iWERKER lAC HANEGRAAF: 'P0ST HEEFT ME NIET TEN HUWELIJK GEVRAAGD' 'Opnieuw beginnen waar het fout ging' ORANJE-DOELMAN HANS VAN BREUKELEN EN DE WK-KATER m MCtnKEL ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 Huwelijk Van de Velde Multi bedden, gordijnen, tapijt Op kwaliteit kunt u rekenen! otste collectie In de regio -rü»» "ëêTcrumweg 32 - Breda - Telefoon 076-711134 DE STEM in Hazeldonk. Door jen dynamisch bedrijf. int u richten aan de RP Rijsbergen erug p het iude nest jit Jacques Hendriks [NT-WILLEBRORD - De terugkeer van wiel- mner Jac Hanegraaf naar de ploeg van Peter ostmag dan niet de meest sensationele transfer an het jaar zijn, een grote verrassing is het wel (gelijk. 129-jarige coureur, sinds een jaar woonachtig in het lelerdorp bij uitstek Sint-Willebrord, reed in zijn eerste lofjaren ('81-'83) bij de legendarische Raleigh-ploeg van iter Post om vervolgens te kiezen voor de vrijbuiters azijn - toen nog - collega Jan Raas. a het Franse Toshiba kwam vervolgens terecht bij zijn pdige ploeg (tot 31 december) M, onder leiding van ook al oud-ploeggenoot, Cees n. lit in pais en vree ging in Cdie overgang van ongeveer halve ploeg Post naar lantum niet. Er vielen over r heel wat kwade woor- n.Het leek dan ook onmoge- Idat één van de heren ooit kvoor Post zou rijden. Maar zie, het aloude spreek- pd 'zeg nooit nooit' bleek |weens waarheid. „Zo zie je pr", grijnst Jac Hanegraaf. (eeerste contacten zijn al tij- s de Ronde van Nederland Niet door Post, maar |or Walter Planckaert, zijn listent. Ik wilde naar een an- ploeg en had al wat con to in het buitenland. Priem Kik zijn hele goede vrienden, en hebben we verschillende keen over wielrennen. Wat f verschil is, valt niet even in ppaar woorden uit te leggen, pik blijf in ieder geval lie ver bevriend met Cees, daarom vertrek ik". „Het uit elkaar gaan van Post en mij is destijds inderdaad niet geheel schadevrij verlo pen. Maar dat is zo lang gele den. Inmiddels ben ik wel zo verstandig om alles zakelijker te zien dan voorheen. Post heeft me niet ten huwelijk ge vraagd, alleen om voor hem te fietsen. Je moet het dan ook niet te emotioneel zien. De re latie tussen Post en mij was toch al een stuk beter de laatste tijd. We spraken elkaar regel matig en ik sloot inmiddels een terugkeer dan ook niet uit". „Ik had diverse aanbiedin gen uit het buitenland. Maar ik gaf de voorkeur aan Panasonic, omdat het een Nederlandse ploeg is. Ik ben namelijk een Nederlander. Zo simpel is dat. Jac Hanegraaf is geen Theu- nisse, die in iedere ploeg kan komen, omdat hij een goede bergrenner is. Ik koers liever in Nederland dan in Italië of Spanje, omdat ik geen klimmer ben. Rap ben ik wel, maar nou ook weer geen supersprinter. Dus blijf je automatisch wat dichter bij huis. En dan is de ploeg Post natuurlijk een heel goede ploeg. Zet alle namen maar eens op een rijtje". Niet alleen vanwege het ver leden is een hereniging tussen Post en Hanegraaf verrassend, ook de resultaten van de twee voudige nationale kampioen waren dit seizoen nou niet zo fantastisch, dat een overgang naar een topploeg te verwach ten was. Vandaar dat boze ton gen al beweren dat Hanegraaf alleen aangetrokken is om aan een voldoende aantal Neder landers in de ploeg te komen. Hanegraaf: „Ik heb nog niet één keer gewonnen dit jaar. Dat vind ik heel erg, zo'n leeg seizoen. Geeft een onbevredi gend gevoel. Maar ik weet ook dat ik niet aan mijn plafond zit. Had ik dat gevoel wel, dan zou ik er meteen mee stoppen. Ik kreeg dit jaar een beetje teveel een stempel opgedrukt van koerskapitein. Dan concentreer je je ongemerkt meer op het randgebeuren. In de toekomst moet ik me gewoon weer meer op mijn eigen presteren con centreren. En misschien dat er in het najaar nog wat inzit. Nu ik zeker van een nieuwe ploeg ben, heb ik toch het gevoel dat er iets van mijn bagagedrager is gevallen, dus wie weet". „Wat mijn rol wordt in de ploeg Post, weet ik niet, daar hebben we het nog niet over gehad. Er wordt wel weer een rol als koerskapitein gesugge reerd, maar dat blijkt meestal toch pas als je weer aan het rij den bent. Het is wel zo dat ik in principe ben aangetrokken voor de vaste kern voor de grote koersen. Maar dat zal ik zelf gewoon waar moeten ma ken. En dat is in zo'n grote en sterke ploeg natuurlijk zwaar der dan in een kleinere". Tijdens zijn eerste profjaren ('81-'83) behaalde Ha negraaf wielersuccessen bij de legendarische Raleigh- ploeg van Peter Post. Jac Hanegraaf: „Jac Hanegraaf is geen Thevnisse, die in iedere ploeg kan komen, omdat hij een goede bergrenner is. IV koers liever in Nederland dan in Italië of Spanje, omdat ik geen klimmer ben". - foto de stem/ben steffef „Bij TVM is er misschien wel te weinig concurrentie. Je hebt eigenlijk toch alleen Anderson. Teveel renners kiezen ook al bij voorbaat voor een dienende rol. Als het misgaat, kunnen ze tenminste ook hun handen in onschuld wassen. Maar kijk eens naar de ploeg Raas. Daar uit blijkt wel dat met hoe meer mensen je van voren rijdt, hoe meer kans je hebt om te win nen. Zo krijg je misschien wel onderlinge competitie binnen een ploeg, maar tot op bepaalde hoogte is dat juist heel goed, vind ik. Zou Phil Anderson meer gelijkwaardige renners in de ploeg gehad hebben, dan zou die ongetwijfeld toch an ders gereden hebben". Jac Hanegraaf heeft maar voor één jaar getekend. „Dat vind ik meer dan genoeg. Wat is zekerheid, tenslotte. Als je een meerjarig contract hebt en je rijdt niet goed, dan zeggen de mensen langs de kant: 'die rijdt op het gemak, die hoeft niet zo nodig'. En rijd je juist wel goed, dan proberen anderen mis schien je onder dat contract uit te laten komen. Over een jaar weten we allebei meer en kun nen we weer met elkaar pra ten". In de negen jaar dat hij mee rijdt in het prof peloton, heeft Jac Hanegraaf 'zijn' wereld ontzettend zien veranderen. „Toen ik prof werd in de Ra leigh-ploeg, domineerde die het peloton. Pas geleden had ik het daar met Post nog over. Die tijd is voorbij, dat weet hij, dat weet ik. Inmiddels zijn er ren ners bijgekomen van over de oceaan, het Oostblok is op het profcircuit losgelaten. Tot voor een paar jaar was de Ronde van Catalonië het verste weg, nu moet je naar Colombia, Amerika, zelfs Japan. Mis schien heeft dat er wel mee te maken, dat renners tegenwoor dig niet meer een heel seizoen kunnen pieken. Het wordt meer en meer een circus, zoals bij de Formule 1. Er komt on getwijfeld ook een tijd dat je gezamenlijke faciliteiten krijgt. Dat één firma alles re gelt. Op zo'n manier bespaar je denk ik ook een hoop kosten. Het is nu al een beetje in de Tour, daar krijg je een auto en - foto anp hotels toegewezen van de orga nisatie. Nadeel is wel dat alles een stuk onpersoonlijker wordt". i Hanegraaf is 29, en dus al vanaf zijn 20ste professional. Normaal gesproken kan hij nog een jaar of vijf mee. Over zijn toekomst na het wielrennen heeft hij nog niet veel nage dacht. „Voorlopig vind ik wiel rennen nog altijd het mooiste wat er is. Ik denk ook dat ik iets in de wielrennerij wil blij ven doen. Dat is tenslotte mijn wereld. Maar dat is een kwestie van op het juiste moment op de juiste situatie inspelen. Ik ben in ieder geval niet bang dat ik in een zwart gat zal vallen". „Wat met Johan van de Velde is gebeurd, is natuurlijk heel erg. We praten er in het peloton ook veel over. Natuur lijk, er worden grappen over gemaakt, maar het medeleven overheerst. Hij heeft toch een vrouw en drie kinderen. Het ergste vind ik dat Rini Wagt- mans hem een kans wilde ge ven om bij hem (firma in sport- kleding, red.) te gaan werken. Iemand met zo'n schitterende erelijst als Johan zou daar toch geknipt voor zijn. Met zijn staat van dienst kun je ergens binnenkomen. We komen alle bei uit Rijsbergen en hebben in dezelfde ploeg gereden. Echt veel contact heb ik toch nooit met hem gehad, maar één ding is zeker, hij was ontzettend col legiaal in en rond de koers. Ja, triest dat het zo gelopen is met hem". ingsdagen. Op 17 ok- nie, fiscale economie, iekunde. Op 18 okto- inische vragen kun je ior aspirant-psycholo- 30 uur een studenten geen vraag onbeant- vermelden als zij zichzelf i'Ted van Leeuwen [KTPELLIER - Bijna zestien we- n nadat het Nederlands elftal op 7 als WK-favoriet in Palermo idde, keert Oranje maandag terug lie hoofdstad van Sicilië. Op han- f de pootjes ditmaal, want het we- 'kampioenschap leverde in plaats t de verwachte triomftocht slechts feoocheling op. [voetballers, die nieuwe moed willen «melen voor het Europees kampioen- fP van 1992, staan onder leiding van [oude bekende, Rinus Michels. De win- F coach van 1988 keerde terug naar Sank, waarop hij gezworen had nooit plaats te nemen. „Bij gebrek aan be- mompelde Michels, die na een zo- Ptie vergeefs 'headhunten' uiteindelijk lahzelf was uitgekomen als de „enige estekeus". o week reisde Michels naar Milaan, izeer wegruimen, zoals het jargon "voor praten met Gullit en Van Bas- E'unt tijdens het zo turbulent verlo- I WK was Michels in Gullit „een vriend [wen". En de prima donna Van Basten de afgelopen maanden en weken "eer op het punt gestaan in navol- van Frank Rijkaard te bedanken F het Nederlands elftal. Zelfs Johan eraan te pas gekomen hem voor Je te behouden. 'eerste berichten uit Milaan klonken pegeüef' maar beSijst ook niet posi- »0h, nou ze dogH maar", reageerde Ran Van Breukelen vermoeid op de EJ.' «wat moet ik ermee?" Bij de (in- re's voormalige) positivo van Oranje [Jde WK-kater nog diep te zitten, zo "i, al wil hij het niet hardop toe- e terugkeer naar Palermo levert bij .geen gemengde gevoelens op. Van Kelen: „Nee, onder het WK heb ik een .streep gezet. Een illusie armer, een lourf r'^er> taten we het daar maar L ®n- Er is toch niets aan te veran- s we opnieuw moeten beginnen, i dan niet op de plek waar het een t maanden geleden fout ging? Voor Ee k et hoofdstuk afgesloten." knakker heeft gezegd dat 75 pro- t,/Jn ruiit er echt gebeurd is nooit [^mrvlakte zal komen. Ihii en' Skaten:„Moet Leo weten L,Zf;gt Ik heb zeker iets gemist dan, itm ,ou niet weten waar hij het over wiet die opmerking." L?"en meer spelers. Zou er iets LK.topspelers zijn voorgevallen, niet bij waren? Van Breukelen, beslist: „Nee, uitgesloten, dat had ik dan gemerkt. Maar ik lees wel meer dingen over het WK, waarvan ik denk: hoe is het mogelijk. Zelfs van spe lers lees ik verhalen en dan denk ik, heb ik de hele WK niet meegemaakt, heb ik ergens anders gezeten? Ik ben direct na het WK op vakantie gegaan. Daarna heb ik hooguit 25 procent van alle verhalen over het WK gelezen. Ik heb me verbaasd. Ik lees uitspraken van mensen, die er niet bij geweest zijn. Ongelofelijk. En door mensen die er wel bij waren, zijn er mys teries in het leven geroepen. Er zijn daar door voor anderen weer deuren open ge zet om op in te gaan. De zaken worden moeilijker afgeschilderd dan ze in feite liggen. Dan lees ik weer dingen, over bij voorbeeld drugsgebruik. Ik heb daar alle maal niks van gemerkt. Ofschoon ik wei nig gelezen heb, is de verbazing bij mij af en toe omgeslagen in woede. Ik vroeg me weieens af: Hans, waarom lees je het alle maal nog. Pulp is het. Pulp." Weet je nu al wat er is misgegaan? Van Breukelen last een lange pauze in. Sluit de ogen, zucht en antwoordt met kennelijke tegenzin: „We zijn afgegaan. Dat is er fout gegaan. Een complex van factoren. In alle geledingen zijn er fouten gemaakt. Kunnen we het hierbij niet la ten? Het probleem van de Nederlanders is dat ze alles willen verklaren." Kun je begrip opbrengen voor Rijk aard, die bedankt heeft voor Oranje? Weer volgt een lange denkpauze: „Als je Frank kent, de gevoelsmens, begrijp je het. Hij is iemand bij wie zich alles opsta pelt en opeens is de maat vol. Het is heel erg dat het zover heeft moeten komen. Wat ik over deze zaak ook weer een pulp- verhalen gelezen heb... Vrouwen en vriendschap zouden eraan te pas zijn ge komen. In het trainingskamp! Dat is niet zo, of ik heb tijdens het WK ergens anders gezeten." Als de spelers zelf eens tekst en uit leg gaven. Van Breukelen: „Nee, kom zeg. Je bent sowieso al teveel publiek bezit." Maar jullie verdienen toch zoveel, omdat jullie publiek bezit zijn? Van Breukelen: „Je mag toch wel wat voor jezelf houden? Ik heb wel gemerkt dat als je eerlijk en open bent, het altijd tegen je gebruikt wordt." Je klinkt erg verbitterd. Van Breukelen: „Verbitterd? Nee! Realis tisch! Dat had ik overigens al voor het WK geleerd. Een aantal zaken is tijdens Oranje-doelman Hans van Breukelen in een treffende pose: „We zijn afgegaan, dat is er fout gegaan". - fotoanp het ^IK bevestigd. Concreter? Pff, nou, je kunt globaal stellen 'dat ik me enorm ben gaan storen aan het gebrek aan respect dat er bestaat. Tussen spelers en pers, maar net zo goed tussen spelers onderling, spelers en trainers, bestuursleden, ge woon in alle lagen van de voetballerij. Ik merk dat meer en meer mensen alleen maar bezig zijn met het elkaar afvangen van vliegen. Het afschuiven van de schuld. De één wil nog bijdehanter zijn dan de ander. Een tijdje terug heb ik de streep getrokken. Laat mij lekker voet ballen, de rest zal me een rotzorg zijn." Een hele omwenteling voor een po sitivo. Een glimlach: „Ik heb er een lange weg voor moeten afleggen om dit te ontdek ken. Ik heb altijd gevochten tegen opper vlakkigheden. Maar nu ben ook ik zover (maakt het maaiveld-gebaar). Het kan niet anders. Oh, ik heb nog steeds een be paald verwachtingspatroon van het leven. Maar niet meer van de voetballerij." Ben je soms zo gepikeerd, omdat een aantal mensen jou de rode kaart van Rijkaard in de schoenen geschoven heeft? Van Breukelen: „Nee, nee. Dat zijn de zelfde vooroordelen, die mij al jaren ach tervolgen. Ik kan er niet mee zitten. Vol gens mij bestaat er geen relatie tussen mijn optreden in Milaan en de rode kaart van Frank Rijkaard. Die relatie is alleen in de categorie 'zoeken' terug te vinden." Je maakte anders wel een gespannen indruk. Yan Breukelen, rustig: „Als ik top speel, dan ben ik óf overspannen óf zit er een engeltje op de lat. Speel ik slecht, dan ben ik de gemaakte keeper. Na vijftien jaar topsport weet ik precies hoever ik kan gaan." Je genoot de reputatie dat je nieuwe spelers bij het Nederlands elftal op ving. Is dat ook voorbij? Van Breukelen: „Sommige dingen wil ik in hun waarde laten. Individuele spelers wil ik nog wel helpen, als ik er wat in zie. Maar niet meer de totaliteit. Ik word, nee ik bén, een beeije moe na vijftien jaar topsport. Van sommige mensen, van hun vooroordelen, van de vliegen-afvangerij." De totaliteit? Van Breukelen: „Jaah. In een spelersraad zul je mij niet meer aantreffen. Bij de club doe ik ook een stapje terug. In alle opzichten. Ik zal het voortouw zo snel niet meer nemen. Ik ken mijn plichten, die zal ik nakomen en opkomen voor mijn rech ten, maar ik ga de boel niet meer door elk aar haspelen." Door elkaar haspelen? Van Breukelen, moe: „Laat maar, alles wordt toch altijd verkeerd geïnterpre teerd. Ik heb mijn les geleerd. Ik laat lek ker alles op zijn beloop en zie wel wat er komt. Er zijn al genoeg oeverloze discus sies in de voetballerij. Ik blijf liever overal buiten. Mij heb je niet gehoord over de opvolging van Beenhakker. Of wel? Nou, dat bedoel ik. Laat maar gaan." Wat vind je eigenlijk van de terug keer van Michels? Van Breukelen: „Toen dat bekend werd, was het eerste dat door m'n hoofd schoot: jammer dat dat niet sneller gekund had. Dat had misschien een hoop ellende ge scheeld. Hij had veel eerder op die stoel moeten gaan zitten. Meteen nadat Li- bregts was opgestapt. Michels is de beste oplossing voor dit moment, maar in feite zetten we de klok met zijn aanstelling weer vier jaar terug. In 1988 zijn ze er niet in geslaagd een goede opvolger te vinden. Als hij in '92 stopt, zitten we met hetzelfde probleem. Er is geen logische lijn, de pro blemen blijven dezelfde." Michels noemt zichzelf een bonds coach bij gebrek aan beter. Van Breukelen: „Dat is piet zo merk waardig. Ook ten opzichte van Michels barst het van de vooroordelen. Positieve en negatieve. Maar één ding is zeker, hij is een voetbalman pur sang. Ook hij zal zich afvragen wat hij zonder voetbal zou moe ten. Zelfs op zijn leeftijd. Nou vraag ik je: wie buiten Johan Cruijff zou het dan moeten worden? Ja, het moet een Neder lander zijn, want in de KNVB-situatie kun je geen buitenlander hebben. Al die intriges. Ik zou het niet weten. En wat doet Cruijff over twee jaar? Misschien dat door een EK-succes de kaarten anders ge schud worden." Succes? Daarover is Libregts toch gestruikeld. Van Breukelen: „Nee, hij had daardoor een moeilijke instap. Maar feit is dat het nooit geklikt heeft tussen de spelers en Libregts. Nooit. Het is te simpel te stellen dat Libregts mislukt is vanwege het suc ces. Het had er mee te maken. Het is mak kelijker voor een coach te beginnen als er geen succes is. Logisch, alle spelers hou den zich dan even rustig. Je moet je reali seren dat je elkaar nodig hebt, je moet be reid zijn in eikaars dienst te spelen. Dat is gewoon de ouderwetse legpuzzel. Past al les, dan heb je een succesvol elftal. De moeilijkheid alleen is dat je met mensen te maken hebt." Over mensen gesproken, Michels riep toch spanningen op het WK op? Van Breukelen: „Ja (lange stilte). Kijk, als de rancunes zo groot zijn dat de betrokke nen daar niet overheen kunnen stappen (Van Basten en Gullit, red.), dan houdt al les op. We weten wat er gebeurd is. Oké. Maar als je de hele toestand van afstand bekijkt, moet je vaststellen dat de WK-si- tuatie er één was van spanning en onvre de. In een spanningsveld doe je weieens dingen, zeg je weieens dingen, die mis schien niet helemaal redelijk zijn. Maar dat moet toch uit te praten zijn?" Hoe zie je de toekomst van deze Oranje-groep? Van Breukelen: „Pfff. Het enige dat ik aan de WK heb overgehouden, is het ge voel van 'iets willen recht zetten'. Ik hoop dat iedereen dat gevoel heeft. Weten doe ik dat niet, want de spelers hebben elkaar sinds Italië niet meer gezien. Bij PSV is er niet meer over het WK gesproken. Ieder een moet het toch zelf verwerken. Dat ge voel van: een gemiste kans, wat hebben we toch weinig gedaan met onze unieke mogelijkheden, om maar eens een under statement te gebruiken. We zijn met z'n allen afgegaan. Als iedereen dat gevoel heeft, zit het goed. Dan zal alles wijken voor het ene belang, de EK-kwalificatie." Wordt het weer een vriendenploeg als op het EK? Van Breukelen: „Vriendenploeg, vrien denploeg, wat is een vriendenploeg? De sfeer was leuk op het EK en op het WK was het minder leuk. Klaar. Ik heb op het EK niet het gevoel gehad dat er ineens een vonk oversprong, zo van: nu loopt het. Sterker nog, ik heb het EK in een roes be leefd. Het was voor mij niet meer dan een toetje. Wel een groot en formidabel toetje, maar een toetje. We hadden met PSV de Europa Cup gewonnen. Voor mij toch een grotere zaak. Nu pas besef ik hoe jammer het is dat al die hoogtepunten elkaar in enkele weken opvolgden. Had ik het maar over een paar jaar mogen uitspreiden. Als wij de neergang niet heel snel kunnen stopzetten, dan zie ik het somber in voor de toekomst. Dan sterft een unieke gene ratie voetballers een bizarre dood. En la ter zullen we ons pas realiseren welke kansen we hebben laten liggen."

de Stem | 1990 | | pagina 9