Ook aan Zeeland zit een luchtje Weerman Willy MAATSCHAPPELIJK WERK GAAT OP 1 JANUARI SAMEN "A Tvr rr José Dooms ontvangt Vliegende Hollanderspeld Zeeuwse jeugd krijgt in maand oktober meer cultuur voorgeschoteld Rijk en provincie geven geld voor zoetwaterpijp door Zuid-Beveland alle vrouwen tussen vijftig en zeventig jaar krugen oproep Onderzoek borstkanker Zeeland start in oktober stichting centrumpromenade terneuzen blij met golfslagbad ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1990 HULST/TERNEUZEN/OOSTBURG - De drie locaties van de maatschappelijke diensten in Zeeuwsch-Vlaanderen blijven na de fusie per 1 januari 1991 gewoon bestaan. Bankstel in bejaardenwoning in Breskens vliegt in brand Gezinsverzorging Medewerkers INDUSTRIE MOET FORS INVESTEREN VOOR BETER MILIEU Onderzoek KEREND TIJ Cultuurmaand Heel Zeeland Cursus Pech onder weg DE STEM IEELAND WW t\l JF n \akB M m, fl Van onze verslaggever GOES - In oktober begint in Zeeland het bevolkingson derzoek naar borstkanker bij vrouwen van vijftig tot zeventig jaar. Per gemeente zullen die vrouwen een op roep krijgen om een rönt genfoto van de borsten te laten maken. Goes is eerst aan de beurt. Het onderzoek is voor de deel- nemende vrouwen kosteloos. Het wordt betaald uit de alge mene wet bijzondere ziektekos ten. Dat geeft meteen een indi catie van het belang. Borstkan ker is in Nederland de meest voorkomende vorm van kanker bij vrouwen boven de veertig jaar. Per jaar overlijden bijna 3300 vrouwen aan deze ziekte en komen er ruim 8000 nieuwe gevallen bij. Uit onderzoek is gebleken dat bij borstkanker de kans op blijvende genezing aanzienlijk toeneemt bij vroege ontdek king en behandeling. Door het bevolkingsonderzoek denkt men het sterftecijfer terug te dringen. De verwachting is bo vendien dat kleine afwijkingen kunnen worden behandeld door een borstsparende opera tie, waarbij wordt voorkomen dat een borst volledig moet worden weggenomen. Het bevolkingsonderzoek is in Zeeland opgezet door een sa menwerkingsverband van de GGD Zeeland en het Integraal Kankercentrum Rotterdam. De bedoeling is om het stapsgewijs Van onze verslaggever Dat blijkt uit het organisatieplan 'fuseren en splitsen' dat is opgesteld om het samengaan van de drie instellingen in goede banen te leiden. „Hulst en Oostburg blijven vol waardige vestigingen. Het is dus zeker niet zo dat het bij kantoren van Terneuzen wor den", aldus directeur A. Schelf hout van de stichting Maat schappelijke Dienstverlening Hulst. Schelfhout gaat zich na de fusie belasten met de zorgfunc- tie en bestuurszaken van de Van onze correspondent BRESKENS - De vrijwillige brandweer van Breskens moest gisteren uitrukken voor een brand in een be jaarden-bovenwoning in Ghistelkerke bij de familie Van de W. Dat was om streeks 15.15 uur. Aangezien de woning op de tweede etage gelegen is en de bewoners elders op visite wa ren, moest de brandweer aan de achterkant van het gebouw een deur forceren. Eveneens ging een ploeg via een ladder aan de voorkant met perslucht naar binnen. In de woonkamer stond het bankstel in brand wat gepaard ging met veel hitte en rook. De brandweer vermoedt dat kort sluiting de oorzaak was. Van daag doet de technische recher che een onderzoek naar de toe dracht. De schade was vrij om vangrijk, terwijl ook de bene denverdieping door het blussen wat waterschade opliep. Stichting Algemeen Maat schappelijk Werk Zeeuwsch- Vlaanderen, zoals de nieuwe instelling gaat heten. De stich ting krijgt een tweehoofdige directie. Naast Schelfhout neemt G. Damen (de huidige directeur van de maatschappe lijke dienst in Oostburg) daarin plaats. Damen gaat zich bezig houden met financiën en perso neelszaken. Als gevolg van de fusie wordt ook de gezinsverzorging sa mengevoegd. De drie instellin gen voor gezinsverzorging gaan voortaan door het leven onder de naam Stichting Thuiszorg Zeeuwsch-Vlaande ren. Om de overgang zo soepel mogelijk te doen verlopen, ken nen beide nieuwe stichtingen de eerste jaren een bestuur. Daarna zal bekeken worden of het bestuur van het algemeen maatschappelijk werk een aparte samenstelling moet hebben. „Voor de medewerkers van de drie instellingen en de mensen die er gebruik van maken zal er niets veranderen. Het be langrijkste is dat er een cen traal beleid komt. En dat heb ben we nodig", aldus Schelf hout. De besturen van de nieuwe stichtingen bestaan bij de start uit elf mensen, drie namens elke stichting en twee op voor dracht van de gezamenlijke on dernemingsraden. Ook die heb ben zich positief opgesteld te genover de fusieplannen. Van onze correspondente TERNEUZEN - De stich ting Centrumpromenade Terneuzen verwacht dat het golfslagbad Scheldo- rade BV een belangrijke impuls zal geven aan de toeristenindustrie in Ter- neuzen. Op zijn beurt zal de middenstand hiervan profiteren. Daarom zette de stichting Centrumpromenade gisteren middag José Doorns, de grote promotor van de plannen rond de Scheldeboulevard, in het zonnetje door hem de Vliegende Hollander erespeld toe te kennen. P. Broekhuysen, voorzitter van de Centrumpromenade: „De erespeld van de stichting gaat dit jaar naar iemand die zich voor Terneuzen bijzon der verdienstelijk heeft ge maakt. Hij heeft een bijzon der groot doorzettingsvermo gen. José houdt niet van flau wekul en gaat ondanks te genslagen stug door". Vervolgens speldde burge meester R. Barbé, geassis teerd door Marielle Lauret, de ontwerpster van de speld, de speld met de voorstelling van de Vliegende Hollander op. „De Vliegende Hollanderfees ten staan in het teken van de promotie van de Centrum- promenade. José Doorns heeft heel Terneuzen gepromoot. Hij heeft nog meer pijlen op zijn boog. De vraag is of het allemaal zal lukken. In ieder geval heeft hij getoond hart te hebben voor Terneuzen. Ik hoop dat José de speld met ere zal dragen", aldus de bur gemeester. José Doorns en zijn vrouw waren met een smoesje naar de bijeenkomst in café De Ontwerpster Mariëlle Lauret assisteert burgemeester Barbé bij het opspelden van het ereteken bij José Doorns (midden). - foto de stem/cob j. de boer Vriendschap gelokt. Hij toonde zich dan ook verbaasd. „Ik ben erg verrast en blij met deze erespeld. Natuurlijk verdien ik de speld niet al leen. Er staan nog veel men sen achter mij. Veel steun heb ik ontvangen van de ambte naren van de gemeente Ter neuzen en oud-gedeputeerde en nu burgemeester R. Barbé. Gezamenlijk kunnen we in de toekomst nog leuke dingen doen voor Terneuzen". ZIE OOK ZEELAND 3 BEDRIJVEN die stank- hinder in de woonomge ving veroorzaken moeten de stankbronnen en - emissies vaststellen. De berekende stankconcen traties in de woonomge ving op grond van de emissies van de betref fende inrichting zullen worden getoetst aan de stankconcentratienor- men. De betreffende be drijven moeten stankbe- perkende technieken toe passen die minimaal vol doen aan de best uitvoer bare technieken. En: Het tegengaan van stofoverlast vereist speci fieke maatregelen. Deze zullen in de vergunnin gen worden opgenomen. In 'Kerend Tij', het mi lieubeleidsplan van Zee land, is de industrie niet vergeten. Logisch, want ook aan Zeeland zit af en toe een luchtje. Door Romain van Damme TERNEUZEN MIDDEL BURG - Zeeuwen klagen niet. Leo Leynse van de pro vinciale Waterstaat, afdeling milieu, kan het aantonen. „Jaarlijks krijgen we onge veer 200 milieuklachten bin nen. Dat zijn dan klachten over grote bedrijven. Een Peuleschilletje als je dat ver gelijkt met bijvoorbeeld de regio Rijnmond. Daar komen jaarlijks duizenden, zo niet tienduizenden klachten bin nen". Was er de laatste zomers dan geen sprake van hinder lijke smog? Sterker nog, werd er de afgelopen zomer in Zee land niet de hoogste luchtver vuiling gemeten? „Klopt alle maal", zegt Leo leynse. „Maar Zeeuwen hangen niet zo snel aan de bel. Ook wel een beetje begrijpelijk. Neem de kanaal zone in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Veel inwoners werken bij de fabriek om de hoek. En klagen over de werkgever bij wie je je brood verdient, doe je niet zo vlug. Bovendien is het een gewenningsproces. De mensen weten niet beter". Daarmee wil Leo Leynse niet gezegd hebben dat er in Zee land geen vuiltje aan de lucht is. „Natuurlijk zijn er zaken die de aandacht verdienen. De milieunormen voor de in dustrie zijn behoorlijk aange scherpt. Dat kost de fabrie ken geld. Neem de cokesfa- briek in Sluiskil. Daar is sinds kort een nieuwe ont- stoffings-installatie in ge bruik. Over een tijdje kunnen we zien of het resultaat heeft. Of de mensen minder last van stof hebben". Want last hebben de mén sen. Dat blijkt uit een hinder- Hoewel de Zeeuwen niet snel klagen, hebben ze wel last van de vervuiling door de industrie. Een hinderbele- vingsonderzoek van de provincie wees bijvoorbeeld uit dat driekwart van de bewoners van Sluiskil last heeft van Stof. - foto archief de stem belevingsonderzoek dat de provincie onder andere in de kanaalzone een jaar geleden hield. In Sluiskil zei 75 pro cent van de ondervraagden dat ze last van stof hadden. In de Terneuzense wijken Oude Vaart en Driewegen was dat zelfs 83 procent. Daar is het kolenoverslagbedrijf Ovet bv de buurman. „We hebben continu con tact met de overheid", zegt woordvoerder P. Verhoosel. „We willen er van alles aan doen om de overlast zoveel mogelijk terug te dringen. We moeten wel, want de norme ring in Nederland is streng. Jazeker, dit kost ons veel geld. Ons bedrijf moet alle zeilen bijzetten om overeind te blijven". Want: „Op een steenworp afstand zijn soortgelijke be drijven gevestigd. Onder an dere in Gent en Zeebrugge. En daar zijn de normeringen heel wat lager. Dat leidt tot concurrentievervalsing. We pleiten al lang voor Europese normen. Dan heeft ieder be drijf gelijke kansen. Overi gens hoeft er niemand bang te zijn. Als de maatschappij ons vraagt bepaalde zaken voor een beter milieu uit te voeren, doen we dat. Al kost het wel veel geld". „Voor ons is dat moeilijk te berekenen", zegt pr-functio- naris Evert van Wijk van de chemische reus Dow. „Zeg maar tussen de 10 en 15 mil joen gulden. Let wel, dat is echt natte vingerwerk. Dat is overigens wel te verklaren. Als je nieuwe investeringen doet krijg je met zoveel zaken te maken dat milieu en tech niek hand in hand gaan. Ik bedoel, soms is het moeilijk na te gaan of de verbeterin gen nou in eerste instantie voor het milieu of voor een verbeterde produktietechniek waren". Meer belang hecht Van Wijk aan de mentaliteit bin nen de fabriek. „Daar hame ren we constant op. De men sen bewust maken van milieu en veiligheid. Want die twee zaken zijn aan elkaar verbon den. En het werkt. Je ziet re sultaat. Als je milieubewust bent op' je werk, ben je dat ook thuis. Dan gooi je veel minder snel die verfpot in de vuilniszak. Natuurlijk moet de industrie meewerken, maar ook de burger moet mi lieubewust worden". Samen sterk dus. „Zeker, maar in ons geval geldt dat niet", zegt F. van Spanje van de raad voor volksgezond heid. „Milieuzaken, klachten dus, gaan buiten ons om. Eigenlijk zouden wij er als raad bij betrokken moeten worden. Maar het gebeurt niet, In het verleden is dat wel eens het geval geweest. In de toekomst willen we meer meepraten. Desnoods geven we ongevraagd advies". Over hoe te handelen bij luchtvervuiling bijvoorbeeld. De risicogroepen bij smog- vorming waarschuwen. Zoals astmapatiënten. Die moeten het de afgelopen zomer moei lijk gehad hebben. „Valt toch mee", zegt mevrouw Robijn van de Zeeuwse afdeling van de astmavereniging. „En dat is wel begrijpelijk. Als er smogvorming is, is het warm weer. De meeste astmapa- tienten blijven dan binnen. Dan is de kans op moeilijkhe den veel kleiner". „Nog niet zo lang geleden is er onderzoek geweest", ver telt mevrouw Robijn verder. „Toen bleek dat het veel mee viel. Mensen met astma had den veel minder last van de smog dan algemeen verwacht werd. Natuurlijk moeten ze voorzichtig zijn. Natuurlijk is smogvorming niet goed voor astmapatienten. Maar om nou te zeggen dat smogvorming in Zeeland tot paniek leidt, nee, dat absoluut niet". in te voeren. De start is in Goes, daarna volgen Middelburg en Vlissingen. Betrokken vrou wen in andere gemeenten ho ren tijdig wanneer het onder zoek daar begint. Om een bewuste keuze voor vrouwen mogelijk te maken zullen in alle gemeenten voor lichtingsbijeenkomsten worden gehouden. Zij kunnen verder telefonisch vragen stellen aan een medewerkster van de GGD Zeeland in Goes. Locaties gehandhaafd na fusie WE gaan een relatief goed weekeinde beleven. Vanuit Frankrijk bereikte ons gisteravond al een grote massa warme lucht. In Parijs was het gistermiddag 23 graden. De warme lucht komt naar ons toe als gevolg van twee druksys- temen. Ten oosten van ons ligt het hogedrukgebied met het centrum boven de Eiffel en zuid-westelijk van ons een lage- drukkern. De luchtstroming is daarom zuid-oostelijk met een toestroming van de reeds genoemde warme lucht. Vandaag dan ook een rustige dag. Wolkenvelden, maar ook veel zonnige perioden. De wind waait zwak vanuit het zuid oosten en de middagtemperaturen kunnen gemakkelijk de 20 graden-grens overschrijden. In de warme lucht komen boven Frankrijk veel buien voor die op sommige plaatsen met on weer gepaard gaan. Dat weer kan ons in ieder geval voor morgenavond niet bereiken. Desondanks moeten we morgen op meer bewolking rekenen. Het is nu de vraag waar de grens tussen de warme lucht en het vanuit het noorden nade rend koufront komt te liggen. Zoals berekeningen uitwijzen blijft dit weerbeeld met regen beperkt tot de bovenste helft van ons land. 's Nachts kan er fors wat afkoeling van de lucht plaatsvinden. Dat manifesteert zich dan 's morgens in nevel- en mistflarden. Maandag en dinsdag zijn de regen kansen veel groter en daalt de middag-temperatuur naar 16 graden. Ook de wind wordt dan sterker, maar waait nog steeds uit oostelijke richtingen. Dat het vandaag en morgen rond de 20 graden wordt, is voor het einde van september geen bijzonderheid. Uit het ar chief blijkt dat het eind september best goed warm kan zijn. Op 28 september 1934 werd het 28 graden. Recenter, in 1946 en 1967, werd het beide malen op 26 september 27 graden Cel sius. Tijdens de bijna voorbije week heeft het op sommige plaatsen licht gevroren aan de grond. Niet zo vreemd als u weet dat het op 5.000 meter hoogte al 28 graden onder nul De zomer telde dit jaar 93 dagen. We kunnen u vertellen wanneer de winter astronomisch begint. Dat is op 22 decem ber 's morgen om 7 minuten over vier. Denkt u eraan dat u vanavond de klok of uw horloge één uur achteruit moet draaien? De weerspreuken: 'Oktober nat en koel, de winter zacht en zwoel.' 'Fluit de merel de gehele dag, dan komt er snel een re gendag.' Van onze correspondente MIDDELBURG - Op initiatief van het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming wordt oktober de maand waarin de Zeeuwse jeugd een aantal extra culturele activi teiten krijgt voorgeschoteld. Het steunpunt kreeg de volle dige medewerking van Uit in Zeeland, het Zuidlandtheater Terneuzen, de Culturele Raad Vlissingen, het Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel, de Zeeuwse Culturele Raad, Stichting filmtheaters Middel burg en Theater Alhambra Vlissingen. De provincie Zee land heeft voor dit initiatief, dat dit jaar voor de eerste keer plaats vindt, een bescheiden budget uitgetrokken. Geert Overdam van het Zeeuws Steunpunt werkte het idee, in een bepaalde periode meer activiteiten voor jeugdi gen tussen 4 en 12 jaar te orga niseren, uit. Zijn onderzoek werd door Rens Schot voortge zet. Beiden zijn er van over tuigd dat er een breder jeugd theater-overleg moet komen in Zeeland. „De samenwerking is goed en er gebeurt al heel wat op dit vlak. Maar er zit nog geen con tinuïteit in en te weinig struc tuur", aldus Rens Schot. Hij wil een goed beleid in de toekomst en hoopt dat de maand oktober elk j aar de 'cultuurmaand' voor de jeugd wordt. „We hebben gekozen voor oktober omdat in die periode de kinderboekenweek valt, het Ci- nekid-festival plaatsvindt en ook omdat het nieuwe theater seizoen dan van start gaat", legt Schot uit. Via de trefwoor den 'Zeeuws', 'Energiek' en 'on voorspelbaar' ontstond voor deze manifestatie het etiket 'Branding'. „Dit jaar vinden de meeste za ken plaats in Middelburg, Vlis singen en Terneuzen. Deze con centratie willen we in de ko mendejaren te niet doen. Het is een streven om alle kinderen in heel Zeeland te laten meege nieten van hun cultuurmaand. De uitstraling moet groot zijn en in volgende jaren bouwen we ook meer structuur in. Dan zouden we bijvoorbeeld kun nen werken met thema's. Dit jaar staan we in de kinder schoenen, maar als we blijven samenwerken en medewerking van andere instanties krijgen worden we zeker volwassen", aldus de organisatie. In oktober zijn er op bescheiden schaal- ook activiteiten in Hulst, Axel, Goes en Zierikzee. Van onze verslaggever GOES - Met fikse subsidie toezeggingen van rijk en provincie is een zoetwater leiding door Zuid-Beveland een stap dichterbij geko men. Het project werd mo gelijk omdat de watermaat schappij WMZ toch een lei ding naar het Sloegebied moest aanleggen. Onderweg kan men vrij een voudig zoet water tappen uit het Zoommeer voor land- en tuinbouw en de in Zuid-Beve land belangrijke fruitsector. WMZ wil er elf miljoen gulden in stoppen, maar wil de water- prijs voor toekomstige gebrui kers aantrekkelijk genoeg zijn, dan moet daar nog een forse bijdrage van anderen bovenop; in totaal is 25 miljoen gulden nodig. Een belangrijke stap in die richting is de toezegging van het ministerie van landbouw om bijna tien miljoen gulden te geven. Gesprekken met de mi nisteries van verkeer en water staat en economische zaken zijn nog gaande. Men verwacht daar veel van, temeer nu de provincie ook heeft besloten een duit in het zakje te doen. Uit het Zeeuwse sociaal-eco nomisch ontwikkelingsfonds komt een miljoen gulden be schikbaar; relatief weinig, maar voor Zeeuwse begrippen een aanzienlijke bijdrage, waarmee de provincie goede wil toont om het project van de grond te krijgen. 'Een unieke kans', zo motiveert het provin ciebestuur de subsidietoezeg ging. TERNEUZEN - De ANWB verzorgt, bij voldoende be langstelling, een cursus Pech Onderweg in de brandweerkazerne in Ter neuzen. Vanaf 23 oktober wordt er op vier dinsdagavonden les gege ven in het verhelpen van kleine storingen aan de auto. De cur sus is bedoeld voor elke auto mobilist. Voor informatie en aanmel ding kan die terecht bij het ANWB-kantoor in Terneuzen.

de Stem | 1990 | | pagina 47