GGE »sm DE STEM W E EKEMD H WERKER Gijzelaars Laatste missie van Dag Hammarskjöld NGSDIENST IEDERLAND van SCHIJNT IH U THUIS. •R! (m/v) 3rteri B.V. administratie Bon: OUD NIEUWS E door Dirk Vellenga LOKROEP DER EENZAMEN door Bert van Vel'zen STRAATEN and is een orgaan van de oor zaaizaad en pootgoed de Zaaizaad- en Plan t an teeltmateriaal. laboratorium een: ntal huishoudelijke werk- gebouw, hee e.d. tie waarbij de werktijden in iingen bij de Rijksoverheid et Secretariaat van de Keu- )stbus 122, 4460 AC Goes op korte termijn voor haar Erneuzen een m/v |n de financiële administratie vestigingen. dAVO-niveau. In het bezit van of studerend daarvoor. Erva- itische gegevensverwerking, de Engelse taal. Kennis van i pre. baan, goede arbeidsvoor- frspectieven. aanspreekt, zien wij gaarne llticitatie met c.v. tegemoet, ge- gge Internationale Wegtrans- de heer H. Kastelein, Manager Postbus 31, 4530 AA Terneu- tatie kunt u contact opnemen Schepper, Controller, 01150- hen, 2e neer «it op uw leefitiimaat. Met >nruimte maar ook de temperatuur. Jke zonnestraal genieten zonder dat ou buiten als u dat wenst, mmerd door beslagen ruiten, swing en bovendien 10 jaar garantie. ik wil meer weten over Zonneranda am m/v nes jats tknippen en in een gefrankeerde envelop rsturen. ST 27-10 W3 ZATERDAG IQ 27 OKTOBER 1990 kO Het vergane-glorie-type Edward Heath bij Saddam Husayn. Het kan vreemd lopen in deze wereld. Toen de Iraakse presi dent Saddam Husayn zijn eer ste grote gijzelaarsshow op de televisie pre senteerde, gruwde het Westen. Een mon ster werd hij genoemd. Een man die niets en niemand ontzag om zijn doel te berei ken. Waar haalde hij het lef vandaan om doodsbange kinderen publiekelijk over de bol te aaien. Dat kon dus niet en als Sad dam had gedacht, dat ze hem nu een aar dige man zouden gaan vinden, had hij het helemaal mis. Nauwelijks een paar maanden later lopen westerse politici de deur plat bij diezelfde Saddam. Het monster van toen wordt nu ineens vriendelijk bejegend, want de man heeft gijzelaars in de aanbieding. Hotels vol en uit voorraad leverbaar. Het westerse denken heeft zich om opportunistische re denen aangepast aan de omstandigheden. De politici, die op gezette tijden naar Baghdad lonken, kun je grofweg indelen in drie types. Je hebt in de eerste plaats het zogenaamde 'vergane-glorie-type'. Dat behoort, politiek gezien, tot de categorie 'afgetrapte schoe nen', hoewel ik vermoed dat de meesten hun eigen veters niet meer vast kunnen knopen. Type Edward Heath dus, de Britse oud-premier, die al jaren gefrusteerd loopt te wezen, omdat hem de leiding over de Conservatieven werd afgepakt door Mar garet Thatcher. Met hem is het daarna nooit meer goed gekomen. Het tweede type zou ik willen omschrijven als 'de miskleun'. Tot die categorie behoren de politici die hun hele leven smachten naar contacten met andere, echte politici, maar nooit verder komen dan wat onder houdende babbels met paus en omstreden staatshoofden. Type Kurt Waldheim dus. De Oostenrijkse president zat dringend verlegen om een 'staatsdaad' en wist niets beters te verzinnen dan wat landgenoten lospraten van Saddam. Het derde type laat zich raden: dat is 'de hyena'. De politicus, die altijd klaar staat om'restanten van menselijke drama's te ge bruiken voor de eigen groei. Type Le Pen dus, de aanvoerder van het Nationale Front in Frankrijk. Die heeft zich onmid dellijk opgeworpen als kampioen van de Franse gijzelaars, die Irak om volstrekt on- I N DE WEEK door Frans van Mourik duidelijke redenen allemaal wil laten gaan. Het wachten is nu op de andere ultra rechtse prominenten in Europa. Het is na tuurlijk wel link om met dit soort lieden in zee te gaan. Je weet tenslotte nooit of ze niet stiekem een vliegtuig vol minderheden uit het eigen land mee naar Irak zullen ne men. De overeenkomst tussen al die typen poli tici is dat ze een hoog gehalte aan frustaties hebben. Dat maakt ze uitermate geschikt om als Barmhartige Samaritaan richting Baghdad af te reizen en daar op de knieën te vallen voor Saddam Husayn. Als belo ning mogen ze dan wat uitgebluste, gegij zelde landgenoten in een vliegtuig proppen om die vervolgens, als totem van hun poli tieke vakmanschap, in triomf mee naar huis te voeren. Nederland stuurt, maar dat terzijde, geen bemiddelaars naar Saddam en dat doet me deugd. Hoewel ik trouwens niet direct zou kunnen verzinnen wie we hadden moeten sturen. Luns krijg je alleen tegen betaling in beweging en Janmaat houden ze daar vast en zeker. Hoewel, misschien had Lub bers zijn broer kunnen sturen. Die schijnt vanuit zijn zakenleven goed thuis te zijn in die contreien, met name in Kuwayt. Het gekke is nu dat er over dat handje-klap over gijzelaars niet evenveel opwinding ontstaat als over die televisieshow. Som mige regeringen wijzen weliswaar Saddams handeltje 'met kracht van de hand', maar dat is slappe diplomatentaal. De wijze, waarop Saddam de landen via de gijzelaars tegen elkaar uitspeelt, is net zo macaber is als dat gedoe met die kinderen op de televi sie. Het is natuurlijk prachtig als er mensen naar huis mogen, zowel voor henzelf als voor hun thuisfront. Maar het stelt niks voor als je het aantal thuisgangers afzet te gen de duizenden, die moeten blijven om als menselijk schild te dienen bij de strate gische doelen in Irak. Nog los van het feit dat het morbide is om gijzelaars te laten lo ten over wie er weg mag. Die praktijken stammen tenslotte uit het nazi-tijdperk. Daar komt dan nog bij dat al die officiële bezoeken het gedeukte blazoen van Sad dam Husayn in niet geringe mate oppoet sen. Want wat is er nu nog mooier voor de grote Iraakse leider dan westerse politici, die voor je op de knieën gaan en smeken om de vrijlating van nooddruftige landge noten. Dat is heel toat anders dan die ferme uitspraken over hoe het Westen Saddam wel eens mores zal leren. Het kan inder daad vreemd lopen in deze wereld. Dag Hammarskjöld wordt begroet door de Kantangese leider Moise Tsjombe (1960). De volgende ontmoeting zou de secretaris-generaal van de VN niet halen. Het witte vliegtuig naderde rond middernacht de grens tussen Kongo en Rhodesië. De piloot vroeg toestemming te landen in N'Dola in Rhodesië en daarna werd het ijzig stil. Het toestel verdween en werd 14 uur later ge vonden. De letters UNO waren niet meer te lezen en tussen de smeulende wrakstuk ken werd het ontzielde lichaam gevonden van Dag Hjalmar Agne Carl Hammarsk jöld, de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties. De vliegramp van 18 september 1961 was een van de vele dramatische momenten in de bloedige beginjaren van de onafhanke lijke republiek Kongo, die later Zaïre werd genoemd. De afgelopen weken werden we weer herinnerd aan het Belgische koloniale avontuur in Afrika. Brussel en vooral ko ning Boudewijn maakt zich zorgen om de 1600 Belgen in het onrustige Rwanda. Kongo maakte zich dertig jaar geleden los van België. Dag Hammarskjöld kreeg de ondankbare taak tussen uitbarstingen van geweld en diepe conflicten een weg naar vrede te vinden. Zijn missie strandde mid den in de eenzame nacht. De Zweed die acht jaar lang de hoogste man van de Ver enigde Naties was, werd snel vergeten. In New York is een plein naar hem genoemd, maar de meeste taxichauffeurs weten het niet eens te vinden. Was er opzet in het spel? Werd Hammarsk jöld vermoord? Het is vaak beweerd, hoe wel een dik rapport een half jaar na het on geluk concludeerde dat de oorzaak onbe kend was. Het is niet onmogelijk. Hij was op weg naar een omstreden gesprek op neutraal (Rhodesisch) terrein met Moise Tsjombe, door de ANP-nieuwslezer stee vast 'de Katangese rebellenleider' ge noemd. Katanga had zich afgescheiden van moe derland Kongo, Elisabethstad contra Leo- poldstad, een complete burgeroorlog dreig de. Katanga was het troetelkind van de westerse industrie. Union Minière had er f-ote koper-belangen en huurlingen uit elgië en Frankrijk (uitgeweken uit Alge rije) werden ingezet om samen met de Ka tangese militairen van Moise Tsjombe voor afscheiding te zorgen. De VN had troepen uit India, Ethiopië, Ierland en Zweden een blauwe helm gege ven en naar het Kongolese slagveld ge stuurd. De centrale regering van Kongo had nog geen moment voor rust en eenheid gezorgd. De grillige premier Patrice Lu mumba, de favoriet van Rusland, was door Kasavubu en Mobutu gevangen gezet en een zeven maanden voor de dood van Hammarskjöld om het leven gebracht. De wereld eiste dat de VN Tsjombe tot de orde zou roepen. Dag Hammarskjöld bleef geloven in de zachte, diplomatieke aanpak. Hij nodigde Tsjombe uit voor een gesprek, maar de man van Katanga negeerde de hand van de secreataris-generaal. Even la ter kwam Tsjombe met een tegenvoorstel. Hij wilde Hammarskjöld wel ontmoeten, maar dan net over de Rhodesische grens. Een van de theorieën over het neerstorten gaat als volgt. Een Belgische huurling ver stopte zich aan boord van het VN-vliegtuig met de bedoeling de piloot te dwingen naar Katanga te vliegen. Tsjombe zou de gegij zelde Hammarskjöld kunnen gebruiken om de tegenstander tot andere gedachten te brengen. Na een gevecht in de cockpit zou het vliegtuig stuurloos zijn geworden. Maar saboteurs zouden ook aan Kongolese kant gezocht kunnen worden. Problemen rond Israël, de Russische in greep in Hongarije, schermutselingen in Centraal-Afrika, dat waren de grote zaken, die Hammarskjöld op zijn bord kreeg. Hij wordt omschreven als een man met gebo gen schouders en een zachte blik, type rins Claus. Hij had een race-fiets, was ergbeklimmer, las graag literatuur en was vrijgezel. De diplomaat was president-directeur van de Zweedse bank, staatsscretaris van finan ciën en minister zonder portefeuille ge weest. In 1953 verdween de allereerste se cretaris-generaal van de VN, de Noor Trygve Lie, van het toneel, na drie jaar te zijn getreiterd door de Russen. Voor een neutrale opvolger zocht men opnieuw in Scandinavië en vond de rustige Ham marskjöld. Hammarskjöld nestelde zich niet zuchtend tussen de stapels rapporten, nota's en offi ciële protesten. Hij pendelde van de ene brandhaard naar de andere en sloeg ook de zeer sceptische communistische wereld niet over. Als mondiale scheidsrechter werd hij opgevolgd door de Birmaan Oe Than t en later kwamen Kurt Waldheim en Perez de Cuellar. Nog altijd kan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties niets anders doen dan reizen en luisteren. In 1961 maakte een triest ongeluk een eind aan een missie. Sinds die tijd zijn heel wat bertiiddelingsac- ties gestrand in stikdonkere nachten van verwarring en agressie. if et valt me op hoe mooi de ad vertenties ,der eenzamen zich .de afgelopen jaren hebben geë volueerd. Vroeger zag je nog wel eens on behouwen teksten van holbewoners: 'Man zkt vr. met huis. Br. met foto van huis on der nr. bur. v.d. blJ Een norse, zelf zuchtige poging om aan een huis en een slavin te komen. Men had er tot voor kort weinig geld voor over om zich in een kennismakingsadver tentie bloot te geven. Men gaf mokkend toe dat men ser. bed. had en dat foto op erew. ret. zou worden gez. De boodschappen werden gesteld in een zuinig steno. In het afgelopen weekeinde viel mijn oog op een pagina hartekreten in het voorname NRC Handelsblad, waaruit blijkt dat het gead verteerde lied der eenzamen een hoge in formatieve lading begint te krijgen. De vol gende heeft een Heine 500 gulden gekost: 'Omdat' ik ondanks al dat enerverende in mijn leven soms zo intens alleen kan zijn, sta ik nu in de krant met de bedoeling iemand te ontmoeten, waar ik wellicht mee aan een relatie kan werken. Goed, je belt elkaar, je ontmoet elkaar, het lijkt te klik ken, maar dan? Dan moet je toch in ieder geval tijd hebben om elkaar te leren ken-- nen. Maar als je weinig tijd hebt, zo nu en dan in het buitenland zit, en alleen de weekeinden vrij bent, 's avonds laat thuis komt en alleen de krant wilt lezen, koffie wilt drinken, glaasje wijn ben jij de MAN (45-55) die dat leven aan kan met ambitieuze vrouw, die dat werken aan haar (late) boeiende carrière niet opgeeft. Een vrouw die zelfstandig en onafhankelijk is (van mijn drie kinderen is alleen nog de jongste (16) thuis). Een charismatische vrouw, die velen graag aan hun zijde zou den zien, maar die tot nu toe, daar geen po sitieve beslissing over maakte. Als je nog steeds zit te lezen en als je dan ook nog die dynamische, ambitieuze, kritische, relative rende man bent, schrijf me dan. En stuur je dan een foto mee? Br. o. nr bur.v.d.bld.' Dat is heel wat duidelijker dan die ser. bed. van vroeger. Er is nochtans een belangrijk element over het hoofd gezien. De schrijf ster was nog niet op de hoogte van een aan de Universiteit van Californië te San Fran cisco uitgevoerde studie, waaruit het vol gende blijkt: Mannen die niet getrouwd zijn en tussen de 45 en 65 jaar oud zijn, hebben een tweemaal zo grote kans om binnen tien jaar te sterven als getrouwde mannen in die gevaarlijke leeftijdsgroep. Het verhoogde stervensrisico geldt ook voor mannen die met een vriendin leven. Waarom dat zo is, is nog verre van duide lijk, maar het huwelijk heeft een levensver lengende kwaliteit. Naarmate deze wetenschap verder door dringt, zal de arrogante toon die de kennis makingsadvertentie van menig dynamisch, ambitieus, kritisch en naar de vergrijzing neigend man wel verdwijnen. Nu lees ik nog: 'Ondanks een druk bestaan en veel vrienden' blijf ik een gevoel van incom pleetheid houden en daarom zoek ik een spontane vr. voor een rel'. Dichters vind je maar zelden onder relatie- adverteerders en als ze emotioneel gaan doen, lijkt er werk aan de winkel voor de psychiatrie: 'Samen rennen. Zonder tijd? Waarheen. Samen schreeuwen. In de ruim te. Waarom? Samen spetteren. In het wa ter. Wel natAldus de zang van een vent die een jonge vrouw zoekt, om mee te rennen, te schreeuwen en te spetteren. Een wat onzeker tiepje, denk ik. Vrouwen zijn veel bescheidener: Een aca demica van 30 zoekt een man zonder kunstgebit, sik of houten been, maar in be zit van vrijst. huis, goede baan en humor. Een andere eenzame vrouw omschrijft zichzelf als 'in herfsttooi, slank van lijf en snel van geest.' Oudere mannen die van zichzelf zeggen dat ze begiftigd zijn met zelfspot, humor en ge voel voor relativiteit zouden wel eens onge nietbaar kunnen blijken. Ze weten vaak niet dat ze al met één been in het graf staan. PETER VAN GA AJ IET /VUJNi TP 'T is~ K/BSL TE. FEcs^<j|^A/ \p

de Stem | 1990 | | pagina 79