag van 8 tot 5 open. CONTACTEN ONDERWIJS, WETENSCHAP, CULTUUR dykmans Kerst- antiekbeurs Gauchos I )e>reiud Demon of dienaar? Loonsverhoging bij PTT meer dan 3,5 procent Minister Ritzen stelt TU Eindhoven commissie van goede diensten voor WIJ ZIJN Rechter: geen gesprek met Bouterse op Schiphol BINNENLAND Piano's Laat medemens schuilen GEOPEND if]STEM BINNENLAND ZATERDAG 22 DECEMBER 1990 stuging minder dan gedacht Aantal seropositieven 9.000 Kuwayt inventariseert schade 9000 km wegennet naar provincies BREDA 076-145114 DE STEM COMMENTAAR Maij spendeert miljoenen aan huisstijl Justitie tegen draagmoeders 22 t/m 26 dec. Het Witte Kasteel DAGEN PER JAAR NIEUWSOVERZICHT Volgende week beslissing Golf-inzet Meer variatie kerstpakket Brabantlijn gaat er niet op achteruit VVD: gijzelaars vrij van kosten laten Nog geen nieuwe voorzitter NOS Koningin houdt kersttoespraak op radio Eigen Huis hekelt notarissen Maar als u slim bent komt u vandaag nog. T28 wending. De WD wilde mers geen troepen meer de Golf om dictator Hu- uit Kuwayt weg te ja maar om de politieke tuur' van het CDA te en. cht dat de Kamer met ruime meerderheid deze e verwierp. Een serieus liet als dat in de Golf mag t een voorwendsel zijn om ij politieke vetes tot op het it te vechten, laats van een duidelijk iek signaal naar de bond- ten af te geven, wekt Ne- and nu de indruk over de ak van het Golfprobleem ëloos verdeeld te zijn. Ter dat in werkelijkheid niet het geval is. iddels is de Kamer op re en heeft ook de regering adempauze van een kleine weken. Op 15 januari t het ultimatum tegen hdad af, op 17 en 18 ja- ri komt opnieuw de West- pese Unie bijeen. Londen en Washington en er nog steeds concrete oeken voor ondersteu- de personele hulp. Van Broek is niet gewend zich et te laten voorschrijven r Ter Beek, en wat het wil is duidelijk. De WD dus makkelijk al dat ge- gel achterwege kunnen n om toch haar zin te krij- UTRECHT (ANP) - Het Nederlands Instituut voor Praeventieve Ge zondheidszorg (NIPG) van TNO schat dat het aantal mensen dat met het aids-virus is besmet, medio 1990 tussen de 7.500 en 9.000 lag. pat is twee tot drie keer zo laag als aanvankelijk door deskundigen werd aangeno men. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu hygiëne (RTVM) komt via andere berekeningen op een schatting van 9.000 a 12.000 op 1 januari 1990. Beide berekeningsmethoden worden deze week beschre ven in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde. DEN HAAG (ANP) - De Ambassade van Kuwayt in Den Haag wil nagaan in hoeverre Nederlanders en/of Neder landse bedrijven verwondingen hebben opgelopen danwel schade hebben geleden door de inval van Irak in Kuwayt. Een woordvoerster van de ambassade verwees uitsluitend naar de Irak-resoluties van de Verenigde Naties. In die resoluties wordt van Irak niet alleen verlangd de bezetting van Kuwayt - voor 15 januari - op te geven, maar wordt tevens gesteld dat Irak alle schade in Kuwayt dient te vergoeden. Kuwayt werkt nu kennelijk aan een inventarisatie van die schade ten behoeve van de Verenigde Naties. In dat kader worden ook benadeelde Nederlanders en bedrijven gevraagd zich te melden. Of zich al landgenoten of Nederlandse firma's bij de Kuwaytse ambassade hebben gemeld, kon de woordvoerster niet zeggen. Zij ging niet in op de vraag of Kuwayt zelf van plan is buitenlanders of buitenlandse ondernemingen alvast (deels) schadeloos te stel len. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft ingestemd met een wetsvoorstel waardoor ongeveer 9.000 kilometer weg wordt overgeheveld van het rijk naar voornamelijk provincies. Het rijk zal daardoor aan zienlijk minder wegen gaan beheren en behoudt voorna melijk de autosnelwegen. Het wetsvoorstel behelst een ingrijpende herverde ling van de wegen over het rijk, de provincies, de ge meenten en de waterschap pen. In het voorstel wordt de verstrekking van uitkerin gen voor de wegenzorg aan de andere overheden beëin digd. De herverdeling van het wegenbeheer gaat gepaard met een herverdeling van 1 miljard gulden per jaar. den van de autolobby, "n Links en D66 zijn voor 'calere maatregelen. Par en moet aan banden en en moeten er eigenlijk he- aal niet meer komen, lffensperger (D66) ergert aan de eisen van de rege- gsfractie CDA 'voor net die éne autoweg'. Kamerlid heeft het ook aren tijdens zijn reis door land. „Ik denk aan die vele eenten die zich met over- ing uitspraken voor een rzame samenleving, mits éne ontbrekende stukje oweg in de eigen gemeente snel zou worden aange- d." "n Links wil het stin- de blik zoveel mogelijk uit "erland verbannen. Of dat economie nu schaadt of t. Maij is zover nog niet, ar dat komt misschien nog. ij, openhartig: „Ik heb de ruk dat de heer Lankhorst leefbaarheid absoluut bo de bereikbaarheid stelt, wil proberen die zaken te bineren. Pas als we hele- al klem komen te zitten, ook ik geneigd om de urzame samenleving het maat te geven". Nieuw Zuid-Afrika-beleid DEN HAAG - Het kabinet wil een radikaal ander luid-Afrika-beleid gaan voeren. jdat nieuwe beleid moet ruimte zijn voor nieuwe inves- tringen en voor contacten op het gebied van onderwijs, letenschap en cultuur. Zoals eerder deze week al dui delijk werd, wil het kabinet ook op economisch gebied de banden met Zuid-Afrika aan halen. Van den Broek (Buiten landse Zaken) wil daarom overgaan tot intrekking van het wetsontwerp dat nieuwe investeringen in Zuid-Afrika verbiedt. Maar vóór Van den Broek daartoe overgaat wil hij een regeling die bedrijven ver plicht dergelijke investeringen wel aan te melden. De achtergrond voor dit door de PvdA fel bestreden besluit is de westerse angst dat wanneer investeringen te lang uitblij- ven, het straks in een non-ra ciaal Zuid-Afrika des te moei lijker wordt economische ach terstanden weg te werken. De zeer grote verschillen tussen rijk en arm in de Zuidafri- kaanse republiek berusten nu niet op wettelijke bepalingen, maar ze volgen wel de raciale scheidslijnen: rijke zwarten bestaan evenmin als arme blanken. Volgens het kabinet is hier sprake van een groot dilemma: juist de economische sancties hebben in het verleden hun ef fectiviteit bewezen, maar daar tegenover staat dat economi sche groei nodig is om de so ciale achterstand van de zwarte meerderheid weg te werken. Het kabinet wil daarom zijn beleid van han delsbevordering vergezeld doen gaan van maatregelen, gericht op versnelde ontwikke ling van achterstandsgroepen. Ook komt extra geld beschik baar voor de terugkeer en her huisvesting van ballingen. Volgens het kabinet zijn derge lijke stappen verantwoord, maar kan van een volledige af schaffing van het sanctiepak ket tegen Pretoria toch pas sprake zijn als de apartheid volledig weg is. De Kamer be spreekt de kabinetsnota eind februari. [at blijkt uit de Evaluatienoti- fe Zuid-Afrika die het kabinet (sferen naar de Kamer stuur- i. Volgens premier Lubbers, afloop van het kabinetsbe- aad, moet het beleid van kriti- Jie afstandelijkheid dat de re sting jarenlang heeft gevoerd u plaats maken voor een be id van kritische betrokken- •id. Het kabinet hoopt daar- iee groepen die bijdragen aan hervormingen in Zuid- irika aan te moedigen, f nieuwe contacten op het ge- van onderwijs, weten- jiap, cultuur en welzijn ma in daar deel van uit. Wel is it de bedoeling van de rege- ing dat deze contacten, anders ian in het verleden, zich rich- n op de gehele Zuidafri- anse bevolking. Bovendien indtde regering dat deze acti- iteiten elementen van kennis- verdracht moéten bevatten en luid-Afrika het initiatief moet enen voor de uitvoering. Hoe kt allemaal moet, zal onder- i'erp zijn van overleg tussen de «trokken Nederlandse minis- srs, D'Ancona (WVC) en Rit- len (Onderwijs). lok op sportgebied zullen meer ontacten mogelijk zijn. Het abinet wil zijn zeer restric- ieve visumbeleid handhaven, oaar contacten die gericht zijn iphet inhalen van achterstan- op sporttechnisch en be- tuurlijk terrein bij non-ra- iale organisaties, mogen reke- op steun. (ADVERTENTIE) Wöltgens .niet wegbezuinigen. - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP lat de hogere inkomens meer lan royaal geprofiteerd heb- oen van de laatste mogelijk- ieid om aftrekposten op te voeren in combinatie met het och al onevenredig grote voordeel dat zij, tegen de be doeling in, van de belasting- oerziening hebben gekregen, lastenverhogingen voor vooral de hogere inkomens, bezuinigingen op uitgaven, heffingen op milieu-onvrien delijk gedrag in ruil voor sub sidies op milieu-vriendelijk gedrag, snijden in het woud van subsidies, beperking van de fiscale aftrekbaarheid van persoonlijke leningen, inves teringen opvoeren in plaats van de consumptie nog verder aanwakkeren. Ziedaar de grote lijnen waarmee Kok en Wöltgens de kwalitatieve be zuinigingsronde ingaan. Voor lastenverhoging kies je niet uit beginsel, maar uit noodzaak. Uit de noodzaak om een samenleving, die ge confronteerd wordt met reeële problemen leefbaar te houden. In de keuze daarvoor passen rechtvaardige inko mensverhoudingen, spreiding van lasten naar draagkracht, afweging van economische belangen tegenover de belan gen van het milieu. Kortom, niet louter boekhouden. Op dat Nederland een fijn land blijft om in te leven. HENDEN MOGEN ELKAAR op hun fouten wijzen. Als tegen standers elkaar prijzen, wordt dat verdacht gevonden. De lof die fe Poolse president Jaruzelski ter gelegenheid van zijn aftreden indaag toegewoven wordt is echter gemeend. >eneraal Jaruzelksi is verantwoordelijk voor het uitroepen van de tot van beleg in december 1981 en de onderdrukking die torop volgde. Hij heeft bloed aan zijn handen en in in zijn naam t|n honderden opgesloten en uit hun banen gestoten. Aan het »>d van zijn regeerperiode gekomen heeft hij het Poolse volk zijn kontschuldigingen aangeboden. Daarmee is pater Popielusko «tonder de levenden teruggekeerd. 'och hebben deze excuses indruk gemaakt. Wojciech Jaruzelski smeer dan de dictator en de donkerbebrilde griezel, waar hij ja- 61 voor gehouden is. Hij beseft dat zijn regime, hoe hij ook over- Btagd moge zijn van de juistheid van de door hem genomen poli- ste maatregelen, gebaseerd was op een ondemocratisch en in- omaan systeem. Toen hij dat een paar jaar geleden in de gaten - en hij heeft dit niet uit zich zelf ontdekt, maar werd daar- 66 gedwongen door de oppositie - heeft hij de veranderingen ®t in de weg gestaan. Hij heeft met zijn medestander en mede- toeraal Kiszczak de rondetafelconferentie met Solidariteit mo- wjk gemaakt. Vervolgens heeft hij de resultaten ervan loyaal uit- lovoerd, zelfs toen dit ten koste ging van zijn eigen achterban, de «mmunistische partij. Kort daarna, toen Lech Walesa hem op- «P zijn positie als president op te geven en democratische ver engen uit te schrijven heeft hij dat, beseffend dat het volk niet nger gediend was met een president die niet voor het hele volk rod, wederom gedaan. «ze houding van Jaruzelski heeft in Polen indruk gemaakt. Het 11 dat hij zich de laatste jaren als een onbaatzuchtige dienaar ïn de Poolse staat heeft laten kennen, laat veel Polen twijfelen ro het beeld dat ze daarvoor van hem hadden. Dat beeld was van een onderdrukker en verrader. Jaruzelski had immers, ro Brezjnev de eerste Solidariteitsacties van begin jaren '80 in «'verkeerde keelgat schoten, de ontluikende democratie verra to. Indertijd verdedigde Jaruzelksi zich met het argument dat hij y in te grijpen erger had voorkomen. Inmiddels zijn nogal wat den ervan overtuigd dat dit zo is. Verhalen over concrete Russi- e dreiging en ontvoering van de top naar Moskou worden niet Wer als fantasie afgedaan. «era Jaruzelski is niet de gelukkigste in de Poolse geschiede- s' Het is te vroeg voor een algeheel overzicht en een afgewo- waardering ervan. Wel kan nu reeds vastgesteld worden dat «Persoon Jaruzelksi minder demonisch was, dan hij tijden afge- piderd is. Een zekere wijsheid kan hem niet ontzegd worden, «slotwoorden van zijn afscheidstoespraak moeten daarom ter 5)e genomen worden. Die luidden: laat er in het Polen van de ypnde jaren geen afrekening, geen bijltjesdag plaats vinden, ro waar woord, want zonder gebruikmaking van de opgeleide jf besmette kaders zal Polen nog chaotischer worden dan het Van nature al is. Een paraplu voor elke politieman in Apeldoorn. De hoofdcommissaris gaf gisteravond al zijn mannen en vrouwen een plu onder het motto laat de medemens bij je schuilen'. Als die pet dan niet iedereen past, on der zo'n groot scherm gaat groot en klein schuil. De ko mende (regenjdagen vindt in Apeldoorn dus de grote verbroedering plaats. - fotoanp DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat krijgt een huisstijl. Het logo van het departement gaat bestaan uit drie vlakken, die water, land en lucht moeten verbeelden. Ont werp en invoering van het blauw-groene vignet kosten in totaal 4,8 miljoen gulden, zo heeft het departement van minister Maij bekendgemaakt. DEN HAAG (ANP) - De PTT en de vakbonden hebben een principe-akkoord bereikt over een nieuwe cao, die voorziet in een loonsverhoging van 3,25 procent per 1 januari en 0,75 procent per 1 juni. Op 1 januari 1992 komt er nog eens 0,75 procent bij. DEN HAAG (ANP) - Een commissie van goede diensten moet de deze week onstane kritieke bestuurlijke situatie aan de Technische Universiteit Eindhoven helpen oplossen. Dat schrijft minister Ritzen (onderwijs) in een brief aan het college van bestuur van de universiteit. Afgelopen maandag besloot de Universiteitsraad van de TU Eindhoven het hele college van bestuur voor ontslag bij de mi nister voor te dragen naar aan leiding van haar optreden in de affaire-Buck. In zijn brief stelt minister Ritzen voor dat de universiteitsraad en het college van bestuur een gezamenlijke commissie van goede diensten instellen die bestaat uit drie externe personen met grote be stuurlijke ervaring waarvan er één aanvaardbaar moet zijn voor de universiteitsraad, één voor het college en één voor beide partijen. Ritzen spreekt daarbij de hoop uit dat de TU Eindhoven de op gelopen schade intern kan her stellen zonder externe maatre gelen van overheidswege. Volgens voorzitter Stigter- Prins van de Universiteitsraad van de TU Eindhoven komt de Universiteitsraad 3 januari bij - een om de brief van minister Ritzen te bespreken. Het col lege van bestuur van de uni versiteit was voor commentaar niet bereikbaar. De nieuwe cao gaat op 1 ja nuari in en heeft een looptijd van 15 maanden. De onderne ming en de vakbonden zijn het nog steeds niet eens over een winstuitkering. In plaats daar van krijgen de werknemers be gin volgend jaar een eenmalige uitkering van 2,5 procent, ter wijl de besprekingen over een resultaatafhankelijke uitke ring worden voortgezet. De jeugdsalarissen worden ex tra verhoogd en ook is afge sproken dat die gelden tot 22 jaar. In de huidige cao is dat nog 23 jaar. De nieuwe cao voorziet niet in arbeidstijdverkorting, de ar beidsduur blijft 38 uur per week. De VUT-leeftijd blijft 61 jaar, maar wel zijn alle PTT- ers na 40 dienstjaren vut-ge- rechtigd. Er zijn afspraken gemaakt om ziekteverzuim en instroom naar de wao tegen te gaan. Daarnaast worden 200 leer- /werkervaringsplaatsen voor etnische minderheden beschik baar gesteld. Er komt een aparte cao voor zaterdagbestel lers. De vakorganisaties AbvaKabo, CFO, CRP en CMHF hebben vier dagen onderhandeld over dit resultaat. Aanvankelijk DEN HAAG (ANP) - Com mercieel draagmoederschap is een ongewenst verschijn sel, dat moet worden tegen gegaan met wettelijke strafbepalingen tegen be roepsmatige bemiddeling en het adverteren met beschik baarheid van of verzoeken om een draagmoeder. Commercieel draagmoeder schap rechtstreeks strafbaar stellen is niet mogelijk in ver band met de problemen een dergelijke strafbepaling te handhaven. Dit blijkt uit een wetsvoorstel dat minister Hirsch Ballin en staatssecreta ris Kosto van Justitie aan de Tweede Kamer hebben ge stuurd. Met het wetsvoorstel wordt be oogd te voorkomen dat com mercieel draagmoederschap zich als maatschappelijk ver schijnsel gaat ontwikkelen. hadden ze 5 procent geëist over een periode van vijftien maan den, dus een loonsverhoging van 4 procent per jaar. De PTT telt 93.000 werknemers, onder wie 8.500 zaterdagbestel lers. Voor de zaterdagbestellers is een aparte cao afgesloten met dezelfde loonstijgingen en looptijd. (ADVERTENTIE) Geopend: iijks van 11.00-18.00 uur (ook le en 2e kerstdag) Kasteellaan 17, Loon op Zand, 04166-3322 (tussen Tilburg en Waalwijk) Naast onze uitgebreide collectie van antiauiteiten, 12 standhouders met o.a. Chinees en Japans porselein, zil ver, glaswerk, Engelse meubelen, ju welen, brons, Hollands koper en grafieken, schilderijen en klokken. 365 Op 25 en 26 december serveren wij zowel een kerstmenu als gerechten la carte. Grill-Restaurant Grote Markt 33, Breda Telefoon 076-224505 HAARLEM (ANP) - De Ne derlandse staat mag ver hinderen dat zeven leden van het Surinaams verzet in Nederland vanochtend op Schiphol een gesprek voe ren met de Surinaamse le gerleider Bouterse. Dat heeft de Haarlemse recht bankpresident H. van den Haak gisteravond bepaald in een kort geding dat de 77-jarige 'moeder van Suriname' Denise de Hart en haar advocaat R. Haakmat hadden aangespan nen tegen de staat. De Haarlemse rechtbankpresi dent deelt de mening van de staat dat Bouterse onderwor pen is aan de bepalingen van de Vreemdelingenwet nu hem en zijn gevolg een visum is ge weigerd en daartegen geen be roep is ingesteld. Daarnaast heeft de Suri naamse ambassade de Neder landse regering verzocht Bou terse tijdens diens verblijf op Schiphol op gepaste wijze te beveiligen. Een en ander brengt Bouterse in de positie waarin hij volgens de recht bankpresident geen bezoek kan ontvangen, noch van het Suri naams verzet in Nederland, noch van de pers. De legerleider landt vanoch tend tegen negen uur op Schip hol en zal door de politie per taxi naar een afgelegen deel van de luchthaven worden overgebracht. Om half twaalf vliegt hij met de KLM door naar Paramaribo, aldus de twee landsadvocaten tijdens het geding. Behalve de veiligheid van Bou terse voerde de landsadvocaat ook aan dat Nederland conse quent de toegang en visa wei gert aan militairen aan wier handen bloed kleeft. Advocaat Haakmat verweet de staat willekeur, omdat onder andere de Roemeense partijlei der Ceaucescu, junglecomman dant Ronnie Brunswijk, de Ja panse keizer Hirohito en pre mier Soeharto van Indonesië wel visa ontvingen en zelfs op staatsbezoek kwamen. Volgens Haakmat onttrekt Ne derland zich met de weigering van een gesprek aan haar his torische verantwoordelijkheid het proces van nationale ver zoening in de republiek Suri name te bevorderen. De in Nederland gevestigde Surinaamse Partij Democra tisch Socialisten (PDS) heeft een dringend beroep gedaan op premier Lubbers en de minis ters Hirsch Ballin en Van den Broek om vandaag met Bou terse te mogen praten op Schiphol. De PDS wil onder meer de mensenrechtensitua tie, de drugsproblematiek, de decembermoorden en de poli tieke en economische ontwik kelingen in Suriname aan de orde stellen in dat gesprek. Volgens een woordvoerster van Justitie blijft de Nederlandse regering op het standpunt staan dat er geen contact mo gelijk is met Bouterse tijdens zijn tussenstop in Nederland. J/ V7 Elk jaar weer hoor je mensen klagen over de donkere dagen voor kerstmis en heel dikwijls is het dan ook inderdaad don ker, somber weer. Er zijn massa's mensen die daar heel neer slachtig van worden. Winterdepressie heet dat gevoel in het vakjargon. Welnu, wie aan winterdepressies lijdt, hoeft niet langer te wanhopen. Groningse onderzoekers zijn erachter gekomen dat een flinke portie licht, denkbeeldig of uit de lamp, de somberen van geest er zo bovenop kan helpen. Je moet niet alleen een knop omdraaien in je hoofd, maar dus ook de lichtschakelaar. Licht doet volgens de onderzoekers de neerslachtigheid ver dwijnen en geeft de mensen weer goede moed. Geen wonder dus dat die herdertjes destijds spontaan in zingen uitbarstten toen die felle ster de nacht verlichtte. Nu ik erover nadenk, die Groningse conclusies zijn zo lo gisch als wat. Jongelieden worden immers als sinds mensen- heugnis romantisch van maanverlichte sterrennachten en zolang je ergens maar een lichtpuntje kunt blijven zien, is er hoop. Hoop is er dank zij de Groningers nu ook weer voor Philips, want voor een beetje goede lichttherapie zijn natuurlijk volop lampen nodig. Ik wens u tot slot prettige kerstdagen met veel licht. Eet vooral ook licht, want dat houdt u het vrolijkst. MERIJN DEN HAAG - Langdurig beraad in het kabinet heeft gisteren nog niet geleid tot een definitief besluit over de Nederlandse bijdrage aan de troepenmacht in de Golf. De vier meest-be- trokken ministers - premier Lubbers, vice-premier Kok, Van den Broek (Buitenlandse Zaken) en Ter Beek (Defensie) - ho pen volgende week wel tot zo'n besluit te komen. BREDA - De standaard-kerstpakketten (het flesje wijn en het blikje vis) zijn niet meer zo in trek. Met de inhoud wordt steeds meer gevarieerd. Dat zegt W. van Manen, verkoopdirecteur bij Kok Ede grootverbruik. Het aantal verstrekte pakketten is ook dit j a ar weer toegenomen. Van Manen: „De Nederlandse bedrijven geven deze maand 4tè miljoen kerstpakketten weg met een gemiddelde waarde van 49 gulden." In totaal wordt in Nederland dus ongeveer voor 220 miljoen gulden aan kerstpakketten uitgegeven. Bij de samenstelling van de pakketten wordt tegenwoordig steeds meer rekening gehouden met de wensen van de mensen, DEN HAAG - Treinreizigers op de Brabantlijn - Venlo-Den Haag - zullen geen nadelen ondervinden van een eventuele groei van het goederenvervoer over deze spoorlijn. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat gisteren laten weten. Minister Maij van dit depar tement zei deze week in de Kamer dat het goederenvervoer over de Brabantlijn richting Duitsland mogelijk wordt uitge breid. Nu vindt dat vervoer 's avonds en 's nachts plaats. Uit breiding zou overdag moeten gebeuren. Maij zinspeelde in de Kamer op een mogelijke vermindering van het personenvervoer over de spoorlijn, maar volgens de woordvoerder wordt er niet getornd aan het aantal treindien sten. Wel is het mogelijk dat de tijden van de dienstregeling wijzigen., DEN HAAG (ANP) - De WD-fractie in de Tweede Kamer vindt het onj uist dat minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken van plan is de Nederlanders die een aantal maanden hebben vastgezeten in Baghdad zelf de kosten te laten dragen die hun noodgedwongen verblijf daar met zich mee hebben ge bracht. Het WD-Kamerlid Weisglas doet een beroep op de mi nister zijn besluit terug te nemen om de gemaakte kosten terug te vorderen. Weisglas stelde dit vrijdag in schriftelijke vragen aan Van den Broek. „Acht u deze gang van zaken correct ten opzichte van mensen die maandenlang gedwongen in benarde omstandighe den hebben moeten verkeren?", zo houdt hij Van den Broek voor. Het WD-Kamerlid wil ook weten welk gemiddeld be drag per persoon Buitenlandse Zaken wil gaan terugvorderen. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft nog geen beslissing ge nomen over de benoeming van een nieuwe voorzitter van de NOS. Dat heeft premier Lubbers na afloop van het kabinetsbe raad meegedeeld. Volgens hem is de benoeming wel aangemeld, maar zal daar nog over worden gesproken in een tweede ronde. Dat gebeurt vermoedelijk op de eerstvolgende vergadering van het kabinet in de tweede week van j anuari. DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix houdt op Eerste Kerst dag (dinsdag) haar jaarlijkse kersttoespraak op de radio. De toespraak is vanaf 13.00 uur te horen op alle vijf Hilversumse radiozenders en in de Nederlandstalige uitzendingen van de Wereldomroep. Ook NOS-Teletekst besteedt aandacht aan de toespraak, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. DEN HAAG (ANP) - De vereniging Eigen Huis, die de belan gen van huiseigenaren en -kopers behartigt, is nijdig op de no tarissen, omdat die het BTW-tarief van 18,5 procent, dat ze vanaf 1 januari in rekening moeten brengen, willen doorbere kenen aan hun klanten. Doordat notarissen de BTW die ze over eigen investeringen moeten betalen, voortaan van de belasting mogen aftrekken, houden ze aan deze aanpak een voordeel van gemiddeld 30.000 gulden per jaar over, aldus Eigen Huis. (ADVERTENTIE) Als u uw boodschappenlijstje goed bekijkt, kunt u bijna alles al van tevoren inslaan. Dat spaart u de dag voor kerst een hoop drukte. Toch gaan we maandag al om 08.00 uur (tot 17.00 uur) open. Voor alle zekerheid.

de Stem | 1990 | | pagina 3