Joop Keijzer vloekt steeds minder DUIVENSPORT :ker EL Van Gogh drukt stempel op bloemencorso Adriaan van Dis is trekpleister bij Leesluisterfestival 1.25 2.98 2.49 ^PARTIJTJE? w GEEN BIER VOOR DEELNEMER WERELDKAMPIOENSCHAP KLEIDUIFSCHIETEN irdelig ir meer, 1.98 2.95 ,NS 2.50 ?r u leuke kjes. 1.49 1.98 6.98 6.98 2.98 2.98 08.00-17.00 uur 14.00-18.00 uur DE STEM VAN ZEELAND 4 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 Spierkracht Mix Antieke wapens DROOGTE SPEELT ZUNDERTSE BOUWERS NAUWELIJKS PARTEN Voorverkoop Flitsen ise Koerier. lel: i/ENVLAAI Iers9.75 laar u bij staat. dry literfles nu6.95 nu bij ons verkrijgbaar. akje benutten, fcntie wordt in een groter de advertentie met het belangrijkste i bondig. |unimer in de advertentie op. nakkelijk en snel. jüJKANT HET BEORAG AFLEZEN izending van brieven onder te betalen. Als contante eque. eurocheque of een giro- of bankoverschrijving) etaling ontvangt u een jtij u echter 4.- ïlng moeten brengen. flagblad De Stem, inleveren op onze kantoren. Prijs incl. 6% BTW 8.73 10.92 13.10 15.29 17.47 spreiding van de hagel. We hebben wel duizend schoten gelost voor we eruit waren". De mix van Joop en Ton is ge maakt om hun prooi, een oranje schotel, tussen de 20 en 23 meter naar beneden te halen. „Erg ver kun je met deze hagel - geweren niet schieten. Ik denk niet dat er op vijftig meter al eens een duif is geraakt". Naarmate de training vor dert groeit het respect voor Joop. Het is elke keer weer een heel ritueel voor hij een schot kan lossen. Kruit, vilt en hagel moeten elke keer zelf in de loop worden aangestampt. Kleidui- venschieters hebben geen cad dies. De duif komt, Joop schiet, vloekt.of geniet een moment van zijn succes. De laatste tijd vloekt Joop aanzienlijk min der. Maar ook het schieten zelf is een klus apart en vraagt naast wat spierkracht, een goed stel ogen en een zekere discipline. „Je moet het geweer goed tegen de schouders drukken. Anders krijg je terugslag", doceert hij streng. De kunst is om de duif „EEN BIERTJE?". „Nee, dank je, ik moet nog schie ten". Joop Keijzer van de schietvereniging Bergen op (Zoom, anders niet vies van een consumptie, neemt zijn sport iri de aanloop naar het WK erg serieus. De kleiduifschieter in de cate gorie antieke wapens is sa men met Tonnie Wouts, toevallig ook een kermis exploitant, in de Neder landse ploeg gekozen die deelneemt aan het WK eind dit jaar in Leusden. Bij. de Nederlandse kam pioenschappen in april haalde hij met gemak de ilimiet, 18 van de 25 schoten 'raak, maar hij heeft al eens f21 geschoten. De laatste maanden wordt zo veel als het kan, - beiden staan nog tot oktober op de ker mis in Rotterdam aan het thuisfront geoefend. Door Frank Deij HET AFSLAAN van de pint le vert hem woensdagmiddag tij dens de training bij café 't Trapke Op in Wouwse Plan tage weinig voordeelop. De eerste drie kleiduiven halen heelhuids de overkant van het oefenterrein. De vierde loopt een schampschot op. Maar dat zien we verkeerd. In kleiduif kringen is dat een voltreffer, legt Joop uit. „Er moet een stukje af zijn. Dan is het goed". Het tweetal liep pas twee jaar geleden warm voor het schie ten met antieke wapens, een aparte tak in het schietwe- reldje waar niet op een catego rie meer of minder wordt geke ken. Er wordt gekampt met pi stolen, geweren, antieke gewe ren, replica's van antieke ge weren en ook in de verschil lende categorieën is er onder - Joop Keijzer vertegenwoordigt Nederland op het WK: 'Als ik met een replica moet schieten, kan ik het wel schudden - foto de stem /dick de boer scheid. Voor de leek bijna net zo ondoorzichtig als alle ter men in de kanarie-en parkie- tensport. Die vergelijking gaat ook op als het gaat over de moeizame weg naar succes. Topfokkers doen er jaren over om een uitgeba lanceerd dieet voor hun beest jes samen te stellen. Joop en Tonnie hebben er twee jaar over gedaan om de juist kruit- en hagelmix te maken. „Dat is heel belangrijk", zegt Joop, „hoe meer kruit hoe groter de meteen als hij vertrekt op te pakken, zodat je even de tijd hebt om de snelheid te schat ten. Dan 'leg' je de hagel, naar gelang de snelheid en de weers omstandigheden, twintig tot zeventig meter voor de klei duif. „En ook een beetje eron der", voegt hij er snel aan toe. De fotograaf luistert maar half en merkt al snel dat het afdrukken van een oud Engels geweer heel wat anders is dan spelen in zijn donkere kamer. Het schot werpt hem bijna een meter terug in de bosjes. Een herkansing slaat ie af. Ondanks zijn verkiezing in de nationale ploeg is Joop niet helemaal gerust op deelname aan het toernooi. Er is een kans van tien procent dat zijn ge weer door de internationale jury wordt afgekeurd omdat er een onderdeel is vernieuwd. Dat zou betekenen dat hij op zoek moet naar een ander ge weer in de categorie originele replica's. De categorie antieke wapens kent twee takken. De originele geweren van voor 1880 en de zogenaamde originele replica's, nagemaakte geweren naar voorbeeld van originele wa pens. „Als ik met een replica moet schieten kan ik het wel schudden. Ik ben links. Ik kan nog geen pilsje rechts drinken, en in de replica's zijn alleen maar geweren te vinden voor rechtshandigen". Maar als hij met zijn eigen geweer mag schieten ziet hij wel mogelijkheden. Hij schoot eerder al 21 van de 25 goed. „De wereldkampioen schiet er 23. Op de dag zelf zal ik natuurlijk wel twijfels hebben. Zeker als je de eerste schoten mist. Je vraagt je dan af of je wel de goede kruitmix genomen hebt. Je hebt te maken met de weersomstandigheden die van invloed zijn. Daarom heb ik al een paar keer in de regen en in de storm geoefend". Veel te verdienen valt er als schutter overigens niet aan zo'n kampioenschap. „Een handdruk en een foto in de krant. Dat is alles. Of het een topsport is?. Ach, ik weet niet of je dat mag zeggen. Je moet er toch je tijd voor nemen want anders lukt het niet. Die Ame rikanen pakken het wel goed aan. Die komen met een ploeg van 65 man. Ze nemen hun eigen wapenmaker mee, een trainer, een arts. En daar sta je dan straks naast met een schroevedraaier. Maar als je er eenmaal staat helpen ook die 65 man niet meer. Als je op schot bent vallen ze achter elkaar". Van onze verslaggever ZUNDERT - De in Zundert geboren schilder Vincent van Gogh speelt een belang rijke rol in het 49e bloemen corso van Zundert dat op 2 september aanstaande wordt gehouden. De ontwerpers van maar Uefst elf van de achttien praalwa gens hebben zich door de be roemde schilder laten inspire ren. In totaal worden dit jaar vijf miljoen dahlia's in de wa gens verwerkt. De stichting Bloemencorso Zundert ver wacht geen problemen met het bijeen sprokkelen van de vijf miljoen dahlia's en dat on danks de grote droogte. Volgens bestuurslid J. Hop penbrouwers, mede-verant woordelijk voor de aanvoer en de verdeling van de dahlia's, lukt het met wat kunst- en vliegwerk wel om dat aantal bloemen bij elkaar te krijgen. „De droogte heeft her en der wel gevolgen gehad, maar vooral in Zundert zijn die ge volgen gering gebleven. Drie miljoen dahlia's worden in Zundert zelf geoogst en wij be schikken hier over berege- ningsinstallaties. Wel kan het zo zijn dat her en der met alter natieve kleuren moet worden gewerkt. Zeker gezien de be langstelling voor Van Gogh is voor bepaalde kleuren erg veel belangstelling", aldus Hoppen brouwers. Financieel gaat het de organi satie ook beter, zo maakte de penningmeester bekend. In te genstelling tdt 1987, toen nog een verlies van 75.000 is gele den, heeft de organisatie de laatste twee jaar geld overge houden. De begroting van dit jaar beloopt een bedrag van in totaal 885.000 gulden. Los van de organisatie (ƒ425.000) geeft iedere buurtschap ongeveer 25.000 uit aan de bouw van de praalwagen. Van het totale be drag wordt 75 procent terug verdiend uit de kaartverkoop. Daarnaast levert de verkoop van bloemen aan andere cor so's geld op en leveren de be woners van de buurten een niet onbelangrijke bijdrage. De stichting springt er dit jaar waarschijnlijk ook goed uit. Dat wordt onder andere af geleid uit het goede resultaat van de voorverkoop van tri-' bune kaarten. Op de dag van het corso waren er vorig jaar nog 1600 kaarten over. Dit jaar zijn er 500 tribuneplaatsen meer en nu al zijn er nog maar 1500 plaatsen over. Om aan de grote vraag naar kaarten voor tribunes te kunnen voldoen heeft de organisatie 500 extra plaatsen gereserveerd. Die tri bunes worden indien nodig op de dag van het corso nog ge bouwd. „Omdat een deel van het corso in het teken staat van. de viering van de sterfdag van Vincent van Gogh, rekenen we op extra belangstelling", aldus burgemeester N. Molhoek. En over belangstelling heeft hij toch niet te klagen, ook niet van de kant van de media. Ja ren heeft de organisatie er naar uit gekeken, naar belangstel ling van de NOS-televisie. Op corso-zondag zal de NOS ein delijk eens tijdens een middag- programma life-flitsen bren gen van het bloemencorso in Zundert. Tot en met vorig jaar was de organisatie van het corso-Zun- dert in handen van het Oranje comité. Dat comité vond die naam niet meer van deze tijd en met ingang van dit jaar staat de stichting Bloemen corso Zundert voor de organi satie. De stichting wil dit jaar nog nadrukkelijker dan vorige jaren de vaart in de praalstoet houden. Te grote wagens hou den de stoet te veel op. Daarom wordt er nu zeer streng gelet op de maten van de praalwagens. Er is al een keer gemeten of de wagens aan de maximum ma ten voldoen en of er onderweg snel een band kan worden ver wisseld. Bij de eerste controle moesten twee buurtschappen iets verbeteren op dat laatste punt. Kort voor het corso wordt nog eens gemeten of alle wa gens binnen de maximum ma ten blijven. Voor het eerst staat er dit jaar een straf op overtre ding van die maten. De wagen die langer, breder of hoger is wordt niet beoordeeld. Om meer vaart in de stoet te houden is er tevens tussen de twee doortochten geen pauze meer. De tribunes zijn meer over het parcours gespreid en de muziekgezelschappen is ge vraagd hun shows wat meer over het parcours te spreiden. Corso-maandag, de dag die duizenden mensen gebruiken om op het veilingterrein de tentoongestelde praalwagens nog eens te bekijken, wordt nog steeds belangrijker. Dit jaar is er een radio-uitzending rond de prijzenslag-show van Hans Kazan. Burgemeester N. Molhoek kondigde tijdens de jaarlijkse persconferentie aan dat de vie ring van het 50e corso volgend jaar iets speciaals wordt. Zo komt er een boek met 400 kleu renfoto's en tekst van Jan van den Dam over de geschiedenis van het corso. Dat boek wordt in 3000 exemplaren gedrukt en voor ƒ49,50 aan de man ge bracht. Op corso-maandag zul len er extra activititeiten zijn en naar verluidt komt er in verband met het 50-jarig jubi leum een corso-dinsdag bij. Voor de veertiende keer al weer wordt dit jaar voor de start van het corso het straat theater-festival gehouden. De organisatie van het evenement heeft besloten om evenals vroe ger het geval was de deelne mers aan het festival weer in vaste zones te laten optreden. Dat systeem is een paar jaar losgelaten, maar daardoor zochten de gezelschappen te veel de drukke gebieden op en bleven mensen elders langs het parcours van de vaak fraaie optredens verstoken. De 22 deelnemers leggen dit jaar nog meer het accent op de contac ten met het publiek. Contacten, zo voorspelde men gisteren, die vaak verrassend zullen zijn. Johan Brosens van het Bra bants Centrum voor Amateur toneel, kondigde overigens aan dat juist in het jubileum corso jaar 1991 het doorgaan van het straattheater festival in gevaar is. Het Brabants Centrum is namelijk opgegaan in het Noord-Brabants Centrum voor amateurkunst. Binnen dat cen trum is minder tijd en vooral ook minder geld beschikbaar voor het festival in Zundert. TERNEUZEN - Uitslagen wed vluchten vanuit Orleans. VZV Hoofdplaat, 159 jonge dui ven, 1195,25 mpm: 1 en 6. J. van de Ameele, 2. P. Maas, 3. R. Pilaet, 4. A. Temmerman, 5. C. Temmer man, 7. C. de Poorter, 8. A. Mar tens, 9. Temmerman en zoon, 10. B. de Poorter. Steeds Sneller IJzendijke, 194 jonge duiven, 1245 mpm;: 1. com binatie De Smet, 2. A. Dellaert, 3. M. Rodts, 4. P. Dellaert, 5. A. Du- sarduijn, 6. A. du Puy, 7. H. Groosman, 8. E. de Jaeger, 9. B. Provoost, 10. C. de Putter en zoon. De Bonte Duif Aardenburg in sa menspel met De Grensvliegers Eede, 41 jonge duiven, 1209,1 mpm: 1. Ph. de Rammelaere, 2. H. Cocquit, 3. V. de Vreeze, 4 en 5. J. de Vreeze. Hoop Biervliet, 88 jonge duiven, 1145,78 mpm: 1 en 7. Herman de Dobbelaere, 2. I. Versluijs, 3. H. de Dobbelaere en dochter, 4. com binatie Brevet, 5. A. Neve, 6. Ch. de Graaf, 8. A. de Boevere en zoon, 9. J. du Puy, 10. C. de Regt en zoon. Strijd in Vrede Groede, 112 jonge duiven, 1215,7 mpm: 1,2 en 4. A. van Muiken, 3. H. Elfrink, 5 en 10. A. Schaap, 6 en 9. H. Simpelaar, 7. mevrouw Buijze, 8. E. Ulijn. Nog Sneller Breskens, 191 jonge duiven, 1249,55 mpm: 1 en 10. ge broeders Pijcke, 2. W. Daansen, 3. P. Boogaard, 4. J. de Poorter, 5 en 7. P. Gernaert, 6. Mulken-Mook- hoek, 8. B. Neve, 9.1. den Dekker en zoon. De Reisduif Breskens, 60 jonge duiven, 1163,31 mpm: 1,2,4,8 ern 9. J. Bakker, 3,5 en 6. A. Scheele, 7 en 10. J. Verstraete. Herleving Kloosterzande, 220 jonge duiven, 1232,66 mpm; 1. R. Mahu, 2. A. Beaurain, 3. R. Ru ben, 4,5,8 en 10. L. de Waal, 6 en 7. H. van Dijk, 9. Th. Voet. De Postduif Heikant, 181 jonge duiven, 1199,06 mpm: 1. Ch. de Beule, 2. Lex Thijs, 3. J. Gijsel, 4 en 9. Ed Maes, 5. W. Kuipers, 6 en 10. L. de Bruijn, 7. Ch. de bruijn, 8. Ed Sturm. De Reisduif Graauw in samen spel met De Postduif Lamswaar- de, 50 jonge duiven, 1246,97 mpm: I. J. Pardon, 2. A. Bisschop, 3. H. van Poorten, 4 en 6. H. Blanc- kaert, 5. G. Vioen, 7. Ed van Damme, 8. J. van Laere, 9. Ed Mattheijssen, 10. Th. Weemaes. Sluiskilse Reisduif, 80 jonge dui ven, 1193,87 mpm: 1,2,6,9 en 10. A. Bouchaut en zoon, 3,7 en 8. A. de Caluwé, 4. J. en R Dane, 5. J. van de Steen. Eendracht Maakt Macht Terneu- zen, 170 jonge duiven, 1177,37 mpm: 1,2 en 8. De Bruijne-Ze- gers, 3,5 en 9. gebroeders Scheele, 4. P. Leunis, 6. P. Zegers, 7. Ver- helst-Harms, 10. A. de Bree. De Scheldevliegers Ossenisse, 30 jonge duiven, 1230 mpm: 1. J. Valckx, 2,3 en 5. P. Boogaert, 4. P. de Waal. De winnende wagen van het corso 1989, gemaakt door buurtschap Wernhout. - foto's de stem/ben steffen De bezoekers van het 49e corso kunnen dit jaar rekenen op verrassende contacten met het amateurtheater. Deze 'catweezel' zorgde vorig jaar al voor veel hilariteit Adriaan van Dis, auteur van onder andere Nathan Sid en Barbaar in China foto's archief de stem Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Zaterdag 8 september wordt in Ber gen op Zoom het elfde Leesluisterfestival gehouden. Adriaan van Dis is een van de trekpleisters. De belangstelling voor het fes tival is in de loop der jaren sterk gegroeid. Vorig jaar was de zaal zelfs te klein. Omdat weer een grote toeloop wordt verwacht, wordt het festival daarom op twee locaties gehou den: het Zwijnshoofd en de He mel, beide aan de Moeregreb- straat. Daardoor is nu ruimte voor 250 mensen. Op beide locaties vindt pre cies hetzelfde literaire pro gramma plaats met Adriaan van Dis, Brigitte Raskin, Pa mela Koevoets en Kristien Hemmerechts. De locaties heb ben wel verschillende muziek en presentatoren. In het Zwijnshoofd treedt de Dick Hageman-band op met volks muziek waarin de geest van volksdichter Koos Speenhoff doorklinkt. In de Hemel brengt accordeonist Paul Jacobs een repertoire van onder andere chansons, klassieke muziek en volksmuziek. De presentatoren zijn Bob Lagaai (journalist en presentator van ondermeer het journalistenforum van Omroep Zeeland) en Peter Pim Wind- horst (redacteur Omroep Bra bant). Het Leesluisterfestival wordt georganiseerd door de Stichting Podiumcultuur Ber gen op Zoom in samenwerking met openbare bibliotheek Erasmus en boekhandel Quist. Het festival is mede mogelijk door subsidies van de gemeente Bergen op Zoom, de provincie Noord-Brabant en de Neder landse Taalunie en door spon soring. De organisatoren hebben de afgelopen jaren tal van be kende auteurs naar Bergen op Zoom gehaald. Daarnaast zette men ook in opkomst zijnde schrijvers op het programma. Zowel in brede kring geaccep teerde auteurs als onconventio nele auteurs kwamen aan bod. Ook dit jaar wekt het pro gramma verwachtingen. Adriaan van Dis spreekt voor zich. Sinds 1983 presenteert hij het VPRO-tv-programma 'Hier is... Adriaan van Dis'. Zijn eigen literaire debuut was in '83 met de novelle Nathan Sid. Enkele andere publicaties: Casablanca, De rat van Arras Brigitte Raskin, winnares van de AKO-prijs. en Barbaar in China. Op het festival bespreekt Van Dis zijn eigen proza. "Brigitte Raskin uit België was redacteur van weekblad De Nieuwe en hoofdredacteur van De Nieuwe Maand. Ze schrijft al twintig jaar co lumns. Ze werkte mee aan het VPRO-radioprogramma 'De Vlaamse Connectie'. Voor haar debuut Het Koekoeksjong ont ving ze de AKO-prijs. Pamela Koevoets is theater vrouw en schrijfster. Ze maakte haar eigen theaterpro gramma's, onder meer Vrou wenvariété, en publiceerde de verhalenbundels Ode, Groot Portret van het Water en Arme Engelen. Ze maakt 'portretten' van vrouwen omdat ze dit no dig vindt omdat vrouwen nog steeds hun eigen identiteit zoe ken. Kristien Hemmerechts be hoort tot de nieuwste lichting Vlaamse auteurs. Ze vindt vrouwelijke auteurs nodig om de balans met mannelijke in evenwicht te brengen. Ze ging schrijven vanwege onvrede met de manier waarop mannen vaak vrouwen in de literatuur portretteren. Ze is beïnvloed door grote Engelse schrijfsters als Virginia Woolf, Katherina Mansfield en Elisabeth Buwen.

de Stem | 1990 | | pagina 19