DE STEM WE EK E LQ De onvoorwaardelijke capitulatie Oostduits visitekaartje verscheurd onzekerheid troef bij oostduitse volksarmee topsport moet het doen zonder priviléges ZATERDAG A SEPTEMBER 19901H- siellucht ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1990 Gestraft Wonder Overdracht Russisch materieel Ondergoed Jeugd Volkslied Ambitieus Propaganda Ommekeer le mensen zijn bang dat de val Vluur de deur tot een groeiende van de Republikaner zal leiden, iber mocht van de Oostduitse iten immers nooit het land bin- zijn 'bruine' ideeën te versprei- lar na 4 oktober heeft hij alle Jelbergse politicoloog dr. Dieter ;nkt juist het tegenovergestelde, hem komt de val van de Ber- luur de Republikaner helemaal d uit. erna van het nationaliteitsbegin- eigen staat voor alle Duitsers, )r de Republikaner goede voor- en op groei in petto. Daarmee ze vele stemmen bij de andere kunnen weghalen, want tot voor r zou iedereen die zich voor de eenwording had uitgesproken, k verklaard worden. De val van r heeft er echter voor gezorgd dat 'te partijen dit thema al hebben omen, waardoor de Republika- wind uit de zeilen is gehaald". it betreft de vreemdelingen-pro- ek voorspelt Roth weinig goeds e Republikaner: „Op korte ter- in Schönhuber wel wat stemmen met zijn radicale kreten vanuit ïrbuik. Op langere termijn zal de ;chter gaan inzien dat je met kre- nig oplost. Het zijn de grote ge- e partijen die met mogelijke op- ;n komen". Ook het wegvallen 'communistische dreiging' en het 'an de Koude Oorlog heeft vele radicalen hun argumenten ontno- de overtuiging van Roth. nd is echter altijd al een land van en geweest. Het volslagen gebrek Imte, een gevolg van de grote on- :id bij de mensen, doet de Duitser 1 van nood steeds maar weer naar e middelen grijpen, zo leert ons de denis. ïrroristen wilden met alle geweld t vernietigen en het antwoord van iriteiten was een neurotische hek- it waarbij men niet schuwde ewapende legereenheden in te Proberen de RAF-ideologie te be- of verklaren, was al genoeg om in 'ang te belanden. De hetze die in n '70 tegen schrijvers als Heinrich Günther Grass gevoerd werd, is :n duidelijk voorbeeld van. rs streven hun idealen steeds met delijke ernst na - of ze nu links of zijn - en gaan daarbij zo verbeten dat al het andere aan die idealen eschikt gemaakt wordt. Het is die karaktertrek van de Duitser buitenwereld zo'n angst inboe- :n waardoor de gereserveerdheid ver onze oosterbuur waarschijnlijk ïg zal voortduren. bleef er ruimte voor vragen naar arom. Deze intellectuelen werden iun houding en het respect dat ze ee verkregen de voorlieden van de ratiseringsbeweging, een geeste- ealiteit die tastbare werkelijkheid Zij voerden, toen het erom ging, Form en Demokratie Jetzt aan. Bondsrepubliek spreekt men nu eze binnen het systeem functione- verhuld kritiserende schrijvers en anten als narren. Narren in de betekenis van het woord, figuren door de hofhouding op na gehou- erden om kritiek te leveren, maar en enkele invloed hadden. In te el, door hun aanwezigheid voelden ichthebbers zich gelegitimeerd. Er >ch kritiek toegestaan dominees en schrijvers hebben nu jd gehad. Niet zozeer omdat West criticasters, die op een veilige af- toe hebben gekeken, ze hun nar- verwijten maar veeleer omdat er anger gesproken hoeft te worden vat vrijheid is, want men is vrij. Er n geen uitspraken meer gedaan te ;n over de werkelijke waarden, alles wat waarde heeft, lijkt binnen jereik te liggen. nees en schrijvers die de tekenen leze tijd niet verstaan hebben en n spreken in termen van morele len en van een menselijk socialis- lebben hun invloed verloren. Zij n de fossiellucht van opgedroogd vollensokkenzweet. Ze oogsten ter rzijde nog bewondering voor de zui- id van hun standpunten, maar on- ealisten hoogstens, omdat ze geen it meer hebben. vestelijke waarnemer die nimmer iathie gevoeld heeft voor de hevig nalistische cultuurpolitiek van de 1 en nog minder voor de stalinisti- censuur van alledag, maar wel een bewondering had voor de diepzin- :id van de culturele discussies die in len-Europa gevoerd werden, blijft anders over dan een romantische aoed naar die discussie. Als diepere den noodzakelijkerwijze samenhan- met onvrijheid, kan men toch niets :rs doen dan voor vrijheid kiezen, leid is essentiëler dan diepzinnig- r wellicht is er nog hoop. Ook op hopen zijn bloemen opgekomen. In worden van het nu niet meer be lde DDR-volkslied klonk de hoop et goede en het schone door. Johan- Becher, de dichter ervan, was, hoe- stalinistisch cultuurpoliticus, een op- st; is dat aan beteren dan niet gege- !rstanden aus Ruinen der Zukunft zugewandt uns dir zum Guten dienen, tschland, einig Vaterland I ml n een straf tempo mar cheert het Oostduitse leger, de Na tionale Volksarmee ofwel NVA, naar de onvoorwaardelijke capitulatie. Zonder ook maar één slag te heb ben geleverd geeft het zich over aan de voormalige vijand: de West- duitse Bundeswehr. Angst voor en onzekerheid over de akelig nabije toekomst voeren de boventoon bij de overgebleven ruim 90.000 mili tairen, van wie 30.000 beroepsoffi cieren. Door Rink Drost Nog maar een jaar geleden vormde de NVA de trots van de almachtige partij SED, bereid om elke aanval op de ver worvenheden van het socialisme af te slaan, of die nu kwam vanuit het kapita listische en imperialistische Westen of van contrarevolutionare elementen in het binnenland. In het Warschaupact was de NVA de pa rel aan de militaire kroon: een uitste kend geoliede en modern bewapende oorlogsmachine, onvoorwaardelijk trouw aan haar opperbevelhebber partijleider Erich Honecker en aan de principes van het bondgenootschap. De militairen wis ten waar ze aan toe waren: de vijand, en model daarvoor de Bundeswehr, loerde in het Westen. Nog op 7 oktober vorig jaar, de dag waarop de DDR 40 jaar bestond, para deerde de Volksarmee in volle glans met stram omhooggeworpen benen langs de eretribune in Oost-Berlijn. Voorwaar een leger om respect voor te tonen. Links en rechts van de glunderende Honecker stonden de staatshoofden van de War- schaupactlanden en andere bevriende mogendheden uit de socialistische we reld. Ceausescu uit Roemenië was daar bij. En een reeks anderen die inmiddels wat minder rigoureus van het politieke toneel zijn verwijderd. Sovjetleider Gor- batsjov stond er ook, duidelijk kritisch kijkend. Die dag had hij tegen journalis ten gezegd: „Wie te laat komt, wordt door het leven gestraft". Een uitspraak die van visie getuigde. Elf dagen na de parade was de ster van het feest, Erich Honecker, van het firma ment gevallen. Hij was te laat gekomen met de vernieuwingen en Gorbatsjov kreeg zijn gelijk: het leven had hem ge straft. Nog leek er weinig aan de hand met de Nationale Volksarmee. De SED had de teugels, zij het minder strak, nog in de hand. Zelfs op 9 november, toen de Muur in Berlijn en het IJzeren Gordijn vielen, leek het zelfstandige voortbestaan van de DDR als staat en als lid van het Warschaupact onaantastbaar. Opnieuw bedroog de schijn. De econo mische en sociale werkelijkheid onder het reëel bestaande socialisme bleek der mate miserabel, dat alleen nog een aan sluiting bij de Bondsrepubliek de kar op een overzienbare termijn uit het moeras kon trekken. Met het besluit tot aanslui ting bij de Bondsrepubliek, onderstreept door de verkiezingsuitslag van 14 maart, was het lot van de Volksarmee bezegeld. Een verenigd Duitsland met twee legers, üd van tegengestelde militaire bondge nootschappen? Dat was onmogelijk. Pacifist, dienstweigeraar, predikant en omwentelingspionier Rainer Eppelmann werd na de verkiezing in maart minister van defensie. Stellig voelde hij aan in welke richting het met de NVA zou gaan, want hij gaf zijn ministerie de in dé wereld unieke naam 'ontwapening en de fensie'. Dat het allemaal zo vlug zou gaan had zelfs Eppelmann bij zijn aan treden niet bevroed. Drie tot vijf jaren had hij gecalculeerd. Maar half juli gebeurde 'het wonder van de Kaukasus': bondskanselier Helmut Kohl en Sovjetpresident Michail Gor batsjov werden het er verrassend over eens dat een verenigd Duitsland niet uit de Navo hoefde te stappen en dat de straks ex-DDR geen lid van het War schaupact hoefde te blijven. Op dat mo ment lag Eppelmanns tijdschema in de prullenmand. Vast stond toen dat de NVA op de dag waarop de Duitse een heid ingaat zal ophouden te bestaan. In de resterende twee en een halve maand restte nog slechts de uitverkoop. Ongeveer twintig Bundeswehr-stafoffi- cieren zitten nu achter de belangrijkste bureaus van Eppelmanns ministerie in Strausberg, zo'n 20 kilometer ten oosten van Berlijn. Zij zijn in gevechtsuniform ofwel werkkleding gekomen, om hun collega's van de NVA niet al te zeer voor het hoofd te stoten. Het uitgaanstenue van de Bundeswehr is ontegenzeggelijk fraaier dan dat van de NVA, en uitgere De uitverkoop van de Oostduitse Volksarmee Is ook zichtbaar op straat. Handelaren In Oost-Berlijn bieden een keur aan Oostduitse militaire petten te koop aan. - foto de stem/ben steffen kend dat tenue wordt de 50.000 NVA-le- den die straks door de Bundeswehr wor den overgenomen voorlopig ontzegd. Enkele rechtzinnige kopstukken in het ministerie op de Hardthöhe bij Bonn hebben hun zin weten door te drukken: het uniform van de Bundeswehr mag niet worden 'bezoedeld' door Volksar- misten die jarenlang de Bundeswehr als hun vijand-nummer-een hebben be schouwd. Niet ontkend kan worden dat wie het in de NVA tot een rang wilde brengen, toch minstens trouw en liever nog fana tiek lid van de communistische partij SED moest zijn. Voor deze militairen is vanaf nul uur nul op 3 oktober het ge vechtstenue van de Bundeswehr in Bonn goed genoeg bevonden. Officieel heet het dat de Bundeswehr in zo korte tijd niet het benodigde aantal uitgaansuniformen kan leveren. Op 12 september was de bondsminister van defensie, Gerhard Stoltenberg, op bezoek bij zijn collega Eppelmann in Strausberg. Formeel ging het om de 'fij nafstemming' van het militaire gedeelte van het verenigingsverdrag. In de prak tijk kwam het neer op het overdragen van de sleutels aan de nieuwe huisheer. De stafofficieren die nu achter de bu reaus zitten zijn de voorposten van luite nant-generaal Jörg Schönbohm. Hij neemt op 3 oktober om nul uur nul het commando over van wat dan het 'Terri toriale Leger Oost van de de Bundes wehr' zal heten. Wat de taak van dat le ger zal zijn is nog onzeker. Vast staat al leen dat het niet onder bevel van de Navo zal vallen. 'Conversie' heet het proces van omvor ming, ontwapening en ontbinding dat de NVA moet doormaken. De term stamt nog uit de Honecker-tijd, begin 1989. Vooruitlopend op de ontwapeningsak koorden was de DDR begonnen met de inkrimping van haar strijdkrachten: 50 gevechtsvliegtuigen, 600 tanks en 10.000 man troepen werden van de sterkte afge voerd. In de praktijk werden binnen een jaar zelfs meer dan 10.000 beroepsmili tairen ontslagen, onder wie 73 generaals. Nieuwe lichtingen dienstplichtigen wer den niet meer opgeroepen. Dat proces was in volle gang toen Eppelmann in maart de scepter in Strausberg overnam. Sindsdien heeft de 'conversie' een chao tisch karaker gekregen. Veel kostbare tijd is verloren gegaan met touwtrekkerij over competenties in de ministeriële bu reaucratie. En veel goede bedoelingen werden door kruist door de plicht tot afname van een massa Sovjetrussisch oorlogstuig, dat ja ren geleden al was besteld. Dat paste he lemaal niet in het assortiment van de Bundeswehr. Het meeste daarvan is in middels voor een appel en een ei door verkocht naar andere Warschaupact-lan- den als Polen en Bulgarije. Ook het meeste andere materieel en wapentuig waarover de Volksarmee beschikte is of wordt - voorzover het niet kan worden omgebouwd voor civiele doeleinden - af gestoten naar andere Warschaupact-Ian- den of gesloopt. Hoe het met de 'personele conversie' ver der moet is slechts voor een deel duide lijk. Van de 30.000 beroepsofficieren wil de Bundeswehr niet meer dan 5.000, hoogstens 6.000 overnemen. In tegenstel ling tot hun collega's van de Bundeswehr hebben de meesten NV A-officieren geen hooggekwalificeerde beroepsopleiding gehad die hun de kans geeft om in het burgerleven snel een goede baan te vin den. Voor hun militaire carrière was hun instelling jegens de SED immers belang rijker dan hun competentie Minister Eppelmann heeft goede hoop dat hij althans een aantal van de overbo dig geworden officieren kan onderbren gen in bestuursfuncties van het territo riale leger-Oost onder luitenant-generaal Schönbohm. Hoeveel? Eppelmann moet het antwoord schuldig blijven. Hij weet niet eens hoe groot dat leger gaat wor den. In Bonn wordt een troepensterkte van 50.000 tot 60.000 man genoemd. En over de structuur van dit leger heeft nog geen enkele competente Bundeswehr- man zich uitgelaten. Overbodige officieren zijn er straks te over. Dezer dagen komen 1500 jonge of ficieren terug van militaire academies in de Sovjet-Unie, waar ze hun opleiding in het kader van het Warschaupact hebben moeten afbreken 'wegens Duitse een heid'. In de militaire academie in Dres den voelen de officieren en studenten zich ronduit in de steek gelaten. In juni was Eppelmann daar, om de officiële start te geven aan een nieuw instituut ter begeleiding en coördinering van de con versie. Een werkplan is er niet, doelstel lingen zijn er evenmin. Wat dat betreft komt het goed uit dat er ook geen budget is. Eppelmann heeft zich sinds juni niet meer in de academie in Dresden laten zien. Alsof het erom te doen was de chaos nog wat groter te maken is op 4 september een nieuwe lichting dienstplichtigen naar de kazernes geroepen. Ongeveer 10 pro cent van de opgeroepenen is niet eens verschenen. Sancties op deze desertie zijn uitgebleven. De overigen krijgen nu de basisopleiding volgens de principes van de NVA. Tot 3 oktober nul uur nul_ natuurlijk. Dan zijn ze, vermoedelijk voor niet meer dan enkele weken, sol daat in dienst van de Bundeswehr. De overstap vindt letterlijk plaats in hun on dergoed. Dat mogen ze aanhouden wan neer ze de Bundeswehr-uniformen aan trekken. Kristin Otto was tijdens de Olympi sche Spelen het boegbeeld van de Oostduitse topsport. Zij behaalde maar liefst zes gouden plakken. - fotoepa D. duimendik bovenop. Met een door vele handen vastgehouden, grote nationale vlag in hun midden maakte de voltallige Oostduitse ploeg tijdens de slotceremonie van de Europese atletiekkampioen- schappen in Split een ereronde door het stadion. Door Wil Kester Kort tevoren had in Split voor de zoveel ste, maar nu voor de laatste keer op het EK het Oostduitse volkslied geklonken. OpnieuW was een winnaar uit de DDR gehuldigd. De 70.000 aanwezigen op de tribunes en de miljoenen tv-kijkers be seften terdege, dat zij getuigen waren van een historische gebeurtenis. Hier werd, met een soort 'Alle Menschen wer den Brüder-gevoel', een tijdperk afgeslo ten. Oost-Duitsland hield op te bestaan als toonaangevende sportnatie. Ruim een maand voordat de DDR zelf als zelf standige staat ter ziele zou gaan. Bij 'n enkele oudere Oostduitse official gingen die avond de gedachten onwille keurig terug naar 1968, naar de Olympi sche Spelen in Mexico. Naar het mo ment dat voor het eerst in de geschiede nis een zelfstandige Oostduitse ploeg vertegenwoordigd was op een internatio nale sportmanifestatie. Nog zonder volkslied, maar wel met een eigen vlag: zwart/rood/goud met de Olympische ringen. Eindelijk hadden de Oostduitsers het gevoel, dat zij tenminste op sportief gebied voor vol werden aan gezien, Een keerpunt, en dat bijna 25 jaar na beëindiging van de tweede we reldoorlog. Tot dat moment in Mexico Stad was het steeds behelpen geweest voor sportend Oost-Duitsland. Pas eind 1948 mocht er, net als overigens in West-Duitsland, weer aan georganiseerde sport worden gedaan. Want de vier geallieerde bezet tingsmachten hadden zich maar al te goed gerealiseerd, dat de voormalige fas cistische sportbonden uitermate hecht georganiseerd waren geweest. Werd in het westen de organisatiestruc tuur van vóór de oorlog weer opgepakt, de Oostduitsers verlegden hun aandacht naar de jeugd en de sportbeoefening in de bedrijven. Bovendien mocht het lid maatschap van een vereniging niets, of in het hoogste geval een schijntje, kos ten. Per slot van rekening was dat een van de uitgangspunten van het socialis me. In 1951 werd in de DDR het nationale Olympisch Comité opgericht. Een van de punten in het statuut was, dat ge streefd moest worden naar het afvaardi gen van één Duitse ploeg. 'Deutschland, einig Vaterland', ook in de sport. De Spelen van 1952 gingen nog aan de DDR voorbij. Van het Internationale Olympisch Comité mochten in Helsinki alleen Oostduitse atleten deelnemen wanneer zij opgenomen zouden worden in de Westduitse ploeg. En dat vertikten minister-president Grotewohl en partij secretaris Ulbricht toe te staan. Sport en politiek, nietwaar. Voor IOC-voorzitter Avery Brundage, die het begrip 'fairness' hoog in het vaandel had staan lag de absentie van de Oostduitsers gevoehg. De Amerikaan maakte zich daarom sterk voor erken ning van het Oostduitse Olympische Co mité om op die manier de weg vrij te ma ken voor deelname aan de Spelen. Dat lukte. Naar de Spelen van 1956 zou een gecombineerde ploeg worden uitgezon den, geheel conform de statuten van het Oostduitse Olympisch Comité. Een probleem vormde het volkslied. Uit eindelijk werd gekozen voor het slotkoor uit de Negende Symphonie van Ludwig von Beethoven, 'Alle Menschen werden Brüder'. Mooie muziek, een tekst met een symbolische impact en bovendien van de hand van een Duitser. En zo kon het gebeuren, dat skispringer Harry Glass in Cortina d'Ampezzo de eerste Olympische (bronzen) medaille voor de DDR, maar namens Duitsland veroverde. Er zouden er in de loop der jaren nog vele, en van hogere waarde, volgen. Maakte van de ploeg in Cortina maar een handjevol Oostduitsers deel uit, de afvaardiging naar de Zomerspelen in Melbourne bestond eveneens voor het grootste gedeelte uit Westduitsers: 179 om 34 atleten. Aan die getalsverhoudin gen ontleenden de 'westerlingen' het recht om een chef de mission te benoe men, die uit hun rijen afkomstig was. Zeer tot ongenoegen van de 'oostelijken'. Zij wilden voor de kleinere Winterspelen een chef de mission uit de DDR en voor ,de grote Zomerspelen een Westduitse. Niet omdat zo'n functie veel inhoud heeft, maar Duitsers hechten nu eenmaal veel meer dan andere volkeren waarde aan het begrip 'chef. Het feit, dat de Westduitsers deze grof gezegd 'strijd om de macht' in hun voor deel beslechtten, zou in de DDR ver strekkende gevolgen hebben voor de sport. Vanaf dat moment was het duide lijk, dat, wilde er ooit een door Oostduit sers gedomineerde ploeg aan de Olympi sche Spelen kunnen deelnemen, de be vordering van de prestatiesport in de hoogste versnelling gezet diende te wor den. En dat gebeurde. Door de 'Deutsche Turn und Sport Bund' (DTSB), de al machtige Oostduitse sportfederatie werd een zeer ambitieus plan opgesteld, dat in de jaren '70 en '80 voor een sportieve re volutie zou zorgen. De nadruk lag op het opsporen van kin deren, die al op zeer jeugdige leeftijd een aanleg voor topsport verrieden. Zij wer den ondergebracht in zogenaamde Kin der und Jugend Sportschulen, kweekvij vers in de meest letterlijke zin van het woord. Van staatswege werden alle mogeüjke fa ciliteiten geboden om de sport op een zo wetenschappeljk mogelijke manier te be naderen. Zo bouwde men in het natio nale sportcentrum in Kienbaum, vlakbij Berlijn, ondermeer een bunker, waarin men de voorwaarden van het trainen op grote hoogte perfect kon nabootsen. Een aantrekkelijke investering, want een ver blijf in de bunker was allicht goedkoper dan een trainingskamp in Davos of Me xico. Bovendien werd de hoogste prioriteit verleend aan de medische begeleiding van de topsporters. Hetgeen er overigens ondermeer toe leidde, dat plotseling jeugdige zwemstertjes met basstemmen en begroeide bovenlip op het ereschavot verschenen. Een bewijs voor het hoge ni veau van de wetenschappelijke en medi sche begeleiding, is trouwens ook, dat er slechts sporadisch een Oostduitse atleet op het gebruik van doping is betrapt. Hoe snel de ontwikkelingen in de Oost duitse sport zich doorzetten, bleek tij dens de Spelen van 1968. Kwantitatief behaalde de Bondsrepubliek weliswaar meer medailles (26, waaronder vijf gou den), maar kwalitatief trokken de voor het eerst zelfstandig opererende Oost duitsers aan het langste eind. Immers, van hun 25 veroverde plakken waren er negen van goud. De echte doorbraak kwam echter in 1972, in München. De Spelen in het hol van de leeuw werden in alle opzichten .een triomf voor de DDR. Doordat de re gering van de Bondsrepubliek in het be gin van de jaren '70 een nieuwe 'Ostpoli- tik' was gaan voeren, kon het gebeuren, dat twintig maal het Oostduitse volkslied weerklonk. En niet het 'Alle Menschen werden Brüder', zoals bij voorgaande ge legenheden. De 23 zilveren en 23 bronzen medailles mochten er trouwens ook zijn. Dat de Westduitsers niet verder kwamen dan een totaal van veertig plakken, waaron der 'maar' dertien gouden, maakte de Oostduitse triomf alleen maar smakelij ker. Veel was echter niet genoeg. Partijleider Honecker was zich, meer nog dan zijn voorganger Ulbricht, bewust van de enorm propagandistische waarde die er van sportprestaties kan uitgaan. Maar omdat zelfs hiervoor de financiële moge lijkheden niet onbeperkt waren diende men een keuze te maken. Teamsporten legden het daarbij in de regel af tegen in dividuele takken van sport. Atletiek, zwemmen en schaatsen werden de paradepaardjes van sportend Oost- Duitsland. Met name dankzij de vrou wen. Zij vormden het sportieve uithang bord waarmee de socialistische heilstaat wenste te pronken. En zij genoten dieno vereenkomstige privileges. Reisjes naar het westen, een eigen flat, in sommige gevallen zelfs een auto met een flink ho gere cataloguswaarde dan de onvermij delijke 'Trabi'. En flinke premies voor bijzondere prestaties. En toen kwam in november vorig jaar de 'Wende', de ommekeer. Zeker ook voor de Oostduitse sport kreeg het neerhalen van de Muur enorme gevolgen. Die zich in een waanzinnig tempo voltrokken. Werd er begin maart tijdens het EK-in- dooratletiek in Glasgow door Oostduitse functionarissen nog gesproken over een 'stap-voor-stap-scenario' voor de inte gratie met de Westduitse sportbonden, de geschiedenis heeft dat voornemen al lang ingehaald. Niet in 1992, op de Olympische Spelen van Barcelona, maar begin volgend jaar op het WK-zwemmen in Perth verschijnt er al een Duitse ploeg nieuwe stijl op de startblokken. Voor de Oostduitse toppers verandert er in de toekomst niet zo veel. Zij zullen waarschijnlijk dankzij vette sponsorcon tracten behoorlijk meer aan hun sport overhouden. Geld moet het reisje naar het Westen als motivatie vervangen. Maar de laag, die onder de top komt zal de klappen krijgen. Beduidend smaller worden. De 'Wende' betekende immers ook, dat het fundament onder het Oost duitse (sport)systeem is weggeslagen. Een groot aantal trainers werd al werke loos; sport zal in het nieuwe Duitsland ongetwijfeld niet die prioriteit krijgen, die het ten tijde van Honecker had; ta lenten zullen niet meer zo consequent worden opgespoord, enz. Dus hoeft het helemaal niet per definitie zo te zijn, dat een herenigd Duitsland op sportgebied hetzelfde schrikbewind gaat uitoefenen als relatief gezien de DDR deed. Ook al vullen beide naties elkaar aardig aan. Een optelsommetje leert, dat een Verenigd Duitsland in Seoul 142 Olympische medailles veroverd zou heb ben. Tien meer dan de Sovjetunie en 48 meer dan de Verenigde Staten. Of over twee jaar de verhoudingen in Barcelona ook daadwerkelijk zo zullen liggen moet worden afgewacht. Zeker is, dat de Duitse winnaars daar geen 'Alle Menschen werden Brüder' te horen zul len krijgen. Zij moeten het doen met (het derde couplet van) 'Deutschland, Deutschland über alles', het volkslied van de huidige en de nieuwe Bondsrepu bliek Duitsland. Een schrale troost is, dat die hymne, de zelfde melodie heeft als 'Auferstanden aus Ruïnen', het binnenkort voormalige I Oostduitse volkslied.

de Stem | 1990 | | pagina 61