L Schandaal nekt communistische partij ex-DDR Blokkade-actie Hongaarse chauffeurs veroorzaakt chaos ticus (m/v) VOORZITTER GYSI STAPT OP Palestij nen krijgen schuld in rapport Israël óver bloedbad Frankrijk ontkent aanbod Irak OVERLEG MET REGERING OVER BRANDSTOFPRUZEN LEVERT NOG NIETS OP UOA Protesten in India kosten 91 mensenlevens BUITENLAND DE STEM BUITENLAND ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 "IT BERLIJN - Voorzitter Gysi van de Oostduitse Departement communistische partij PDS stapt vandaag op. vermijdt dramatisering' Nieuwe studie OOK KRITIEK OP POLITIE naar stuw in Westerschelde' OM TE ONDERHANDELEN OVER BEZETTING IN KUWAYT NIEUWSOVERZICHT Albanië sluit ambassades af Negen zwarten gedood in Zuid-Afrika Schietpartij op Filipijnen kost drie doden Weer gevechten in Rwanda Blokkade aan Italiaanse grens opgeheven Spanje: economische hulp voor Sovjetunie Noodtoestand in zuiden van Moldavië Zweden wil lid worden van EG Begrotingstekort YS gestegen M-19 houdt ministerspost in Colombia EG-landbouwberaad sleept zich voort T21 internationale is SMITHS overtuigend i geproduceerd in net korte kommunikatielijnen. n. De beschikbare kennis, hier garant voor. toeken wij op korte termijn een IVO I pakket sekundaire vaarden; iijkheid voor het volgen van ^trainingen. |en kunnen hun schriftelijke curriculum vitae, richten aan Iroup BV idweg 5 op Langedijk C.M. Dolk >elschef ar informatie over. de funktie zich richten tot pers, sdienst, 13353. pLAND B.V. is een zelfstandig nd, wereldwijd opererend Frans btmiddelensektor B.S.N. en heeft ndse markt oz. met de merken: beschikt in Nederland over 2 Ikantoor. Het productiebedrijf in en sterke groei door een noemen: controles en periodiek onderhouden van diverse duktiemachines. i technische vernieuwingen. dienen: moten te hebben. Ook zij die n daarna aanvullende oplei- (men in aanmerking komen, i interne en/of externe [industrie strekt tot aanbeveling, gendienst gewerkt rijgen bij de bedrijfsleider, de zenden aan: B.V. I Dordrecht en wensen wij een medewerker |ectie, en krijgt de volgende verantwoor- in kwantitatieve en kwalitatieve informa- J de Belgische en Nederlandse markt; lukten, vanaf hun creatie: strategie, pro- >pw-up van de promotie-acties; mer man terreininformatie. Dat vereist talloze «rst béide landstalen en beschikt over hogere opleiding (universitair niveau jrt tot uw bagage; u verwierf mini- in een marketingorganisatie uit de sec- consumptiegoederen; u betoont ;trische huishoudapparatuur) en bent in België en 40% in Nederland (hoofd- <ende communicatievaardigheden, uw Een boze vrouw uit de oost-Hongaarse stad Debrecen bak keleit met twee taxi-chauffeurs die daar deelnemen aan een blokkade. - fotoepa Van onze redactie buitenland BUDAPEST - Lange rijen voor de winkels, volslagen verstopte steden en snelwegen, en woedende toeristen. Zie daar het gevolg van de blokkade-ac ties van de Hongaarse taxi- en vrachtwa genchauffeurs in de meeste steden in.dat land. Zij zijn woedend over de aangekondigde prijsverhoging van benzine. De prijzen zullen stijgen van de huidige 34 forint tot 56 forint (ongeveer 1,70 gulden) per liter. Het gemiddeld maandloon in Hongarije bedraagt 255 tot 270 gulden, en de vakbon den zeggen dat de prijsverhoging van ben zine een te zware belasting betekent. Volgens velen staat de Hongaarse regering die in mei is aangetreden voor de ernstig ste politieke crisis tot nu toe, nadat bij de gemeenteraadsverkiezingen van twee we ken geleden al een verlies was geleden. Volgens de regering is de prijsverhoging onvermijdelijk^ gezien de hoge olieprijs op de wereldmarkt, en de moeilijke economi sche situatie in Hongarije. Een regeringswoordvoerder verwees naar Bulgarije en Tsjechoslowakije, waar de regering soortgelijke maatregelen heeft genomen, nadat de Sovjetunie de leveran tie van ruwe olie had gestaakt. Door de run die er op de benzinepompen was ontstaan, waren de chauffeurs don derdag uren bezig met tanken, en rond middernacht besloten ze de actie te begin nen. Ze eisen dat de prijsverhoging onge- daan wordt gemaakt, en dat ze een onder houd met de regering krijgen. Het eerste overleg met de ministers van Vervoer en Financiën leverde echter geen resultaat op. Gisterochtend voerde minister van Bin nenlandse Zaken Horvath, de plaatsver vanger van de in het ziekenhuis liggende premier Antall, opnieuw overleg met de chauffeurs. Maar er is nog steeds geen uit weg. Het hoofd van de politie in Budapest zei dat de politie desnoods met geweld zal zorgen dat de orde gehandhaafd blijft en dat het verkeer blijft doorstromen. De grootste oppositiepartij, de Alliantie van Vrije Democraten, heeft het gebruik' van geweld veroordeeld en opgeroepen tot verdere onderhandelingen. Maandag wordt er opnieuw worden ge praat, en de chauffeurs eisen dat tot dat tijdstip de prijsverhogingen in elk geval worden teruggedraaid. De politie bereidt zich inmiddels voor op hardere acties. Hier en daar is de vlam al in de pan geslagen, zoals in Budapest, waar een woedende automobilist pro beerde door de blokkade van een brug te breken; daarbij raakten twee mensen ge wond. In Kecskemet, honderd kilomater ten zuidoosten van Budapest, gingen Joego slavische toeristen op de vuist met taxi chauffeurs die de snelweg naar Budapest hadden geblokkeerd. Een politieman werd zelf gearresteerd, omdat hij in de lucht had geschoten toen hij omsingeld was door boze chauffeurs. u Zijn ontslag is het gevolg van een financieel schandaal, waarin de PDS is verwikkeld. Gysi had tot afgelopen donderdag ten stelligste ontkend dat-ie er iets van af wist. VERVOLG VOORPAGINA Met nu nog welgeteld 169 land genoten (vijf in Koewéit, 164 in Irak) heeft Nederland zeker niet het grootste aantal onder danen in het door Saddam Hu- sayn gecontroleerde gebied, maar voor Buitenlandse Zaken maakt dat weinig verschil. De zorgen blijven gelijk tot de laatste man of vrouw terug is. Tot die tijd vermijdt het depar tement elke opwinding en dra matisering van de situatie. Het personeel van Nederlandse baggerbedrijven bijvoorbeeld wordt nog steeds niet aange duid als 'gijzelaar', omdat nog niet vaststaat of deze landge noten moeten blijven als hun onderneming aan alle contrac tuele verplichtingen heeft vol daan. Dat duurt nog een week of twee. Pas dan zal formeel vast te stellen zijn of ook deze mensen gijzelaar zijn of niet. Tot die tijd zal Van den Broek, die maandag alweer een dele gatie verontruste familieleden op zijn stoep krijgt, nog al zijn overredingskracht nodig heb ben om duidelijk te maken dat Luns of Van der Stoel noch Gullit of Van Basten een gepast antwoord zijn op internatio naal terrorisme, zeker nu in tal van andere landen goden van tweede garnituur opstaan (Le Pen in Frankrijk, Jesse Jack son in de VS) om uit het Golf- confjict hun eigen publicitaire slaafje te slaan. :4\Ti Twee leden van het dagelijks bestuur zijn inmiddels afgetre den. Zij zijn verantwoordelijk voor een illegale overboeking van 107 miljoen D-Mark (ruim 120 miljoen gulden) aan partij- vermogen naar het buitenland. Dit geld is inmiddels terugge vonden. Ook in Nederland was geld gestort, op een bankreke ning van de niet-bestaande Sovjet-onderneming Putnik. Pumik was speciaal Jber deze illegale geldtransactie bedacht. Het brein hierachter was het PDS-lid Karl-Heinz Kauf- mann uit Halle, die over tal rijke dubieuze financiële con tacten in het buitenland be schikte. Gysi heeft zich persoonlijk in de problemen gemanoeuvreerd door te ontkennen ooit deze Kaufmann te hebben ontmoet. Een Oostduitse krant heeft deze week een in maart ge maakte foto gepubliceerd, waarop Gysi zij aan zij met Kaufmann verkiezingscam pagne voert. Bleek en met donkere wallen onder de ogen verscheen Gysi gisteren in Berlijn voor de pers. Donderdag was hij nog in Mos kou geweest, waar woorvoer- ders van de communistische partij van de Sovjetunie hem de ogen hadden geopend. Er was geen sprake geweest van de vereffening van een oude schuld van de SED aan de Sovjet-partij, zoals PDS- met alle nuttige inliciiBn- mmtmmer en tfe referentie tar Michète Lecfère, ,B-1050 Brussel. '660.05.1a /675.30.12. ANTWERPEN - De Vlaamse minister Sauwens (Openbare Werken én Ver keer) stelt voor om de bouw van een stormstuw in de Westerschelde ten noorden van Antwerpen opnieuw te bestuderen. Zo'n stuw moet in de toekomst de bewoners van het Schelde- bekken in Vlaanderen bescher men tegen overstromingen. De noodzaak van deze storm vloedkering ter hoogte van Oosterweel leidt de minister af ait studies die aantonen dat enerzijds het aantal stormvloe den jaarlijks toeneemt en an derzijds de druk stroomop waarts de Schelde steeds groter Wordt. Het verhogen van die druk is dan het gevolg van het jaren lange baggeren, het systema tisch rechttrekken van rivier bochten, het verdwijnen van schorgebieden en het steeds hijgende zeepeil. 0p dit ogenblik kost een derge lijke stuw zo'n 35 miljard bancs kosten, berekende Sau wens. Dat bedrag kan zijn de partement niet opbrengen en daarom wil de minister op zoek aaar een alternatieve financie ring. Sauwens hoopt vóór 1995 met de bouw van de stormstuw te kunnen beginnen. JERUZALEM (DPA/AFP) - In het met spanning ver wachte officiële Israëlische onderzoeksrapport naar het bloedbad op de Tempelberg in Jeruzalem wordt de belang rijkste schuld gelegd bij de Palestij nen. In de rapportage wordt echter ook kritiek uitgeoefend op de politie. Palestijnen gooiden op 8 okto- voorkomen hadden. ber, aangemoedigd door oproe pen uit de luidsprekers van een nabijgelegen moskee, met ste nen naar joodse gelovigen aan de Klaagmuur. Pas daarop hadden Israëlische politietroe- pen met scherp geschoten, alus het rapport. De Palestijnen zeggen dat de politie zonder reden en aanlei ding het vuur had geopend. In het gisteren aan premier Shamir overhandigde rapport staat verder dat het gebruik van scherpe munitie aanvan kelijk gerechtvaardigd was, maar later niet meer. De politieleiding, waarvan twee officieren met name wer den bekritisëerd, werd verwe ten berichten van de geheime dienst waarin voor ongeregeld heden op de Tempelberg werd gewaarschuwd, niet serieus te hebben genomen. De commissie meent dat voorzorgsmaatrege len het bloedbad mogelijk woordvoerders met grote stel ligheid hadden verkondigd. In tegendeel: met de overboeking hadden twee PDS-bestuursle- den gepoogd een deel van het partij vermogen veilig te stellen voor inbeslagneming. „De onderzoeken hebben uitge wezen dat 'er eën onrechtma tige financiële transfer van 107 miljoen D-Mark is geweest", aldus Gysi. „Deze transactie werd door de verantwoordelijke medewer kers Wolfgang Pohl en Wolf gang Langnitzke zonder mede weten van en zonder goedkeu ring door het partijbestuur doorgevoerd. Beide medewer kers hebben ter motivering van hun actie verklaard dat ze met het oog op de dreigende ontei gening van de PDS dit geld wilden redden". i Beide bestuursleden zijn in middels opgestapt. Pohl heeft verklaard dat niemand zich met deze manipulaties per soonlijk heeft willen verrijken. Hij gaf toe dat het verhaal over de schulddelging aan de Sov jet-partij slechts een voor wendsel was geweest. Gysi gaf toe dat met deze ille gale transactie nieuwe munitie is aangereikt aan de rechtse krachten in het land, die de kansen tot vernietiging van de socialistische idee maar al te graag willen uitbuiten. Het dodental in India als gevolg van de voortdurende ongeregeldheden tussen mos lims en hindoes om de bouw van een nieuwe tempel in de noordelijke deelstaat Uttar Pradesh is gisteren gestegen tot 89. De mos lims zijn het er niet mee eens dat een ruim vier eeuwen oude moskee moet wijken voor een hindoe-tempel. Ook elders in het land is het onrustig. In New Delhi is gisteren door ongeveer 500 stu denten gedemonstreerd tegen het beleid van premier Singh. Met harde charges'dreef de politie de demonstranten uit elkaar. - foto ap PARIJS BAGHDAD - De Franse regering ontkent ten stelligste dat ze een brief heeft gekregen van de Iraakse leider Saddam Hu- sayn. De Franse commerciële televi siezender La Cinq beweerde dat Husayn Mitterrand een brief heeft geschreven. Daarin zou staan dat hij bereid is om te onderhandelen over de situatie in het Midden-Oosten, inclusief Kuwayt. De omroep, die in haar pro gramma de Iraakse leider uit gebreid citeerde, zei niet waar ze haar informatie vandaan had. Mitterrand zelf bespreekt de Golfkwestie vandaag met de Engelse premier Thatcher, met wie hij voorafgaand aan de EG-top in Rome gaan lunchen. Ook in Baghdad wordt volop gepraat. Morgen zijn er bespre kingen tussen Sovjetafgezant Primakov en de regering van Irak. Aan de orde komen mo gelijkheden om de Golfcrisis op vreedzame wijze op te lossen. En de Iraakse minister van Buitenlandse Zaken Aziz, heeft gisteren fn Baghdad gesprek ken gevoerd met de zaakgelas tigden van de Sovjetunie, China en Frankrijk. Daarbij voer hij uit tegen de 'onderdrukkende methoden' van de VN-Veiligheidsraad, zo is vernomen van een officiële Iraakse woordvoerder. Die middelen, aldus Aziz, dienen de eerlijke pogingen niet, die wor den ondernomen om een vreed zame oplossing van de proble men in de regio te vinden. De Egyptische president Mu barak wil dat een volledig Ara bische strijdmacht de Westerse troepen vervangt wanneer de huidige Golfcrisis rond de Iraakse bezetting in Kuwayt is opgelost. Volgens Mubarak dient het Westen zich op termijn te be perken tot een bijdrage aan het verschaffen van wapens als daarom wordt verzocht. Muba rak heeft de afgelopen dagen een rondreis gemaakt langs verschillende Golfstaten. De Israëlische regering hoopt dat het rapport een eind maakt aan de internationale kritiek op de gebeurtenissen op de Tempelberg, waarbij tussen i8 en 22 Palestijnen werden dood geschoten. In eerste commentaren van Pa lestijnse zijde werd het rapport een poging tot verdoezelen ge noemd, vooral waar de slacht offers de schuld krijgen. „Dit was geen onderzoekscommissie maar een commissie voor het weergeven van het regerings standpunt", verklaarde Faisal Husayni, een van de invloed rijkste Palestijnen in Jeruza lem. Naast concrete kritiek op het gedrag van de politie wordt de leiding ervan in het rapport verweten er 'bijna in het geheel geen gevoel' voor te hebben ge had dat de Tempelberg zowel voor joden als ook moslims geldt als een heilige plaats. Amerikaanse soldaten 'bevoorraden' een tank met projec tielen. Ze horen bij de VS-strijdmacht die in Saudie-Arabië is gelegerd. fotoap nemen. Britse ziekenhuizen zijn inmid dels begonnen noodplannen op te stellen voor 'de opvang van gewonde militairen voor het geval er in het Golfgebied oor log uitbreekt. De regering ontkende echter dat de voorbereidingen beteke nen dat de strijd op losbarsten staatHet ministerie van De fensie deelde mee dat de natio nale ziekenhuizen zijn verzocht na te gaan in hoeverre zij in staat zijn bij te dragen voor het geval er oorlog uitbreekt. Militaire ziekenhuizen kampen met een personeelstekort nu grote aantallen mensen naar het gebied van de Golf zijn overgebracht. Italië, momenteel EG-voorzit- ter, waarschuwde dat het pra ten met Irak over de gijzelaars, Baghdad de indruk kan geven van verdeeldheid in de Wes terse gelederen. „Het Italiaanse voorzitterschap (van de EG) is bezorgd dat er andere benaderingen zijn bij het probleem van de gijze laars", zei een woordvoerder van premier Giulio Andreotti aan de vooravond van de inge laste top in Rome. De Italiaanse kritiek komt na berichten dat de Duitse kanse lier Kohl tijdens de top wil aandringen op een gezamenlijk EG-initiatief over de gijze laars. „Het doel is dat alle buitenlan ders in Irak kunnen vertrek ken, dat de internationale soli dariteit blijft gehandhaafd en dat in Rome een overeenkom stig initiatief van de EG van de grond komt", zei een Duitse re geringswoordvoerder in Bonn gisteren. De Westduitse minister Gen- scher (Buitenlandse Zaken) zei dat hij een aanbod van Bagh dad heeft afgewezen om gijze laars vrij te laten op een reeks voorwaarden, waaronder een bezoek van hemzelf aan de Iraakse hoofdstad. Een week geleden zeiden fami lieleden van de Duitse gijze laars dat Baghdad ermee had ingestemd alle Duitsers vrij te laten als Bonn zou verklaren geen oorlog te willen met Irak en daaraan niet te zullen deel- TIRANA (RTR) - De Albanese autoriteiten hebben hoge ijze ren hekken rond ambassades in de hoofdstad Tirana geplaatst om te voorkomen dat opnieuw Albaniërs naar de missies vluchten. Rond de Griekse ambassade is, ondanks protesten van Grie kenland, de bouw van een muur van vijf meter hoog voltooid met daarop glasscherven. Ook voor andere ambassadegebou wen zijn hoge muren en ijzeren hekken geplaatst. Enkele duizenden Albanezen vluchtten in juli de ambassades binnen en kregen asiel in het buitenland. Sindsdien zijn enkele kleine economische hervormingen doorgevoerd, zoals de invoe ring van kleinschalige particuliere ondernemingen en meer ruimte om te reizen en godsdientvrijheid. JOHANNESBURG - Bij nieuw geweld in verschillende zwarte woonoorden in Zuid-Afrika zijn zeker negen mensen om het leven gekomen, heeft de Zuidafrikaanse politie gisteren ge meld. In het woonoord Khayelitsha bij Kaapstad ontstonden donder dag massale rellen tussen de oproerpolitie en zwarte betogers die wegversperringen hadden opgericht en met stenen gooiden. De politie greep in door met scherp op de betogers te schieten. Het is onduidelijk hoeveel doden door politiekogels zijn geval len. Zeker vijftig huizen gingen bij de ongeregeldheden in Khayelitsha, die tot diep in de nacht voortduurden, in vlam men op. Volgens de politie bedroeg het aantal gewonden circa 80. MANILA (REUTER) - Tijdens een vuurgevecht tussen com munistische opstandelingen en veiligheidstroepen zijn gisteren in de buitenwijken van Manila drie mensen om het leven geko men. Het dodental tijdens drie dagen van arbeidsonrust liep daar mee op tot tien. De linkse vakbonden die strijden voor hogere lonen en lagere brandstofprijzen hebben de stakingsacties inmiddels afgelast. Door de arbeidsonrust kwamen de werkzaamheden bij over heid en bedrijven nagenoeg stil te liggen. NAIROBI (AFP) - Het Rwandese leger is ondanks het bestand dat woensdag in is gegaan, in het noordoosten van Rwanda een groot offensief tegen het verzet-begonnen. De opstandelingen van het Patriottisch Rwandees Front (FPR) hebben gemeld dat het leger donderdag twee luchtaanvallen uitvoerde. Om aan de opstandelingen het hoofd te kunnen bieden heeft het Rwandese leger twee recruteringscentra geopend. Inmid dels zijn daar 3.200 recruten opgeleid die na een korte training naar het front gestuurd zijn. WENEN (DPA) - Aan het vervoersconflict tussen Italië en Oos tenrijk is na een tiendaagse grensblokkade in de nacht van donderdag op vrijdag een eind gekomen. Vanochtend vroeg is de Italiaans-Oostenrijkse grens weer ge opend. De ministers van Verkeer van beide landen hebben af gesproken dat beide landen onderhandelingen zullen openen over een transit-akkoord die uiterlijk 14 december afgesloten moeten zijn. Tot die tijd zal Italië met het gewone jaarcontin gent van 220.000 doorreisvergunningen toekunnen, verwachten de ministers. MADRID (AFP/RTR) - Sovjet-president Gorbatsjov is giste ren voor een driedaags bezoek in Spanje aangekomen. De president werd bij aankomst verwelkomd door premier Fe lipe Gonzalez, die bekendmaakte dat Spanje bereid is 2,55 mil jard gulden te besteden aan. economische samenwerking met de Sovjetunie. ir Met dit bedrag moet met name de export van Spaanse goede ren en materieel aan de Sovjetunie wordenrgefinancierd, aldus Gonzalez. Een tweede gesprek tussen GorBatsov en Gonzalez staat voor vandaag op de agenda. MOSKOU (AFP) - Het parle ment in de Sovjetrepubliek Moldavië heeft gisterochtend de noodtoestand uitgeroepen in drie zuidelijke provincies, waar de Gagaoezen, een Turks sprekende etnische minder heid, donderdag verkiezingen hielden voor eigen parlement. De Moldavische regering had de parlementsverkiezingen verboden. Het parlement dat gisteren voor de tweede ach tereenvolgende dag in een spe ciale zitting bijeen was, besloot tot deze maatregel nadat de leiders van de Gaoezische minderheid weigerden over de kwestie te onderhandelen. Turks protest derhalve giste ren voor het gebouw van de Opperste Sovjet in Molda- vië.(zie foto).foto epa STOCKHOLM (RTR) - De Zweedse Sociaaldemocratische minderheidsregering heeft gisteren verklaard te streven naar toetreding tot de Europese Gemeenschap. EG-functionarissen in Brussel verwachten dat Zweden vol gendjaar al een aanvraag voor het lidmaatschap in zal dienen. In Brussel bestaat wel bezorgdheid dat een spoedige Zweedse aanvrage een hinderpaal kan worden voor de onderhandelin gen tussen de Gemeenschap en de zes leden tellende EVA- groep van de Europese Vrijhandelsassociatie. Die zijn gericht op het vormen van een achttien landen tellende gezamenlijke markt. WASHINGTON (KRF/DPA) - Het tekort op de Amerikaanse begroting, al j aren een bron van zorg in de f inancieel-economi- sche wereld, is in het op 30 september afgelopen financiële jaar 1990 met maar liefst 44 procent gestegen van 153,3 miljard dol lar tot 220,4 miljard dollar. Het tekort over het hele begrotingsjaar is dus nauwelijks klei ner dan het record van 221,2 miljard dollar van 1986. BOGOTA - Camilo Gonzalez is gisteren benoemd tot minister van Gezondheid voor M-19 in het Colombiaanse kabinet. Hij is de opvolger van de voormalige guerrillaleider Antonio Navarro Wolf, die ontslag heeft genomen om te kunnen deelne men aan de verkiezingen voor een grondwetgevende vergade ring op 9 december. M-19 is een voormalige guerrillagroep die zich heeft omge vormd tot politieke partij. Omdat de partij bij de presidents verkiezingen een opvallend goed resultaat behaalde werd Na varro Wolf, de kandidaat van M-19 bij die verkiezingen, in de regering opgenomen. LUXEMBURG (ANP) - De vergadering van de EG-ministers van Landbouw over vermindering van de landbouwsubsidies heeft gisteravond na urenlang praten nog geen oplossing opge leverd. Duitsland en Frankrijk voelen er niets voor mee te werken aan een compromis, waardoor de Gemeenschap met een officieel voorstel voor de internationale GATT-handelsbesprekingen, die in december moeten worden afgerond, op tafel kan leggen.

de Stem | 1990 | | pagina 47