voor 1 MANAGER MEDISCH CENTRUM HULST 'ERNSTIG BELEDIGD' Uitspraak Picavet valt verkeerd 'Volkskoers een begrip in Graauw' Gezien, gelezen en gehoord k George z Sponselee z IZUKI DUIVENSPORT PLAATSELIJK NIEUWS Pannenbier bij AH Hulst Oud-burgemeester J. Reuser van St.-Jansteen overleden B.895,-* DE STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 HULST - Interim-ma nager J. Huurman van de stichting Medisch en Sociaal Centrum (MSC) Hulst vraagt een uit spraak van het bestuur van de stichting over de uitlatingen van wet houder B. Picavet van de gemeente Hulst. SUPERMARKT MAAND EERDER OPEN COMITÉ VIERT DIT JAAR TWINTIG JARIG JUBILEUM Neusdruppels Stoppeldijk Clinge Hulst Bap aume Cambrai Populieren Knotsteenolmen Aalscholvers IJs vogeltje Vlinders A12 L3 liter motor hebt luxe van 71 PK L de motorkap: En bij lift 101 PK (74,3 kW). Jjn gekoppeld aan [rsnellingsbak, en vol len gste Amerikaanse |ij de Swift een ruime deurs modellen, [ils GA, GL, GS, GTi, sze GLX heeft Giant als bijvoorbeeld cen- rendeling, elektrisch Itenspiegels, toeren- hoogte verstelbaar dit alles nog niet de GL en GLX ook ie extra luxe van een i Stationsweg 31,01621 - ROOSENDAAL: Kroeven 1157-2710. l de Paepe, Damstraat 3, men van Pleegzorg helpt u te I >upon. Tel postzegel is niet nodig). I SIRE T22 Van onze verslaggever Daarnaast wil Huurman het college van burgemees ter en wethouders van Hulst vragen om afstand te nemen van de uitspraken die Picavet onlangs over Huurman deed. Picavet liet zich vorige maand scherp uit over de ontwikkelin gen rond het MSC. Picavet noemde de plannen voor het MSC 'een poging van Huurman om de deelnemers aan het MSC op te jutten', om op die manier 'zo lang mogelijk zijn baantje te houden'. Die uitlatingen zijn de inte rim-manager volkomen in het verkeerde keelgat geschoten. „Wat Picavet zegt is voor zijn eigen rekening. Maar ik be schouw wat hij gezegd heeft als een ernstige belediging", aldus Huurman. „Ik begrijp niet dat iemand die wethouder is van een gemeente zoiets kan zeg gen. In feite zegt ie ook buiten gewoon onaardige dingen over zijn voorzitter (oud-burge meester F. Jacobs van Hulst is scheidend voorzitter van het stichtingsbestuur van het MSC, red.)." Huurman plaatst de opmer kingen van Picavet aan zijn adres dan ook in de categorie 'smaad'. „Hij beledigt me ge woon in het openbaar. Ik zou er een rechtszaak van kunnen maken. Maar je moet natuur lijk wel de proporties in het oog houden. Picavet is nu niet zo belangrijk om er onmiddellijk met een kanon op te gaan schieten." Wel wil Huurman de zaak uitgepraat zien binnen het stichtingsbestuur van het MSC. Bovendien wil hij dat B en W van Hulst zich in meerderheid distantiëren van de door Pica- vet gedane uitlatingen. „Dan is het voor mij voldoende helder en is de zaak afgedaan", zegt Huurman. Van onze verslaggever HULST - Het hoogste punt van de in aanbouw zijnde su permarkt van Albert Heyn in Hulst is aanzienlijk vroeger dan gepland bereikt. Daardoor kan de supermarkt ook ruim een maand eerder dan verwacht openen. Aanvanke lijk zou de AH-vestiging op het 's Gravenhofplein pas op 21 november de deuren openen. Door het gunstige weer en de inzet van de bouwvakkers wordt de nieuwe supermarkt nu echter al op 10 oktober geopend. Een en ander was voor Th. Matteeuws die de supermarkt gaat exploiteren reden om de werkers gisterenmiddag te tracteren op het traditionele pannenbier in café De Ster. „Jullie hebben geweldig werk gedaan", zei Matheeuws in een korte toespraak. „Het feit dat we al op 10 oktober kunnen openen is een pluim op jullie hoed waard. Het betekent dat er hardstikke goed gewerkt is." Het werk op de bouwplaats loopt van een leien dakje. De ruwbouw is praktisch gereed en inmiddels wordt al volop ge werkt aan het interieur van de winkel. In de nieuwe supermarkt komt onder andere een geauto matiseerde flesseninname, zo genaamde scanning-kassa's die de naam en de prijs van het produkt op de kassabon ver melden en een informatiebalie. „Die balie is bedoeld om irri tatie van de klanten aan de kassa's te vermijden", aldus Mattheeuws. „We willen de vriendelijkste winkel van Hulst worden. Als bijvoorbeeld de prijs van een produkt niet bekend is aan de kassa kunnen de mensen terecht bij de infor matiebalie. Op die manier voorkomen we dat het stag neert aan de kassa's." Van onze verslaggever ST.-JANSTEEN - Oud burgemeester J. Reuser van St.-Jansteen is maandag op 73 jarige leeftijd in Linne in Limburg overleden. De in Nijmegen geboren mr. J. Reuser was van 1 november 1953 tot 1970 burgemeester van St.-Jansteen. Daarvoor werkte hij onder andere bij het Minis terie van Financiën, de juridi sche afdeling van de gemeente Heerlen en als kabinetschef van de burgemeester van Den Bosch. Tijdens een interview met De Stem vertelde hij dat zijn eerste zes maanden in het grensdorp zeer moeilijk waren, vooral omdat hij moeite had het plaatselijk dialect te ver staan. „Maar goed, na dat halve jaar was ik door de moeilijkhe den heen. Toen vond ik het meteen prachtig hier burge meester te zijn. Vooral omdat ze hier niet op alle slakken zout leggen". Hij bleef in St.-Jansteen tot het dorp bij de gemeentelijke herindeling in '70 onder de ge meente Groot-Hulst terecht kwam. Per 16 november 1970 werd J. Reuser m 1969. - FOTO ARCHIEF DE STEM hij benoemd tot burgemeester in het Limburgse Sevenum. De uitvaartdienst wordt vrijdag 31 augustus om 11.00 uur gehouden in de parochie kerk van de H. Martinus in Linne. Aansluitend is de cre matie in het crematorium Ne- dermaas in Geleen. AAN HET eind van de zestiger jaren toog een vijftal Graauwenaars naar de volkskoers in Lamswaarde. Van die vijf had Tony de Koster een sportfietsje. Aange spoord door zijn kamera den reed De Koster mee in de volkskoers en be- haalde de zesde plaats, goed voor een glazen as bak. Na de koers werd in een plaatselijk etablisse ment onder het genot van een pint nog wat nage kaart en de vijf inwoners van Graauw besloten in hun woonplaats ook zo'n koers te leggen. Het V olkskoerscomité Graauw was niet lang daarna een feit. Dit jaar viert het comité het twin- tigjarig jubileum. Door Harold de Puysseleijr DE VOLKSKOERS is in die twintig jaar uitgegroeid tot een begrip binnen de Graauwse gemeenschap. De koers vindt elk jaar plaats op de derde zaterdag van juni tijdens de kermis. „In de beginjaren hadden we tijden dat er wel 150 renners meededen. Ze kwamen wer kelijk van overal. Op een be paald moment raakten we echter een beetje de controle kwijt. Er waren flinke pre mies te verdienen en dat lokte ook oud-beroepsren- ners naar de volkskoers. Af geschreven beroeps die in Graauw een aardig centje mee wilden pikken. Bij de prijsuitreiking liep dat af en toe wel bijna uit de klauwen. Soms moesten we de politie inschakelen als er eentje ver velend werd", verhaalt oud voorzitter en man van het eerste uur Fons Asselman. Om verdere escalatie te voor komen besloot het Volks- koerscomité daarom dat aan de koers voortaan alleen nog deelgenomen mocht worden door Graauwenaars en oud inwoners van de plaats. De De start van eerste volkskoers in Graauw. laatste jaren telt de premie- pot bij de volkskoers op Graauw toch al gauw vijf honderd gulden, bijeenge bracht door de plaatselijke middenstand. Ter vergelij king, in 1973 reden de renners zich in het zweet voor een doos boterkoekjes, zakken snoep en bussen verf. Maar dat het er desalniet temin serieus aan toe bleef gaan, blijkt wel uit een vol gende anekdote die Asselman ophaalt. „Het ging stiekem fanatiek. Er werd toen ook al met neusdruppels gewerkt. Ik had horen zeggen dat dat goed was omdat daar je luchtwegen van opengingen zodat je harder kon fietsen. Maar toen ik het probeerde ging het dopje van de fles en kreeg ik een halve fles naar binnen." Het Volkskoerscomité is een echte vriendenclub. De dertig leden werken vrijwel alle maal met veel toewijding en inzet mee aan de organisatie van de volkskoersen, een voor volwassenen en een voor de lagere schooljeugd. De huidige voorzitter is Peter de Bakker. Naast die functie is De Bakker bovendien nog se cretaris en penningmeester. Het Volkskoerscomité houdt de zaken liefst zo simpel mo gelijk. Het kasboek, de notu len van de vergaderingen, het secretariaatsarchief, het kan allemaal netjes in drie ouder wetse schoolschriftjes. „Ik ben zelf zo'n tien twaalf jaar lid van het comité", zegt voorzitter De Bakker. „Ze hebben me tot voorzitter ge bombardeerd omdat ik bij de post werk. En die mannen hebben veel tijd, zeiden de anderen." - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Overigens doet het Volks koerscomité meer dan alleen het organiseren van de jaar lijkse koersen. Ieder jaar houdt het comité voor de le den ook een 'gezinsdag' of een feestdag. Nog vers in het ge heugen liggen een excursie naar het Verdronken Land van Saeftinghe, een fietstocht naar Lillo, twee droppings rondom het Boscafé in Ste- kene en een dropping in Ant werpen. Dat het er gemoedelijk aan toe gaat in het comité spreekt uit het gegeven dat in al die twintig jaar van het bestaan slechts twee personen het co mité verlaten hebben. De vergaderingen verlopen al tijd in een gezellige sfeer en lopen niet zelden uit tot in de kleine uurtjes. Nu maakt het Volkskoerscomité zich op voor de viering van het jubi leumfeest. KAARTING - De Katholieke Bond van Ouderen houdt donderdag 30 augustus een prijskaarting in 't Gelaag, Rapenburg 30 te Vogelwaar- Koewacht de. De spelsoorten zijn bieden zonder roem en jokeren. Ook is er een verloting. Aanvang van de kaarting 14.00 uur. Brink/Moens, 2. familie Strooband/Vermeulen/Kos- ter, 3. familie Verhelst/Van Veen. DANSMIDDAG - De Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen houdt vrijdag 31 augustus een dansmidag in de foyer van gemeenschapscen trum Malpertuus. De toegang is gratis vanaf 13.00 uur voor iedereen boven de vijftig jaar. PUZZELTOCHT - Tennis vereniging Game'78 hield voor leden en families een fietspuzzeltocht. Hieraan na men vijftig personen deel. De tocht voerde door het polder landschap naar Emmahaven. Tijdens de rit moesten allerlei vragen beantwoord worden. Na afloop werden in clubhuis 't Perrepluutje de winnaars bekend gemaakt. De familie Bolssens had de organisatie in handen. Uitslag: 1. familie ALLEENSTAANDEN - De soos voor alleenstaanden Axel e.o. houdt zaterdag 1 september een gezellige avond in De Vlaschaard te Koewacht. Aanvang 20.00 uur. Het orkest The Williams zorgt voor de muziek. Op het programma staat voorts nog een spelletje bingo en een lo terij. BIBLIOTHEEK - De biblio theek in Hulst heeft haar col lectie cd's de afgelopen maand uitgebreid met hon derd disc's in het populaire muziekgenre. De gehuurde collectie van vijfhonderd stuks wordt in september weer ingewisseld. Iedereen vanaf veertien jaar, die als gebruiker staat ingeschreven bij de bibliotheken van Kloosterzande, Vogelwaarde of Hulst kan cd's lenen. TERNEUZEN - Aan de wed vlucht van 'Groot-Terneuzen' werd door 443 jonge duiven deel genomen. Hoogste snelheid 1236,3 meter per minuut. 1. combinatie Bos-Westeinde, Terneuzen; 2 en 3. A. Bouchaut en zoon, Sluiskil; 4. R. de Schoolmeester, Terneu zen; 5. A. de Caluwé, Sluisklii; 6. E. en L. Breepoel, Hoek; 7 en 9. De Bruijne-Zegers, Sluiskil; 8. Joh. Zegers, Terneuzen; 10. H. deFeij- ter, Zaamslagveer. Met Moet Vooruit Boschkapelle, 68 jonge duiven, 1160,52 mpm: 1,5,6,7 en 8. A. Wauters, 2. A. van Poorten, 3 en 4. Th. van Damme, 9. R. van Raemdonck, 10. M. Vis ser. De Snelle Duit Clinge, 117 jonge duiven, 1188,75 mpm: 1 en 2. G. van de Heyden, 3. G. de letter, 4 en 8. W. de Kind, 5 en 9. H. de Schepper, 6. R. Ferket, 7. E. Pau wels, 10. Jos de Burger. De Vrede Sas van GEnt, 206 jonge duiven, 1246,66 mpm: 1 en 5. W. Winne, 2. A. Rombout, West- dorpe; 3. Th. van Zeele, 4. combi natie Elegeert, 6 en 10. C. en M. van Dam, 7. P. Koers, 8. H. van de Veeke, Westdorpe; 9. R. Pilaet. Verwachting Axel, 220 jonge dui ven, 1246,65 mpm: 1 en 5. P. de Bakker, 2 en 9. P. de Poorter, 3. combinatie De Mui-Kop, 4 en 6. combinatie Visser-Lensen, 7. R. de Koeijer, 8. J. en J.P. Nolet, 10. F. Schoof. De Reisduif Graauw in samen spel met De Postduif Lamswaar de, 101 duiven, 1146,34 mpm: 12 en 3. gebroeders De Koster, 4. J. Pardon, 5. J. van Spaandonck, 6 en 7. G. Vioen, 8. P. de Caluwé, 9. Ed Mattheijssen, 10. gebroeders De Backer. Herleving Kloosterzande, 128 oude duiven, 1155,75 mpm: 1. R. Mahu, 2. A. Lauret, 3 en 6. Th. Voet, 4 en 8. S. Neeteson, 5. E. de Kever, 7. L. de Waal, 9. T. Pou- wels, 10. Renè van Goethem. Met 108 jonge duiven, 1121,1 mpm: 1 en 2. L. de Waal, 3. R. Ruben, 4. M. Bisschop, 5. Verschuren-An- driessen, 6. R. verschuren, 7. Th. Voet, 8. E. Adriaansen, 9 en 10. A. Colpaert. De Postduif Heikant, 107 jonge duiven, 1128,28 mpm: 1 en 9. J. de Kind, 2 en 6. F. van Hoye, 4. ,J. Gijsel, 4. gebroeders Van Houten, 5 en 8. Ed Verschuren, 7. L. Thuy, 10. Th. de Block. Met 51 oude dui ven, 1132,61 mpm: 1,2 en 4. Th. de Block, 3 A. van Iteghem, 5. ge broeders Van Houten. De Snelle Duif Clinge, 44 jonge duiven, 1105,13 mpm: 1,2 en 4. Th. de Block, 3. I. Merckx, 5. R. van Gaver. Nieuw Leven Koewacht, 169 jonge duiven, 1171,05 mpm: 1. O. van Damme, 2. A. de Booy, 3. J.M. de Kind, 4 en 7. R. van Damme, 5. W. van de Bilt, 6. G. de Caluwé, 8. G. Schalkens, 9. R. de Laruelle, 10. Jos Elegeert. Samenspel Hulst/St-Jansteen, 305 jonge duiven, 1172,89 mpm: 12 en 8. Ed Strobbe, Huist; 3. Adrie Thijs, St-Jansteen; 4 en 9. F. Janssens en zoon, 5. A. d'Oliesla- gers, 6. J. Dhanis, 7. combinatie Provoost-Geers, 10. E. van de Walle, allen Hulst Met 121 oude duiven, 1193,16 mpm: 1. mevrouw De Waard, Hulst; 2 en 9. J. van Daele, St-Jansteen; 3. A. d'Olie- slagers, Hulst; 4. A. van Essen, 5 en 8. Adri Thijs, 6. P. Verstraeten, allen St.-Jansteen; 7. Ed Strobbe, 10. L. van Landeghem, beiden Hulst Hoop Biervliet, 128 jonge duiven, 1168,37 mpm: 1 en 8. A. de Groote, 2. combinatie Brevet 3,4 en 10. J. du Puy, 5 en 6. C. de Regt en zoon, 7. J. Moens, 9. A. Provoost. Met 58 oude duiven, 1173,49 mpm: 1. Herman de Dobbelaere, 2 en 3. A. Provoost, 4. J. Moens, 5. combina tie Brevet Strijd in Vrede Groede, 185 dui ven, 1118,13 mpm: 1 en 4. gebroe ders Manhave, 2. L. van de Wege NS, 3. J. Dierkx, 5. G. Dusarduijn Gzoon, 6. G. Dusarduijn, 7. ge broeders Merkx, 8. A. van Mel ken, 9. A. Schaap, 10. D. Aar- noutse en zoon. Nog Sneller Breskens, 312 dui ven, 1154,5 mpm: 1. J. Klaaysen, 2. H. Mookhoek en zoon, 3 en 10. L. Ras, 4. J. Reynvoet, 5. gebroeders Pijcke, 6. W. Daansen, 7 en 9. J. van de Velde, 8.1. de Jonge. De Bonte Duif Aardenburg In sa menspel met De Grensvliegers Eede, 115 jonge duiven, 1162,1 mpm: 1 en 2. J. van Ommen, 3. N. d'Hondt, 4 en 7. V. de Vreeze, 5. A. Verstraete, 6,8 en 9. J. Geernaert, 10. Ph. Rammelaere. Steeds Sneller IJzendijke, 239 duiven, 1198 mpm: 1. C. de Putter en zoon, 2. J. van de Zande, 3. L. Schoolmeester, 4 en 6. A. Note- boom, 5 en 8. H. Dellaert, 7. B. Provoost, 8. A. Dellaert, 10. A. du Puy. VZV Hoofdplaat, 319 duiven, 1190,48 mpm: 1. A. de Poorter en zoon, 2 en 6. A. Temmerman, 3,5 en 8. H. Calon, 4. C. Temmerman, 7. P. de Poorter, 9. A. van de Broecke, 10. B. de Poorter. Eendracht Maakt Macht Terneu zen, 197 duiven, 1342,17 mpm: 1,3,4,8 en 9. gebroeders Scheele, 2,5,6 en 10. De Bruyijne-Zegers, 7. D. Deurwaarder. De Scheldevllegers Ossenisse, 50 duiven, 1265 mpm: 1. J. Valckx, 2. combinatie Van Poorten-Boeij, 3 en 4. P. Reyns, 5. G. de Waal. De Reisduif Breskens, 80 duiven, 1244,75 mpm: 1 en 10. A. Scheele, 2. J. Bakker, 3 en 6. J. van de Lij- ke, 4. J. Verstraete, 5. J. de Mees ter, 7. F. Scheele en zoon, 8 en 9. M. Quaars. ZOU JE je nou op Provinciale of op Rijkswaterstaat kunnen beroepen als je vindt dat er ergens een boom in de weg staat? Volgens ons wel. Als je met een stalen gezicht aan voert dat je er knotbomen van wilt maken, en al weet zelfs iemand die nog maar één week op de Bosbouwschool zit, dat dat niet lukt, kun je toch vrijelijk je gang gaan! Met zo'n prominent voorbeeld als langs de N60 bij Zaamslag veer, lijkt het ons dat niemand je iets kan maken. We dachten daar aan toen we in een bevriende krant lazen dat wat bewoners van de Axelse Robertstraat last heb ben van de luizen op zeven eikebomen in hun straat. Eikeknotten, zult u zeggen, die zijn toch heel goed mogelijk? Jazeker, wilgeknotten ook, maar niet iedere wilg die tot knot boom gepromoveerd wordt, ontwikkelt zich ook daadwerkelijk in die richting. Dat hebben ze bij Waterstaat dus wel ondervonden. En wedden dat de droge zomer de schuld krijgt! Misschien slaan ze dit najaar van boom tot boom wel een plank, dan kunnen daar vol gend jaar bloembakken op gezet worden! Dat zou vast geen onaardig gezicht zijn. Wie was dat ook weer die zei dat degenen die kruisen op die bomen gezet hadden, van dalen waren? In welk opzicht eigenlijk? Mochten de Axelse eiken echt uitgroeien tot knotbomen, dan is natuurlijk de luizenoverlast nog niet be streden, maar dat knotidee is enkel een suggestie van onze kant. De knotvorm is echt niet alleen voorbehouden aan de wilg. Tal van rijen knotbomen in onze streek zijn geen wilgen, al noemt ieder ze vaak wel zo, maar populieren. Die laten zich ook heel. gemakkelijk knotten. Er zijn er meer. In de Beoostenblij polder stonden tot voor kort enkele zeer fraaie knotessen. Laatst za gen we ergens een paar knot- kastanjes, knoteiken noem den we al en in de Hooglang- en de Rummersdijkpolder staan steenolmen in knot vorm. Hele fraaie boompjes zijn dat, al vele tientallen ja ren oud en de laatste vijftig jaar nauwelijks gegroeid. Bolaccacia's die de laatste ja ren sterk opgang maken als wijkbeplanting, zijn ook knotvormen. Heel fraai vinden we per soonlijk, maar wel erg onder- houdsintensief. Wat dat be treft zou je met knotsteenol men nogal wat minder werk hebben. Met een linde kun je bijna alles doen wat je wilt, zonder dat hij er aan dood gaat en ofschoon we er ner gens een weten staan, lijkt ons die ook gewillig tot knot om te vormen te zijn. Voor Axel is het echter ook niks, want linden zijn zo mogelijk nog luisgevoeliger dan eiken en de bewoners van opge noemde straat willen juist minder luisgevoelige bomen en ze denken daarbij aan haagbeuk of aan els. Of dat nu zo'n gelukkige keuze is, mag betwijfeld worden. Behalve naast de weg, wil len we vandaag ook even op de weg kijken, omdat ons eens is gevraagd of wij weten wat de oranje borden met zwarte cijfers op (vooral) tankauto's betekenen. Een deel van het antwoord kun nen we wel geven. Boven de streep staat de aard van het hoofdgevaar, waarbij 2: gas; 3: brandbare vloeistof; 4: brandbare vaste stof; 5: stof die de verbranding be vordert of een organisch pe roxide; 6: giftige stof en 8: bijtende stof is. Het tweede cijfers duidt het nevengevaar aan: 0: geen betekenis; 2: mogelijke gasuitwaseming; 3: brandbaarheid; 5. verbranding bevorderende eigenschappen; 6. giftigheid; 8. bijtend; 9. gevaar voor heftige spon tane reacties. Wanneer de eerste twéé cijfers dezelfde zijn, duidt dit op een toespitsing van het ge vaar. Als er een letter X is toegevoegd mag er geen wa- Een plank erover en bloembakken erop. ter op de stof gebracht wor den. Dus staat er 33 dan is de stof zeer brandbaar; staat er 336X dan is er een zeer brand bare, giftige stof aan boord, die niet met water in contact mag komen. Onderaan staat welke stof er geladen is. Vervoerders, brandweer, politie en derge lijke beschikken over lijsten waarin te vinden is welke code bij welk produkt hoort. We kennen er slechts een paar: 1830 is zwavelzuur; 1829 is zwavelzuuranhydride; 1088 is acetaldehyde-diethylace- taat; 1203 staat voor vloeibare koolwaterstoffen met een vlampunt lager dan 21 °C, of tewel benzine. Van diverse kanten werden we attent gemaakt op enkele aalscholvers die zich ophiel den en - houden op de Hulster binnenvest. Dat ze daar zitten is tamelijk nieuw: ze zijn er zelden eerder gezien. Dat ze er nü zitten niet zo: het broedseizoen is al een eind achter de rug en vooral de jonge aalschlovers trekken naar het zuiden. Voor er echt sprake is van gerichte trek, zwerven ze veel en uiteraard komen ze dan terecht op plaatsen waar veel vis zit en daar hoort de vest dus kennelijk bij. Dat ze ook aan de stads vijvers verschij nen met deze droogte is na tuurlijk evenmin een wonder: de vissen zijn er meer wadlo pers dan zwemmers. Ook al gedurende langere tijd werd aan de vest regelmatig - FOTO ERIK OSSEWAARDE een ijsvogeltje gezien, onder andere door Eddy Taelman en door P. Luycks. Jo Pieters evenwel schoot de hoofdvo gel: op 25 augustus zag hij er vier gelijktijdig op wat paaltjes zitten. Het vermoe den dat er een broedpaar aan de vest zou zitten, is hiermee wel bewaarheid. Ook talrijk doortrekkend momenteel is de lepelaar. Diezelfde Eddy zag er 21 augustus 35 overvliegen bij de Huister Liniedijk; Jean Maebe en anderen meldden er in de voorbije week rond de honderd verspreid in Saef tinghe, waaronder een groep van 65 exemplaren. Nooit eer der zijn er zoveel tegelijk ge zien; vorig jaar was het sei zoentotaal maar vijftig. Het ontbreken van de eenden- jacht in het gebied zou daar aan debet zijn. Dan nogmaals Eddy, want die houdt ons op de hoogte van het wel en wee van de vlin derstand. Een tijdje geleden meldde hij een sterke sei zoenstoename van de distel vlinder (al tot 63 exemplaren dit jaar), momenteel is de ata lanta de meest opvallende soort en tevens de meest tal rijke. Hij kwam op één dag - in een tamelijk beperkt ge bied- op ruim 300 exempla ren. Ed Steijns uit Kloosterzan de, die door middel van drinkbakjes, badgelegenheid en nestkasten zijn tuin aan trekkelijk maakt voor vogels, probeert dat ook te doen voor vlinders. De grote aantallen: die in deze krant genoemd werden en die waargenomen waren op afgevallen fruit, bracht hem op het idee een bak met wat appels van min dere kwaliteit in zijn tuin te zetten. Het resultaat was zeer zwak en dus teleurstellend te noemen. Tot hij de appels door sneed: toen kwamen er bin nen de kortste keren heel wat atalanta's op af. Een idee om na te volgen? Dat hij er op 25 augustus ook nog een trek kend vrouwtje van de bonte vliegenvanger -een vogel- bij kreeg is vermoedelijk toe val, al is bekend dat het geluk niet altijd even eerlijk is ver deeld.

de Stem | 1990 | | pagina 15