pE STEM E'S 7 Maxi Priest: 'Ik wil niet in een vakje geplaatst worden' MSGRA TISBÜ ITRE 1 Passa porto Per Favore EanssmnEBEQ Dakloze jongeren: 'Het gevoel hebben overal weggetrapt te worden' Prinsjesdag brengt weinig nieuws voor jongeren - dansavond Schieting Schieting Grote dansavond Sluis AKING MITSUBISHI VHS SHARP OF SANYO video SCHOTEL- iANTENNE STEREO! 339/ ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 J sluis hulst breskens brugge Miljoen stelt niks voor - 0 (25) Corazon - Gerard Jo- ling Amerikaanse top vijf Engelse top vijf A78 Een KLEINTJE nu nnn TREFZEKERDER dan vooT. heen F.AC. Ossenisse organi, seert op zat. 22 sept, a s m.m.v. het Jumbo Trio in het Verenigingsgebouw Hof ter Nesse, Ossenissa Aanv. 20.30 uur. 91 Café Oude Molen, einde feestjaar 400 jaar Koe wacht. op zondag 23 sept. Grati.l 60,-. Aanv. 14.30 u. 51 Zondag 23 september 50.-. gratis. Aanvana 14.30 uur. Café de Lamso- ren, Lamswaarde. zat. 22 sept. m.m.v. dans. en amusement orkest Ben ny Wilfried. Aanv. 20.0C u. Gratis entree. Tot ziens in café Frituur, zaai 't Cen trum, St. Jansteen. Een KLEINTJE nu noq TREFZEKERDER dan voor heen van Sluis maakt be- onderdag 27 septem- 0 uur een buitenge- dering wordt gehou- et het werkbezoek van er Koningin. s volgt: )t vragen stellen aan sder Koningin jsvergadering van de komt hiermee te ver- voornoemd, M.L. Everaers. N Passaporto per favore no digen we elke week een jon gere in Zuid west-Neder land uit plaats te nemen-in een pasfoto-automaat. Daarna krijgt hij of zij een vragenlijst voorgelegd om rap en ad rem te beantwoor den. Kaam: A ngelo Doornik Leeftijd: 19 Woonplaats: Dongen Grootste wens: Gelukkig worden Grootste ergernis: Automobilisten die je onder spatten als het regent Liefste persoon: Mijn zusje van 10 Vervelendste persoon: Etienne Boer Videorecorder E11, twin digital tracking, DSX-3 videokoppen, timer- en 'f werkingsaanduid., 8 progr., 30 dag., incl. infrarood j nnn afstandsbed. lUwwj" recorder, 30 kan., af standsbediening nu 898,* HITACHI VIDEO 2 JAAR GARANTIE! 69 kan., afstandsbed., audio dub. NU 899,' 49 kanalen afst.bed. QQQa L ASTRA KOELKAST 140 Itr. vanaf K0ELVRIESC0MBINAT1ES NU 599<' MAGNETRON NU... 299/ WASAUTOMAAT NU599.' WASDROGERS NU 499.' DIEPVRIESKIST NU469.' FORNUIS OVEN NU 659.' STOFZUIGERS NU199.' CENTRIFUGES NU219.' Onbenulligste persoon: Hoger Damen Met wie zou je het liefst een avondje gaan stappen: Met mijn eigen moeder Favoriete groep/artiest: Sling Favoriete hobby: Brommer rijden Favoriete rotstreek: Aanstekers pikken Favoriete tv-programma: Grime Story i Favoriete radioprogramma: Top 100 Favoriete drank: Fanta Favoriet voedsel: i Indische rijsttafel Waar ben je goed in: Tafelvoetbal Waar ben je slecht in: Telefoonnummers onthouden Wat wil je later worden als je groot bent: Henienier op Jamaica Wat doe je vanavond: Slappen Door Muriel Boll wervers als Swie- bertje met een bui del aan een stok over hun schouder, die zie je alleen nog als die tv-serie her haald wordt. In het echte leven zijn het vooral jongeren die geen dak boven hun hoofd hebben en dat worden er steeds meer volgens een Rotterdams rapport. Bijna altijd zijn problemen thuis de oorzaak. Zo is Marco (17) met zijn moeder en broertjes het huis uitge gaan toen de problemen rond de scheiding van zijn ouders te groot werden, ,,'t Is nu even rot, maar ik kom er wel uit", zegt hij, „als we weer een eigen huis hebben". Op hetzelfde adres woont kees (19) uit Argentinië. Hij is nu twee jaar in Nederland; eerste woonde hij bij zijn tante, maar nu is zijn vader, Nederlander, met een nieuwe vrouw, ook in ons land gekomen en wachten ze op een huis. „Na tuurlijk mis ik mijn moeder, vol gend jaar wil ik in de vakantie naar Argentinië. Je zit hier altijd met anderen om je heen, dat is verve lend want ik wil weieens alleen zijn. Maar het went, je moet wel". Ze snappen best dat sommige jon geren gaan zwerven. Marco: „Als je de moed opgeeft en geen vrien den hebt". Kees heeft in Argenti nië veel kinderen op straat zien zwerven. „Er zijn daar veel meer mensen zonder huis dan hier". Het is goed dat er in Nederland huizen bestaan waar daklozen terecht kunnen, vindt hij. De enige voor waarde om er te wonen is dat je geen drank of drugs gebruikt en dat je werk zoekt of naar school gaat. Met Pieter-Bart (22) uit Zundert is het anders gelopen. „Toen ik zes tien, zeventien jaar was, ben ik uit huis gegaan omdat het echt niet meer ging. Mijn vader is ziek, ziet overal spoken, denkt dat de rode lichtjes van de geluidsinstallatie iets met de maffia te maken heb- Pieter-Bart, Kees en Marco in de kamer van Kees in het Koetshuis. ben. We kregen overal rolluiken en dikke sloten, het is fantastisch dat mijn moeder er tegen kan, maar ik kon het niet volhouden". Pieter-Bart kwam terecht in een buurt vol keurige, oudere mensen. Die waren niet zo gecharmeerd van hardrock en hardrockers als Pieter- Bart. „Ik was ook een beest in die tijd, niet te handhaven", zegt hij nu zelf. „Politie, drugs, diefstal, van dalisme. op een gegeven mo ment kwam ik via het RIAGG in een ziekenhuis terecht. Van de ene op de andere dag kon ik de drugs laten staan, ik was geen junk. Daarna kwam ik in een internaat en deed mee aan een begeleid ka- merwonenproject. Daar werd ik vanaf getrapt wegens drugs, maar ze hebben dat nooit kunnen bewij zen. Ik ging een poosje terug naar mijn ouders, maar ben toch weer de straat op gegaan. In die tijd heb ik echt gezworven, in Rotterdam. Ik sliep bij vrienden, of onder bruggen. Hardstikke koud want het was precies in de winter. Ik sliep buiten nooit bij andere zwer vers. Daar zitten veel junks tussen - foto marcel bekken en die vertrouw ik niet. Op een gegeven moment ben ik bij een vriend gaan wonen in Zeeland. Een junk, dat had ik eerst niet door. Ik wilde het ook niet zien, want ik gebruikte zelf van alles door elkaar. Het ging echt slecht met me, toen kwam een vriend me opzoeken en die heeft mijn moeder gebeld en gezegd dat ze me zo snel mgelijk daar vandaan moest halen. Ze is gekomen, heeft alles inge pakt, vroeg me of ik mijn speed aan haar wilde geven, maar dat wilde ik niet. Ik heb het aan haar verkocht. zegt hij met een be schaamd lachje. „Idioot, natuur lijk. Ze mocht het van mij niet op straat gooien dan zouden kinderen of honden het te pakken kunnen krijgen. In een Chinees restaurant heeft ze het toen door de wc ge spoeld". Zwervers praten niet met elkaar over hun problemen, is de ervaring van Pieter-Bart. Ze vertrouwen elkaar wel, je zit immers in het zelfde schuitje, maar aan de andere kant belazeren je ook als het moet. „Ik weet niet hoe je zwervers het beste kunt helpen. In Rotterdam zijn kerken waar je kunt overnach ten. Voor maaltijden zijn er he straathoekwerk, de Sisters of Cha rity, en het Leger des Heils. Die doen goed werk, vragen niets. Soms lukte het me om twee warme maaltijden op een dag te versieren. Op het ene adres kon je om vier uur terecht, dan met de metro snel naar het andere, waar ze om vijf uur eten hadden". Pieter-Bart woont nu in hetzelfde huis als Marco en Kees; een goede vriendin heeft hem overgehaald. Drank en drugs zijn geen probleem - „ik heb er geen behoefte meer aan" - en hij heeft zich opgegeven voor een omscholing tot lasser bij het centrum voor Vakopleidingen. Pieter-Bart wil later wel kinderen hebben ondanks zijn eigen ervarin gen. „Ik kan ze een hoop leren en ver tellen hoe het niet moet. Maar ik ben na twee flinke teleurstellingen bang geworden voor een relatie. Ik heb het gevoel dat ik altijd overal ben weggetrapt. Het ligt niet aan mijn ouders, dat zijn redelijk fan tastische mensen, maar ze zijn niet mijn echte ouders. Ik ben geadop teerd, dat is nooit een geheim voor me geweest. Als ik wat steviger in mijn schoenen sta, meer zicht heb op de toekomst, wil ik mijn echte ouders opsporen. Ik wil weten waarom ze me hebben weggedaan, dan wordt het allemaal duidelijker hoop ik. Misschien is dat toch een deel van mijn probleem geweest". Door Robert van Willigenburg Irinsjesdag betekent 7 niet alleen dat de I koningin zich eens i in haar nieuwste jurk en mooiste I koets in Den Haag vertoont. De Nederlandse regering, onder leiding van minister-presi dent Ruud Lubbers (CDA) en mi nister van financiën Wim Kok (PvdA) presenteerde dinsdag de plannen voor volgend jaar. En mis schien krijg je binnenkort wat meer zakgeld, want de kinderbijslag gaat iets omhoog. Het gaat in ieder geval vooral om geld, grote bakken met geld. Maar voor jongeren brengen de nieuwe plannen weinig nieuws. Dat zeggen de jongerenorganisaties van vak bonden en politieke partijen. Hermien Dekkers, voorzitter van de jongerenorganisatie van Neder lands grootste vakbond FNV, vindt dat jongeren vogelvrij zijn verklaard door de regering. Ze zegt dat de positie van jongeren er al leen maar slechter op kan worden, omdat er geen goede plannen zijn om de werkloosheid op te lossen en omdat de lonen en uitkeringen te laag zijn. De regering wil ook bezuinigen op het leerlingwezen. Dat is het sys teem waarbij je binnen een bedrijf een vak leert en daarnaast één dag in de week naar school gaat. Alle jongerenorganisaties, die samen het Jongerenplatform heten, vin den die bezuiniging onaanvaard baar. Rudy van der Kolk, lid van het landelijke en Brabantse CDJA (de jongeren van het CDA), maakt zich vooral zorgen over de bezuini ging op studiebeurzen. Studenten die van hun basisbeurs niet rond kunnen komen moeten vanaf vol gend jaar bij de banken gaan lenen en dat kost ze te veel aan rente, vindt Van der Kolk. En verder mag je nog maar vijf jaar met een beurs studeren en dat nog maar tot je zesentwintigste. Daarna moet je alles zelf gaan betalen. Het CDJA en de FNV-jongeren verwijten de regering ook dat jon geren van buitenlandse afkomst en meiden te weinig aandacht krijgen. De werkloosheid groeit onder die jongeren, terwijl anderen de laatste tijd juist wél gemakkelijker een baan krijgen. Wie van de middelbare school komt en geen baan kan vinden,- krijgt volgend jaar een lagere uit kering. In plaats van het oude be drag krijgen schoolverlaters in het eerste half jaar dat ze werkloos zijn een bedrag dat net zo hoog is als de studiefinanciering. „Na een half jaar krijgen ze een gewone grote mensen-uitkering", zegt de staats secretaris van Sociale Zaken me vrouw Ter Veld. Maar de meeste Nederlanders krij gen in 1991 iets meer te besteden. Alle mensen met een uitkering en met het minimumloon moeten er namelijk drie procent bij krijgen. Dat komt omdat de uitkeringen en het minimumloon nu zijn 'gekop peld' (ze groeien mee) aan de lonen die bij de bedrijven verdiend wor den. Die zijn dit jaar ook drie pro cent hoger geworden. k Zeeland 3 apparatuur "oor Marjolein Rotsteeg e muzikale carrière van Maxi Priest be- J gon op zijn veertien- de, toen hij zelf speakers bouwde voor zijn soundsys- tan (zeg maar een drive-in disco show) 'Gladiator System'. Van dj "wd hij zanger en in '81 verscheen zijn eerste single 'Hey Little Girl' dal 'n Engeland en op Jamaica een jjrote hit werd. Zijn debuut-album You're Safe' kwam in '85 uit. In Nederland brak hij door met de mts'Some Guys Have All The Luck' ('87) en 'Wild World' ('88) vajt zijn derde album, 'Maxi'. Pas Men verscheen de opvolger, Bonafide', waarvan de single Lose To You' de top-10 haalde. ™aarop slaat de albumtitel 'Bona fide'? Bonafide' betekent een oprecht Jöis". legt Maxi op zijn Amster damse hotelkamer uit. „Ik hoop at het een samenvatting van mijn um is. Dat ik bonafide ben te genover allerlei verschillende men- e"en de diverse muzikale mark- at zoals pop. soul en reggae". P Bonafide' brengt deze Engels- at van Jamaicaanse afkomst een reed scala aan muzikale genres *n. Naast reggae, pop en soul je er dance, hip hop en bal ds op terug. Het is onmogelijk |t Maxi Priest in een vakje te P'aatsen. ""thoop inderdaad dat het onmo- „Op Jamaica krijg je vanzelf het Juiste gevoel dat je via een song wilt uitdragen". - foto virgin gelijk is. want ik wil niet in een vakje geplaatst worden". Maxi heeft 'Bonafide' opgenomen in studio's in Londen, Liverpool en Jamaica. Wat vind je de grootste verschillen tussen Londen en Ja maica? „In Londen sta ik constant onder druk. Ik moet daar aan zoveel din gen denken, zoals de zakelijke kant en contracten. Om uit het kringetje van dagelijkse beslommeringen te komen ben ik ook naar Liverpool gegaan. Maar op Jamaica kom je echt in een fantastische 'vibe' van zonneschijn terecht en zit je tussen mensen die echt van muziek hou den. En niet alleen reggae. Wan neer je omringd wordt door zulke mensen, geeft je dat een kick en zelfvertrouwen. Op Jamaica krijg je vanzelf het juiste gevoel datje via een song wilt uitdragen, terwijl je in Londen of Liverpool heel diep in jezelf moet graven om het te vin den". Soul II Souls Jazzie B. produceerde samen met zijn vaste maatje Nellee Hooper twee nummers van 'Bona fide', namelijk 'Peace Throughout The World' en 'Space In My Heart'. „Jazzie is een goede vriend van me. Wat Jazzie B. gecreëerd heeft, is zo eenvoudig dat iedereen het over het hoofd heeft gezien. Maar Jazzie stond bij de bushalte om het op te pikken. Het is een fusie tussen reg gae, James Brown en Motown. Al die dingen lagen klaar om door iemand bij elkaar gebracht te wor den. Dat is wat Jazzie gedaan heeft en daarvoor verdient hij allelof'. Maxi Priëst is altijd vrij afhanke lijk geweest van hitsingles om zijn albums hoge verkoopcijfers te be zorgen. Zijn vorige album 'Maxi' ('87) kwam in de lp-lijsten uitslui tend dank zij de hitsingles 'Some Guys Have All The Luck' en 'Wild World. Vind je het niet frustrerend om altijd maar weer hits te moeten scoren? „Nee, ik vind het helemaal niet frustrerend om hits te scoren. Maar ik verkoop ook albums. Toen ik pas begon in deze business, werd ik bekend als een album-artiest. Pas daarna wist ik de single hitlij sten binnen te dringen en had ik regelmatig top 40 en top 20 singles". Die twee grote hits voor 'Close to You' waren coverversies. 'Wild World' van van origine van Cat Stevens en 'Some Guys Have All The Luck' is oorspronkelijk van The Persuasions en werd wereld wijd bekend dank zij de uitvoerin gen van Robert Palmer en Rod Stewart. „Voor mij zijn die cover-hits geen enkel probleem. Het is voor een reggae-artiest heel moeilijk om met eigen nummers in de hitlijsten te komen, hoe goed je ook kunt zin gen. Op de een of andere manier ligt er ergens een blokkade waar door reggae-originals niet in de na tionale hislijsten belanden, al heb ik daar inmiddels zelf wel enige verandering in weten te brengen". Wat voor toekomstdromen heb je? „Overal ter wereld nummer-1-hits te hebben". Wat zou je met al dat geld gaan doen? „Ik zou er niet door veranderen, maar ik zou wel een paar huizen in het Caribbisch gebied willen heb ben en dan heen en weer reizen tussen Engeland en Jamaica. Het is niet leuk om te zeggen, maar geld zou een hoop dingen gemakkelijker maken. Ik ben wel veel bescheide ner geworden, omdat ik me ook de tijd herinner dat ik helemaal geen geld had". Door Robert van Willigenburg ij zult het misschien nooit krijgen, maar een miljoen stelt niks voor in het huishoudboekje van de regering. Voor de aardigheid een overzicht: De 14 Nederlandse ministers wil len in 1991 een slordige 195 mil jard gulden (195 met negen nullen) gaan uitgeven. Sociale Zaken slokt het meeste geld op (36 miljard), op de voet ge volgd door Onderwijs (30 miljard). Het grootste deel van dat geld wordt betaald uit de opbrengst van belastingen: 147 miljard. Belasting moet iedereen betalen, zowel bur gers als bedrijven. Samen verdie nen ze volgend jaar waarschijnlijk 450 miljard. Die 450 miljard noe men we het nationaal inkomen. Als het nationaal inkomen groter wordt, krijgt de staat ook meer be lastinggeld binnen. Toch is er al jaren te weinig geld om alles te betalen wat nodig is. Op dit moment is het tekort 22 miljard gulden. Om dat tekort (het financieringstekort) kleiner te ma ken wordt er bezuinigd. Daar is uiteraard niemand blij mee, want bezuinigen betekent geld wegha len. Ziekenhuizen, scholen, werklo zen, ze voelen het allemaal in hun portemonnee. Eigenlijk wordt er alleen op milieu niet bezuinigd. De staat krijgt niet alleen door be lastingen geld binnen. Nederland verkoopt bijvoorbeeld het aardgas dat in de bodem zit. Een koude winter is dus goed voor de schat kist. Het gekke is dat Nederland meer gas kan verkopen zolang er in het Midden-Oosten, waar de meeste ohe vandaan komt, oorlog dreigt. De olie is daardoor name lijk heel duur. Maar dat moet ook weer niet te lang duren, anders lij den bedrijven die van de ohe af hankelijk zijn te veel verlies. En dan krijgt de staat weer te weinig belasting binnen. (1) I've been waiting about you - London Beat ^k (2) Tom's diner - DNA Suzanne Vega (7) It's on you - MC Sar The Real McCoy Q (12) Verdammt, ich lieb* dich - Matthias Rein A (4) Mooi was die tijd - Corry Konings Q (5) Summer of '69 - Bryan Adams ^k (3) U can't touch this - MC Hammer Q (14) Nah neh nah - Vaya conDios Q (9) Maldon (remix) - Zouk Machine 0 (10) Praying for time - George Michael Q (6) It must have been love - Roxette (13) Yeppa-BZN (16) Hé Suzie - Henk Wijn gaard (11) Next to you - Aswad 0 (21) Tonight - New Kids on the Block 0 (8) Ritmo de la noce - Cho colate (22) Primise me - Beverley Craven (31) Livin' in the night - Caron Wheeler 0 (17) Vision of love - Mariah Carey (32) Cinema - Ice MC 0 (18) Blaze of glory - Jon Bon Jovi 0 (15) Close to you - Maxi Priest (-) The cult of Snap - Hi Power (-) People - Soul II Soul (28) Move to the bigband ->■ Ben Liebrand Tony Scott (-) Groove is in the heart - Dee Lite (33) Soca dance - Charles D Lewis (-) Kleine jongen - André Hazes (36) Poison - Bell Div De- voe 0 (29) Ritmo de la noche - Lorca (34) Banned in the USA - Luke 2 Live Crew (38) Jack talking - Dave Stewart Spiritual Cow boys 0 (19) The way you do the things you do - UB 40 0 (-) Tandem - Vanessa Pa radis 0 (37) Dat bruine café - Pierre van Dam (-) Wash your face in my sink - Dream Warriors 0 (26) Walking by myself - Gary Moore 10) (24) Hold on - En Vogue (23) Killer - Adamski Tussen haakjes staat de notering van vorige week. ©Copyright Stichting Nederlandse Top 40. (3) Thieves In The Temple -Prince ^k (1) Blaze Of Glory - Bon Jovi (2) Release Me - Wilson Phillips Q' (6) Love And Affection - Nelson (8) Something Happened On The Way To Heaven - Phil Collins (2) The Joker - Steve Mil ler Band (1) Groove is in the Heart - Deee-Lite (26) Show Me Heaven - Maria McKee Q (3) Four Bacharach and David Songs - Deacon Blue (5) What Time is Love? - KLF Schriftelijke reacties: De Stem, t.a.v. ragAzzi, postbus 3229, 4800 MB Breda, telefonisch: 076- 236416

de Stem | 1990 | | pagina 37