UITBLAZEN! ft£ 'De wereld heeft een politieagent nodig' Ziekmakend gebouw prikkelt te weinig Buren plaatsen Poolse strijdkrachten tussen twee vuren kosten 11.00 ;e 'STAATSS Dialoog no< Berucht weekend ONDERZOEKER SCHAT SCHADE OP 2 MILJARD PER JAAR KOPZORGEN DOOR DUITSE EENHEID EN SOVJET-NATIONALITEITENVRAAGSTUK DE STEM C DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 DE STEM gESTEM BIN! DEN HAAG - Staa zondheid) luistert b ziektekostenverzek veel te weinig naa trokken organisatie T5 WIM KOCK GEEN kranten, geen televisienieuws, geen Golf-crisis in het hele weekeinde. Pas maan dag werden we opeens weer nieuwsgierig. Of er al geschoten werd. In de krantestalletjes aan de tot in het hart van de stad rei kende haven van Dieppe repten geen van de krantekoppen over schieten. De desondanks ge kochte krant bleef ongelezen omdat het hanteren van het in strumentarium, waarmee je in Frankrijk de fruits de mer te lijf gaat, alle aandacht opeiste. Toch hebben we in de loop van het weekend wel een paar keer aan de jongens in de woestijn gedacht. Dat kwam door de hitte. Heel veel tijd spendeer den we in de auto. Vijftienhon derd kilometer. Niet over auto snelwegen, maar kronkelend, klimmend en dalend over se cundaire wegen. Blower op ma ximum, ramen tochtend open. Eerst door het door de droogte al lang niet meer groene Zuid- Engeland, daarna de door de zon gebleekte landschappen van Normandië, noord van Fa- laise. Alleen aan de door buiten landers en de meeste Fransen veronachtzaamde witte kliffen- kust van het Normandië boven de Seine, het spectaculairst rond Etretat en Yport, woei nu en dan wat koelte aan van zee, maar de lucht was er zo vochtig dat je kleren er klam van wer den. Een liter per uur, zoals naar verluidt de militaire dok ters de woestijnsoldaten voor schrijven, hadden we niet no dig, maar als ik u zeg dat ik af en toe zelfs cola gedronken heb, dan begrijpt u wel dat er ge dronken moest worden voor lijfsbehoud. Nooit meer, sinds de zomer van 1976, was het me zo overduidelijk hoe geniaal het is geweest van de Britse brou wers de meestal te grote pint uit te roepen tot de standaard-in houdsmaat voor bier. Stel je voor: zo'n grote pot waaruit je de ergste dorst lest om daarna nog volop over te houden voor een reeks bedachtzamer geno ten slokken. Een gewaarschuwd mens gaat niet in het laatste weekend van augustus naar Engeland. Het is een berucht weekend, verlengd met de maandag, het drukste bank holiday-weekend van het jaar. De laatste grote golf keert terug van vakantie. Zij die al eerder zijn geweest tuigen hun auto's op voor de laatste zomertrip naar kust of country. Organisatoren die den ken dat ze meer geduld hebben dan de concurrentie houden in dat weekend hun festivals, markten en toernooien. Het is een massaal afscheid van de zo mer, gevierd in de langste files van het jaar. Een gewaar schuwde automobilist, die op zaterdag van Canterbury naar Portsmouth moet, zoekt dus een slimme route, kustweg en autosnelwegen mijdend. Het kost me enige moeite mijn reisgenoot ervan te over- tuigen dat we het beste de 5 A 272 kunnen nemen. Dat is een secundaire weg die in de buurt van Heathfield begint, s llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli recht onder Tunbridge Wells, en zonder voortdurend te bui gen en te lonken naar Londen of de kust, zoals de meeste an dere wegen doen, resoluut en in een betrekkelijk rechte lijn van oost naar west loopt, helemaal tot Winchester. Het is onze oude vakantieroute uit de jaren '70, toen de autosnelweg M 25 nog niet bestond. Er blijkt niet veel aan de weg veranderd te zijn, hoog stens hier en daar een nieuwe bypass en gelukkig een viaduct over de vijftien jaar geleden op zaterdagen al moeilijk over te steken A 23 van Londen naar Brighton. Een beetje teleurge steld merk ik dat de weg geen zoete herinneringen oproept, maar het is er niet druk en daar was het om begonnen. Reisge noot, die er geen sentimentele binding mee heeft, wil van de weg af om mij, diep in de Sus sex Downs een ontroerend mooi dorp te laten zien: Am- berley. Maar dan zijn we al niet ver meer van Portsmouth en heeft de A 272 aan de verwach tingen voldaan. Het met riet gedekte Am- berley met zijn zes bed break- fast-huizen, zijn village shopz'n pottenbakkerij en kasteelruïne, wil graag worden opgenomen in de toeristische vaart der vol ken, maar het is klein en de plaatselijke VW is arm. Daarom hebben de kinderen van Amberley's First School fratis een gidsje gemaakt, dat eurig gestencild, gevouwen en geniet voor 75 pennies te koop hgt op de bar van de Black Horse Inn. We kopen er beiden een, plus een Ploughman's Lunch en een pint bier. Ook on der de parasol in de tuin is het benauwd en de wespen vliegen ons om de oren, maar we stel len vergenoegd vast dat het le ven ook in een hittegolf zijn aangename kanten kent. De auto heeft in de slag schaduw van het Zwarte Paard kunnen staan en dat valt dus mee. Een uur later rijden we in Portsmouth een blakerend ha venterrein op, waar een zee van blikkerend autoblik de hitte naar alle kanten weerkaatst. Roestige containers versperren het uitzicht op het grootste deel van het gevaarte dat even ver derop grommend aanlegt en waarvoor al die verhitte men sen met hun ovenhete auto's gekomen zijn. Dat gevaarte is ook het doel van onze reis. Het zal ons, naar we vertrouwen veilig, naar Cherbourg brengen. Het is een nieuw fenomeen op de wereldzeeën, een supersnel autoveerschip met twee extra rompen. Een catamaran dus, de SeaCat. Morgen vertel ik u daar meer over. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteur. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. «076-236911 Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a,01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: «076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, «01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14,01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, «01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, «01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9,01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5,01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per maand 26,10; per kwartaal 75,25 of per jaar 292,00. Abonnees die automatisch betalen ontvangen een korting van resp. J 1,- per maand, 2,00 per kwartaal, 7,50 per jaar. Voor pósttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. 1,35; zat. 1,60. Service-afdeling abonnementen:076-236472, ma. t/m vrijd. 9.00-12.30 en van 13.00-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. Door Jeane Kirkpatrick DE auteur is de voormalige Amerikaanse vertegen woordigster bij de Ver enigde Naties. Zij was ten tijde van president Reagan de vertolker van de 'spier- ballen'-politiek van de con servatieve republikeinse re gering. ZAL er oorlog komen? Misschien. De inzet is nu erg hoog: de golfstaten en htm olie; het vermogen van de Arabieren zichzelf te verdedigen; de capaci teit van de Amerikaanse regering haar macht op doeltreffende wijze aan te wenden; de capaciteit van de Europeanen om in hun eigen belang te handelen; het vermogen van de Ver enigde Naties om naast praten ook te handelen; en, natuurlijk, het overleven van Saddam Husayn en zijn weerzinwekkende re gering. Saddam is een gevaarlijk man met een onbegrensde lust naar macht, die zoals geble ken is geweld geenszins schuwt. In zijn oorlogen tegen zijn eigen volk, tegen Iran en tegen Kuwayt heeft hij laten zien dat hij geen onderscheid maakt tussen legale en ille gale wapens, militaire en bur gerdoelen, kinderen en vol wassenen, Iraniërs, Kurden, Joden en Arabieren. Het zal iedereen waarschijnlijk nu duidelijk zijn dat alle staten binnen zijn bereik een poten tieel doelwit zijn. Hoewel hij sterk is en gesle pen, heeft hij herhaaldelijk de fout gemaakt de weerstand tegen zijn agressie ernstig te onderschatten. De vernieti ging van zijn kernreactor in 1981, de lange oorlog met Iran en de enorme internationale oppositie waarmee hij nu ge confronteerd wordt waren elk een verrassing. Waarschijnlijk geloofde Sad dam net als heel wat wester lingen dat de monarchieën in de Golf te timide en decadent Amerikaanse militairen die in Westduitsland gelegerd zijn maken zich klaar om naar de Perzische Golf te gaan. - foto ap waren om weerstand te bie den aan intimidatie, en dat de rest van de Arabische wereld te verdeeld was om zich te verenigen omwille van Ku wayt Misschien gelooft hij diep in zijn hart dat zijn ver langen om leider te zijn van de 'Arabische natie' al reali teit is. Hij heeft het in alle op zichten fout. Om te voorkomen dat Sad dam zijn tegenstanders ook deze keer weer onderschat, laat George Bush telkens met veel tamtam weten hoe groot de Amerikaanse krijgsmacht is die zich in de Golf verza meld heeft en hoe goed die is opgeleid. De reactie van zijn regering op de Iraakse invasie van Kuwayt was even in drukwekkend althans voor mij als onverwacht. „De pre sident heeft geen ander oog merk, geen ander politiek doel dan een ernstig gewapend conflict af te wenden..." schreef één van de scherpste kroniekschrijvers van Wash ington, Fred Barnes, in The New Republic. Het was vanaf zijn eerste re actie op de invasie al duidelijk dat George Bush die sympa thie heeft voor veel Arabische heersers en regimes Saddam Husayn haatte. Net als het ge val was bij de Amerikaanse interventie in Panama, maakte Bush het Golfconflict al snel tot een persoonskwes tie en noemde Saddam een leugenaar en een bullebak. In beide gevallen was de per sonificatie van het conflict zeer toepasselijk. In Saddams Irak zijn, net als in het Pa nama van Noriega, de grillen van de leider bepalend voor de politiek van het land. En in beide gevallen stimuleerden Bush sterke persoonlijke ge voelens de Amerikaanse rege ring en verhoogden zij het drama. De Amerikaanse me dia voegden daar het hunne aan toe met beelden van 'High Noon' en vragen als: 'Kan Bush Saddam met zijn ogen laten knipperen?' De inzet is echter duidelijk veel groter dan knipperende ogen, zoals Bush, Saddam en de rest van de wereld begrij pen. Kan oorlog nu vermeden worden? Misschien. Moet oor log nu vermeden worden? Ja. De invasie van Kuwayt was zo duidelijk een daad van agressie, zo brutaal, dat het ondenkbaar is die te accepte ren de andere Golfstaten be grijpen maar al te goed hoe kwestbaar ze zijn. Een lange blokkade zal moe- lijk vol te houden zijn omdat de beloningen voor succes volle ontduiking ervan zo groot zijn. Een blokkade ver eist eindeloos geduld en een niet aflatende samenwerking. Oorlog is een onwenselijke optie, niet alleen omdat dit ten koste zal gaan van veel levens en middelen, maar ook omdat oorlogen zeer destabiliserend zijn en de gevolgen ervan on voorspelbaar zijn. Zoals de beroemde Pruisische strateeg Clausewitz zei: „Oor log is het terrein van het toe val". Tot de onvoorziene, on gewilde gevolgen van de Eer ste Wereldoorlog behoren de Russische revolutie en het Sovjet-regime, de fascistische en Nazi-regeringen, vervol gens de Tweede Wereldoorlog met als onverwachte gevolgen onder meer een verdeeld Europa, communistische regi mes en de koude oorlog. Je hoeft geen pessimist te zijn om te zien dat een grote Golf oorlog de fragile regimes van het Midden-Oosten ernstig zou destabiliseren en gevaar lijk zou zijn voor Israël, wiens buren beter bewapend en be ter op oorlog voorbereid zou den zijn. Wat moet Bush en Saudi- Arabië, Egypte, Engeland, Frankrijk en andere landen dan nu doen? Nu de Ver enigde Staten de leiding heb ben genomen in deze mobili satie van strijdmachten moe ten zij niet falen het doel er van te bereiken. Ik geloof dat zij moeten doorgaan zoals nu: niet alleen Irak blokkeren, maar ook alle lekken sluiten. Zij moeten hun militaire macht opbouwen, de bondge nootschappen versterken en uitstrekken, het hoofd koel houden en wachten. Saddam zal verdere gelegen heid hebben zijn morele kwa liteiten te demonstreren in zijn behandeling van Ku- waytse en Westerse gijze laars. Hij zal de gelegenheid hebben om te breken onder de spanning en omvergeworpn te worden door Irakezen die ge noeg hebben van de onder drukking en de militaire waagstukken. Er zal ook tijd zijn voor de Verenigde Staten en de vrien den en bondgenoten om het vermogen van de wereld voor collectieve actie en veiligheid in te schatten in deze eerste crisis van de wereld na de koude oorlog. Tot dusver was de collectieve veiligheid geen succes. De vijftien leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties hebben het beter gedaan dan in het verle den, maar niet goed genoeg om een vastberaden agressor het hoofd te bieden. Noch de Navo, noch de Westeuropese Unie is een effectief toneel ge bleken voor de mobilisatie van een militaire respons. Verscheidene Navo-leden, in. het bijzonder Turkije en En geland, zijn actief en van hulp geweest. Frankrijk besloot zich, na lang weifelen, aan te sluiten. De Arabieren hebben meer gedaan dan bijna ieder een had verwacht. Nu echter de Iraakse troepen westerlin gen met geweren bijeendrij- ven, wordt duidelijk dat als Bush het niet op zich genomen had Saddam te bestrijden, alle regeringen in de Golf in ge vaar zouden zijn. Kennelijk heeft de wereld toch een politieagent nodig wat betekent dat we allemaal betere plaatselijke veilig heidsmaatregelen nodig heb ben, in de Golf en elders. Voor het moment zijn de Verenigde Staten opgezadeld met het lei derschap in het Golfconflict Hoewel ik niet geloof dat de Verenigde Staten een speciaal belang hebben bij de Golf, zijn we nu diep betrokken. Door deze betrokkenheid heb ben we een onomkeerbaar na tionaal belang bij de uit komst. (c) The Times, Londen Door Laur Crouzen SLOOP de airconditioning, zorg dat de ramen weer helder worden en open kunnen en laat overal ra diatoren plaatsen die re gelbaar zijn, en breek de zogenaamde kantoortui nen af. Enkel op die manier kunnen in Nederland twee miljoen mensen verlost worden van het Sick Building Syndrome in veertig- tot vijftigduizend Nederlandse kantoorgebou wen en kan ons bruto natio naal product met twee mil jard gulden stijgen, omdat mensen minder ziek zijn, har der en beter kunnen werken en minder vlug naar huis gaan. Dat is de mening van de Utrechtse hoogleraar psycho logie prof. dr. Piet Vroon, die in opdracht van het ministe rie van VROM ongeveer 200 publikaties doorvlooide op zoek naar het raadsel van het Sick Building Syndrome, het ziektebeeld rond het ziekma kende gebouw. Mensen lopen allergieën op, zijn vaak duizelig, lijden aan een zeurende hoofdpijn of zijn om de haverklap snotverkou den of grieperig en vooral moe. Sommigen gaan zelfs hallucineren, dingen zien die er niet zijn en raken in de war, weten niet waar ze zijn. Dat zijn de voornaamste ver schijnselen van kantoorwer kers die aan het Zieke-Ge- bouw-syndroom lijden. Twee miljoen mensen alleen al in Nederland, die elk jaar voor twee miljard gulden zit ten te snotteren, te lummelen of ziek te wezen. Vooral vrou wen hebben last van de ge- bouwziekte, omdat ze veelal lagere functies hebben en doorgaans als secretaresse of typiste elke dag aan him werkplek vastgebakken zitten als gevangene van' het ge bouw voor acht lange uren. „Een ziek gebouw maakt machteloos en berooft de kan toorwerker van prikkels." Dat is volgens Piet Vroon de ver klaring voor het feit dat zo veel mensen absoluut beroerd worden van hun directe werkomgeving. „Een mens wil zijn directe werkomgeving beïnvloeden. Als het te warm wordt wil hij het raam voor frisse lucht open zetten, als het stinkt, wil hij weten waarom en wat het te betekenen heeft Hij wil ook zien wat voor weer het buiten is en bovendien past hij zijn ademhaling instinctief aan bij zijn directe omgeving. Samen met veel andere zoog dieren is de mens een territo rium-dier, terwijl dat recht op een eigen gebied hem vol ledig ontzegd wordt in een kantoortuin, waar hij con stant last heeft van de gelui den van andere mensen, die hij maar moet verdragen. Datzelfde geldt voor de door gaans penetrante stank in kantoren, de grijze tinten van meubilair en wanden, waarop het aanbrengen van posters meestal verboden is. Kortom: de wijze van bouwen in Ne derland is volstrekt strijdig met basis-gedragswetten, waaraan de mens als dier al sinds zijn ontstaan als Homo sapiens 100.000 jaar geleden gehoorzaamt." Wennen aan een ziek gebouw is er volgens Piet Vroon - naar eigen zeggen 'een een voudig zielkundige' - ook niet bij, omdat de menselijke ge- dragswetten op een onveran derlijk niveau in het zenuw stelsel vastliggen. Hoe beter en verfijnder de air-conditioning is, hoe zieker de mensen worden, is de me ning van Vroon. Hij gelooft absoluut niet in technisch kli- maat-gesleutel. „Want een mens, die pas sinds enkele duizenden jaren van zijn be staan in gebouwen leeft en daar voor-tienduizenden jaren buiten, wil geen stabiele ge zuiverde atmosfeer. Hoe zui verder de lucht, hoe zieker we worden van de steeds minder wordende kiemen. Zuivere lucht 01 een volstrekt gecon troleerde atmosfeer binnens huis pleegt een aanslag op het menselijk afweer-systeem. „Een mens wil voortdurend prikkels en als hij die in een te stabiele, eenvormige atmos feer niet krijgt, gaat hij ze zelf maken", luidt zijn diagnose. Over de hardleersheid van architecten en de bouwwereld is Vroon vooral verbaasd, om dat al zijn onderzoeksmate riaal vooral uit bouwkundige tijdschriften en boeken af komstig is. In overleg met VROM is Vroon daarom van plan om een brochure van zo'n 20 pagina's te maken die in een 'grote oplage in de bouwwereld zijn weg moet vinden. Voor strenge bouw voorschriften met name wat het contact met de buitenwe reld betreft is het nog te vroeg volgens Vroon. Naar zijn mening moet eerst worden uitgezocht hoe de ver schillende klimaat-factoren op elkaar inwerken. Als de rijksoverheid er geld voor be schikbaar stelt, wil Vroon proefondervindelijk onder zoek doen bijvoorbeeld naar de effecten op het ziektever zuim als bedrijven in hun ge heel naar nieuwbouw verhui zen. „In de literatuur kom je tegen, dat na een verhuizing het ziekteverzuim zes keer zo hoog wordt. Vroon: „Wat dat betreft ver wacht ik bij de nieuwbouw van VROM en voor al het mi nisterie van Sociale Zaken echte rampen. Volgens mij is met name het nieuwe minis terie van Sociale Zaken in Den Haag het ziekste gebouw in heel Nederland." Intussen zet iemand een van de tuin deuren open aan de achter kant van het Academie-ge bouw van de Utrechtse Uni versiteit. Frisse lucht, hè hè, heerlijk we zitten zowat bui ten. RADICALE veranderingen in de mach tige buurlanden dwingen Polen er toe op nieuw te denken over zijn defensiestrate gie en zijn 300.000 man sterke strijd krachten te reorganiseren, die in omvang de tweede legermacht vormen na die van Moskou in het door de Sovjetunie geleide Warschau Pact. In het westen is een verenigd Duitsland nog maar een paar weken weg. In oostelijke rich ting heeft de Sovjetunie veel te stellen met et nische onrust en aandrang tot afscheiding. Beide ontwikkelingen bergen mogelijk gevaar in zich voor Polen, dat ongemakkelijk inge klemd ligt tussen de twee reuzen en dat eeu wenlang blootstond aan het gevaar van inva sie en bezetting door die landen. Laatstelijk gebeurde dat in de Tweede Wereldoorlog. „We beleven een zeer gevaarlijke overgangs periode, waarin niet alle veranderingen voor zienbaar zijn", zegt de kort geleden aangetre den minister van defensie Piotr Kolodziejczyk in een vraaggesprek. „Onze angst wordt vergroot door onze slechte historische ervaringen met Duitsland. De on- afhankelijkheidsdrang in de Oostzeerepublie- ken, de Oekraïne en Witrusland vormt een vo- strekt nieuw element in het politieke land schap achter onze oostgrens. Hoe snel deze processen zullen gaan, waar ze toe leiden en wanneer is een nu moeilijk te beantwoorden vraag". Vice-admiraal Kolodziejczyk, een gemoede lijke man met zilverkleurig haar die sinds juli minister van defensie is, erfde een leger dat over een laag moreel beschikt en zeer krap bij kas zit. Het leger, dat een machtig instrument was in handen van de vroegere communistische lei ding, geniet weinig sympathie van een volk dat zich de noodtoestand maar al te goed her innert, die in 1981 werd uitgeroepen als een op niets uitgelopen poging de oppositie de kop in te drukken die uitging van het onafhankelijke vakverbond Solidariteit. «rT f*»*' Pf» V Het Poolse leger is, vooral door de staat van beleg in 1981, nog altijd gehaat bij de be volking. Anderzijds ziet men gezien de huidige historische ontwikkelingen de noodzaak van een sterke strijdmacht in. - fotoap Het verouderde wapentuig dient dringend vervangen te worden. Sinds het begin van 1989 heeft het leger 902 tanks, 1.016 pantservoertui gen, 1.015 wapens en mortieren en 34 schepen geschrapt. Kolodziejczyk beschrijft de kosten van nieuwe apparatuur als 'duizelingwek kend'. Hij zegt dat het leger nu draait op een 'overle- vensbegroting' die een 'doodsstrijdbegroting' wordt als de regering de militaire uitgaven in 1991 niet drastisch verhoogt. „Bij al onze armoede moeten wij een manier vinden om de problemen van het leger op te lossen, al zal dat niet in een vloek en een zucht kunnen", zei premier Tadeusz Mazowiecki vo rige maand. „We moeten ons er volledig van bewust zijn dat aan een grotere mate van soe vereiniteit in enige vorm een prijskaartje hangt". De oplossing die Kolodziejczyk voor ogen staat, behelst ingrijpende besnoeiing van het aantal 'manschappen die leidt tot de vorming van een kleiner leger dat ontdaan is van een topzware bureaucratie en beter uitgerust is. „Wij zien mogelijkheden om het leger met een-derde in te krimpen tot ongeveer 200.000 man", zegt hij. Dergelijke ingrijpende besnoeiingen zijn, zo benadrukt de minister van defensie, afhanke lijk van politieke gebeurtenissen en dan vooral van het resultaat van de besprekingen over de vermindering van conventionele be wapening die in Wenen aan de gang zijn. Een ander belangrijk onderwerp voor Polen is de toekomst van het Warschau Pact, dat op zijn laatste benen lijkt te lopen nu het lid maatschap van de DDR bijna verleden tijd is en Hongarije heeft aangekondigd zich volgend jaar eenzijdig te willen terugtrekken. Een hoge functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken heeft er vorige week op gewezen dat ook Polen zich het recht voorbe houdt het Pact te verlaten. „Het uit elkaar vallen van het Warschau Pact, jazelfs het ver dwijnen ervan kan niet worden uitgesloten. Polen voelt er bitter weinig voor het Pact met kunstmatige middelen in leven te houden", al dus Jerzy Nowak die Polen vertegenwoordigt bij onderhandelingen over hervorming van het Oosteuropese bondgenootschap. „Het Warschau Pact begint zijn onmisbaarheid te verliezen. Polen houdt alle opties open, met in begrip het verlaten van dit-bondgenootschap". Maar Kolodziejczyk waarschuwt voor 'onge rechtvaardigde haast' bij de ontmanteling van het verbond, waarbij hij er op wijst dat Mos kou sinds de oorlog garant heeft gestaan voor de veiligheid van Polen. „Het Warschau Pact heeft gedurende een overgangsperiode recht van bestaan, maar het moet veranderen", meent hij. „Het is waar dat de Russische officieren (in het verleden) de sleutelposten bezetten in het commando van het Pact, terwijl mensen met een andere nationaliteit hun plaatsvervanger waren. De huidige veranderingen gaan in de richting van de vorming van een adviserende raad als belangrijkste orgaan van het Pact, waarbij de leiding om het jaar of elke twee jaar rouleert. Op langere termijn zegt Kolodziejczyk een collectief Europees veiligheidssysteem te zien dat de plaats inneemt van de bestaande bond genootschappen NAVO en Warschau Pact. „Ik hoop dat deze processen die in Europa op gang gekomen zijn, doorgaan en zich verdiepen en uiteindelijk, al is moeilijk te voorspellen hoe spoedig, leiden tot het punt waarop de mili taire bondgenootschappen een stille dood ster ven. Maar we kunnen wel zeggen wanneer dat kan gebeuren - alleen als de militaire macht van bepaalde bondgenootschappen vervangen wordt door een gezamenlijk veiligheidsstelsel in Europa". (RTR) Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatss taris - Wallage (Onde PvdA) komt tegemoe' de bezwaren die bijzo scholen hebben tegen plannen voor de basi ming in het voortgeze derwijs. Deze scholen, krijgen me vloed op inhoud en ex: van de basisvorming, diej voering van een voor I leerling hetzelfde vakke Sin! Van onze Haagse redactie Als hij op die weg dooi ties het overleg met de Die beschuldiging uitte 6 Limborgh, directeur van A Verzekeringen en bestu van de Federatie voor O] linge non-profit Ziekteki verzekeringsinstellingen gisteren in Den Haag. „We hebben nu drie keer leg gehad op het mini: maar we hadden net zo niet hoeven gaan", aldus borgh. Hij vindt dat de heid de nieuwe ziektekc verzekering veel te ve< eigen houtje wil invoeren. De verzekeraars voelen maal niets voor de planne Simons. Ze vinden dat he dige systeem door aanp; gen efficiënter en mai richter gemaakt kan w< Een stelsel waarbij het ve tussen particulier- en zi fondsverzekerden verdwi daarvoor niet nodig, aid FOZ. Volgens de verzekeraars het plan-Simons een aant zekerheden dat de praki uitvoerbaarheid oni maakt. Zo wijst Limborj DEN HAAG - De door (Landbouw) aangescht mesterijen gemiddeld 1. Dat heeft het Landbouw nomisch Instituut (LEI) i Landbouw-Economisch richt over 1989 uitgerekenc Het LEI heeft becijferd dr basis van de huidige kostei een gemiddelde varkensm rij 9400 gulden per jaar zal ten om het mest voortaai een mestbank buiten de regio af te zetten. Daar dan nog eens een bedraj 1500 gulden bij voor de lijke opslag van mest buurt van de boerderij. HET IN ZUID-AFRIKA lanL ringsproces heeft de be' woonwijken nog weinig meenschappen in de sloi worden - alsof de tijd heel met de noodtoestand. Z\ met pansterwagens de woi gen plaats. De door de Zuidafrikaans gel is een gevolg van de van het ANC en de Inkathi thu Buthelezi die de laatsl derd mensen het leven heb Dat het juist gevechten tui een gedeeltelijke noodtoes Het geeft aan hoe gecompl is. De verdeeldheid tussen voortgang van de vredesbe tramisten aan beide zijden Iwijfel door te roepen dat d leent voor een echte demo» De beide hoofdrolspelers dent De Klerk en ANC-leidt de escalatie van geweld nc son Mandela beschuldigt ze de Inkatha-beweging ai gekant tegen de noodma: sprekingen niet. Mandela heeft voor een blanken - in Zuid-Afrika w- 'es in het werk stellen om h| Het optreden van Nelson I brandschoon. Het ongem zich vooral op het feit dat I wordt gehouden. Ondank; heeft Nelson Mandela tot r spreken. Voor zijn vrijlatinc geven bereid te zijn tot een mannen van het ANC heb Punt gedwongen. Dat is uiterst onverstandig, zwarten in Zuid-Afrika, ma tieke monopolie tracht toe nenbeweging moet de kan over de toekomst van zijn I: der wegen wanneer een d 'mg van het geweld. *C

de Stem | 1990 | | pagina 2