DTR0N DE STEM OP SINT MAARTEN HEBBEN ZE DE BUIK VOL VAN CORRUPTIE »r Ruilmarkt tica van morgen auto-diversen malen, er 10.00-18.00 uur MÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊI ik tevreden sudderen Neder landse vakantievierders in de brandende zon van Sint Maarten. Wat wil je nog meer: weliswaar duur en ver, maar weg van de vallende bladeren en de gure herfst buien, altijd zon, blinkend witte palmenstranden, hel der water in alle tinten tussen azuur en turkoois, lekker eten, mooie natuur, hotels die de meest veeleisende toerist naar de ogen kijken, kortom een tropisch para dijsje. En nog belastingvrij ook. Dat is de ene kant van Sint Maarten, het Nederlands-Antilliaanse eiland. Wanorde Hoopvol ZATERDAG I -4 27 OKTOBER 19901 I Chaotisch Allegaartje Junk Twee gezichten MERCEDES 190 D, b.j.J 1985, stuurbekr. zonw. gl.* 4 hoofdst. nw. bnd., i. abs.j nw. St., Vr. pr. 23900,- Inr. mog. Onderhoudboek-[ je aanw. 01640-36349 OPEL Kadett Stationw., bj.j '81, apk 4-'91, i.g.st. vastej impr., tr.hk., vr.pr.: f 3750.-.01140-15804. OPEL Omega 2 I., i LS, d.bl., '87, 17.500.-. Tel. 01140-13855. VW Golf Turbo diesel, bj.'85, i.z.g.st., 01150- 21097. VWGTi 16 V, 1989. Dame, 1ste eig.: 28.000, km, 4 deurs, schuifd. etc., nieuw 52.000,- nu f 35.950,- b.t.w. factuur, en event, inruil kleine re-: cente auto mogelijk. Inl.:j 01640-33442. i VW Kever 1303 1600 mo tor apk 5-'91 3250,-. Tel. 01680-24078. VW Kever motor 1600 i.z. g.st. lopend te horen. Inr. mog. 850.01680-24078 otste internationale oldtimer ruil- in 100 automobielen, 250 onder- ds, miniaturen en documentatie- n 133, Rosmalen, tel. 04192-1950 igen). Door Rlnze Brandsma Sint Maarten is een van de Westindische toeristische top-attracties geworden. Cruiseschepen en driemasters verdringen elkaar in de schilderachtige Great Bay, op de rede van het hoofdstadje Philips- burg. Kakelbont uitgedoste, dikke rijke Amerikanen beheersen rumoerig het straatbeeld in de Front Street (Voor straat) en ellebogen elkaar de tax-free winkels in. De enkele originele houten woonhuisjes in kleurige koloniale stijl die er nu nog staan, zullen binnen een paar jaar plaats gemaakt hebben voor nóg meer kooppa- leisjes stampvol goud, diamanten. Co lombiaanse smaragden, hi-fi-spullen, draadloze telefoons, drank, video- en fo totoestellen. De jet-set bezit er weelde rige landgoederen, zoals Diana Ross, Sil vester Stallone en Ivan Lendl. Hun pri- vé-jets staan op het Prinses Juliana-vlieg- veld, afgedekt tegen zon en stof. Hun jachten deinen in de jachthavens en baaien. Ook minister Hirsch Antilliaanse zaken, nam vorige maand een ticket naar de tropen. Zijn komst naar Sint Maarten had alles te maken met het andere gezicht van Sint Maar ten. Een minder aangenaam en aangetast gezicht. De sleutelwoorden zijn daarbij wanho pige bestuurlijke wanorde, doorvoer van hard drugs, hardnekkige geruchten over een machtige Italiaans-Amerikaanse ma fia die het eiland in haar klauwen heeft, sterke vermoedens van witwassen van zwart geld en kapitalen uit de drugshan del. Daarbij koml dat het eilandje een razendsnelle economische 'boom' heeft uitsluitend dankzij het toerisme: een kwetsbare' monocultuur. Terwijl een kliek van corrupte bestuur ders Sint Maarten lijkt uit te persen als een citroen wordt het leven onbetaalbaar duur voor de snel toenemende bevol king. Daarvan woont een aanzienlijk deel illegaal op het eiland, in schamele hutten en krotten. Het regent - ook let terlijk - slechts plaatselijk op Sint Maar ten. Arbeiders komen via hun bonden in op stand. Onderhuids gist een grote woede over de hoog oplopende kosten van het levensonderhoud en het wonen. Met één normale baan zijn die niet op te brengen. De vakbonden hebben het eilandbestuur gewaarschuwd snel iets te doen. Vak bondsleider Willy Haize: „De situatie is explosief'. Hij heeft herinnerd aan de hete jaren '70, jaren van arbeidsonrust en stakingen, dagenlange ernstige onge regeldheden in de straten. Dat liep in augustus 1974 uit op brandstichting in een historisch houten bestuursgebouw in' Front Street en de ambtswoning van de gezaghebber. De Antilliaanse regering stuurde een contingent politie van 25 man om de orde weer in de hand te krij gen. Willy Haize draaide, beschuldigd van de brandstichting, lange tijd de gevangenis in. Hij zei begin oktober in Philipsburg: „De situatie van de arbeiders is nu slech ter dan toen. De mensen nu zijn radica ler. Een hongerige man is een kwade man". Het Bovenwindse Sint Maarten, zo klein als een Waddeneiland, worstelt binnen ons Koninkrijk al heel lang met een slechte publiciteit. Een roversnest, zeg gen Kamerdelegaties die het bezocht hebben graag. Een duivelseiland met wild-west-toestanden, steekpenningen, vriendjespolitiek. Die verhalen gaan sa men-op met de onstuimige groei van het dollar-toerisme. Pogingen om vanuit Ne derland en vanuit het Antilliaans be stuur op Curasao dé ontwikkelingen bij te sturen waren eerder óf niet serieus óf haalden niets uit. Heel voorzichtig is er nu een keer ten goede gaande. Een hoopvolle nieuwe ge neratie van jonge bestuurders heeft inge zien, dat er bestuurlijk te veel fout zit. Op verzoek van het eilandbestuur (be noemd gezaghebber en gekozen gedepu teerden) zijn sinds kort ploegen Neder landse technische deskundigen bezig, orde op zaken te stellen. Zij hebben de status van toegevoegd adviseur - voor belastingen, secretarie en bestuur, ruim telijke ordening, accountants voor finan ciën, economen. Later volgen nog poli tiemensen of marechaussees en mogelijk marinemensen voor douane en kustbe waking. Een officier van justitie zit er sinds meidio '89; er volgt een hulpoffi cier en waarschijnlijk een vaste rechter. Het pakket maatregelen, pardon: bij stand, is ook een verdienste van minister Hirsch Ballin: voor het eerst springt het Koninkrijk Sint Maarten op zo grote schaal te hulp met technische bijstand. Voor dit jaar is daar al 4 miljoen voor uitgetrokken. En de bijstand zal wat Ne derland en de Antillen betreft zoveel ja ren de tijd krijgen als nodig is. Noem dat alles alleen geen schoonmaak- operatie. Of zuivering. Of de bezem er door. Het blijft, voor de vijftien Neder landse deskundigen die er het bestuur Sint Maarten Is een mooi eiland met twee gezichten: voor de gulzige toerist èn voor de gretige crimineel. Belde groepen vinden er met hun dollars een open grens en een gemakkelijke weg. - foto srinze brandsma Een verdorven paradijsje assisteren, op eieren lopen. Het eiland heeft zijn trots. En afkeer van dirigisme uit Den Haag of Willemstad, Curacao. Regelmatig borrelt de roep om onafhan kelijkheid op. Volgend jaar april zijn er verkiezingen. Wordt de technische assistentie uit Ne derland inzet van een politieke machts strijd, dan gaat het om vallen of opstaan voor het eiland. Wordt de ploeg Hollan ders als bedreiging gezien, dan gaat de kont tegen de krib en zou de bijstand te ruggestuurd kunnen worden. Verande ring roept weerstand op, noemen ze dat op het Kabna (Kabinet voor Neder lands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken) in Den Haag diplomatiek. Het is op Sint Maarten Nu of Nooit. „Bovendien!', zegt de uit Nederland ge komen Officier van Justitie, „men kan niet van mij verwachten ergens de bezem door te halen als ik geen bezem heb. Ik kan alleen wat doen met behulp van de politie hier. Zij zijn mijn gereedschap pen. Het korps is zwaar onderbezet. Nee, ik ben niet de man die aan de mafia wel. even een eind zal maken, zoals geschre ven wordt. Voorlopig kunnen we alleen de doorsnee criminaliteit aanpakken. Waar niet is. Sint Maarten is chaotisch, op het eerste oog. 'Een vriendelijke chaos', corrigeren eilanders me minzaam. Vanuit Europa vliegen KLM, Lufthansa en Air France er eenmaal per week rechtstreeks op, met afgeladen toestellen van de grootste ty pes, DC 10 en 747. Vanuit de VS en de andere Caribische eilanden wordt Sint Maarten nog intensiever bevlogen. Fon kelend witte, prachtige cruiseschepen an keren er bijna dagelijks; soms ligt de Great Bay er vol mee. Jaarlijks overspoe len meer dan een miljoen dagjesmensen en vakantiegangers het kleine eiland, en dan vooral de vele casino's en speelhal len en die ene belastingvrije Front Street van Philipsburg. Een tropische regenbui maakt de atmos- Phllipsburg Is een raar soort dorp. Een allegaartje van pittoreske koloniale huisjes, winkelsan 6-hoog oprijzende hotels. feer klam en drukkend warm. Het is er dik boven de 30 graden. Terzijde van de hoofdweg duiken al snel de hutten en krotten op. Er zijn, heimelijk met bootjes voor veel geld op de stranden afgezet, veel Spaanstalige illegalen op de weelde en de baantjes afgekomen, Dominica nen, Haïtianen. Modder en stenen spoelen over de weg, die schandalig slecht is, vol gaten. Om dat duidelijke aanwijsborden ontbreken, zit ik al gauw ongemerkt op het Franse deel, St.-Martin. Van een grens met pa len of slagbomen en grenscontrole is geen sprake. Van het 86 km2 grote eiland hoort de noordelijke helft bij het Franse departement Guadeloupe. In 1648 werd Sint Maarten opgedeeld tus sen Nederland en Frankrijk; Spanje gaf het als 'isla inutil', eiland zonder nut, moeiteloos weg. Officieel wordt aangenomen dat op de Nederlands-Antilliaanse helft 40.000 mensen wonen, waarvan minstens 10.000 illegaal. Onlangs becijferde het Statistisch Bureau, dat een cijfer van 100.000 voor het hele eiland (63.000 op het Nederlandse deel) waarschijnlijker is. Niet meer dan 10.000 is autochtoon Sint Maartenaar - vooral zwart en bruin, afstammeling van aangevoerde slaven voor de suikerrietplantages in de 17e en 18e eeuw. Philipsburg is een raar soort dorp. Een allegaartje van pittoreske koloniale huis jes, winkels en 6-hoog oprijzende hotels en veel enorme schotelantennes. Er is de Voorstraat en de Achterstraat, parallel aan het strand van de Grote Baai, daar tussen Zoutsteeg, Loodssteeg, Schrijn- werkerssteeg, Terpentijnsteeg. Het eiland is praktisch Engelstalig en in de ban van de USdollar; een Antilliaanse gulden heb ik er niet in handen gehad. Overdag kun je in de Front Street over de koppen lopen. De drommen golven de soms verleidelijk mooie en vaak mor sige en stoffige taxfree winkels in en uit. Veel winkels zijn in handen van Indiase conglomeraten, 's Avonds en 's morgens heel vroeg is Philipsburg stil, gemoede lijk, loom, prettig. Veel straten zijn opge broken of nog nooit van een behoorlijk wegdek voorzien geweest. Een riolering met zuiveringsinstallatie is in aanleg: de eerste. Zondagochtend klept om half acht reeds de klok van de roomskatholieke kerk in de Front Street, helder en dwingend. De vele kerkgebouwen zitten vol begeesterd klappende, zingende, met tamboerijnen rinkelende gelovigen. De plaatselijke Rotary voert een opmer kelijke actie. Overal op straat slenteren Sint Maartianen in T-shirts met 'Drug Free Body' en op alle winkels en schut tingen kleven stickers met 'Drug Free Zone'. Alsof de Amerikaanse, Franse en Nederlandse regeringen ten onrechte be nauwd zijn voor de groeiende status van het Nederlands/Franse eiland als door voerhaven van cocaïne uit Zuid-Amerika naar de VS en Europa. Naast het toeristenbureautje bij de cen trale aanlegpier, aan de Cyrus W. Wa- they Square tegenover het historische houten Courthouse annex postkantoor, ligt een junkie met rastalokken achter een muurtje te schokken. Taxichauffeurs stappen uit hun airconditioned Ameri kaanse busjes en sleeën en loeren achter het muurtje, maken theatrale gebaren. Na een tijd arriveert met grote kalmte een ambulance en wordt de stuipende, bloedende rastaman op een draagbaar gelegd. 'Net goed voor hem', orakelen de omstanders, 'hij heeft iets gebruikt wat niet goed voor hem is, laat het hem maar goed merken'. In de casino's schuiven zwetende toeris ten in hun giftig paarse, oranje en fluor hemden en broekjes aan de groene speel tafels. Beeldschone zwarte meiden mani puleren in rap tempo de kaarten en speelfiches en laten de dollarbiljetten in een vloeiende stroom in gleuven op de tafejs verdwijnen. Jonge Italiaanse, Amerikaanse en Aziatische mannen staan in strakgesneden maatpakken en met verzorgde, glanzende kapsels scherp toezicht te houden. Hun glimmende Europese, Japanse en Amerikaanse sportwagens staan voor de deur. Veel hebben ze niet aan hun grommende buikschuivers: 60 km/u is al heel hard op de bonkige wegen van Sint Maarten. Philipsburg is een smalle strook land tus sen Great Bay en het oude grote Zout meer. Het dorp groeit landinwaarts, leu nend op zijn afval. De vroeger schilder achtige lagune van het Salt Pond met de nauwelijks nog zichtbare bassins voor zoutwinning heet nu Pond Fill en wordt vanuit het midden eenvoudig volge- dumpt met alle afval van het eiland: een stinkende schande met letterlijk zand-er- over. Het eerste krottenwijkje staat er al. Meer richting binnenland staan aan modderpaden met wijdse namen als Ri chardson Drive en Garden of Eden veel meer krottenwijken. Opvallend genoeg hebben de meeste huizen elektriciteit en water. Je struikelt er over auto's en do zen van tv-toestellen. De bewoners heb ben doorgaans wel werk, maar betalen de land- en huiseigenaren schandalige woekerprijzen voor wonen, water en licht. Er is daar prostitutie alom en de eerste aanwijzingen voor een groeiend Aids-probleem. Als ik daar geschokt met Nederlanders op het eiland over praat, wijzen die me erop dat het op de omliggende Westindi sche eilanden veel erger is. Dat het om een eiland in de tropen gaat, om Mid- den-Amerika. Dat het al veel beter is dan een paar jaar geleden. Dat de weg naar het vliegveld en langs Salt Pond voortreffelijk is, zelfs van vangrails voor zien. En dat het er op het Franse deel florissanter en minder bedorven door toeristische projectontwikkeling uitziet; 'maar ja, dat wordt vanuit Parijs nog als een kolonie gedirigeerd. Daar gaat ge woon geld voor een bepaalde weg naar toe en die weg komt er. Hier zit je met eerst Den Haag, daarna een centrale An tilliaanse regering op Curasao en 'vervol gens een eilandbestuur dat het ook nog moet willen. Als die de noodzaak van een weg niet inziet - bijvoorbeeld omdat er niet genoeg belangrijke partijleden aan wonen - dan worden gewoon andere prioriteiten gesteld. Het komt allemaal wel goed, alleen stukje bij beetje en met oneindig veel geduld'. En, eerlijk is eerlijk, na elk gesprek dat stijf staat van corruptie, wanbeleid, schandalen en onvermogen op Sint Maarten, zegt élke Nederlander en élke Antilliaan, en élke Sint Maartiaan, dat het een prachtig eiland is. Een fijn eiland, waar het aangenaam leven is. Witte stranden, verkoelende passaat wind, ritselend wuivende palmen, mooi weer, alles (belastingvrij!) te koop wat je hart begeert, volop kreeft en vis, oogstre lende feloranje flamboyantbomen en warmrode hybiscusstruiken. Een mooi eiland met twee gezichten: voor de gulzige toerist èn voor de gretige crimineel. Beide groepen vinden er met hun dollars een open grens en een ge makkelijke weg. Officier van justitie mr.J.H.Wesselink: „Sint Maarten heeft een voor de crimi naliteit wel zeer aantrekkelijk karakter. Van serieuze controle kan nog geen sprake zijn". Kleine aannemer Gilbert Gerding: „De greep van de Italianen op het eiland is veel te groot geworden. Alle investeer ders sluizen de miljoenen die ze hier ver dienen meteen door naar het buitenland. De bankrekeningen van de buitenlan ders hier zijn doorgaans leeg". Leopold James en John Krolis van de oppositie-actiegroep We fo'We: „Het al- les-bepalende beeld op Sint Maarten is dat van uitbuiting, wanhoop over uit zichtloosheid van de politieke situatie. Een absolute macht van de Democratie Party, zeg maar een eeuwige one-man of one-family-show van Claude Wathey. Wat wij doen is .levensgevaarlijk. Wij vechten tegen de mafia. Sint Maarten is uitgemergeld, uitgezogen, de cultuur en het milieu verpest". Philipsburg groeit landinwaarts, leunend op zijn afval. Het eerste krottenwijkje staat er al.

de Stem | 1990 | | pagina 75