J rag usogen Kerstuitkering hoeft niet te worden aangevraagd MOGELIJKHEDEN GRATIS ADVIES VERRUIMD GEDEGEN KENNIS VAN ZAKEN... I Jereiyd. Bukman: aanstelling geen hoogtepunt Lijnbach Automatisering Lijnbach BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR DE STEM BINNFNLAND ZATERDAG 79 SEPTEMBER 1990 Extra geld voor bedr ij fs vervoer MAASTRICHT - Mensen met lage inkomens zul len in de toekomst veel meer moeten bijdragen aan de kosten van een 'gratis' advocaat. In elk ar rondissement komen Raden voor Rechtsbijstand om de organisatie van de rechtshulpverlening in banen te leiden. Deutschland, einig Vaterland Overname Pessimisme NS: zwartrijden vanaf maandag naar 100 gulden FNV gelooft niet meer in succes Najaarsoverleg Hardware Algemene software Financieel administratieve oplossingen •Branche gerichte oplossingen •Netwerken Connectivity Technische service Support Opleidingen Supplies computers Vlissingen Bergen op Zoom MEESTERLIJK ONDERBOUWD i NIEUWSOVERZICHT Van Gogh-rover krijgt 3Vfejaar Defensie bestelt vijftien kanonsimulatoren Broek ontvoerde vrouw gevonden Snelheidsbegrenzers voor verkeersdienst Advies: invoering variabele diensttijd Veronica wil commercieel op derde net Schorsing wegens mishandeling diensthond Loonstijging leerling-verpleegkundigen T5 T28 namelijk de normale van het overleg met de iepartner te bewande- )an had hij eerst met de moeten overleggen over aag of een staatssecreta- xlig en gewenst was en taken hem zouden wor- ;oebedeeld. Als Lubbers iadat PvdA en CDA het >ver eens zouden zijn ge en met de naam Van der sn op de proppen zou zijn men, zou hij het de PvdA moeilijk hebben ge it. Want dan zou de t voor of tegen Van der en hebben moeten kiezer^ >ers doet niet zonder be ngen, dat is bekend. vermoedelijk is het toch waagd achter zijn optre- van de afgelopen week uitgekiende strategie te nderstellen. Maar van- r dan de blunders? >remier is als eerste ver- voordelij k voor de ver- ïtering van de verhoudin- in de coalitie. Hij draagt de volle verantwoorde- leid voor de verdere be- diging van Van der Lin- (die er overigens na dit Ie échec verstandig aan doen een baan buiten de tiek te zoeken). Gevreesd t worden dat Lubbers ge- ïderd heeft vanuit over- itting van zijn macht, zondagskind toonde trek- ran presidentieel gedrag. je geen gerechtvaardigd rouwen hebt in jonge isen", zegt Wolff, „dan ben en verzuurde vent. Voor tsland ligt dat anders, kijk je anders naar. ik heb zelf na bezoeken Bondsrepubliek gemerkt de jonge generatie breder eoriënteerd. Die is inter- onalistischer geworden, andere culturen leren nen. Ze geven niet veel om boliek, die pracht en al, en zijn heel nuchter en dan niet op een onver- llige manier. Die mensen niet zo overdreven jui- nd over de hereniging. Ze ren ongevraagd met op dringen over de wens dat niet de verkeerde kant op g gaan". land als Wolff is er echter man niet naar om somber eindigen: „Veel van onze nsen kennen momenteel die gevoelens Vati' onze- •heid en twijfel. Alsof we ;s voor niets hebben ge in. Maar het is duidelijk niet alles voor niets is ge est. Het Hitler-rijk is ver gen en dat is een historisch t. Duitsers zijn altijd mees- s geweest in het ontketenen oorlogen maar ze hebben nooit kunnen winnen. Het i geen meesters in de End- n je kunt natuurlijk ook ;gen, dat ze zelf keer op sr klappen hebben moeten :asseren, nadat ze eerst an- ren over de kling hadden aagd. En dat ze de laatste er met Hitler ten gronde n gegaan. Je kunt je dus af- agen, of het repeteer-ele- snt in de Duitse geschiede- wei je> uitgangspunt moet n. Want je kunt het ook ndraaien. Dat een verenigd ritsland juist een kracht in richting van ontwapening vreedzame ontwikkelingen u kunnen zijn. In dat geval iu die Duitse eenwording >g wel eens een kolossale inctie kunnen hebbben". Iet de nota Recht in Bewe- ng - zo genoemd omdat al- jd bijstellingen mogelijk loeten zijn in een dynami- ;he samenleving - zijn leeën vastgelegd die de afge- >pen jaren zijn gegroeid. Als- ïaar meer rechtsregels is niet e oplossing, weten we sinds commissie Roethof voor alen deed voor het voorko- len van criminaliteit. Hirsch allin en Kosto willen die lijn ersterkt doorzetten. Niet al ien bij preventie van crimi- aliteit moet de bevolking rorden betrokken, maar bij ctiviteiten van de politie, de eclassering en de slachtof- erhulp. lo hopen de bewindslieden neerdere vliegen in een klap e slaan: door het aantrekken ran particulieren kan meer verk worden verzet. Boven- iien krijgen burgers die zelf ictief zijn bij rechtshandha ving automatisch meer res pect voor de wet. En vanzelf keert de sociale controle, die vroeger zo gewoon was, weer terug. Het ambitieuze duo op Justi tie erkent dat hiervoor een Eikse mentaliteitsverandering nodig is. Anno 1990 worden ook door minder criminele Nederlanders heel wat re geltjes aan de laars gelapt. DEN HAAG (ANP) - Dege nen die in aanmerking ko men voor de toelage van 50 gulden netto die in decem ber wordt uitgekeerd hoe ven deze voor het overgrote deel niet zelf aan te vragen. Alleen degenen die in de loop van dit jaar 65 jaar zijn gewor den moeten actie ondernemen in de richting van de Sociale Verzekeringsbank. Het kabinet heeft ingestemd met het wetsvoorstel waarin de eenmalige uitkering van 50 gulden wordt geregeld. De toelage is bedoeld voor uit- keringsgrechtigden die door de gewijzigde belasting- en pre mieheffing minder vakantie geld hebben gekregen, waar door hun inkomen beneden het bijstandsniveau kan komen te liggen. Door de toelage wordt eveneens het koopkrachtverlies ongedaan gemaakt dat bejaar den met een klein pensioen hebben ondergaan. De uitkering wordt toegekend aan de volgende groepen: - al- lenstaande AOW-ers - AOW- ers met een partner jonger dan 65 jaar - alleenstaande AOW- ers met een kind jonger dan 18 jaar - AWW-gerechtigden zon der kind beneden de 18 jaar - alleenstaanden met een AAW/WAO-uitkering met een aanvulling tot het minimum - mensen met een 10AW- en IOAZ-uitkering die deze uitke ring al op 1 januari 1990 had den. Het kabinet heeft vrijdag te vens ingestemd met het wets voorstel om de kinderbijslag voor het eerste kind op 1 ja nuari extra te verhogen met 60,52 gulden per jaar. Daar naast zullen de kinderbijslag bedragen op 1 januari en 1 juli volgend jaar worden aangepast aan de prijsstijging. Rechtshulp wordt duurder DEN HAAG (ANP) - Minister Maij (Verkeer) gaat financiële bijdragen verlenen aan bedrij ven die hun werknemers ver voer aanbieden van en naar hun werk. De vergoeding bedraagt 2 cent per kilometer voor bedrijven die dat met eigen vervoer doen en 5 cent voor ondernemingen die een beroepsvervoerder in schakelen. De regeling heeft tot doel het gebruik van personen auto's in het woon-werkver- keer te verminderen. Bedrijven die voor de subsidie in aanmerking willen komen moeten hun werknemers ver voeren tussen de woon- en de werkplaats, tussen de woon plaats en een halte van het openbaar vervoer of tussen een dergelijke halte of station en de werkplaats. De bijdrage wordt alleen gegeven als het bedrijfs- vervoer minstens een jaar duurt. Van onze verslaggever Onder meer zullen die raden gaan organiseren dat advo caten samen met de bureaus voor rechtshulp spreekuren gaan houden. Alle adviezen die daar worden gegeven zijn gratis. Zó hoopt het ministerie van Justitie de pijn voor deze rechtszoekenden, die tot nu toe aan advocaten minimaal een eigen bijdrage van ƒ50 betaal den, te verzachten. Deze hoofdlijnen van het nieuwe wetsontwerp op de Rechtsbijstand maakte minis ter mr. E. Hirsch Ballin van Justitie gisteren bekend op de jaarvergadering van Neder landse advocaten in het Maas trichtse MECC. Volgende week zal de complete tekst worden bekendgemaakt. De minister kondigde verder HET AANGEZICHT van Europa verandert de komende week. De Bondsrepubliek, een van de centrale machten in West Europa, gaat samen met de DDR, een typisch Centraal- of zelfs Oosteuro- pese staat. De weekendbijlage van deze krant behandelt vandaag verschillende aspecten van deze historische gebeurtenis. Voor Europa is de Duitse hereniging niet alleen een feit van histo rische allure, maar ook een van grote hoop. Dat de DDR opgaat in een democratische staat en dat daarmee weer een volk zich aan zijn onvrijheid heeft kunnen ontworstelen is verheugend. Dat de hereniging evenwel minder een gevolg is van de politieke wils beschikking van dat volk dan van het economische failliet van de DDR tempert de euforie. De DDR was moreel, politiek en econo misch aan het eind van zijn Latijn, maar van deze drie is feitelijk alleen het laatste van beslissende betekenis geweest. Helaas.- In het nieuwe Europa kan de vergrote Bondsrepubliek een ge duchte economische kracht worden. Nu de andere grote West- europese landen, met Groot Brittanië aan het hoofd, nauwelijks nog als gangmaker beschouwd kunnen worden, mag van de nieuwe Duitse staat het een en ander verwacht worden. De nieuwe Bondsrepubliek kan een motor worden. Politiek is de situatie in het huidige West-Europa niet anders. Frankrijk en Groot Brittanië lijken slechts oog te hebben voor de eigen belangen. De kritische discussies die in Duitsland gevoerd zijn over de rol van de verenigde staat in het Europa van na 1992 geven ook hier voer aan optimisme. Moreel is de situatie anders. De Bondsrepubliek slokt de DDR op. Vrijwel alle officiële organen en regelingen van deze aparte staat houden met het verdwijnen van de onafhankelijke staat op te be staan. De manier waarop dat gebeurt is echter op zijn minst wei nig subtiel. Alle DDR-ambassades bijvoorbeeld worden opgehe ven. Terecht natuurlijk, want er is geen aparte volksrepubliek meer. Van het personeel wordt echter niemand overgenomen. Het zal dientengevolge jaren duren voor er in het diplomatieke corps van de nieuwe Bondsrepubliek weer een geluid uit de oostelijke Lander te horen zal zijn. De Bondsrepubliek heeft, niet geheel ten onrechte overigens, het gevoel dat zij met haar geld, ervaring en organisatie de proble men van het oosten moet oplossen. Dit mag echter niet tot con sequentie hebben dat de voormalige DDR-burgers tweederangs ingezetenen worden. In de DDR is, net als in de rest van Centraal Europa, door de wrij ving tussen de officiële - rooskleurige - en feitelijke - bedroe vende - werkelijkheid een discussie ontstaan, die waardevol was. De waarde van vrijheid, soberheid en ethische normen was een gespreksthema onder intellectuelen, kunstenaars en dominee's. Deze discussie over de essentiële vragen is wat Centraal-Europa in de laatste decennia aan de cultuur van Europa bijgedragen heeft. Gevreesd moet worden dat dit facet in de nieuwe vrijheid, waarin het minder nodig is de officiële waarheid te wantrouwen, verloren zou kunnen gaan. Dit zou een verlies voor het nieuwe Europa betekenen. Het is echter te vroeg voor pessimisme. Ook in de Bondsrepu bliek zijn er figuren met een vergelijkbare mentaliteit en van een zelfde hoogstaande respectabiliteit. Niet alleen de vertrekkende ambassadeur Von der Gablentz is daar een voorbeeld van, de vroegere president Heinemann en de huidige Von Weiszacker zijn representanten van deze geesteshouding. Zij zijn een kriti sche discussie over het Duitse verleden, over mensenrechten en de pretenties van het nieuwe Duitsland in Europa nimmer uit de weg gegaan. Van dit soort Duitsers mag verwacht worden dat zij ie staat zijn de Centraal-Europese ethische discussies te incorpo reren in de Westerse. Als dit lukt, gaat Europa met het nieuwe Duitsland er zeer op vooruit. De angst voor elkaar versterkend rechts extremisme in de nieuwe Bondsrepubliek is reëel. Het vroegere West-Duitsland kende al, een overigens marginaaal, Republikanerprobleem; in het oosten, waar door gebrek aan contact en uitingsmogelijkheden het oude fascistoïde gedachtengoed heeft kunnen doorbestaan lijkt het rechts extremisme een serieuzer kwestie. Groeperingen die het gevoel hebben geleden te hebben onder de dictatuur van links, slaan in hun reactie door naar de uiterst rechter kant. De situatie ca de hereniging biedt echter eveneens hoop. In de uitwisseling van ideeën tussen oost en west kunnen niet alleen de ongenuan ceerde meningen van de oude stalinisten bijgesteld worden maar ook die van de even angstaanjagende neofascisten. Het grootste morele probleem voor de nieuwe eenheidsstaat is oat van de collaboratie. Het hele Oostduitse onderwijs bijvoor beeld werd bevolkt door partijleden. Men kan deze mensen niet simpelweg ontslaan. Van de andere kant is het evenmin mogelijk vroeger partij- of zelfs Stasilidmaatschap als voorbij ter zijde te schuiven. Bijltjesdag moet echter voorkomen worden. En wat cog belangrijker is: westerlingen moeten zich onthouden van oordeel en veroordeling. Vanuit de comfortabele positie van de toeschouwer kan men commentaar leveren, niet vonnissen. maatregelen aan om de kosten voor de gefinancierde rechts hulp in de hand te houden. On der meer zal een onafhanke lijke inspectiedienst de werk zaamheden van advocaten en bureaus voor rechtshulp in de gaten houden. De declaraties van advocaten èn de inkomsten van de rechtszoekenden, die menen voor gratis rechtsbij stand in aanmerking te komen, zullen strenger worden gecon troleerd. Hirsch Ballin kwam nauwe lijks tegemoet aan de sociale advocatuur, die acties voert om de overheidsvergoedingen aan advocaten die voor de minima optreden, met minstens 25 verhoogd te krijgen. Die verho ging komt pas als de financie ring rond is, zei hij. Hij herin nerde eraan dat de post voor gefinancierde rechtshulp in de afgelopen twintig jaar van 13 naar 344 miljoen is gestegen. De minister wil eerst het kort geding afwachten dat volgende week over deze kwestie dient. De sociale advocaten willen dat die verhoging met terugwer kende kracht wordt ingevoerd. De landelijk deken mr. L. Spigt reageerde gereserveerd. Woordvoerster mr. M. Bras penning van de landelijke or ganisatie van de bureaus voor rechtshulp maakte vooral be zwaar tegen de forse verhoging van de eigen bijdrage. Op de jaarvergadering stond de fusiegolf onder advocaten kantoren centraal. Uit een en quête van het bureau Inter view blijkt dat de particuliere cliënten daar negatiever tegen over staan dan de bedrijven. Vlnr. Bukman en Gabor, de nieuwe bewindslieden voor Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. - fotoanp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - „Juist omdat ex-collega Braks zijn werk tien jaar voortreffelijk heeft gedaan, kostte het mij weinig moeite om ja te zeg gen toen ik werd gevraagd als minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Een goede minister opvol gen is prima." Bukman, de opvolger van mi nister Braks, wil eigenlijk niet meer terugkijken op de afgelo pen weken. „Laat ik er één ding van zeggen. Het was absoluut geen hoogtepunt in mijn le ven." Tijdens zijn eerste bijeenkomst in zijn nieuwe functie met de pers laat hij er geen misver stand over bestaan dat hij de touwtjes op het departement van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij strak in handen zal nemen. Maar, alles gaat van zelfsprekend in volledige sa menspraak met zijn staatsecre taris de heer Gabor. Bukman spreekt tegen dat hij gezegd zou hebben geen prijs te stellen op een staatssecretaris. „Inte gendeel, ik vind de portefeuille Landbouw al jaren zo zwaar dat assistentie voor de minister volkomen terecht is. Ook Braks had al assistentie moeten krij gen." Bukman bevestigt keer op keer dat hij met Gabor zoveel alles samen wil doen. Hij ontwijkt de vraag of dat ook betekent dat hij aftreedt als Gabor iets verkeerds doet. Bukman: „We werken net anderhalf uur met elkaar en die vraag is nog niet aan de orde geweest." UTRECHT (ANP) - Zwartrij ders in de trein moeten vanaf volgende week maandag 100 gulden boete betalen in plaats van 25 gulden nu. Tegelijk met de invoering van de hogere boete wordt ook de inningsprocedure anders. Rei zigers die bij de conducteur een kaartje kopen krijgen straks geen boete meer. Wel moet eventueel 3,50 gulden admini stratiekosten worden betaald. Als reizigers geen geld bij zich hebben, dan schrijft de conduc teur een bewijs van uitstel van betaling uit, altijd verhoogd met 100 gulden boete en even tuele administratiekosten. Als de reiziger dan binnen een week alsnog betaalt wordt de boete kwijtgescholden. (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie DEN HAAG/HENGELO - De FNV heeft geen vertrou wen meer in een goede af loop van het Najaarsoverleg met kabinet en werkgevers. „Er komen geen centrale af spraken over een uitruil van loonmatiging tegen werkgelegenheid", aldus FNV-voorzitter Stekelen burg gisteravond in Henge lo. „Ik ben daar diep teleur gesteld over, maar ik kan niets anders concluderen", zei hij. Volgens de FNV'er kunnen er in het weekeinde hooguit nog afspraken worden gemaakt over het minderhedenbeleid, maar over loonmatiging en het terugdringen van het aantal mensen in de WAO, zal geen overeenstemming worden be reikt, voorspelt Stekelenburg. Het Najaarsoverleg heeft dins dag plaats in Den Haag. Kabi net, werkgevers en werkne mers proberen dan afspraken te maken over het te voeren so ciaal economisch beleid voor het komende jaar. De vakbondsbaas voorspelde zijn gehoor dat de vakcentrale de kar weer zelf zal moeten gaan trekken. In de CAO-on- derhandelingen met de werk gevers. De uitkomsten van dat proces zijn niet te voorspellen. Het kabinet had de sleutel in zijn hand om invloed uit te oefenen, maar het heeft de werkgevers te weinig onder druk gezet. De FNV'er verweet zijn colle ga's van het CNV dat ze zich ten onrechte tegen de FNV hebben gekeerd. Het CNV is met de werkgevers van mening dat het nu nog geen zin heeft om een wet te maken die min derheden een bevoorrechte po sitie garandeert op de arbeids markt. HEWLETT PACKARD Lijnbach Automatisering b.v. Industrieweg 1-3,4382 NA Vlissingen Tel. 01184-15610 Fax 01184-18357 Lijnbach Automatisering b.v. P. Vineloolaan 12a, Bergen op Zoom Tel. 01640-41087 Fax 01640-41747 j|/ „Siemens heeft het moeilijk. Tompson doet het nog veel slech ter dan Philips. V moet niet denken dat wij nu toevallig alleen met een natte poes in Nederland zitten". Bovenstaande zinnen komen uit de mond van onze minister van Economische Zaken, de heer Andriessen, en wat mij zo opviel, was die zinsnede met die natte poes. Wat zou de mi nister daar nou mee bedoelen? Ik heb er het woordenboek bijgehaald, maar dat biedt geen uitkomst. 'Niet voor de poes zijn' en 'mis poes' zijn uitdrukkin gen die je tegenkomt, maar 'met een natte poes zitten', nee. Een verzopen kat kan ik er ook niet in herkennen noch de kat in de zak, zelfs niet als die eventueel in het donker ge knepen wordt. Vandaar dat ik hier even de kat de bel aan bindt. De enige poes die in dat verband gebruikt zou kunnen worden is de poes die op het vrouwelijke geslacht duidt, maar het zal toch niet zijn dat onze excellentie daarop doelt? Ik heb het eens nagevraagd bij de verslaggever die het arti kel over Andriessen en Philips had gemaakt en hij liet weten dat Andriessen met 'natte poes' wel degelijk de kat in de zak bedoelde. Ik hou het erop maar dat de minister een kater had toen hij zijn woorden aan de pers toevertrouwde. Een ding is in ieder geval duidelijk, Economische Zaken blijft poeslief voor Phi lips. MERIJN ARNHEM - Een 31-jarige Nijmegenaar is door het Arnhemse gerechtshof voor de diefstal van drie Van Gogh-schilderijen uit het Kröller Muller Museum en afpersing van de Staat ver oordeeld tot 3% jaar gevangenisstraf. De Nijmegenaar had van de Arnhemse rechtbank vijf jaar gekregen, dezelfde straf als een 38-jarige Nijmeegse mededader. Maar de 31-jarige ging in hoger beroep bij het hof, omdat hij altijd volgehouden heeft onschuldig te zijn. Bij het hof verklaarde zijn 38-jarige mede dader, dat de 31-jarige niet bij de zaak betrokken was, maar het hof heeft toch het wettig en overtuigend bewijs aanwezig geacht. DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie heeft bij het bedrijf Van Halteren Metaal in Bunschoten vijftien simulato- ren besteld. Hiermee kan de artillerie zich oefenen in het ge bruik van het M109-kanon. Met de order is bijna 20 miljoen gulden gemoeid. Van Halteren Metaal heeft het trainingssys teem, de zogenaamde ALF Simulator, ontwikkeld in samen werking met TNO en de directie materieel van de landmacht. De eerste simulator wordt volgend jaar geleverd, de laatste voor eind 1992. PILZEN - Gabriëlle Widdershoven leeft niet meer. Daar twij felt de Tsjechische politie sinds de arrestatie van Jan Molnar niet meer aan. In de woning van de dinsdagnacht aangehouden 48-jarige Slowaak werd een broek van de 27-jarige vrouw ge vonden met bloedspatten erop. Inspecteur Judr Bórik van de politie in Pilzen: „Het beetje hoop dat we nog haddeh is weg. De vrouw is vermoord. Waarschijnlijk door Molnar en Masor. Dat is ons nu wel duidelijk". Molnar, een boetemvriend van de voortvluchtige Lubor Masor, had bovendien haar trouwring en een videobandje met vakantiebeelden van het Nederlandse echtpaar Widdershoven in zijn bezit. Op de laatste video is te zien dat Gabriëlle de broek draagt die in de woning van Jan Molnar gevonden is. DEN HAAG (ANP) - De Algemene Verkeersdienst (AVD) van de Rijkspolitie gaat in eigen vrachtwagens en autobussen snel heidsbegrenzers inbouwen. De AVD gaat tot de maatregel over om het milieu en de verkeersveiligheid te dienen. Ze hoopt ver der met de ervaringen die ze met snelheidsbegrenzers opdoet een bijdrage te leveren in de discussie over deze apparaten. Mi nister Maij (Verkeer) heeft enkele malen gedreigd volgend na jaar snelheidsbegrenzers verplicht te stellen voor vrachtwa gens en autobussen, als de chauffeurs van deze voertuigen de maximum snelheid van 80 km per uur aan hun laars blijven lappen. DEN HAAG (ANP) - Verkorting van dé diensttijd naar twaalf maanden is prima, maar een nog kortere diensttijd kan alleen plaatsvinden als het huidige dienstplichtsysteem vervangen wordt door bijvoorbeeld variabele diensttijd. Dit schrijft de Maatschappelijke Raad voor de Krijgsmacht in een advies aan minister Ter Beek van Defensie. Ter Beek heeft besloten met ingang van oktober de diensttijd met twee maanden bekorten. De raad vindt echter dat het tijd wordt om het huidige dienstplichtsysteem aan de orde te stel len. Dienstplicht op zich zal het jaar 2000 nog wel halen, aldus de raad, maar er moet toch serieus overwogen worden of er geen variabele diensttijd, met een bandbreedte van bijvoor beeld acht tot achttien maanden, ingevoerd kan worden. De raad denkt aan 'diensttijd naar keuze': mensen die graag in militaire dienst gaan krijgen voorrang en kunnen kiezen voor een functie met een daaraan gerelateerde diensttijd. HILVERSUM - Veronica heeft opnieuw aangekondigd com mercieel te willen worden. De omroep heeft daarbij het oog la ten vallen op Nederland 3. Daar wil zij 24 uur per dag uitzen den en dat zeven dagen in de week. Veronica wil tevens een eigen radiozender, waarbij een landelijke dekking volgens Ve- ronica-directeur Rob Out 'een absolute voorwaarde' is. Hoe moet het dan met de rest? Veronica weet het precies: TROS, AVRO, VARA en VPRO krijgen het eerste net; NCRV, KRO, EO en NOS het tweede. De taken van de NOS moeten daarbij sterk worden beperkt. De overige zendgemachtigden, zoals Te- leac en Socutera, moeten volgens Rob Out maar overdag, of desnoods 's nachts gaan uitzenden. DEN HAAG (ANP) - Drie leden van de hondenbrigade van de Haagse politie zijn voorlopig buiten functie gesteld in verband met het overlijden van diensthond Nero. Aan de burgemeester zal worden gevraagd de drie agenten te schorsen. De hond is ruim een week geleden onder verdachte omstandigheden over leden. Een dierenarts heeft geconstateerd dat de hond ernstig letsel had opgelopen. De Rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de gedragingen van de drie personeelsleden ten opzichte van het overleden dier. DEN HAAG (ANP) - De salarissen van leerling-verpleegkun digen en leerling-ziekenverzorgenden in overheidsziekenhui- zen gaan met 7,4 procent omhoog. De stijging geldt per 1 sep tember met terugwerkende kracht. Het zakgeld voor deze groep wordt in de voorbereidende periode met 100 gulden ver hoogd tot 495 gulden per maand. De maandsalarissen zien er nu als volgt uit:- eerste leerperiode 1.330 gulden (was 1.238 gulden) - tweede leerperiode 1.550 gulden (was 1.444 gulden) - derde leerperiode 1.926 gulden (was 1.793 gulden)

de Stem | 1990 | | pagina 27