Milieufederatie ioet stap terug n. Liever'n Philips. Ivo Bril Nederlands bakkerskampioen 'ROVINCIE: TON VOOR NIEUW PROJECT SEIZOENSYERLENGING Eis vijf maanden voor valsheid in geschrifte :nst m/v ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 [IDDELBURG - Het eeuws provinciebestuur jaart kosten noch moeite m het toeristenseizoen te erlengen. Nadat in dat ka- er september al was ge- ombardeerd tot cultuur land, heet mei in Zeeland loortaan sportmaand. anaf volgend jaar moet dat te aerken zijn, nu de provincie er ls opstekertje een ton voor heeft itgetrokken. IFE VEEL WERK, TE WEINIG MENSEN' rS vragen extra bedden voor Thools lejaardenoord Hulpstudio in Axel voor Omroep Zeeland TERNEUZENAAR EERSTE BU JEUGDVAKWEDSTRUDEN KMBO Zware schade en gewonde bij botsing Vrijspraak Zwijgen Dienstverlening voor ontuchtige pastor Terneuzen innendienst van de voordelijk voor de flingen en informatie- fiijh een jmheden en leiding ntakten met de i scholen en het ver- Lb.v. de marketing ff vrouw op MBO- die beschikt over |functie in een zake- i organisatorische en sn communicatieve lering. inwinnen bij de heer i Voortgezet Onder- ;n bij de heer [Jitgeverij Malmberg, Brabantplein 3, Breda telefoon 149942 DE STEM VAN ZEELAND T27 an onze verslaggever Topsport, grootschalige evenementen, meerdaagse activiteiten, cursussen in de sport en een provinciale sportprijs zijn de belangrijkste middelen om in de lentemaand meer toeristen naar Zeeland te lokken. In de nota sportmaand 1991 geeft het dagelijks bestuur van de provin cie aan wat zoal tot de mogelijkheden behoort. Sportwedstrijden en sport- demonstraties van nationale en inter- nationale sporters kunnen bijvoor beeld voor een subsidie in aanmer- king komen. Het moet gaan om het niveau van de eredivisie, zoals bij voetbal, volleybal en tafeltennis. En om hoofdklasse bij sporten als atle tiek, hockey en korfbal. Ook een wie lerklassieker hoort tot de mogelijkhe den. Grootschalige evenementen wor den vooral op watersportgebied voor zien. Zeeuwse watersport-activiteiten in mei zouden eenzelfde soort reputa tie moeten krijgen als de Sneekweek. Het college sluit andere sporten niet uit. Men werkt bijvoorbeeld aan een concours hippique met een interna tionaal karakter, dat enkele dagen in beslag neemt. Onder meerdaagse activiteiten val len onder meer fiets- en wandelvier daagsen. Een invalshoek kan ook zijn om de activiteiten op een bevol- kingsggroep te concentreren, zoals ouderen of gezinnen met kinderen die nóg niet naar school gaan. Sportcursussen- en trainingen, te geven door professionele sporters, kunnen ook toeristen trekken. De ge dachten gaan uit naar golf- surf-, tennis- en deltavlieg-instructiewe- ken. Een extra activiteit op provinciaal gebied is het jaarlijks beschikbaar stellen van een aanmoedigingsprijs voor eén jeugdig sporttalent. De prijs wordt in mei uitgereikt, bijvoorbeeld tijdens een sportontmoetingsdag, waarbij steeds één tak van sport cen traal staat. De provinciale bijdrage van een ton wordt opgedeeld in dertigduizend gulden voor publiciteit en voorlich- fan onze verslaggever JOES - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) ziet zich ge dongen om volgend jaar minder hooi op de vork te ne- len. Dat komt omdat de personele bezetting van de ZMF een gelijke tred houdt met het zich opstapelende werk, zo ilijkt uit het werkplan 1991. -t [aken die in het gedrang ko nen, zijn enkele 'inhoudelijke cerkzaamheden' van de coör- linator op het vlak van ver banningen en gebiedsgericht eleid. Verder kunnen de staf eden minder aandacht schen- ;en aan onderwerpen als het :emeentelijk milieubeleid, af- ■al, de Schelde en de landbouw. Er moeten duidelijke keuzen «orden gemaakt, aldus het wkplan. De ZMF wil daarom meer nadruk gaan leggen op tietwerkontwikkeling'. Men ;aat werken aan het verster- tal van de achterban, het op- ichten van werkgroepen en iet stimuleren van samenwer- ing en educatie. De federatie was wel ge noodzaakt om in het werkplan :eze beperkingen aan de orde i stellen, maar legt zich er laarom nog niet bij neer. Sub- idiërende instanties moeten ich realiseren dat er op mi- fiugebied alleen maar meer i'erk aan de winkel komt. Zij aoeten de ZMF meer finan- iêle en personele armslag ge ien, zo blijkt uit het plan. Men legt ook uit waar het Ktra werk vooral vandaan en acht maal langer mee. Het pro* eren waard dus. Zeker als u weet at tot 30 november de prijs ook een tuk kleiner is. fan onze verslaggever IHOLEN - Gedeputeerde Staten van Zeeland vragen sinister H. d'Ancona van WVC het aantal verpleeg- luisbedden bij het bej aar lenoord Ten Anker in Tho- sn te verhogen tot zestig. In bestaande nieuwbouw- Jlannen wordt steeds uitge- ïaan van 45 verpleegbed- tal. Volgens GS is capaciteitsuit- Wding van de verpleegafde- ®g bij Ten Anker mogelij k en noodzakelijk. Door toewijzing Jan extra ruimte kan de ïhoolse verpleeghuisafdeling Stoter worden. De centrale 'oorzieningen in ten Anker, zo als keuken en administratie, Jjn al op een grotere capaciteit wrekend. Verwacht wordt dat dit jaar met de verpleeg- "ujsafdeling kan worden be- Sonnen. GS vragen de minister een snelle beslissing, zodat uitbreiding direct in de bouw «n worden meegenomen. Gedeputeerde Staten schrij- Vetl de minister dat bij toewij- aftg van zestig bedden er twee "delingen voor dertig perso- ta* kunnen worden gereali- 1 Een afdeling voor soma- Vsche zieken en een afdeling jjtor psycho-geriatrische pa- Het is niet de eerste keer dat ^land met een verzoek tot capaciteitsuitbreiding bij WVC aanklopt. Eerder al vroegen GS *e gewenste uitbreiding mee te jarnen bij de vaststelling van «et verpleeghuisplan Zeeland. "P dat verzoek heeft WVC niet Sereageerd. komt: de neiging van de rijks overheid om milieubeleid te decentraliseren richting pro vincies en gemeenten. In het beleidsplan voor de jaren 1989- 1994 houdt de ZMF daar reke ning mee. Helemaal los van de feitelijke financiële situatie kiest men daarin voor 'verbre ding van doelen, middelen en doelgroepen'. AXEL - Omroep Zeeland krijgt een hulpstudio in Zeeuwsch-Vlaanderen. De studio wordt ondergebracht in cultureel centrum De Halle in Axel. De nieuwe voorziening zal binnen en kele maanden operationeel zijn. Omroep Zeeland verwacht door deze hulpstudio de ver slaggeving in Zeeuwsch- Vlaanderen te kunnen uitbrei den. Onder meer door de toe passing van hoog frequent- voorzieningen, wordt het mo gelijk om direct en met een goede geluidskwaliteit verslag te doen vanuit elke plaats ten zuiden van de Westerschelde. Een eigen studio in Zeeuwsch-Vlaanderen was van het begin af aan een wens van de jongste regionale om roep van Nederland. De inves tering werd echter vooruit ge schoven tot er meer inzicht zou bestaan in de inrichtingskosten van de studio in Oost-Souburg. De afgelopen maanden onder zocht de omroep heel wat loka- ties in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij tenslotte De Halle in Axel als meest geschikte uit de bus kwam. Volgens het bestuur voldoet de ruimte aan de criteria 'cen traal gelegen', 'goed bereik baar' en 'representatief'. Axel wordt de vaste uitvalsbasis voor de Zeeuws-Vlaamse ver slaggever Joost van Leeuwen. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De 20-ja- rige Ivo Bril uit Terneuzen is Nederlands bakkers- kampioen geworden tij dens de jeugdvakwedstrij- den brood en banket in Wageningen. Zijn appelkoeken en luxe broodjes haalden de hoogste waardering van de jury. Ivo Bril kaapte de bij de natio nale titel behorende beker en sjerp voor de neus weg van nog vijf andere finalisten die aan de wedstrijd mochten meedoen. Aan de finale gingen eer der dit jaar selectiewedstrij den vooraf. De jonge Terneu- zenaar ging daar met weinig verwachtingen naar toe, maar werd tot zijn eigen ver rassing kampioen brood en banket van de regio Zuid- West Nederland. Ivo Bril volgt nu voor het tweede jaar een bakkersop leiding aan het KMBO (Kort Middelbaar Beroeps Onder wijs) in Terneuzen. Dat is een dag per week. De rest van de week werkt hij bij bakkerij De Block in Hulst. Aan het eind van dit schooljaar hoopt Ivo zijn diploma 'gezel' op zak te hebben. Hij is niet van plan er nog een jaartje aan vast te koppelen om ook het getuig schrift 'eerste gezel' te be machtigen. „Dat ligt meer in de sfeer van banketbakken en dat is eigenlijk niet mijn sterkste kant", aldus de kers verse Nederlands kampioen. „Ik houd me liever bezig met brood". Toch scoorden zijn appel koeken tijdens de titelstrijd de meeste punten. Zowel de smaak als het uiterlijk wer den door de jury hoog ge waardeerd. Ivo's koeken za gen er dan ook anders uit dan die van zijn concurrenten. „Meestal wordt er over de ap pel nog een stukje deeg ge legd", zegt hij. „Maar de erva ring leert dat dit moeilijk gaar wordt. Op advies van mijn leraar heb ik dat dus achterwege gelaten en in plaats daarvan een kers er bovenop gelegd. De overigen deden het wel op de traditio nele manier". Ivo Bril. „Ik houd me liever bezig met brood" Ook de luxe broodjes van Ivo Bril mochten er zijn. De kunst daarbij is het maximale ge wicht van 55 gram voor zo'n puntje niet te overschrijden. Bovendien wordt ook kritisch gekeken naar de structuur van het broodje. „Het moet een bepaalde vastigheid heb ben. Bij stokbrood bijvoor beeld moet die structuur veel luchtiger zijn. Daar zitten veel meer luchtbelletjes in". Het bakkersvak bevalt Ivo wel en hij wil dan ook na zijn opleiding in deze stiel aan het werk blijven. Of hij de wens heeft nog eens als zelfstandig bakker aan de slag te gaan? „Nee, beslist niet. Da's eigen- - FOTO DE STEM COR J. DE BOER lijk niks voor mij. Het liefst werk ik gewoon in dienst van een bestaande bakker". Dins dag wordt Ivo Bril vanwege het behalen van de Nationale titel gehuldigd. Dat gebeurt op de school De Vaart in Ter neuzen, waar ook steeds de praktijklessen worden gege ven. Op de Margarethaweg in .Zaamslag raakte gisteren middag bij een frontale bot sing tussen twee personen auto's de automobilist W. van W. uit Oosterhout ge wond. Hij werd per ambulance over gebracht naar het streekzie kenhuis De Honte in Terneu zen. Het ongeval gebeurde in een bocht, doordat de uit de te genovergestelde richting ko mende automobilist J.R. uit Ossenisse, vermoedelijk op de verkeerde weghelft terecht kwam. Beide auto's werden bij de botsing zwaar beschadigd - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Vlei Zeeuwse sportmaand ting en zeventigduizend gulden voor activiteiten. Bij de beoordeling van de subsidieverzoeken kijkt men naar spreiding over de provincie en binnen de maand. Voor topsport en groot schalige en meerdaagse activiteiten is een subsidie mogelijk van ten hoogste vijftig procent in de exploitatiekos ten. De organisatie van Mei-Sport- maand is in handen van de Zeeuwse Sportraad en de Provinciale VW. GS hebben het plan toegezonden aan sport- en toeristenorganisaties bin nen en buiten Zeeland en aan de Zeeuwse gemeentebesturen. De aan- vraagtermijn voor subsidieverzoeken sluit op 1 december. ONDANKS alle sombere voorspellingen eerder deze week, wordt het vandaag een redelijk aanvaardbare dag. We be ginnen redelijk met een strakke zuidelijke- tot zuid-weste lijke wind. Maar de middagtemperaturen zijn vandaag, in tegenstelling met de rest van de bijna voorbije week, fors gedaald. De thermometers halen nauwelijks de 13 graden. Geheel droog houden we het niet vandaag. Er kunnen zich buien in deze onstabiele lucht ontwikkelen waarbij zelfs, zij het zelden, onweer kan voorkomen. Dat alles is het gevolg van het kouder worden van de bo venlucht en dat heeft automatisch onstabiliteit van het weer tot gevolg. Vandaag nog redelijk, morgen aanzienlijk slechter. Het wordt op deze laatste zondag in oktober een vervelend weertype, veel regen en een harde wind uit het zuid-westen. De maximum-temperaturen gaan nog verder omlaag en bereiken nauwelijks de 12 graden. Door de harde, aan de kust zelfs stormachtige wind, voelt alles guur aan. Dit weertype zal er in ieder geval voor zorgen dat de laatste bladeren aan de bomen definitief op de grond terecht ko- M' men. Het wordt de eerste dagen van de nieuwe week nog slech ter. De computers hebben berekend, de weerkaarten tonen dit ook, dat een eerste forse najaarsstorm, waarbij zware storm tot windkracht 9 kan ontstaan, ons zal bereiken. Daarom genieten we vanadag nog van een redelijk weer beeld. Maar we mogen niet klagen, want in België en Frankrijk heeft het gisteren vrijwel de gehele dag fors ge regend. Dat alles werd veroorzaakt door een golf van een koufront van een depressie. Deze golf verhinderde zeer warme lucht naar ons te stromen. De regen bereikte ons wel, maar veel minder dan ten zuiden van ons. Deze week deed zich ook een verschijnsel voor dat zelden in deze tijd van het jaar voorkomt. Boven onze streken was het dinsdag op 1.000 meter hoogte maar liefst 16 graden on- der nul. Aan de begane grond was het op dat moment nau welijks 13 graden. Ook was er fors wat interversie. Dat be tekent flinke storingen voor radio en tv. Wie nog een eigen antenne-installatie heeft, kreeg beelden van mindere kwa liteit. Sommige televisiekijkers zagen vooral de Belgische frequenties gestoord door beelden van de Engelse commer ciële ITV en de Oost-Duitse televisie DDF. Pas gisteren was de interversielaag totaal verdwenen. We hopen u volgende week de maandcijfers over oktober te mogen aanbieden. Dan zal blijken dat deze tiende maand in 1990 opnieuw uit zonderlijk was. De weerspreuken van deze week: 'Als Simon en Judas he nen gaan, dan komt de winter aan.' 'Simon en Judas (28 ok tober) met hun twee, brengen meestal sneeuw met zich mee.' MIDDELBURG - Een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan twee voorwaardelijk eiste officier van justitie mr. Van der Bel vrijdag in de zaak tegen de 40-jarige Mid delburgse J. van der V. Van der V. stond terecht omdat hij in februari en december '88 valsheid in geschrifte zou heb ben gepleegd, waardoor hij ten onrechte in totaal ƒ38.000 zou hebben gebeurd. Als werknemer bij de pro vinciale VW had hij in fe bruari ƒ4.800 op zijn eigen re kening laten overboeken. Hij zou dit hebben gedaan in over leg met de toenmalige directeur als voorschot op geld dat Van der V. nog tegoed had. Later ontkende de directeur dat er ooit sprake was geweest van een dergelijk 'overleg'. In december bediende de Middelburger zich van een zo genaamde 'prima-cheque', spe ciaal bestemd voor het betalen van belastingen. Van der V. liet hiermee zijn werkgever op draaien voor een belasting schuld van ruim 32.000. „Een noodsprong", zo deelde de Mid delburger zijn rechters mee. De schuld was sinds 1983 opgelo pen tot een bedrag dat hij on mogelijk op tafel kon leggen toen hem 'na veel procederen' tenslotte te kennen werd gege ven dat zijn bezittingen open baar zouden worden verkocht. Om hieraan te ontkomen had hij zijn toevlucht gezocht tot de 'truc' met de prima-cheque, terwijl hij wel wist dat zijn werkgever hier vroeg of laat achter zou komen. En dit ge beurde dan ook na een accoun tantsonderzoek in het voorjaar Van der V. werd door de direc tie geplaatst voor twee moge lijkheden: of er zou onmiddel lijk aangifte worden gedaan, of Van der V. zou alle banden met de VW verbreken en ook af stand doen van alle nog open staande financiële rechten. Bo vendien zou hij moeten zwijgen over wat er was voorgevallen. Van der V. koos voor de tweede mogelijkheid en wendde zich 'na lang aarzelen' tot de sociale dienst die hem 'zonder moeilijke vragen te stellen' een uitkering verstrek te. Maar intussen had de VW bij twee banken (de NMB en de Postbank) de door hen ten on rechte aan Van der V. uitbe-. taalde bedragen teruggeclaimd en zo zaten de banken dus met de strop. Er volgden alsnog twee aangiften. Van de officier van justitie kregen beide banken een veeg uit de pan: de handtekeningen op de cheques waren niet ge controleerd en Van der V. had in zijn positie nooit tekenbe voegdheid gehad. Ook de VW ging volgens de officier niet vrijuit: van enige controle op het werk van Van der V. was nooit sprake geweest. De raadsman, mr. Wind, ging nog een stapje verder: „De VW zit nu op rozen, maar heeft bepaald niet netjes ge handeld", aldus de raadsman. „Mijn cliënt had immers nog recht op bedragen die hem toe kwamen. Door daarvan af stand te doen had hij een deel van zijn schuld terugbetaald. En toch werd het volledige be drag aan de banken terugge vraagd en door hen ook uitbe taald". Overigens kwam mr. Wind op juridische grond tot vrijspraak: de officier had geen valsheid in geschrifte ten laste moeten leggen, maar oplichting en dat is een ander delict, zo vond de raadsman, die verder pleitte voor een diestverlening in plaats van een gevangenis straf. De officier van justitie zei zich tegen dit laatste niet te zullen verzetten. Uitspraak over 14 dagen. MIDDELBURG - De 58-ja- rige pastor J.N. uit Terneu zen is vrijdag door de Mid delburgse rechtbank ver oordeeld tot 160 uur dienst verlening en een geheel voorwaardelijke gevange nisstraf van 4 maanden. N. stond twee weken geleden terecht op beschuldiging van ontucht met drie jongens. N. bekende de feiten en ook dat hij de jongens voor hun 'diensten' betaalde. Vooral dit laatste werd hem door de rechtbank verweten. Verder heeft in het vonnis meegewogen de verant woordelijke maatschappelijke positie van de pastoor en het feit dat minstens één van de jongens in ernstige psychische problemen is geraakt. Officier van Justitie mr. van Ginkel had twee weken gele den 10 maanden geëist waar van de helft voorwaardelijk. Wel stelde hij zich niet te zullen verzetten tegen dienstverle ning. De 34-jarige Middelburger E.S. is conform de eis veroor deeld tot 18 maanden waarvan 4 voorwaardelijk. S. stond 2 weken geleden terecht omdat hij in de periode '70 t/m '84 in cest had gepleegd met 2 stief dochters en een eigen kind. Hoewel de man geen recht streeks geweld gebruikte om zijn wensen af te dwingen, heerste er in het gezin wel een sfeer van angst voor de vader die zijn kinderen maar ook zijn echtgenote regelmatig mishan delde. I

de Stem | 1990 | | pagina 67