Buitenstaanders beïnvloeden verloop Poolse verkiezingen Europese top neemt geen verstrekkende besluiten Kiezers en politieke vernieuwing Baghdad e .de stem. de stem achtergrond zaterdag 27 oktober 1990 WALESA EN MAZOWIECKI MAKEN MEESTE KANS OP PRESIDENTSCHAP pestem bin TWAALF REGERINGSLEIDERS DIT WEEKEINDE BIJEEN IN ROME Te veel zwar* metalen in speelgoed DE STEM Fout PSV PAPIER VOOR UW PEN Lausitz Studiecentrum medicijnmann Als groot tennisfanaat wil ik reageren op het artikel 'Stefan Edberg op en neer' in De Stem Sport van don derdag 18 oktober jl. In dit artikel staan enige blunders van de eerste orde. 1. In het artikel wordt be weerd door Léon Krijnen dat Edberg de finale in Mel bourne in het begin van dit jaar niet gespeeld zou heb ben, en dat Lendl destijds zonder de finale te spelen winnaar werd van dit eerste Grand Slam toernooi van 1990. Dat is de eerste fout: Edberg speelde wel degelijk de finale, maar moest na precies 2 uur en 26 minuten opgeven wegens een rug blessure op de stand 4-6, 7-6 en 5-2 voor Lendl. 2. Verderop in het artikel wordt gezegd dat Edberg het onlangs gehouden toer nooi in Tokyo zou hebben gewonnen, door achtereen volgens Boris Becker en Ivan Lendl te verslaan. Dit is de 2e grote fout: Edberg versloeg deze beide heren niet, maar werd in de halve finale door Lendl geklopt met 7-5 en 6-3. Ivan Lendl won dit toernooi trouwens door in de finale Boris Bec ker met 4-6, 6-3 en 7-6 te verslaan. Ik hoop dat de heer Krijnen zijn feitenmateriaal in de toekomst wat beter veri fieert, zodat de artikelen van zijn hand een wat gro ter waarheidsniveau krij gen. Oosterhout Marcel Buitenhuis Naschrift redactie: U heeft gelijk. De door U vermelde fouten zijn in het verhaal geslopen. Overi gens wordt in deze brief eenzelfde fout gemaakt. Gesproken wordt over Ed- bergs rugblessure, maar in de Australische finale van dit jaar gaf hij op vanwege een opspelende buikspier. De rugbeschadiging over kwam hem een jaar eerder. Dat jaar won Edberg in de vierde ronde van Pat Cash (6-4, 6-0, 6-2), maar de rug blessure die hij in die par tij opliep verhinderde hem om in de kwartfinales uit te komen, zodat Thomas Muster daarin een walk over kreeg. Ik vraag me al heel lang af waarom De Stem naar voet balwedstrijden van PSV gaat. Is het om PSV iedere week af te kraken. Er kan geen enkel positief zinnetje voor PSV vanaf. tj Neem nou het 'commentaar' van Bert Willemsen over PSV-RKC van afgelopen zaterdagavond. 1. Als kop heeft het arti- kel'PSV nog niet uit proble men'. Waarom schrijft hij niet: 'Gehavend PSV toch een overwinning'. PSV speelde zeker geen 'top'- wedstrijd, maar slecht was het evenmin. 2. De namen van Beenhak ker en Ajax worden hier ge noemd. Waar is dat goed voor 3. 'Leo Beenhakker consta teerde belangrijke zaken, zoals het gemak waarmee RKC-er Marco Boogers volop openingen vond in de eB**4 %ssv l*oo JfggfeS? v*N' PSV-defensie'. Als je een klein beetje verstand van voetballen hebt, dan zeg je dit niet. Waarom niet Om dat PSV heel sterk aanval lend voetbalde en daardoor risico neemt. Daarom dat er ook altijd ruim 20.000 toe schouwers aanwezig zijn. Iedere speler van PSV (be halve Van Breukelen) is minstens 1 of meer keren voor het doel van de tegen stander gekomen. PSV heeft op dit moment de nog minst gepasseerde achterhoede in het betaalde voetbal. Dit mogen juliie de Ajax-trai- ner wel vertellen Zo zijn er nog meer nega tieve punten in het com mentaar, ik noem het een commentaar, omdat een verslag van een wedstrijd vrij moet zijn van partijdig heid. Het moet het juiste verloop van de wedstrijd weergeven. Hiermee wil ik niet zeggen, dat er geen negatieve din gen geschreven mogen wor den, maar het moet wel op bouwend zijn en kritisch ten opzichte van beide partijen. Het is nooit zo, dat er maar één ploeg (voor De Stem al tijd PSV) slecht speelt en de ander alleen maar goed. Dat PSV toevallig met een groter budget draait, bete kent niet dat er altijd ge wonnen moet worden met sprankelend voetbal. Breda W.R. Nagel Sedert 1979 hebben wij sa men met aldaar gekregen vrienden steden en streken van half Oost-Duitsland doorkruist. Hans Veldhuis vertelt ons interessante en herkenbare dingen daar over in zijn artikel van vrij dag 12 oktober jl. Maar hij laat ons ook achter met een merkwaardig raadseltje. Hij heeft het over de fraaie stad Lausitz ergens in het zuiden, die hijzelf een van de mooiste van Duitsland noemt. Behalve dat wij er onze in Wolfen woonachtige vrienden nooit over hebben horen spreken, hebben wij öp: vferschilletide kaarten (ook die uit de DDR) ver geefs gezocht naar die stad. Misschien kan Hans Vela- huis ons daaromtrent toch iets meer vertellen. Bavel H. van Raay Naschrift redactie: Het plaatsje Lausitz ligt in de driehoek Dresden-Gör- litz-Kottbus, in een gebied dat op kaarten eveneens met de naam Lausitz wordt aangeduid. Vlak bij Lau sitz ligt het stadje Bautzen, waar zich de scheve toren bevindt, die in het artikel abusievelijk aan Lausitz wordt toegeschreven. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. ©076-236911 Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per maand 26,10; per kwartaal 75,25 of per jaar 292,00. Abonnees die automatisch betalen ontvangen een korting van resp. 1,- per maand, 2,00 per kwartaal, 7,50 per jaar. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. 1,35; zat. 1,60. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice S 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 P.finlt rplfiticc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. Door Frans Wijnands OP 25 november worden in Polen vrije presidentsver kiezingen gehouden. Het volk wijst dan de opvolger aan van de terugtredende president, generaal Jaru- zelski. Jaruzelski stapt vrijwillig op, nog voor zijn officiële ambts termijn verstreken is, omdat hij begrepen heeft dat het Poolse volk hem niet meer ziet zitten. Hij herinnert hen te veel aan het recente verleden. De Po len hebben alleen oog voor de toekomst en relikwieën uit het communistische verleden zijn nutteloos. Dus stapt de generaal op, maar wie volgt hem op? Van de zes officieel geregi streerde presidentskandida ten hebben er maar twee een serieuze kans: vakbondsleider Lech Walesa en premier Ta- deusz Mazowiecki. De meest recente opiniepei lingen geven een voorsprong aan voor Walesa, maar dat garandeert nog niet dat hij met vlag en wimpel en een verpletterende meerderheid in de eerste kiesronde al geko zen wordt. Dat zou hij wel het liefst heb ben. IJdel en zelfbewust heeft hij herhaaldelijk geroepen dat hij minstens met tachtig procent van de stemmen ge kozen wil worden. Anders hoeft het voor hem eigenlijk niet. Dat laatste wordt in Polen als grootspraak beschouwd. Want ook als Walesa precies het vereiste stemmenaantal haalt van de helft plus één, zal hij ongetwijfeld neuriënd van tevredenheid het presiden tiële paleis in Warschau voor zich in orde laten maken. En zijn programma gedetailleerd Walesa gaan uitwerken, want dat heeft hij tot nu toe niet de moeite waard gevonden. „Ik moet lachen om dat soort vragen. Een presidentskandi daat geeft grote lijnen aan: democratie, pluralisme, eco nomische hervormingen, pri vatisering", wimpelt de leider van Solidariteit alle vragen naar details af. Het enige 'detail' waar hij wel over spreekt is de pers. Als hij gekozen is, moet het afgelopen zijn met al die regeringsge zinde massamedia die hem soms ook nog voor gek zetten en „mijn badkamergedrag graag zien als mijn toekom stige gedrag als president". In Lodz verscheen onlangs een Walesa-gezinde krant die voor enig tegenwicht moet zorgen in de dagelijkse infor matiestroom over de verkie zingen. Ook de rol van de radio en de televisie heeft ter discussie gestaan. De speciaal inge stelde staatscommissie voor de verkiezingen heeft bepaald dat alle kandidaten gratis twee uur televisiezendtijd mogen vullen en vier uur ra diotij d. De volgorde van op treden wordt door loting be paald. De kosten van de verkiezin gen drukken uiteraard op het staatsbudget, maar hun cam pagnes moeten de kandidaten (of hun partijen) zelf betalen. Inzamelingen mogen niet worden gehouden, donaties en schenkingen mogen wel geac cepteerd worden. Mazowiecki lijkt een licht voordeel te hebben omdat hij als zittend premier regelma tig op tv verschijnt en voor de radio praat. Maar hij heeft beloofd zeer behoedzaam zijn regeringswerk en de verkie zingscampagne gescheiden te zullen houden. Hoewel geen van de andere kandidaten een serieuze kans maakt gekozen te worden, zullen ze grote invloed op het verloop van de verkiezingen uitoefenen. In eerste instantie houden ze veel stemmen weg van Wa lesa en Mazowiecki, en op de tweede plaats geven zij hun achterban een stemadvies op wie van de beide overgeble ven kandidaten in de tweede kiesronde gestemd moet wor den. Want dat er een tweede ronde nodig zal zijn, staat vrijwel voor iedereen vast. Er wordt sterk getwijfeld of een van de kandidaten in de eerste ronde al meer'dan de helft van het aantal stemmen zal vergaren. Een hechte, grote groep als de boeren kan in zo'n tweede ronde veel gewicht in de schaal leggen en hun voor keur is op dit moment hoogst ongewis. Walesa zien ze als een typi sche vertegenwoordiger van Mazowiecki - fotosap de industrie, die geen ver wantschap met de boeren voelt; en de premier heeft tot nu toe een landbouw-on- vriendelijk beleid gevoerd, vinden de boeren. Vandaar dat ze voor de eerste ronde een eigen kandidaat naar voren hebben geschoven. Dat is Roman Bartoszcze, voorzitter van de Poolse boe renpartij. Hij hoopt op een 'verkiezingsslag tussen pro gramma's'. Dat vindt hij beter dan dat de kiezers alleen maar naar de mooie blauwe ogen van hun kandidaat kij ken zonder diens programma te lezen. Logisch is dat in zijn pro gramma de landbouw en de hele voedselbranche een be langrijke plaats innemen, als onmisbare stutten onder de nieuwe economische orde. Een man die ook op platte- landsstemmen rekent is Wlodzimierz Cimoszewicz, fractieleider van de Poolse so ciaal-democratische partij, oftewel de vernieuwde, ver jongde communistische partij. Cimoszewicz is een jonge veertiger, een academicus, die een tijdje terug de politiek en de universiteit de rug toe keerde om een twintig hectare groot boerenbedrijf te gaan runnen. Hij combineert een grote in telligentie met boerenver stand en is populair, zowel onder de jongeren als bij de boeren. Hij zou graag een in ternationale commissie van deskundigen willen uitnodi gen om de presidentsverkie zingen te volgen en te contro leren op hun correcte verloop. Leszek Moczulski en Stanis- law Tyminski zijn pas gister middag officieel geregi streerd. Zij kwamen donder dagavond zo laat met hun lijsten met de vereiste 100.000 handtekeningen aanzetten dat de staatscommissie giste ren nog een paar uur wilde besteden aan het verifiëren van het ingediende materiaal. Kornel Morawiecki, hoofd van de Vrijheidspartij, werd nog niet geregistreerd, omdat er enkele onduidelijkheden in zijn lijst met handtekeningen werden geconstateerd. Moczulski is leider van de confederatie voor een onaf hankelijk Polen. Fel anti communist; fel anti-Russisch. Voor zijn activiteiten heeft hij jarenlang gevangen gezeten, maar het heeft zijn instelling alleen maar verhard. Morele herbewapening is een van zijn programmapunten en hij wil terug naar de grondwet van 1935; naar de periode en de opvatting dat de Poolse president alleen tegenover God en de geschiedenis ver antwoording hoeft af te leg gen. Verreweg de kleurrijkste kandidaat is Stanislaw - 'Zeg maar Stan' - Tyminski. Twin- Maczulski tig jaar geleden vertrok hjjfl met vijf dollar op zak naar'J Zweden waar hij zijn goed de kost gaf en veel leerdel van een totaal ander systeemj dan hij thuis gewend was. Hij bleef in het buitenland,:! maar vroeg er nooit politiek11 asiel aan, dat zou hij verraad! aan zijn vaderland hebben! I gevonden. Wel heeft hij drie paspoorten: een Pools, een Pe-1 ruviaans en een Canadees. Hij I werkte zich van elektro- tech-jl nicus op tot zeer succesvol za-j' kenman, werd in Canada mil-1 jonair en is daar voorzitter I van de vierduizend leden tel-|| lende Vrijheidspartij. In zijn boek 'Heilige honden'il zet hij zijn economische!] ideeën uiteen. Hij bekent geeni| politieke kleur en wil zijn va-j derland als president dienen]! met zijn zakenervaring enjl kennis. Het zal Polen en de I Polen geen windeieren leggen: belooft hij, maar of die belofte J hem veel stemmen zullen op-II leveren, mag rustig betwijfeld worden. Door Jo Wijnen DE REGERINGSLEIDERS van de 12 EG-landen reizen dit week einde naar Rome af om er een enigszins onzekere en mogelijk zelfs rommelige topontmoeting te hebben die niet tot ingrijpende besluiten zal lèiden. >t>no De top is destijds ingelast om de Europese Raad - zo heet het overleg van de regeringsleiders officieel - de kans te geven zich nog eens te buigen over twee belangrijke zaken: de poli tieke unie (EPU) en de economische en monetaire unie (EMU) van de Ge meenschap. In december beginnen in Rome twee parallel lopende intergouvernemen tele conferenties tijdens welke de twaalf EG-landen moeten besluiten het Verdrag van Rome zodanig te wijzigen dat zowel de EMU en de EPU definitief worden. De voorbereidingen voor de EMU zijn vrijwel rond. In feite liggen er in Rome nog slechts twee obstakels. Dat is het vaststellen van de datum waarop de zogenaamde tweede fase van de EMU moet ingaan. Tijdens die tweede fase moet onder meer een Europese centrale bank worden op gezet die in een later stadium één Europese munt - de ECU - zal intro duceren. Tot dusver WaS gehoopt dat die fase op 1 januari 1993 zou kunnen ingaan. Op voorstel van de Nederlandse mi nister van Financiën Kok wordt die datum waarschijnlijk een jaar naar achteren verschoven. Kok - en met hem tal van andere be windslieden - vinden dat het proces van een verdergaande gelijkschake ling van de Europese economieën - dat voorwaarde is om tot een Euro pese munt te komen - meer tijd nodig heeft. De Italiaanse premier An- dreotti is er bovendien op uit om de top nu al het besluit te laten nemen dat de EMU definitief tot één Euro pese munt zal leiden. Het tweede obstakel zal worden ge vormd door de Britse premier Mar garet Thatcher die veel bezwaren te gen de EMU heeft. Haar hoofdbe zwaar betreft juist de poging om tot een Europese munt te komen. Me vrouw Thatcher voelt meer voor wat zij een 'harde Ecu' noemt; een Euro pese munt die als het ware gedragen wordt door alle andere Europese munten. Veel kans van slagen heeft de Britse premier niet, want alle andere lan den lijken achter de nu bijna com plete EMU-plannen te staan. Met de politieke unie (EPU) liggen de zaken veel moeilijker omdat zich tij dens de voorbereidende besprekin gen tal van problemen hebben voor gedaan. Bovendien is gaande de ge sprekken over de EPU de vraag op geworpen of de Gemeenschap niet zoiets als een eigen veiligheidsbeleid moet hebben. Die vraag is nog krachtiger gesteld na het begin van de Golfcrisis. In een nieuwe EPU-studie, die de voorzitter van de Europese Commis si e Jacques Delors deze week presen teerde, wordt gezegd dat 'een ge meenschappelijk buitenlands beleid van de EG eveneens de veiligheid moet omvatten'. Delors wil het Verdrag van Rome dan ook in die zin wijzigen dat de West Europese Unie - het verband van negen Europese landen die elk aar wederzijdse militaire bijstand hebben beloofd - als het ware in de EG kan opgaan. In een mondelinge toelichting liet Delors later deze week evenwel weten dat 'een snelle opname van de WEU in de Gemeen schap niets oplost'. Volgens Delors 'zou het daarom beter zijn als de WEU haar werk voortzet en dat een eventuele samensmelting te zijner tijd tot stand komt'. De Top van Rome zal uitvoerig ko men te spreken over een mogelijk grootscheeps economisch en finan cieel hulpprogramma voor de Sov jetunie. De Europese Commissie zal over dat onderwerp eind december een rapport op tafel leggen dat on derwerp van bespreking wordt van een tweede EG-top die eveneens in Rome wordt gehouden. Maar Com missievoorzitter Delors zal dit week-, einde al een mondelinge uiteenzeting geven over de ervaringen die des kundigen van de EG, die de afgelce" pen maanden de Sovjetunie bezoch ten, hebben opgedaan. 1 In het document dat de Commissie in december op tafel legt zullen ook ele-' menten van het energieplan van dei Nederlandse premier Lubbers zijn' opgenomen. q Tenslotte zullen de regeringsleiders dit weekeinde onder meer praten over de voorbereidingen van de Con-' ferentie voor Veiligheid en Samen-' werking in Europa (CVSE) die mid-: den november in Parijs wordt ge-' houden. Natuurlijk zullen de EG-regerings- leiders zich ook uitvoerig buigerrj over de situatie in de Golf. De EG-j ministers van buitenlandse zaken' zij n doende met het opstellen van een verklaring over de Golf-crisis. Over de inhoud van die verklaring was', gisteren nog niets bekend. Door Max de Bok 1 RUIM één derde (36 pro cent) van de kiezers ziet geen nut in de gang naar de stembus. Bijna evenveel (34 procent) vinden dat het weinig of niets uitmaakt op welke partij men stemt. Deze nogal schokkende NIPO-cijfers geven aan hoe groot de onverschilligheid in het kiezerscorps is. Dat steeds meer kiezers zich afwenden van de politiek, blijkt ook uit de opkomstcijfers. Na de af schaffing van de opkomst plicht in 1970 was er een aan tal jaren sprake van ver hoogde deelname aan de ver kiezingen voor de Tweede Kamer, Provinciale Staten en gemeenteraden. Maar eindja ren zeventig, begin jaren tachtig kwam de klad erin. De opkomst voor de Kamer verkiezingen daalde van 87 procent in 1981 via 81 procent in 1982 tot 80 procent in 1989. Een uitschieter vormden de verkiezingen in 1986: 85,8 pro cent. Ook bij de Statenverkiezingen daalde het aantal deelnemers gestaag. Van 79,6 procent in 1978 via 68,3 procent in 1982 tot 66,3 procent in 1987. Bij de Raadsverkiezingen lijkt eveneens sprake van een structurele daling: van 73,7 in 1978 naar 68,3 procent in 1982 via een opleving van 73,2 pro cent in 1986 tot het dieptepunt van 62,2 procent in 1990. Uiterst somber is het beeld van de verkiezingen voor het Europees Parlement. Van 58,1 procent in 1979 naar 50,9 pro cent in 1984 tot 47,2 procent in 1989. De Thorbeckevereniging dis cussieerde deze week over de vraag of een lage opkomst erg problematisch is. Drie politici - Deetman (CDA, Kamer- VanMierlo foto de stem johan van gurp voorzitter), Bolkestein (WD, fractievoorzitter) en Van Mierlo (D66, fractievoorzitter) - kwamen tot een gelijklui dend oordeel: lage opkomst is een probleem en de politiek mag de daarin tot uitdruk king komende onverschillig heid niet accepteren. Alleen Van Mierlo zag lage opkomst niet als een probleem wanneer de daaruit spre kende desinteresse voortvloeit uit redelijke tevredenheid over wat de politiek tot stand brengt. Een iets te gemakke lijke stelling. Ervaring in het verenigingsleven leert dat te vredenheid van leden over het bestuur snel leidt tot gemak zucht omdat de prikkel tot ex tra inspanningen, tot (nog) betere belangenbehartiging, ontbreekt. Dat nog afgezien van de vraag of wat tevreden heid heet te zijn niet veeleer een vorm van desinteresse is. Betekent een lage opkomst van kiezers dat de legitimatie van de gekozenen in het ge drang komt? Met andere woorden: is het optreden van de volksvertegenwoordiger nog wel wettig als steeds min der (bijvoorbeeld minder dan de helft) kiezers hem/haar hebben aangewezen als hun vertegenwoordiger? De drie genoemde politici wa ren met elkaar eens dat, zoals Bolkestein het uitdrukte, 'een parlement dat door kiezers in vrije en geheime verkiezingen is verkozen, legitiem is tegen over de regering, los van de opkomst'. Een heel wat wezenlijker vraag is of een volksvertegen woordiging, die is neergezet door slechts weinig kiezers, met voldoende gezag haar werk kan doen. Die vraag is niet met een eenvoudig ja of nee te beantwoorden. Het ant woord zal in belangrijke mate afhangen van de mate waarin de besluiten van die volksver tegenwoordiging in de prak tijk worden aanvaard. Het is heel wel denkbaar dat een vertegenwoordigend li chaam dat niet steunt op een meerderheid van de kiezers toch door zijn beleid een meerderheid van de burgers tevreden weet te stemmen. Het was niet verrassend dat juist Van Mierlo wat dieper dan de anderen inging op de legitimiteits-vraag. D66 pro beert immers al sinds haar oprichting ons politiek-be- stuurlijk stelsel open te bre ken. Totnutoe zonder tastbare resultaten. Maar Van Mierlo geeft niet op. Minder legiti matie, zo poneerde hij, wordt niet veroorzaakt door lagere opkomst. „Het is eerder andersom: er is lagere opkomst omdat er min der legitimatie is. Niet de la gere opkomst zelf, maar de redenen daarvoor zijn be langrijk. De kwaliteit van de politiek is in het geding. En in die zin is het een kwaad teken dat meer dan één derde zegt dat zijn stem er niet toe doet, überhaupt niet en ook niet wat de partijkeuze betreft". Van Mierlo zag drie mogelijke oorzaken van een mindere le gitimatie in materiële zin. 1. De vorming van de macht (het kabinet) is niet of onvol doende in overeensteming met de uitslag van de verkie zingen of met de gevoelens van de kiezers. Als voorbeeld noemde Van Mierlo de vor ming van het kabinet-Lub- bers II in 1986. De WD komt ondanks verlies van tien ze tels toch weer in de regering. Niet ten onrechte werd Van Mierlo voor het noemen van dit voorbeeld op de vingers getikt door CDA-senator Ka- land, die erop wees dat CDA en WD het door Lubbers I gevoerde beleid uitdrukkelijk inzet maakten van de verkie zingsstrijd, tezamen met hun bedoeling de coalitie voort te zetten. Weliswaar verloor de WD tien zetels, maar het be leid van de coalitie als geheel (CDA en WD) kreeg de goed keuring van de kiezer, die het CDA negen zetels winst schonk. Beter had Van Mierlo het voorbeeld van zijn eigen partij kunnen noemen: de duidelijke winnaar van de verkiezingen 1989 (van 9 naar 12 zetels) wordt bij de forma- Deetman foto de stem johan van gurp tie buiten de deur gehouden. 2. Het systeem gaat conse quent voorbij aan de laatste en meest essentiële, mini mum-randvoorwaarde voor de democratie: je kunt van iets, van iemand, van een par tij af als de meerderheid dat wil. Van Mierlo koos daarmee een nieuwe formulering voor het aanduiden van een oud probleem, dat hij nog eens als volgt samenvatte: 'De prak tijk in Nederland is dat het belangrijkste element van de macht - het CDA - altijd te rugkomt. Je komt niet verder dan het CDA zo nu en dan de missionair maken. Maar je kunt er vergif op innemen dat het weer terugkomt in de re gering. Ook al verliezen de christen-democraten tien ze tels. Overigens: niet hun fout; zij kunnen niet anders. PvdA en WD wel, maar dié doen het tot op heden niet.' 3. De kiezer heeft het gevoel dat het hele Haagse circuit.' (parlement en regering) van zichzelf is en niet van de bur gers. De vervreemding slaat;' dan om zich heen, de kiezers; wendt zich af: ze zoeken het maar uit. m Van Mierlo maakt vrijwel al-'- tijd heel heldere analyses. Bo vendien steekt hij - en steken'; anderen in zijn partij - veetj creativiteit in het aandragen van mogelijke oplossingen. Ze'j blijven nu hier buiten be-' schouwing. Er zal in de toekomst nog re den te over zijn dieper in te, gaan op analyses en mogelijke oplossingen. Ook al moet wor-1 den gevreesd dat de ideeën' van D66 onvoldoende door de andere politieke partijen wor den gedragen. WD-leider Bolkestein maakte deze week voor de goede verstaander, duidelijk dat van zijn kant op dit vlak weinig tot niets te; verwachten is. CDA en PvdA j iid staan al evenmin te dringen. De geluiden die totnutoe naar_ buiten zijn gekomen uit dè commissie van fractieleiders onder leiding van Kamer- voorzitter Deetman - die ove* rigens niet meer, maar ook niet minder doet dan op grond van analyses vraagpunten voor politieke vernieuwing inventariseren - stemmen evenmin optimistisch. De vrees Ijkt gerechtvaardigd dat Van Mierlo zich uiteinde lijk tevreden zal moeten stel- len met het feit dat de proble matiek op de politieke agenda blijft. Zijn (getemperde); vreugde over het vooruitzicht dat er opdrachten komen aan universiteiten om het pro- bleem en mogelijke oplossin- gen verder te bestuderen,^ sprak boekdelen. DEN HAAG (ANP) - I 11 van 47 plastic speel goedartikelen die Kon sumenten Kontakt heel onderzocht zitten zwar metalen. De concentraties in zeve van de elf artikelen zijn 2 hoog, dat het speelgoed n afdanking onder de W< Chemische Afvalstoffe valt. Dat blijkt uit een ondei zoek van Konsumente Kontakt (KK), dat is gepu bliceerd in het november nummer van Koopkrach het blad van de consumer tenorganisatie. Konsumenten Kontakt, d; in 1988 al een onderzoe deed naar metalen i speelgoed, heeft de indri dat het gebruik van mets len in speelgoed is afgenc men. Maar volgens de organis: tie komen fabrikanten e handelaren hun toezeggii gen om het gebruik ve zware metalen in spee goed sterk terug te drir ger., onvoldoende na. Volgens KK komen de mi talen niet snel los uit h plastic en vormen ze gee gevaar voor de gebruike Maar de onderzoekers wi zen wel op de schadelijl gevolgen voor het milie als het speelgoed 'afgt dankt wordt. Het gaat om metalen cadmium, seleen, chroo er. antimoon. In de neg< scorten vingerverf boetseerklei die werd onderzocht troffen de o derzoekers vrijwel get metalen of schadelij stoffen aan. Ee onderzoekers troffi verder in de helft van h onderzochte speelgoed in een derde van de plasi verpakkingen PVC ae een kunststof die schad lijk is voor het milieu. Volgens Konsument Kontakt is met name I gebruik van PVC in plasi verpakkingen - onnod omdat er goede vervange bestaan. •|<X tjj - - UTRECHTi (ANP) - Er i in Nederland een studie trum komen waarin n cijnmannen en -vroi samenwerken. Tot nu toe opereren deze t* tionele genezers auto; waardoor kennis verlorer gaan. Het centrum moet richten op uitwisseling kennis en documentatie moet ook tarieven gaan stellen. Dat bepleit H. Stephen, kundige op het gebied: Winti, die er gistere: Utrecht een boek over pr teerde. Winti is de naam van de naamse religie die in Afr ontstaan en door de s werd meegenomen. Ond Surinamers in Nede speelt Winti nog steeds grote rol, niet alleen als 1 maar ook als geneeswijze, nis van Winti is belai voor de geestelijke ge heidszorg: voor een juiste nose en voor een goede b deling, aldus Stephen. VERDEEL EN HEERS is Voor Saddam Husayn, -de leef. Hij gebruikt in zijn c burgers van andere lande Een kleine groep gijzelaa Qische doelen om te voor den. De rest zit in en om de ketel te houden. Nadat de Oostenrijkse p landgenoten vrij kreeg, gasten' een goed midde tegenstanders te splijten. Niemand wil rechtstreek van zijn overval op Kuwe dige burgers is immers z 1 President als een nederla Anderzijds voelt men in [eet hun lot. Een ouder Heath heeft daarom - en tieven - zijn humanitaire handjevol landgenoten v een echte Zweedse hot peer Zweden op het vlier Uoor het gevoel van me •ears bestaat, is Saddam [het hem te praten en no bereikt hij twee zaken tec er dus een vergelijk moge Voor Saddam zou dit, a [solement betekenen. En tegenstanders in. Zo'n voor geweld en intimidat our time', dat toen de ho "9heid niet. Minister Van den Broek op het verzoek een Nede hard het lot van de gijzel ®en waterdichte boycot I oenkt over bruutheid.

de Stem | 1990 | | pagina 44