DE STEM W E E K El A Helmut Kohl, de eenheidskanselier A 120 Jaar later kan de eenheid echt beginnen Verkeer; OOIT WERD HIJ UITGELACHEN. NU LACHT HIJ Ontwikkeld Risee Doorkruist Bittertafel Handdoek Triomf DE DUITSERS TRADITIE IN DEMOCRATIE Centrale macht Verbrokkeld Coup Weimar Ondergang Duitse ziel Beschaafd ZATERDAGI 29 SEPTEMBER 19901 een keer eerder, ongeveer 120 jaar geleden, heeft een kanselier de Duitse eenheid tot stand gebracht - Bismarck. Van daag is het Helmut Kohl die ons de eenheid brengt". Zo stond het in de folders die miljoenen Oostduitsers aan de vooravond van de eerste vrije verkiezingen in hun land in de hand gedrukt kregen. De sociaal democraten, die zich al zeker waanden van de overwinning, wer den op 18 maart door de christen democraten weggevaagd. Net zoals Bismarck had Kohl de 'Sozi's', die kritiek hadden op de te snelle ver eniging, het etiket van 'Vaterlands- lose Gesellen' weten op te plakken. Door Caspar Clllekens De eenheidskanselier, zo zal Kohl de ge schiedenisboekjes ingaan. Als de man, die in navolging van de 'ijzeren kanse lier' de tweede Duitse eenheid gesmeed heeft. Er is een wereld van verschil tussen de eerste en tweede Duitse eenwording. De eerste, gesmeed in „bloed en ijzer", van bovenaf opgelegd, leidde uiteindelijk tot de Eerste Wereldoorlog. De tweede ver liep vreedzaam én met brede instemming van buren en bondgenoten. De nieuwe Duitse staat is ingebed in een Europese veiligheidsstructuur en heeft, benadrukt Kohl keer op keer, geen politieke aspira ties meer. De bondskanselier heeft handig gebruik gemaakt van de mogelijkheden die de Oostduitsers hem op 9 november vorig jaar boden. Met grote voortvarendheid heeft Kohl op de roep van de DDR-bur- gers om 'Deutschland, einig Vaterland' ingespeeld. Het links-alternatieve dag blad 'Die Tageszeitung' vatte de stem ming in beide Duitslanden eind vorig jaar bondig samen: „Ein Volk. Ein Bund. Ein Kohl". Meer dan eens plaatste Kohl tijdens het eenwordingsproces zijn buren -soms zelfs zijn eigen ministers - voor voldon gen feiten. Maar hij was ook nooit te be roerd om die fouten te corrigeren. In de bijna acht jaar, dat Kohl nu kanselier is, heeft hij zich tot een bekwaam politicus ontwikkeld. Wat een verschil met de beginjaren. Toen de nieuwe kanselier eind 1982 aan trad, moest menige journalist in Bonn even slikken. Tussen Kohl en zijn voor de sociaal-democraat Helmut gaapte een grote kloof. Schmidt, 'Der Macher', die in het Engels de Amerikaanse president Jimmy Carter de les leerde; Kohl, de 'Hampelmann', die niet eens zijn vreemde talen spreekt. Het werd allemaal nog erger. Kohl maakte de ene na de andere uitglijder. Amper was Gorbatsjov partijleider ge worden in de Sovjetunie of Kohl verge leek hem niet Hitiers propagandaminis- ter Goebbels. Het maakte hem tot de ri see van Washington tot Vladivostok. En dan was er nog dat SS-kerkhof in Bit burg, waar Kohl zo nodig Ronald Rea gan moest rondleiden. Goh, wat hebben we gelachen! Die Kohl, die nam je toch niet serieus. Het waren niet alleen de buitenlanders, die Kohl onderschatten. Menige landge noot van de kanselier is ons daarin voor gegaan. Kohl wekt in zijn optreden én door zijn postuur - 1,95 meter en 115 kilo - de in druk een Houten Klaas te zijn, die in ge voelige situaties steevast verkeerde en pijnlijke dingen zegt. Talloos zijn de Witze die 's mans stunteligheid tot kern hebben. „Gelooft u mij. Helmut Kohl zal nooit bondskanselier worden. Die zal op 90-ja- rige leeftijd zijn memoires schrijven geti teld: ik was 40 jaar kandidaat - lessen en ervaringen uit een bitter tijdperk". Dat voorspelde Franz Josef Strauss, de 'rechtsbuiten' uit Beieren, een paar maanden voor de Bondsdagverkiezingen van 1976. Oppositieleider Kohl haalde het niet in 1976. Mede door toedoen van de CSU van Strauss. De op zakelijke leest ge schoolde campagne rond Kohl, de man van het midden, werd doorkruist door de verkiezingsslogan van de 'broeders' uit Beieren: 'Freüteit oder Sozialismus'. In arren moede maakte Kohl er toen maar 'Freiheit statt Sozialismus' van. Te red den viel er echter niets meer. Het kwaad was al geschied: Kohl verloor met enige honderdduizenden stemmen van Schmidt. Een bittere ervaring voor de Kohl heeH een aantal eigenschappen, waarin menige Duitser zich herkent: een beetje tactloos, wat gekwetste trots, zeltvoldaan, boerensllm, gemoedelijk, wijdlopig en een tikkeltje autoritair. man, wiens carrière tot dan toe in drukwekkend was verlopen. Kohl werd geboren in 1930 in Ludwigs- hafen. Zijn vader was ambtenaar. De oorlog maakte een eind aan de vrolijke jeugd van Helmut. Op 12-jarige leeftijd moest hij samen met klasgenootjes na bombardementen lijken onder het puin halen en branden blussen. Op het eind van de oorlog werd de gymnasiast naar Beieren gestuurd om opgeleid te worden tot 'Flak'-schutter. Geschoten heeft hij niet: de oorlog was voorbij voordat de opleiding werd afgesloten. Als gymnasiast en student geschiedenis in Frankfurt was Kohl actief in de jonge renorganisatie van de CDU. Hij gold als een linkse rakker, die tekeer ging tegen de bonzencultuur en achterlijkheid van de CDU in Rijnland-Palts. Na zijn pro motie werd Kohl secretaris van een re gionale organisatie van chemische be drijven. De ster van de 'zwarte reus' binnen de CDU rees snel. In 1969 werd hij minis ter-president van Rijnland-Palts. De jongste in de geschiedenis van de deel staat. Kohl verdiende zijn studie met het sle pen van zakken cement en als steenslij per bij BASF, de grootste werkgever in zijn geboorteplaats. In die tijd leerde hij de 'gewone' man kennen. Nog altijd is Kohl in zijn element, als hij 'draussen im Lande' is. Net zoals Van Agt, de voor malige Nederlandse premier, zoekt kan selier Kohl de steun van de bittertafel, als het regeren in Bonn hem weer eens de keel uithangt. Kohl heeft een aantal eigenschappen, waarin menige Duitser zich herkent: een beetje tactloos, wat gekwetste trots, zelf voldaan, boerenslim, gemoedelijk, wijd lopig en een tikkeltje autoritair (maar lang niet zo autoritair als 'Schnauze' Schmidt, zijn voorganger). Kohl is de ty pische vertegenwoordiger van de 'Deut sche Provinz'. Ook dat draagt ertoe bij om hem te onderschatten. In de alledaagse politiek in Bonn ont wikkelde Kohl zijn vaardigheid om op allerlei belangrijke posten vertrouwelin gen te plaatsen. Dat is nog steeds zijn grote, stille kracht. De huismacht, die Kohl binnen de CDU opgebouwd heeft, vrijwaart hem van elke concurrentie. Kohl is geen grote redenaar, geen theore ticus. Hij handelt instinctief, spontaan, direct, emotioneel. In de praktijk is hij bereid tot compromissen. Al zal hij dat niet toegeven naar buiten toe. Compro missen sluiten geldt in Duitsland als te ken van zwakte. Voor Kohl staat politiek gelijk aan een permanente verkiezingsstrijd. Dat heeft hij afgelopen jaar met zijn eenwordings- politiek overduidelijk laten zien. Voor al les gold het een zo gunstig mogelijke uit gangspositie voor de CDU te verkrijgen. Na de verloren campagne van 1976 bra ken voor Kohl bittere jaren aan in Bonn. Jaren, waarin de ene na de andere pro vinciale leider van de CDU trachtte hem pootje te lappen. Begin 1980 smeet Kohl, de kritiek op zijn leiderschap beu, de handdoek in de ring. Hij schoof Ernst Albrecht, de premier van de deelstaat Nedersaksen, als kanselierskandidaat van de CDU naar voren. Weer was het Strauss, alias FJS, die roet in het eten gooide. Niet Albrecht, maar hij moest kanselierskandidaat van de CDU/CSU worden. Kohl legde zich er bij neer. Naar buiten de indruk wekkend dat hij zich tot het laatst tegen de kandi datuur van FJS verzet had. In werkelijk heid vond Kohl het prima. Hij wist dat Strauss het toch niet zou redden. Zo pakte het ook uit. FJS leed een ver pletterende nederlaag. Exit Strauss, Kohl werd de onbetwistbare leider van de oppositie in Bonn. Geen CDU'er of CSU'er zou het meer in zijn hoofd halen tegen hem te rebelleren. Kohls 'wachten op Genscher' werd in het najaar van 1982 eindelijk beloond. De liberale minister van buitenlandse za ken keek met argusogen toe hoe kanse lier Schmidt door zijn eigen partij steeds meer onderuit gehaald werd in de raket- tenkwestie. Genscher achtte de tijd rijp voor de 'Wende'. Kohls opvatting dat de FDP de links-liberale coalitie zou opzeg gen, bleek juist te zijn. Tot nu toe is 1990 een oogstjaar voor Kohl. Zijn grootste triomf boekte hij af gelopen zomer in de Kaukasus, waar hij de laatste hobbels op weg naar de Duitse soevereiniteit 'opkocht'. En glunderende Kohl stond na zijn ontmoeting met Sov jet-president Gorbatsjov de journalisten te woord. De lach op zijn gezicht sprak boekdelen. In zulke situaties moet de kanselier nog leren een stalen gezicht te bewaren. Dan wordt hij pas écht een staatsman, lis volgende week de Duitse eenwording een feit is, lijkt het nieuwe Duitsland weer bijna op dat oude Duitse Rijk dat ruim een eeuw geleden in de Spiegelzaal in Versailles werd uitgeroepen. Bij na, want de voormalige Duitse ge bieden Pommeren, Oost-Pruisen en Silezië zullen niet in het nieuwe Duitsland terugkeren. Door Mathleu Kothuls Op 18 januari 1871 werd in Versailles de koning van Pruisen tot Duits keizer uit geroepen. Die 18e januari 1871 kan daarom worden beschouwd als de ge boortedag van de Duitse nationale staat zoals we die dit jaar, na een ruim veertig jarige deling in Oost- en West-Duitsland, weer leren kennen. In zekere zin is de ge boortedag van het Duitse Keizerrijk- voor veel Duitsers altijd het hoogtepunt van hun historisch bewustzijn gebleven. 'Eendracht, recht en vrijheid', luidt de eerste regel van het Westduitse volkslied van Hoffmann von Fallersleben. Met die Duitse eendracht zat het op den duur wel goed, maar Europa heeft maar al te goed ervaren wat de Duitse begrippen van 'recht' en 'vrijheid' inhielden. 'De moffen hebben verstand van rege ren' schreef Multatuli rond 1860. Het Duitse Keizerrijk moest toen nog wor den geboren en Multatuli's uitspraak gold dan ook Pruisen (in Oost-Duits- land) die de centrale macht vormde in die lappendeken van Duitse vorsten dommetjes, hertogdommen en onafhan kelijke stadstaden. De bevolking van het huidige Duitsland is ontstaan uit een samensmelting van al lerlei stammen en volkeren (Finnen, Kel ten, Germaanse en Slavische stammen) en het land heeft daarmee een van de meest gemengde bevolkingen in Europa. Vanaf 843 (het Verdrag van Verdun) vormde het westelijke, niet slavische deel van het oude en niet duidelijk afgeba kende Germania het Oostfrankische of Duitse koninkrijk. In 961 werd dit ko ninkrijk onder keizer Otto 1 het noorde lijke deel van het 'Heilige Roomse Rijk'. Een eenheid van land en bevolking was nog ver te zoeken toen dit rijk vanaf de 16e eeuw onder invloed kwam van het Oostenrijkse Huis Habsburg. In de hervormingsperiode raakte Duits land opnieuw scherp verdeeld in een ver brokkeld, protestants noordelijk en een katholiek zuidelijk deel. De oorspronke lijke Slavische macht Pruisen, met als kern Brandenburg (straks een nieuwe Duitse deelstaat) nam de leiding in dit Duitsland waar de macht van de Habs- burgers geleidelijk terugliep. Na de oprichting van de Duitse Bond tij dens het congres van Wenen (in 1815),. de ontbinding van deze bond in 1866 en de oprichting van de Noordduitse Bond in 1867, ontstaat een definitieve schei ding van Oostenrijk met het Duitse rijks verband. Wat in 1871 werd bereikt was vooral een uiterlijke eenheid zonder echte innerlijke vrijheid voor de bevolking. De eenheid van Duitsland werd door Bismarck afge dwongen. Het Duitse Keizerrijk bestond nog altijd uit 4 koninkrijken, 6 groother togdommen, 5 hertogdommen, 7 vor stendommen, 3 vrije rijkssteden en het rijksland Elzas-Lotharingen. De staats macht lag in handen van de vorsten en senaten. Weliswaar koos het volk de Rijksdag, het parlement, maar kon geen regering benoemen en had slechts een geringe invloed op de buitenlandse poli tiek. En daarmee is die Ehiitse geschiedenis fundamenteel anders verlopen dan die in de Europese buurlanden. Duitsland kan wat dit betreft ook worden beschouwd als een laatkomer onder de Europese na ties. De roep om eenheid die in de revo lutiejaren rond 1848 overal in Europa klonk, werd in Duitsland hardhandig ge smoord door de machthebbers van de onafhankelijke staatjes. Door de 'coup' van Bismarck ging het oude Pruisen ten onder aan het succes van de Duitse eenheid. Duitslands ge wicht was te zwaar voor Pruisen. Om daaraan te ontsnappen werd een greep naar de wereldmacht gedaan waaraan eerst Pruisen en later heel Duitsland in twee afleveringen ten onder ging en die eindigde in het 'jaar nul'; de definitieve ondergang in 1945. Het 'probleem Duitsland' is niet nieuw in Europa. Dezelfde angsten die nu gel den voor de eenwording spelen al eeu wenlang. Andere Europese machten heb ben telkens opnieuw getracht deze om vangrijke natie in centraal-Europa in te tomen. Duitsland was, zo luidde de openbare opvatting, te sterk om als volk onder de volkeren te leven. Juist dit 'Rijk van het Midden' moest daarom verdeeld blijven in een aantal kleinere staatjes. Toch klonk in Duitsland, evenals elders in Europa de roep om eenheid al vroeg, eerst in de bevrijdingsoorlogen tegen Napoleon en later opnieuw in 1817,1832 en tijdens de 'Sturm und Drang'-periode in 1848/49. Maar terwijl elders die burgerlijke revo luties slaagden, hield Pruisen zijn hiërar chie in stand. Sterker nog: van Pruisen onder kanselier Otto von Bismarck ging de 'revolutie van hogerhand' uit. „Als re voluties moeten worden gemaakt dan doe ik het liever zelf', aldus een van diens gevleugde uitspraken. De historicus en literator Friedrich Schiller schreef vlak na de bestorming van de Bastille in Parijs, het startsein voor de Franse revolutie van 1789, dat hij hoopte dat die drang naar een een heidsstaat aan de Duitse landen voorbij zou gaan. Schiller vreesde dat de vrij heidsgedachte in zijn vaderland nog te weinig wortel had geschoten. Van een eenheidsstaat die niet op vrijheid maar op 'Obrigkeit' (overheidsdwang) en ge hoorzaamheid zou berusten, verwachtte hij weinig goeds. De geschiedenis zou hem ruimschoots gelijk geven. Bij de revolutie van 1918, het eind van de Eerste Wereldoorlog, werd het Duitse Keizerrijk omgevormd in een republi keinse bondsstaat. De grondwet van Weimar van 1919 regelde het bestuur van deze Weimar-republiek met aan het hoofd een rijkspresident en republi keinse vrijstaten met een parlementair regeringsstelsel. Die Weimar-republiek kreeg voor het eerst de kans om, binnen het verdrag van Versailles, te werken aan de innerlijke samenhang van Duitsland tot een demo cratisch geregeerd land. Er is inmiddels veel gepubliceerd over de gevolgen, die de zware oorlogshypotheek die op Duitsland drukte, neeft gehad voor de uiteindelijke ondergang van de Weimar-republiek, de opkomst van het Derde Rijk en daarmee het begin van de Tweede Wereldoorlog. Feit is dat de reactionaire en nationalistische krachten in Duitsland kansen genoeg kregen zich te onttrekken aan hun verantwoordelijk heid voor de ineenstorting van het kei zerrijk. „Wie beweert dat de Eerste Wereldoor log louter en alleen een ongeluk was waaraan Duitsland geen schuld had, wie het onrecht van Versailles van 1919 han teert bij wijze van verontschuldiging voor de machtsgreep van de nationaal- socialisten, die heeft de oorzaken van de ineenstorting van 1918 nog altijd niet onder ogen gezien. Honderd jaar Duits Rijk, dat betekent niet slechts éénmaal De eenheid van Duitsland werd In 1871 door Bismarck afgedwongen. Maar het was vooral een uiterlijke eenheid zonder echte Innerlijke vrijheid voorde bevolking. - FOTODIENST AUS DEUTSCHLANO Versailles, maar tweemaal Versailles, in 1871 en 1919 en dat betekent ook Auschwitz, Stalingrad en de onvoor waardelijke caputilatie van 1945", aldus de oud-president van de Bondsrepu bliek, Gustav Heinemann, in 1971 bij de herdenking van 100 jaar Duitsland. In zijn kritische reflectie over de Duitse ziel is hij later door talloze landgenoten nagevolgd. Want wie de discussies van de laatste jaren in Duitsland heeft ge volgd over de Tweede Wereldoorlog, de jodenvervolging, de holocaust, de men senrechten en de plaats van het nieuwe Duitsland in Europa, kan niet in rede lijkheid volhouden dat er aan de kriti sche zin in Duitsland niks is veranderd. Toch wordt daar in het buitenland nogal eens aan getwijfeld. Het 'Wirtschafswun- der', dat zich in de jaren '50 en '60 vol trok, werd vooral gezien als een vlucht voor het politieke taboe: de hereniging van de twee Duitse staten. De DDR was in oktober 1949 ontstaan op het stuk dat in de oorlog door de Sovjet-Unie werd bezet. De Bondsrepubliek kwam tot stand na samenvoeging van de Franse, Britse en Amerikaanse zones waarin de rest van Duitsland in '45 was verdeeld. De poütieke stabiliteit van de Duitse Bondsrepubliek na de oorlog is des te opmerkelijk omdat het Duitse volk niet kan bogen op een democratische traditie. Die stabiliteit is kennelijk vooral te dan ken geweest aan het feit dat de overgrote meerderheid van de Westduitsers het in de kern kennelijk eens is over de voorde len van een politieke democratie in com binatie met een markteconomie. Verder heeft het naar Amerikaans model conse quent doorgevoerde federaal stelstel, waarbij de tien deelstaten veel bevoegd heden kregen, sterk aan die stabiliteit bijgedragen. Die stabiliteit blijkt ook uit het feit dat de Bondsrepubliek sinds '45 slechts zes bondskanseliers heeft gekend. Een van de belangrijksten was ongetwijfeld de CDU'er Konrad Adenauer (1949-63) die de integratie in het westerse militaire en economische bondgenoodschap (NAVO en EG) tot centraal doel van het West duitse beleid maakte. De SPD'er Willy Brandt (1969-74) normaliseerde de be trekkingen met Oost-Europa met zijn 'Ost-Politik'. Voor die ontspanningspoli- tiek kreeg deze ex-burgemeester van West-Berlijn de Nobelprijs voor de Vre de. Aan zijn kanselierschap kwam in 1974 echter een abrupt einde nam nadat zijn privé-secretaris Günther Guillaume ontmaskerd werd als spion voor de DDR. „Duitsers zijn rücksichtslos, georgani seerd, vreselijk hard werkend en nationa listisch. Maar Duitsland is ook een beschaafde Europese maatschappij worden.We hebben in Duitsland een maatschappij opgebouwd waarin we met vallen en opstaan een evenwicht hebben gevonden dat kennelijk beter is dan in het Duitse verleden", aldus de schei dende ambassadeur van de Bondsrepu bliek in Den Haag, Otto von der Ga- blentz onlangs in een weekbladinterview. Zijn geruststellende woorden worden in E-ote lijnen onderschreven door premier ubbers die opmerkte dat er op dit mo ment in feite geen plaats is voor pessi misme over het éne, nieuwe Duitsland. „En aan hen die zich zorgen maken over nieuwe onzekerheden zou ik willen zeg gen: laten wij ons meer bezighouden met het gebruiken van nieuwe mogelijkheden - de akkers liggen open - dan ons te be kommeren om risico's, hoezeer die er on getwijfeld ook zijn". Hoe typisch Nederlands is deze opmer king van Lubbers. Want het zijn juist be zoekende Duitsers aan ons land die zich erover verbaasden dat hier geen enkel politiek debat is gevoerd over de juridi sche gevolgen van de Duitse eenwording De koopmansgeest ('wat valt er te ver dienen aan het éne grote Duitsland') voert de boventoon en het publieke de bat staat in het teken van de 'onveran derlijke' mentaliteit van de Duitser. Në derland als geboeide toeschouwer, die historische rol bij de verschuivingen in Europa ligt ons wel. Duitsland gaat zij" eigen weg. i ZATERDAG Exorcist II: Th Burton moet al de dood van fal vier jaar geled uit 1973. Sommermarkv Een schrijver k waarin hij voor Film van Gunn Alfred the Grei koning Alfred Om de vrede ti Deense koning, renfilm, waarii Hemmings en IV The Strip (USA besluit musicus te gaan werken een jongedame, in de problemen Chambers of ho eeuwwisseling ze niet met hem vrouw meer vei wassenbeelden- trick O'Neal. Bad day at Blac voor het eerst stopt, stapt er e vijandig wordt plaatsje te verb boeiende wester The Outlaw Jos Eastwood als bo zijn familie. Ook de regie. All the presiden Redford en Dus Bernstein die he Just before daw camping wordt George Kennedy ZONDAG Promis.jure! Frankrijk oorlog Jocelyne. De jor vanwege zijn g Monnet. Kaiserwalzer (C mantiek rond ee aantrekkelijke c Maria Hoist. Die Marquise vi uur). Tijdens de knappe jonge w< verkrachten. Eei valt flauw en ni zijn. Schitterend Heinrich von Kl< Made in USA (I van een vermooi zoek in en ontdel kelt ze en passai den zijn. Anna K misdaadfilm var Our hour with y rij se vrouwenart me, die de beste bitsch-komedie r nald. Sans lendemain drama over een jaar haar vroege haar te houden, r Edwige Feuillère Cheyenne autun John Ford met R wart. Cheyenne- hun 'thuisland'. The falcon and Twee aardige A Hutton en Sean F gie van John Schi Neemt de agress Verkeer Nederlar digen is de Nedei verkeer. Over dii hoek vanavond ii derland 1. In de mensen die zich a VPRO's culturele uur op Nederlani 'Barbarber'. Het door H. Bernlef, K ziele. De makers v leggen vooral de 1 het blad werd gen IKON-medewerk, mentaird 'Overle' 20.24 uur op Nede traditionele en de en België zien. In angst voor vreemi meer stille armoe Ook toont de doe moede denken, 01 Martens. In de IKON-rubr Nederland 3 eindi man Rushdie uitf ken op 14 februari zen' een langduri vyn Bragg sprak Voor de televisie bracht. In 'Achter het Ni onder meer een grensstreek bij Bi bare scholen in h tieke barometer' tieke fout heeft ge (z In Het Capitool uur Nederland 3) gediscussieerd ov< tegen de misdaad leiding van de schenen nota 'Reel ging' van ministei tie E. Hirsch I sprekspartners ir gramma zijn de m A. van Delden, pp de Haagse rechtb; senberg, hooglera; logie Universiteit sterdam en P. hoofdcommissaris in Enschede.

de Stem | 1990 | | pagina 56