L ZEELAND LARANT/ RUNG LARANT 'pnee utut etc Sc6oofé<z& Spij kerpoepen Hoe zit het met de bootkaart? PENNESTREEK Hulst Zeeuwse Babbels De laatste boot ELECTRON] SER* 4,5 Miljoenste inwoner Sluis Aflevering 168 ESTEM VAM 7FELAND 4 ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1990 HIGH SCHOOL IERIKA? STS RAAF DOUANE-EXPEDITIE B.V. 'T PAKTEN EMAOL ANDERS UIS Verdomd verdacht Tuinstoelen 'I T6 ELECTRON (Breda) B.V. vraagt: ELEKTROMONTEURS m/v voor Installatiewerk Opleiding: LTS-E MSI/MBI of MTS-E Bij voorkeur enige ervaring. m/v heeft belangstelling voor deze vacature. ELECTRON (Breda) B.V. Antwoordnummer 10077 4800 VB BREDA (postzegel niet nodig) Kt is j* kantI I leren spreken i in huis vlronen komst juni 1973 en 31 juli 1976 geboren, vroog School brochure 1991/92 oon. Je kunt i kontooruren op lel. 085636267. I - -* I XTWWI ■»«- i- - I., n INI nign mum Dnxnwv 1 dynamisch bedrijf, dat zich be- fnationaal groupagevervoer, bin- erslag, physical distribution en Rationele vestigingen met ca. 450 reert met een transportvloot van iirail", gecombineerd rail-wegver- treiding van de werkzaamheden pp korte termijn voor onze vesti- vijk een skt tot aanbeveling. 25 jaar. Tden voor deze vacature dienen lagen na publicatie van deze ad- iriftelijk te reageren. >rief te richten aan: Br J.H. Koop DEVORDEN 240-94411 Ze stokte wegt over as 'n broeis oender nen breejen waotergank en ik ree lekker deur dus ik pakten eur koekedoos stuik in de flank. Toen za'k dien boom op mij afkommen en ik docht: „Da's dood, Free!" 't Was zukken werk: vijf menuten laoter stong'k mee Marie voor d'emelpoort eeh. Z'aoi't ook nie overleefd, maor in de passant docht'k bij mijn eigen: 't Was mijn schuld wel riie, toch deenk'k dan'k wa d'op mijn brood gao krijgen. Ik oordent Peterus al zeggen: ,Ik tel ier nog al eel wa blaoren, Free! Drank eeh manneken en dan't vrouwvolk, daor aoid't altijd moeluk mee. De resems vloeken kank niemer tellen en de kerk liept'ook nie plat en ik en d'n indruk dagg'r eigeluk zelf emaol zo ard nog nie mee zat; ge stok 't nie weg dagg' alt gjèrn aon d'eeste ong niewaor!" Da krijk bots ammel t'oren docht'k, was'k maor gewist lik as Marie daor. Astie 'n kerk zag, schoot z'r binnen en z'è d'eel eur leven geen lof gemist. Toen a deuren vent begraoven wier kroop z'in de kerk ost bij'm in de kist. „Zo'n goed 'uwelijk," zeej'n de mensen, maor z'en ze nooit nie bezug gezien oe z'm thuis koejeneerden en oe z'm uitendeluk doodgepest et bovendien. Op 'n ander was ze vriendeluk, Onzenlieven'eer bij d'and, voor de kerk rejaol. De paster docht ook wel 's: Waor'n mijn parochiaonen maor as Marie allemaol de wjèreld zout'r anders uitzien want daor wier geen kwaod meer gedaon. Da schoot ammel deur mijnen kop en ik zag mijn eigen nog nie naor binnen gaon. Da pakten anders uit: „Veel wast nie Free," zee Peterus, „maor menseluk niewaor! Daor zal zo 'n ploegsken naor binne gaon, maokt ouw eigen maor avast klaor. Marie kom gij 's ier, want zo te zien zitte gij goed in de pienaorie: Ge kwam gij wel eel aordug voor d'n dag, maor zo proper wast evegoed ammel nie. Oeveel kwaod ij je gij maor 's nie gesproken in al ouw levesdaogen? Ge deej of ge de goed'eid zelf was en geen mens ou wa kost misvraogen, maor achter ulder kont was't nie as kommeren. Dedju zo'n eimeluke teef, en'k ier nog nooit nie aon de poort g'ad en ik oop dattij 't mij vergeef, dank da d'ammel zo flakaf in ouw wezen zeg, maor geef' nou maor toe: ge kost'er wa van gij hee... Free ma'k vraogen wa d'of ge gij daor nog doe? Neuktou naor binnen en stoo nie te luisteren naor de paloten van Marie, die kom ook wel in d'n emel oor, maor da's al eel zeker: vooreest nog nie!" EEN VAST agendapunt bij raadsvergaderingen is het onderdeel 'ingekomen stuk ken'. Daarin komen alle schrijfsels aan de orde van lieden en instanties die de be hoefte hebben de gemeente raad van allerlei zaken op de' hoogte te brengen. Het spreekt vanzelf dat het stapeltje nog wel eens flink kan oplopen. Menigmaal ook bieden de ingekomen stukken de raadsleden een handvat om een stevige boom op te zetten over uiteenlopende on derwerpen. Dat was deze week echter niet het geval in de Hontenis- ser raadsvergadering. Niet omdat de raadsleden er geen zin in hadden, maar wel om dat de agenda slechts twee in gekomen stukken vermeldde, die bovendien niet de moeite waard waren om woorden aan vuil te maken. „Hoe is dat nou mogelijk dat er maar twee stukken zijn?", vroeg CDA'er Arie Sponselee zich af. „Ach...", gebaarde burgemeester A. Kessen, „puur toeval denk ik". „Ik vind het wel verdacht weinig", ging Sponselee ver der. „Ja", gaf Kessen toe, „verdomd weinig zelfs". MAG JE een PSD-stempel- kaart nu wel of niet met meerderen gelijk gebruiken? De achterkant: „Het is niet toegestaan per overtocht meer dan een voertuig op een en dezelfde twintig-vaarten- kaart ten vervoer aan te bie den." Moet je dan per vervoermid del een kaart aanschaffen? Kennelijk wel, getuige een verklaring van bestuursleden van de Motorclub Zeeuwsch- Vlaanderen. Een Zeeuws- Vlaams gezin, in het bezit van twee motorfietsen, komt bij de boot aan en wil over. Een van beide gezinsleden heeft een stempelkaart aange schaft. Nu willen beiden op dezelfde kaart over. Maar dat mag niet staat achter op de kaart. Moet je dan werkelijk twee kaarten kopen, is dat niet een beetje raar? Het kost de PSD toch 'geen cent teveel', de op brengst wordt er toch niet minder om? Ardengo Persijn: „Het komt bij onze leden wel vreemd over, zo'n formele op stelling. Overigens wordt niet door iedere kaartverkoper (stempelaar) zo moeilijk ge daan. Er zijn er ook die ge zond verstand boven een for mele opstelling laten gelden en gewoon twee (Zeeuws- Vlaamse) overstekers op één kaart laten varen." Zou de PSD de achterkant van de kaart ook niet wat flexibeler kunnen maken? Te denken valt aan een moge lijkheid om Zeeuws-Vlamin gen (aantoonbaar, dat wel) op één kaart over te laten varen want twee stempeltjes op één kaart brengt toch net zoveel op als twee stempeltjes op twee kaarten. En, maar dat is puur theoretisch, de laatste oplossing levert een bespa ring op de personeelkosten op, het werkt sneller! door Van Grieken Schelfhout DE JEUGD uit Breskens kreeg deze week bij het Ar- jnonfeest een aardig spel letje voorgeschoteld: spij- kerpoepen. De bedoeling is een spijker, bevestigd aan een op de rug hangend touwtje, met grote precisie in een flesje te laten zak ken. Maar dit terzijde. Deze merkwaardige acti viteit moet ongetwijfeld in het grijze verleden ergens zijn oorsprong hebben ge kend, zo denken we. Werd ef destijds met echte spij kers gepoept? Vast niet, want dat lijkt ons een nogal pijnlijke hobby. Maar hoe zit het dan? Tot nu toe kon niemand het ons vertellen. Wij vonden geen spijkers, maar wel de hond in de pot. FOTO'S DE STEM/CORJ.DE BOER De vesting van Hulst is nog vrijwel intact. De indrukwekkenddf' verdedigingswerken dateren uit de Tachtigjarige Oorlog. Waar in die dagen op leven en dood werd gevochten, kunnen wij genieten van een uitzonderlijk fraai en romantisch wandelgebied met schitterend uitzicht over stad en landerijen. De Gentse Poort (onder) met haar trotse blazoenen dateert uit 1780. De laatste vijand die voor de in staat van verdediging gebrachte wallen verscheen betrof een Belgisch legertje, dat in 1831 vergeefs trachtte Hulst in te nemen. Eindredactie: Eugène Verstraeten en Rein van der Helm Bijdragen: Harold de Puysseleijr, Jeanette Vergouwen, Jan van Wijck t een uitstekende naam op haar nent hoogwaardige en technisch rwerkende industrie. Het leve- liteiten, biedt de mogelijkheid in kwaliteit, service en klantbewust voor haar uitgebreide klantenkring. brengt eft u mede vorm aan het verkoop- elt zich thuis in een organisatie zelfstandigheid en flexibiliteit jn. Naast een gedegen technische HBO-nivo, heeft u een kommer- ig en weet u ook langdurige rela- rhouden en uit te diepen. Enkele ipbuitendienstervaring met investe- en - bij voorkeur gericht op de erkende industrie - is noodzakelijk, spaanloze bewerkingen en CNC- nachines is een voordeel. Uw stijl niceren maakt u tot een gespreks- ilk nivo. zowel mondeling als schriftelijk, de len een werkklimaat, waar het op prijs ganisatie. 30 CC Zwijndrecht, nt u bellen, tel. 01621-14862. Toepasselijk: aquarium vereniging in Vissteeg. Het wonen in de binnenstad zit in de lift. We aannemer is Rasend. Hoogbouw is niet alleen windgevoelig. Raadslid Terneuzen: die Sluiskillenaren maakten er een bonte avond van. De herten in Groede krijgen een grotere (ge)wei. Gedeputeerde over onderwijsplannen: Boe. Het wordt schipperen met die kinderen. Logisch dat de oliebollencrisis samen valt met de oliecrisis. Wielrenner: ik dacht dat ze de Hulster binnenstad fietsvrien- aelijker wilden maken. Boven de wallen steekt de moderne spits van de eeuwenoude St. Willibrorduskerk. De oude spits werd tijdens de bevrijding van Hulst op 19 september 1944 van de toren geschoten. Op 6 april 1807 kreeg de kerk, die sinds 1645 in bezit was van de Nederlands Hervormde Gemeente, een dubbele bestemming. Door een besluit van koning Lodewijk Napoleon werd de Willibrord simultaankerk. Een scheidsmuur deelde de kerk in een katholieke en een protestantse helft. Die situatie bleef tot 1929 voortduren. In dat jaar kochten de katholieken voor 120.000 gulden de andere helft terug en kon de scheidsmuur worden wegge broken. HET FESTIVAL van Zeeuwsch-Vlaanderen is ook dit jaar weer een groot succes. Uiteraard is het de bezoekers te doen om de kwalitatief goede concerten, maar ook de recepties achteraf worden gretig bezocht. In Aardenburg kreeg de or ganisatie het voor elkaar dat afgelopen zaterdag de laatste boot vanuit Breskens niet vertrok om 23.35 maar een kwartiertje later. „Zo kunnen de bezoekers van boven de Westerschelde het concert tot het einde beluis teren", luidde de uitleg. Dirigent Neeme Jarvi was niet op de hoogte ge bracht van die service. Zo doende bleek zij zelfs na langdurig applaus niet ge negen te zijn tot een toegift met het orkest van Göte- borg. Snelle vogels konden daarom, mits het gaspedaal flink ingetrapt werd, de boot van rond half elf nog halen. Een verdwaalde be zoeker vroeg zich dan ook bij de feestelijke receptie in het stadhuis af waarom de laatste boot zo nodig een kwartier te laat vertrok. Na vele versnaperingen en vooral vele glaasjes van het een of ander begreep hij het. Die laatste boot zou hij zeker halen al was het met een flinke omweg. Desnoods haalde hij hem zigzaggend. 4,5 MILJOEN inwoners. De wens van menige Zeeuws- Vlaamse gemeente? Geen problemen meer met vermindering van rijksgelden of sluiting van scholen. In Sluis speelde men al met deze gedachte. Sluis, een stadje van nog geen driedui zend inwoners, telt in het weekend vele duizenden mensen meer. Maar dat zijn geen eigen inwoners. Het was te doen in de raadzaal van het Sluise Belfort. De rapportage 'Sluis naar een hoger peil' werd gepre senteerd. J. Bogaard, voorzit ter van de Stichting Sluis Promotie en lid van de bege leidingscommissie hield een praatje. Hij repte over de 3,5 miljoen bezoekers die vorig jaar Sluis aandeden. „Goh, en over een tijdje hebben we zelfs 4,5 miljoen inwoners", zei hij. Het was eventjes stil. Meer inwoners in Sluis, alia, maar opeens 4,5 miljoen. „Oh, ik bedoel natuurlijk bezoekers", zei Bogaard ver ontschuldigend. Maar een paar zinnen later kwam op nieuw de 4,5 miljoen inwo ners uit zijn mond. Is de wens van Bogaard dan toch de va der van de gedachte. HET LEEK een mooi kado. Ter gelegenheid van zijn af scheid als directeur van het Hulster gemeenschapscen trum Den Dullaert kreeg Ho- noré de Gucht een waardebon van zijn personeel overhan digd. Met die bon kon De Gucht bij de plaatselij kemeubelgigant terecht om tuinstoelen te ko pen. Zodat hij, comfortabel gezeten in de tuin, op het ge mak van zijn pensionering zou genieten. Tot hij zich echter bij de meubelzaak vervoegde om de kadobon te verzilveren. Want er waren namelijk helemaal geen tuinstoelen te koop Het is bekend: de machteloosheid die een bezet volk er vaart, uit zich vaak in liedjes en gedichten. De Duitse bezeting die vijftig jaar geleden begon, laat ons niet los. Wij merken dat aan de (werkelijk) stapels liedjes die we daarover krijgen. We willen daar niet elke week mee terugkomen, maar nemen er vandaag toch maar weer eens eentje op dat uit de oorlogsjaren stamt en mogelijk vanwege dat va derland door de Duitsers niet erg gewaardeerd werd. Het werd ingestuurd door Angèle van de Bergen-Ver- hoosel uit Axel en deze mars werd door de politie tij dens de oorlog gezongen onder het toeziend oog van de Duitsers. Geen regen kan ons deren, Geen stormwind noch geweld, Wanneer wij gaan marcheren, Zijn we rijk al hebben we geen geld. Wij kennen slechts twee liefdes: Een voor het vaderland, de ander voor Marietje, Voor wie ons harte brandt. Refrein: Marie, Marie, ik blijf je trouw, Maar dienst is dienst, Dat gaat voor jou. Voor 't vaderland marcheren wij, Straks, na de dienst, falderie, faldera, Ben jij van mij. Wanneer wij straks getrouwd zijn En in ons eigen nest, Dan gaan wij samen bouwen En hebben maling aan de rest. Dan kan er op de wereld, Niets mooiers voor ons zijn Zingt moeder thuis, en vader op mars, dit refrein: Refrein: M. Verhulst uit Oostburg zong voor ons 'Een Engelse Torpedojager' en enkele andere liedjes in op de band. Waarvoor dank; ze komen nog wel eens aan bod in deze rubriek. Correspondent Loek van Hecke uit Sluiskil tekende uit de mond van C. van der Muren, eveneens Sluiskil en (destijds?) sergeant van het Tweede Nederlandse Leger, de volledige tekst op van: 'Op de ochtend van de tiende mei'. Dat lied hebben we inmiddels compleet. Beide he ren daarvoor dank. Pater A. Verbraeken vertelde ons ddt zijn broer Ben in Amsterveen de muziek had van het lied 'Als ik rijk was'. We kregen begin juli een brief uit Amstelveen. Het lag iets anders. De schrijver kende het lied 'van zin- gens' van oom F. de Silva en broer Jo. Daaruit heeft hij de melodie gereconstrueerd. We danken hem voor de moeite en bergen alles goed op in ons archief om mis schien ooit, later, de teksten nog eens te publiceren met de melodie erbij. Zover zijn we echter nog niet. Pegam.

de Stem | 1990 | | pagina 53