L WEEKEND Stoelen die mooi zijn van lelijkheid IRDELEN IRES MANAGER ERESSEERD! Kenmerk-special over moord Jezuieten in El Salavdor Ministerie van WVC publiceert brochures over cultuurbehoud 'Albaanse Marquez' brengt zijn land in verlegenheid 'Hair' weer op de planken :ASE0 Massaal filmoratorium Prokovjev I SPEELFILMS OP TV ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 if medewerk(st)er Snische Dienst. idewerk(st)er intiën Schade. RTL4: hoge score met 'Coma' Regenwouden Kroongetuige Russisch Hollywood TENTOONSTELLING IN BRUSSEL NOG TOT 30 DECEMBER Mausolea Erotisch BUITENISSIGE STOELENCOLLECTIE IN BREDASE B0SCHSTRAAT Doublures Achter het Nieuws over IRA 'en commercie gaan hand pe nieuwe collega. Neemt voorraadbeheer van ex- bnderdelen en -accessoires de presentatie en adviseert ze produktem Organiseert en verkoopacties, ennis van automatisering. Irtgelijke functie vereist aorkeur MTS-Autotechniek. 1-07-NLl belangstelling voor dit Ir dan uw handgeschreven met cv. en pasfoto naar Jartepoorte B.V, Postbus 215, s, ta.v. dhr. J. Zwartepoorte. [ische autolease-maatschappij, Wij leasen alle merken perso- por in Breda beheert een staf r>, krachtig ondersteund door kloot van circa 11.500 auto's. pek naar kandidaten voor fes: koderen van onderhoudsfak- rde onderhoud overeenkomt |de onderhoudschema en het ne telefonische kontakten. kandidaat die de opleiding (maar ook mensen met een kichting en inzicht in autotech- en. Ervaring als receptionist(e) aeftijdsindikatie: 20-25 jaar. it het ondersteunen van de iheden t.b.v. de Schadecoördi- :e houden van het vervangende de expertiserapporten, het koorkomende werkzaamheden ouden van interne en externe antakten. ididaat met het MAVO-diploma aretische kennis op het gebied (goede typevaardigheid vereist, bndse uitdrukkingsvaardigheid ridikatie: 20 jaar. nen worden ingewonnen bij de er P.C.M. van Bragt, telefoon atie kun je binnen 2 weken na dvertentie richten aan: SE YOU :rsoneel en Organisatie, 2 HW BREDA. ZATERDAG Halloween II (USA 1981, RTL-4, 23.15 uur). Psychiater Sam Loomis weet zijn patiënt Michael Meyers te achterhalen en zes kogels door zijn lichaam te pompen, maar daarna verdwijnt het lijk spoorloos. Bloederige vervolgfilm, waarin Donald Pleasence opnieuw de psychiater speelt. Curtain call at Cactus Creek (USA 1950, Did. 1,11.03 uur). Een bendeleider duikt in een reizend theatergezelschap onder. Slapstick met Donald O'Connor. Viva Maria! (Frankrijk 1965, Did. 1, 22.05 uur). Bekende satiri sche film van Louis Malle met Brigitte Bardot en Jeanne Mo- reau. Het aantrekkelijke tweetal reist met een theatergezel schap door Midden-Amerika, vindt bij toeval de striptease uit en helpt tevens de revolutie een handje. Shaft in Africa (USA 1973, Did. 1, 00.45 uur). De zwarte detec tive John Shaft vliegt in opdracht naar Afrika, omdat de jonge zoon van een emir is vermoord. Shaft ontdekt een moderne sla venhandel. Richard Roundtree in een zeer harde actiefilm van John Guillermin. The third day (USA 1965, Did. 2, 23.10 uur). De schoonzoon van een rijke industrieel, die bij een auto-ongeval zijn geheugen verliest, zit in de nesten. Bij het ongeluk is een jonge vrouw omgekomen. Hij wordt nu van moord beschuldigd. Spannend drama met George Peppard. Wild river (USA 1960, België 1,16.15 uur). De overheid heeft be sloten in de Tenessee-vallei een dam te bouwen, maar de oude dame Jo Van Fleet wil haar grond niet verkopen. Ambtenaar Montgomery Clift moet haar zien te bewerken. Uitstekend drama van Elia Kazan. Lost Command (USA 1966, BBC 1, 23.15 uur). De rebellen van het FLN strijden in Algerije tegen de Fransen. Anthony Quinn en Alain Delon in de film van Mark Robson. Valley of the sun (USA 1942, BBC 2, 15.25 uur). Lucille Ball wordt door twee heren aanbeden in western van George Mars hall. Choose me (USA 1984, BBC 2, 23.55 uur). Vreemde verhouding tussen gastvrouw in radio-talkshow en barkeeper, met Gene vieve Bujold en Keith Caradine. ZONDAG Moj droeg Ivan Lapsjin (Rusland 1984, Ned. 2, 22.02 uur). Aparte en boeiende film van Aleksej German over een politie man die verbeten jacht maakt op een moordenaar. Ondertus sen is hij verliefd op een actrice. Het verhaal speelt in de jaren dertig. Rosen-Resli (W.-Duitsland 1954, Did. 1, 15.05 uur). Christine Kaufmann als een meisje dat met rozen vent om haar zieke pleegmoeder te kunnen verzorgen. Heimatfilm van Harald Reinl. Lili Marleen (W.-Duitsland 1980, Did. 1, 22.30 uur). In 1938 houden het zangeresje Wilkie en de componist Robert van elkaar. Roberts vader, die jo den uit nazi-Duitsland helpt, komt echter tussenbeide. Film van Rainer Werner Fassbin- der over de geschiedenis van het lied Lili Marleen, dat door Lale Andersen beroemd werd gemaakt. De hoofdrollen wor den vertolkt door Hanna Schy- gulla, Giancarlo Giannini en Mel Ferrer. Madame de.(Frankrijk 1953, Hanna Schygulla in "Lili Did. 3 West, 20.00 uur). Een ba- Marleen', zondag op Duits- rones met schulden verkoopt land 1. - fotoroxy haar oorringen, die ze bij haar huwelijk cadeau had gekregen. De sieraden wisselen diverse keren van eigenaar. Film van Max Ophüls. The Sandpiper (USA 1965, BBC 1,16 uur). Elizabeth Taylor en Richard hebben een artistieke romance in film van Vincente Minnelli. Ran (Japan 1985, BBC 2, 22.05 uur). Kurosawa verfilmde King Lear-drama op z'n Japans. HILVERSUM - De door RTL4 op 14 oktober uitgezonden film 'Coma, een ander leven' en de daaraan gekoppelde recht streekse discussie heeft een golf van reacties opgeleverd. Meer dan 25.000 kijkers hebben tijdens en na afloop van het programma geprobeerd de studio in Hilversum te bereiken, dit blijkt uit een door de PTT uitgevoerde meting. De 85 minuten durende uitzending werd bekeken door 1,08 mil joen mensen en was daarmee die avond het hoogst scorende programma op RTL4. De IKON presenteert zondagavond om 22 uur op Nederland 3 de Kenmerk-special 'Anatomie van een moord'. Bijna een jaar geleden werden in El Salvador zes Jezuïeten, hun kokkin en haar dochter vermoord. De slachtoffers waren voorstanders van een politieke oplossing voor de burgeroorlog in hun land Bij de negen militairen, die in staat van beschuldiging werden gesteld, was een oud-leerling van de Jezuieten. 'Anatomie van een moord' analyseert de verwording van een samenleving, waarin de politieke polarisering een oud-leerling ertoe drijft zijn vroegere leraren te vermoorden. De NOS brengt vanavond om 19.10 op Nederland 3 de docu mentaire 'Met vuur bedreigd', waarin nog eens aandacht wordt gevraagd voor het verdwijnen van de regenwouden. Zoals blijkt is dit niet ten overvloede, want de ontbossing van het Amazone-gebied gaat maar door. Vorig jaar werd een gebied ter grootte van Frankrijk in de as gelegd. En dit alles ten be hoeve van de veehouderij De grond wordt ingepikt door grootgrondbezitters. Zo nodig worden zelfs de oorspronkelijke bewoners met geweld verdre ven. De Indianenstammen trachten thans hun krachten te bundelen om hun leefgebied te behouden. De documentaire toont beelden van hun bijeenkomsten. Jon Lindström verfilmde voor de Zweede televisie een boek van Maarten 't Hart en wel 'De kroongetuige'. Deze film is za terdagavond om 20.20 uur op Nederland 3 te zien. Afgelopen donderdag kon de kijker al kennis maken met Lindströms ver sie van 'Een roos van vlees' van Jan Wolkers. Van 'De kroongetuige' heeft de Zweed een spannende psycho logische thriller gemaakt. Thomas en Leonie zijn al jaren ge trouwd, maar hebben geen kinderen. Vooral Leonie voelt dat als een gemis. Thomas is echter .verliefd op de bibliothecaresse Jenny. Wanneer zijn vrouw besluit een gynaecoloog in Kopen hagen te raadplegen, maakt Thomas van de gelegenheid ge bruik om een afspraakje met Jenny te maken. Na het weekend komt Jenny echter niet op haar werk terug. Ze is spoorloos. De VPRO start zondagavond met een serie recente speelfilms uit de Sovjet-Unie. Daaraan voorafgaand is de documentaire 'Hollywood aan de Neva' te zien en een interview met Aleksej German, wiens film 'Mijn vriend Ivan Lapsjin' wordt uitge zonden. 'Hollywood aan de Neva' is een documentaire van Frank Wiering over de Lenfilmstudio in Leningrad, die altijd als de meest progressieve studio van de Russische filmindus trie bekend stond. Als staatsbedrijf kon Lenfilm films maken zonder op de economische resultaten te letten, maar sinds de recente ontwikkelingen zijn de 2500 werknemers niet meer ze ker van hun baan. Portretvaas, Mochikabe- schaving. Inca-kunst: gaaf en klassiek Terracotta beugeltuitvaas, voorstellende een krijger, tus sen 100 voor en 600 na Christus, Mochika-beschaving. Door Hans Rooseboom Op de grote tentoonstelling 'Inca-Peru' in het Konink lijk Museum voor Kunst en Geschiedenis in Brussel val je van de ene verbazing in de andere. Verbazing nummer één: wie mocht denken dat de Zuidame- rikaanse kunst en cultuur van vóór Columbus primitief is, heeft het lelijk mis. De vijfhon derd voornamelijk kleine voor werpen die in Brussel staan te pronken zijn toonbeelden'van klassieke schoonheid. Je ziet hier de vrucht van een cultuur van 15.000 jaar, die op het moment van zijn geweld dadige beëindiging door de ze gevierende Spanjaarden een hoogtepunt had bereikt. De naam 'Inca' is overigens veel te beperkt voor wat hier te zien is. De Inca's waren het sluitstuk van een reeks cultu ren in de bergen en dalen van de Andes en langs de kust van Stille Oceaan. Het waren de In ca's die in de vijftiende eeuw alle andere volkeren militair onderwierpen, en een keizer rijk vestigden dat zich uit strekte van Colombia in het noorden tot Chili in het Zuiden. Met als centrum het huidige Peru. Dat keizerrijk hield zich maar honderd jaar staande, want tegen de Spanjaarden waren zij niet bestand (1534). Het klassieke gehalte van de Inca-kunst is dus een eerste verrassing. De tweede verba zing die je bevangt op deze ten toonstelling is de perfecte staat waarin de beeldjes, vazen, mu ziekinstrumenten en kruiken zich bevinden. Ze zijn volko men gaaf. Ze hebben de eeu wen doorstaan omdat ze mee gegeven werden aan de doden. De pre-Columbiaanse volkeren zetten hun doden bij in mauso lea hoog tegen rotswanden aan. Onbereikbaar voor iedereen die niet wist hoe je daar moest geraken. En vaak ook op plaat sen die niet voor het oog waar neembaar waren. Pas in deze eeuw is het geluktide verbor gen schatten van die graven veilig te stellen. Er is nog een reden waarom deze prachtige voorwerpen ori- gemoeid zijn gelaten: hun be trekkelijke waardeloosheid. Voor tachtig procent zijn de kunstwerken die in Brussel te zien zijn, gemaakt van terra cotta, klei dus. Schatgravers en goudzoekers zijn daar nooit in geïnteresseerd geweest. Die waren meer in de ban van de edele metalen, goud en zil ver. De Inca's en hun voorgan gers kenden een uitgebreide cultuur in goud en zilver. Daarvan is bijna niets over. Het goud van de Inca's, 'het Zweet van de Zon', was het hoofddoel van de Spaanse ver overingsdrang in de zestiende eeuw. Op zoek naar dat legen darische goud organiseerden vader Luque 'de waanzinnige' en Pizarro hun expedities naar het Inca-rijk. En ze vonden wat ze zochten: goud, goud en nog eens goud. Het goud van de Inca's is gesto len, verdwenen, omgesmolten. Door de officiële 'conquistado res' en door een leger van avonturiers. We kunnen het niet meer bewonderen. Even min als het zilver van de Inca's. Maar gelukkig hebben de pre- Columbiaanse pottenbakkers zich niet onbetuigd gelaten. En dat:,zij,,grote meesters -waven toont de expositie in Brussel. Meesterwerken in klei, mees terlijk van vorm en van kleur. Wat spreekt er uit deze kunst werkjes? In de eerste plaats hebben ze iets volstrekt mense lijks. Ze zijn volkomen herken baar. Er wordt vaak gezegd dat de pre-Columbiaanse indianen onmenselijk waren, wreed, bloedig. Ze voerden constant oorlog, hielden slaven en brachten mensenoffers. Uit deze tentoonstelling blijkt dat ze allereerst gewone men sen waren. Om een voorbeeld te noemen: er is een aantal beeldjes te zien met erotische voorstellingen, frank en vrij, bijna 'modern'. En als je de tweedelige catalo gus leest bij deze tentoonstel ling dan kom je tot de ontdek king dat de samenleving van deze indianenvolken eigenlijk in niets verschilde van de Europese samenleving in die zelfde tijd. Het was een streng hiërarchi sche maatschappij, de keizer was de Zoon van God, de pries ters waren na de keizer de machtigste mannen, het rijk werd bestuurd door een groot leger van ambtenaren en de ge wone mensen moesten belas- en werken tot ze er .,.i iQneiTj De herkenbaarheid en de per fectie schoonheid van de in diaanse kunst maken een be zoek aan deze tentoonstelling tot een waar genoegen. De tentoonstelling 'Inca-Peru' is nog tot 30 december te zien in het Koninlijk Museum voor Kunst en Ge schiedenis in Brussel. Bereikbaar via station Brussel Centraal, en metro, halte Mérode. Toegang 200 BF. De NS biedt een dagtocht met trein-me- tro-toegang-lunch, prijs vanaf Roosendaal f 47,80. De tweedelige catalogus (800 pagina's) kost 125C BF en bevat o.a. een complete ge schiedenis van de pre-Columbiaanse volkeren. Door Peter Schouten DE etalage van de voorma lige pianowinkel naast Ydo Buro BV voor Binnenhuis architectuur aan de Bosch straat doet menig voorhoofd fronsen. Waar jarenlang de gepoli toerde vleugels stonden te pronken, staat nu een vijftal buitenissige zitmeubels uitge stald op een groot vel zwart glanzend landbouwplastic. Ze worden daar de komende drie weken geëxposeerd door Henk Ydo van de gelijknamige be lendende zaak voor meubel design. Vijf objecten die door hun vorm soms heel in de verte nog enige verwantschap verraden met de stoel, maar die vermoe delijk door negenennegentig van de honderd passanten te mallotig zullen worden bevon den als het gaat om het even tuele gebruik in him eigen in terieur. En toch moet men over de vijf meubels niet te gering schattend denken. Ze zijn namelijk afkomstig uit de beroemde collectie van het Vitra Design Museum aan de Charles Eamesstrasse in Weil am Rhein bij Basel, het Mekka van het meubel-design. De smaak van conservator Rolf Fehlbaum staat borg voor voor het gehalte. Hij bouwde de ver zameling grotendeels particu lier op en bracht in de loop der jaren op die manier de ont- werp-geschiedenis in kaart. En hoewel de stoel toch op de al lereerste plaats is bedoeld om zitcomfort te bieden en niet als kunstobject, hebben honderden ontwerpers over de hele wereld gelukkig altijd goed begrepen Henk Ydo bij de eigenzinnige 'Little Beaver' van Frank Gehry. - foto marcel bekken dat een stoel ook fraai mag zijn. Of opvallend. Of prikke lend. Of mooi van lelijkheid. Want smaken verschillen. Van een deel van Fehlbaums verzameling bestaan doublu res, waarvan een reizende col lectie is gemaakt. Die 'reist' momenteel enkele maanden door Nederland, waarvan er dus drie weken zijn weggelegd voor Breda. „Ik vond het vooral heel geluk kig dat ik ze vrijwel in dezelfde tijd hier kon krijgen als waarin in De Beyerd de tentoonstelling van Joan Miro wordt gehou den", zegt Henk Ydo. „Je praat dan toch over zo'n beetje de zelfde belangstellingssferen. En ik merk dat ook voor het raam. De mensen die naar De Beyerd gaan of er vandaan ko men, stoppen ook voor mijn etalage". Misschien wel het meest in het oog lopende meubel is de stoel uiterst links in de etalage. Dat is de 'Little Beaver' die ontwor pen is door de architect Frank Gehry, dezelfde die ook te kende voor de bouw van Fehl baums museum. Het zijn trou wens opvallend vaak architec ten die tijdloze stoelen ontwer pen. Het verhaal gaat dat Geh ry, onlangs nog gelauwerd met de Pritzker Price (een soort Nobelprijs voor architectuur), stoel en voetenbankje na een verhuizing construeerde uit kartonnen verhuisdozen. Feit is in elk geyal dat Gehry al sinds '69 experimenteert met karton. De 'Little Beaver' is zijn beroemdste ontwerp. De etalage bergt verder nog stoelen van Shiro Kuramata (plaatmetaal), Ron Arad (gebo gen staalplaat), Ettore Sottsas (troon van hout en metaal) en Borek Sipek (hout, staal en ko perplaat). Vooral Sipek, gebo ren in Praag maar tegenwoor dig werkend en wonend in Am sterdam, "timmert de laatste tijd enorm aan de weg en oogst door zijn controversiële ont werpen zowel hoon als bewon dering in design-land. Henk Ydo wil in elk geval doorgaan met exposeren. „Vol gend jaar februari heb ik hier een tentoonstelling van de ont werpen van Charles Eames. Die beroemde uit gebogen beu kenhout geconstrueerde stoel die hij speciaal voor Billy Wil der ontwierp maar toen zo aan sloeg dat hij nadien op grote schaal geproduceerd en ver kocht werd. Ook de stoelen uit gegoten aluminium die Eames' faam als ontwerper definitief vastlegden. En het leuke is dat Eames ook alleraardigste films heeft gemaakt. Die laat ik dan ook zien". AMSTERDAM (ANP) - Het ministerie van cultuur (WVC) heeft een brochure uitgegeven met aanwijzingen voor het voorkomen van aantasting van papier door verontreinigde lucht. Er komen meer van dergelijke brochures met vuistregels over andere materiaalsoorten. Binnen het departement van WVC wordt op het ogenblik bo vendien veel aandacht gegeven aan de ontwikkeling van een scholings- en opleidingspakket. I Dat is niet alleen bestemd voor nieuwe restauratoren, maar ook bedoeld om de deskundigheid van depotmedewerkers, mu seuminrichters en conservatoren bij het praktische beheer van musea te bevorderen. 'Deze activiteiten zijn uitvloeisel van de ministeriële concept nota 'Kiezen voor Kwaliteit'. Daarin staat de toegankelijkheid en het behoud van het museale erfgoed centraal. Het voeren van een verantwoord collectiebeleid is daarvan een essentieel onderdeel. „Ik wil en kan de primaire verantwoordelijkheid voor het goede beheer van die collecties niet overnemen", zo zei D'Anco- na. De Rijksoverheid is echter wel bereid aan museale projec ten voor de conservering van belangrijk cultuurbezit een fi nanciële bijdrage te leveren. Daarbij zal wel de voorwaarde worden gesteld dat de bewaaromstandigheden van de objecten daarna 'adequaat' zijn geregeld. Voorlichting en deskundigheidsbevordering noemde de minis ter echter even belangrijk omdat daarmee waarborgen worden geschapen voor de toekomst. De musea moeten verder het be lang van het behoud van culturele voorwerpen onder de aan dacht van een breed publiek brengen. In dat verband prees zij de tentoonstelling 'Wegens restauratie geopend' in het Rijks museum Twenthe in Enschede, die daar vanaf begin november te zien zal zijn. Dergelijke activiteiten scheppen een draagvlak voor cultuurbehoud. Dat is volgens D'Ancona nodig om de be trokkenheid van de politiek ook op langere termijn te behou den. TIRANA (AP) - De Albanese schrijver Ismail Kadare heeft deze week asiel gekregen in Frankrijk en daarmee zijn land, dat momenteel als gast heer van een Balkan-confe rentie probeert na jaren van isolement aansluiting te vin den bij de rest van Europa, in verlegenheid gebracht. De 54-jarige Kadare, wiens boeken over de geïsoleerde Albanese maatschappij zijn vergeleken met de magisch- realistische werken van de Colombiaan Gabriel Garcia Marquez, is misschien wel de bekendste persoonlijkheid in Albanië na president Ramiz Alia. De afgelopen jaren heeft hij zich kritisch uitgelaten over de situatie van de mensen rechten in Albanië en de macht van de geheime dienst. Jarenlang gold Kadare, wiens boeken iii Frankrijk en de VS 1 'zij n uitgekomen, als een ver dediger van het stalinistische regime van zijn land. Hij is vele jaren voorzitter van de Albanese schrijversbond ge weest. Zijn benoeming, vorig jaar, tot vice-voorzitter van de vooraanstaande communisti sche groepering Democra tisch Front, leek aan te tonen dat het de autoriteiten ernst was met hervormingen. In Parijs verklaarde Kadare, die met zijn vrouw en twee doch ters is overgelopen, dat te leurstelling over het gebrek aan werkelijke hervormings zin bij de Albanese autoritei ten ten grondslag lag aan zijn asielaanvraag. Volgens Albanese functiona rissen was het tijdstip van Kadare's beslissing niet toe vallig gekozen. „Hij heeft het goed uitgekiend", zei een woordvoerder van de Alba nese journalistenbond. Som mige autoriteiten wilden het bericht aanvankelijk niet ge loven. Minister van buiten landse zaken Reis Malile op perde dat er sprake was van een 'valstrik', maar maakte niet duidelijk wie daarvoor verantwoordelijk zou zijn. „Kadare is dood. De democra tisering is niet dood", zei Ma lile. Het antwoord op een vraag aan journaliste Mirlinda An- goni of het overlopen van Ka dare nu door de pers zou wor den gemeld maakte duidelijk hoe het er in Albanië voor staat met de persvrijheid: „Daar weet ik niets van", zei Angoni. „Wij zijn journalis ten. Daar beslissen anderen Pogingenvan ^ïSanése re gering om* Via mede-Balkan- landen Bulgarije, Turkije, Griekenland, Roemenie en Joegoslavië het lidmaatschap van de Conferentie voor Vei ligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) in de wacht te slepen verlopen niet geheel soepel. Hoewel de Balkan- ministers van buitenlandse zaken in Tirana hebben ver klaard een Albanees lidmaat schap van de CVSE toe te jui chen heeft Griekenland geeist dat Albanië eerst verbeterin gen aanbrengt in de bescher ming van de mensenrechten. De CVSE is gebaseerd op de Slotakte van Helsinki, een akkoord over politieke rech ten en mensenrechten dat Al banië als enig Europees land niet heeft ondertekend. IN 'Achter het Nieuws' (VARA, 21.52 - 22.23 uur, Nederland 1) vanavondeen reportage over de IRA. Tevens aandacht voor de problemen bij Philips en een reportage over de positie van de Nederlandse gegijzelden in het golfgebied In 'Spijkers met koppen' (VARA, 12.04 - 14.00 uur, Radio 2) za terdag onder meer aandacht voor het jubileumcongres van het CDA. AMSTERDAM (ANP) - Ruim 300 musici en koorleden verzor gen op 1 november in de Grote Zaal van het Concertgebouw in Amsterdam een concert van het slechts zelden uitgevoerde filmoratorium 'Iwan de Verschrikkelijke' van de Russische componist Prokofjev. De uitvoerenden zijn het uit 100 leden bestaande Amsterdams Theaterorkest en het Amsterdams Theaterkoor dat uit 200 zan gers en zangeressen bestaat. Zij staan onder leiding van Law rence Renes. Prokovjev schreef de muziek voor de eerste film die Serge Eisenstein tussen 1943 en 1945 maakte over het leven van de 16e-eeuwse tsaar Iwan IV. Deze tsaar slaagde er met behulp van bloedige terreurmiddelen in het versplinterde Russische rijk tot een eenheid te maken. De verfilming had moeten uit groeien tot een drieluik. De vertoning van het tweede deel werd echter verboden door de autoriteiten en kon pas na de dood van Stalin in 1958 in première gaan. DEN HAAG, (ANP) - De 20 jaar geleden zo geruchtmakende musical 'Hair' wordt weer opgevoerd. De Broadway Musical Company uit New York toert er op het ogenblik mee door Europa. Op 2 en 3 november is 'Hair' in Nederland te zien en wel in het Circustheater in Scheveningen. De thema's van 'Hair' zijn de vragen naar de zin van het leven, naar het waarom van discriminatie en naar de (on-)zin van oorlog en geweld. De songs daarover werden wereldhits: 'Aquarius', 'I am black' en 'Let the sun shine in'. De teksten werden vervaardigd door James Rado en Gerome Ragni, de muziek door Galt Mr. Dermot. Voor de huidige uit voering is onder meer Johnny Worthy verantwoordelijk. Volgens het organiserende Nederlands Theaterbureau zal het zeer waarschijnlijk bij de voorstellingen in Scheveningen blij ven, al gaan er stemmen op om 'Hair' ook nog in Amsterdam te brengen. I

de Stem | 1990 | | pagina 83