ee vuren Wallage buigt voor bijzonder onderwijs Boeren: geef ons alternatieven Strenge mestregels kosten varkensboer 11.000 per jaar Tussenbalans Boer krijgt rekening van bodembescherming Export van landbouw aanzienlijk gestegen 'STAATSSECRETARIS OVERLEGT NIET MET BELANGENORGANISATIES' Twee garagebedrijven verbrand Dialoog noodzakelijk BINNENLAND RAAGSTUK SCHOLEN MOGEN ZELF INHOUD BASISVORMING BEPALEN DE STEM COMMENTAAR T5 DE RTEM RINNFNl AND WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 t28 DEN HAAG - Staatssecretaris Simons (Volksge zondheid) luistert bij de invoering van de nieuwe ziektekostenverzekering voor alle Nederlanders veel te weinig naar verzekeraars en andere be trokken organisaties. Spokeplas: 157 besmetten NIEUWSOVERZICHT Kabinet tobt nog steeds met koopkracht Geen bezwaar proefboring Groote Peel Onderzoek omvang euthanasiebeleid Rotterdamse raad tegen sloop Heijplaat Tekenaars niet betrokken bij grafschennis Woningprémie-B onderdeel van inkomen Casino's krijgen nieuwe attractie: bingo ouden en wachten, addam zal verdere gelegen- eid hebben zijn morele kwa- teiten te demonstreren in ~n behandeling van Ku aytse en Westerse gijze ars. Hij zal de gelegenheid ebben om te breken onder de panning en omvergeworpn te "orden door Irakezen die ge- oeg hebben van de onder- ukking en de militaire aagstukken. r zal ook tijd zijn voor de erenigde Staten en de vrien en en bondgenoten om het ermogen van de wereld voor llectieve actie en veiligheid te schatten in deze eerste is van de wereld na de oude oorlog. Tot dusver was e collectieve veiligheid geen cces. De vijftien leden van e Veiligheidsraad van de erenigde Naties hebben het ter gedaan dan in het verle en, maar niet goed genoeg een vastberaden agressor et hoofd te bieden. Noch de avo, noch de Westeuropese nie is een effectief toneel ge leken voor de mobilisatie an een militaire respons, erscheidene Navo-leden, in. et bijzonder Turkije en En- eland, zijn actief en van hulp eweest. Frankrijk besloot 'ch, na lang weifelen, aan te luiten. De Arabieren hebben "eer gedaan dan bijna ieder- -n had verwacht. Nu echter e Iraakse troepen westerlin- en met geweren bijeendrij- en, wordt duidelijk dat als ush het niet op zich genomen ad Saddam te bestrijden, alle egeringen in de Golf in ge- aar zouden zijn. ennelijk heeft de wereld "h een politieagent nodig at betekent dat we allemaal tere plaatselijke veilig- eidsmaatregelen nodig heb- -n, in de Golf en elders. Voor et moment zijn de Verenigde taten opgezadeld met het lei erschap in het Golfconflict oewel ik niet geloof dat de erenigde Staten een speciaal lang hebben bij de Golf, 'Jn we nu diep betrokken, oor deze betrokkenheid heb- ~n we een onomkeerbaar na- 'onaal belang bij de uit- omst. (c) The Times, Londen et contact met de buitenwe- eld betreft is het nog te vroeg olgens Vroon. 'aar zijn mening moet eerst orden uitgezocht hoe de ver- chillende klimaat-factoren p elkaar inwerken. Als de ijksoverheid er geld voor be- chikbaar stelt, wil Vroon roefondervindelijk onder 'zoek doen bijvoorbeeld naar de effecten op het ziektever zuim als bedrijven in hun ge- eel naar nieuwbouw verhui- en. „In de literatuur kom je tegen, dat na een verhuizing het ziekteverzuim zes keer zo hoog wordt Vroon: „Wat dat betreft ver wacht ik bij de nieuwbouw van VROM en voor al het mi nisterie van Sociale Zaken echte rampen. Volgens mij is met name het nieuwe minis terie van Sociale Zaken in Den Haag het ziekste gebouw in heel Nederland." Intussen zet iemand een van de tuin deuren open aan de; achter kant van het Academie-ge bouw van de Utrechtse Uni versiteit. Frisse lucht, hè hè, heerlijk we zitten zowat bui ten. willen terugtrekken. maris van het ministerie van ren heeft er vorige week op Polen zich het recht voorbe- te verlaten. „Het uit elkaar arschau Pact, jazelfs het ver- can niet worden uitgesloten, tter weinig voor het Pact met delen in leven te houden", al- c die Polen vertegenwoordigt ingen over hervorming van se bondgenootschap. „Het begint zijn onmisbaarheid te ïoudt alle opties open, met in- en van dit- bondgenootschap", zyk waarschuwt voor 'onge- laast' bij de ontmanteling van arbij hij er op wijst dat Mos- log garant heeft gestaan voor 1 Polen. „Het Warschau Pact een overgangsperiode recht laar het moet veranderen", t de Russische officieren (in sleutelpos ten bezetten in het iet Pact, terwijl mensen met naliteit hun plaatsvervanger ge veranderingen gaan in de vorming van een adviserende •ijkste orgaan van het Pact, ng om het jaar of elke twee nijn zegt Kolodziejczyk een ;es veiligheidssysteem te zien ieemt van de bestaande bond- NAVO en Warschau Pact. „Ik icessen die in Europa op gang xirgaan en zich verdiepen en s moeilijk te voorspellen hoe ot het punt waarop de mili- schappen een stille dood ster- nnen wel zeggen wanneer dat alleen als de militaire macht ndgenootschappen vervangen jezamenlijk veiligheidsstelsel 1) Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecre taris-Wallage (Onderwijs, PvdA) komt tegemoet aan de bezwaren die bijzondere scholen hebben tegen zijn plannen voor de basisvor ming in het voortgezet on derwijs. Deze scholen, krijgen meer in vloed op inhoud en examens van de basisvorming, die de in voering van een voor iedere leerling hetzelfde vakkenpak- ket in de onderbouw van het voortgezet onderwijs regelt. De scholen voor bijzonder on derwijs mogen zelf de 'kern doelen' voor die basisvorming formuleren. In de kerndoelen is vastgelegd welke kennis de leerling zich aan het eind van de basisvorming eigen ge maakt moet hebben. Oorspronkelijk zou het bijzon der onderwijs alleen voor de identiteitsgevoelige vakken maatschappijleer en geschiede nis die doelen zelf mogen for muleren. Maar onder druk van het bijzonder onderwijs staat Wallage het nu ook toe dat bij zondere scholen, die 'dringende bezwaren' tegen de kerndoelen van de overheid hebben, zelf de inhoud van het onderwijs be palen. De onderwijsinspectie zal vervolgens beoordelen of die eigen kerndoelen van het zelfde niveau zijn. Ook krijgt het bijzonder onder wijs invloed op de toetsen die leerlingen aan het eind van de basisvorming moeten afleggen. Als ze grote moeite met de overheidstoetsen hebben, mo gen bijzondere scholen die eveneens zelf opstellen. Hier fungeert de inspectie ook weer als kwaliteitscontroleur. Sommige scholen in het bijzon der onderwijs hadden grote moeite met de centraal vastge stelde kerndoelen en eindtoet sen. Volgens hen is het in strijd met de in de Grondwet vastge legde vrijheid van inrichting van onderwijs. Ook regerings fractie CDA toont zich op dit onderdeel altijd uiterst gevoe lig. Overigens zijn er nu geen verschillen tussen openbare en bijzondere scholen in de eind examenprogramma's van het voortgezet onderwijs. Simons op vingers getikt Van onze Haagse redactie Als hij op die weg doorgaat, zullen steeds meer organisa ties het overleg met de staatssecretaris staken. Die beschuldiging uitte drs. C. Limborgh, directeur van Aegon Verzekeringen en bestuurslid van de Federatie voor Onder linge non-profit Ziektekosten verzekeringsinstellingen (FOZ) gisteren in Den Haag. „We hebben nu drie keer over leg gehad op het ministerie, maar we hadden net zo goed niet hoeven gaan", aldus Lim borgh. Hij vindt dat de over heid de nieuwe ziektekosten verzekering veel te veel op eigen houtje wil invoeren. De verzekeraars voelen hele maal niets voor de plannen van Simons. Ze vinden dat het hui dige systeem door aanpassin gen efficiënter en marktge richter gemaakt kan worden. Een stelsel waarbij het verschil tussen particulier- en zieken fondsverzekerden verdwijnt, is daarvoor niet nodig, aldus de FOZ. Volgens de verzekeraars kent het plan-Simons een aantal on zekerheden dat de praktische uitvoerbaarheid ongewis maakt. Zo wijst Limborgh op de berekening van de werkge versorganisatie dat 1 miljard gulden nodig is om de nadelige inkomenseffecten van invoe ring van het nieuwe stelsel on gedaan te maken. Daarnaast is het volgens de FOZ onmogelijk om voor 1995, het jaar dat het nieuwe systeem van kracht moet worden, alle noodzake lijke veranderingen door te Volgens de FOZ, waarbij twin tig verzekeraars met 1,7 mil joen klanten zijn aangesloten, voelen ook de meeste Neder landers weinig tot niets voor het nieuwe systeem. Uit een gisteren gepresenteerde en- quete blijkt dat de meeste Ne derlanders in de regel goed te spreken zijn over het huidige systeem. Verder wordt duidelijk dat bijna 96 procent van de Neder landers het (zeer) belangrijk vindt dat ze hun eigen arts, specialist en ziekenhuis kun nen kiezen. In de toekomst ver andert dat. Bij een brand in twee ga ragebedrijven in Purmerend liepen diverse auto's zware schade op. Alleen aan de ge bouwen is voor minstens een miljoen schade aangericht. Bovendien, is met het blus water een grote hoeveelheid olie in het riool terecht ge komen. - FOTO ANP DEN HAAG - De door minister Alders (Milieu) en Braks (Landbouw) aangescherpte milieuregels gaan varkens- mesterijen gemiddeld 11.000 gulden per jaar extra kosten. Dat heeft het Landbouw Eco nomisch Instituut (LEI) in het Landbouw-Economisch Be richt over 1989 uitgerekend. Het LEI heeft becijferd dat, op basis van de huidige kosten, het een gemiddelde varkensmeste- rij 9400 gulden per jaar zal kos ten om het mest voortaan via een mestbank buiten de eigen regio af te zetten. Daar komt dan nog eens een bedrag van 1500 gulden bij voor de tijde lijke opslag van mest in de buurt van de boerderij Ook melkveehouders kunnen financieel zwaar getroffen worden. Als een veehouder wil voldoen aan de eis dat de am- moniak-uitstoot met zeventig procent moet worden terugge drongen, kost hem dat gemid deld vierhonderd gulden per koe, aldus het LEI. Als een der gelijke eis al in het verleden zou zijn gehanteerd, zou dat de veehouders een kwart van hun opbrengst in de periode 1983- 1988 hebben gekost HET in ZUID-AFRIKA langzaam op gang komende democratise ringsproces heeft de bevolking van een groot aantal zwarte woonwijken nog weinig voordelen opgeleverd. De zwarte ge meenschappen in de sloppenwijken van sommige grote steden worden - alsof de tijd heeft stilgestaan - opnieuw geconfronteerd met de noodtoestand. Zwaargewapende militairen doorkruisen met pansterwagens de woonoorden en overal vinden huiszoekin gen plaats. De door de Zuidafrikaanse president De Klerk genomen maatre gel is een gevolg van de bloedige gevechten tussen aanhangers van het ANC en de Inkatha-beweging van Zulu-leider Mangosu- thu Buthelezi die de laatste twee weken aan meer dan vijfhon derd mensen het leven hebben gekost. Dat het juist gevechten tussen de zwarten onderling zijn die tot ®en gedeeltelijke noodtoestand hebben geleid is pure dramatiek. Het geeft aan hoe gecompliceerd de Zuidafrikaanse problematiek 's. De verdeeldheid tussen de zwarte groeperingen blokkeert de voortgang van de vredesbesprekingen tussen blank en zwart. Ex tremisten aan beide zijden verhogen bovendien de verwarring en wijfel door te roepen dat de Zuidafrikaanse samenleving zich niet 'sent voor een echte democratie. De beide hoofdrolspelers van de Zuidafrikaanse politiek - presi dent De Klerk en ANC-leider Nelson Mandela - hebben zich door de escalatie van geweld nog niet van de wijs laten brengen. Nel son Mandela beschuldigt de blanke politie er weliswaar van dat *e de Inkatha-beweging aanzet tot rellen en hij heeft zich tevens 9ekant tegen de noodmaatregel, maar hij boycot de vredesbe sprekingen niet. Mandela heeft voor een deel ongetwijfeld gelijk. Reactionaire blanken - in Zuid-Afrika wonen er meer dan genoeg - zullen al- !®s ln het werk stellen om het vredesproces te saboteren. Het optreden van Nelson Mandela en het ANC is echter ook niet brandschoon. Het ongenoegen van de Inkatha-beweging richt zich vooral op het feit dat hun leider Buthelezi politiek buiten spel vrordt gehouden. Ondanks aandringen van president De Klerk ceeft Nelson Mandela tot nu toe geweigerd om met Buthelezi te spreken. Voor zijn vrijlating heeft Mandela steeds te kennen ge geven bereid te zijn tot een dialoog met Buthelezi. Radicale voor mannen van het ANC hebben hem echter tot een ander stand- Punt gedwongen. Dat is uiterst onverstandig. Het ANC vertegenwoordigt de meeste zwarten in Zuid-Afrika, maar het is niet juist dat ze zich het poli ce monopolie tracht toe te eigenen. De leider van een miljoe- uenbeweging moet de kans worden geboden om mee te praten wer de toekomst van zijn land. Dat argument moet des te zwaar der wegen wanneer een dergelijke stap kan leiden tot beteuge- lln9 van het geweld. a UTRECHT (ANP) - Sinds 3 augustus zijn in het bloed van 157 mensen die in de Spokeplas in Noordwolde hebben gezwommen leptos- pira aangetroffen. Het ministerie van Volksge zondheid heeft dit meegedeeld nadat alle betrokken instanties in Friesland een tussenbelans hebben opgemaakt. Leptospira zijn bacteriën die, al naar ge lang het type, de Ziekte van Weil, modderkoorts of mel kerskoorts kunnen veroorza ken. Het water van de Spokeplas bleek bij een onderzoek door Provinciale Waterstaat che misch en algemeen bacteriolo gisch geschikt als zwemwater. Desalniettemin blijft zwem men er verboden. Van onze landbouwredacteur DINTELOORD - „Ik,heb zat hakken in de schuur, maar geen mensen die ze overeind houden". Jan Geluk uit Dinteloord is ak kerbouwer en voorzitter van de akkerbouw-commissie van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij, de boerenorganisatie met het accent op akkerbouw in Zuid-West-Nederland. Hij is een beetje mismoedig, in de contramine ook, op de dag dat de ministers Braks en Al ders hun Meerjarenplan Ge wasbescherming presenteren. De samengevatte boodschap van de beide bewindslieden: over tien jaar moet het gebruik van landbouwgif met de helft zijn teruggedrongen. Geluk: „Daar begint het al mee. Het is een zuiver reken kundige benadering. We moe ten halveren. Verbied dan de spullen die het slechtst zijn voor het milieu, maar laat ons de middelen die we absoluut niet kunnen missen of geef ons alternatieven". De boerenvoorman, die voorop stond toen de akkerbouw eer der dit jaar massaal protes teerde: „We worden afgeschil derd als geboefte dat achteloos met gif strooit. Dat doen we niet. We verspillen niks, want de middelen zijn hardstikke duur. Door toepassing van nieuwe technieken, door aan passing van de middelen, door verbeterde inzichten zijn we al een heel eind op de goede weg. De overheid heeft zelf ook vuile handen. Nooit is er één middel gebruikt zonder goedkeuring van de overheid. Maar nu wor den ineens alle middelen over één kam geschoren". Het meeSt giftig maakt Geluk zich nog over de Commissie Gewasbeschermingsmiddelen, de club die namens de overheid nieuwe gewasbeschermings middelen al dan niet toelaat op de Nederlandse akkers: „Het lijkt 'De martelgang van kromme Leendert' wel. Die lui nemen alle tijd van de wereld om een middel te onderzoeken en wij moeten maar rond zien te komen. Producenten lopen met een grote boog om Neder land heen. Die commissie is een lijdensweg. Vorig jaar zijn één of twee middelen vrijgegeven voor de akkerbouw in Neder land. Alles wordt verboden en er zijn geen goedgekeurde al ternatieven. Laat er dan een Europees toetsingsbureau ko men, met misschien nog wat aparte normen per land voor bodemgesteldheid, klimaat en bodemgebruik. Zoals het nu gaat lijkt het nergens op". Niet minder in mineur is Ad van Aart, akkerbouwer in Ze venbergen en hoofdbestuurslid van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond: „Ge middeld kosten de nu aange kondigde maatregelen 450 gul den per hectare. Denken de mi nisters dat de akkerbouw dat kan opbrengen? Aan de sociale aspecten en de arbeidsomstan digheden gaat de nota compleet voorbij. Zijn er nog mensen te vinden die in de zomer een sui kerbietenakker willen wieden? Ook die akkerbouwers die ex perimenteren met milieu vriendelijke akkerbouw moe ten toegeven dat ze nu en dan noodgedwongen naar chemi sche middelen moeten grijpen". Van Aart had gisteren de nota nog niet in zijn geheel gezien: „Uit voorberichten begrijp ik dat er twee lijsten zijn met middelen die op termijn verbo den worden. De lijst van Braks is minder streng dan die van Alders. Braks geeft tenminste nog blijk van enige belangstel ling voor de sociaal-economi sche aspecten van de akker bouw. Alders is veel radicaler. Ik ben benieuwd welke lijst er in de nota zit". Secretaris J. van Hooren van de Tuindersvakbond van de NCB is nog het meest gematigd in zijn eerste reactie: „De tuin bouw is al heel lang op de goede weg en gaat steeds ver der in zijn streven om milieu vriendelijk te produceren. Als we de ruimte krijgen gaan we ook verder. Maar het moet ons wel mogelijk gemaakt worden om economisch verantwoord een kwaliteitsprodukt te leve- VERVOLG VOORPAGINA DEN HAAG - Het plan van Braks en Alders voorziet ge middeld in een halvering van het gebruik van schadelijke stoffen in de landbouw. Stoffen die slecht zijn voor het milieu mogen over tien jaar niet meer worden gebruikt. De bestrij ding van ziekten en plagen in de akkerbouw en de tuinbouw zal dan op milieuvriendelijke wijze moeten plaatshebben. De grootste beperking van het gebruik van gifstoffen wordt de akkerbouw opgelegd. Bin nen vijf jaar moet het gebruik van grondontsmettingsmidde- len zijn gehalveerd. Over tien jaar moet het gebruik zelfs zijn teruggebracht naar dertig pro cent van het huidige gebruik. Grondontsmetters worden vooral gebruikt bij aardappel teelt. Het gebruik van andere be strijdingsmiddelen wordt min der fors teruggedrongen, maar desondanks toonde ook milieu minister Alders zich gisteren tevreden met het plan. Alders ambtenaren wilden aanvanke lijk voor de hele sector het ge bruik van alle bestrijdingsmid delen halveren. Zo ver komt het niet. Maar volgens Alders heeft hij geen nederlaag gele den in de gesprekken met land bouw. „Er komt nu een lijst met middelen die niet meer mogen worden gebruikt. Dat is de grote winst." Braks voorspelde gisteren harde tijden voor sommige be drijven. In de vollegronds- groenteteelt zullen vooral ge specialiseerde aardbeibedrij- ven de dupe worden van de nieuwe regels. Per hectare aardbeien wordt gemiddeld 200 kg bestrijdingsmiddel per jaar gebruikt. Bij tuinbonen is dat maar 1 kilogram per hectare. In de boomteeltsector (onder meer de regio Zundert) zullen de nieuwe maatregelen ingrij pende gevolgen hebben voor bedrijven met bos- en haag plantsoen, Erica's en Calluna's. De akkerbouwsector krijgt vooral klappen door de beper king van de grondontsmet- tingsmiddelen. Na 2000 mag nog maar eens in de vijf jaar gebruik worden gemaakt van deze middelen. Braks verwacht dat er vooral in de Veenkolo niale gebieden problemen zul len ontstaan op akkerbouwbe drijven. De bloemisterij sector zal in de chrysantenteelt en de rozen teelt moeten uitzien naar an dere gewasbeschermingsmid delen. De groenteteelt onder glas moet in 1995 vijftig procent minder bestrijdingsmiddelen gebruiken en in 2000 65 procent. Tevens moeten de kassen een gesloten systeem krijgen waar door uitstoot van schadelijke stoffen naar het grondwater tot een minimum (één procent) wordt beperkt. De fruitteelt moet binnen vijf jaar 23 procent minder bestrij dingsmiddelen gebruiken dan nu. Over tien jaar moet 45 pro cent minder worden gespoten. De champignonteelt is de enige sector die geen verlies zal lij den als gevolg van de nieuwe regels. Er zijn wel extra inves teringen nodig. In ons land worden ongeveer 600 verschillende gewassen ge teeld, maar er zijn vijfduizend tot zesduizend verschillende ziekten en plagen bekend. Ge middeld wordt er per hectare 10 kilogram chemische stof ge bruikt. Braks en Alders vinden dat teveel van het goede. „De consument wordt ook steeds voorzichtiger met wat hij koopt", merkte Braks op. In de nieuwe aanpak, die overi gens nog voor advies naar alle betrokken organisaties gaat, worden ingrijpende maatrege len voorgesteld. Grondont- smettingsmiddelen zijn in de toekomst slechts op recept ver krijgbaar, er komt een spuit- brevet voor mensen die werken met gifstoffen en er komt een verplichte onderhoudskeuring voor spuitmateriaal. Tevens moeten boeren, tuinders en handelaren een logboek gaan bijhouden van aan- en verkoop van bestrijdingsmiddelen. Op dit moment zijn er in ons land 220 middelen toegelaten voor de landbouw. Daarvan zijn er 143 op zijn minst verdacht. „Die worden met voorrang onder zocht", zei Braks gisteren. De stichting Natuur en Milieu heeft een andere oplossing voor het probleem. Volgens de stich ting gebruiken landbouwers tweemaal zoveel bestrijdings middelen als nodig is. Halve ring van het gebruik kan zon der veel kosten worden opge legd, meent de stichting. DEN HAAG - Het kabinet is nog steeds niet uit de problemen rond de koopkracht in 1991. Het gaat vooral om de positie van bejaarden en alleenstaanden die moeten rondkomen van een minimum-inkomen. In de vergadering van de ministerraad zijn gisteren nieuwe voorstellen van PvdA-bewindslieden op tafel gekomen. Die moeten ertoe leiden dat beide groepen er volgend jaar tenminste evenveel op vooruit gaan als mensen met een inkomen van modaal (47.000 gulden bruto) of tweemaal modaal. De voorstellen, door een woordvoerder van de premier 'creatieve gedachten' genoemd, kwamen een dag nadat er een akkoord leek te zijn in het kabinet. De ministerraad vergadert vandaag en morgen opnieuw over de inkomens. Een akkoord wordt op zijn vroegst vrijdag verwacht. DEN BOSCH (ANP) - Het college van Gedeputeerde Staten (GS) van Noord-Brabant heeft er geen bezwaar tegen dat Bri tish Petrol vlakbij de Groote Peel een proefboring naar gas verricht. Gezien de recente ontwikkelingen rond de Groote Peel, met name ten aanzien van het ontrekken van grondwater aan de bodem, wil het college echter pas een definitief stand punt innemen als de Statencommissie voor milieu zich over deze kwestie heeft uitgesproken. Een woordvoerder van de provincie heeft dit meegedeeld. De proefboring heeft plaats in de gemeente Asten, op een afstand van ongeveer 700 meter van het nationaal park in oprichting. ROTTERDAM (ANP) - Grotere ziekenhuizen en verpleeghui zen zijn eerder geneigd euthanasie onder bepaalde voorwaar den als geoorloofd te beschouwen dan kleine. Mr. J.R. Blad heeft dit vastgesteld bij een onderzoek naar de mate waarin Nederlandse ziekenhuizen en verpleeghuizen euthanasie als een mogelijke wijze van handelen aanvaarden. Blad heeft aan alle 491 ziekenhuizen en verpleeghuizen informatie gevraagd over hun beleid ten aanzien van euthanasie. Hij kreeg 325 reac ties (122 ziekenhuizen en 203 verpleeghuizen). Daarvan zien 56 ziekenhuizen en 70 verpleeghuizen euthanasie als een in uit zonderingsgevallen aanvaardbare wijze van handelen in het kader van stervensbegeleiding. ROTTERDAM (ANP) - De meerderheid van de Rotterdamse gemeenteraad is tegen de sloop van de bedreigde wijk Heij plaat. De fractie van de PvdA heeft zich unaniem uitgesproken voor behoud van dit tussen de havenbedrijven ingeklemde wijkje. Eerder deed het CDA dit al en liet ook de WD weten weinig voor sloop te voelen. Daarmee heeft het college van B en W de steun verloren voor zijn voorstel Heijplaat op termijn te slopen. Het plan om Heijplaat in 2015 te slopen, werd begin dit jaar door het college naar buiten gebracht. De Heijplaters pro testeeerden luid en duidelijk tegen de nota van het stadsbe stuur en de PvdA leed tijdens de gemeenteraadsverkiezingen in maart van dit jaar mede in het stadsdorpje gevoelig verlies. EINDHOVEN (ANP) - De kinderen die de doodshoofden heb ben getekend die zondag zijn gevonden bij het Sint Marjinus- kerkhof in Eindhoven, hebben niets te maken met de enorme grafschennis op die begraafplaats. Een woordvoerder van de Eindhovense politie heeft dit meegedeeld. De kinderen, twee broertjes van 8 en 9 jaar, hebben de tekeningen gemaakt in het kader van een zelfbedachte speurtocht. De politié vond de te keningen vlakbij het kerkhof nadat was ontdekt dat er 115 grafstenen waren vernield. Eten van de tekeningen was op een boom geprikt. Een pijl op de tekening wees in de richting van het kerkhof. Volgens de politie zijn de broertjes zaterdagmid dag niet op het kerkhof geweest. Overigens gaat de politie er nog steeds van'Uit dat tie vernielingen'zijn aangericht dbor kinderen. DEN HAAG (ANP) - De jaarlijkse bijdrage voor kopers van premie-B woningen moet worden beschouwd als een vorm van inkomen. Over de bijdrage mag inkomstenbelasting worden geheven. Dat heeft de Hoge Raad, naar nu pas bekend gewor den is, vorige maand beslist. De derde kamer van Hoge Raad meent dat kan worden gesproken over een periodieke uitke ring. De Hoge Raad maakt daarmee een einde aan menings verschillen over het recht van de fiscus belasting te heffen over de premie. De afgelopen jaren werden daar massaal bezwaar schriften tegen ingediend. HOOFDDORP (ANP) - Bezoekers van de Nederlandse casino's kunnen binnenkort terecht voor een electronische variant op het populaire bingospel. Zaterdag wordt in Valkenburg en Groningen het Holland Casino Bingo geïntroduceerd. Volgend jaar kan ook bingo worden gespeeld in de casino's in Rotter dam, Amsterdam, Zandvoort, Scheveningen, Breda en Nijme gen. Dit heeft een woordvoerder van Holland Casino's in Hoofddorp bekend gemaakt. Holland Casino's, eigenaar van alle officiële casino's in het land, verwacht veel van de nieuwe attractie. „Er is nog steeds een grote drang naar het spelen van bingo. Het commerciële bingo steekt overal z'n kop op. Er wor den zelfs busreizen voor georganiseerd", aldus een woordvoer der van Holland Casino's. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De export van de Nederlandse landbouw steeg in 1989 met zes miljard gulden tot 22 miljard. In de meeste sectoren gingen ook de inkomens, soms aanzienlijk, omhoog. De werkgelegenheid nam iets toe. Over het alge meen was er sprake van een goed j aar voor de landbouw. Dat blijkt uit het Landbouw Economisch Bericht over 1989 van het Landbouw Economisch Instituut (LEI). Volgens LEI-medewerker Van Bruggen zijn de vooruitzichten voor dit jaar minder gunstig, hoewel geen sprake is van een al te forse teruggang. Het gemiddelde ondernemers- inkomen in de landbouw steeg van 55.000 gulden in 88/89 naar 70.000 gulden, geraamd voor 1989/1990. Als gevolg van de sterk geste gen varkensprijzen zijn de re sultaten van de varkensmeste- rij en -fokkerij in 1989/1990" sterk verbeterd. Ook in de pluimveesector gingen de re sultaten, als gevolg van sterk gestegen prijzen en gelijkblij vende voederkosten, omhoog. Het gemiddelde ondernemers inkomen in de gemengde be drijven met intensieve veehou derij steeg fors van 18.000 gul den in 88/89 naar een geraamd bedrag van 75.000 gulden voor 1989/1990. Goed ging het ook met de ak kerbouwers. Daar steeg het ge middelde ondernemersinko men van 45.000 naar 65.000. Dat is vooral het feit van de vorig jaar fors gestegen prijzen voor aardappelen en uien. Volgens het LEI is de situatie echter nog steeds niet in de hele sector rooskleurig. Vooral graanbe- drijven in de Veenkoloniën en Groningen doen het nog steeds slecht. Bovendien is er nu wel sprake van enige stijging van het inkomen, maar is de ont wikkeling over een langere pe riode, van bijvoorbeeld vijftien jaar, nog steeds slecht. In de melkveehouderij zijn de inkomens iets gedaald, met vijfduizend gulden naar 72.000 gulden. Dat is op zich nauwe lijks verwonderlijk, omdat het deze sector de afgelopen vijf jaar bijzonder goed voor de wind is gegaan. De belangrijk ste oorzaak was de lichte da ling van de melkprijs. De glastuinbouw biedt op on derdelen de meeste zorgen. Met de glasgroenten en de potplan ten gaat het nog wel, maar in de sierplantenteelt zit enigszins de klad. Als gevolg van de ge stegen energieprijzen en daling van de prijzen gingen de resul taten in die sector er fors op achteruit. Volgens het LEI zijn de vooruitzichten voor de sier- plantenteelt bepaald ongunstig.

de Stem | 1990 | | pagina 3