i ass-s,= Uok klein slukie Kuwayt is oorlog waard ROLLER KADO riFQTFM! ant VREES t. PvdA zet roos met vuist aan de kant >or liteiten TA-bom oodt zes genten Raamsdonksveer: Kuiho ontslaat 110 werknemers EERT m ELOPAK O SSS—" VS WILLEN GEEN GESPREK MEER MET IRAK NA 3 JANUARI Merijntje: AJax: geen kind aan Feyenoord NAC trekt aan langste eind Wereldbeker weer voor AC Milan Gustafson verrast op de mijl ie tech- organi- lijk, in lingen. langrijke ijkpost' zowel op alle nde ictieve, l/an net- 2 vl TEGENKANDIDAAT TYMINSKI WEGGEVAAGD IN VERKIEZINGEN MAANDAG 10 DECEMBER 1990 BAGHDADROME5CHIPHOL - Dertien van de 28 Nederlandse gijzelaars uit Baghdad zijn ein delijk naar huis gegaan. Kwaad Achterblijvers 'Vergoedingen terugbetalen' FRIETFABRIEK WORDT VERKOCHT JE HAD'TKUNNEN LEZEN IN.. na ng van Keurs maken indivi- lerland de ensten: (ortom: itacten, tegen- jlaris: toper igeen srvaring. moder- >iale om- oeite u heer ecteur Midden- i 93 14. heer )us 20104, ande aan den binnen de de functie van (m/v) en in mechanische, pneumatische es en onderhoud iparatuur. leggen met directe eploegendienst te veau elektrotechniek aardigheid ten toringsrapporten. en. de c.a.o. voor het ngenbedrijf. pak b.v., afdeling Ruseier, Postbus 82, Elopak b.v. Postbus 82 4530 AB Temeuzen 30ste jaargang DESTE Kantoren: Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Temeuzen - Vlissingen. Losse nummers ma. t.m. vrijd. 1.35 en zat. 1.60. lan onze correspondent frans Wijnands -^Walesa is president Walesa nieuwe president van Polen in Polen. De Nobelprijs- J. innaar voor de vrede en Ljder van Solidariteit kreeg -teren precies driekwart van de uitgebrachte stem- len. r«n enige tegenstrever in de Klissende tweede ronde van ,e Poolse presidentsverkiezin- len de Pools-Canadese zaken- fcan Stan Tyminski vergaarde Let meer dan 25 procent van de temmen. ieldeurde cijfers overigens, rant terwijl in de eerste ronde I VANDAAG 2 KATERNEN - 14 dagen geleden - nog ruim 60 procent van de bevolking naar de stembus ging, vond gisteren iets- meer dan de helft van de Polen het de moeite waard om te gaan stemmen: 53 procent. „Ik zal meer uw dienaar dan uw president zijn", riep een duidelijk opgeluchte Lech Wa lesa in Gdansk een duizend koppige menigte voor zijn ver kiezingshoofdkwartier toe. Veel inwoners van de Noord- poolse thuishaven van de nieuwe president waren de straat opgegaan om - op uitno diging van Walesa - een glaasje champagne op zijn overwinning te komen drinken. „Wij hebben zonder bloedver gieten het oude regime neerge haald; we zullen er samen ook wel in slagen om een succesvol nieuw systeem op te bouwen", reageerde Walesa voor de tv- camera's toen driekwart van de stemmen was geteld. „Het is een smerige campagne geweest", reageerde de versla gen Tyminski zeer kortaf voor de tv-camera's. „Ik ben verrast door die 25 procent, want ik had op 50 procent gerekend". „Veel mensen zijn in het re cente verleden in Polen geïnti mideerd. De situatie hier was zo onveilig dat mijn vrouw en ik onze kinderen in Canada hebben achtergelaten. Het hangt van mijn vrouw af of ik langer hier in Polen blijf. Mo reel voel ik me verplicht om een nieuwe partij op te richten en in de oppositie te gaan". Een besluit dat de eerder ver slagen kandidaat-premier Ma- zowiecki begin deze week al had genomen. Tyminski zei diep bezorgd te zijn over Polen, 'waar het duo Walesa/Mazowiecki in ander half jaar meer kwaad heeft ge daan dan het veertigjarige communistische bewind daar voor'. Tyminski - die zijn economisch hervormingsplan vergeleek met dat van koning Cazimier de Grote in 1370 - vindt dat in Polen een koloniaal-totalitair systeem heerst. „Onder de communisten was het zo slecht nog niet", zei hij aan het eind van zijn tv-optre- den, dat hij besloot met enkele regels uit de historische roman Ivanhoe. Walesa heeft zijn tegenstander op alle fronten verslagen. In de grote(re) steden bleef Tyminski nergens. Opvallend was het dat van de Polen ouder dan 65 jaar vrijwel niemand op Tyminski heeft gestemd. ZIE STEM-COMMENT AAR ertien gijzelaars naar huis Door Paul de Schipper Na vier maanden en zeven dagen gijzeling in de Iraakse hoofdstad landden ze gisteravond eerst op het vliegveld in Rome en in de vroege ochtend kwamen ze aan op Schiphol. Vermoeid, maar gezond. iV' in onze correspondent Iwin Winkels •J ARCELONA - Zes jaanse politieagenten zijn iterdag gedood in Saba- all, een voorstad van Bar- tea, bij een van de bloe- gste aanslagen uit de ge- hiedenls van de Baskische scheidingsbeweging ETA. agenten waren op weg naar i voetbalwedstrijd toen een «explosieven en schroot vol laden auto ontplofte op het Went dat het politiebusje Van onze verslaggeefster TIEL - De PvdA gaat volgend jaar maart op een ge heel nieuwe wijze de verkiezingen voor de provin ciale staten in. De roos en het vuistje verdwijnen van het campagnemateriaal. Rood in alle soorten thema's komt daarvoor in de plaats. „Rood, omdat het de trots en de traditie is van de PvdA", lichtte secretaris Alard Beck van het lande lijk partijbestuur van de PvdA de nieuwe campagne toe. De statenverkiezingen worden gehouden op 7 maart 1991. „We moeten een ander beeld creëren. De PvdA moet zelfverzekerd overko- men. We mogen de geschie denis niet vergeten, maar moeten wel een nieuwe lijn volgen. Ik voorspel dat na de statenverkiezingen in de krantekoppen zal staan 'PvdA heeft zich hersteld'. Deze verkiezing winnen we. Maar daar moeten we wel aan werken". Een Haïtiaanse vrouw rust uit tussen haar handelswaar, vlak voor een muur waarop een leus geschilderd is die oproept tot steun van presi dentskandidaat Jean-Ber- trand Aristide. De presidentsverkiezingen in het Caraïbische eiland Haïti vinden komende zon dag plaats. De campagnes van de verschillende kandi daten zijn tot dusver echter met veel geweld en rellen gepaard gegaan. - fotoafp (ADVERTENTIE! Tegen alle verwachtingen in slaagden de Nederlandse am bassadeur in Baghdad van Dam en zijn staf er gisteroch tend vroeg in een vliegtuig te organiseren. Zaterdagavond nog antwoordde van Dam op de vraag: 'Wanneer kunnen we weg?': „Ik weet het niet, ik weet het niet!" Zaterdag was voor de gijze laars in Baghdad opnieuw een dag vol verwarring en zenu wen, een dag van leven tussen hoop en vrees, omdat het toe stel van gistermorgen eerst wel, dan weer niet en vervol gens toch weer wel vertrok, al werd het dan uiteindelijk half zeven plaatselijke tijd, voor het vliegtuig daadwerkelijk op steeg. Zaterdagavond was gijzelaars woordvoerder Pieter van Thiel zo kwaad over de ontwikkelin gen dat hij uitriep: „Laat Van Dam toch naar de Iraki's toe gaan en zeggen dat er op Schip hol nog een kist met medicijnen staat. Dat is ons losgeld. Willen de Iraki's dat nou nog hebben of niet? Het is weer gesukkel: plaats huren bij een ander land en hopen dat je mee mag. In Nederland schijnen ze er geen zak van te begrijpen. Neder land is het enige land dat niet in Baghdad is verschenen om zijn mensen eruit te halen!" Van Dam liet, toen hij gister- morgenvroeg plaatsbevestiging van de Italianen kreeg, de gij zelaars die weg wilden, ijlings bij elkaar trommelen. Op het vliegveld van Baghdad nam hij na zeven uur wachten, per soonlijk afscheid van de hem door Saddam Husayn opge drongen 'gasten'. Het door de Italianen van Iraki Airways gehuurde vliegtuig vertrok met een groep van 150 Italiaanse gijzelaars, een Ita liaanse parlementaire delega tie, 41 Ieren en de 13 Nederlan ders. Omdat Saddam Husayn geen vreemde vogels toelaat op zijn erf, betekent dit dat alle gijzelaars het land uit moeten met Iraki Airways. En dat zorgt voor de nodige vertragin gen. Maar voor de Iraakse luchtvaartmaatschappij is het wel de manier om met de no dige huurpenningen ook harde valuta binnen te krijgen. Vrijwel gelijk met de Ita liaans-Nederlandse charter vertrok een toestel met aan boord Amerikaanse gijzelaars uit Kuwayt. Achtergebleven in Irak zijn 15 Nederlandse gijzelaars, enke len van hen zullen over de weg naar Turkije rijden en anderen komen later terug naar Neder land. Verder zijn er nog de ambassa destaf van drie personen: Els Witske, Gerard Steeghs en am bassadeur Koos van Dam. Ook de twee vredesactivisten Hans Uwland en Kees Koning bleven in Irak achter. Zij rijden sinds kort, op pas gekochte Chinese fietsen, door Baghdad. De namen van de naar Neder land vertrokken gijzelaars zijn: Dirk-Jan Huisman, Arie Brandwijk, Mollo Spijkstra, Chris Lobbes, Albert Boer, Paul Zegwaard, Mario Punte, Frank 'Pa' Boering, Joop Ve ling, Joep Damoiseaux, Aalde- rik Brouwer, Cor van Hese en Pieter van Thiel. ZIE BINNEN/BUITENLAND: De laatste treitertrucs van Husayn Van onze verslaggever GOES - Het PvdA-gewest in Zeeland vindt dat tien Zeeuwse (oud-)gedeputeerden, voor wie de provincie inkomstenbelas ting betaalde over bovenmatige vergoedingen, dat geld alsnog moeten terugstorten in de pro- vinciekas. Volgens een PvdA-motie is de betaling van inkomstenbelas ting voor GS-leden 'niet gedekt door expliciete besluitvorming van provinciale staten'. Die handelwijze is Volstrekt in strijd met maatschappelijke, bestuurlijke en democratische beginselen van de PvdA'. explosie was zo hevig, dat S buqe totaal werd vernield de lichamen van twee dode Pnten niet ter plekke uit de ETA lijkt met deze aanslag 4 /V 1 1 "I - "1 ¥7" - hiLnieuw leven ir|geblazen te «F J ?ten. Dat commando werd etele jaren geleden opgerold w de politie. Twee kernleden de Catalaanse ETA-tak weliswaar steeds op het Ppertje aan de politie te ont wen, maar de afschei- beweging heeft deze „P nooit tot volle sterkte •ten op te bouwen. PvdA maakt geen vuist meer Van onze correspondent Mare de Koninck WASHINGTON - Ameri kaans minister van Buiten landse Zaken James Baker vindt het 'fundamenteel on aanvaardbaar' om het be oogde gesprek met Iraakse leider Saddam Husayn in Baghdad later te hebben dan 3 januari a.s. Indien Saddam blijft aandrin gen op 12 januari als ontmoe tingsdag, hetgeen slechts drie dagen verwijderd zou zijn van het VN-ultimatum van 15 ja nuari, dan toont dat volgens Baker aan dat Saddam 'niet se rieus is' en dat hij 'om de 15-de januari heen wil manoeuvre ren'. „De Veiligheidsraad heeft hem tot 15 januari de tijd gegeven om zich uit Kuwayt terug te trekken. Dat is, met een inge graven leger van zo'n half mil joen soldaten, niet mogelijk binnen drie dagen", aldus. Ba ker, die zei te hopen dat Irak met een vroegere datum zal in stemmen zodat het gesprek wel kan doorgaan. De Amerikaanse minister ver klaarde dat 'ook een klein stukje Kuwayt, twee eilanden en een olieveld, een oorlog te gen het Iraakse leger recht vaardigen'. Baker doelde daar mee op de mogelijkheid dat Saddam zich uit het grootste deel van Kuwayt zou terug trekken, maar een klein deel blijvend zou inlijven. „Het gaat om hetzelfde prin cipe dat in de jaren dertig is verwaarloosd, waardoor de Tweede Wereldoorlog uitbrak. Agressie mag niet beloond worden. Dat principe is het vechten waard en ik denk dat de Amerikaanse bevolking het daarmee eens is", zei Baker. De regering-Bush worstelt al geruime tijd met de onzeker heid of het Amerikaanse Con gres (volksvertegenwoordi ging) en of de publieke opinie in het algemeen een oorlog om Kuwayt - met vermoedelijk ook aan Amerikaanse kant duizenden slachtoffers - zou steunen. Tot dusverre tonen opiniepeilingen aan dat de pu blieke 'oorlogsbereidheid' voortdurend wisselt tussen meerderheid en minderheid. Minister Baker herhaalde gis teren het Amerikaanse stand punt dat Irak, nadat het volle dig aan de eisen van de Veilig heidsraad heeft voldaan, met de regering van Kuwayt kan onderhandelen over eventuele compromissen inzake de grens- en andere langlopende kwes ties tussen de twee landen. De VS zullen dan militair in het Golf gebied aanwezig blij ven om erop toe te zien dat Irak in zulke onderhandelingen geen militaire dreiging kan uitoefenen. Baker zei dat het enige dat Washington Saddam in de hui dige situatie te bieden heeft is 'de toezegging dat de VS Irak niet zullen aanvallen als het zich tijdig uit Kuwayt terug trekt". Een wapenembargo te gen Irak zal dan wel worden gehandhaafd om de militaire capaciteit van dat land te on dermijnen. De Amerikaanse bewindsman verklaarde tevens dat 'veel' van. de Amerikaanse troepen die vanuit Europa naar het Golfgebied gaan, naar Europa zullen terugkeren als de missie in het Midden-Ooosten zal zijn beëindigd. „Er moet in Europa nog altijd een militaire balans worden gehandhaafd. De Euro peanen willen ons daar en zelfs de Russen willen ons daar". Dennis Bergkamp (rechts) scoort 0-2 met eenboogbal via het been van Ruud Hens. - fotoanp ZIE SPORT 1 Ruud Gullit laat trots de wereldbeker r zien. - fotoafp ZIE SPORT 3 ZIE SPORT 4 HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND Vandaag veel bewolking met kans op wat neerslaglichte regen, motregen of natte sneeuw. De noordoosten- tot noordenwind is zwak. Van onze verslaggever RAAMSDONKSVEER - Bij Kuibo Friet in Raamsdonks veer zijn zaterdag 110 van de 140 werknemers ontslagen. Kuibo wordt verkocht. De be drijven die interesse hebben - naar verluidt zijn dat Van der Valk en Aviko Boots - willen slechts met een klein gedeelte van het personeel verder gaan. De werknemers kregen vrijdag - sommigen zelfs nog zaterdag ochtend - een brief of telegram in de bus met het verzoek za terdagmiddag om 13.00 uur naar het bedrijf te komen. Daar hoorden zij van interim directeur J. Bakx dat er 110 ontslagen zouden vallen. In het openbaar werden de na men van diegenen die niet meer terug hoeven te komen, afgeroepen. Vanmiddag is er in De Witte Leeuw in Raamsdonksveer een bijeenkomst voor de ontslagen werknemers, waar mensen van het arbeidsbureau en de vak bonden mededelingen doen over de afwikkeling van hun ontslag. De directie van het bedrijf is in onderhandeling over de ver koop van Kuibo. Het gaat erg slecht. De verliezen zijn groot. De begroting voor 1991 is enige tijd geleden door het moeder bedrijf van tafel geveegd. De aardappelmarkt is al jaren heel slecht. Daarnaast is er een grote overcapaciteit van frites. Volgens een deel van het perso neel zijn bij de verhuizing van het bedrijf van Waspik naar Raamsdonksveer vorig jaar verkeerde investeringen ge pleegd. De ontslagen vallen in alle ge ledingen van het bedrijf, de meeste uiteraard op de werk vloer, in de fabriek, maar ook kantoorpersoneel en zelfs en kele directieleden moeten ver dwijnen. De hele administra tie-afdeling verdwijnt, slechts één verkoper blijft in dienst Geen van de personeelsleden is lid van een vakbond. Kuibo had ook geen ondernemings raad. (ADVERTENTIE) Toevoeging persbureaus: De Israëlische regering heeft bekend gemaakt niet aan een internationale vredesconferen tie over het Midden-Oosten deel te zullen nemen. Premier Shamir verklaarde dat zijn re gering de uitkomst van een in ternationale conferentie niet zou'accepteren. „Zo'n conferen tie zou aan de betrokken par tijen alleen oplossingen af dwingen, en wij zullen ons die dwang niet laten welgevallen. Vrede is alleen te bereiken door onderhandelingen tussen de partijen". De VN-Veiligheidsraad heeft' het afgelopen weekeinde nog geen besluit genomen over een Midden-Oosten conferentie. Dat debat is uitgesteld tot van daag. Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode: Plaats:......,,.», Telefoon voor controle bezorging:f De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per O maand automatisch ƒ25,10 O kwartaal automatisch 73,25 O kwartaal acceptgiro 75,25 bank/gironummer... De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres. Postcode: Plaats: In de pen moet komen te staan: (Max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant- woordnr. 112,4800 VB Breda. ZIE BINNEN/BUITENLAND: Palestijnse kwestie vandaag In Veiligheidsraad DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK

de Stem | 1990 | | pagina 1