nenvallen stalen Actie Zuinig Stoken/Zuinig aan blijkt succes DEN HAAG MAG TOEGESTANE PRODUKHE NIET VASTSTELLEN' Studiebeurs valt tegen Eenzame schatzoeker trotseert storm Kabinet vraagt SER om aangepast advies I )e?e|ya f Slecht ter been? De Arola brengt u overal heen. j 6Clown-verkrachter' vrij wegens gebrek aan bewijs Bank koopt Museum jaarkaart op Verwarring rond F-16's BINNENLAND pflSTEM BINNENLAND ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van land bouw is niet bevoegd de toegestane mestproduk- tie op een boerenbedrijf vast te stellen. Dat blijkt uit twee uitspraken die het College van Beroep voor het bedrijfsleven vrijdag heeft ge daan. Proces van advocaten tegen staat STUDENTENVAKBOND WOEDEND DE8TEMCOMMENTA AR. Armoe Lubbers: haast met opvolging 'gigant' Braks IwMIJENBERG bvj I En ri kabinet- Vervoersbond CNV wil 5,5 procent meer loon NIEUWSOVERZICHT '30% te veel psychiatrische opnames' Bron ziekenhuisbacterie blijft raadsel 'Plastische chirurgie in ziekenfondspakket' 'Arme' alleenstaanden iets achteruit Simons rekent op steun arts en apotheker 'Gedwongen opname niet via burgemeester' Herkeuring afgekeurde werknemer I T5 orloven, niet nog meer Falk. indeilanden, nog meer Ku- 'ayts. 'ij dens de Koude Oorlog was lies relatief eenvoudig, 0f ad het de schijn eenvoudig te jn. Maar het tijdperk dat nu egint is er een van de meest Heenlopende complicaties 'aarin conflicterende cultu.' sle problemen een belang, ijke bron van onrust kunnen ormen. De Westerse diplo- ïaten zijn hier niet op voor- ereid. De besten hebben zich ltijd gewijd aan de Oost- i/est confrontatie, terwijl de .veede- en derderangs de leinere landen toegewezen regen. 'aak was hun taak de plaat- telijke dictator of junta te reden te houden of die din- en, vooral wapens, te verko len. Zij hadden de neiging elfgenoegzaam te worden en un superieuren geruststel- mde rapporten te zenden ver de houding en intentie an de mensen van wie ze de ielen moesten likken. Wan eer het Golfconflict beëin- igd is moet dit hele systeem adicaal herzien worden. Een eroriëntatie is noodzakelijk. )aartoe moeten ook de diplo- ïatieke acties die geleid heb- en tot de confrontaties op de 'alklandeilanden en in de rolf klinisch bestudeerd wor- en. Een van de pathologische ewijsstukken zal dan het ge- prek tussen Saddam en Glas- ie zijn. Voor toekomstige di- lomaten zal dit een klassiek oorbeeld zijn van hoe het iet moet. T28 APELDOORN - Van de jgO.OOO gezinnen die vorig stookseizoen (oktober/april) (jgelnamen aan de actie Zuinig Stoken/Zuinig Aan heeft de helft bespaard op het gasverbruik. Bijna 3(0.000 huishoudens be spaarden op hun elektrici- (eitsverbruik. blijkt uit een onderzoek van de initiatiefnemers van de actie, de VEGIN en de VEEN, de verenigingen van respectie velijk de gas- en elektriciteits bedrijven. Gemiddeld is er per gezin 200 kubieke meter gas bespaard. Dat komt neer op 80 gulden. Welk bedrag er aan elektrici teit is bespaard, is volgens VEEN-woordvoerder Kool niet te zeggen omdat het verbruik daarvan te sterk schommelt. Voor aanvang van de actie krijgen alle afnemers van gas en elektra een registratiekaart toegestuurd. Daarop kunnen zij hun energieverbruik weke lijks bijhouden. Via een elke week in de krant verschijnende tabel kunnen deelnemers zien of ze meer of minder dan nor maal verbruikt hebben. Dit spelelement was een be langrijke steun voor de deelne mers om het hele seizoen mee te blijven doen. Inzicht krijgen in het verbruik en kijken of be sparing mogelijk is waren de belangrijkste redenen om mee te doen. Slechts vier procent van de huishoudens nam aan de actie deel om het milieu te sparen. „Daar gaan we bij de komende actie meer aandacht aan schenken", zegt Kool. „De con sument moet zich er van be wust zijn dat bij opwekking van elektriciteit en verbran ding van aardgas koolstofdio xide en stikstofdioxide vrijko men. Die stoffen werken het broeikaseffect en de verzuring van het milieu in de hand". Rechter ondermijnt mestwet De uitspraken kunnen grote gevolgen hebben voor net mestbeleid van de overheid. Volgens dat be leid stelt het ministerie op basis van het fosfaatge halte van de mest en de op pervlakte van het bedrijf vast hoeveel mest een boer mag produceren. >inet uiterlijk in december I aegint aan het opmaken van ie tussenbalans. Verhullende term voor de I exercitie die wellicht een I nieuwe begroting en een her- den regeerakkoord gaat ople veren. Dan komt het op de I werkelijke politieke keuzes I aan, die bij de opstelling van I ie begroting nog werden om-1 zeild. De eisen van het CDA liggen I al op tafel. Brinkman ver-1 woordde ze in zijn reactie op ie Miljoenennota. Niet tornen aan de financiële kaders van aet geldende regeerakkoord, dus financieringstekort ver der omlaag en geen verhoging I van de lastendruk. Als door de Golfcrisis of an dere externe oorzaken de eco nomische situatie verslechtert I dan extra bezuinigen en vooral geen lastenverhogin-1 gen. De strakke financiële kaders I die Brinkman trekt, kunnen I de PvdA in grote problemen brengen. Want ze bieden nau-1 welijks kans voor nieuw be leid en dus uiterst weinig ma noeuvreerruimte om PvdA-1 stempels op het beleid te zet-1 ten of 'oud' beleid in sociaal democratische zin te verster-1 ken. DEN HAAG (ANP) - De Orde van Advocaten en de Vereniging Sociale Advocatuur Nederland voeren op 4 oktober een kort geding tegen de staat. De advocatenorganisaties eisen een verhoging, uiter lijk per 1 januari 1991, van de vergoeding voor toege voegde zaken met 25 pro- tent. De Amsterdamse advoca ten Polak en Van den Bie- sen zullen respectievelijk namens de Orde en de VSAN optreden. Omdat het een geding is te- gen de staat dient het voor de Haagse rechtbank. Het proces zal een demonstra tief karakter hebben, waarbij de beroepsorgani saties zo veel mogelijk ad vocaten trachten te mobili seren om het kort geding in de beroepskledij bij de wo nen. Als het CDA op zoek is naar revanche dan ligt hier de I kans. Zeker in het zicht van de Statenverkiezingen die op 6 september van het volgend jaar worden gehouden. Als het CDA voordien de kans I schoon ziet om de PvdA ook in het beleid 'klein' te houden, zullen Brinkman en de zijnen het niet laten. Voor Braks zal betaald moeten worden. Rechtsom of linksom. Van onze Haagse redactie DEN HAAG-Studenten krijgen in 1991 een lagere basisbeurs dan hun in juli van dit jaar door minister Ritzen (Onderwijs) was be loofd Uitwonende studenten krijgen er op 1 januari 13 gulden per [taand bij, terwijl ze dachten op een verhoging met 29 gulden te tonnen rekenen. tok voor thuiswonenden is er een financiële teleurstelling; zij «rijgen vier gulden per maand meer, terwijl Ritzen hen in juli nog M gulden meer beloofde. De basisbeurs komt nu uit op 570 voor uitwonenden en 235 'oor thuiswonenden. In beide bedragen is de verlaging als gevolg j® de invoering van de OV-jaarkaart al verwerkt. De Landelijke Studentenvakbond (LSVb) is woest over het besluit het kabinet. „Op een achternamiddag neemt het kabinet een «sluit dat de inkomenspositie van studenten aantast", aldus een wdentenvoorman. «et feit dat studenten minder meer krijgen, is een gevolg van het m ™oinetsbesluit om niet alle kostenstijgingen via een verhoging I MM Wf II !anae beurs te compenseren. Het kabinet wil wèl de stijging van I m F* I* I IIHosten van levensonderhoud vergoeden (2,2 maar niet de B Urging van kosten die het gevolg zijn van premiestijgingen van ziektekostenverzekering en de nieuwe belastingwetgeving. ds ontmoetingsruimte en peerpunt van hun spionage- ictiviteiten in de stadswijken log geen week geleden werd iet bestaan van de zoge- laamde Offizieren im Beson- leren Einsatz (OIBE) ontdekt. /an deze Stasi-medewerkers lestaan geen papieren. Het varen directeuren van scho en, hoofden van faculteiten; :ij zaten op vaste, leidingge vende en invloedrijke func- :ies. ,Wat gebeurt er met onze dos- liers, wij willen ze terug verzucht een haast wanhopig® lemonstrant. Pas deze wees verd in de Volkskammer een rieuwe commissie in het le zen geroepen die de mogelijk' leid van inzage in de dossiers »aat onderzoeken. Tipgever sn andere 'derden' kunnen ioor zo'n inzage worden 'ge' schaad', is de voorzichtige re- F - de het I dan nooit. ienering. Besluiten over Stasi-dossiers zijn niet in verenigingsverdrag opgetl°] nen. De DDR gaat een onze* cere toekomst tegemoet. Ee iing is wel zeker: op donder dag 4 oktober is alles in Oos Duitsland niet zo als in h® I Westen. Produceert hij meer dan moet hij trachten het overschot af te zetten of een heffing betalen. Het College van Beroep voor het bedrijfsleven leidt echter uit de tot standkoming van de meststoffenwet af dat de wet gever heeft gekozen voor een stelsel waarin de boeren zelf mogen berekenen hoeveel mest zij, sinds de in werking treding van het verbod tot uitbreiding van de mestproduktie op 1 ja nuari 1987, mogen produceren. De wet voorziet volgens het college alleen in de strafrechte lijke handhaving van het uit breidingsverbod. De verplichte registratie van de mestproduk tie per 31 december 1986 en ook de aanpassing van de registra tiegegevens, waartoe het mi nisterie na onderzoek van de Algemene Inspectiedienst (AID), in een aantal gevallen is overgaan, dient volgens het college uitsluitend doeleinden van administratieve controle. Voor individuele vaststelling door het ministerie van de toe gestane mestproduktie op een bedrijf is dus in het stelsel van de wet geen plaats, concludeert het college. Een woordvoerder van het mi nisterie van landbouw wilde vrijdagochtend nog niet reage ren. De uitspraak van het col lege zal volgens hem 'zorgvul dig bestudeerd worden'. Dat kan enkele weken duren. Het Landbouwschap kon vrij dag nog niet zeggen welke co- sequenties de uitspraken van het college, waartegen geen be roep mogelijk is, zal hebben voor de mestwetgeving. Een gelukzoeker (links, met detector) tracht munt te slaan uit de vliegende storm aan het Bloemendaalse strand. - fotoanp DEN HAAG (ANP) - Minister Andriessen van Economi sche Zaken heeft de SER advies gevraagd over het so ciaal-economisch beleid zoals dat de regering voor de ja ren 1991-1995 voor ogen staat. Het verzoek om advies is mede afkomstig van zijn ambtgeno ten van Financiën en Sociale Zaken. Het advies moet een bijdrage vormen voor de bijstelling van het beleid nu veranderingen sinds het opstellen van de Re geringsverklaring elkaar snel opvolgen. Rentestand, inko mensontwikkeling in de marktsector en de ontwikke lingen in Oost-Europa zorgen voor belangrijke wijzigingen, zo schrijft Andriessen de SER. „Voorts valt thans niet uit te sluiten dat de Nederlandse eco nomie wordt geconfronteerd met een sterk oplopende oliere kening". Het kabinet vraagt de Sociaal- Economische Raad onder an dere zijn licht te laten schijnen op het budgettair beleid, de in komensontwikkeling en het in komens- en werkgelegenheisd- beleid. Het verloop van de col lectieve lastendruk en de koop krachteneffecten van het mi lieubeleid zijn factoren waar mee de SER rekening dient te houden. (ADVERTENTIE) ZOLANG NEDERLAND bevrijd is, woedt de discussie over hoe Jjier'n9 van die bevrijding het best vorm te geven. Talloze voor raten passeerden de afgelopen decennia de revue, maar nu, 45 Mode voor iedereen zeer betaalbaar ook grote maten yGinnekeristraat 118 - Breda/ Andriessen vraagt de raad te vens aandacht aan twee speci fieke onderwerpen te besteden. Het gaat om de bijdrage die de regering aan een gezond onder nemingsklimaat kan leveren en knelpunten in de arbeids markt. Wat dat laatste betreft gaat het om de snelle stijging van het aantal vacatures en de moeilijkheden die optreden bij vervulling daarvan. Andriessen hoopt het advies van de SER begin volgend jaar op het bureau te hebben liggen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Premier Lubbers heeft nog geen gesprekken ge voerd met kandidaten voor de opvolging van minister Braks. Lubbers wil de opvolging van Braks binnen een week rond hebben, omdat Braks' plaats vervanger De Vries 'al genoeg aan zijn hoofd heeft' met zijn eigen portefeuille. De premier heeft nog geen idee of de nieuwe minister een staatssecretaris van Visserij naast zich zal krijgen. „Het is de vraag of dit omvangrijke ministerie beheerst kan wor den door één man. Nu de gigant Braks er niet meer is, zou het antwoord op die vraag negatief kunnen uitvallen". (ADVERTENTIE) Door weer en wind, binnen en buiten de bebouwde kom. Op volle tank 120 km! Max. snelheid 40 km/uur. Ook lever- f baar als rolstoel-inrij wagen. Vraag documentatie over deze fantastische twee-zitter. (Uitsluitend voor gehandicapten.) Postbus 142, Panhuis 6,3905 AX Veenendaal, f Tel 08385-11251 Service-punten in heel Nederland om üa dat0, is er no9 steeds weinig geregeld. Tegen die achter- siiit k 's het op zich te Priizen dat het kabinet nu eindelijk een be- ,_u" heeft genomen. Bevrijdingsdag krijgt de status van nationale hebben we de positieve kant van het voorstel wel ge- I om het kabinet wil niet het °P zicb logische besluit nemen Jvan de nieuwe nationale feestdag ook een vrije dag voor reen te maken. Daarover moeten werkgevers en werknemers .^«roHderling, bij de cao-onderhandelingen, afspraken maken, n»t kunnen we er zeker van zÜn dat de discussie over al dan kq ^'I op 5 mei nog lang niet afgelopen is. Werkgevers en vak- DEN BOSCH (ANP) - Het gerechtshof in Den Bosch heeft vrijdag de 43-jarige M.S. uit Kerkrade vrijgespro ken van verkrachting wegens gebrek aan bewijs. I Vierrl '«ic ouucuic ucu in uc ent? ucumjiöicus o mei ye- I Dat riWOrdt met een vriie dag en in de andere bedrijfstak niet. kenen r?9erin9 9een besluit heeft genomen, valt haar aan te re- tossinZe heeft nu gekozen voor een schijn-oplossing. Een op- I Rienlart e bovendien getuigt van een bekrompen kruideniers- I fat ,1 lr! een brief aan de Tweede Kamer schrijft Lubbers I stimuf aanwiizing van 5 mei tot nationale feestdag 'een verdere 1'endB i kan zi'n om de betekenis van de bevrijding een blij- I Ais datP te 9aven en in onze herinnering levend te houden'. Bevriir!Zo is' waarom dan niet gekozen voor het grote gebaar en k!Ss !a'n9sdag tot vrije dag verheven? Jaarlijks terugkerend ge- I zon past s'echt bij de allure die 5 mei als nationale feestdag l'uu moeten hebben. Twee weken geleden had de procureur-generaal zes jaar celstraf tegen de man geëist omdat hij het bewezen achtte dat de man zich twee keer schuldig had gemaakt aan ver krachting. Op 16 juli 1988 en op 11 juni 1989 werden in Kerkrade twee meisjes van 16 jaar door een man in clownspak van hun fiets geplukt en in de bosjes ge trokken. Hun ogen en mond werden dichtgeplakt, de polsen gebon den en zij werden verkracht. De verdenking viel op S. omdat hij de eigenaar van het clowns pak is. Om het bewijs tegen de man rond te krijgen vroeg de officier van justitie bij de rechtbank in Maastricht een DNA-afdruk te mogen laten maken met bloed of wangslij m van de man, om dat te vergelij ken met de DNA-print van het sperma op het clownspak. De verdachte weigerde. De Maastrichtse rechtbank en la ter de Hoge Raad gaven hem daarin gelijk. De Raad beves tigde dat een verdachte zijn 'li chamelijke integriteit' niet hoeft op te geven. De officier vond dat er niettemin vol doende bewijs was tegen S. en eiste zes jaar cel. Toen de rechtbank de verdachte vrij sprak, tekende het openbaar ministerie daartegen beroep aan bij het hof in Den Bosch. LEIDEN (ANP)-Er zul len nog dit jaar twee miljoen Museumjaar kaarten onder de men sen komen. Dat is tien keer zoveel als gebruike lijk. Dat heeft de Stichting Mu seumjaarkaart laten weten. De Stichting heeft een overeenkomst - een 'mega- deal' - gesloten met een bank. De Rabobank heeft laten weten met de actie te maken te hebben. In een gezamenlijke actie zullen Stichting en bank de kaarten gaan verspreiden. De Stichting zwijgt verder tot de ondertekening van de overeenkomst, aanstaande woensdag in het Spoorweg museum in Utrecht. De overeenkomst komt voor de Stichting Museum- jaarkaart als geroepen. Het aantal verkochte kaarten was al lange tijd fors da lende. In april van dit jaar werd de daling nog geschat op 20 procent. Dat was naar alle waarschijnlijkheid te wijten aan de prijsstijging tot 40 gulden per kaart, ter wij 1 er voor bijzondere ten toonstellingen ook met een Museumjaarkaart nog vaak een toeslag betaald moet worden. UTRECHT (ANP) - De Ver voersbond CNV (15.000 leden) claimt voor volgend jaar 5,5 ruimte voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Dat is net zoveel als vorig jaar. De bond wil 3,5 gebruiken voor verhoging van de lonen. Cao-coördinator J. Wienen noemde de 3 procent loonstij ging die het kabinet verant woord acht 'onbespreekbaar'. Die levert volgens hem een koopkrachtverbetering van slechts een kwart procent op, terwijl bijna alle vervoerssec toren een 'fikse economische groei' doormaken. VERVOLG VOORPAGINA Ook de verklaring van Lub bers dat Turkije de Neder landse vliegtuigen niet wilde omdat dit buurland van Irak vol vliegtuigen uit de Bondsrepubliek zit, werd binnen een uur weerspro ken. Lubbers op zijn persconferen tie na het kabinetsberaad: „Wij hebben de vliegtuigen van de Bondsrepubliek laten voorgaan omdat die alleen operationeel mogen zijn binnen het Navo- luchtruim. Nederland kent die beperking niet". Minder dan een uur later werd duidelijk dat Ankara ook de Westduitse vliegtuigen niet wil, evenmin trouwens als de Belgische. Volgens diploma tieke bronnen in Den Haag zou Turkije Saddam Hussein niet nodeloos willen irriteren. In Den Haag liepen de irrita ties tussen de departementen hoog op. Tegen de achtergrond van een zware competentie strijd over de inzet van de vliegtuigen belde Van den Broek zelf gistermorgen zijn collega Ter Beek met het ver wijt dat het steeds diens depar tement is dat over het Midden- Oosten nieuws naar de pers laat 'lekken'. Ter Beek wierp dat verwijt verontwaardigd van zich af. Premier Lubbers besloot in verband met de Golfcrisis de hele volgende week in Neder land te blijven. Ter Beek ver trekt naar de Golf, Van den Broek naar de VN in New York. „In 's lands belang moet er iemand thuis blijven", zei Lubbers. j/ ei i? Eerder deze week viel ik u lastig met mijn verkoudheidsproble- men. Ik kan u melden dat ik weer geheel de oude ben. Even was ik zo beroerd dat ik op het punt heb gestaan een Nige- riaans hoestdrankje te proberen, maar dat heb ik toch maar gelaten. Giftige medicijnen naar de Derde Wereld sturen is een radi cale aanpak van ontwikkelingshulp, maar zo zal Jan Pronk het wel niet bedoeld hebben. Jan zal het nog moeilijk krijgen om zijn nobele principes ver taald te krijgen in beleid. Eigenlijk is direct handelen geboden, maar de pest is dat het westen aan handelen een hele andere uitleg geeft dan Pronk bedoelt. De Derde Wereld krijgt ons chemisch afval, radioactief be smet vlees, giftige hoestdrank en soms geld dat vervolgens aangewend moet worden om in het westen dure technologie te kopen. We zijn gelukkig al goeddeels gestopt onze ideologische con flicten naar arme landen te exporteren, maar de gevolgen er van komen nu in alle hevigheid op ons af. Zo'n oliecrisis is klein bier vergeleken bij wat er komen gaat. Onze economische realiteit is van een onwerkelijkheid die huiveringwekkend aandoet. Jan Pronk is eigenlijk nog heel gematigd in zijn stellingname. Vroeger, toen de wereld nog simpel was, konden we met zilverpapier en melkflessencap- sules gemoedsrust bij elkaar sparen. Die tijd is voorgoed voorbij. MER1JN UTRECHT (ANP) - In tenminste 30 procent van de gevallen is dagbehandeling mogelijk in plaats van opname in een psychia trisch ziekenhuis. Voorwaarde is wel dat zonodig 24 uur per dag aanvullende crisishulp kan worden geboden. Dit is de voorlopige conclusie van enkele lopende grootschalige experi menten waarbij in de praktijk wordt onderzocht of en zo ja in welke mate het mogelijk is om bij patiënten die op een volle dige opname zijn aangewezen te volstaan met dagbehandeling. De ontwikkeling van dagbehandeling wordt sterk geremd door een personeelsprobleem: verpleegkundigen werken graag in onregelmatige diensten om hun te lage salaris aan te vullen. Als ze uitsluitend dagdiensten doen kan dat 450 gulden per maand aan toeslagen schelen. AMERSFOORT (ANP) - Het grootscheepse onderzoek (1700 personen) naar de bron van de bacteriebesmetting in het Amersfoortse ziekenhuis De Lichtenberg heeft geen resultaat gehad. Onder de geteste personeelsleden, patiënten en staf functionarissen werd slechts één nieuw besmettingsgeval aan getroffen. Het ziekenhuis besloot tot het onderzoek, nadat on geveer 30 mensen in het ziekenhuis (patiënten en personeelsle den) besmet waren geraakt met de Stafylococcus Aureus, een betrekkelijk ongevaarlijke bacterie, die vanwege haar hoge re sistentie tegen antibiotica echter uiterst ongewenst is in zie kenhuizen. Om verdere verspreiding van de bacterie te voor komen moesten de besmetten worden geïsoleerd. AMSTELVEEN (ANP) - De Ziekenfondsraad behandelt vol gende week een advies van zijn commissie verstrekkingen over een nieuwe regeling plastisch-esthetische chirurgie. De com missie stelt voor per 1 januari de eigen bijdrage van vijftig procent van de kosten af te schaffen. Omdat ook een beperking wordt geadviseerd van het aantal gevallen dat in aanmerking komt voor een behandeling, verwacht de raad met deze wijzi gingen jaarlijks 25 miljoen gulden te besparen. Ingrepen om louter esthetische redenen worden niet meer vergoed. Vergoe ding bij vastgesteld 'ernstig psychisch lijden' blijft wèl moge lijk. De commissie heeft een lijst opgesteld met afwijkingen, verminkingen en aangeboren misvormingen die voor vergoe ding in aanmerking komen. DEN HAAG (ANP) - De 200.000 alleenwonenden tussen 28 en 65 jaar met een laag inkomen gaan er volgend jaar ongeveer 9 gulden netto per maand op achteruit. Dat zal het gevolg zijn van een verlaging van de 'overgangstoeslag' van 1125 gulden dit jaar naar 845 gulden in 1991. De ministerraad is vrijdag ak koord gegaan met dit voorstel van minister Kok van Financiën. Minister De Vries van Sociale Zaken wilde deze fiscale toeslag het liefst afschaffen, maar dat stuitte op grote bezwaren bij de PvdA-ministers in het kabinet. Het wetsvoorstel van Kok is een compromis. Voor 1992 valt te verwachten dat de toeslag verder wordt verlaagd of alsnog geheel wordt geschrapt. DEN HAAG - Staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) denkt dat artsen en apothekers loyaal zullen meewerken aan zijn plan om de kosten van geneesmiddelen in de hand te hou den. Hij zei dat gisteren op een internationaal symposium in Amsterdam. Simons wil op 1 januari 1991 van start gaan met een systeem waarbij ziektekostenverzekeraars per categorie medicijnen alleen nog maar de gemiddelde prijs vergoeden. Wil iemand een duurder systeem, dan moet hij of zij dat uit eigen zak bijbetalen. Op die manier hoopt de staatssecretaris de verkoop van dure merkpreparaten - en daarmee de kosten van de geneesmiddelenvoorziening - in te dammen. Uit een en- quete van het ministerie bleek in juli van dit jaar dat 58 pro cent van alle artsen en 42 procent van de apothekers wel oren hebben naar het nieuwe Geneesmiddelenvergoedingssysteem. UTRECHT (ANP) - Burgemeester Nijpels van Breda wil af van de rol die burgemeesters spelen bij gedwongen opnamen van psychiatrische patiënten. Hij heeft de burgemeesters van gemeenten met meer dan 100.000 inwoners instemming ge vraagd met een ontwerp-brief aan de vaste Kamercommissies voor justitie en volksgezondheid. De brief behelst het verzoek burgemeesters van grote steden geen verklaring voor inbewa ringstelling (IBS) meer te laten afgeven, zo meldt het blad van de RIAGG's, GGZ-Gazet. Nijpels vindt dat burgemeesters qua opleiding en functie niet bij uitstek geschikt zijn voor het ne men van beslissingen over vrijheidsontneming. De rol van de burgemeesters kan volgens Nijpels worden overgenomen door het openbaar ministerie of de rechterlijke macht. DEN HAAG (ANP) - Werknemers die medisch ongeschikt worden bevonden om hun werk te blijven doen, kunnen een herkeuring ondergaan bij een commissie van drie artsen. Het oordeel van die commissie zal bepalend zijn voor de toekomst van de gekeurde. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met dit herkeuringsbesluit Arbeidsomstandighedenwet van minister De Vries (Sociale Zaken en Werkgelegenheid). De ar beidsinspectie kan individuele werknemers of groepen van werknemers verplichten een geneeskundig onderzoek te on dergaan. Als de uitslag daarvan voor de werknemer(s) negatief uitvalt, kan de inspectie het werken verbieden. Met het nieuwe besluit krijgen werknemers het recht op een herkeuring met bindend oordeel.

de Stem | 1990 | | pagina 3