TO OY Top DDR Vergeven van Stasi's' Bush breekt zijn belofte: belastingen in VS omhoog BEL BUITENLAND -SEXUJNEN TOESTEMMING CONGRES NODIG VOOR MILITAIR INGRIJPEN IN GOLF [center ie Baan \ar kwaliteit/service i auto gratis tank ricebeurt 10.000 km iciering In één dag A86 bestem BUITENLAND ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1990 oor mannen de 16 en 24 i0.330.47 50 cpm) Inc. P.B. 25127 otterdam MINISTER TREEDT AF VANWEGE BAND MET GEHEIME DIENST y )R 30 JE 21 m ANK 20 ;jes .90 «WASHINGTON ](AFP/ DPA/ RTR) (president Bush mag (niet op eigen gezag het |besluit nemen om mili- |tair in te grijpen in de I Golfcrisis. Ramp **Een tien met een griffel** Dubbelzinnig Grootscheepse controle grènsstreek Servië verdeelt Joegoslavië sterker België verscherpt snelheidscontroles EG opent diplomatieke missie in Z-Afrika Toch verhogingen belastingen W-Dui Island Lafontaine leider groot-Duitse SPD EG en Japan akkoord over auto-import Sovjet-schiereiland verklaart zich soeverein Parlement DDR stemt in met amnestie auto's en nagekeken door 12 mnd.schr. garantie. Inruil n.v. betaalkaarten. Hier een btreng gesellecteerde auto's: 1841 e lak10.950 p.m. 300,- w837950 p.m. 175 uw 857950 p.m. 175,- )km 86 7950 p.m. 175 ert.staat84....4450 p.m. 140,- 1 e eig. 854950 p.m. 150,- ne auto 85 4950 p.m. 150,- kleur zwart 865950 p.m. 150, er GL 8711.250 p.m. 300,- Sdrs. Ipg86.. 10.950 p.m. 290, linig km. 86 7950 p.m. 170,- uitv. 847950 p.m. 170,- ,st. 5 drs. 83 5950 p.m. 150,- liv.extra 83 5500 p.m. 150,- Laser 837350 p.m. 170 wein.km857950 p.m. 170,- auto 5 drs 85... 9250 p.m. 250,- nodel 8610.450 p.m. 300,- iets aparts 835950 p.m. 150, e auto 83 5650 p.m. 150,- zo mooi 826950 p.m. 170,- pn.km nw.st 85... 7950 p.m.170,- ortieflpg 83.... 3950 p.m. 120,- 4 drs Ipg 84... 4950 p.m. 140,- in nw.st. 844950 p.m. 140,- z.zuinig 823750 p.m 120,- als nieuw 8711.250 p.m. 300, Ipg 85 7950 p.m. 170,- |S. luxe 85 5950 p.m. 150,- pi Berl.uitv 846950 p.m. 160,- 3 eig. 85 7950 p.m. 175 ardo int.8611.950 p.m. 250,- weinig km. 855950 p.m. 150,- m prima 84:.5750 p.m. 140,- uxe 4 drs. 834950 p.m. 120,- jinig 83 2450 p.m. 100,- nigkm865950 p.m. 160 he motor 86 6950 p.m. 160,- ba staat 86 7950 p.m. 170,- Jr83 3950 p.m. 100,- nw diesel 845950 p.m. 150,- 14 drs luxe 85.... 6950 p.m. 150,- irs. nw.st.855950 p.m. 150,- st.v.nw. 835950 p.m. 160 Dok aanwezig diverse inr.auto's staan in verlichte showroom, en overtuig uzelt. Wij zijn geop. ?1u. Zat. 17u. Adres is: Leurse- enteveiling Breda. 076-203259 T21 dde- ie- De blmi- arre- (ieke tel. Echt LESBISCH ot een beetje? Wil je contact met andere vrouwen. De Box van vrouw tot vrouw 06.320.327.78 Altijd die vurige bellers op die hete ORGIEBOX. Alles mag op 06.320.324.40 En dan...de SEXBOX. Eerst praten dan samen tot da den komen. 06.320.322.22 (50 cent per minuut) AA PAOD. P.B. 5006 R'DAM 06-320.322.74 |fspraakjes06-320.330.16 06-320.330.66 nieuwste rage06-320.330.95 06-340.340.43 jOOST-BERLIJN (DPA/ uFP) - De Oostduitse mi nister Axel Viehweger (Wo ningbouw) van de liberale FDP is vrijdag afgetreden (nadat hij had toegegeven Ijat hij ten tijde van het communistisch bewind in- Jiormatie had doorgegeven laan de vroegere geheime ■politie (Stasi). Jlijdens de allerlaatste verga- liering van het Oostduitse par lement, die zeer emotioneel ■verliep, verklaarde Viehweger liat hij met zijn ontslag zeker teen schuld bekent „maar mijn tezin en ik kunnen niet anders ■meer". Iliehweger benadrukte dat hij looit een bereidheidsverkla- Iring had getekend om informa- wen. 320*325*45 isje. 320*324*24 320*325*35 rtje. 320*320*16 320*327*27 320*320*17 320*320*15 r X tie door te geven aan de staats veiligheidsdienst en hij zei dan ook niet te begrijpen hoe een opmerking hierover in zijn dossier terecht was gekomen. Aanleiding voor het ontslag is het resultaat van een onder zoek van een speciale parle- ments-commissie. Daaruit blijkt dat nagenoeg alle be langrijke posten in de economie van de DDR worden bezet door de vroegere elite van de Stasi. In totaal worden drie van de zeventien ministers uit de re gering-De Maizière en 12 afge vaardigden in het Oostduitse parlement (Volkskammer) er van verdacht tijdens het com munistische regime met de Stasi te hebben samengewerkt. Naast Viehweger bekende een aantal parlementsleden hun Stasi-verleden, onder wie en kele afgevaardigden van de CDU. De christen-democraat Heinz Blume zei dat hij nooit infor matie heeft doorgespeeld die andere burgers schade heeft berokkend en hij waarschuwde dat de nu ontketende jacht niet alleen de oud-Stasi-medewer- kers dreigt kapot te maken, maar ook hun gezinnen. Peter Stadermann, lid van de PDS, bekende eveneens zijn Stasi-verleden en trok zich als parlementslid terug. Bernhardt Opitz van de libe rale FDP zei dat hij ten on rechte op de lijst is gezet en dat hij het slachtoffer is van 'poli tieke criminaliteit of amateu risme van de commissie'. Opitz, die kwaad was omdat hij zijn dossier niet heeft mogen inzien, zei dat de commissie niet moet proberen om rechter te spelen. De communistische afgevaar digde Peter Stadermann bood onmiddellijk na de minister zijn ontslag aan met de mede deling dat hij een gelofte van geheimhouding voor de Stasi had afgelegd omdat hij als aca demicus toegang had tot gevoe lige informatie. Volgens een ontgoochelde Joa chim Hauck, voorzitter van de parlementscommissie die moet toezien op de ontmanteling van de Stasi, bezet de helft van de 2448 Stasi-officieren die na mens de veiligheidsdienst wa ren belast met 'speciale op drachten' nog steeds hoge posi ties in de economie van de DDR. Door tegenwerking van het parlement, de dossiers van de Stasi mochten niet worden in- De allerlaatste zitting van de Volkskammer verliep zeer emotioneel - fotoap gezien, is het vrijwel onmoge lijk achter alle namen van die geheime agenten te komen. Hauck: „Wij hebben nog slechts het topje van de ijsberg bloot kunnen leggen. De top van de DDR is vergeven van Stasi's". De namen van de afgevaardig den en ministers, die door de onderzoekscommissie van het parlement opgeroepen waren ontslag te nemen omdat zij met de Stasi hebben meegewerkt, •zullen overigens niet openbaar gemaakt worden. Huis legt Bush aan ketting (Dat heeft het Huis van Af gevaardigden gisteren lunaniem besloten. Met deze uitspraak legt het Huis Bush in feite aan de ketting. Volgens de wet moet Bush nu eerst het Amerikaanse Congres om toestemming vragen alvo rens bevel te geven tot mi- litarie actie. Tot nu toe heeft Bush gebruik gemaakt van de omstreden War Powers Act, die de Ameri kaanse president vergaande bevoegdheden verschaft in oor logstijd. President Bush heeft de emir van Kuwayt gisteren beloofd dat de VS niet zullen rusten voordat het Iraakse leger de bezetting van Kuwayt opgeeft en Kuwayt weer vrij zal zijn. „Kuwayt, vrij Kuwayt, zal blij ven bestaan", zei Bush tegen (ADVERTENTIE) Hoe komt de Nederland aan z'n koffie? Sonja wil geholpen worden I 06-320.320.10 Evelientje nieuw in de klas 06-320.321.10 Vriendinnen verklappen 06-320.323.101 Wil je een kopje koffie? 06-320.320.501 "Puber Sex Box** 06-320.325.30,1 50 ct. p.m. Calle me pb. 2094, Arnh. Lees de feiten en de cijfers in dit boekje, dat u gratis kunt ontvangen. Naam Adres.- Postcode:. .Woonplaats: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel aan Douwe Egberts Koffiebrochure, Antwoordnummer 4044,3500 VB Utrecht. Dan sturen wij u het boekje zo spoedig mogelijk toe. sjeik Jaber al-Ahmed al-Sa- bah. „Ik kijk uit naar de dag dat ik u en het Kuwaytse volk in uw eigen huis kan bezoe ken". Sovjet-minister van Buiten landse Zaken Edoeard Sje- vardnadze stelde in een inter view met de internationale Arabische krant al-Hayat dat het gebruik van geweld tegen Irak volgens hem tot een ramp zal leiden die vermeden moet worden. „Ik denk dat als er militaire ge vechten uitbreken, deze niet tot het gebied beperkt gehouden kunnen worden. We weten niet hoeveel landen er dan bij be trokken zullen worden". Minister Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) heeft gisteren in New York tegenover de lan den van de Gulf Cooperation Council, het samenwerkings verband tussen Golfstaten, een lans gebroken voor Jordanië. Hij deed dit tijdens een ont moeting tussen ministers van Buitenlandse Zaken van EG- landen en die van Saudi-Ara- bië, Kuwayt, de Verenigde Arabische Emiraten, .-Qatar, Bahrayn en Oman. li:'.-.. l. - -. - -f Deze landen verwijten Jorda nië een dubbelzinnige houding: het zegt zich neer te leggen bij de besluiten van de Veilig heidsraad, maar laat schendin- Emir Sheik Jaber al-Ahmed al Sabah FOTOAP gen tegen het embargo tegen Irak toe. Zij geven Jordanië dan ook geen hulp voor de schade die die land lijdt door de Golfcrisis, maar gaan nog niet zover dat zij ook de EG vragen Amman geen hulp te verlenen. De EG- landen zijn zoals bekend in be ginsel bereid Egypte, Turkije en Jordanië met twee miljoen dollar te hulp te komen. Van den Broek, die eerder zijn Jordaanse ambtgenoot 'zeer in dringende vragen' had gesteld over de naleving van het em bargo, zei zijn collega's in de Golfstaten dat Jordanië poli tiek meer wil dan het kan: „Het is een klein en weerloos buur land van Irak, waar de Pales- tijnen een groot deel van de be volking uitmaken". WASHINGTON - Geconfron teerd met economische terug gang en het alsmaar doorstij gende begrotingstekort heeft president Bush enkele maan den geleden al zijn plechtige verkiezingsbelofte om geen be lastingen te verhogen, moeten inslikken. Maar de president en zijn be langrijkste Republikeinse par tijgenoten in het Congres wil len de belastingverhogingen minimaal houden en de rijkste burgers (die in hun filosofie de motor van de economie vor men) blijven ontzien. De oorlogsdreiging in het Mid den-Oosten heeft tegenstrij dige invloeden en daarom 'per saldo' nauwelijks effect op de sociaal-economische con troverse in Washington. Enerzijds vraagt het interna tionale Amerikaanse leider schap in de Golfcrisis om poli tieke eenheid 'thuis', maar aan de andere kant verscherpt de (olie-)crisis Amerika's econo mische problemen en maat schappelijke tegenstellingen. De kloof in de VS tussen arm en rijk was in de tachtiger ja ren toch al sterk gegroeid. President Bush, alom geprezen voor zijn krachtige beleid tegen Irak, oogst voor zijn optreden in Amerika's binnenlandse cri sis heel wat minder lof. Bush stookte deze week het partijpolitieke vuur nog op door tijdens een verkiezings- toernee (ten behoeve van Re publikeinse kandidaten in ko mende tussentijdse verkiezin gen) de Democraten alle schuld te geven van de impasse in de begrotingsonderhandelingen. Bovendien gaf Bush pas deze week te kennen dat hij niet langer zal vasthouden aan zijn politieke stokpaard bij uitstek: dat de vermogenswinstbelas ting gehalveerd moet worden. Dat extraatje voor Amerika's kapitaalkrachtigste burgers Apr 90 GEORGE BUSH President Kerry Waghom was inmiddels zelfs in veel Re publikeinse ogen al lang onge past geworden. Indien het alsnog tot een be grotingsakkoord komt, zal er volgend jaar 50 miljard dollar afgaan van het voorziene be grotingstekort van 240 miljard. Het pakket zal bezuinigingen omvatten op medische uitga ven en op pensioenen en ac cijnsverhogingen op benzine, sigaretten en alcohol. Ook de hoogste schijf van de inkomstenbelasting zal omhoog gaan, maar de mate waarin was gisteravond nog een van de niet doorgehakte knopen. Een ander heet hangijzer is de mogelijkheid de aftrekbaar heid van lokale belastingen voor de federale inkomstenbe lasting te beperken. En moge lijk krijgt president Bush als troost een 'inflatie-correctie' op de vermogenswinstbelasting. Overigens gaat het in Amerika om belastingniveau's, die on vergelijkbaar zijn met die in Europa. Zo bedraagt de top- schijf van de inkomstenbelas ting thans 28 procent. De De mocraten willen die verhoogd zien tot 33 procent. En de ac cijns op benzine is thans 4 cent per liter. Dat zou nu 7 cent kunnen gaan worden. De belangrijkste economen in de VS zijn het er trouwens over eens dat een vermindering van het begrotingstekort met 50 miljard en met - zoals de doel stelling van het Witte Huis luidt - 500 miljard over de ko mende vijf jaar, op zichzelf veruit onvoldoende zal zijn om Amerika's economie weer in opgaande lijn te krijgen. De huidige recessie wordt ge zien als een potentiëel diepe en langdurige, omdat sprake is van fundamentele economische problemen. Er is al jarenlang teveel besteed en te weinig geïnvesteerd, de toestand van de banken is precair en het technologisch opleidingsniveau in Amerika is achter op dat in Japan en in veel Europese lan den. Het woord 'paniek' begint steeds vaker te klinken in eco nomische kringen, zij het meestal nog in ontkennende zin. „Ik wil niet zeggen dat er sprake is van paniek, maar wel van hevige stress", zei gisteren voorzitter William Seidman van het FDIC, het gevaarlijk klein geworden (als gevolg van honderden lokale bankfaillis- sementen) verzekeringsfonds voor bankrekeninghouders. Ook de koersval op Wall Street, waar de gezamenlijke aande len nu 20 procent 'minder waard zijn dan acht weken ge leden, dreigt grote maatschap pelijke gevolgen te krijgen. Aandelenbezit is traditioneel voor miljoenen Amerikanen de methode om een eigen pen sioenvoorziening te creëren. NIEUWSOVERZICHT OOSTENDE/MAASTRICHT (ANP) - In een poging greep tt krijgen op de bloeiende drugshandel tussen België en Neder land heeft de Nederlandse politie gisteren een grootscheeps! grenscontrole gehouden. Langs de hele grens van Limburg met België zijn alle grens overgangen, ook de kleinere, scherp gecontroleerd. Of de actii veel heeft opgeleverd is nog niet bekend. Inmiddels heeft de Belgische politie gisteren opnieuw twet partijen cocaïne in beslag genomen. Op het vliegveld van Oos tende is bijna 30 kilo cocaïne ontdekt aan boord van een vlieg tuig, dat uit Suriname kwam. Een Nederlander en vijf Surina- mers zijn gearresteerd. BELGRADO (RTR) - Het parlement van Servië, de grootste deelrepubliek van Joegoslavië, heeft vrijdag de autonomie van de pro vincie Kosovo verder be perkt. Het parlement ris keert daarmee een sterke reactie vanuit de roerige Albanese provincie. De Servische volksverte genwoordiging, onder lei ding van de nationalisti sche leider Slobodan Milo sevic (foto), keurde vrijdag een nieuwe grondwet goed, waarin de beperkingen voor Kosovo zijn opgeno men. Bij protesten tegen eerdere maatregelen van Servië om hel zelfbestuur van Kosovo aan banden te leggen zijn sinds maarl van dit jaar 50 mensen om het leven gekomen. Kosovo is een autonome provincie binnen de republiek Servië. De meerder heid van de bevolking van de provincie bestaat uit etnische Al banezen. Het parlement van Slovenië heeft vrijdag de wet van de eigen deelstaat boven de wetten van de Joegoslavische federale rege ring geplaatst en daarmee een stap genomen naar uittreding uit de federatie. BRUSSEL (ANP) - In verband met de voortdurende stijging van de olieprijs heeft de Belgische regering vrijdag besloten tot enkele energiebesparende maatregelen, waaronder het ver scherpen van de snelheidscontrole op de wegen. Op voorstel van minister van Economische Zaken Willy Claes zullen bedrijven worden aangemoedigd om over te schakelen van stookolie op gas. Volgens Claes levert de aanvoer van olie ondanks de Golfcrisis tot nu toe geen problemen op voor België. Als de spanningen in het Golfgebied echter oplopen en de toestand op de oliemarkt daardoor verslechtert, overweegt België de reserves aan te spreken en over te gaan tot rantsoenering van olie. BRUSSEL - De Europese Gemeenschap zal voor het einde van het jaar bekendmaken dat er een diplomatieke missie in Zuid- Afrika wordt geopend. Welingelichte bronnen in Brussel heb ben dit gisteren gezegd. De diplomatieke missie, die gelijke status zou krijgen als een ambassade, moet worden bemand door functionarissen van het zogenaamde Directoraat-Generaal 1, dat verantwoordelijk is voor de ontwikkeling van handelsbetrekkingen met derde lan den. De vestiging van de diplomatieke missie zou een radicale ommezwaai betekenen in het EG-beleid. BONN (AP) - De Westduitse minister Waigel (Financiën) heeft vrijdag gezegd dat de belastingen in de Bondsrepubliek wel licht omhoog moeten als gevolg van de Golfcrisis. Hij ont vouwde ook een plan om bijna 26 miljard mark extra te lenen voor de bestrijding van de kosten van de Duitse eenwording, maar ontkende dat de belastingverhoging daar mee te maken heeft. De regering van bondskanselier Helmut Kohl houdt de Duit sers al wekenlang voor dat zij geen hogere belastingen zullen moeten gaan betalen om de eenwording te financieren. De so cialistische oppositie beweert al even lang bet tegendeel. Door de Golfcrisis als reden voor een belastingverhoging op te geven zou Kohl zich technisch gezien aan zijn woord houden. BERLIJN - Oskar Lafon taine is tijdens het SPD- congres in Berlijn met grote meerderheid van stemmen gekozen tot de leider van de SPD van de beide Duitslan- den. Na de eenwording gaat hij namens de socialisten het gevecht aan met bonds kanselier Kohl (CDU). De eerste algemene verkiezin gen in het verenigde Duits land worden in december gehouden. BRUSSEL (ANP) - Op enkele technische details na zijn de Europese Gemeenschap en Japan het eens geworden over een regeling inzake de Japanse auto-uitvoer naar de EG in 1993, wanneer de Europese interne markt voltooid is. Kern van de 'basisafspraken' die zijn gemaakt, is dat Japan vanaf 1993 vrijwillig zijn auto-export naar de Gemeenschap beperkt en de ËG-landen zoals Frankrijk, Spanje en Italië van hun kant hun invoercontingenten voor Japanse auto's afschaf fen. MOSKOU (DPA) - In het uiterste noordoosten van de Sovjet unie heeft het autonome gebied Tsjoektsjen, een schiereiland aan de Beringstraat tegenover Alaska, zich soeverein ver klaard en tot republiek uitgeroepen. Het is de eerste keer dat binnen de Sovjetunie een autonoom gebied een soevereiniteits-verklaring aanneemt. De autonome gebieden staan onderaan de Sovjet-staatkundige ladder, met daarboven eerst de autonome republieken en vervolgens de Sovj etrepublieken. Tijdens een zitting van het plaatselijke parlement werd beslo ten het gebied tot 'Autonome Sovjetrepubliek Tsjoektsjen' uit te roepen. De afgevaardigden hebben het Sovjetparlement in Moskou gevraagd hun republiek als deelstaat van de Russische federatie te erkennen.De nieuwbakken republiek is met haar 730.000 km2 groter dan het Iberische schiereiland en beslaat de noordoostelijke uithoek van Siberië en enkele eilanden aan de Beringstraat. Slechts tien procent van de bevolking behoort tot het inheemse Tsjoetsjen-volk, Russen en Oekrainers vormen er met 80 procent de meerderheid. OOST-BERLIJN (AFP/DPA) - Het Oostduitse parlement heeft gisteravond ingestemd met een gedeeltelijke amnestie voor de circa 4.200 gevangenen. Het besluit volgt op een golf van acties in verscheidene gevangenissen in de DDR. Met onmiddellijke ingang worden alle straffen die vóór 1 juli jl. zijn uitgesproken met eenderde verminderd. De maatregel geldt niet voor veroordeelden wegens moord, seksuele misdrij ven, nazi- en oorlogsmisdaden. De Volkskammer gaat daarmee in op de klachten van zo'n 780 ingezetenen die al tien dagen actie voeren in 40 gevangenissen. Zij menen dat de communistische rechtsspraak hen strengere straffen oplegden dan in democratische rechtsstaten, zonder acht te slaan op hun rechten.

de Stem | 1990 | | pagina 29