UIT Husayn dacht met goedkeuring VS Kuwayt te kunnen binnenvallen Voor Braks zal de PvdA vroeg of laat moeten betalen Aanstaand huwelijk maakt bruid onzeker Studiebeur DEN DDR-BURGERS IN ONZEKERHEID OVER TOEKOMST IN NIEUWE DUITSLAND Proces van advocaten tegen staat DEStemcoi Armoe DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 Plaatsnamen: De Plaats DE STEM- pgSTEM BINNE DEN HAAG (ANP) - bouw is niet bevoegd - tie op een boerenbedrijl Dat blijkt uit twee uitsj Beroep voor het bedrij daan. STUDENTENVAKB I IN HET boek 'In de scha duw van de bloeiende meisjes' van de grote Franse schrijver Marcel Proust, komt een deel voor dat 'Plaatsna men: De Plaats' heet. Aan die opwin dende titel moet ik iedere keer weer denken als ik mij in het tweetalige Brussel begeef en ik - wellicht in tegenstelling tot de Belgen, die intussen aan alles gewend zijn - mij verbaas over wat een plaatsnaam nu eigenlijk is of kan zijn. Neem aan dat je ten zuiden van Brussel rijdt in die smalle strook die Nederlandstalig is. Neem aan dat je Amerikaan bent en een trip door het voor jou vreemde Europa maakt. In Brussel heb je de weg naar Mons gekozen. Maar in die zui delijke strook verdwijnt Mons plotseling van de wegwijzers. Paniek natuurlijk, want je denkt de juiste richting verloren te hebben. Opeens heet Mons daar Bergen. Laatst heb ik nog een Engelse dame ontmoet die hier woont en die niet begreep waarom er een 'Ukkel' en een 'Uccle' bestond. Het was na een jaar verblijf in Brussel nog niet tot haar door gedrongen dat het hier om twee dezelfde stadsdelen gaat. 'Uk kel' wordt geacht voor de Vla mingen de juiste aanduiding te zijn van wat in het Frans 'Uccle' heet. In het tweetalige Brussel zijn die zaken tot in het ridicule doorge dreven, vooral bij het openbaar vervoer. Als ik de ondergrondse huiswaarts neem, dan stap ik op de trein die voor mij naar 'Stok- kel' en een Franstalige naar 'Stockel' voert. Beide namen staan precies zo op de borden en aanwijzingen aangegeven. Ga ik met de ondergrondse stadwaarts dan neem ik 'Vee weide', terwijl mijn Franstalige stadsgenoot zich naar 'Veewey- de' begeeft. Ik kan ook richting 'Heizel' nemen, waar mijn Franstalige medeburger zich naar 'Heysel' rept. Voor 'Roodebeek' bestaat even wel geen Franse naam, net zo goed als voor 'Gribaumont' geen Nederlandse naam bestaat. In zo'n geval is er van twee ver schillende aanduidingen geen sprake. Als je met de auto de stad uit moet, kun je voor de meest vreemde dingen komen te staan. Neem aan dat je de richting Leuven zoekt. Op de wegwijzers staat dan 'Leuven' en daaronder 'Louvain'. Het woord 'Leuven' staat bovenaan, omdat het een Vlaamse stad betreft. Maar moet je naar 'Nijvel' dat staat er opeens 'Nivelles' met daaronder 'Nijvel'. 'Nivelles' wordt het eerst genoemd omdat het hier een Waalse stad betreft. Kortom, het is allemaal tot in de puntjes geregeld. Met alle ge voeligheden van de tweetalig heid is tot in het absurde reke ning gehouden. Met de haltes van het openbaar vervoer is men overigens het verst gegaan. Je kunt naar 'Park' en naar 'Pare', naar 'Luxem burg' en 'Luxembourg", naar 'Uzer' en naar 'Yser'. Als je in Bnissel-Noord de bus naar Leuven neemt, staat op die bus 'Brux.Nord/Brus.Noord- Leuven'. Met de trein kun je naar 'Water maal' en naar 'Watermael', naar 'Schaarbeek' en naar 'Schaer- beek' en naar 'Kalevoet' en naar 'Calevoet'. Beide namen staan, hun zeer geringe verschillen ten spijt, trouw op de aanduidings borden. Maar met diezelfde trein kun je alleen maar naar 'Etterbeek', wellicht omdat van die enigszins vies klinkende naam geen Frans equivalent bestaat. Op een officiële kaart van de diensten van het openbaar ver voer van Brussel worden wereld records in het ongerijmde gebro ken. Men legt die kaart uit en ziet de 19 randgemeenten van Brussel, alles in volle tweetalig heid. Jo Wijnen Maar de plaatsaanduidingen voor dorpen en steden buiten het Brusselse zijn uitsluitend met hun 'echte' namen aangege ven: daar heet 'Antwerpen' plot seling alleen maar Antwerpen. Dat geldt ook voor Namur, Me- chelen en Gent. Er moeten hier dus hele hordes ambtenaren aan het werk zijn die er op toezien dat alles vol gens de zeer ingewikkelde en uiterst kwetsbare taalregels ge beurt. Het enige persoonlijke voordeel dat ik van deze ongerijmdheden - die, op zichzelf genomen, ook weer van een ijzeren logica ge tuigen - heb, is dat ik zo nu en dan aan Marcel Proust denk. Het is hier inderdaad een kwes tie van 'Plaatsnamen: De Plaats', ofschoon Proust - in een ander boek - ook een deel heeft geschreven dat 'Plaatsnamen: De Naam' heet. Je moet Belg of Brusselaar zijn om het allemaal op de juiste waarde te kunnen schatten. Voor mij en voor die Engelse mevrouw die dacht dat 'Ukkel' en 'Uccle' twee verschillende stadsdelen waren, went het nooit, hetgeen, alles bij elkaar genomen, betekent dat Brussel zich nooit helemaal aan je hecht. Misschien dat ik straks - als ik de leeftijd heb om met rust gela ten te worden - toch maar beter in Doornik, Valencijn of Rijssel kan gaan wonen; steden waar men mij nooit zal weten te vin den, als men de Franse namen ervan niet kent. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per maand 26,10; per kwartaal 75,25 of per jaar 292,00. Abonnees die automatisch betalen ontvangen een korting van resp. 1,- per maand, 2,00 per kwartaal, j 7,50 per jaar. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. 1,35; zat. 1,60. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 9.00-12.30 en van 13.00-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice- Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. w» Door Conor Cruise O'Brien (The Times) TOEN SADDAM Husayn Kuwayt binnenviel leefde hij in de veronderstelling dat Washington hem daar voor het groene licht gege ven had, zo is nu gebleken. Een week voor de invasie had de Amerikaanse ambassa drice in Baghdad in een ge sprek met Saddam bepaalde opmerkingen in die richting gemaakt. Van een Iraaks standpunt gezien konden ze in ieder geval zeker zo uitgelegd worden. De storm barstte vorige week los in de Amerikaanse pers. De Washington Post, de New York Times en andere kran ten ontvingen een Iraaks af schrift van het gesprek tussen Husayn en ambassadrice April Glaspie. De regering heeft de echtheid ervan niet aangevochten. Volgens het afschrift maakte Saddam Husayn de ambassa drice duidelijk dat hij de noodzakelijke actie zou on dernemen om Kuwayt ervan te weerhouden de 'economi sche oorlog' tegen Irak voort te zetten. Glaspie antwoordde daarop: „Ik weet dat u kapitaal nodig hebt. We begrijpen dat en het is onze mening dat u de kans moet krijgen uw land weer op te bouwen. We hebben echter geen mening over de Ara- bisch-Arabische conflicten, zoals uw grensgeschil met Kuwayt". Glaspie maakte omzichtig duidelijk dat ze niet op eigen initiatief sprak, maar instruc ties gekregen had: minister van buitenlandse zaken Ja mes Baker had 'onze officiële woordvoerder bevolen de na druk te leggen op deze in structie'. De Washington Post merkte op dat 'de essentie van Glas- pie's opgetekende opmerkin gen nauw overeenkomt met het officiële standpunt van Washington in die tijd. An dere regeringsfunctionarissen ontkenden toen openlijk dat Amerika veiligheidsverplich tingen aan Kuwayt had'. Die ontkenning staat in scherp contrast tot de felle re actie van de Verenigde Staten toen Irak Kuwayt daadwer kelijk binnenviel. Glaspie in een interview in de New York Times vorige week: „Ik dacht niet dat Irak heel Kuwayt zou innemen. Niemand dacht dat". Maar ze had het ver keerd. Kennelijk bedoelde de ambas sadrice toen ze zei dat de VS 'geen mening' hadden over zaken als 'uw grensgeschil met Kuwayt' dat Washington geen bezwaar zou maken als Irak Kuwayts eilanden in de Golf, waar Irak aanspraak op maakt, zou innemen. Iraks 'grensgeschil met Ku wayt' gaat echter veel verder dan dat. Lang voor Saddam aan de macht kwam, vonden de Irakezen al dat Kuwayt geen recht had op eigen gren zen omdat het rechtelijk een provincie van Irak was, zoals Husayn had het Amerikaanse antwoord-met-kanon- nen op zijn inval in Kuwayt niet verwacht - fotoap het dat nu met geweld gewor den is. Saddams interpretatie van Glaspie's woorden was dat Amerika niet zou intervenië ren als zijn troepen Kuwayt zouden bezetten. Over Amerikaanse tegenac ties tegen Irak na eventuele stappen tegen Kuwayt zei Saddam: „Als jullie druk ge bruiken, gebruiken wij druk en geweld. We kunnen niet helemaal naar de Verenigde Staten komen, maar indivi duele Arabieren kunnen jullie wel bereiken". Glaspie's antwoord op Sad dams dreigement was zo ver zoenend als maar kan. Ze sprak over de behoefte van president Bush om vrien- schap te sluiten met Irak: „Ik heb directe instructies van de president om te streven naar een betere relatie met Irak. President Bush is een intelli gente man. Hij zal Irak niet economisch de oorlog verkla ren". Saddam werd niet vermurwd. Hij zei dat hij Kuwayts eco nomische acties tegen Bagh dad zag 'als een militaire actie tegen ons'. Hij besloot: „Als we niet in staat zijn een oplossing te vin den, is het heel natuurlijk dat Irak de dood niet zal aanvaar den, zelfs al staat wijsheid bo ven alles". Vreemd genoeg lijkt Glaspie deze cryptische uitspraak als geruststellend ervaren te heb ben. Ze vertelde Saddam dat ze erover gedacht had haar reis naar Washington, voor overleg, uit te stellen, maar dat ze na haar gesprek met Saddam toch zoals gepland zou vertrekken. En dat deed ze. Zesendertig uur later viel Irak Kuwayt binnen. Na een vergelijkbaar diplo matiek debacle met Argenti nië acht jaar geleden trok de toenmalige Britse minister van Buitenlandse Zaken zijn conclusies en trad op eervolle wijze af. Niets wijst erop dat James Baker van plan is dit voor beeld te volgen. Integendeel, hij is druk bezig een oplossing te zoeken voor een crisis die nooit had hoeven ontstaan als zijn departement Saddam duidelijk had laten weten dat een militaire aanval opgevat zou worden als een bedreiging van de belangen van de Ver enigde Staten. De boodschap die Saddam dacht gekregen te hebben was precies het tegen overgestelde. Nu de climax van de gebeur tenissen in de Golf nadert is het heel begrijpelijk dat de Amerikaanse media en de media van de bondgenoten maar weinig zin hebben om voort te borduren op het di plomatieke geknoei dat mede verantwoordelijk was voor de confrontatie. Wanneer de crisis eenmaal voorbij is zou een herziening van de Westerse diplomatie echter hoog op het prioritei tenlijstje moeten staan. Het Westen kan zich niet nog meer onnodige conflicten ver oorloven, niet nog meer Fait landeilanden, nog meer wayts. Tijdens de Koude Oorlog alles relatief eenvoudig, had het de schijn eenvoudig zijn. Maar het tijdperk dat begint is er een van de mees uiteenlopende complicaties waarin conflicterende ci% rele problemen een belangi rijke bron van onrust kunnen vormen. De Westerse diplo. maten zijn hier niet op voor. bereid. De besten hebben zich altijd gewijd aan de Oost- West confrontatie, terwijl tweede- en derderangs g kleinere landen toegewezei kregen. Vaak was hun taak de plaat, stelijke dictator of junta te- vreden te houden of die din. gen, vooral wapens, te verko pen. Zij hadden de neigj zelfgenoegzaam te worden hun superieuren geruststel lende rapporten te zenden over de houding en intentie van de mensen van wie ze di hielen moesten likken. Wan neer het Golfconflict beëin digd is moet dit hele systeem radicaal herzien worden. Een heroriëntatie is noodzakelijk. Daartoe moeten ook de diplo- matieke acties die geleid heb ben tot de confrontaties op de Falklandeilanden en in de Golf klinisch bestudeerd wor den. Een van de pathologische bewijsstukken zal dan het ge- sprek tussen Saddam en Glas pie zijn. Voor toekomstige di plomaten zal dit een klassiek voorbeeld zijn van hoe het niet moet. Door Max de Bok DIT WAS de week die was. De week van minister Kok, die zijn eerste begroting presenteerde. Maar toch vooral de week van Gerrit Braks, die van het ene uur op het andere oud-minis ter werd. Door de aard van de begro ting en de doorslaggevende rol die de PvdA speelde in de val van een CDA-minister, werd het ook de week van de de acute en de komende span ningen in de regeringscoalitie van CDA en PvdA. De week werd gekenmerkt door twee unieke gegevens. Ik herinner me geen Miljoenen nota die zo sterk als deze stond in het teken van 'mor gen kan alles anders (slechter) zijn'. In de naoorlogse parlemen taire geschiedenis is het niet eerder voorgekomen dat een minister van de ene coalitie partij tot aftreden werd ge dwongen door de andere coa litiepartij. Beide gegevens zijn van bete kenis voor de wijze waarop het kabinet Lubbers/Kok zijn bestaan voortzet. Ogenschijn lijk bestaat er geen verband tussen de begroting en de daarin opgestapelde onzeker heden in de naaste toekomst en het heengaan van Braks. Geen verband tussen structu rele problemen en een inci denteel voorval. Maar alleen een kind in de wereld van de politiek kan geloven dat politici die ver banden niet leggen. Alleen al de tussen CDA en PvdA rond de visaffaire (want dat was het, niet de af faire-Braks) opgekomen irri tatie schept dat verband. Brinkman ..PvdA betaald zetten.. -Mk)TO DE STEM/JOHAN VAN GURP Revanchisme is de politiek niet vreemd. CDA-fractielei- der Brinkman mag dan zeg gen dat zijn partij er niet op uit is de PvdA te laten terug betalen voor haar vermetel gedrag, de werkelijkheid zal er vermoedelijk, om het in Lubberiaans spraakgebruik te zeggen, wel een slag anders uitzien. Als CDA'ers het betamelijk zouden vinden om in het openbaar te vloeken, zouden de wandelgangen van de Tweede Kamer dat soort krachttermen in de afgelopen dagen weerkaatst hebben. De woede van CDA'ers uitte zich anders. Bijvoorbeeld in het negeren van een toevallig passerende PvdA-collega, in een terloopse houding van 'met jou praat ik voorlopig maar eens niet'. Of in een plotselinge kameraderie, dicht bij elkaar kruipen om dat 'de moordenaar onder ons is'. Maar aan PvdA-kant maakt Wöltgens ..boeten.. - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP de anti-CDA stemming een wederopleving door. Men ver wijt het CDA niet alleen de kritiekloze verdediging van Braks maar ook het schaam teloos verdraaien van feiten, resulterend in aantasting van de integriteit van fractielei der Wöltgens. Daarbij draait het om de brief die Wöltgens op verzoek van Lubbers en Braks schreef. Daarin deelde hij de minister mee dat de fractie 'na uitge breide en zorgvuldige afwe ging van alle relevante aspec ten, inclusief hoor en weder hoor, tot de conclusie is geko men dat het vertrouwen in parlementaire zin in de mi nister van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij is weg gevallen'. De belofte om een brief te schrijven deed Wöltgens woensdagmiddag rond twee uur in een gesprek met Lub bers, Brinkman en Kok. Maar op dat moment had de PvdA- fractie haar eindconclusie nog niet getrokken. Toch bazuinden al rond drie uur CDA'ers in de wandel gangen rond dat Braks van de PvdA geen kans meer zou krijgen om zich in de Kamer te verdedigen omdat Wölt gens een brief naar de minis ter zou sturen, waarin het vertrouwen werd opgezegd. De brief ging pas even na vijf uur uit. Wöltgens en de zijnen houden bij hoog en laag vol dat zij er niet op uit zijn ge weest Braks een afsluitend Kamerdebat te onthouden, al erkennen zij dat de kans dat de minister het dan gered had theoretisch was. j Volgens hen hebben Lubbers en Brinkman zelf alles ge daan om Braks uit de Kamer te houden. „Van begin af aan waren ze erop uit, als het dan toch onvermijdelijk was, zo snel mogelijk te handelen. In die strategie pastte Geen ka merdebat". Maar dat wordt door CDA'ers weersproken met het verhaal dat Wöltgens tot tweemaal toe op die woensdag aan Braks heeft gezegd dat een Kamer debat geen énkele zin meer zou hebben. Dat ontkent Wöltgens op zijn beurt. Aan wiens kant ook het gelijk is, duidelijk is dat deze bron nen van irritatie de verhou dingen in de coalitie niet ten goede komen. Coalities in Nederland zijn verstandshuwelijken, maar ook die houden niet lang stand als de partners elkaar weerstreven. Niet alleen bin nen het kabinet, maar ook tussen de fracties van de re geringspartijen moeten zaken worden geregeld, compromis sen gesloten. Naarmate dat stroever gaat nemen de in terne problemen en daarmee de kans op ongelukken toe. Dat het CDA revanche zou willen nemen door in de toe komst een minister van de PvdA weg te sturen, lijkt niet zo waarschijnlijk. Het zou al te doorzichtig zijn en boven dien moeten er echt wel dui delijke aanleidingen zijn om zo'n ingreep zelfs maar te overwegen. Nee, veeleer moet de PvdA vrezen dat ze door het CDA in het beleid wordt teruggepakt. De kansen daartoe liggen voor het grijpen. Al in okto ber, wanneer de Kamer de be groting bespreekt, kan het CDA dwars voor wensen van de PvdA gaan liggen. Bijvoor beeld als het gaat om de drin gende wens van de PvdA om het kabinet te corrigeren ten gunste van bejaarden met een klein aanvullend pensioen. Als het CDA daar niet aan wil, is de PvdA om een ex traatje voor die groep te be reiken, aangewezen op de steun van de oppositiepartij en. Dergelijk overspel zal bij het CDA opnieuw kwaad bloed zetten, zoals Brinkman al donderdag waarschuwend voorspelde. Geen avon tuurtjes buiten de deur meer. Eén keer samenspannen met de oppositie is al erg genoeg. Zeker als dat een van de meest gewaardeerde CDA- ministers de kop kost. Voor het CDA liggen de kan sen om de PvdA nog eens goed in te peperen wie de werke lijke macht heeft, onder handbereik wanneer het ka binet uiterlijk in december begint aan het opmaken de tussenbalans. Verhullende term voor exercitie die wellicht een nieuwe begroting en een her zien regeerakkoord gaat ople veren. Dan komt het c werkelijke politieke keuzes aan, die bij de opstelling van de begroting nog werden zeild. De eisen van het CDA lit al op tafel. Brinkman ver woordde ze in zijn reactie op de Miljoenennota. Niet tomen aan de financiële kaders van het geldende regeerakkoord, dus financieringstekort ver der omlaag en geen verhoging van de lastendruk. Als door de Golfcrisis oi dere externe oorzaken de eco nomische situatie verslechtert dan extra bezuinigen vooral geen lastenverhogin gen. De strakke financiële kaders die Brinkman trekt, kunnen de PvdA in grote problemen brengen. Want ze bieden nau welijks kans voor nieuw be leid en dus uicerst weinig ma noeuvreerruimte om PvdA- stempels op het beleid te zet ten of 'oud' beleid in sociaal democratische zin te verster ken. Als het CDA op zoek is naar revanche dan ligt hier de kans. Zeker in het zicht van de Statenverkiezingen die op 6 september van het volgend jaar worden gehouden. Als het CDA voordien de kaffi schoon ziet om de PvdA ook in het beleid 'klein' te houden, zullen Brinkman en de zijnen het niet laten. Voor Braks zal betaald moeten worden Rechtsom of linksom. Door Marja Klein Obbink TURKEN in West-Berlijn verkopen Vopo-petjes op straat. Vrachtwagens uit Oost en West verwijderen de laatste brokstukken van de Muur. De Branden burger Tor staat in de stei gers; Philips zal de parel van het Duitse rijk met schijnwerpers verlichten. Een totalitaire staat is in de uitverkoop. Het symbool van de Duitse eenheid maakt zich op voor het huwelijk op 3 ok tober. Maar de bruid is onze ker. Op het plein en het grasveld voor de Oostduitse Volks- kammer demonsteren hon derden werknemers van de Peenewerf in Wolgast tegen de dreigende werkloosheid. De overschakeling van oor- logs-produktie naar vredes- produktie gaat minstens 2000 arbeidsplaatsen kosten. Van marine-schepen naar kust- schepen en motorjachten. Wie moet dat betalen? Diezelfde middag volgen nieuwe demonstraties. Be drijven worden gesloten. Westduitsers pikken de baantjes van de 'Ossies' in. „Ze werken veel harder", zegt een DDR-burger die er zes jaar voor 'de Muur' heeft ge werkt. „Een ding weet ik ze ker: in de BRD is de werk loosheid gedaald en in het Oosten is-ie gestegen". Voormalige Partij-leden wor den niet gespaard in de drang naar zuivering van wat ooit een socialistische heilstaat heette te zijn. Kemka Dott, te gen de 40 jaar, zit in de WW. De communiste is een van de vele slachtoffers van de om gekeerde discriminatie. Haar is het recht op arbeid ontno men. Kemka was hoofddo cente op een verpleegsters opleiding. Kort na de val werd ze werkloos. Toen ze via via hoorde van een nieuwe vaca ture bij dezelfde instelling, greep ze haar kans. Maar kort daarop kreeg ze een briefje met de mededeling dat haar sollicitatie niet op prijs werd gesteld. Kemka's echtgenoot is crimi noloog en afdelingshoofd bij de Oostberlijnse politie. Bin nenkort worden de korpsen in West en Oost samengevoegd. En omdat ook van dit proces de BRD de regie in handen heeft, moet de Oostduitse des kundige verdwijnen. „Ik wil niet zeggen dat vroe ger alles beter was", zegt Kemka, „maar het tempo van de veranderingen is veel te hoog. Mijn toekomst is zo on zeker. Ook van mijn kinderen. Zij waren twee jaar geleden nog verzekerd van een ar beidsplaats, maar nu is alles onzeker. Bedrijven nemen geen leerlingen meer aan. Mijn dochters krijgen na de cember geen studiegeld meer. Hoe moet dat nu?". Ook de zekerheid van de Oostduitse burger op een wo ning is verdwenen. Bij de bu ren van Kemka meldde zich deze week de huiseigenaar. Na zijn vertrek uit de DDR in de jaren vlak na de oorlog, kwam hij nu zijn bezit weer opeisen. Er zijn al proefpro cessen gevoerd. De huidige bewoners mogen blijven, voorlopig. Maar hun kinde ren? Niemand die het weet. Zeker is wel dat per 1 januari de huur alvast verdubbeld wordt: van 150 DM naar 300 DM. Knut Bandemer (50) is 'tech- niker' in Oost-Duitsland, werkt bij een groot zieken huis, heeft een goed betaalde baan. Z'n Lada heeft hij een half jaar geleden 'ingeruild' voor een kleine Opel, die hij met veel omzichtigheid par keert op het Plein van de Re publiek. Bandemer heeft ver trouwen in de toekomst. „De conjunctuur in het nieuwe Duitsland zal binnen twee jaar al een stijgende lijn ver tonen. En over vijf tot acht jaar zal ook in wat nu nog de DDR heet het niveau van de BRD bereikt zijn", is zijn op- timische toekomstverwach ting. „Met de hulp van de Bundesrepublik zal het ons lukken, ze komen hun belof ten na. De BRD heeft in al die jaren ook bewezen dat het het onrecht van de oorlog tegen over de wereld probeerde goed te maken. Wij in de DDR hebben dat niet gedaan". Een paar kilometer verderop in de stad hebben actievoer ders voor het gebouw van de Stasi een tentenkamp inge richt. 22 Hongerstakers heb ben zich opgesloten in een van de kantoren. Dat gebeurde nadat een voorbijganger 's nachts een verdacht busje ontdekte waarin aluminium kisten werden geladen. Mede werkers van de archiefdienst kunnen nog steeds vrij in en uit lopen. „Hier verdwijnen nog elke dag dossiers", zegt een demonstrant. Dagelijks publiceren kranten nieuwe feiten over de handel en wan del van de voormalige Oost duitse veiligheidsdienst. Al leen al in Oost-Berlijn zouden 600 woningen door de Stasi medewerkers zijn gebruikt als ontmoetingsruimte speerpunt van hun spionage- activiteiten in de stadswijk®. Nog geen week geleden wew het bestaan van de zoge naamde Offizieren im Beson deren Einsatz (OIBE) ontdekt Van deze Stasi-medewerker: bestaan geen papieren. Hel waren directeuren van scho len, hoofden van faculteit®; zij zaten op vaste, leidingge vende en invloedrijke func ties. „Wat gebeurt er met onze dos siers, wij willen ze terug verzucht een haast wanhop'8' demonstrant. Pas deze we® werd in de Volkskammer nieuwe commissie in het le ven geroepen die de mogeljF heid van inzage in de dossier- gaat onderzoeken. Tipgev®1 en andere 'derden' kunne" door zo'n inzage worden I schaad', is de voorzichtigeK' denering. Besluiten over c Stasi-dossiers zijn niet in w verenigingsverdrag opgen°' men. De DDR gaat een onze kere toekomst tegemoet. ding is wel zeker: op donder dag 4 oktober is alles in Oosi- Duitsland niet zo als in Westen. APELDOORN - Van 850.000 gezinnen die vorij stookseizoen (oktober/apri deelnamen aan de acti Zuinig Stoken/Zuinig Aal heeft de helft bespaard c j,et gasverbruik. Bijr 300.000 huishoudens bi spaarden op hun elektricil teitsverbruik. pat blijkt uit een onderzoe. Reel De uitspraken kunner grote gevolgen hebben vood het mestbeleid van cU overheid. Volgens dat be-j leid stelt het ministerie op basis van het fosfaatge-j halte van de mest en de op pervlakte van het bedrij l vast hoeveel mest een boe ij mag produceren. DEN HAAG (ANP) - De Orde van Advocaten en de Vereniging Sociale Advocatuur Nederland voeren op 4 oktober een kort geding tegen de staat. De advocatenorganisaties eisen een verhoging, uiter lijk per 1 januari 1991, van de vergoeding voor toege voegde zaken met 25 pro cent. De Amsterdamse advoca ten Polak en Van den Bie- sen zullen respectievelijk namens de Orde en de VSAN optreden. Omdat het een geding is te gen de staat dient het voor de Haagse rechtbank. Het proces zal een demonstra tief karakter hebben, waarbij de beroepsorgani saties zo veel mogelijk ad vocaten trachten te mobili seren om het kort geding in de beroepskledij bij de wo nen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Studenten krijgen hun in juli van dit jaar door mir loofd. Uitwonende studenten krijgen maand bij, terwijl ze dachten op kunnen rekenen. Ook voor thuiswonenden is er krijgen vier gulden per maand i elf gulden meer beloofde. De basisbeurs komt nu uit op j voor thuiswonenden. In beide be van de invoering van de OV-jaar De Landelijke Studentenvakboni van het kabinet. „Op een achten besluit dat de inkomenspositie v studentenvoorman. Het feit dat studenten minder m< kabinetsbesluit om niet alle kos van de beurs te compenseren. He de kosten van levensonderhoud stijging van kosten die het gevo de ziektekostenverzekering en de ZOUNG NEDERLAND bevrijd i ue viering van die bevrijding het iaa Passeerden de afgelopen l°ar na dato, is er nog steeds we ri.Tk 's het °P zich te prijzen da r'neeftgenomen. Bevrijdingsc eestdag. De erkenning komt at aan nooit. h=HrÏÏee hebben we de positiev ea. Want het kabinet wil niet he n van de nieuwe nationale fe aereen te maken. Daarover mo uinH.rLonderlin9, bij de cao-ondei Fn h t kabinet, niat kunnen we er zeker van J^nj °P 5 mei nog lang niet ar nio,den staan lijnrecht tegenovt tipn voor een extra vrijei dag. Dé '^ers op de nationale feest< viern straks de rare situatie dal Dat ri ordt met een vr'je da9 en de regering geen besluit hee lnJ?n- Ze heeft nu gekozen voo m 'n9,die bovendien getuigt ve dat h t' ln een brief aan de stim?? aar|wijzing van 5 mei tot r venrt!an,s kan ziin om de betekc Als h ,P'aats te geven en in onze Bavrri 20 is> waarom dan niet ge kiscJL 9sdag tot vrije dag verhf ,Q1,ebis past slecht bij de allure 20u moeten hebben.

de Stem | 1990 | | pagina 2