a SE PARKOERS VIA DE GENTSESTRAAT IS NIET MOGELIJK College Hulst: Toch vrij parkeren op het Nassaubolwerk Piet Weemaes hielp Engelse piloot GENHEID Ü.STEM Neelemans College: Volgend jaar kabeltelevisie Nieuw-Namen SCHIETINGEN IISVERENIGING DHCVEN Bewoners van Axel-Oost zoeken steun bij GS voor behoud supermarkt PLAATSELIJK NIEUWS Open dag Reizende Kogel Erpelkapper- trimloop Axel pBSTEM VAN ZEELAND 2 ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1990 RLENINGm/v kinderen Weekenddienst Mem-redactie Oo in de basiliek TOPKWALITEIT 'IN DE WEKEN VAN SEPTEMBER DENK JE WEER AAN DIE TUD TERUG' Vluchtroute Wagenhuis Briefje Vogelwaarde Clinge Kieldrecht Axel Inbraak in auto Plein in Nieuw- Namen wordt Anthoniusplein Al m te zoenen iculieren kje, jubileum, receptie, erloving, overwinning, raham, openbare dank, mag best eens in de gina familieberichten, duur hoeft het niet te f kolom 2,13, één plicht 2,70. een foto of afbeelding 35 x 45 mm rekenen Overige tarieven op ntante betaling wordt rekend. Foto's worden el 076-236442 of geef plaatsing af bij één van elijke opgaven worden eerd indien naam en ~k indien uw betaling oegd is. et recht voor teksten redenen te weigeren, chten bereiken over de udt de uitgever zich het van de opdrachtgever te geven. gsnieuws lom op donderdag T22 jen da IS EN GEVREEJEN uwd, dat ze toen ook noj ee de kinders en kleinkirt GETROUWD Patrick Ghijs en Anji Cornelis, 21-09-1990 Hoofdplaat. <et aan thuiszorg. Het omvat I voor zieken en gehandicapte" [voorlichting, gezondheidsvoor- >nd 330 medewerkers. Het be- inwoners. De zorg wordt gele- uisartsen, gezinsverzorgingen ikteur en de direkteur zorgverle- anisatie. De direktie is verant- e besluiten van het bestuur. De e zaken rechtstreeks aan het sden: ijke beleidsontwikkeling; antitatief goede zorgverlening; iensten en de algemene staf- op bovengenoemde terreinen. Jaten met: :tie; Ie gezondheidszorg; /aardigheden; ing; ukkingsvaardigheid; den worden ontleend aan de jding. heer drs. F.G.M. Meijers, alge" rschijning van deze advertentie ireniging Eindhoven, postbus het bestuur, het management' osychologisch onderzoek kan ysn onze verslaggever HULST - Burgemeester en wet houders van Hulst vinden dat het [jassaubolwerk in de Hulster bin nenstad toch beschikbaar moet blijven voor vrij parkeren. Het =ge van B en W heeft zijn eer standpunt herzien naar aan leiding van de kritiek die werd uitgesproken in de commissies voor openbare werken en mid den- en kleinbedrijf. In de commissie midden en kleinbe drijf werd de vrees uitgesproken dat een te grote uitbreiding van het be taald parkeren zal leiden tot een nog grotere druk in de woonstraten in de binnenstad. Immers, langparkeerders gaan dan in alle mogelijke richtingen zoeken naar vrije plaatsen. In de commissie openbare werken werd de constatering gedaan dat het betaald parkeren in de bolwerken aan zijn doel voorbij schiet. De bol werken, zo werd gesteld, zijn aange wezen plaatsen voor vrij parkeren en een manier om Hulst aantrekkelijk te houden. B en W van Hulst willen overigens een geleidelijke uitbreiding van het betaald parkeren, afgestemd op de behoefte. In verband met de bereik baarheid van de bedrijven in de bin nenstad willen B en W wel zo snel mogelijk betaald parkeren invoeren op het 's Gravenhofplein. Het invoe ren van vrij parkeren op de Paarden markt, waarvoor ook stemmen opgin gen, ziet het college niet zitten. Dat zou in de ogen van B en W leiden tot het uitwijken van langparkeerders van de Grote Markt en omgeving naar de Paardenmarkt. In een aantal gevallen willen B en W invoering van betaald parkeren la ten samenvallen met reconstructie van gedeelten van de binnenstad, zo als op het 's Gravenhofplein en de Overdamstraat. In de Steenstraat wil het college nog voor de reconstructie parkeermeters neerzetten. Kermiskoers Hulst onzeker HULST - Het is nog onzeker of de traditionele kermiskoers op de laatste dag van de oktoberker- mis dit jaar door kan gaan. Het organiserende wielercomité heeft problemen met het parkoers. De daarin opgenomen vertrouwde route door je Gentsestraat is niet mogelijk door de wegwerkzaam heden die momenteel in de straat plaatsvinden. ,We zullen moeten uitwijken", iei secretaris F. Vlassenrood van het wielercomité gister- echtend. „Volgens de gemeente krijgen ze de Gentsestraat nooit op tijd klaar." Als alternatief wordt nu overwogen de wielrenners via de Overdamstraat en de Steen straat te laten rijden. De route rouer dan als volgt uit zien. Het vertrek vindt zoals altijd aan het Cornelis de Vosplein plaats. Dan gaan de coureurs via de Kleine Bagij nestraat, Schuttershof en Nieuweweg richting Molenberg. Bij de Dubbele Poort draaien de ren ners linksaf richting Minder broederstraat en van daaruit het door de Overdam straat en de Steenstraat weer terug naar het De Vosplein. „De gemeente gaat proberen dat parkoers vrij te houden", aldus Vlassenrood. „Hopelijk lukt dat allemaal. Als het niet lukten we moeten dan nog uit wijken dan zou ik het ook niet meer weten. Het zou zonde zijn als we geen koers konden hou den." In uiterste nood heeft het wielercomité nog wel een mo gelijkheid achter de hand. Maar ook die optie is niet een voudig. „Een alternatief zou zijn om buiten Hulst om te gaan", zegt Vlassenrood voor zichtig. „Maar dat is niet zo eenvoudig. Dan heb je te ma ken met allerlei verkeerstech nische problemen zoals bij voorbeeld de Belgische lijn diensten." Hoe de toekomst van het parkoers van de kermiskoers in Hulst eruit gaat zien is overi gens volgens Vlassenrood ook nog allerminst duidelijk. „Dat is nog een beetj e koffie dik kijken. Het is afwachten hoe de Gentsestraat er uit komt te zien. Als ze die flink gaan versmallen, komen we moeilijk te zitten." AXEL - De bewoners van Axel-Oost, die tegen de verdwij ning van een supermarkt in hun wijk zijn, doen een drin gend beroep op Gedeputeerde Staten (GS) van Zeeland deze plannen tegen te houden. fe bewoners verzoeken GS de Tekeningen Van verklaring van geen bezwaar voor de overeenkomst van de gemeente Axel met de project ontwikkelaar van het Szyd- lowskiplein niet te verlenen. De argumenten van de be woners van Axel-Oost zijn in middels al verschillende keren naar voren gebracht. Zij wijzen GS erop dat het moeilijk was bezwaar aan te tekenen tegen de voorgenomen overeenkomst van de gemeente met de pro jectontwikkelaar, omdat een en ander midden in de schoolva kantie gebeurde. Het zwaarst weegt voor de bewoners van Axel-Oost de verdwijning van de super markt uit hun buurt. „In Axel- Gost staat nu al ruim 25 jaar jaar ieders tevredenheid een buurtsupermarkt. De wijk is in al die jaren alleen maar ge groeid. De bewoners zijn van mening dat gezien de landelijk gehanteerde richtlijnen deze wijk over een volwaardige «uitwinkel dient te beschik- Voor redactionele aange legenheden, niet voor ad vertenties of bezorgklach ten, kunt u dit weekeinde contact opnemen met Rein van der Helm 01170-3370. «ndagmiddag 01150- 18924. B.g.g. 01153-1534. S®VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND 'antoren jetneuzen, Hulst en Goes, fessen en telefoon nummers op pagina 2. boenlngstijden: "30-12.30/13 30-17.00 uur. "edactle ^neuzen: Rein van der ^(editie-chef), Romain n Damme, Frank van "0°ten, Lianne Sleutjes, onald Verstraten, Cor de 'oto), Ton Koomen dan Jansen (provincie «acteur). s' Eugène Verstraeten (plv. Pull editiechef), Harold de ^vertentie-exploltatle «becteur Zeeland: Menu, privé tel. 09- i40. Van onze correspondente HULST - In het kader van de vredesactie hebben de afgelopen weken tientallen kindren een tekening ge maakt of een verhaal ge schreven over dit onder werp. In de basiliek van Hulst worden deze produc ten zondag 23 september tentoongesteld. Die dag is er om 11.30 een ere dienst met als thema Vrede. Elk jaren werden honderden ballons voor de vrede opgela ten. Dit jaar gaat deze actie niet door. Het bedrag van 450 gulden dat besteed zou worden aan de helium om de ballons te vullen wordt nu anders be steed. In de verhalen of tekeningen mochten de kinderen hun ideeën spuien. Een jury beoor deelt de inzendingen en er zijn prijsjes voor de winnaars van de categorieën van 4 tot en met 6,7 tot en met 9 en 10 tot en met 12 jaar. Zondag worden in de 'Dienst van Woord en Gebed' de prijs winnaars bekend gemaakt. Na de dienst krijgt elk kind nog een kleine attentie. (ADVERTENTIE) NODIG OM FOTO'S VAN TE LEVEREN Vraag naar onze spaarkaart voor GRATIS ontwikkelen en afdrukken. FOTO-STUDIO BIERKAAISTRAAT 10 HULST 01140-13084 VOOR DE Zeeuwsch- Vlamingen die de Tweede Wereldoorlog hebben meegemaakt roept deze week bijzondere herinne ringen op. Het is namelijk precies 46 jaar geleden dat de bevrijding van Zeeuwsch-Vlaanderen werd ingezet. Hulstenaar Piet Weemaes (75) is één van de mensen die de oor log zeer intens heeft mee gemaakt. „Zo in de eerste weken van september denk je er weer bij na", zegt Weemaes. „Dan kijk je weer terug op die tijd." Weemaes was in de laat ste jaren van de oorlog een jongeman van hal verwege de twintig jaar en erg actief in het verzet. Door Harold de Puysseleijr „IK WAS heel sterk betrok ken bij allerlei activiteiten in het verzet. Onderduikers wegbrengen en al die dingen meer." Zo herinnert hij zich een zondag in mei 1943 nog als de dag van gisteren. „Om een uur of zes die be wuste ochtend werden mijn broer en ik wakker door vliegtuiggeronk. We ver moedden dat het Engelse vliegtuigen waren, want daar werd driftig op geschoten. Vanuit ons slaapkamerraam op de Zandberg zagen we een vliegtuig neerstorten. Twee parachtutisten kwamen naar beneden. Vermoedelijk zou den ze neerkomen in De Schelde, zo dachten we." Toen Weemaes enkele uren later in de kerk zat, bekroop hem een onrustig gevoel. De gebeurtenis van zoëven liet hem niet los en hij dacht er over, na de mis eens een kijkje te gaan nemen op de Paai. „Niet zozeer om in contact te komen met die piloten. Maar die parachutes waren een welkom geschenk. Daar kon je in die tijd heel wat mee doen." Bij het verlaten van de kerk voegde Weemaes de daad bij de gedachte en reed zo snel mogelijk op zijn fiets met schaarse luchtbanden rich ting Paal. „Ik bleef op de dijk bij de boerderij van Jan Stallaert staan en zag tot mijn schrik op het bouwland, waar nu on geveer de Meloweg ligt, een parachute liggen. Een groot wit-grijs doek. Ik liep bij baas Stallaert binnen om te vragen of hij wist wat er ge beurd was. Samen liepen we achter de schuur, waar we de parachute duidelijk zagen liggen. Na wat heen en weer gepraat kon ik hem overtui gen de parachute te verber gen in zijn schuur. We spra ken af hem een paar dagen later te verdelen." De door Weemaes zo ge vreesde confrontatie met een Engelse piloot werd niet lang daarna werkelijkheid. Toen Piet Weemaes: 'Ik wil toch erg graag nog iets van die piloot aan de weet komen'. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER hij op de fiets stapte om huis waarts te keren, zag hij tegen de Oude Graauwsedijk aan een man lopen. „Mijn hart bonsde. Dit moest de piloot zijn van die parachute. Even later stonden we oog in oog. Hij schudde mijn hand en vroeg of ik een Nederlander was. Maar ik verstond geen of weinig Engels en daardoor duurde het even voordat ik doorhad wat hij precies be doelde." De piloot vroeg Weemaes hem naar de Belgische grens te brengen. Hij diepte uit een tasje twee zijden doekjes op. Daarop stond een vluchtroute aangegeven via België naar Frankrijk. De Engelsman maakte hem duidelijk dat hij veilig was als hij maar een maal in België kon geraken. Op zijn beurt vertelde Wee maes hem dat het toch nog wel een flink eindje was naar de Belgische grens. En dat die tocht nu niet zonder gevaar te ondernemen was omdat de Duitsers rondreden. „Ik moest dat alles even verwerken. We gingen in het midden van de droge sloot in de Melopolder zitten zodat niemand ons kon zien. Het was voor mij ongelooflijk moelij k om met die Engelse piloot te communiceren. Ik overdacht de situatie en be sloot te proberen hem bij de familie Boënne onder te bren gen." Na wat gepraat bij de Boënne's mocht Weemaes de piloot verstoppen in het wa genhuis van de familie. Maar hij moest wel de verzekering geven dat de piloot nog de zelfde avond weg zou zijn. „We zochten in het wagen huis een goed plekje voor de piloot en daarna reed ik met een kloppend hart terug naar huis. We hadden afgesproken dat ik 's avonds terug zou ko men. Het was dik in de mid dag en ik had nog geen idee wat ik met de man aan moest vangen en hoe ik hem in Kiel- drecht of de Belgische Klinge moest krijgen." Eenmaal thuisgekomen legde Weemaes zijn probleem dan ook voor aan zijn vader. Die adviseerde hem onder de avond met twee fietsen terug naar de boerderij van Boënne te gaan. Om daar te wachten tot het donker was en dan naar de Belgische grens te rijden. „Om ongeveer negen uur zijn we bij de familie Boënne weggereden richting Kiel- drecht. Ik reed een meter of tien voorop. We hadden afge sproken dat de piloot naar mijn acherlicht moest kijken. Zo gauw dat niet meer brandde moest hij zich van de fiets laten vallen of in de sloot duiken. Gelukkig was dat al lemaal niet nodig." Weemaes leverde de piloot veilig en wel af bij een Kiel- drechtse familie van wie hij wist dat ze wel vaker vluch tende piloten en onderduikers hielpen. „Bij ons afscheid gaf de piloot me een briefje met daarop zijn legernummer en het adres van zijn ouders. Ik stak het in mijn jaszak maar wel zodanig dat ik het bij een eventuele aanhouding door de Duitsers weg kon foefelen. Anders was ik er bij een fouillering wel aan geweest." Een week later was Wee maes weer een beetje beko men van alle angsten die hij had doorstaan. Toen hij op een dag weer in zijn jaszak voelde naar het briefje met de gegevens, ontdekte hij dat het daaruit verdwenen was. Inmiddels is Weemaes al een jaar of vijf bezig met het verzamelen van informatie over de piloot die hij in mei '43 hielp vluchten. „Ik ben al die tijd aan de gang om er meer gegevens over te krij gen. Ik heb al van alles gepro beerd bij verschillende insti tuten, maar ik kom er niet veel verder mee. Nu heb ik het via het programma Op sporing Verzocht geprobeerd. Want ik wil toch erg graag nog iets van die piloot aan de weet komen. Ook al weet ik niet eens of die man nog wel leeft." Van onze verslaggever NIEUW-NAMEN - Na ja renlang wachten is het zover. De inwoners van Nieuw-Namen krijgen ka beltelevisie. De kern moet volgens het college van Hulst in ieder geval in de eerste helft van volgend jaar op de kabel zijn aange sloten. Een voorstel van burgemeester en wethou ders van Hulst in die rich ting ligt klaar voor de ge meenteraad. Via een handige juridische constructie is de Belgische ka belexploitant Tevelo erin ge slaagd de aanleg en exploitatie van het kabelnet in Nieuw-Na- men te realiseren. De Belgische overheid wees er namelijk eerder op dat het niet mogelijk was voor de ge meente Hulst en Tevelo om een rechtsgeldige overeenkomst aan te gaan. Tevelo kwam met een tus senoplossing. De aanleg van het kabelnet wordt nu, evenals de exploitatie ervan, in op dracht van Tevelo uitgevoerd door Electrabel. Deze maat schappij is bereid onder exact dezelfde voorwaarden als Te velo het kabelnet in Nieuw- Namen aan te leggen. Na het tekenen van de over eenkomst begint Electrabel on middellijk met de werkzaam heden. Een belangrijk punt is nog de levering van het com merciële televisiestation RTL-4 (Veronique). Die zender mag iri België nog niet via de kabelnetten gedis tribueerd worden. Momenteel KOERSBAL - De bejaarden van Stoppeldijk hebben tegen de bejaarden van Sluiskil een wedstrijd koersbal gespeeld in De Sterre in Sluiskil. De uitslag: Sluiskil 95 punten, Stoppeldijk 123 punten. DANSAVOND - De dansclub Flamingo houdt vandaag (za terdag 22 september) de maandelijkse oefenavond om 21.00 uur in gemeenschaps huis Malpertuus. De leiding is in handen van Rose de Leijn uit Brugge. TENTOONSTELLING - Ter gelegenheid van Kieldrecht kermis houdt de Kieldrechtse Foto- en Diaclub een fototen toonstelling. De expositie om vat eigen werk van de leden. De foto's zijn te zien in het lo kaal van de club, gemeente huis Kieldrecht, op zondag 23 september van 14.00 tot 17.00 uur en woensdag 26 septem ber, tijdens de jaarmarkt, van 10.00 tot 15.00 uur. TRIMCLUB - Het districts- bestuur van de Nederlandse Rijwiel Toer Unie houdt in samenwerking met de trim- club Axel op zondag 23 sep tember de jaarlijkse districts dag in Axel. Aan deze kam pioenschappen nemen een twintigtal ploegen deel. Die deelnemende ploegen moeten een parkoers afleggen waarop drie verschillende snelheden moeten worden ge reden. De eerste ploeg start om 10.00 uur. Het is voor de eerste maal dat er wordt ge streden om een wisselbokaal. De prijsuitreiking zal om streeks 13.30 uur in het cultu reel centrum De Halle gehou den worden. ANBO - De Algemene Bond voor Ouderen te Axel viert het 40-jarig bestaan op 29 september in het bejaarden centrum De Vurssche. Dan is er gelegenheid tot feliciteren •in de bovenzaal,van het be jaardencentrum tussen 16.00 en 17.30 uur. De avond waarop alle leden uitgeno digd zijn begint met een kof fietafel. Frans de Schepper zal met een vrolijke noot het geheel opluisteren. Daarnaast houdt men een loterij Zaterdag 22 september De Klinge De Grens - 15 u. schieting. Koewacht P. de Vliegher - 15 u. schie ting. Nieuw-Namen R. Thilleman - 20 u. kaarting. Zuiddorpe Café 't Gemeentehuis - 14 a schieting. Zondag 23 september Kieldrecht 't sleepbootje - 15 u. schieting. De Klinge De Herleving - 15 u schieting. Koewacht Oude Molen - 14.30 u. schie ting. Lamswaarde Café de Lamsoren - 14.30 u. schieting. Nieuw-Namen R. Thilleman - 20 u. kaarting. St. Jansteen Café den Ouden Arend - 14 u prijskaarting. Maandag 24 september Clinge Café de Landbouw - 20 u vleeskaarting. De Klinge De Statie - 15 u. schieting. Van onze sportmedewerker KLOOSTERZANDE - De schietvereniging De Reizende Kogel opent het winterseizoen met een zogenaamde open dag. Tijdens deze samenkomst op dinsdag 25 september wordt er ook een wedstrijd met luchtgeweren gehouden tussen de plaatselijke jagersclub en de leden van de gast- vereniging. zijn er in België onderhande lingen aan de gang over het al dan niet opnemen van RTL-4 in het programmapakket. Gelet daarop neemt Electrabel voor lopig nog een afwachtende houding aan. De gemeente Hulst heeft be dongen dat RTL-4 uiterlijk 1 december 1991 op het kabelnet van Nieuw-Namen moet zitten. Als er voor die tijd in België nog geen overeenstemming is, zal RTL-4 door middel van een schotelantenne alsnog op de kabel worden gebracht. V „Deze openingswedstrijd is te vens de start van ons derde sei zoen. Daarin zouden we graag het ledental wat zien groeien," stelt Sipke IJkeman, secretaris van deze in Kloosterzande resi derende schietvereniging. Deze vereniging werd in oktober 1988 opgericht en is inmiddels toegetreden tot de KNSA (Ko ninklijke Nederlandse Schut ters Associatie) in het district negen. Een gebied dat 21 clubs telt, maar waarvan De Rei zende Kogel een uitzondering maakt. IJkema: „Wij zijn in tegen stelling tot de andere clubs puur een luchtbuksenvereni ging. Bij de andere vereni gingen is dat wapen veelal een bij tak." Dat is tevens de reden dat de schietvereniging uit Klooster zande, die zijn schietbanen in De Reizende Man heeft, niet deelneemt aan de KNSA-com- petitie. Simpel en alleen omdat deze er in dit district niet is. „Wij houden daarom ons eigen clubkampioenschap. Een titel strijd met vier klassen," ver duidelijkt Sipke IJkeman. Die strijd om de clubtitel wordt meestal gehouden op twee banen. De grote zaal, waarin vier banen zijn gesi tueerd, wordt slechts gebruikt als er een grote wedstrijd wordt gehouden. IJkema: „Met onze veertien deelnemers kunnen we vol doende uit de voeten op twee banen. Toch willen we meer schutters. Om dat te bewerk stellingen en daardoor mede een heel jaar te kunnen schie ten, staan we tijdens de Bamis feesten in Kloosterzande met een stand in een tentoonstel lingstent". Waarom De Reizende Kogel voor het schieten met de lucht buks koos en niet, zoals de meeste omringende vereni gingen voor eem moderner wa pen, legt IJkema uit met: „Met een luchtbuks schieten is rela tief goedkoop. Evenals schieten met een ander wapen blijft het een indivuduele sport waarbij spierbeheersing, ademhaling en concentratie groot moeten zijn om te kunnen presteren." TERNEUZEN - In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in geparkeerde personenauto van Terneuze- naar C. F. bij de Jacob van Lennepstraat in Terneuzen. Uit het voertuig werd een ra- dio-casettedeck gestolen. De diefstal was mogelijk door het verbreken van een portierruitje. Van onze correspondent NIEUW-NAMEN - Het nieuwe pleintje aan de Hombachstraat/Reijnaert- straat krijgt de naam An thoniusplein. Deze naam is uit de bus geko men tijdens een enquête onder de bevolking van het dorp. De dorpsraad gaat er voorlo pig van uit dat het nieuwe pleintje op zaterdag 3 novem ber officieel wordt geopend. Bij deze opening zal een aantal verenigingen worden gevraagd medewerking te willen verle nen. Tegelijkertijd zal het nieuwe gedeelte van de de 'Kauter' in gebruik worden ge- nomea Nog steeds ervaart de dorps raad dat er in Nieuw-Namen door het doorgaand verkeer te hard wordt gereden. De dorps raad wil dan ook de mogelijk heid van een kleine rotonde aan de het begin van het dorp bekijken Wat de parkeerpro blemen voor 'Junora' betreft zal overleg worden gevoerd om te komen tot een goede oplos sing. Van onze verslaggever AXEL - De stichting Road Running Axel houdt zater dag 29 september de tweede trimloop in een serie van vier, de Erpelkapper-loop. De trimlopen van Road Run ning Axel trekken jaarlijks en kele honderden deelnemers. Ook op zaterdag 29 september verwacht de organisatie weer een gezellig en sportief evene ment te houden. De deelnemers aan de Erpel kapper-loop kunnen kiezen uit vier afstanden, te weten de 500 meter (voor de allerkleinsten), de drie-, zeven- of veertien ki lometer. Het startschot voor alle af standen wordt gegeven om 15.00 uur bij café de Pieper in de Weststraat. Iedere deelne mer aan de trimloop krijgt na afloop een herinnering. Deel nemers die na de serie van vier trimlopen aan tenminste drie daarvan hebben deelgenomen, ontvangen een trofee.

de Stem | 1990 | | pagina 21