Sluis geleidelijk omgetoverd tot theater Zeeland gastheer 4000 ambtenaren Geen verklaring hoge aantal stemmen bij volmacht in Koewacht Goederenoverslag in havens Terneuzen neemt nog steeds af Verdachte drugsverkoop uit Terneuzen vrij SAMENGAAN LEVERT ONDER MEER BETERE KWALITEIT EN MINDER KOSTEN OP Nieuwe bedbodem? DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1990 INTERPROVINCIALE CONTACTDAG BURGEMEESTER ANTWOORDT PVDA: Oproepkaarten Veerboot alleen voor voetgangers OptisiceP ietalen usie larmcentrale horgedragen en de mooiste [bruidsjurken Terneuzen wordt 'telebankier* eede blieft prijs- daar Sport TERNEUZEN - In Zee land moet per 1 januari 1991 éen provinciale brandweerkring zijn. VOORBEREIDINGEN HISTORISCH WEEKEND IN VOLLE GANG OFFICIER HAD UNDER COVER AGENT TOCH MOETEN LATEN GETUIGEN Van onze verslaggever AXEL - Het hoofdstembureau in de gemeente Axel is met de PvdA van mening dat het aantal volmachtstemmen in de kern Koewacht tijdens de laatstgehouden gemeente raadsverkiezingen uitzonderlijk hoog lag. Maar, zo laat burgemeester W. de Graaf, voorzitter van dat stembureau weten, „er is geen formele verklaring voor te geven". De burgemeester antwoordt hiermee op vragen van van het bestuur van de afdeling Axel van de PvdA. Het stemmen bij volmacht staat momenteel volop in de belangstelling, ook bij de natio nale politiek. In twee Bra bantse gemeenten is namelijk strafvervolging ingesteld na dat aangifte is gedaan van het ronselen van stemmen. Het Axelse PvdA-bestuur richtte zich na de gemeente raadsverkiezingen tot het hoofdstembureau met het ver zoek een onderzoek te doen naar mogelijk ronselen van stemmen in de kernen Koe-, wacht en Zuiddorpe. Burgemeester De Graaf laat het PvdA-bestuur op de eerste plaats weten dat het doen van onderzoek naar wellicht ge pleegde strafbare feiten (het ronselen van stemmen, red.) een taak is van het openbaar ministerie. Overigens heeft de PvdA geen verdere aangifte gedaan bij de politie. Dat was ook niet de bedoeling van de partij. De PvdA maakte werk van de kwestie om dergelijke situaties in de toekomst te voorkomen. Verder heeft het hoofdstem bureau de Kiesraad op de hoogte gesteld van de constate ring dat het aantal volmacht- stemmen in de gemeente Axel erg hoog lag. Op verzoek van de PvdA Axel worden de oproepkaarten voor de gemeenteraadsverkiezingen voortaan later verzonden. Mo menteel vindt het versturen van de kaarten ongeveer vijf weken voor de verkiezingen plaats. Bij de eerstvolgende zal de gemeente de kaarten drie weken voor de dag van stem ming verzenden. Over de gevraagde uitbrei ding van het aantal stembu reaus zal het college van B en W nog nader onderzoek doen. Inmiddels is al wel besloten stembureaus te vestigen in be jaardencentrum De Vurssche in Axel en bejaardentehuis De Lange Akkers in Koewacht. De bureaus in De Halle (Axel) en De Eikelaar (Koewacht) komen daardoor te vervallen. Van onze verslaggever PERKPOLDER - Het veer Kruiningen-Perkpolder zet ko mend weekend alleen voetgan gers en (brom)fietsere over. De verbinding is gestremd voor auto's, motoren en scooters. Dat komt omdat zaterdag en zondag de laadbruggen in Kruiningen en Perkpolder worden gerepareerd. Voetgangers en fietsers kun nen beide dagen oversteken met het ms Stad Veere. Ze wor den ingescheept via de zij stei ger. Het schip vaart volgens de normale dienstregeling. Auto mobilisten en motorrijders krijgen het advies om te rijden via Vlissingen-Breskens of Antwerpen. Op de lijn Vlissingen-Bres kens vaart de bootdienst met twee ponten. Het karwei is vol gens de PSD in twee dagen te klaren, zodat maandag de nor male dienstregeling weer van kracht wordt. (ADVERTENTIE) Wacht tot Dan introduceren wij ons nieuwe- kwaliteitsmerk Optisleep. Een fantastische kollektie matrassen, bedbodems, dekbedden en kussens. Van 20 september t/m 6 oktober speciale introduktie festiviteiten. De komfortabele basis voor'n optimale konditie! ver Daar moest Barbé het Terneu- zense raadslid en bestuurslid ,K. Hamelink toch wel gelijk geven. Deze vond de notitie de fusie toegespitst op de lurlijke kanten van de „De organisatorische it van het verhaal komt reinig in beeld", aldus Hame- Volgens Barbé kon dat al- imaal nog niet worden uitge- irkt, voordat het groene licht zoor de fusie was gegeven. Pas als dat is gebeurd, kun je iet de mensen in de organisa- gaan praten", verklaarde rbé die lacune. iet samengaan scheelt volgens berekeningen een slok op de wel. Als de kring in luwsch-Vlaanderen in zijn intje blijft werken, kost dat m gemeente jaarlijks 7,81 ir inwoner. Komt er éen kring in is het te betalen bedrag geen vijf gulden per inwo ei aldus de huidige bereke- ingen. Met de Centrale Post Ambu- ïcevervoer in Zeeuwsch- landeren is intensief gespro- over de fusie, aldus Barbé. Principe is die positief. De A heeft gezegd dat zij de 'aliteit ook in het grotere be- ind gewaarborgd wil zien." de lokale brandweer zijn 'eneens gesprekken gevoerd. zien het ook positief. Maar willen waarborgen om be- ikken te blijven bij de uit werking." 6 ft®® van de brandweer reen betekent dat de alarm- •ntrale Zeeuwsch-Vlaanderen «r de overkant gaat. „Dat «n soms heel pijnlijk zijn, ,®sen moeten op een andere j~ perken. We hopen dat er veel mogelijk rekening mee houden." betreft de reactie- arté verandert er volgens 'i I Als commandant van de -42 79.""van 'n soepe' et kantkraag, polyeste euwe regionale club is Van r um voorgedragen. Die is L™n?andant van de brand- L m Gissingen en comman- L 7 aa de brandweer Mid- E^'and. Als zijn plaats- keiio iv 's voorgesteld C. 11: jIe zwaait nu de scep- liaan!) CPA in Zeeuwsch- L "^ren en is plaatsver- fcS na commandant van de nrkr?n e brand- BRUIDSMODE H00SEHM8 076-228173 MED* (Brabantpark) 17 september bruidsshow In t Turfschip Breda VAN ZEELAND Van,onze verslaggeefster TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen gaat als een van de tien eerste gemeenten in Nederland teleban kieren. Dat geschiedt per 1 oktober. Telebankieren houdt in dat de gemeente met een computer rechtstreeks met de bank is verbonden. Een betalingsopdracht geschiedt in een mum van tijd. „Een druk op de knop, een pasje in een gleuf en een elektro nische handtekening (pincode)", schetst wethouder P. Ha- melinck van f inanciën de werkzaamheden. „Als wij voor 11 uur geld over maken, is dat nog diezelfde dag bijgeschreven op de rekening van de begunstigde", al dus Hamelinck. Het geldt voor alle betalingen die de ge meente "verricht. „Maken we geld over na 11 uur dan wordt de opdracht 's nachts verwerkt Telebankieren scheelt de ge meente mooi aan rente. We kunnen nu immers een dag of twee later betalen." En het is minder werk, want het scheelt een heleboel papieren rompslomp. Ook aan de 'ontvangstkant' gaat het sneller. „Als iemand honderdduizend gulden naar de gemeente overmaakt, heb ben we dat dezelfde dag nog binnen." Het rentevoordeel kan op een jaar zo'n vijftigduizend gulden zija Het telebankieren is een service van de Bank van de Ne derlandse Gemeenten. In Zeeland slaat behalve behalve Terneuzen ook de gemeente Goes aan 'telebanking' zoals het bankj argon heet Van onze verslaggever SLUIS - Sluis staat al in het teken van het nade rende historisch weekend. Gisteren is begonnen met de opbouw van de podia en de grote tent. Komende zaterdag en zondag worden op die podia taferelen nagebootst die belangrijk waren in de zevenhonderd jarige geschiedenis van de stad Sluis. Dit historisch weekend moet het hoogte punt van de viering van ze venhonderd jaar Sluis wor den. Een speciale werkgroep is begin dit jaar aan de slag ge gaan. Van onder andere de provincie is vijfduizend gul den gekregen om het feest ge stalte te geven. De podia zijn gisteren op gebouwd. Ook werd de laat ste hand gelegd aan de im mense tent aan de Sint Anna- straat die dienst doet voor de Breugheliaanse maaltijd. De kaarten voor deze maaltijd zijn inmiddels uitverkocht. De gasten nuttigen 'histori sche' gerechten als paté's, lamsbout, speenvarken en Breugeliaanse paptaarten. Voor de opbouw van de tent was het wel nodig met een drilboor gaten voor de ten tharingen ip het asfalt te bo ren. Elke historisch tafereel neemt een half uur in beslag. Het programma is zo gepland dat de toeschouwer alle tafe relen kan bekijken, zodat hij of zij een aardig beeld krijgt van het roemruchte verleden van Sluis. Uiteraard begint de ge schiedenis met het verkrijgen van de stadsrechten in 1290. Het tafereel 'Stadsrechten' wordt gespeeld op het po dium bij de Plompe Toren. De tweede gebeurtenis is het hu welijk van Philips de Goede en Isabella van Portugal in 1430. Ze 'trouwen' op de Groote Markt. Het derde ta fereel beeldt de overgave van de stad Sluis door Philips van Kleef in 1492 uit en deze ge beurtenis wordt in de bocht van de Kaai nagebootst. Ver volgens het bezoek van Na poleon in 1811. Het podium voor dit bezoek staat aan de Kaai. Het laatste tafereel vertelt het verhaal van de be langrijke Sluisenaar Johan Hendrik van Dale. Dat ge beurt op de Beestenmarkt. Naast de historische tafe relen zijn ook vijf wagenspe len te zien. Op de Garen- markt, het Kerkplein, de Beestenmarkt, de Groote Markt en het Walplein. De gezelschappen die de wagen spelen verzorgen brengen voornamelijk de authentieke kluchten op de wagenplan ken. Ook het schuttersgilde Willem Teil laat het histo risch weekend niet onge merkt voorbijgaan. Het gilde brengt zondag een schutters- festijn en dat gebeurt in de zelfde tent als de Breughe liaanse maaltijd. Van onze verslaggever GOES - Morgen (vrijdag) is de provincie Zeeland gastheer van een gezelschap van vierduizend mensen. Het gaat om werknemers -en hun part ners- van de twaalf Nederlandse provincies, die naar Zeeland afreizen voor de laatste interpro vinciale contactdag. Tot nu toe organiseerden de provincies dat evenement bij toerbeurt. Het is morgen aan Zeeland om een dave rend sluitstuk te verzorgen nu de gezamenlijke pro vinciebesturen hebben besloten dat het de laatste con tactdag is. Het is te duur geworden. De laatste contactdag kost Zeeland 150.000 gulden en dan nog moeten de deelnemers zelf minstens vijftien gulden per persoon bijdragen. Het aantal van 4.000 deelnemers is overigens meteen een record in de ge schiedenis van de contactdagen. In Zeeland houdt men het er maar op dat dat niet alleen komt omdat het de laatste dag is, maar ook omdat Zeeland zo'n leuke trekpleister is. De organisatie is in handen van bijna tweehonderd vrijwilligers van de provincie Zeeland, onder leiding van een centrale commissie, die een jaar geleden met de voorbereidingen begon. Van de 4000 gasten gaan er bijna 2500 op excursie naar allerlei interessante plaatsen in Zeeland en Vlaanderen. Zo'n duizend ambtenaren meten eikaars krachten in veertien takken van sport, vijfhonderd deelnemers beschouwen zichzelf als supporter of 'dag toerist'. Het evenement is geconcentreerd rond de Zeeland hallen in Goes, waar commissaris van de koningin C. Boertien 's morgens de gasten ontvangt voor ze uit zwermen, en waar hij ze 's avonds weer toespreekt, om prijzen uit te reiken, en ten afscheid. TERNEUZEN - De goederenoverslag in de havens van het havenschap Terneuzen blijft dalen. Van januari tot en met juli dit jaar nam het ton nage aan geladen en geloste goederen in de zee vaart af met ruim zeven ton ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Werden er vorig jaar in die zeven maanden ruim 5,45 miljoen ton goederen overgeslagen, dit jaar lag dat op 4,74 miljoen ton. De overslag in de binnenvaart liep ook terug maar niet zulke hoge cijfers als in de zeevaar trafiek. Van iets meer dan 4,5 miljoen ton in het eerste half jaar van 1989 ging het naar nog net geen 4,5 miljoen ton in de eerste zes maanden van dit jaar. In de zeevaart nam vooral het tonnage aan overgeslagen vaste brandstoffen af: bijna een half miljoen ton minder dan in het vorig jaar. De overslag van aardolie en aardolieprodukten liep terug met bijna 150.000 ton: van 1,24 miljoen ton vorig jaar naar 1,09 miljoen ton dit jaar. Ook het tonnage aan overgeslagen chemische pro- dukten verminderde met circa 150.000 ton. In de binnenvaart was er dit eerste half jaar eveneens minder tonnage aan overgeslagen che mische produkten: 1,30 miljoen ton tegen 1,59 miljoen ton vorig jaar januari tot en met juni. Het goederenvervoer per spoor vertoont ook een daling en opzicht van de eerste zeven maan den van het vorig jaar. Het tonnage aan uit gaande goederen nam af met 210.000 ton naar circa 355.000 ton. Het tonnage aan inkomende goederen daalde licht: van 111.517 ton vorig jaar naar 94.213 dit jaar. Fusie brandweerkringen rond Van onze verslaggeefster Voor de opbouw van de grote tent was het nodig met een drilboor gaten in het asfalt te boren. Anders konden de tentharingen er niet in - FOTO WfM KOOIJMAN Het algemeen bestuur van de Zeeuws-Vlaamse brandweerkring en dat van de Noord- en Midden- Zeeuwse kring hebben geen bezwaar tegen het sa mengaan van de regionale kringen. Dat bleek gisteren tijdens de afzonderlijke vergaderingen van de twee kringbesturen. In Zeeuwsch-Vlaanderen somde de Terneuzense burge meester R. Barbé de voordelen van een fusie met de 'overkant' nog eens op. Verbetering vari de kwaliteit, op den duur goed koper en het is met een grotere organisatie mogelijk beter op geleide mensen aan te trekken. Maar hoe die kwaliteitsver betering voor elkaar wordt ge bokst, is nog niet duidelijk. 'MIDDELBURG - De 44-ja- rige Terneuzenaar M.F., te gen wie eind augustus door de Middelburgse rechtbank een gevangenisstraf was geëist van 5 jaar en een boete van 50.000 voor zijn betrokkenheid bij de ver koop van 20 kg. amfetamine blijft - voorlopig- op vrije voeten. Ook hoeft hij zijn financiële re serves niet aan te spreken: de rechtbank is van oordeel dat het openbaar ministerie zich niet gehouden heeft aan de spelregels (zoals onder meer vastgelegd in het Europees Verdrag) en kwam dan ook tot een 'niet ontvankelijkheid' van de officier van justitie. Het oordeel van de recht bank is vooral gebaseerd op de gang van zaken met betrekking tot het onderzoek en in het bij zonder daarin de positie van de door justitie ingezette pseudo- koper, bekend onder de code naam A. 023. Tijdens een eerdere behan deling van de zaak op 1 juni had de rechtbank bevolen dat A. 023 als getuige voor de recht bank diende te verschijnen, omdat de verdachte hierom had gevraagd. De officier kreeg opdracht deze kroongetuige -de enige immers die de verklaringen van F. kon bevestigen of ont kennen - alsnog te dagvaarden. De officier voldeed aan dit 'be vel' maar de dagvaarding be reikte de pseudo-koper niet. Zijn superieuren van de rijks politie Den Haag beletten dit en lieten rechtbankpresident mr. Fibbe weten dat A. 023 niet als getuige zou verschijnen, om zijn anonimiteit niet in gevaar te brengen. Officier van justitie mr. Groen berustte hierin en dat, aldus de rechtbank kan het openbaar ministerie worden verweten. De houding van de rijkspolitie, die het recht op het horen van een getuige op deze wijze frustreert, moet 'zeer ernstig worden geacht', aldus de rechtbank en het openbaar ministerie heeft hier bewust aan mee gewerkt. De officier van justitie deelde mee 'hoe dan ook' tegen het vonnis in hoger beroep te gaan. Of het vonnis inzake F. con sequenties zal hebben voor de zaak tegen mede-verdachte H. de K. uit Sprundel (tegen wie hij vorige week 4 jaar eiste) 'zal de tijd moeten leren', aldus de officier. Radematofs Slaap-en InterieunpedalM Steenstraat 23, Hulst, 01140-14120

de Stem | 1990 | | pagina 13