Stichting Gidsenteam moet kwaliteit gidsen waarborgen Jopie Boogerd en de witte raaf 4Grc GEZICHT VAN D66-ZEELAND STAPT UIT DE STATEN POLITIERAPPORT WESTPHAA Drie onderzoeker, verslaan de rimpels MARKTEN Omdat scherven lang niet altijd geluk brengen DE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 NAAST BEHARTIGING VAN BELANGEN Bord Kinderen Tweede Kamer Vuile handen Netwerk Europa Ingewikkeld Politiek debat Randstaddenken Zes katten dood, zevende vermist in Bomenbuurt Sas van Gent: meer geld voor commandant van brandweer Zeeuwind DE STEM VAN 2 Slip Botsing Controles Inbraak Diefstal Beschonken Spoor bijster Radar Bowlingtoernooi Sas van Gent rrit ejonge AARDENBURG - Df raad, inclusief de heei zich donderdagavond leg van een vissteiger Grote Gatkreek in echter wel dat het col ten hanteerde voor zi; 't Duumpje T16 Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Stich ting Gidsenteam Promotie Zeeuwsch Vlaanderen is gisteren opgericht. Het Stichtingsbestuur behartigt de belangen van de 21 gid sen in Zeeuwsch-Vlaande ren en zorgt ervoor dat de kwaliteit en continuïteit blijft gewaarborgd. Tevens zorgt de Stichting voor gidsen-begeleiding, rondleidin gen en excursies in Zeeuwsch Vlaanderen en omgeving. De gidsen zaten tot voor kort onder de paraplu van de Stich ting Promotie. „Door de op richting van de stichting krij gen de gidsen een stukje zelf standigheid", aldus kersvers bestuurslid J. Everaert. De Stichting Promotie begon in '87 met een opleiding voor gidsen. Vorig jaar studeerden ze af en begonnen met het werk: het rondleiden van groe pen mensen door Zeeuwsch- Vlaanderen. Nadat de gidsen waren geïn- staleerd kwam een groepje mensen bij elkaar om na te denken over een manier van belangenbehartiging. Een com missie werd ingesteld om de mogelijkheden te onderzoeken. In overleg met de gidsen werd voor een stichting gekozen. „De activiteiten worden door de stichting ook beter gestuurd. En het is ook een aanspreek punt", aldus Everaert. Het bestuur wordt momen teel gevormd door vijf mensen, maar moet uiteindelijk uit ze ven mensen bestaan. Naast Everaert wordt het huidige stichtingsbestuur gevormd door A. Nutzmann, K. Ionita, L. Seynaeve en T. Maenhout. Om de oprichting luister bij te zetten werd aan algemeen se cretaris van de Kamer van Koophandel, H. van Lambal gen, een bord met een compila tie van de nieuwe gidsenfolder overhandigd. „Omdat hij veel Om de oprichting luister bij te zetten werd aan algemeen secretaris van de Kamer van Koophandel, H. van Lambalgen, een bord met een compilatie van de nieuwe gidsenfolder overhandigd - foto de stem cor j. de boer heeft gedaan voor de Stichting Promotie en de gidsen", lichtte Maenhout toe. Van Lambalgen was verrast en verbaasd dat het gidsenteam zo snel van de grond is gekomen. „Blij dat er met zoveel enthousiasme wordt gewerkt. En door de stichting komt wat structuur in het werk", zei Van Lambalgen. Bestuurslid Seynaeve noemde het gidsenteam en de stichting een unicum in de lage landen. „Nergens kom je zoiets tegen. Natuurlijk, ieder mu seum of stad heeft zijn gids. Maar iemand die je door een hele streek rondleid, is toch iets speciaals". MONDIGE MENSEN maken zelf de dienst uit, als het aan D66 ligt. Het gezicht van deze demo craten in Zeeland, Jopie Boogerd-Quaak, is er dan ook op uit de lijntjes tus sen burger en bestuur kort te houden. Na twaalf jaar nam ze gisteren af scheid als statenlid, maar ze houdt stug vol: 'Je moet weten wat er onder de mensen leeft'. Wel on dervond ze dat in de weerbarstige praktijk het korte lijntje gauw wordt opgerekt. Jopie Boogerd leerde het spel meespelen, kreeg vuile handen, die ze niet meer in onschuld kan wassen. Eelt op d'r ziel: het politieke spel is vaak ondoorgrondelijk voor de kiezers. Dat zij het wel doorheeft, demonstreerde ze in scherpe analyses, waar zelfs de geslepen gedeputeerde Wim Don wel eens moeite mee had. Ze nam voor lief dat de burger het dikwijls niet snapte. Zoals ze het tekort aan democratisch gehalte accepteert van Europa, dat ongrijpbare reizende circus, haar oogappel. 'Als je maar weet wat er onder de mensen leeft'. Door Jan Jansen EEN protestantse boeren dochter uit het Land van Axel, waar de kerk sporen trekt in de klei, hoe raakt die in godsnaam verzeild bij D66? Is het waar wat Braks zei dat alle akkerbouwers in hun hart liberalen zijn en dat ze het dug meekreeg van pa, of werd misschien de pap ge stort op de Middelbare Meis jes School in Terneuzen? 'Nee, nee, nee'. Driewerf klinkt de ontkenning in de kundig verbouwde .boerderij aan de Koning Willem III- weg. Ze komt uit een Anti- Revolutionair nest. En haar vader was redelijk actief in die typische politieke traditie van controle van de voor mannen. Die hadden geen slaafse volgelingen, discussie was vanzelfsprekend. Een er fenis die ze meenam. „Zo rond mijn 25-e heb ik ooit in Zaamslag een verga dering van de AR bezocht, waar het statenlid Balke nende een lezing gaf. Ik wilde daar zaken als vrouwen emancipatie en kinderopvang aan de orde stellen, maar dat was duidelijk een deur te ver. 'Daar gaat iemand voor ons verloren', zei Balkenende aan het eind van de vergadering. Tja, dat zat erin." Ze studeerde en werkte toen het eerste kind kwam, en Jo pie Boogerd, ook nog aange moedigd door haar werkge ver om door te gaan, vond dat onvoldoende reden om achter het aanrecht te blijven han gen. daarmee onderscheidde zij zich direct. „Want het ver wachtingspatroon in mijn omgeving was wel: als je een kind krijgt stop je met wer ken. Dat wilde ik niet, ik zocht naar andere oplossin gen. Het resultaat is bijvoor beeld dat ik tien jaar lang voorzitter ben geweest van het kinderdagverblijf, waar wij zelf trouwens niet van ge profiteerd hebben. Mijn ouders en schoonouders wil den het kind opvangen." Na het tweede kind ging het net zo, maar ze had nooit het idee dat ze haar kinderen ook maar iets tekort deed. „Mijn kinderen zeggen nu: we zijn blij dat mama niet al haar energie in ons heeft ge stopt. Kijk, ik was een moeder die veel weg was, maar ook een die veel meebracht. In die zin konden ze altijd een be roep op mij doen. Het gaat om de kwaliteit van de aan dacht." Hoewel ook Jopie Boogerd niet om bepaalde keuzes heen kon. „Ik ben kandidaat ge weest voor de Tweede Kamer. Het feit dat de kinderen toen klein waren, gaf de doorslag om het niet te doen. Ik heb die prijs niet willen betalen, met als gevolg dat ik minder en later kansen heb gekregen." Deze omstandigheden, ge voegd bij haar persoonlijke instelling en het politiek be wustzijn thuis, bepaalden grotendeels haar loopbaan. De democratisering' van de samenleving kwam bijna automatisch in beeld, bij voorbeeld door de weder waardigheden met kinderop vang. Het leidde tot een links- liberale opstelling, waarvoor ze de PvdA te dogmatisch en de WD te rechts vond. D66 was het redelijk alternatief. Hoewel er beweging zit in de WD, zijn de Democraten nog steeds de favoriet. „Als de kiezer dat wil, moet D66 blij ven bestaan. Onderdak bie den aan non-conformisten - die hou je altijd - is een be langrijke functie." Twaalf jaar zat ze in de sta ten, en ook haar handen ver tonen spoortjes van het poli tieke machtsspel, dat bij de goegemeente wel vuil heet. Terecht? „In alle organisatie vormen bestaan machtsspel letjes. Altijd is er een conflict tussen persoonlijk belang, partijbelang en algemeen be lang. Ideaal is dat je het alge meen belang laat prevaleren, maar laten we wel zijn: je moet wel een witte raaf zijn om dat te doen." „Het is waar dat de politiek veel integriteit en betrouw baarheid, zou moeten verto nen, maar de afweging is moeilijk. Krijg je invloed door bepaalde politieke zet ten, of doe je niet mee aan het spel en geef je zodoende je in vloed op? Soms moet je abso luut nee zeggen. Maar als je door concessies te doen bij voorbeeld een zetel kunt krij gen in Gedeputeerde Staten, dan moet je het doen, dan vergroot je je invloed op het bestuur." Zelf gaf ze het voor beeld door zitting te nemen in het PZEM-bestuur, dat ze daarvoor bijna voortdurend op de korrel nam. „Ja, het is geven en nemen." Of haar nogal abstracte be nadering van problemen de band met de burger bevor dert, laat ze in het midden. Ze is er wel van overtuigd dat ze weet wat er leeft. „Ik heb vaak dingen opgepakt, ook in mijn werk, waarvan achteraf bleek: dat is wat de mensen willen. Dat moet je kunnen invoelen. Bij veel vraagstuk ken is het zo: als je uitgaat van groepen van mensen, dan krijg je een heel andere bena dering dan wanneer je uit gaat van het systeem, want dat is denken van boven naar beneden." Wie andersom wil denken heeft volgens de, niet in de laatste plaats door Jopie Boogerd uit de grond ge stampte, Initiatiefgroep So ciale Vernieuwing Zeeland/ Vlaanderen een 'fijnmazig netwerk' nodig, een antenne voor wat burgers beweegt. Een beetje nostalgie koestert ze wel voor die overzichte lijke AR-dagen, toen mensen hun ei bij de partij kwijt kon den. „De meeste partijen hebben die banden niet meer. Intelli gentsia maken er de dienst uit. Waar zijn de arbeiders van de PvdA gebleven? Kijk, nu krijgen mensen volop scholingskansen. Hebben ze die benut, dan is het voorbij. Vroeger kreeg je lang nascho ling. Zo'n AJC, daar werden jongeren gepokt en gemazeld. Die kaders zijn weg en die krijg je ook niet terug. Je moet naar nieuwe vormen zoeken om jongeren te leren verantwoordelijkheid te dra gen voor de samenleving. Misschien niet eenvoudig, maar je moet er wel naar op zoek. Uiteindelijk is bijna iedereen toch wel aanspreek baar in een of ander verband. Probeer dat te benutten." Democratie noemt ze 'conti nue verandering' en 'het beste systeem wat we hebben'. „Daarin kan veel snel bloot gelegd worden. In de staten kunnen we alles aan de kaak stellen en je gaat niet de cel in. De enige sanctie is mis schien dat je minder snel car rière maakt, want let wel: je kunt nog zo'n prachtige ideo logie hebben, uiteindelijk gaat het om-de macht." Ook in Europa... Het mag er niet erg democratisch aan toe gaan, 'op dit continent is toch geweldig veel bereikt door het creëren van de EG'. Ze voert de bekende verdedi ging. „Nog niet lang geleden had je de ene oorlog na de an dere. Met veel elan is daarom Europa begonnen, het is een tijd blijven steken, maar nu zit er weer nieuw vuur in. Veel bevoegdheden zijn al verlegd van nationaal naar Europees niveau. Dan zeg ik: daar moetje bij zitten." Democratisch? Daar stapt ze voor een D66-voorvrouw wat achteloos overheen. „Ach, we zitten nu eenmaal in een in gewikkelde wereld." Weer wil ze op zoek naar 'structu ren', en ze kaatst de bal terug. „De media zouden er meer aandacht aan moeten beste den. Nu is het alsof je een misdaad begaat als je je kan didaat stelt voor het Europar lement (zoals zij zelf deed, jj). Zo versterk je alleen maar het beeld van een niet-demo- cratisch fenomeen." Graag verwijst ze naar de 'mondige burger', en naar be langengroeperingen. „De agrarische sector in Zeeland weet heel goed dat ze bij Europa moeten zijn, willen ze iets voor elkaar krijgen. En die blijven bij verkiezingen echt niet thuis." In het alge meen verwacht ze van de kie zer alertheid voor Europa. „Wie de kranten leest, kan het allemaal volgen. Dat doe ik ook, en ik ben ook maar een gewoon meisje," doet Jo pie Boogerd zich bewust te kort. „Nee, echt, ik zie geen andere weg." Ook Zeeland mag van haar dus de Europese aansluiting niet missen: het Euregiopro- ject is belangrijker dan welk ander provinciaal plan dan ook. Trouwens, in de provin cie, in de statenzaal, mag men zich wel weer eens gaan wij den aan het echte politieke debat. Want nu gaat het er 'vlak en lauw' aan toe. Met weemoed las ze notulen uit vroeger jaren. „Toen kon er veel meer. Interrupties, het bevragen van elkaar." Ze wijt de teloorgang van het debat aan een cultuur, waarbij gedeputeerden al in de fracties hun beleid verde digen en het pleit winnen. „De fracties zijn niet meer vrij." Een beetje ginnegap pend: „De generatie van de jaren zestig speelt het spel nog fijner dan de machtheb bers van toen, die ze aan de kaak stelden." Jopie Boogerd scheert niet alles over een kam. „Er zijn uitschieters, moedige beleids- daden. Wat zo'n Don - en ik kies zijn methoden niet hoor - voor elkaar heeft ge kregen met de nutsbedrijven en de ziekenhuizen, daar was moed voor nodig." Maar vlak en saai is het over het alge meen, een dagje in de Zeeuwse staten. Wat wij deels ook weer op ons conto mogen schrijven. „De pers moet te genstellingen manifest ma ken. Dat gebeurt te weinig." Zielig klein Zeeland, onder gesneeuwd onder het Rand staddenken van Den Haag, zoals het de laatste tijd zo vaak wordt voorgesteld in de statenzaal, bestaat voor haar niet. „Natuurlijk zijn grote stadscriteria nadelig voor het platteland, maar je kunt toch zorgen dat je jezelf in de pic ture brengt met dingen die jou interessant maken. Je moet constant tegengas ge ven, Als je ziet hoe wij liggen in Europa (ja alweer!), dan mag dat geen probleem zijn. Neem de WOV, die verbindt een deel van Nederland met het vasteland van Europa. Zo ligt het wel." Er ging dus een gedepu teerde verloren? „Ik wil niet zeggen dat ik het met de WOV of de veren allemaal wel voor elkaar had gekre gen, maar ik had zeker an dere strategieën geprobeerd. De argumentatie, vooral om geld los te krijgen, kan een stuk sterker." Ze zal dus nog wel eens spijt krijgen als volgend jaar na de statenverkiezingen blijkt dat er voor het eerst in de Zeeuwse geschiedenis een GS-zetel inzit voor D66... Ach nee, ze heeft, als voorzit ter van het regionaal bestuur arbeidsvoorziening nu een functie die haar interesseert: arbeidsmarkt en economie. „Dat zou ik als gedeputeerde nog maar af moeten wach ten." Van onze verslaggever TERNEUZEN - De vergifti ging van huisdieren in de Terneuzense Bomenbuurt is ernstiger dan gisteren werd vermeld. Naar aanleiding van de 'nood kreet' van mevrouw M. Pieters gisteren in deze krant, vertelde de voorzitster van de bewo nerscommissie mevrouw S. Watkinson, dat er in de omge ving van de Pijnboomstraat af gelopen tijd zeker zes katten zijn vergiftigd. „De zevende is momenteel zoek en die ligt on getwijfeld ergens dood", aldus mevrouw Watkinson. Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De com mandant van de vrijwillige brandweer in de gemeente Sas van Gent krijgt als het aan burgemeester en wet houders ligt een hogere ver goeding. B en W van Sas stellen de leden van de gemeenteraad voor, de centrale commandant jaarlijks een bedrag van vijfhonderd gulden extra te betalen. Het extraatje is bedoeld als beloning voor de bijkomende brandweertaken die de com mandant heeft. Het gaat onder meer om de controle van be drijven, hotels, representatie en het bijwonen van regionale vergaderingen. Ook de overige leden van de vrijwillige brandweer van Sas van Gent gaan er op vooruit. Hun vergoeding wordt met te rugwerkende kracht, met in gang van april van dit jaar, verhoogd met 2,6 procent. Het voorstel van het college om de vergoedingsregeling van de vrijwillige brandweer aan te passen komt woensdag 31 oktober ter sprake in de ge meenteraadsvergadering. B en W stellen verder voor, het bezwaarschrift van de Be woners Belangen Vereniging St. Albert niet ontvankelijk te verklaren. Het buurtcomité was het oneens met de door de raad vastgestelde plahningslij- sten nieuwbouw en verbete ring. Als het aan het college ligt, sluit Sas van Gent zich aan bij de Windenergievereniging Zeeuwind, die windmolens bouwt in de provincie. B en W willen de vereniging verder een geldlening van ƒ750 vér strekken. Ook de aanpassing van de afvalstoffenheffing en reini gingsrechten komt tijdens de raadsvergadering aan de orde. Het tarief voor de inzameling van klein chemisch afval van bedrijven wordt verhoogd van 1,25 tot vier gulden per kilo. De afvalstoffenheffing voor particulieren komt van 99 per jaar op 115. De gemeenteraad van Sas van Gent komt woensdag 31 oktober om 19.00 uur in het ge meentehuis bijeen om zich uit te spreken over deze en nog en kele andere voorstellen van het college. AARDENBURG - Rond vijf uur gistermorgen raakte de bestuurder van een personen auto, M. van T. uit Knokke Heist, op de Be-Westen Eede- weg door slijk op het wegdek in een slip. Hij belandde met zijn voertuig in een sloot. Het bleef bij materiële schade. BRESKENS - Automobilist J. S. uit Breskens volgde giste ren rond het middaguur op de rotonde aan de Kaai te Bres kens de verkeerde rijrichting. Hij kwam daardoor in bot sing met een personenauto bestuurd door A. F. uit Bres kens. Ook deze kreeg een pro ces verbaal, omdat hij de van rechts komènde S. geen voor rang verleende. AXEL - In samenswerking met Veilig Verkeer Neder land werd door de politie In Midden-Zeeuwsch-Vlaande ren gisteren op een drietal lo caties een verkeerscontrole gehouden. Dat gebeurde tus sen 9 en 16 uur. Gecontroleerd werden in totaal 102 voertui gen. Dat leidde tot zeven keer een proces verbaal wegens het niet dragen van een auto gordel. Twee keer een bekeu ring wegens het ontbreken van een kentekenplaat op het voertuig. Verder bleek een voertuig niet voorzien van een deugdelijke richtingaan wijzer, een had slechte rem men, terwijl één bestuurder niet in het bezit was van een geldig rijbewijs. GOES - In de nacht van don derdag op vrijdag werd inge broken in een restaurant aan het Schuttershof te Goes. Vermist wordt een compact disk, waarde 1600 gulden, en een slof sigaretten. Men was binnengekomen door het for ceren van een ruit. MIDDELBURG - De ge meente politie heeft twee mannen en twee vrouwen aangehouden, verdacht van een woensdagmiddag ge pleegde diefstal in een juwe lierszaak in Middelburg. Daarbij verdween eei met colliers ter waa'de vaj 30.000 gulden. De verlachte» zeiden wel in de zaak te zij» geweest, doch ontkemen diefstal. Het viertal, zonder vaste woon- of verblijfplaat: werd donderdagmiddag aan gehouden nadat kort daar- voor een der vrouwen in een wolwinkel voor 800 gulden aan breigaren had gestolen. Dat werd door de politie in beslag genomen. Het v.erh is gisteren voorgeleid am de officier van justitie in Mid- delburg en in verzekerde be waring gesteld. Van onze correspondent AARDENBURG - Ee overgrote meerderheid va de Aardenburgse gemeente raad, met uitzondering va W. Westphaal (D66), spra zich donderdagavond uit te gen het maken van een zi; ingang bij het multifunctk neel centrum Hof van Eede Gezien het kostenplaatje vil den de meeste raadsleden d er geen prioriteit aan deze zi ingang moet worden gegeve TERNEUZEN - De geme»n- tepolitie van Terneuzen heft gistermorgen op de Schele, boulevard een Belgisc» vrachtwagencombinatie aai- gehouden. De bestuurder de opviel door zijn rijgedrag, K. uit Gent, bleek onder ir, vloed van drank te zijn. Hj kreeg na het opmaken var een proces verbaal een tijde lijk rijverbod opgelegd. De vrachtwagencombinatie werd in de loop van de de door een collega opgehaald. GROEDE - Automobilist P van de L. uit Breskens raakte donderdagnacht rijdend met zijn voertuig over de provin ciale weg even het spoor bijs ter. De man was bezig met het verwisselen van cassette bandjes toen hij de macht over het stuur van zijn auto verloor en in de berm terecht kwam. Bij de poging het voertuig weer op de rijbaan te brengen, schoot het naar de andere zijde en vervolgens in de sloot. Door de snelheid waarmee dit ging, ketste auto hieruit en kwam ten slotte op de rijbaan tot stand. Het bleef bij materiële schade. ZAAMSLAG - Door de ge meente politie van Terneuzen werd gistermorgen tussen 9.30 en 11 uur op de Terneu- zensestraat in Zaarrslag een snelheidscontrole gehouden. In dat tijdstip passeerden voertuigen de rada [controle post. Slechts één daarvan reed te hard en kreeg een pro ces verbaal. i I KAPELLE, 26 oktober - Blokvei- ling: klI-2 60-65 102, 65-70 174,70- 75 176,75-80176,80-85126. Golden Delicious klï-2 65-70 38-56, 70-80 70-79,80-90 114-154, klI-3 65-70 39, 70-80 71. Jonagold klï-2 65-70 31- 56, 70/80 59-99, 80-90 53-91, 85-90 69-86, 90-95 43-78, klI-3 65-70 36, 70-80 66-68, 80-85 62, 85-90 82, 90- 95 51-67, klII-3 70-80 31, 80-85 31- 33, 85-90 31 90-95 31. Conference klII-3 45-55 45, 55-65 148, 65-75 131. Doyenne du Comice klI-3 65- 70 251-253,75-85 253,85-95 179-181. Verpakt fruit: Cox Orange Pip pin kil 75-80 180, 80-85 150. Gol den Delicious kil 80-85 158. Jona gold klï-2 75-80 76-77, 80-85 73- 107,85-90 91-105,90-95 80-90. Cox Orange Pippin kill 85-90 63, Gloster kil 70-80 55, 80-90 58, 90+10 32. Elstar kil 60-65 27,65-70 47-73,70-75 64-114,75-80 114,80-85 67, 85-90 45. kill 60-65 25, 65-70 31, 70-75 31-34, 75-80 31-76, 80-85 32- 47, 85-90 31. Golden Delicious kil 65-70 36-54, 70-80 52-83, 80-90 144, kill 65-70 34-37, 70-80 58-60, 80-90 60-66. Karmijn de Sonnaville kil 70-80 94,80-85 77, kill 65-70 35,85- 909 38. Jonagold kil 70-80 48-97, 80-85 101, 85-90 87, 90-95 53-83, 85+10 70 105op 36, kill 95+10 31- 33,105op 31. Conference kil 55-65 184, 65-75 202, kill 45-55 76-84, 55- 65 152, 65-75 103. Gieser Wilde man kil 60-70 147, kUI 45-50 86, 50-55 102. Saint Remy kill 60-7) 23-30, 70-80 34-55, 8C-90 39-40 Doyenne du comice kin 65-75178, 75-85 189, 85-95 151. frambozen glas doos x 150 gr kil 200-290. Groenteveiling: Korakommers kl2 31 68, 41 79, 51 83. Cherryto- maten doos kil 70. Tomaten kil A 108-122, B 107-115, C 80 kl2 A 64- 69, B 59-62, C 59. Andijrie natuur kl2 A 53-62. Bloemkol natuur kil 04 80-90, 06 50-70, k2 06 4 08 40. Broccoli kl2 40-6). Boeren' kool kil 77. Breekpeen kil 40 kl2 05 10, 40 30-39, 60 3t. Bospeen natuur kl2 GR 30. Spitëcool kil B 42-46. Snijbonen glas, 142 560-57). Sperciebonen natuur W2 90. Prei kil A 92. Kroten kg kl2B 33. Sel derij bos kil 8-14. Lafe aardap pelen kl2 BO 39, MI 19. AMSTERDAM, 26 oktober Aardappeltermijnmarlt: In Binije 40/50 mm wercen 6 con tracten verhandeld voor leverinp april '91 tegen een prijs van 23,00 per 100 kg. De stemming was kalm. In Bintje 50mm wer den 214 contracten verhandeld voor levering april '91 tegen een prijs van ƒ34,90 - ƒ3410 per 100 kg. De stemming was g>ed prijs houdend. Voor leveringmei contracten tegen 37,8( - 37,70 De stemming was goed prijshou dend. SAS VAN GENT - Het evenementencomplex De Vlaanderen in Sas van Gent is vandaag en mor gen het bolwerk van een groots internationaal bowlingtoernooi. Onder de titel '6e Vlaande- ren-bowlingtoernooi' komen dan 126 personen in actie, die gaan strijden om een aantrekkelijk prijzenpak ket. Nog niet eerder kon de or ganisatie, bowlingbond Sas van Gent, rekenen op zo'n grote deelname. Het zal dan ook een heel karwei worden voor wedstrijdleider lohan de Leux en zijn secondanten Ronny en Ronald Lammens om alles in goede banen te leiden. De wedstrijden begnnen vandaag om 10.00 uur en du ren tot omstreeks 22.0* uur. Morgen start men eveieens om 10.00 uur en de finales worden dan gehouden om 18.30 en 19.30 uur. Er vordt gespeeld op basis van handi cap. Naast een geldprijs van 750 gulden krijgt de winnaar ook een mini-cruise aange boden van Stenaline. Erkeid Uneti S^Bl Beveligings- ^5^ Instalateur Elektronische beveiliging Oranjestraat 5 Tel. 01155-2710 Van onze correspondent „Ik ben wel akkoord met daar al zodanig verpest, i Wat mij betreft bouwen vereniging had al vanaf 1! het plan om daar een vissteij te bouwen. Dat stuitte op t zwaren van de directeur v landbouw, natuur en ope luchtrecreatie te Goés. E dergelijke voorziening zou natuur aantasten. „We hebb al veel kansen gemist, dat w niet nodig. Het gehele gebied aangetast en is door activit ten in waarde gedaald," zo v< volgde Westphaal. „De arg menten van het college, zo; de beste plaats, gunstige bezc ning en betere kwaliteit v -het viswater, zijn uiterms zwak. Deze argumenten z niet zwaar genoeg." Enkele andere raadsled waren echter van mening de lokatie goed gekozen w „Dat is een gunstige plek. T stukje zal de natuur niet schadigen. We moeten die st ger maar snel realiseren," dus mevrouw A. Keijmel-Ca: bier (PvdA). Ook de heer F. v Dongen (Gemeentebelangt vond de plaats goed. „Er spel hier ook andere dingen m Zoals de contacten met anc ren. Bovendien dienen andi factoren naar de achtergro te worden geschoven, mede zien de doelgroep." Volgens wethouder R. van Wijnckel zijn er gesprek! met 't Duumpje geweest en er ook een parkeergelegenh worden aangelegd. „We zul toch wel een financiële drage van de hengelverenig vragen," aldus Van de Wijl kei. De heer Westphaal vc dat hij naar aanleiding van opmerking van de heer Dongen nog iets moest opm (ADVERTENTIE) Nieuwe testen op cel' regeneratie in Ameriki Manfred Pus mann, Harry Elden en Elizab Sweitzer, zijn de namen van c onderzoekers, die naam maakt hebben op Internation niveau door hun onderzoek n huidveroudering. De door duitser Mandred Puschmann de amerikanen Harry Elden Elizabeth Sweitzer geleide t ten op vrijwilligers van 24 tot jaar, hebben aangetoond dat tinol zowel het aantal als diepte van de rimpels verrr dert. "Retinol versnelt de cel-re neratie" verklaren de twee derzoekers van het Xienta In tute voor huidonderzoek Bernville, Pennsylvania. De op Retinol gebasee crème bewees zijn succes een zeer originele test: het v aangebracht op een gede( van de huid die daarvóór verfd was met een onuitwisb fluoriserende proteine. H door bleek dat het met ret behandelde gedeelte, een v sneller herstel van de opperh te zien gaf dan de natuurlijke generatie cyclus van de huid dat daarbij elke bestaande i pel in het proces vermin) werd, dit in tegenstelling tot onbehandelde huid. De op retinol gebasee crème, getest door de one zoekers, wordt gedistribue in Amerika en Europa onder naam: Anti-Age Retard, d oen Multinational die exclu voor apotheken cosmetica-! dukten produceert, gena: Korff. In Nederland is dit proc verkrijgbaar in de apotheek samengesteld afhankelijk de leeftijdsgroep, 25, 35 et] jaar en ouder.

de Stem | 1990 | | pagina 70