deWater DE STEM 7 'Gorbatsjov ist super!' [ENTEN Sr lOostberlijnse zusjes onzeker over eenwording: l'Wij zijn gewoon anders' '-1SISKS1 koop Passa porto Per Favore Roosendaalse scholieren over hereniging: 'Voor oudere mensen is het misschien vervelend' <E> (19) Livin' in the light - irijferuimte amsdoriksveer ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1990 Westduitse top vijf Oostduitse top vijf A71 ÉF^ Ji -vwiP g van 1030 tot 14.30 ns kantoor. en bouwer: riandse Bouw Unie b.v. ARDIfQC;. 11 nabij motel Brabant met kkeld met een eigentijdse van ca. 2625 m2. Jiteit en bij de afwerking en van de gebruiker. stal Bedrijfsobjecten Breda, rein "Dombosch" teRaams- ida-Utrecht gelegen. De hal is Voorzieningen: - krachtstroom 250 KvA - draagvermogen vloer 4.000 kg. p/m2 - Zeer representatief kantoor Parkeerruimte I Door Mar ja Klein Obbink ien maanden na de val van de Muur is er voor de zusjes Nora (16) en Su- sanne (18) Dott uit Oost-Berlijn veel veranderd. Niet dat er nu opeens een wereld voor hun is openge gaan, wat wij in het Westen steeds denken. Nee, dat nieuwe was er al snel af. Wat overblijft, is verwar ring en onzekerheid over de toe komst. Want tot 'de Muur' was al les voor ze geregeld. Susanne en Nora wonen in een buitenwijk van Berlijn. Samen met hun ouders leven zij op de boven ste twee verdiepingen van een rijtjeshuis. Hun oma woont bene- den, in hetzelfde huis. Wat opvalt 1 is de mooie tuin achter het huis met een schommel en een grote picknicktafel en bloemen in heel veel kleuren. Heel anders dan de grauwe beelden die je hier in de kranten en op de televisie ziet. Susanne en Nora waren eigenlijk helemaal niet blij toen ze hoorden dat de Muur zou verdwijnen. „Ik weet nog dat ik best bang was", zegt Susanne, „omdat ik niet wist wat er zou komen". Nora zegt dat het allemaal veel te plotseling kwam. „Bang was ik niet. Ik was best een beetje nieuwsgierig naar wat er achter die muur was. We ijdens een bezoek aan Oost-Duitsland grepen we de kans om een jongere uit te nodigen voor een bijdrage aan Passaporto. In deze rubriek krijgt hij of zij een vragenlijst voorgelegd om rap en ad rem te beantwoorden. Naam: AlfSiewert Leeftijd: 22 Woonplaats: Berlijn (Oost) Grootste wens: zanger worden (pop en klassiek) Grootste ergernis: de slechte cultuur in de DDR Liefste persoon: mijn moeder Onbenulligste persoon: ik Met wie zou je het liefst een avondje gaan stappen: Palii Lahelle Favoriete groep/artiest: Paiti Lahelle, Luciano Pavarotti Favoriete hobby: zingen, alles wat met muziek te maken heeft Favoriete rotstreek: mensen pesten Favoriete tv-programma: als ik kijk: films, video-clips Favoriete radio-programma: Rias en 100,6 (popzenders) Favoriete drank: Bacardi-cola Favoriet voedsel: spiegeleieren Waar ben je goed in: zingen Waar ben je slecht in: koken Wat wil je worden als je groot bent: zanger Wat doe je vanavond: naar de disco. Joe's disco in West of Opern-kaffee in Oost-Berlijn. kunnen hier de Westduitse televisie gewoon ontvangen, dus ik wist al wel van volle winkels en zo en van de grote reclameborden in de stra ten". „Ik was bang voor die consumen tenmaatschappij, bang om bezeten te worden door koopzucht", zegt de oudere Susanne. Ze hebben hun daar jarenlang tegen gewaar schuwd. Over de mensen achter de Muur had ze vage ideeën, want die had ze alleen van horen zeggen. „Ik dacht aan al die werklozen, de drugs en de grote criminaliteit". Susanne en Nora komen uit een communistisch 'nest': hun ouders en hun oma zijn allemaal Partijle den; eerst SED, nu PDS. Om in de klas niet uit de boot te vallen zijn zij toch maar naar West-Berlijn ge gaan. „Maar dan wel als laatste, eind november", lacht Susanne. Het eerste wat ze er gekocht heb ben is chocola! Susanne: „Dat komt omdat onze chocola niet echt lekker is. Voor ons is chocola een luxe; koffie is hier ook veel duur der". Een stuk of tien keer zijn ze nu al teruggegaan naar 'West'. Voor Nora is zo'n bezoek nu heel gewoon geworden: „In het begin zag ik West-Duitsland als een heel ander land, maar nu vind ik alles daar heel normaal". „We kunnen niet zo vaak gaan", zegt Susanne, „want het is daar voor ons nog veel te duur". Daarom zijn ze er ook nog niet naar de film of discotheek geweest. „Maar dat geeft niet", valt Nora in, „want hier hebben we ook dis co's". Ook de muziek is volgens haar overal hetzelfde. Zij houdt van Tracy Chapman en Nena, Su- Susanne en Nora: we zijn hier opgegroeid, dit is ons thuis. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN sanne vooral van Phil Collins. Op cassettebandjes dan, want een CD- speler is veel te duur. Nora moet rondkomen van 110 Mark (±115 gulden) per maand. Susanne krijgt iets meer: 150 Mark, zeg maar 160 gulden. Dat krijgen ze van de staat, in de twee jaar dat ze zich voorbereiden op hun eindexamen, het 'Abitur'. Het Abitur geeft recht op een studie aan de universiteit. Tot zolang als het duurt. Susanne: „We krijgen na december geen geld meer, dat staat in het contract over de hereniging. Na 1 januari wordt alles anders". Het grootste voordeel van het ver dwijnen van de Muur is volgens de meisjes de vrijheid om te reizen. Ze zijn net terug van een tiendaagse busreis naar Spanje met een reisge zelschap. Rosas, Middellandse Zee. Nora: „We waren voor de eer ste keer in een kapitalistisch land. Voor die tijd gingen we op vakan tie in de USSR, Hongarije en Bul garije". Wat vonden jullie van Spanje? „Een heel ander volk, met een heel andere mentaliteit", vertelt Nora. Ze vindt het moeilijk om 't wat be ter uit te leggen. „Nou, veel losser, veel gemakkelijker in de omgang". Hoe is het dan om weer terug te komen in de DDR? „We passen ons hier meteen weer aan", is het korte antwoord. Hoe dan? „Nou, stugger... wij zijn gewoon anders". Susanne heeft een tijdje niks ge zegd, maar nu wil ze toch wel wat kwijt: „Als ik er dieper over na denk over je vraag wat voor ons de belangrijkste verandering is, dan is het toch niet dat reizen. Voor mij zijn een studie en een arbeidsplaats G1 veel belangrijker. En kunnen we dit huis wel houden, komt de eige naar het straks niet opeisen? Ik vind het belangrijk om een eigen woning te hebben. Je moet goed begrijpen: we zijn hier opgegroeid, dit is ons thuis, ik heb nog steeds het gevoel dat ik hier, in wat nu nog de DDR is, wil wonen". Ze vertelt dat ze nog geen jaar ge leden lerares wou worden, maar dat ze die ambitie, evenals Nora, opzij heeft gezet. „In de Bondsre publiek zijn heel veel werklozen, onder wie veel docenten. Die ko men nu allemaal hierheen en pik ken ons werk in. Ik kies nu voor het vak verpleegster, omdat daar nog veel vraag naar is". Volgens Susanne is de werkloos heid in de DDR nog nooit zo groot geweest. „Veel bedrijven sluiten hun deuren. Bovendien zijn ze sinds 1 september niet meer ver plicht zijn om jongeren aan leer plaatsen te helpen. Er lopen nu al veel werkloze jongeren rond. Onze toekomst is dus nog heel onzeker. De ontwikkelingen gaan veel te snel, maar ons wordt niks ge vraagd. Wij worden meegesleurd". Ze heeft in Spanje een Belgische jongen ontmoet, met wie ze nu nog mee schrijft. „Het valt me op dat de jongeren uit het westen denken dat we nu ontzettend blij moeten zijn. Die Belgische jongen ook. Hij dacht dat wij gelukkig waren. Hij was verbaasd te horen dat dat niet zo was". Sceptisch; dat is volgens de meisjes het beste woord om hun gevoelens over de veranderingen mee uit te drukken. Maar, zegt Susanne: „Op dit moment wordt alles in de DDR alleen maar slechter. En slechter kan het niet meer worden". Nora is optimistischer over de toekomst: „Ik heb goede hoop, ik ben blij met dat gevoel van vrijheid. Het kan hier alleen maar beter worden. Maar we moeten nog aan alles wennen. Ik wacht 't wel af'. Door Marja Klein Obbink im Dietzel (15) en Andy Beutin (15) wonen allebei in Meckenheim bij Bonn, in West- Duitsland dus. Wij ontmoetten het tweetal aan de Oostduitse kant van de Branden burger Tor in Berlijn. Bij hun geen scepsis over de omwenteling, alleen maar vreugde. Ze struikelen bijna over hun woorden. - „Vreugde, pure vreugde. Ik was dolgelukkig toen ik hoorde dat de Muur was gevallen", zegt een en thousiaste Kim, „want het bete kende vrijheid. Ook voor mijn fa milie die daar woont. Ik heb ze maar een keer kunnen bezoeken, dat was toen mijn tante 70 werd". Andy's reactie is niet veel anders, maar hij legt meer accent op de 'politiek': „Door het vallen van de Muur kwam er ook letterlijk een opening tussen Oost en West. Het betekende het einde van de Koude Oorlog". Ook hij heeft familie in de DDR en zijn indruk was dat de mensen ontevreden waren, 'maar dat ze het accepteerden'. „Het leek wel of ze de gedachte aan wilden verdringen". Als ze horen dat niet iedereen zo gelukkig is de omwenteling, zoals Nora en Susanne, toont Kim zich heel verbaasd. „Is dat waar?", vraagt ze, „mijn familie was alleen maar blij". En, hardop denkend: „Misschien komt het dat jonge mensen de Muur geaccepteerd hebben, ze weten niet beter. De ouderen zijn er niet mee opge groeid". We praten over de toekomst, hun toekomst. „Wat nu heel belangrijk is, is dat de politici eerlijk blijven", vindt Kim. „Eerlijk over de Stasi mensen, waar zitten ze? Er komen Kim en Andy: voor ons verandert de toekomst verder nauwelijks. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN nog een heleboel problemen op ons af, zoals de werkloosheid, de finan ciering van de eenwording, de mi lieu-verontreiniging in de DDR". „Maar het zal ons lukken", valt Andy in. „Ik denk dat het nog drie, vier jaar duurt of de arbeidsmarkt wordt beter. Ik ben zeer optimis tisch ja"-. Ze beseffen dat de 'pijn' vooral in Oost-Duitsland zal worden gele den. „Want wij hoeven niet om te schakelen", zegt Kim. „Wij leggen hun ons systeem op. Toch.ook de DDR heefl goede kanten, op sociaal gebied. Het recht op ar beid, is in principe een goed stre ven. Ook met de onafhankelijkheid van vrouwen waren ze daar veel verder dan hier". En ze praat maar door, hel lijkt wel of ze er elke dag over nadenkt. Een heel belangrijk aspect van her eniging vindt Kim 'het signaal richting Gorbatsjov'. „Gorbatsjov met zijn politiek van Glasnost heeft ons deze mogelijkheid gege- ven. Dankzij hem zijn beide Duits- landen herenigd. Maar in zijn eigen land ontmoet hij veel weer stand. Daarom moeten we hier la ten zien dat zijn politiek kans van slagen maakt, als signaal naar het volk van Sovjetunie". Er valt een stilte, en opeens roept Kim: „Echt, Gorbatsjov ist super!". De vaders van Kim en Andy wer ken allebei voor dëfensie in de re geringshoofdstad Bonn. Straks zul len ze waarschijnlijk meeverhuizen naar Berlijn, als die stad het nieuwe regeringscentrum gaat wor den. Maar, moeten Kim en Andy toegeven: „Voor ons verandert de toekomst verder nauwelijks". Wel schuilt er volgens Andy gevaar in het oplevend patriottisme en na tionalistische gevoelens in Duits land. „Dat zag je bij de wereld kampioenschappen voetbal, toen er mensen de straat op gingen en riepen: „Wir haben es wieder ge- schafft (het is ons weer gelukt, red.)". Kim heeft wat dat betreft nog een moralistische boodschap in petto voor de lezers. „Ik meen dat nie mand bang hoeft te zijn voor een verenigd Duitsland", zegt ze. Ik hoop dat Duitsland de wereld er nu van kan overtuigen dat het ver standig geworden is". Door Robert van Willigenburg I e vereniging van Oost- en West- "V 1 Duitsland op 3 ok- tober is een over- winning voor het kapitalisme. Daar over is de 6 VWO-geschiedenisklas van het Roosendaalse Norbertus- college het wel eens. Mercedes- Benz en tal van andere bedrijven hebben hun deuren al geopend ih de voor hen goedkope vroegere communistische 'heilstaat', waar officieel niemand werkloos was. Maar wat er in de toekomst van te recht komt, of het voor de mensen in allebei de landen nu wel zo voordelig zal uitpakken, dat blijft de vraag. Volgens Suzan is het met het com munisme fout gelopen omdat een paar mensen aan de top zich niet konden beheersen en er een eigen draai aan gaven. „Zo eindigde het communisme met dictatuur", zegt ze. Mike: „De theorie die op pa pier stond is nooit uitgevoerd. Het begon al meteen in Rusland, toen Lenin zijn eigen aanpassingen op de theorie van Marx maakte en er alsnog een elite boven het volk ontstond". Barbara vindt het eigenlijk wel jammer. „Op zichzelf is het com munisme een mooi idee. Als het echt zou kunnen, zou het prachtig zijn. Maar het kon niet". „Het idee op zich, dat iedereen krijgt naar behoefte, is denk ik wel goed. Maar je kunt mensen niet dwingen. De machthebbers wilden het volk een systeem opleggen. Dat kan niet", verduidelijkt Annemieke. Maurice kijkt een beetje triest. Hij verwacht weinig heil van de nieuwe kapitalistische staat, is zelfs abso luut tegen de vereniging omdat het Westen altijd de boventoon zal gaan voeren. De DDR is gewoon interessant vanwege de goedkope arbeidskrachten. „Nu is iedereen nog blij met de nieuwe situatie. Maar het kan nooit goed gaan. Volgens mij komt er een moment waarop mensen weer gaan kiezen voor het communisme. Maar ook extreem rechtse partijen zullen gaan opleven", verwacht hij. De rest van de klas is niet bang voor Duitsland of de Duitsers. Al leen voor de extreem rechtsen, de neo-nazi's. Maar dat geldt voor fascisten in het algemeen, zegt Bar bara. Suzan valt haar bij: „Alleen worden Duitse fascisten meteen geassocieerd met de Tweede We reldoorlog". En het is de vraag of die vergelijking nu nog helemaal opgaat. De leerlingen denken wel dat veel oudere mensen aan een groot Duitsland misschien verve lende herinneringen zullen hebben. Maar economisch gezien zijn alle landen toch al afhankelijk van elk aar. De rente in Nederland (en daarmee de waarde van het geld) zit al jaren vast aan die in Duits land. Nederlandse boeren en tuin ders kunnen in Duitsland stapels geld verdienen door er Neder landse groente te verkopen. Want Oostduitsers willen nu ook de lek kere dingen die ze jaren lang op de Westduitse televisie hebben gezien, maar die ze nooit konden krijgen. Het gaat dus vooral om de 'mate riële welvaart', zoals Patrick dat noemt. Maar er is in Oost-Duits land veel meer veranderd dan al leen dat. Patrick: „Het zal wel even duren voor iedereen zich realiseert wat er écht aan de hand is ge weest". Of ze oudere mensen kennen die met angst en beven de derde okto ber afwachten? „Mijn opa in ieder geval niet", zegt Barbara, „voor hem is het gunstig omdat zijn aan delen er op vooruitgaan". (1) I've been waiting about you - London Beat (4) Verdammt, ich lieb' dich - Matthias Reim O (7) It's on you - MC Sar The Real McCoy (2) Tom's diner - DNA Suzanne Vega (8) Nab neh nah - Vaya con Dios Q (5) Mooi was die tijd - Corry Konings Q (15) Tonight - New Kids on the Block (6) Summer of '69 - Bryan Adams Q (13) He Suzie - Henk Wijn gaard 0 (10) Praying for time - George Michael Q> (17) Promise me - Beverley Craven 0 (9) Maldon (remix) - Zouk Machine Caron Wheeler 0 (24) The cult of Snap - Hi Power (12) Yeppa-BZN 0 (7) U can't touch this - MC Hammer (18) Corazon - Gerard Jo- ling 0 (11) It must have been love - Rozette (25) People - Soul II Soul (27) Groove is in the heart - Deee Lite (21) Cinema - Ice MC (29) Kleine jongen - André Hazes (-) Suicide blonde - Inxs (-) Heel alleen - Clouseau (14) Next to you - Aswad (35) Tandem-Vanessa Pa radis (-) Cult of Snap - Snap (28) Vision of love - Mariah Carey (-) The space jungle - Adams ki (36) Poison - Bell Div De- voe (28) Soca dance - Charles D* Lewis (37) Wash your face in my sink - Dream Warriors 0 (16) Ritmo de la noce - Chocolate 0 (-) The joker - Steve Miller Band (36) Dat bruine café - Pierre van Dam (-) Out of love - Toto 0 (22) Blaze of glory - Jon Bon Jovi 0 (31) Ritmo de la noche - Lorca 0 (32) Banned in the USA - Luke 2 Live Crew 0 (26) Move to the bigband - Ben Liebrand Tony Scott Tussen haakjes staat de notering van vorige week. ©Copyright Stichting Nederlandse Top 40. (4) Star - Erasure (8) Azzuro - Die Toten Ho- sen (1) Another night - Jason Donovan Q (9) We love to love - P.M. Sampson Double Key A (3) It's on you - M.C. Sar The Real McCoy (2) Irrenhaus - Keimzeit (13) Emotion-Petra Zieger Band (4) Medley - Veronika Fi scher Band Q} (10) Einmal in Amerika - Electra Stefan Trepte (6) Strahlende Zukunft - Die Skeptiker Schriftelijke reacties: De Stem, t.a.v. ragAzzi, postbus 3229, 4800 MB Breda, telefonisch: 076- 236416

de Stem | 1990 | | pagina 41