It mee Sluis laat zijn historie herleven Statenstraat voelt zich achtergesteld luziekschool wil meer 'uren' van Hontenisse I felijk wordtbliek t°egan~ Veel deelnemers bij de Ronde van Vlaanderen Oktober-evenementen 'Zaken in Zeeland' in de Zeelandhallen Goes LEASING CENTRUM Landbouwschuur Vogelwaarde in de as Mevrouw L. Vercouteren viert 106e veijaardag MAANDAG 17 SEPTEMBER 1990 Nieuw baasje voor hond of kat 'Selbstmord' n Brussel GEMEENTE SAS VAN GENT BESPREEKT GRONDPROBLEMATIEK OPNIEUW RAMATISCH ïeid WACHTLIJST VOOR LEERLINGEN Natuurreservaat Het Zwin gaat tijdelijk dicht Brussel (anp) - Het natuurreservaat Het Zwin aan de grens tus sen België en Zeeuws- baanderen gaat per 1 oktober wegens werk zaamheden voor drie maanden dicht. I Si h0glng tot Delta" BRANDWEER SCHAT DE SCHADE OP ZO'N ACHT TON Cursusaanbod SKW Sas breed OUDSTE INWOONSTER REGIO JARIG EVENEMENT WIELERTOERIST GESLAAGD Geheugentraining voor ouderen Axel Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B V Mechelaarstraat 11 4903 RE Oosterhout Tel 01620-32953 letj es georganiseerd, tevens was er een informatiekraan! waar door deskundigen tekst en uitleg over het houden en verzorgen van dieren werd ge geven. Ook het Wereld Natuur Fonds was met een stand ver tegenwoordigd. Behalve het opvangen en verzorgen van zwerf- en afstandsdieren, regi- begin van de historie in 1290 naar het laatste historische feit Johan Hendrik van Dale. Niet alleen de spelers waren in prachtige kostuums ge kleed, ook veel inwoners van Sluis waren verkleed. Ze lie pen temidden van de bezoe- VAN ZEELAND :t. De grotere dingen die je zijn nog schokkender: de ulatie, de afbraak, de ont ering van complete woon- en, de aan stukken gereden en, het chagrijn, de formu- n, de stempels, de loketten, atale demotivering. Het is heeft Der Spiegel gelijk in- vorm van zelfvernietiging wat een van de mooiste en laarste steden van Europa kunnen zijn, van wat allure stijl zou kunnen hebben. ar Jo Wijnen ar ach, historische panden, tterende straten en wijken i mensen nog gelukkig zijn, den afgebroken om ruimte .even aan werkelijk spuugle- gebouwen, aan de patserige rities van een niets ontziend jtkapitaal. In Brussel wordt eite alles met een slopersha- opgelost. mensen die het betalen kun- vluchten naar buiten, ver spen de prachtige dorpen in wijde omgeving, laten zich r in de laatste stukken groen belasten vervolgens de ver- rswegen naar de stad, die de aisen op haar beurt weer ge leloos afstraft met eindeloze toppingen en files. In Brussel soft men nog echt in de auto dus omhelst men hier de os met de typische blijmoe- Jieid die altijd aan de laatste :m vooraf gaat. Of zoals Der egel constateerde: „Op de of andere manier en op het riaatste moment vindt men r altijd een noodoplossing ot compromis, hoe smerig dat vaak is". Dat is inderdaad i bijna perfecte omschrijving I s wat 'de Brusselse Geest' g worden genoemd. uit zijn Zuid-Europese embad verjaagde Brusselse ituurder schreeuwt nu door I telefoon. Maar als hij straks er bij vrouw en kinderen on- de parasol zit, heeft zijn hei- verontwaardiging plaatsge- takt voor het besef dat Der iegel-storm wel weer zal over- aien en hij en zijn handlan- •s gewoon - weer hun gang nnen gaan. Want zoveel is ze- J de ondergang van de stad is or een kleine groep ?russe- irs een zeer lucratieve aangfr ;enheid. Daarom mag en "niet worden gestopt. Van onze verslaggever [sAS VAN GENT - De be- j woners van de Statenstraat jen omgeving in Sas van gent voelen zich nog steeds achtergesteld door de ge meente. Zij proberen al ge ruime tijd een stukje grond langs de Vrijstraat, dat grenst aan hun tuin, erbij te kopen. De gemeente Sas van Gent toonde zich echter tot jop heden niet gevoelig voor het verzoek van de Staten- straat-bewoners. Al in maart van het afgelopen jaar klopten de bewoners van de Statenstraat en omliggende straten aan bij de gemeente met het verzoek een deel van de groenstrook langs de Vrijstraat te kunnen kopen. Van de 26 woningen die in het geding zijn, ondertekende een overgrote meerderheid (22) een brief die C. Bracke schreef aan het college van burgemees ter en wethouders en de leden van de gemeenteraad. De bewoners voelen zich achtergesteld, omdat de ge meente eerder wel een soortge lijk lapje grond verkocht aan de bewoners van de Boudeloo- straat en de St. Pieterstraat. „We voelen ons achtergesteld omdat we op een eerder ver zoek een absoluut negatief ant woord van u ontvingen. Daar door stelt de gemeente ons ach ter ten opzichte van eerderge- noemden en voelen wij ons ge dupeerd." De bewoners van de Staten straat en enkele omliggende straten hoopten dat de brief, vergezeld van de handtekenin gen, voldoende zou zijn om de gemeente Sas van Gent alsnog te bewegen de grond van de hand te doen. De verkoop van de grond bleef echter uit. Reden voor Bracke om de gemeente in augustus opnieuw met een brief te bestoken. Het laatste schrijven diende Bracke in, om het vorige verzoek 'extra kracht bij te zetten'. Nu lijkt de gemeente Sas van Gent dan toch bereid de kwes tie van de grondverkoop nader te bekijken. De problemen rond de verkoop van een deel van de groenstrook aan de Vrijstraat staan op de agenda van de eerstkomende vergadering van de commissie Ruimtelijk Be leid. De leden bespreken het verzoek van de bewoners op dinsdag 18 september om 19.30 uur. Van onze correspondent SLUIS - Op grootse wijze liet Sluis zaterdag in het kader van zijn 700-jarig bestaan de historie herle ven. De maanden van in tensieve voorbereiding waren zeer zeker niet voor niets geweest. De vele dui zenden toegestroomde be zoekers genoten van de rijke geschiedenis van Sluis, die door middel van taferelen en wagenspelen en prachtige kostuums voorgeschoteld werd. Eveneens zichtbaar genieten' van hetgeen allemaal opge voerd werd deden de com missaris van de koningin in Zeeland, C. Boertien, en zijn vrouw. Zij waren die dag de. eregasten. Vergezeld door burgemeester M. Everaers en echtgenote en de voorzitter van de organiserende Sluise WV, Guido van Daele, liep het gezelschap alle taferelen af.- Boertien was onder de in druk. „Je hoort van niemand een wanklank. Het is alle maal erg gezellig". Erg leuk vond hij het stuk dat de Sluisse Rakkers opvoerden over hun prominente inwo ner Johan Hendrik van Dale. Burgemeester Everaers prees vooral de inzet van de vele mensen. „Je ziet een on gelooflijk grote gemotiveerd heid en enthousiasme. De op- i drachten worden met veel plezier uitgevoerd door de in woners en de vele amateur gezelschappen. Er is veel be langstelling en het publiek geniet". Nadat het gezelschap de i de tijd slaagt voor de en tijd, waarin er bij stu- :ekerheid bestaat over het ie goede keuze hebben ge- ls Dings zitten jongeren oare school) jarenlang te eigenlijk willen studeren, ng niet zo gemakkelijk als hij. „Dat heeft te maken zekerheden op de arbeids- ben veel minder garantie i keuze hebben gemaakt larvan is dat een aantal vragen gaat stellen als:1^ ede studierichting die ik zit ik wel op het goede illen ze er thuis van den- 5 mensen is dat", aldus de en heel indringend proces, ze daarmee een jaar van it te ruime studietijd kW inen het zich in deze tijd g permitteren om de teu- ïgin van hun studie enigs* Doen ze dat, dan '°Penz en achterstand op. Het stejaars na de introduce®* an de slag moeten. r, zoals dat jaren gelede ïval was, om rustig in e3 en ver van huis te acci - lor een aantal mensen leem, maar anderen neo- j moeilijk mee. Heel vaa ilgen voor het studieresui- eit, waar de sociale eon ;root is, is die van ™33 de studie zo opgezet Q af de eerste dag ingedee ;n groep. Op die mani ze studenten moeilijk 8 egtijdig met de studie op ibben' daar immers de 3 in deze rijksuniversitei Jelde studieduur laag. 8 lar tegen 5,4 jaar aan a siteiten. Met belangstelling wordt het Breugheliaanse eten bekeken. geschiedenis aan zich voorbij had laten trekken, was com missaris Boertien in zijn eindoordeel heel duidelijk: „Het 700-jarig jubileum is Sluis waard. Ik moet de orga nisatie feliciteren met een vlekkeloos verlopen dag. De kwaliteit van hetgeen men bood was erg goed". 's Avonds namen zij nog deel aan de Breugheliaanse maaltijd. In de afgesloten winkelstraten liep het dui zendkoppig publiek van het FOTO WIM KOOYMAN kers en gaven op die manier een extra tintje aan het ge heel. Alle taferelen en wa genspelen werden meerdere malen opgevoerd. De burgers uit de kern Sluis voerden aan het Molen einde de verlening van de stadsrechten in 1290 op. Sluis (toen nog Lammingsvliet) kreeg die van de graaf van Vlaanderen, de Ghewijde van Dampierre. Sluis kwam daarna weer duidelijk in beeld door het huwelijk tus sen Philips de Goede en Isa bella van Portugal in 1430. De spelersgroep van de Rabo bank in Sluis bracht dit in beeld op de Groote Markt. De vijftiende eeuw was belang rijk voor Sluis, want in 1492 gaf Philips van Kleef zich over aan Albracht van Sak sen. De overgave met knieval werd op in beeld gebracht bij de Kaai door de spelersgroep van Retranchement. De ge schiedenis leefde voort en en kele eeuwen later belanden we in de roerige tijden van de Franse Revolutie, het tijd perk van Napoleon. Hij be zocht Sluis in 1811 omdat er een kanaal aangelegd werd van Sluis naar Brugge. Een spelersgroep van Franse oud leerlingen van het pensionaat te Sluis voerde dit tafereel op langs de Kaai. De Sluisse Rakkers waren verantwoor delijk voor hun beroemde in woner Van Dale en brachten hem tot leven door middel van sketches en liedjes op de Beestenmarkt. Amateurge zelschappen, onder andere uit België, Brabant en Terneu- zen, voerden verder nog vijf wagenspelen op in het cen trum van dit beroemde Zeeuws-Vlaamse stadje. Wie na een hele middag rondlopen hongerig was ge worden kon met 650 anderen aanschuiven 's avonds voor de Breugheliaanse maaltijd in de feesttent aan de St. An- nastraat. jvan onze verslaggever LOOSTERZANDE - De rcgio Zeeuwsch-Vlaande- van de Zeeuwse Mu- pekschool wil dat de ge- veente Hontenisse het aan- pl lesduureenheden met in- °P donderdag en zondagmorgen zullen on- 'irieii g van §ids pandelingen worden ge- Verwacht wordt Het Zwin vanaf half januari weer normaal De werkzaamheden be- I Lmt,het graven van I (jfl z?ndvang', waar het zans zee aangevoerde diikv<J!0rdt verzameld, ImS u-0p Nederlands Werlf ulêd en herstel- I 'com'n vogelpark dat L^Pagme du Zoute>> bijna nS V®v Het Zwin, I kost "adioen gulden I natkLdie z°geheten Inter- ?wt ?4ijk le verh0" durm weken gaat toeter'uit ri 00^ kubieke die a zandvang no- zal'de diivelgische zijde brteri u jk worden ver- I noiZÏ™66 wordt pas I omdat ril begonnen I Cnn Vereiste Proce- I n°g met is afgerond. gang van volgend jaar ver hoogt. De verhoging moet zodanig zijn, dat het aantal eenheden is aangepast aan de feitelijke situatie. Er is namelijk opnieuw een wachtlijst ontstaan voor leer lingen uit de gemeente Honte nisse. Volgens regio-directeur A. de Kort van de Zeeuwse Mu ziekschool zijn de problemen rond de wachtlijst in Honte nisse van blijvende aard. Hij baseert zich daarbij op het feit dat het de afgelopen jaar steeds zo was dat het aan tal beschikbare lesduur-eenhe- den binnen de gemeente Hon tenisse niet toereikend was. Op dit moment is het zo dat negen tien inwoners van Hontenisse niet deel kunnen nemen aan de opleidingen van de Zeeuwse Muziekschool. De Kort reageert hiermee op het voorontwerp Welzijnspro- gramma voor 1991 van de ge meente Hontenisse. In dat pro gramma bedraagt de raming 1990 voor de muziekschool iets meer dan 55.000 gulden. Over het voorontwerp Wel zij nsprogramma wordt don derdag 20 september een hoor zitting gehouden in de raadzaal van het gemeentehuis van Hontenisse. Daarin peilt de ge meente de mening van de be volking en organisaties over het programma. Het voorontwerp bevat te vens nog geen definitieve op gaaf van het subsidiebedrag dat Hontenisse beschikbaar stelt voor de activiteiten van de Stichting Kreatieve Vorming Hulst. Voorlopig gaat de ge meente nog uit van een bij drage van 150 gulden per cur sist uit Hontenisse. In totaal komt dat neer op zo'n achtdui- zend gulden. „Maar dit is nog een voorlo pige raming. Er zijn nog onder handelingen gaande over het verhogen van de bijdrage per cursist uit Hontenisse", zo staat vermeld in een toelichting. TERNEUZEN - Het diere nasiel Zeeuwsch-Vlaande ren hield het afgelopen weekend in het kader van de eerste landelijke open dag voor dierenasiels open huis. Enkele honderden mensen kwamen een kijkje nemen. Voor een paar hon den en katten werd op deze manier een nieuw baasje gevonden. In het dierenasiel verblijven momenteel 26 honden en 36 katten. Er werden diverse spel- streert het asiel ook vermiste dieren. De bezoekers konden deelne men aan een landelijke prijs vraag. Er werd ondermeer ge vraagd hoeveel honden en kat ten er in totaal in Nederlandse asielen verblijven. Overigens wordt 90 procent van de hon den weer herplaatst, weet be heerster Coby van de Bout: „het waren geslaagde open da gen, jammer dat er geen aan meldingen waren van mensen boven de 18 jaar om vrijwilli gerswerk te doen voor ons asiel. Hier zitten we werkelijk om te springen". De schuur was niet meer te redden. Van onze verslaggever VOGELWAARDE - In de nacht van zater dag op zondag is een grote landbouwschuur van A. Mangnus aan de Middelweg van de Cambron bij Vogelwaarde volledig in vlammen opgegaan. De brandweer van Vo gelwaarde rukte rond half drie zaterdag nacht uit met drie voertuigen, maar kon niet veel meer doen dan ervoor zorgen dat de brand zich niet uitbreidde naar een naastgelegen kleinere schuur en het woon huis van de familie Mangnus. „Toen we ter plekke aankwamen stond de schuur al volledig in lichterlaaie", aldus com mandant P. Jonkheijm van de vrijwillige brandweer van Vogelwaarde. De landbouwschuur was gedeeltelijk gevuld met stro. Daarnaast stonden er ook heel wat landbouwwerktuigen in, waaronder drie tot vier tractoren. Verder ging een lading van 25 ton pas geoogste bonen volledig in rook op. De bonen waren pas zaterdagavond in de schuur gebracht. Commandant Jonkheijm van het korps Vo gelwaarde is voorzichtig in zijn raming van de totale schade tengevolge van de brand, maar denkt dat die gauw zo rond de achthonderddui zend gulden ligt. Over de oorzaak van de brand tast de brand weer nog in het duister. „Dat is moeilijk te zeg gen. Toen we aankwamen was de kap van de schuur al helemaal ingestort. Het is mogelijk dat de brand is ontstaan door vonken van een trac tor, omdat het materieel vrij laat in de schuur is gezet. Maar precies hebben we dat niet kunnen constateren." Omstreeks half vijf zondagochtend konden de brandweerlieden beginnen met het nablussen. De resten van de schuur smeulden zondag nog een groot deel van de dag na. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De stichting Sociaal Kultureel Werk (SKW) in Sas van Gent start dit najaar weer een groot' aantal cursus sen. Het cursusaanbod richt zich weer op jeugdigen, vol wassenen en ouderen. Voor volwassenen biedt het SKW de cursussen: zelf kleding maken, yoga, calligrafie, Japans/Chi nese schilderkunst, Engels, kralenboompjes maken, bloemschikken/bloemdecora- ties en typen. In samenwerking met het Ge coördineerd Ouderen Werk (GOW) staat een serie van ze ven introductiemiddagen op het programmam onder de titel Kreatief 50-plus. De middagen zijn bedoeld om kennis te ne men van de verschillende mo gelijkheden, materialen en technieken op het gebied van handvaardigheid en creativie- tit. Aan bod komen onder meer textiel bewerken, sieraden ma ken, papier bewerken (perga- mo, filligrain, origami, papier- borduren), glas bewerken, beeldhouwen, brooddeeg, krimpie-wit, werken met hout en karakterpoppen. De bijeen komsten zijn zowel voor man nen als vrouwen bedoeld. In oktober starten activitei ten voor de jeugd, waaronder de timmer- en handwerkclub, cursus zijde schilderen, schminken, wenskaarten ma ken, Technika 10, typen en een computerclub. De woensdag middagclub komt voorlopig vanwege gebrek aan leiding te vervallen. Wel zijn er op woensdagmiddag een aantal korte cursussen, alsmede be zoeken aan het Zuidlandthea- ter in Terneuzen. In Concordia in Westdorpe is er binnenkort weer disco op za- terdagaond. Voor de ouderen is er in Westdorpe eens per week volksdansen en de jeugd kan terecht op woensdagmiddag voor de timmerclub, handwer ken, knutselen en spelletjes. Het SKW zoekt momenteel vrijwilligers die een uurtje over hebben om de timmerclub, Technika 10 en het kinderate lier te leiden. Voor meer infor matie over de cursussen kan men terecht bij De Roselaer in Sas van Gent. De 106-jarige mevrouw L. Vercouteren (r) luistert naar de gelukwensen van wethouder A. de Feijter. - FOTO WIM KOOYMAN SCHOONDIJKE - Mevrouw L. Vercouteren-Ver- planke vierde zaterdag in bejaardentehuis 'Rusche- vliet' in Schoondijke haar 106e verjaardag. Hierme is ze de oudste inwoonster van Zeeuwsch-Vlaanderen. De 106-jarige bracht in aan wezigheid van kinderen, achterkleinkinderen en be woners de feestelijke dag door. Vorig jaar werd Vercou teren verrast door de presi dent van de Verenigde Sta ten, George Bush. Ze kreeg toen van hem een felicita- tiekaart. Een nichtje uit de VS was daarvoor verant woordelijk. Zij schreef een brief naar de president met het verzoek een kaart naar de jarige in Schoondijke te sturen. Aldus geschiedde. Een heuse stempel en de handtekening van Bush en zijn vrouw waren het be wijs. Dit jaar had Bush het blijkbaar te druk met de crisis in het Midden Oosten om naar Schoondijke te schrijven. Daar werd echter niet om getreurd. Er was voldoende post voor de ja rige en ook was er veel be zoek. Onder andere de Oost- burgse wethouder A. de Feijter. Mevrouw Vercouteren is geboren in Zaamslag. Een groot deel van haar leven bracht ze in Voorburg door maar in september 1971 kwam ze terug naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Be jaardentehuis 'Ruschevliet' was vanaf die datum haar nieuwe woning. Van onze correspondent EEDE - De Ronde van Vlaanderen en de Grenstocht, twee vrije toertochten van de trimformatie De Wielertoerist uit Eede, mochten zich in een ruime belangstelling verheugen. Voor de Ronde van Vlaanderen - 220 kilometer lang - kwamen 187 deelnemers naar het clublo kaal van de Wielertoerist, café De Tol op de grens tussen Eede en Belgisch Middelburg. De eerste coureurs vertrok ken om 7.00 uur en waren om 15.45 uur weer terug in de thuishaven. De laatste meldde zich om 21.30 uur. Ook wethou der W. van Helden van de ge meente Aardenburg kwam naar het clublokaal van de Wielertoerist met in zijn bin nenzak drie medailles, door de gemeente beschikbaar gesteld. De wisseltrofee van de Ra bobank ging naar Toerclub EPZ Zeeland uit Borssele die met de grootste afvaardiging (15 man) aan de start kwam. In het parkoers zaten alle Vlaamse hellingen met de Kwaremont als beginpunt en vervolgens nog een tiental van die pukkels. Slechts vijf man konden de tocht niet volbren gen. Voor de zevende Grenstocht - over 40, 60 of 100 kilometer - kwamen 117 deelnemers aan de start. WTC Centrum Sportief uit Eeklo (B) was met twaalf deelnemers het best vertegen woordigd. Resultaten Ronde van Vlaanderen. Clubs: 1. Toerclub EPZ Borssele; 2. WC Dirk Meerschaut Moerkerke; 3. TC Philipis Alkmaar. Oudste mannelijke deelnemer, Kees van Boxtel (67) uit Waalwijk; jongste mannelijke deelnemer, Jan Deb- baut (17) uit Darome; oudste vrou welijke deelnemer, Rudy Petten (39) uit Houten. Grenstocht. Clubs: 1. WTC Cen trum Sportief Eeklo; 2. WTC Won- delgem en WTC Wolfkens Roos- daal. Oudste mannelijke deelne mer, René Paridaen (74) uit Sint Kruis; jongste mannelijke deelne mer, Wesley de Decker (13) uit Wondelgem; oudste vrouwelijke deelnemer, Clarisse van Hij fte (62) uit Lochristie; jongste vrouwelijke deelnemer, Karin Carijn (27) uit Adegem. Van onze verslaggever GOES - Onder de noemer Zaken in Zeeland staan in oktober drie evenementen op het programma in de Zeelandhallen in Goes. Ge dragen door zo'n driehon derd bedrijven uit Zuid west-Nederland vinden daar twee beurzen en een seminar plaats. Een primeur voor Zeeland is de gezinsbeurs 'wonen en wensen' van 12 tot en met 17 oktober, grotendeels samenvallend met de herfstvakantie. Er zullen een kleine 120 bedrijven, clubs en instellingen meedoen aan deze 'consumentenbeurs'. De organisatoren rekenen op maar liefst 30.000 bezoekers. Daar voor wordt extra parkeer ruimte geschapen en een bus pendeldienst ingezet tussen station, parkeerterreinen en Zeelandhallen. Op 22, 23 en 24 oktober staan alweer voor het zesde achter eenvolgende jaar de contactda gen voor het bedrijfsleven op de agenda onder het motto Contacta 90. Daar geven 150 be drijven acte de presence. Vorig jaar trok de beurs 3600 bezoe kers, nu verwacht men er 4.000, voornamelijk ondernemers, in kopers en managers, ook na mens overheden en instellin gen. Ter gelegenheid van Con tacta 90, zetten de organisato ren ook een seminar op touw: De Winkelier in 2004. Vijf spre kers uit heel Nederland wagen zich aan een kijkje in de toe komst, onder wie Chriet Titu- laer, een bevlogen spreker over moderne, zelfs nog uit te vin den technologie. Maximaal tweehonderd winkeliers en an dere belangstellenden zijn er welkom. Van onze verslaggever AXEL - De stichting Ge coördineerd Ouderen Werk (GOW) in Axel houdt op tien maandagmiddagen een cursus geheugentraining voor ouderen. 'Beter om gaan met uw geheugen'- geeft informatie over het geheugen en vergeetachtig heid en bevat oefeningen om het geheugen beter te le ren gebruiken. De cursus bestaat uit tien bij eenkomsten van twee uur. De bijeenkomsten vinden plaats vanaf maandag 24 september van 13.30 uur tot 15.30 uur in De Halle in Axel. Het maximum aantal deel nemers aan de cursus is veer tien. Acceptatie van de in schrijvingen gebeurt op volg orde van aanmelding. Inlich tingen en opgave voor de cur sus 'Beter omgaan met uw ge heugen' zijn mogelijk bij het GOW Axel, Rooseveltlaan lb, dagelijks tussen 9.00 uur en 10.00 uur. DE STEM

de Stem | 1990 | | pagina 5