DE STEM WEEKEND Armando: 'Het is toch een beetje jammer van die Muur' Zeventig Hollandse meesters weer even thuis 4 Verkeersagressie op tv Recent werk op expositie van 90-jarige Kees Verwey fc A ■J f I *0 V - M Bismarck, smid van Duitse Rijk, in Berlijn herdacht ZATERDAG SEPTEMBER 19901 iddoek omf ZATERDAG I 29 SEPTEMBER 19901 eschaafd SPEELFILMS OP TV 'BERLIJNSE KUNSTENAAR IN ONS LAND VOOR THEATERSERIE Geweld Nicht gewusst Frick Document Primeurs ie Kohl zijn vaardigheid om op belangrijke posten vertrouwelin- plaatsen. Dat is nog steeds zijn stille kracht. De huismacht, die linnen de CDU opgebouwd heeft, hem van elke concurrentie, geen grote redenaar, geen theore- Hij handelt instinctief, spontaan, emotioneel. In de praktijk is hij tot compromissen. Al zal hij dat egeven naar buiten toe. Compro- sluiten geldt in Duitsland als te- i zwakte. Kohl staat politiek gelijk aan een nente verkiezingsstrijd. Dat heeft elopen jaar met zijn eenwordings- k overduidelijk laten zien. Voor al- d het een zo gunstig mogelijke uit- ositie voor de CDU te verkrijgen. verloren campagne van 1976 bra- >or Kohl bittere jaren aan in Bonn. waarin de ene na de andere pro- Ie leider van de CDU trachtte hem te lappen. Begin 1980 smeet Kohl, tiek op zijn leiderschap beu, de oek in de ring. Hij schoof Ernst :ht, de premier van de deelstaat saksen, als kanselierskandidaat CDU naar voren, was het Strauss, alias FJS, die roet eten gooide. Niet Albrecht, maar oest kanselierskandidaat van de CSU worden. Kohl legde zich er- ;r. Naar buiten de indruk wekkend zich tot het laatst tegen de kandi- r van FJS verzet had. In werkelijk- ond Kohl het prima. Hij wist dat is het toch niet zou redden, akte het ook uit. FJS leed een ver- rende nederlaag. Exit Strauss, werd de onbetwistbare leider van positie in Bonn. Geen CDU'er of ér zou het meer in zijn hoofd halen hem te rebelleren, s 'wachten op Genscher' werd in ajaar van 1982 eindelijk beloond, aerale minister van buitenlandse za- eek met argusogen toe hoe kanse- ihmidt door zijn eigen partij steeds onderuit gehaald werd in de raket- vestie. Genscher achtte de tijd rijp de 'Wende'. Kohls opvatting dat de de links-liberale coalitie zou opzeg- jleek juist te zijn. nu toe is 1990 een oogstjaar voor Zijn grootste triomf boekte hij af- >en zomer in de Kaukasus, waar hij atste hobbels op weg naar de Duitse sreiniteit 'opkocht'. En glunderende stond na zijn ontmoeting met Sov- resident Gorbatsjov de journalisten oord. De lach op zijn gezicht sprak delen. In zulke situaties moet de elier nog leren een stalen gezicht te aren. wordt hij pas écht een staatsman. ,eweest aan het feit dat de overgrote derheid van de Westduitsers het in rn kennelijk eens is over de voorde- an een politieke democratie in com- ie met een markteconomie. Verder het naar Amerikaans model conse- doorgevoerde federaal stelstel, bij de tien deelstaten veel bevoegd- n kregen, sterk aan die stabiliteit dragen. stabiliteit blijkt ook uit het feit dat iondsrepubliek sinds '45 slechts zes dskanseliers heeft gekend. Een van belangrijksten was ongetwijfeld de U'er Konrad Adenauer (1949-63) die ntegratie in het westerse militaire en lomische bondgenoodschap (NAVO iG) tot centraal doel van het West- se beleid maakte. De SPD'er Willy ndt (1969-74) normaliseerde de be dringen met Oost-Europa met zijn t-Politik'. Voor die ontspanningspoli- kreeg deze ex-burgemeester van st-Berlijn de Nobelprijs voor de Vre- Aan zijn kanselierschap kwam in 4 echter een abrupt einde nam nadat privé-secretaris Günther Guillaume maskerd werd als spion voor de )R. uitsers zijn rücksichtslos, georgani- ■d, vreselijk hard werkend en nationa- sch. Maar Duitsland is ook een chaafde Europese maatschappij ge- rden.We hebben in Duitsland een atschappij opgebouwd waarin we met len en opstaan een evenwicht hebben ronden dat kennelijk beter is dan in Duitse verleden", aldus de schei- ïde ambassadeur van de Bondsrepu- ïk in Den Haag, Otto von der Ga- ntz onlangs in een weekbladinterview, n geruststellende woorden worden in jte lijnen onderschreven door premier ibbers die opmerkte dat er op dit mo- :nt in feite geen plaats is voor pessi- sme over het éne, nieuwe Duitsland, h aan hen die zich zorgen maken over :uwe onzekerheden zou ik willen zeg- n: laten wij ons meer bezighouden met t gebruiken van nieuwe mogelijkheden le akkers liggen open - dan ons te be- mmeren om risico's, hoezeer die er on- twijfeld ook zijn". je typisch Nederlands is deze opmer- tg van Lubbers. Want het zijn juist be- ekende Duitsers aan ons land die zich aver verbaasden dat hier geen enkel ilitiek debat is gevoerd over de juridi- he gevolgen van de Duitse eenwording- e koopmansgeest ('wat valt er te ver enen aan het éne grote Duitsland') iert de boventoon en het publieke de- it staat in het teken van de 'onverafl- irlijke' mentaliteit van de Duitser. Ne- irland als geboeide toeschouwer, die storische rol bij de verschuivingen in iropa ligt ons wel. Duitsland gaat zijn gen weg. ZATERDAG Exorcist II: The heretic (USA 1977, RTL-4, 23.10 uur). Richard Burton moet als priester Lamont een onderzoek instellen naar de dood van father Merrin. Deze is bij de duiveluitdrijving van vier jaar geleden overleden. Mislukt vervolg op het kassucces uit 1973. Sommermarkvallar pa jorden (Zweden 1986, Did. 1,11.03 uur). Een schrijver kijkt terug op de gebeurtenissen van een zomer, waarin hij voor het eerst met zijn schoonfamilie kennismaakte: Film van Gunnel Lindblom. Alfred the Great (Engeland 1968, Did. 1, 22.00 uur). De Engelse koning Alfred houdt meer van lezen dan van oorlog voeren. Om de vrede te bewaren levert hij zijn verloofde uit aan de Deense koning. Vreemde combinatie van komedie en avontu renfilm, waarin de hoofdrollen worden gespeeld door David Hemmings en Michael York. The Strip (USA 1951, Did. 1,24.00 uur). Na zijn militaire dienst besluit musicus Mickey Rooney voor een criminele bookmaker te gaan werken. Wanneer hij korte tijd later verliefd wordt op een jongedame, die een Hollywood-carrière ambieert, raakt hij in de problemen. Chambers of horror (USA 1966, Did. 2,23.25 uur). Omstreeks de eeuwwisseling vermoordt Jason Cravette zijn geliefde, omdat ze niet met hem wil trouwen. Vanaf dat ogenblik is geen enkele vrouw meer veilig voor de psychopaat. Twee eigenaars van een wassenbeelden-museum jagen op hem. Griezelfilm met Pa trick O'Neal. Bad day at Black Rock (USA 1954, België 1,16.30 uur). Wanneer voor het eerst sinds vier jaar weer een trein in Black Rock stopt, stapt er een eenarmige man uit, die door de bevolking vijandig wordt bejegend. Geleidelijk aan ontdekt hij wat het plaatsje te verbergen heeft. Spencer Tracy in een bijzonder boeiende western van John Sturges. The Outlaw Josey Wales (USA 1976, BBC 1, 22.10 uur). Clint Eastwood als boer die op jacht gaat naar de moordenaars van zijn familie. Ook Sondra Locke speelt mee, Clintwood deed zelf de regie. All the president's men (USA 1976, BBC 2, 23.45 uur). Redford Redford en Dustin Hoffman als de reporters Woodward en Bernstein die het Watergate-schandaal ontrafelen. Just before dawn (USA 1980, BBC 1, 0.50 uur). Gezin op een camping wordt aangevallen door woeste bergbewoners. Met George Kennedy en Chris Lemmon. ZONDAG Promis.juré! (Frankrijk 1987, Ned. 2,9.25 uur). Terwijl het in Frankrijk oorlog is wordt de 12-jarige Pierre-Marie verliefd op Jocelyne. De jongen is echter bang, dat hij geen kans maakt vanwege zijn grote neus. Komische jeugdfilm van Jacques Monnet. Kaiserwalzer (Oostenrijk 1953, Did. 1, 15.05 uur). Weense ro mantiek rond een aartshertog, die incognito op reis is en een aantrekkelijke onderwijzeres ontmoet. Met Rudolf Prack en Maria Holst. Die Marquise von O... (Frankrijk/W.-Dld. 1975, Did. 1, 23.25 uur). Tijdens de Napoleontische oorlogen in Italië wordt een knappe jonge weduwe bedreigd door soldaten, die haar willen verkrachten. Een Russische officier redt haar, maar de vrouw valt flauw en na verloop van tijd blijkt ze in verwachting te zijn. Schitterende film van Erich Rohmer naar de novelle van Heinrich von Kleist, met Edith Clever en Bruno Ganz. Made in USA (Frankrijk 1967, Did. 2, 23.30 uur). De vriendin van een vermoorde journalist stelt op eigen houtje een onder zoek in en ontdekt een wijd vertakt politiek complot. Ook scha kelt ze en passant de mannen uit, die verliefd op haar gewor den zijn. Anna Karina is de 'wrekende engel' in deze verwarde misdaadfilm van Jean-Luc Godard. Our hour with you (USA 1932, Did. 3 West, 14.00 uur). Een Pa- rijse vrouwenarts raakt hij onder de indruk van een jongeda me, die de beste vriendin van zijn vrouw blijkt te zijn. Lu- bitsch-komedie met Maurice Chevalier en Jeannette MacDo- nald. Sans lendemain (Frankrijk 1939, Did. 3 West, 20.00 uur). Melo drama over een animerende striptease-danseres, die na tien jaar haar vroegere geliefde terugziet. Hij blijkt nog steeds van haar te houden, maar hij heeft geen notie van haar rosse leven. Edwige Feuillère in een film van Max Ophüls. Cheyenne autumn (USA 1964, BBC 1, 16 uur). Western van John Ford met Richard Widmark, Karl Malden en James Ste wart. Cheyenne-Indianen maken een zware reis terug naar. hun 'thuisland'. The falcon and the snowman (USA 1985, BBC 2, 23.35 uur). Twee aardige Amerikaanse jongens, gespeeld door Timothy Hutton en Sean Penn, geven geheimen door aan de Russen. Re gie van John Schesinger. Neemt de agressie in het verkeer toe? De vereniging Veilig Verkeer Nederland zegt van wel, maar volgens andere deskun digen is de Nederlander juist vriendelijk en voorzichtig in het verkeer. Over dit netelige onderwerp praat Hans Sleeuwen- hoek vanavond in NCRV's 'Rondom tien', om 22.06 uur op Ne derland 1. In de studio zitten agressieve weggebruikers en mensen die zich aan hen ergeren. VPRO's culturele magazine 'Atlantis' brengt zondag om 21.06 uur op Nederland 2 een special over het literaire tijdschrift 'Barbarber'. Het werd in 1958 met veel enthousiasme opgericht door H. BernlefK. Schippers en G. Brands. In 1971 ging het ter ziele. De makers van de special, Alexander Oey en Ad Fransen, leggen vooral de nadruk op het plezier en de humor waarmee het blad werd gemaakt. IKON-medewerkster Ireen van Ditshuyzen maakte de docu- mentairé 'Overleven, omgaan met armoede', die zondag om 20.24 uur op Nederland 3 wordt uitgezonden. Hierin laat zij de traditionele en de nieuwe gezichten van armoede in Nederland en België zien. In de grote steden ligt de armoede dicht tegen de angst voor vreemdelingen aan. In de nieuwbouwwijken heerst meer stille armoede van voornamelijk alleenstaande moeders. Ook toont de documentaire hoe belangrijke politici over ar moede denken, onder wie Lubbers en de Belgische premier Martens. In de IKON-rubriek 'Kenmerk' wordt zondag om 23.34 uur op Nederland 3 eindelijk het lang verwachte interview met Sal man Rushdie uitgezonden. Voor het eerst sinds zijn onderdui ken op 14 februari 1989 gaf de schrijver van 'De satanische ver zen' een langdurig tv-interview. De Engelse presentator Mel- vyn Bragg sprak ruim drie uur met de vogelvrij-verklaarde. Voor de televisie werd dit gesprek tot 45 minuten terugge bracht. In 'Achter het Nieuws' zondagavond (Nederland 1, 20.59 uur) onder meer een reportage over leerlingen in de Nederlandse grensstreek bij België die steeds meer naar basis- en middel bare scholen in het buurland lijken te gaan. Verder de 'poli tieke barometer' met de vraag of premier Lubbers een poli tieke fout heeft gemaakt of niet. In Het Capitool (zondag, 12.00 uur Nederland 3) zal worden gediscussieerd over 'de strijd tegen de misdaad', naar aan leiding van de recent ver schenen nota 'Recht in Bewe ging' van minister van justi tie E. Hirsch Ballin. Ge sprekspartners in het pro gramma zijn de minister zelf, A. van Delden, president van de Haagse rechtbank, E. Lis- senberg, hoogleraar crimino logie Universiteit van Am sterdam en P. IJzerman, hoofdcommissaris van politie in Enschede. Door Ton Verbeeten ARMANDO, op 18 september 1929 in Amsterdam geboren, is schilder, schrijver, journalist, acteur en muzikant. Hij was als schilder in 1960 medeoprichter van de Nul-groep, de Neder landse afdeling van Zero, en als dichter met Hans Sleutelaar, Hans Verhagen en Cornelius Bastiaan Vandrager verbon den aan de tijdschriften Gard Sivik en later, 1965-1966, De nieuwe stijl. In 1979 ging Ar mando in Berlijn wonen. Op dit moment is Armando in Nederland. In de Kleine Kome die in Amsterdam repeteert hij met Cherry Duyns en Johnny van Doorn het theaterpro gramma 'Groot Herenleed', dat op 3 oktober in première gaat. Na de repetitie op een grauwe dag, in een Amsterdamse eta blissement van onduidelijke allure werd het gesprek ge voerd; in gezelschap van acteur en schrijver Cherry Duyns en de primas van het zigeuneror kest van Tata Mirando, Nello Mirando. Ja, Armando is ook 'Stehgeiger'. Regelmatig treedt hij als gast op bij Tata Miran do. „Als de vraag is of ik bang ben voor een verenigd Duitsland is het antwoord: 'Nee'." „Ben jij als Duitser bang voor de Duitsers, Cherry?" (Cherry Duyns werd in Duitsland gebo ren. Hij doet daar verslag van in zijn roman 'De zondagsjon gen'). „Voorlopig niet." „De mensen lopen hier in Ne derland toch niet rond met be zorgde gezichten. Dat zou vol slagen niet van deze tijd zijn. We kunnen in Europa toch geen oorlogen meer verwach ten. Er zijn nu andere haarden. En dat Duitsland een heel be langrijke economische macht is, dat is het recht van de sterk ste." Was u in Berlijn, vorig jaar op 9 november. Nam u deel aan de algemene vreugde toen de eerste gaten in de Muur gesla gen werden Armando: „Ja. Deels. Zijde lings. Vreemd genoeg heb ik geen enkele interesse getoond om te gaan kijken. Ik ben heel lang niet naar de Muur toe ge weest. Dat was heel raar. Ik denk dat ik het een beetje jam mer vond. Dat is wel een tegen spraak. Het was niet goed, dat de muur daar was natuurlijk." Waarom vond u het gedeelte lijk jammer? „Omdat het mijn Berlijn niet meer was. Deze maand woon ik elf jaar in Berlijn en ik blijf er .nogJwel even, JBerlijn had die spanningen. Dat zeg ik als kun stenaar." In 1979 ging u naar Berlijn. Waarom? „Ik wilde sowieso weg. Thema tisch kwam het me goed uit en ik wilde weg uit Nederland." Wat betekent dat, "het kwam me thematisch goed uit'? „Dat gaat wel ver als ik dat moet uitleggen. Ik neem aan dat de mensen dat weten." Ik denk niet dat de mensen dat weten. „Ik heb al zo vaak verteld, wat mijn thematiek inhoudt. Om daarover nu weer te praten, daar heb ik niet zo'n zin in." Armando: „De Bondsrepubliek is toch een van de betere landen van de wereld.- foto bert verhoeff U hebt het ooit krachtig ge formuleerd toen u zei: 'Ik heb de oorlog zo gehaat, dat ik me ermee ben gaan identificeren. Ik ben de oorlog zelf gewor den'. „Nou, Berlijn was natuurlijk de oorlog bij uitstek. Dat is verle den tijd. Dat is nu afgelopen." Maar in uw werk is de oorlog niet afgelopen? „Ik wil dat het afgelopen is. Ik heb drie boeken vanuit Berlijn geschreven en dan is er nog mijn laatste boek 'De straat en het struikgewas'. Voor die tijd heb ik nog enige boeken ge schreven die te maken hadden met die thematiek. Dus heb ik nu het gevoel dat ik het wel ge zien heb. Ik heb die nieuwsgie righeid niet meer. De eerste zes, zeven jaar in Berlijn heb ik niet anders gedaan dan alle oude mensen die ik tegenkwam te vragen en uit te horen. Naar mijn smaak heb ik dat nu wel voldoende omgezet." Geweld in kunst. Dat is een citaat. „Geweld in. Kunst. Dat hebt u ooit gezegd, „Ja. Daar ben je als kunstenaar mee bezig. Wat doet een kun stenaar? Alles wat hem bezig houdt, alles wat hij beleeft om zetten." Maar als dat niet meer het ge weld is, de oorlog, is er dan niet een breuk in uw leven? „Dat zullen we moeten afwach ten als het volgende boek ver schijnt. Een boek met bespiege lingen, naar aanleiding van mijn reizen naar Amerika. Amerika is voor mij ontzettend belangrijk. Het is het eerste land waar ik een beleving heb gehad van wat ruimte is. Een existentiële belevenis. Maar mijn werk zal altijd wel met geweld te maken hebben. Wat is nou een werkelijkheid zon der geweld? Kijk maar naar Herenleed." Ontstaat er geen leegte als u zegt, dat alles waar u zich tot nu toe mee bezig hebt gehou den afgelopen moet zijn? „Het is natuurlijk niet de oor log. Toevallig ben ik verzeild geraakt in een tijdperk waar alles heel gecomprimeerd, heel geconcentreerd was en dat is toevallig die oorlog geweest. Het heeft met een concentratie van leven te maken." In 1979 zei u in een interview 'Over tien jaar zul je ze het weer horen zeggen: Wir haben es nicht gewusst'. „Ja, dat klopt haarfijn." Maar zo bedoelde u het toen niet? „Nou, ik weet niet wat ik be doeld heb. Maar het is wel zo dat een heleboel mensen die te gen beter weten in sympathie voor de DDR hadden, nu zullen zeggen: 'Wir haben es nicht ge wusst', van wat er allemaal ge beurd is, massagraven, de on vrijheid, de macht van de Stasi. Het heeft zoveel kanten. Een ervan is de politiek gestimu leerde haat met name tegen de Westduitsers. Gestimuleerd door mensen die er belang bij hadden dat de DDR positiv be- wertet, positief gewaardeerd werd. Dat zijn de eeuwige sim pele denkers voor wie de Bondsrepubliek een fascistoïde republiek was en de DDR Een socialistische republiek in wording? „Een socialistische republiek in wording. Dat is een buitenge woon tragische opvatting. De DDR was natuurlijk gewoon een autoritair geregeerde, bui tengewoon fascistische repu bliek en de Bondsrepubliek is nog steeds een van de weinige democratieën die we op de we reld kennen. Met alle fouten vandien. Die mensen in de DDR zijn zo ontzettend belazerd. Dat vind ik zo tragisch, dat die mensen zo belazerd zijn. Strijk ik u nu tegen de haren in?" Het enige wat me tegen de ha ren instrijkt zijn uw lovende woorden over de Bondsrepu bliek. Van de DDR blijft na de hereniging niets over. Dat is toch een pijnlijke vorm van identiteitsverlies? „Nou lovend, ik loof niets. Maar de Bondsrepubliek is toch een van de betere landen van de wereld." Inclusief Republikaner? „Ja, maar in een democratie hebben die mensen nou een maal ook hun rechten. Ik zie wel dat die beweging enigszins uit zou kunnen groeien. Maar het blijft marginaal. Het is ook niet te vergelijken met de na zi's. Die hadden een ideologie of beter gezegd een pseudo-ideo- logie. Dit zijn bewegingen van ontevredenen zoals bij ons des tijds de Boerenpartij." Cherry Duyns: „Het be langwekkende is, dat dat nu in de DDR aan de hand is." Armando: „Ik hoop, dat dat verschijnsel marginaal blijft. Het is ook een gevolg van de politiek in de DDR. Die Frem- denhass. Ze kennen geen vreemden. Die waren er niet. Alleen Vietnamezen en die leefden heel afgeschermd. Ach Auslanderhass.Ik heb veel van die gesprekken op de Duitse televisie gevolgd, maar het niveau is van dien aard dat ik vermoed dat het niet echt wortel zal schieten. Het is wel heel dom. En antisemitisme. Dat was er al in de DDR. Officieel. Onder het mom van anti-zionisme. Maar ja, dat hoef ik toch niet allemaal uit te leggen." Cherry Duyns: „Je moet wel oppassen anders staat er straks boven dat verhaal: 'Armando lijkt wel antisemiet' of nee: 'Armando antisemiet?' of: 'De conservatieve tekenaar/schil der Armando nog steeds ver blijf houdende in het fascis toïde Berlijn'. Je moet helder zijn in je toelichtingen. Als je zo beknopt bent, word je ver keerd begrepen." Armando: „Duitsland heeft ontzettend veel overeenkom sten met Nederland. Er is één groot verschil: ik generaliseer niet graag, maar hier mag het: het gevoel voor humor van de Duitsers, dat wil zeggen voor relativering, is een stuk gerin ger dan dat van de Nederlan ders." DEN HAAG (ANP) - „In de liefde voor de vrijheid en de verdediging daarvan is Hol land altijd ons voorbeeld ge weest." Een levensgroot bord met deze woorden van 18e eeuwse Amerikaanse staats man Benjamin Franklin is te vinden in het Mauritshuis in Den Haag, waar tot en met 13 januari de tentoonstelling 'Hol landse meesters uit Amerika' te zien is. Het gaat om een gelegenheids collectie van 70 werken van Nederlandse meesters uit de zeventiende eeuw. De schilde rijen, onder meer van Rem brandt, Vermeer, Hals, Potter, Van Mieris en Steen, zijn door het Mauritshuis geleend van musea en particulieren uit 40 plaatsen in de Verenigde Sta ten. De expositie is het ant woord op de rondreis die 40 schilderijen uit het Maurits huis aan het begin van de jaren tachtig door de Verenigde Sta ten maakten. Volgens directeur H. Hoe tink van het Mauritshuis hebben de Amerikanen de Nederlandse werken met zoveel hartstocht verzameld, omdat ze affiniteit voelden met de vrije, democra tische en tolerante republiek die Nederland in de 17de eeuw was. Bovendien deden de ver meende alledaagse taferelen op veel schilderijen de vaak iet wat burgerlijke Amerikanen deugd. Zo alledaags waren die taferelen overigens niet: het ogenschijnlijk vrolijke fanta sie-interieur van Jan Steen bij voorbeeld zit vol met tekens over de vergankelijkheid van de rijkdom. Het verzamelen door de Ame rikaanse particulieren ge beurde vooral aan het eind van de vorige eeuw. De nieuwe rij ken, vaak ware magnaten, wil den net zulke verzamelingen aanleggen als de Britten op hun buitenplaatsen. Dat bete kende niet dat ze maar wat kochten: ze hadden wel dege lijk oog voor kwaliteit. Het gaat op de expositie behalve om de schilderijen zelf ook om de rol die dergelijke particulie ren hebben gespeeld voor het kunstbezet van de VS. De 70 schilderijen zijn volgens Hoetink 'de crème de la crème' van wat er aan Hollandse meesters in Amerika is. En dat is veel. Bij de selectie is dan ook alleen voor het beste gekozen. Niet dat Hoetink alles kon krij gen wat hij wilde. Van de beeldschone Frick Collention in New York bij voorbeeld wordt per definitie niets uitgeleend. Andere musea waren echter bijzonder bereidwillig: de Na tional Gallery of Art in Wash ington leende zelfs zes zaal stukken. Volgens hoofdconservator B. Broos betekenen alle schilde rijen voor de Nederlanders een herontdekking, gewoon omdat ze zo lang niet thuis zijn ge weest. Er zijn ware sensaties bij, zoals 'Danaë ontvangt Zeus als een regen van goud' van Hendrick Goltzius. Het werk werd al in 1604 door Carel van Mander beschreven in zijn le gendarische Schilder-boeck. In Leiden moet de jonge Rem brandt het werk al hebben ge zien en geïnspireerd zijn ge raakt tot zijn eigen Danaë, die nu in Leningrad te zien is. Het schilderij maakte daarna om zwervingen via Letland, Parijs en Antwerpen en werd uit het oog verloren. In 1984 werd het teruggevonden tussen de boe del van een failliet warenhuis in Los Angeles. Het is daar nu in het bezit van het County Museum of Art. Andere schilderijen zijn extra interessant omdat er pas nieuwe dingen over ontdekt De Hollandse meesters hangen al in het Haagse Maurits huis, de vloer krijgt nog even een beurt. - fotoanp C zijn. Adriaen van der Spelt blijkt zijn 'Een bloemstuk en een gordijn' samen met Frans van Mieris te hebben geschil derd. Dit is onlangs uit een do cument uit 1667 vast komen te staan. Maar eigenlijk is vooral aan het glanzende lichtblauwe gordijn meteen al de hand van Van Mieris te herkennen, vindt Broos. Een coproduktie is ook 'Een Engels oorlogsschip voor an ker' van Willem en waar schijnlijk zijn zoon Cornelis van de Velde. Op het schilderij is namelijk een vlag te zien die de Unie tussen Engeland en Schotland symboliseert. Die kwam op 1 mei 1707 tot stand, een maand na de dood van Wil lem van de Velde. Aangenomen moet worden, aldus Broos, dat zijn zoon, een bekwaam ma rine-schilder, de vlag heeft toe gevoegd. Ook over 'Een musicerende fa milie' van Pieter de Hooch is iets nieuws te melden: volgens Broos moet het om het gezin Del Court gaan. Meneer Del Court werd namelijk al eens door Van der Helst geschilderd en de gelijkenis is treffend. Een aantal van de 'Hollandse meesters uit Amerika' werd nooit eerder gepubliceerd. Wat dat betreft staat de meer dan 500 bladzijden tellende catalo gus van de tentoonstelling vol met primeurs. Alle schilderijen staan er in kleur in en verder nog 400 zwart-wit afbeeldin gen. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Op donderdag en vrijdag kun nen er zelfs tot 21.00 uur bezoe kers terecht. DEN HAAG (ANP) - Op de tentoonstelling van de schilder Kees Verwey die van morgen tot en met 18 november in het Haagse Gemeentemuseum te zien is, hangt wel héél recent werk. Afgelopen dinsdag kwam de nu 90-jarige Haarlemse kunstenaar nog even een schilderij brengen: hij had er die zelfde morgen nog de laatste, nog steeds even krachtige hand aan gelegd. Het schilderij zal nog niet eens echt droog zijn als de tentoon stelling voorbij is, aldus conservator Mariëtte Josephus Jitta. Zij stelde de expositie samen met museumdirecteur Rudi Fuchs, die een goede relatie met de schilder heeft. Verwey bleek dinsdag zeer in zijn nopjes met de wijze waarop zijn werk wordt getoond. Er mag van hem niets meer aan veran derd worden. Zijn 40 schilderijen en tekeningen, voornamelijk uit de laatste tien jaar, hangen bijna allemaal in de zogenoemde Schamhart- vleugel van het Gemeentemuseum. Hoewel dit onderdeel door de architect Schamhart werd gebouwd, beschouwt Verwey de tentoonstelling als een hommage aan zijn oom Hein Berlage, die het hoofdgebouw van het museum ontwierp. Het thema van de expositie is 'Van de edele en vrije schilderkunst', woor den die Carel van Mander in 1604 schreef in zijn beroemde 'Schilder-boeck'. Ongeveer 25 doeken op de tentoonstelling zijn gewijd aan Ver- wey's meest geliefde en bekende onderwerp: interieurs, vooral zijn eigen atelier dat hij zijn 'Himalaya' noemt. Soms zijn de kleuren fel, soms zijn ze pastel en lijken de dingen door het ge zeefde licht verbonden. Verder zijn er portretten, van zijn grote vriendin-in-de-kunst Charlotte van Pallandt bijvoorbeeld - de beeldhouwster be zoekt hem nog elke week - en natuurlijk van zijn vrouw Jean ne. Zij overleed dit jaar na een langdurige ziekte. Verwey heeft haar vaak geschilderd. Volgens Josephus Jitta is het grote ver lies niet in zijn werk terug te vinden. Eén schilderij van Jeanne op de tentoonstelling is overigens ouder dan het meeste werk dat er hangt, namelijk uit 1970. Het toont haar in een door zwart omgeven gat met veel licht. Het schilderij dat Verwey dinsdag kwam brengen is volgens Josephus Jitta een kleine versie van 'Ik bouw een schilderij'. Dat maakte Verwey in augustus en het is een weerslag van zijn hele loopbaan. Het hangt op een centrale plek op de tentoon stelling. Het heette eerst 'De kosmos', toen 'Het altaar' en ver volgens nog een tijdje 'De graftombe'. Volgens Josephus Jitta is (Verwey nog steeds erg met dit schilderij bezig. 4 MÉfc Franz von Lehnbach schilderde in 1883 dit drievoudige portret van Bismarck. Door Rink Drost BERLIJN - Niet minder dan 1100 exponaten uit 280 musea en verzamelingen in de Bondsrepubliek, dertien andere Europese landen en de Verenigde Staten zijn na drie jaren van voorbe reiding in Berlijn samengebracht. 'Bismarck - Pruisen, Duitsland en Europa' is de naam van deze eerste grote tentoonstelling, die is opgezet door het Duitse His torische Museum. Dat museum schonk de Bondsregering de stad drie jaar geleden ter herdenking van het 750-jarige be staan. Een eigen gebouw heeft het museum nog niet. De tentoonstel ling is daarom ingericht in de Martin-Gropius-Bau, dicht bij de Potsdamer Platz op enkele meters van de lijn waar tot voor kort de Berlijnse Muur stond. Aan de kwaliteit van de tentoonstelling doet de geïmprovi seerde huisvesting niet af. Het is de opstellers gelukt veel meer te laten zien dan 1100 exponaten of hoogtepunten en dieptepun ten uit het welgevulde leven van Otto von Bismarck. Niet voor niets plaatst de naam van de tentoonstelling Bismarck in een Pruisisch-Duits-Europese samenhang. De tentoonstelling zet Bismarck midden in de vorige eeuw, een periode die met haar ingewikkelde structuren en vervlechtin gen zelfs de meest gewiekste en invloedrijke personen maar weinig speelruimte liet. De historie reikt van de avond van de slag bij Waterloo in 1815, Bismarcks geboortejaar, tot de zitting van de Rijksdag in 1905, de arbeidersstaking en Bismarcks dood als ridder: symbool voor de stemming van wereldondergang omstreeks de eeuw wisseling. In de vestibule vindt de bezoeker 'Bismarck bij zichzelf', met privézaken als zijn buitengewoon lange laarzen, een pillen doosje van apotheek 'Zum König Salomo/Berlin W.' en een door zijn kapper met gevoel voor historie bewaarde haarlok. Uiteraard komt ook Bismarcks chronologie in de rondgang tot zijn recht, beginnend met de geboorte-advertentie in de 'Kö- niglich privilegierten Zeitung' van 2 april 1815. Tussen twee werelden groeide Bismarck op: de door afkomst, levenswijze en cultuur conservatief ingestelde Pruisische landjonker temidden van ingrijpende economische, sociale en culturele veranderingen. De eerste drie decennia verliepen voor een knaap van zij n komaf alledaags. Een studietijd als jurist, begeleid door een ruig studentenleven dat hem bij sabelgevechten zeven forse littekens opleverde is nauwelijks het vermelden waard, evenals zijn carrière als ge makzuchtige gerechtsreferendaris in Aken. Pas in 1848, met de grote Duitse revolutie, werd Bismarcks le ven ook voor anderen interessant. Duitsers, Italianen en Hon garen streden voor eenheid en recht. Het zwart-rood-goud werd het symbool van de nieuwe tijd, waartegen Bismarck zich nog heftig verzette. Puur toeval bracht hem in 1850 op het politieke spoor. De Pruisische koning Friedrich-Wilhelm zag wel wat in de heethoofdige en van dadendrang overlopende jongeman. De sociale draagwijdte van de Duitse revolutie van 1848 heeft Bismarck tijdens zijn leven niet begrepen, wel echter het daar uit voorvloeiende nationaliteitenconflict. Hierin lag het geheim van zij n succesvolle politiek. Een apart thema is Bismarck als stuurman van de Pruisische politiek vanaf 1862 en van de Duitse politiek vanaf 18 januari 1871, de dag waarop het Duitse Keizerrijk werd gesticht. In de 25 volgende jaren werd Bismarck een nationale afgod, een ge- voelsgolf die na zijn dood aanhield. Honderden monumenten werden in het hele rijk gebouwd, standbeelden tonen hem als smid van het Duitse Rijk of als de Roland van Berlijn. Een schilderij van ene Ziek toont de dode Bismarck als een goddelijk wezen, dat door walkuren naar de hemel wordt begeleid. De tentoonstelling is geopend van dindsdag tot en met zondag van 10 00 tot 22.00 uur en duurt tot 25 november. De toegang kost 8 mark (goed 9 gul den), rondleidingen om 14.00 en 19.00 uur. D

de Stem | 1990 | | pagina 57