DE STEM Erik Lucas raakt niet uitgekeken op de sterren: 'Er is altijd wel iets te zien' R WEEK DEHONTE Passaporto Per Favore Sam Brown: 'Erkenning is prettig, maar blinde idolatie hoeft niet' 'Die OV-kaart is gewoon een politiek spelletje geweest' nog een aantal estellijn, wordt je ijn. Zo wordt je ijk telefonisch! h avonds vrijdag kun je Britse top tien mmmmmmm mmm m m mmm Jnkomst omgezet wordt in on- op meerdere afdelingen Het arbeidspercentage kan i minimaal 10% en maxi- Bmiddeld op kwartaalbasis lebaseerd op FWG groep 2.366,maximaal Ito per maand op full-time ba- fsvoorwaarden conform de pis wezen, s heeft de mogelijkheid voor [den verstrekt door mevrouw afd afdeling Interne/dermato- 11150-88219. M de selektiekommissie en in met een afvaardiging van ilingen, naast een medische Ideel uit van de selektieproce- in met curriculum vitae vóór .s. richten aan: leelszaken A. Hahn, tionaris STREEKZIEKENHUIS TERNEUZEN Door Hélène Schenk e eerste dia draait voor. Te zien is een zwart vlak met een hoop puntjes. Bij een puntje staat een naam. Vraag: Hoe weten wij dat dit SatumUs is? Als je dan antwoordt dat dat we dat weten, omdat het ernaast staat, is dat een bijzonder simpel ant woord. Nee, dat weten we, omdat we dat hebben kunnen leren op de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde. Een club voor mensen die alles willen weten over het heelal. Vroeger werd je be schuldigd van ketterij als je 'bazel de' over buitenaardse zaken. Nu mag het gewoon. Erik Lucas (18) uit Etten-Leur zit op die sterrenclub. Zijn kamer hangt vol met posters van allerlei ruimtelijke objecten. Twee boeken planken zijn ingeruimd met boe ken over het heelal en science fic tion, want daar houdt hij ook van. „Kijk, dit is een foto van de Grote Beer. Die heb ik zelf genomen. Tussen al die kleine puntjes zie je duidelijk een steelpannetje". Erik is trots op die foto. Met vrien den van de sterrenclub zit hij gere geld een nachtje in een luie strand stoel in de bossen om 'waar te ne men'. „Dan zitten we met zijn allen te wachten op vallende sterren. Heel_gezellig. De dingen die ik zie, schrijf ik op. Vroeger was ik daar nog veel fanatieker in. Dan zat ik hele avonden vanuit mijn slaapka mer naar buiten te staren en ging de sterren tellen. Ik hield alles bij in een schrift. Maar dat heeft to taal geen zin. Dat heb ik' geleerd toen ik op de club kwam". De jonge astronoom was al op heel jonge leeftijd gefascineerd door het heelal. „Toen ik voor het eerst door een sterrenkijker keek, was ik verkocht. Het is een sport om ne veltjes en dubbelsterren te vinden. Je krijgt een idee hoe groot het heelal is. Dat is echt niet te bevat ten. Het beeld is oneindig, er valt altijd wel iets te zien". „Het heelal is ontstaan uit het niets. In het begin was er een ex plosie en de deeltjes dijen steeds verder uit". Maar in den beginne schiep God toch de aarde? „Nee, ik vind zelf dat de oerknal niet te rijmen is met het bestaan van God. Iedereen spreekt me daar op tegen, maar het is mijn mening. Waar zou Hij dan moeten zitten met Zijn he mel? Er is namelijk nergens een planeetje waar het hemelrijk zou kunnen zijn, voor zover ik weet. Vroeger dachten ze dat dat Venus was. Maar wetenschappers hebben Venus onderzocht en dat bleek een vreselijke planeet te zijn. De Rus sen hebben daar twee ruimteson des naartoe gestuurd en daar is nooit meer wat van vernomen. To taal verdwenen. Dus ze maakten een sterkere. Toen de beelden'kwa men bleek het een akelige planeet te zijn. Het regent daar allerlei bij tende zuren. Het is er kaal en 500 graden celcius. Als je dus op dat planeetje terecht komt, zou je ver branden, je zou worden platge drukt en doodgeregend. Daar is de hemel dus niet. Venus zou de hel wel eens kunnen zijn". „Ik geloof wel in UFO's, zegt Erik. Maar als hij uitlegt wat UFO's floor Marjolein Rotsteeg oor Sam Brown be gon de victorie in Nederland, toen haar eerste solo single 'Stop!' eind '88 hier een regel rechte nummer 1 hit werd, volgde ook de rest van Europa. Terwijl het succes haar toelachte, bleek haar moeder Vicki ernstig ziek te zijn. Gelukkig is zij inmiddels helemaal genezen. Sam concentreert zich nu op haar tweede album 'April Moon', dat - heel toepasselijk - begin april verscheen en dat tot op heden nog niet echt is aangeslagen. Bij het uitkomen van Sam Browns uitstekende tweede album 'April Moon' waren er van haar debuut album 'Stop!' ruim 2 miljoen ex emplaren verkocht. Haar succes verhaal is trouwens in Nederland begonnen. „De plaat deed eerst he lemaal niks en ik was er volledig op voorbereid dat het zo zou blij ven," vertelt Sam (26). „Maar op eens barstte het in Nederland los, allemaal dankzij de marketing man van mijn platenmaatschappij hier. Die was net nieuw en wilde dol graag een hit. Hij dacht met de single 'Stop!' de meeste kans te hebben. Dat veroorzaakte een sneeuwbaleffect in de rest van Europa. Als hij zich niet zo had in gezet, geloof ik niet dat 'Stop!' ook maar iets had gedaan". De geschiedenis lijkt zich met 'April Moon' te herhalen. Toen de plaat in april uitkwam, gebeurde er helemaal niks. De huidige single 'Mindworks' zal daar - hopelijk - verandering in brengen. Gek genoeg stond een zangcarrière vroeger niet eens op het verlang lijstje van Sam, maar wel een eigen flat, een Morris Minor rijden en een vrachtwagenrijbewijs. Alleen het laatste heeft ze nog niet gereali seerd. Dat verklaart wellicht ook dat wereldberoemd worden niet zo nodig hoeft, al is de Britse zangeres natuurlijk wel blij met (toekom stig) succes. „Het is prettig om erkenning voor je werk te krijgen en dat mensen je platen kopen, maar blinde idolatie hoeft voor mij niet zo nodig. Bands als Pink Floyd en Crowded House hebben veel succes, maar zijn toch vrij anoniem. Dat is het allerbes te". Muziek zit de familie Brown ge woon in het bloed. Sams vader, Joe, was in de jaren '60 een be kende zanger/gitarist in Engeland. Haar moeder Vicki is zangeres bij The New London Chorale. Broer Pete is producer. Het is dus niet echt verwonderlijk dat 'April Moon' een ware familie-aangele genheid is geworden. Papa Joe neemt de mandoline-solo op 'With a little love' voor zijn rekening, ter wijl Vicki te horen is als achter grondzangeres. Broer Pete tekent samen met Sam zelf als producer. Sam heeft op haar beurt recentelijk weer de cd 'About Love and Life' voor haar moeder geproduceerd en er bovendien een aantal songs voor geschreven. De band met haar moeder is de afgelopen paar jaar nog hechter geworden dan vroeger. Dat komt, volgens Sam zelf, mede door de ziekte van haar moeder. Vicki heeft kanker gehad en is in middels - gelukkig - helemaal ge nezen verklaard. Dat moet toch een moeilijke tijd zijn geweest „Dat was het ook", beaamt Sam. N Passaporto ^0» Per Favore C] nodigen we elke week een jongere in Zuid-West- Nederland uit plaats te nemen mi een pasfoto-automaat. Daarna krijgt hij of zij een vragenlijst voorgelegd om rap en ad rem te beantwoorden. Naam: Catharine Bezemer Leeftijd: 17 Woonplaats: Prinsenbeek Grootste wens: Veel op vakantie gaan Grootste ergernis: Klanten die rommel maken Liefste persoon: M'n opa Vervelendste persoon: Jos Brink Onbenulligste persoon: Robin Met wie zou je het liefst een avondje gaan stappen: Rob Lowe Favoriete groep/artiest: Clouseau Favoriete hobby: Skieën Favoriete rotstreek: M'n zusje pesten Favoriete tv-programma: Griezelfilms Favoriete radioprogramma: Slenders en Van Inkel Favoriete drank: Wodka-jus Favoriet voedsel: Soep Waar ben je goed in: Lachen (6) The joker - Steve Miller Band A (2) I've been thinking about you - London Beat Q (8) Have you seen her - MC Hammer Q (5) Suicide blonde - Inxs Erik Lucas In zljn 'Space-slaapkamer' met een geleende Newtonkljker. de sterrenclub hoe je zelf een sterrenkijker kunt bouwen". „Die kan Ik zelf voorlopig niet betalen. Maar binnenkort leren we op - FOTO DE STEM DICK DE BOER zijn, wordt ook dit geloof in de eeuwige mysterie de grond in ge boord. „UFO's zijn ongeïdentifi ceerde vliegende objecten, de naam zegt het al. Ik heb ze vaak gezien. Dan zag ik ineens een schim in de lucht, maar ik wist niet wat het was. Een UFO dus. Maar toen ik beter keek, bleek het een Zeppelin. Op het moment dat je dat voor werp dus thuis kunt brengen, is het geen UFO meer. Dat geldt ook voor vogels of vliegtuigen. Als je niet weet watje ziet, zijn het UFO's. Dat is dus iets anders dan vliegende schotels. Ik geloof graag dat ze bestaan, want ik houd van science fiction. Maar die heb ik nog nooit gezien". „Ik vind het onwaarschijnlijk dat de aarde de enige planeet is in die enorme ruimte waar leven is. Wij experimenteren met ruimtesche pen, dus is het best mogelijk dat andere beschavingen dat ook doen. Ik hou van fantaseren. Hoe zou die andere beschaving eruit zien. Ik hoop dat ik ze nog eens tegenkom. Het lijkt me ook leuk om de aarde vanuit de ruimte te bekijken. Of om naar een andere planeet te gaan waar ruimte is". Eriks voorspellingen zijn zeer hoopgevend. „Ik denk dat we over vierenhalf miljard jaar met ruimte schepen kunnen vluchten naar an dere planeten. Tegen die tijd zal de zon namelijk niet meer schijnen. „En op sterrenkundig gebied wil ik nog eens een ster zien ontploffen". Het mooiste dat hij ooit gezien heeft is Saturnus. De planeet met de ringen. „Waar ik het meest trots op ben? Ik heb eens als eerste een komeet gezien, waar veel mensen naar óp zoek waren. Niemand wist waar hij precies stond. Dat is heel leuk". Erik zit nu driejaar op de sterren club in Breda. Hij zit ook als tweede secretaris in het bestuur. Erik zou het leuk vinden als nog meer jongeren lid zouden worden. Die club zet niet alleen waameem- avonden op in de vrije natuur, maar organiseert ook lezingen. Op 31 oktober wordt het vroege heelal behandeld en op 21 november kun je leren hoe je zelf een telescoop kunt bouwen. De eerste twee lezin gen mag je gratis bijwonen. De bij eenkomsten zijn in buurthuis De Boemerang aan het Van Cooth- plein in Breda". Sam Brown: „Ik weet dat het heel stom klinkt, maar het leek haast wel of ons gezin de ziekte van mijn moeder nodig had". - FOTOPOIYDOR „Ik had toen twee jaar onafgebro ken gewerkt en ik was hoognodig aan vakantie toe. Aanvankelijk kon ik het allemaal niet zo goed aan. In die tijd kreeg ik nogal wat te verwerken. Maar achteraf gezien heeft het me goed gedaan en me geholpen om alles in de juiste ver houdingen te gaan zien. Ik heb diep nagedacht over mijn normen en waarden en mijn prioriteiten opnieuw vastgesteld. Ik weet dat het heel stom klinkt, maar het leek haast wel of ons gezin de ziekte van mijn moeder nodig had. Het heeft veel problemen opgelost, mensen aan het denken gezet en mijn moeder en mij dichter bij elk aar gebracht. Het is natuurlijk ver schrikkelijk dat mijn moeder dat er allemaal voor moest doormaken, maar uiteindelijk zijn er ook goede dingen uit voortgekomen". Waar ben je slecht in: Netjes zijn Wat wil je later worden als je groot bent: Moeder Wat doe je vanavond: Oppassen Door Robert van Willigenburg en gezellig feestje in de trein naar Breda, plantjes of een sche merlamp voor de ra men. Of een jonge man met een T-shirt van zijn eigen koeriersdienst, die tussen Roosendaal en Amsterdam met een pakje naast zich zit te le ren. Je kunt het vanaf 1 januari ver wachten, wanneer alle studenten gratis met het openbaar vervoer reizen. De meningen over de OV- studentenkaart zijn verdeeld, maar uiteindelijk lijken er maar weinig studenten écht voor te zijn. Omdat de 560.000 studenten de kaart ver plicht krijgen, en niet mogen kie zen of ze hun geld aan een ander vervoermiddel uitgeven. Patrick Moerkens (19) uit Roosen daal bijvoorbeeld. Hij woont bij zijn ouders en gaat elke dag met een paar vrienden naar de HEAO in Breda. Met de auto, dat is een stuk sneller, en omdat ze samen de benzine betalen ook veel goedko per. Patrick: „Ik krijg per maand ne gentig gulden minder als de OV- kaart er is. Dan heb ik nog maar een beurs van 240 gulden. En ik moet in Roosendaal én Breda een fiets hebben, want met de bus duurt het veel te lang naar het sta tion". Toch is Patrick niet helemaal onte vreden over de OV-kaart: „Dan ga ik toch gewoon veel meer reizen. Kan ik elk weekend naar het voet ballen". Sacha Korsmit, een collega van Pa trick: „En dan ga ik lekker vaak naar vrienden in andere steden. Iemand die in Maastricht op ka mers zit of zo". Thérèse de Schipper vindt de kaart waardeloos: „Ik reis nooit. Mijn ouders wonen in Hank, ik zit in Breda op de kunstacademie. Nu kan ik zelf bepalen of ik eens er gens naartoe ga. Maar als we vanaf 1 januari elke maand 62 gulden voor de kaart moeten betalen moet je zorgen datje het er uithaalt. We zijn niet vrij in de keuze. Met de bus naar mijn ouders duurt zeker een uur, dat zie ik helemaal niet zitten". Als student kun je dus niet meer A (3) Nah neh nah - Vaya Dios O (4) Tonight - New Kids the Block (7) Cult of snap - Snap (15) Show me heaven-Ma ria McKee (13) Must bee the music - King Bee (22) Candy - Iggy Pop bezuinigen zoals je zelf zou willen. „Precies", zegt Arno Verhoeven, vijfdejaar HEAO-student: „Je gaat dingen doen die je nooit van je le ven zou doen, om tenminste het gevoel te hebben dat je er wat aan hebt. Het is gewoon een politiek spelletje geweest, die OV-kaart. Onderwijs moet bezuinigen en dus sluiten ze een deal die ze voordeel oplevert. Maar ik moet het nog zien. Ik vraag me echt af of ze al die extra reizigers wel aan kun nen". „Ik denk dat het de Spoorwegen veel te veel gaat kosten", vermoedt Jan Baan, ook student aan de HEAO. Jan woont bij zijn ouders in Gorkum en rijdt al vier jaar elke dag op en neer naar Breda. Met de auto. Dat duurt een half uurtje. „Als ik met de bus of trein zou gaan zou ik er zeker anderhalf uur over doen. Ik heb me voor het laat ste jaar hier in Breda maar inge schreven voor een kamer, want vanaf 1 januari is het niet meer te doen om steeds op en neer te gaan". En dat is opmerkelijk, want minis- tèr Ritzen van Onderwijs wil door het gratis reizen juist stimuleren dat meer studenten thuis blijven wonen. Zo hoeft hij minder uit te geven aan studenten die op kamers wonen. En dat scheelt zeker drie honderd gulden per student, per maand. De OV-studentenkaart is niet de enige maatregel om op de kosten van het hoger onderwijs te bezuini gen. Minister Ritzen wil het colle gegeld verhogen naar 2250 gulden per jaar. Het collegegeld is een bij drage die elke student aan zijn uni versiteit of hogeschool moet beta len. Drie jaar geleden was het col legegeld nog 1250 gulden., Studen ten aan hogescholen, zoals de kunstacademie en de HEAO, be taalden dit jaar al 1650 gulden. En dat terwijl de studiefinanciering (de studiebeurs) alleen dit jaar een paar gulden per maand omhoog is gegaan. Volgend jaar, wanneer de OV-studentenkaart er is, wordt het weer lager. Verder wil de minister dat studenten nog maar vijfjaar een beurs krijgen. Dat betekent dat je in vijf jaar afgestudeerd moet zijn. Een andere studie beginnen of een jaar blijven zitten, kan dan be tekenen dat je uit geldgebrek hele maal moet stoppen. Thomas Blom (20) van de Kunst academie in Breda schrikt er van: „Om mijn opleiding te halen is het ontzettend aanpoten. Je bent con stant voor school bezig. We heb ben weinig geld en tegelijkertijd mag je geen enkele les missen. Het is dus bijna onmogelijk om er een baantje bij te hebben, of om buiten je studie nog iets anders te doen. Je krijgt gewoon geen tijd om na te denken". Als het aan de Landelijke Studen tenvakbond LSVb ligt, komen die nieuwe bezuinigingen er dan ook niet door. Op dit moment houdt de LSVb met andere studenten-orga nisaties een actie om zoveel moge lijk handtekeningen tegen de plan nen van de minister te verzamelen. Op 6 november moet de Tweede Kamer er over beslissen, en dan bieden de bonden de handtekenin gen op het Binnenhof in Den Haag aan. Anneke Kemphorst van de LSVb: „En als de politiek niet naar de studenten luistert, dan hebben we vanaf 1 januari een prima actie middel. Dan stappen we gewoon met zijn allen op hetzelfde tijdstip op de trein. Bouwen we een gezel lig feestje. Het is tenslotte niet ver boden om de hele dag in de trein te blijven zitten". (14) Just say hello - René Froger (9) Promise me - Beverly Craven (16) I've got you under my skin - Neneh Cherry (26) Duet - Brigitte Kaan dorp Herman Finkers (11) Groove is in the heart - Deee Lite (23) The obvious child - Paul Simon (12) It's on you - Mc Sar The Real McCoy (-) I'm your baby tonight - Whitney Houston (10) The cult of snap - Hi Power (21) Black Cat - Janet Jackson (31) Crying in the rain - A Ha (24) What time is love - KLF Children of the Re volution (17) Klein jongen - André Hazes (20) Mooi was die tijd - Corry Konings (36) La colegiala - Sandra Reenter (28) Lieveling, heb jij mij niet meer nodig - De Vrij buiters (-) Born to be wild - Step- penwolf (30) Una donna cosi - Marco Borsato (18) Heel alleen - Clouseau (27) Out of love - Toto (37) Brother Sagitarius - Hesse! (19) He Suzie - Henk Wijn gaard (-) Thunderstruck - AC/DC 0 (29) Holy Smoke - Iron Maiden (-) So hard - Pet Shop Boys (-) Dolce Barbara - Eros Ramazzotti ffi (38) That's freedom - John Farnham 0 (33) Summer of "69 - Bryan Adams (25) Livin' in the light - Caron Wheeler Tussen haakjes staat de notering van vorige week. ©Copyright Stichting Nederlandse Top 40. (4) A Little Time - Beauti ful South (1) Show Me Heaven - Ma ria McKee (-) Unchained Melody - Righteous Brothers (-) Kinky Afro - Happy Mondays A (2) The Anniversary Waltz, Part One - Status Quo (5) I've Been Thinking About You - Londonbeat fh (3) Blue Velvet - Bobby Vinton (-) Take My Breath Away - Berlin O (-) Megamix - Technotro- nic (-) I'm Your Baby Tonight - Whitney Houston De Amerikaanse top vijf is he laas niet op tijd gearriveerd. Schriftelijke reacties: De Stem, t.a.v. ragAzzi, postbus 3229,4800 MB Breda, telefonisch: 076- 236416 4-

de Stem | 1990 | | pagina 51