ITEM L 'M'n mouwen zijn weer opgestroopt' B Economisch optimisme is vervlogen stvakantie st tend. mos Nederland VEL-H0ME NEDERLANDSE AN NOTOWICZ IN DDR TROUW AAN IDEALEN GOLFCRISIS WERPT SCHADUW OP HERENIGING I HONGARIJE ZEN EXTRA ELDC0NTACT ND/ALGEMEEN i 'SKI USA' brochure. >6-1611 (Lid S.G.R.) WT CH BOTENVERHUUR PORT ROCKY MOUNTAINS Massa-gevoel Ballast 'Onaantastbaar' Koningshuizen ZATERDAG I 29 SEPTEMBER 19901 Taak Indicatoren Duitsland winnaar Puinhopen Reizen en Rekreatie is een gezamenlijke rubriek van de VNU Dagbladengroep Advertentiereserveringen: tpl. 073-125225, fax 073-137750 aardrijden. Fietsen zijn te huur. eng een bezoek aan schilder- :htige stadjes zoals Veere, iddelburg en Zierikzee of de elta-expositie op het eiland eeltje Jans, halverwege de ormvloedkering. eserveer snel oor de herfstvakantie is nog en beperkt aantal chalets eschikbaar. Huurprijs: herfst- akantieweek vanaf f 840,-. iclusief bad- en bedlinnen, choonmaak bij vertrek, annu- iringsverzekering en toeris- anbelasting. Gedurende de ast van het najaar kunt u bij ns nog reserveren tegen zéér antrekkelijke tarieven. Bel voor de brochure of nadere informatie, ook 's avonds en in het weekend: 01115-7777 RESORTS iet exclusieve buitenverblijf Discovery CAMPERS. Ver huur en verkoop van VW- campers. In het naseizoen verhuur extra voordelig. 04162-1654/04163-79217 gu oor 3, lij- W il.). P- aren BUDAPEST PENDEL v.a. 100,- en appartement v.a. ƒ225,-. Inl: 050-121640. lilie of zomaar vakantie in AUSTRALIË, Nw. ZEELAND, LIË, ZUID AFRIKA, ERRE BESTEMMINGEN? vr. tijdens kantooruren :en met échte extra's d SGR/ANVR) 13438-23411 13412-56564 14192-19035 betrouwbaar op reis. erzorgde rondreizen. a klassiek 2.800,- d India 4.650,- VestUSA/3.676,- gratis brochure aan. Agent: TransAfrica b.v. 445,3299 ZG Maasdam •jachten, dag-/weekendkruisers, ano's vanuit Lage Zwaluwe. bel: 01684 - 2317/4234. ikiër, 13 dg compleet arrangement ,-pp. Alpine/Cross Country 1995,- I9/460679. Fax: 040-435775. 10 dg 'zeker, ikipas, school a. 10 pskor- 15847 Otz- iölden. is inkl. 'ervoer Super- Gaat ,- kor- 13/10 27/10- 11 ecialist 2233 Met een groep op winter sport? Bel 'Dubbel Dutch' (lid sgr). Wij maken de juiste reis op maat. Zeer scherpe prijs/kwaliteitverhouding! Dus bel: 076-211038. Vraag ook naar onze complete individuele ski-krant! Afió EHEZófEWz&ZS I/(OOK1. yeviKVM Ml£- I iMES Q-T&*MaPGaS£KS h a pi0Vwm&Dfrfumtti i 0NPER TbSTZEóU NMf> VEEN M EHEKriEBEPZlJF 21 'iefde en de drang om mee te helpen aan de opbouw van een nieuwe socialistische sa menleving brachten de Amster damse An Notowicz-De Lange, nu 76 jaar oud, in 1948 naar de DDR. „We wilden een dijk bouwen tegen het fascisme", zegt ze. Toen de machthebbers die wens met de bouw van de Muur letterlijk in prak tijk brachten, is ze gebleven. Van daag, vanuit haar huidige woon plaats Grünau, een voorstadje van Oost-Berlijn, is ze getuige van de nederlaag van 'haar' socialistische heilstaat. Haar idealen staan onder grote druk. Een druk, die zij weer staat door vast te houden aan wat ooit haar drijfveer is geweest: „Een soort primitief gevoel over wat recht is en wat onrecht". Door Mar/a Klein Obbink Om uiting te geven aan haar ambivalente gevoelens over de omwenteling -'een drang bij het volk die niet meer is te stoppen'- valt ze terug op één getypt velletje A4. Dat kreeg ze in handen tij dens een seminar in april j.l. in Amster dam over de economie in de landen van de derde wereld. An Notowicz was daar zelf een van de sprekers. „Als leek", lacht ze „want ik heb nooit gestudeerd". Op het velletje staan een aantal discus siepunten, die voor haar nog niet aan kracht hebben ingeboet. Ze leest voor: „De verantwoordelijkheid van de effecten van maatschappelijk (politiek) handelen moet allereerst worden begrepen vanuit het ogenblik zelf Een veroordelende terugblik kan een belemmering zijn voor een open zicht op de samenhang van gebeurtenissen waaruit lering is te trekken. Een morele (aan)klacht kan niet de plaats van een oor zakelijke verklaring innemen". „Je moet de feiten beoordelen vanuit de omstandigheden waarin ze plaatsvin den", zegt An Notowicz. „Als je mij vraagt heb je 't zien aankomen, dan zeg ik ja, want de drang, van vooral intellec tuelen en kunstenaars, was niet meer te stoppen. We hebben fouten gemaakt en ook ik ben ervan geschrokken dat ik de realiteit uit het oog ben verloren. Maar dat wil niet zeggen dat alles voor niks is geweest. Ook in moeilijke tijden moeten je idealen overeind blijven staan. Mijn dochters zeggen: Pas op, moeder heeft de mouwen weer opgestroopt". Ze begint te vertellen over haar jeugd, de opvoeding in het klein-burgerlijke, maar toch liberale gezin. Gevormd werd ze op het gemeentegirokantoor in Amsterdam. „Bij de PTT kwam ik voor het eerst in contact met de buitenwereld. Ik heb er het een ander geleerd over onderlinge verhoudingen en als uitvloeisel daarvan: het verschil tussen recht en onrecht". Haar eerste demonstratie liep ze in het vrouwencomité tegen oorlog en fascisme. Maar 'dat echte massa-gevoel' leerde ze pas kennen tijdens de februaristaking in '41. „We hepen in de Jordaan, wij vrou wen met de vuisten omhoog en we zon gen de Internationale". In het verzet leert ze Nathan Notowicz kennen. Ze raakt zwanger en op 2 sep tember 1945 wordt haar dochter gebo ren. Nathan keert terug naar zijn vroe gere woonplaats Düsseldorf. An volgt hem niet. „Ik heb altijd gezegd: ik wil nooit meer in een fascistisch land leven. Ik wilde in geen enkel opzicht met fas cisme te maken hebben. En wat West- Duitsland betreft: ik had niet 't gevoel dat de Engelsen, Amerikanen en Fran sen daar 't fascisme de nek om zouden draaien. Je zag SS-üeden weer partijen vormen". Maar als Nathan Notowicz besluit in Berlijn te gaan wonen, gaat An, het is 1948, overstag. Het is daar waar ze dat massa-gevoel 'waarvan ik nooit had ge weten dat 't me zo zou pakken', weer te rugvindt. „Berlijn was een spookstad. Je kon er dwars door de huizen heen naar de andere kant van de stad kijken. We moesten de stad, het land weer opbou wen. Maar ook datgene wat nog in de hoofden van de mensen leefde. We moesten ze bevrijden van de last van de fascistische ideologie". An en de haren werken samen aan die ene grote droom: solidariteit, bestaans zekerheid voor iedereen, de socialistische heilstaat. An deed het op haar manier door te werken in (internationale) vrou wenorganisaties. De bouw van de Muur bracht een rust punt in haar leven, zegt An: „Ik stond echt niet hoera te roepen toen de muur er kwam, maar ik wist wel dat we nu ein delijk in alle rust aan onze idealen kon den werken. Ze stonden met tanks voor de Muur, we werden echt belaagd. Ik ging so wie so niet naar West-Berlijn, omdat we alles moest vermijden wat naar provocatie riekte. Ook nu nog is West-Berlijn voor mij een fantoom". De DDR werd haar thuis. „Mijn beide kinderen zijn hier groot geworden. Ik had hier veel te veel te doen. We gingen op vakantie in Bulgarije en Yoegoslavië. Wat had ik nog in Nederland te zoeken? In Nederland zou ik een toeschouwer zijn die achter 't spionnetje zit te kijken wie er voor de deur staat". An Notowicz is gebleven, ook toen na november 1989 de 'glasnost' alles omver- „Hier ligt nog steeds een taak voor mij. En die Is nu te strijden tegen alle uitingen In de richting van fascisme en strijden vóór wat menselijk Is - foto de stem/ben steffen gooide wat zij in 42 jaar had helpen op bouwen. An: „Het voordeel ervan is dat we ontzaglijk veel dicussiëren. Een ander positief aspect van de omwenteling is dat de mensen die in wezen ballast waren voor de partij (SED), omdat ze alleen lid werden vanwege de kans op een beter baantje, nu verdwenen zijn. Wat we over houden zijn geen 2,2 miljoen, maar toch nog 350.000 enthousiaste mensen, onder wie veel jongeren, die lid zijn geworden van de PDS. Ik vind dat veel, als je be schouwt dat het deze mensen nu moeiljk wordt gemaakt; er zijn er die nu slacht offer worden van omgekeerde discrimi natie. Deze mensen kiezen desalniette min voor een linkse partij en niet voor de SPD. PDS-voorman Gregor Gysi zei het onlangs zo: 'sociaal-democraten willen een gereformeerd kapitalisme; wij willen een gereformeerd socialisme'". Want de grondslag van het socialisme is goed, meent An Notowicz. „Op sociaal gebied hadden we 't hier tamelijk goed voor elkaar. Vooral voor de vrouwen. We hebben een netwerk van kindercrè ches voor iedereen, ook voor de vrouwen die thuisbleven. Een heel jaar zwanger schapsverlof. Negentig procent van de vrouwen tussen de 16 en 60 werkte. We waren aardig op weg". „Maar we hebben ook fouten gemaakt", geeft An Notowicz toe. De verhalen over 'zakkenvullerij' van partijbonzen vindt ze sterk overdreven. Ook het volk heeft de realiteit uit het oog verloren, stelt ze. „Onze leiders waren de mensen die ja renlang in concentratiekampen hadden gezeten, anti-fascisten, die voor ons on aantastbaar waren. Wij hebben niet be grepen dat deze mensen ouder werden en niet meer zo dynamisch waren en be reid risico's te nemen om nieuwe wegen in te slaan". Nee, met de economie is het echt fout gegaan, vervolgt An. „Wij hebben veel bedrijven gesubsidieerd die voor ons eigenlijk te groot waren. We hadden be drijven die zulke geraffineerde produk- ten maakten. Wij hadden ook niet die drang om op een hoger plan te komen, want waar moest je dan met de arbeiders naar toe. We hadden 't wel kunnen bol werken als de wereld om ons heen niet zo aan ons zou trekken. Op het seminar in Amsterdam heb ik gezegd dat ik niet wist dat men in zó korte tijd een land kan koloniseren". „Het gevolg is nu dat de mensen in de DDR met massa's tegelijk werkloos wor den. Zij kunnen dat niet aan. Wij, en dat is onze grote zwakte geweest, wij hebben onze kinderen in koningshuizen opge voed. Ze hebben geen idee hoe ze zich moeten verweren. De generatie na ons heeft alles geserveerd gekregen, waar wij zo lang voor hebben gewerkt: het recht op arbeid en al die zaken. Voor de jonge ren was dat net zo vanzelfsprekend als de zon die 's morgens opgaat". En feller: „Wij hebben de studie betaald van de jongens die nu in het parlement zitten. Nu spugen ze op ons. Voor veel mensen van mijn generatie is dit heel bitter". Een economie die heeft gefaald, een sys teem dat verworden is tot een bureaucra tisch gezwel, 'het wegzeven van kritiek' zoals An de gang van zaken in bedrijven en andere overheidinstanties typeert en socialistische onderdanen die blijken te zwichten voor luxe. Wat is er nog over gebleven van de mooie idealen van 40 jaar geleden? An Notowicz: „Laat ik beginnen met te zeggen dat de huidige situatie niet verge lijkbaar is met die van 40 jaar geleden. Natuurlijk, veel mensen zijn gedesillusio neerd. We hebben al enkele zelfmoorden gehad. Maar je moet niet denken dat als je in moeilijkheden bent, alles vergeefs is feweest. Wat we hebben ontwikkeld en ewaard is dat gevoel van solidariteit, iets over hebben voor een ander. De kin deren werd op school al bijgebracht dat ze boodschappen moesten doen voor een zieke en bij oudere mensen de sneeuw op de stoep wegvegen. Ik vind dat belang rijk omdat dat te maken heeft met men selijke verhoudingen. Als je bereid bent elkaar te steunen en te helpen dan kom je in een betere wereld". Dat klinkt als een ideaal. U bent niet te leurgesteld? „Nee, evenmin heb ik ooit spijt gehad van mijn wat ik gedaan heb. Ik hou me met die gevoelens niet bezig. Niet dat ik mijn gevoelens uitwis, ik wil ze beheer sen". Maar hoe gaat u dan nu verder? Liggen er voor u nog idealen in het verschiet? „Ja natuurlijk. We hebben een grote klap gehad, maar daardoor leer je wel een be tere weg in te slaan. Ik heb m'n mouwen weer opgestroopt. Hier ligt nog steeds een taak voor mij. En die is nu te strijden tegen alle uitingen in de richting van fas cisme en strijden vóór wat menselijk is, dus dat je je bekommert voor je omge- ving". Dat zijn dus dezelfde idealen als 40 jaar geleden? „Dat klopt. Mijn verplichting ten op zichte van het leven is niet veranderd. En voor mij houdt die in dat ik strijd voor recht en tegen het onrecht. Ik ben nooit op de Partijschool geweest. Maar wat ik van Marx begrijp is dat we een maat schappij moeten creëren waarin ieder mens menselijk kan leven. Dat ik me schaam als duizenden kinderen van de honger sterven". „Als je praat over de morele schuld dan denk ik dat het tijd is om de fouten toe te geven, en een betere weg in te slaan. Dat zal niet gemakkelijk zijn, maar het is ook nooit gemakkelijk geweest. Deze te rugslagen horen erbij. De ontwikkelin gen die hebben geleid tot de Franse Re volutie hebben ook niet in één mensenle ven plaatsgevonden. De geschiedenis leert dat maar een klein aantal mensen bereid is iets te doen voor de grote mas sa, bereid is om voor die moeilijke weg te kiezen. Die mensen vormen het zuurde sem in het deeg". ij het aanbreken van de dag van donderdag 2 augustus 1990 bleek een illusie ver vlogen. Het duurde nog een paar dagen voordat duidelijk werd hoe veel schade Saddam Husayn zou gaan aanrichten. Niet zozeer in de steden' van het oliedom Kuwayt -daar telden alleen de oliebron nen - maar in het oude Europa. Door Willem Reljn Europa maakte zich net op voor een gi gantische economische doorbraak. Na tuurlijk, er waren tekenen dat de econo mie in de Verenigde Staten stagneerde. De onroerend-goedmarkt liep daar klap pen op, vele kleine banken kwamen in problemen, de inflatie sloop langzaam maar zeker omhoog en de begrotings- en handelsbalanstekorten kon president Bush maar moeilijk dichten. Maar dat was ver weg. Het Marschall- plan moest West-Europa ruim veertig jaar terug weer op de been helpen. Nu zou het oude continent met een histori sche zelfreiniging een deze eeuw nog niet vertoonde vitaliteit vinden. Dat daarbij de Britten na jaren van laat-kapitalisti- sche euforie enige hinder van het eigen succes begonnen te voelen, was hooguit een vervelende bijkomstigheid. Neen, de nieuwe tijden gloorden aan de horizon. De vrede zorgde voor een gun stig psychologisch klimaat. De verande ringsprocessen in de Sovjet-Unie deden zakenlieden met koffers vol plannen en contracten naar het Oosten reizen. De Berlijnse Muur, niet alleen een sociaal- politieke maar vooral ook een economi sche barrière, viel en nieuwe markten zouden nieuwe impulsen voor Europa gaan betekenen. En deze fraaie vooruitzichten kwamen in de tijd dat de Europese Gemeenschap zelf de laatste hand legde aan de slech ting van de interne muren. Het romme lige gebouw met zijn kleine kamertjes zou aan het eind van 1992 worden omge toverd tot één grote balzaal, waar het da gelijks feest zou zijn. Europa zou in 1990 een van de snelst groeiende delen van de wereld worden. En dat na een decen- pium van verval en geleidelijke wederop bouw. In de jaren tachtig bedroeg de gemid delde economische groei twee procent per jaar. En daarmee lag de oude man ver achter bij de Verenigde Staten dat 2,8 procent groeide (veertig procent meer derhalve) en Japan dat elk jaar het nationaal inkomen met meer dan het dubbele (4,2 procent) zag toenemen. En dan tellen de Nieuwe Economische Lan den in Zuidoost-Azië, zoals Zuid-Korea en Taiwan, nog niet mee, want die moes ten immers van ongeveer nul beginnen. Maar in de jaren negentig zou de groei in Europa toenemen met vijftig procent en op een gemiddelde van drie procent per jaar uitkomen. De enige vraag was nog wie het meest zou profiteren van de hoorn des overvloeds. Aan de hand van zeven indicatoren on derzocht het gezaghebbende Britse week blad The Economist wie de winnaars en de (relatieve) verliezers van het laatste decennium van de twintigste eeuw zou den worden. De factoren van belang wa ren: De export naar West-Duitsland als percentage van de totale export. Welis waar is Frankrijk in absolute zin de grootste handelspartner van West-Duits land, maar kleine staten als Nederland, Oostenrijk en Zwitserland hebben naar verhouding een veel inniger band met de Bondsrepubliek. Het handelsverkeer met Duitsland maakt bij Oostenrijk 31 pro cent en bij Nederland 27 procent van de export uit, terwijl het Duitse deel in de export van Frankrijk slechts 17 procent bedraagt. Export als aandeel van het nationaal produkt. Nederland heeft een van de meest open economieën met een export van 55 procent van het bruto nationaal produkt. Als West-Duitsland tien pro cent méér importeert, gaat het nationaal inkomen van Nederland met anderhalf procent omhoog. Frankrijk zou in veel minder mate profiteren: met 0,4 procent. De export naar Oost-Europa als deel van de totale export. Als de grote hervor mingen in het Oostblok zouden slagen (enige slag om arm is op z'n plaats), zou den de landen met een intensieve han delsrelatie met Oost-Europa daar het best garen bij spinnen. Oostenrijk, stra- In de Jaren '90 zou de groei In Europa toenemen met 50 procent en op een gemiddelde van drie procent per jaar uitkomen. De enige vraag was nog wie het meest zou profiteren van deze overvloed. foto de stem/ben steffen tegisch gelegen op de scheiding van Oost en West, staat hier bovenaan. Van Oos tenrijks export gaat twaalf procent naar de voormalige communistische landen. De export van kapitaalgoederen als percentage van het nationaal produkt. Kapitaalgoederen (machines, vrachtwa gens, etc.) vormen de basis bij de weder opbouw van de Oosteuropese econo mieën. West-Duitsland is hier een abso lute koploper, hoewel heel opmerkelijk Ierland relatief de meeste kapitaalgoede ren uitvoert. De kosten van arbeid. De landen met lage kosten krijgen er met het vrijere handelsverkeer de meeste werkgelegen heid bij. Zuid-Europa, met uitzondering van Italië, kan veel verwachten. De interne economische omstandighe den in de landen: zaken als een lage in flatie of een gezonde handelsbalans ko men de kracht van een land ten goede. West-Duitsland, Nederland, Zwitserland en Ierland hebben overschotten op de handelsbalans. Verschillende landen, waaronder opnieuw Nederland, zullen eind dit jaar een nog lagere inflatie heb ben dan Duitsland. Het resultaat van het onderzoek is dat West-Duitsland de absolute winnaar zou worden in het Nieuwe Europa. De buur landen Oostenrijk en Zwitserland volgen als goede nummers drie en vier op de lijst. Bijzonder is de positie van Nederland. Want met een hoge vierde plaats zou Nederland bij uitstek profiteren van de grondige verandering van de economi sche verhoudingen in de Oude Wereld. En dat terwijl het land in de jaren tach tig de laagste groei van de belangrijke Westerse industrielanden kende. De hoge notering is te danken aan de sterke afhankelijkheid van ons land. Landen die zeker wel groei zullen ken nen, maar nauwelijks profijt trekken van de nieuwe ontwikkelingen zijn Spanje, Groot-Brittannië, Griekenland en Zwe den. Nog voor Saddam donderwolken over de wereld bracht, kwamen er al enkele wolkjes aan de hemel. De herstructure ring van Oosteuropese economieën zal een taaie klus worden. Niet alleen de veranderingen zelf vallen moeilijker te realiseren dan verwacht (organisatieve randeringen, attitude), maar de toestand waarin de infrastructuur is aangetroffen is veel slechter dan verwacht. Het is kenmerkend dat eigenlijk nie mand weet hoeveel de wedervereniging gaat kosten. De werkloosheid in de voor malige Duitse Democratische Republiek ligt nu om en nabij de driehonderddui zend mensen, maar de schattingen over de werkloosheid in het diepste dal waar Oost-Duitsland doorheen moet beginnen bij minimaal een miljoen mensen. Een somber vooruitzicht voor een volk dat tot voor kort werd voorgehouden het Ja pan van de Comecon te worden, en even later toch nog het Taiwan van West- Europa. De staat waarin havens, autobanen en spoorwegen verkeren, doet denken aan de rokende puinhopen van 1945. De schattingen over de kosten die ermee zijn gemoeid om de infrastructuur op het ni veau van de Bondsrepubliek te krijgen, lopen op tot vijfhonderd miljard gulden of meer. En dat terwijl wordt veronder steld dat zelfs het rijke West-Duitsland niet meer dan dertig miljard in het arme oosten kan pompen. En dan is er het milieu. Heel even nog dachten althans sommige Oostduitsers dat het milieu in West-Duitsland was aangetast door eindeloze rijen Mercedes- sen en BMW's en bedekt lag onder de af valbergen van het tomeloze kapitalisti sche consumptiehonger. Niet dat dat on juist was, maar de erfenis van veertig jaar communistisch wanbeleid mag er ook zijn. De grondige vervuiling van het Oost- duitse land schrikt buitenlandse én Westduitse investeerders af. De gevolgen van die constatering zijn ingrijpend. Enerzijds betekent de vervuiling dat er veel geld moet worden gestoken in sane ring; daarnaast kunnen de bedrijven zelf door hun deplorabele toestand het vuil ook niet opruimen en ten slotte zullen buitenlandse bedrijven nu kiezen voor export naar de DDR in plaats van inves teringen, waardoor de werkloosheid al leen maar hoger uitvalt. En toen was daar de nacht van Saddam. De olieprijzen zorgen voor een volstrekte destabilisering van de wereldeconomie. Investeerders woren terughoudend, de beurzen reageren met een sluipende krach. Risico-kapitaal is daardoor moei lijker aan te trekken en de vooruitzichten zijn zo niet donker, dan toch troebel. De eenwording van Europa zal trager kunnen verlopen, omdat de drempels in tijden van economische expansie makke lijker te nemen zijn dan in tijden van on zekerheid. In de grote balzaal van Europa met het aangebouwde kamertje van de Duitse Democratische Repubiek, zou het elke dag van het laatste decennium van de twintigste eeuw feest worden. Maar elke voorspelling van voor 2 augustus is op losse schroeven komen staan. Het gren zeloze optimisme is vervlogen. De onze kerheid overheerst.

de Stem | 1990 | | pagina 59