ORT e Griendt op dreef 'Hand in eigen boezem steken' ±J ANDER SCHEMA DOOR WERKZAAMHEDEN AAN FUIK YLISSINGEN Provincie mag toch naam noemen van de KMS-commissaris Zeeuwse militaire slachtoffers bijeen Pupillen De Sterre een dagje bijrijder Jaarmarkt in Zuiddorpe in teken van limousins Bewakers Gravensteen sjoemelen met tickets 'SOVERZICHT njolie Wisse ernooiCVC oi Sas van Gent elminadorp len uitbreiding et bekervoetbal ooi Corn Boys PHILIPPINE MIDDELBURG - De veer pont Breskens-Vlissingen zal de komende maanden regelmatig een extra over tocht) e maken. DINSDAG 28 AUGUSTUS 1990 OPVOLGER EX-GEDEPUTEERDE BARBÉ Strandhokjes bij Breskens vernield door vandalen MEER KENNIS VOOR 'GROENEN' VAN ZEEUWSE RIJKSPOLITIE 'Milieuman' Helicopter Informatie STRIJD OM PROVINCIALE TITEL Publieksprijs Geen verbranding varkens in Beveren lie Wisse, de Goese atlete van AV'56 li< pelen in Amsterdan voor C-junioren eze tijd was goed voor een tweede plaa 'aars juniore en in deze wedstrijd liep s juniores. uit Middelburg heeft bij de vrouwen en het buitentoernooi van de volleybj 'nge gewonnen, op het laatste nippertje, zonder beric door de organisatoren het progrann EINDSTANDEN 2. CC 1,3. Morres 14. Elwe, 5. CVC 2,6. RVs R. van Wesemael. Cactus, 3. Wemolin, 4. De Hoop, 5. OLM t-, 8. VZN, 9. CVC/Doolaege. 'Ollanders, 3. Zeegat, 4. EHBO Clinge. e volleybalvereniging Savok uit Sas v 1 september het dertiende Schepentre ij de mannen als de vrouwen zijn er v< j van de partij. gehouden in sporthal De Vlaanderen POULE-INDEUNG VROUWEN s, Morres 2, BOK. k 2, De Klomp, CVC. -arts, Philippine, BOK, Sgravo. MANNEN 3, Morres 1, Berlare, Marathon. 2, Oud-Savok, Sgravo. - De Rijkspolitiesportvereniging 'Luct dag 29 augustus een triathlon in Wilhe ze triathlon zijn 750 meter zwemmen, 7,5 kilometer lopen. Het startsein wor aan de brug van Wilhelminadorp. Mi start inschrijven. Om 12.30 gaat het in ilhelminahuis open. orfballers in Zeeland willen een uitbre ctitie. Het gaat daarbij met name omi len in principe in poules van acht ploega en teams in de eerste en promotieklas zeven ploegen. De rest speelt zelfs nogi ben nu de wens uitgesproken om in al n op te nemen. De zaalruimte vormt gee 'ngsbestuur heeft besloten de discussi n tot volgend jaar. Vanaf het seizoen hijnlijk een andere (computer-)plannin 'ng van de Zeeuwse wens mogelijk opent het zaalvoetbalrayon Axel het se en van de eerste bekerronde. De competit ugustus. n heeft de ZVA'81 verschillende teams d onale zaalvoetbal. Eén meer dan vorig t Moy Fa 1 en Koster Dey (deze ploeg ver nelux), die in de hoofdklasse uitkomei ooter in de regionale A-klasse en kome ck en Le Feber uit in de B-klasse, tie heeft echter in moeten leveren omda ormaties als Bliek en Vos, De Maayer, k er de brui aan gaven. Tegenover dat gi de komst van Steelant en Disco Love ling besloot het ZVA'81-bestuur, met Edd a Wouterse en Olaf de Bart als dagelij' n tweede klasse samen te voegen. Deze 1 nd seizoen dus één groep. e jeugdafdeling van de voetbalverenigin geslaagd toernooi voor C-junioren en D erd dit sportief verlopen toernooi gewon team van hoofdklasser Terneuzen. Bij (i eindzege voor Corn Boys, dat in de final ersloeg. EINDSTANDEN -n, 2. Sluis, 3. Clinge, 4. Corn Boys, 5. steen, ys, 2. Terneuzen, 3. STEEN, 4. Clinge, 5. Stiphon RIA, 8. Sluiskil. g, 2. RIA, 3. Corn Boys, 4. STEEN, 5. Sluiskil, Vogelwaarde. /erker is van de Griendt won de dertien kilo- oop in Philippine met grote overmacht g aan zijn beste seizoen tot nu toe, re- :ind dit gebeuren. Sas van eine drie le tweede sen, voor Schelde- voorste nde Alex rste niet- erde bin- leens van de eerste kilometer ele onge- nummer 'onteijne, voor. An- "érneuzen w op deze ortste af- werd ge- about uit Kindt uit en kleine tweede. Lruis was Ie snelste inmiddels de trimlo- Veel be- geweldige voor een e. Met 150 iselcomité, dat samen met SV Aloy voor i- organisatie tekende, dan ook loon naar werken. UITSLAGEN VROUWEN 3 km: 1. Karin Stolk (St-Knö 13.11, 2. Lisandre Begijn (Hoe® 14.22, 3. Marian de Wachter (B0' gië) 14.22, 4. Maike van Dijk (M>5 delburg) 14.30, 5. Esther van Da® (Waterlandkerkje) 15.54. 6,5 km: 1. Annet Heijman (Terne»' zen) 28.36, 2. Els den Hamer (Hoe« 29.24, 3. Christa Becu (België) 31» 4. Ivette d'Huyvetter (België) 35.0» 13 km: 1. Trees Roegiest (Sas Gent) 55.25, 2. Agnes de (Zuiddorpe) 1.10.40. MANNEN o 3 km: 1. Theo Rabout (Zuidzan®* 10.17, 2. Darwin Kindt (Terneuze® 11.06, 3. Marc van Hoecke (Terne»; zen) 11.17, 4. Filip Demuyt (Sluw 11.43, 5. Francois Begijn (Ho® 11.44. 6,5 km: 1. Piet Westerweele (-'"V'J denburg) 21.33, 2. Harry FonteC», (België) 22.45, 3. Edwin de Jaeêf (Westdorpe) 22.57, 4. Walter Sn®»' waert (Philippine) 23.06, 5. Luc Jaeger (België) 23.26. 13 km: 1. Hans van de Grien® (Hoek) 44.25, 2. Henk Hamel1'" (Sas van Gent) 47.22, 3. Angf'; Obrie (Terneuzen) 47.32, 4. Lippens (Axel) 48.24, 5. Ivan Mey (Waterlandkerkje) 48.52, Karei Meertens (Hoek) 49.16 Frank Verschorre (Breskens) 49-S 8. Piet Gans (Axel) 49.59, 9. de Kraker (Sas van Gent) 50.15.1 Kouijzer (Terneuzen) 50."' Gerard I DE STEM ja *mTT w ti n u JA mtrv VAN ZEELAND T27 Extra vaart pont Breskens Dat is het gevolg van werk zaamheden aan de fuik in Vlis- singen, waardoor de dubbeldek ker prinses Juliana daar 's nachts niet kan afmeren. Noodgedwongen zal de boot dan rond middernacht een extra oversteek naar Breskens maken en om dezelfde reden 's morgens in alle vroegte (4.20 uur) naar Vlissingen afvaren. De Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) verwacht dat dit tussen nu en begin december op ongeveer de helft van het aantal werkdagen nodig zal zijn, zonder nu precies te weten wan neer. Dit kwam gisteren aan het licht in de statencommissie voor waterstaat en verkeer, waar gedeputeerde J. de Voogd het als een lichtpuntje presen teerde. Dat rijkswaterstaat uitgere kend in het najaar de fuik in Vlissin gen onder handen neemt, komt goed van pas, want de komende maanden verwacht de PSD fikse wachttijden op de Zeeuwse veerpleinen. Dat is een gevolg van het bietenvervoer van Zeeuwsch-Vlaanderen naar de Bra bantse fabrieken, dat rond 10 septem ber op gang komt. De bootdienst koestert om die re den de hoop dat men het extra over tocht] e dagelijks (tijdens werkdagen) zal kunnen maken. Dat kan vooral in de ochtenduren de druk van de ketel halen. Gezien de kosten is men echter aangewezen op de bereidwilligeid van de suikerfabrieken om daarvoor een duit in het zakje te doen. In een gesprek met de directies van de fabrieken zal de bootdienst vol gende week vragen om een bijdrage van drie ton. „In principe moet voor extra reizen worden betaald," hield PSD-directeur A. Vos gisteren de sta tencommissie voor. Dat gebeurde na dat verschillende fracties hadden ge opperd 'die extra vaarten dan maar gewoon op te nemen in de dienstrege ling'. „U heeft dat als staten zelf an ders voorgeschreven," waarschuwde Vos. Alleen PvdA'er J. Roodenburg gaf hem gelijk. „Ik zou bezwaar heb ben tegen zo'n aanhangsel van de dienstregeling." Op extra service van de PSD mo gen bietenvervoerders (en andere wachtenden!) verder niet rekenen, zei Vos ook. Het inzetten van een derde boot op Kruiningen-Perkpolder, waar de grootste drukte wordt verwacht, is niet haalbaar. „Daar hebben we een voudig het personeel niet voor. De enige mogelijkheid die we hebben is 's avonds met twee boten doorvaren als dat nodig mocht zijn." „Voor een derde boot," zei Vos des gevraagd, „heb' je minimaal twee ploegen van tien mensen nodig. Bij de reorganisatie zijn die banen ge schrapt. Het zou jaarlijks zo'n ander half miljoen gulden kosten om dat weer in te voeren." Intussen ligt de bootdienst redelijk op schema met de automatisering van de kaartverkoop. Of de datum van 1 oktober kan worden gehaald is nog twijfelachtig. De PSD houdt het op 'dit najaar'. Directeur Vos is er in middels wel van overtuigd dat het Brabantse bedrijf Parkeertechniek bv het karwei tot een goed einde zal brengen. Gezien de betalingsmoei lijkheden van het bedrijf zette men daar eerder dit jaar grote vraagte kens bij. „Maar het komt voor elk aar," zei Vos. KOEWACHT - De stichting Truckroll Zeeland houdt zaterdag 15 september de derde Truckroll voor pupillen en begeleiders van het instituut voor geestelijk gehandicapten De Sterre in Clin ge. De stichting houdt het evenement in samenwerking met genoemd insituut. Om en nabij de honderd vrachtauto's en eenzelfde aantal gehandicapten en hun begeleiders nemen deel aan de rondrit door Zeeuwsch-Vlaanderen. De stichting Truckroll hoopt door de samenwerking met De Sterre voldoende deelnemers aan het evene ment bijeen te krijgen. Dat was in het verleden wel eens een probleem, omdat velen ervoor terugdeinzen het stempel 'gehandicapt' opgedrukt te krijgen. Daarom is de doelgroep nu verruimd. Aan vrachtauto's daarentegen heeft de stichting nooit een gebrek. Integendeel, elk jaar moet de stich ting tientallen vrachtwagenchauffeurs die mee willen doen teleurstellen. Het konvooi vrachtauto's vertrekt zaterdag 15 sep tember bij gemeenschapscentrum De Vlaschaard in Koewacht. De eerste trucks beginnen om 9.30 uur aan de tachtig kilometer lange rondrit door het Zeeuws- Vlaamse land. Na de tocht, die ruim twee uur duurt, komt het het hele gezelschap weer bijeen in De Vla schaard. Daar staat dan onder meer nog een play back-show voor de gehandicapten op het programma. MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur mag een kandidaat stellen voor de vrijgekomen commissaris-zetel bij de Koninklijke Maatschappij de Schelde (KMS). Het gaat om de. zetel waarvan Terneuzens burgemeester, oud gedeputeerde R. Barbé onder zware politieke druk onlangs afstand deed. Barbé en zijn medestanders waarschuwden toen dat Zee land daarmee wel eens alle po litieke invloed bij het zwaar op de overheid leunende bedrijf zou kunnen verspelen. De raad van commissarissen wilde Bar bé niet kwijt, en heeft het recht om geheel op eigen houtje nieuwe collega's aan te stellen. Niettemin vonden provinciale staten dat Barbé zich moest houden aan een oude afspraak, die inhield dat hij af moest tre den, zodra hij gedeputeerde af zou zijn. In een motie drongen de sta ten er verder bij de Schelde op aan de Zeeuwse invloed bij het bedrijf veilig te stellen door een Zeeuw als Barbé's opvolger te benoemen. Desgevraagd zei ge deputeerde J. de Boe (Barbé's opvolger) gisteren in de staten commissie economische zaken dat de raad van commissaris sen de aandeelhouders in de gelegenheid zal stellen kandi daten naar voren te brengen. Of die kandidatuur genoeg gewicht in de schaal zal leggen bij de commissarissen, is nog de vraag. In ieder geval bleek gis teren in de commissievergade ring al dat het provinciebe stuur de eigen commissaris mist. Op verschillende vragen over het reilen en zeilen van de Schelde, moest De Boe het ant woord schuldig blijven. In Middelburg wordt nu al gemeen aangenomen dat gede puteerde J. Ventevogel de be langrijkste kandidaat uit het bestuurlijk circuit is om Barbé op te volgen. Om de Schelde - kopschuw geworden door het politiek gekrakeel om de com missaris-zetel - niet af te schrikken, houdt men echter ook de mogelijkheid open van een onafhankelijk commissa ris, die toch de Zeeuwse belan gen in het oog houdt. VLISSINGEN - Rond de tweehonderd leden van de Zeeuwse BNMO-afdeling herdenken en vieren zaterdag 8 september het 45-jarig bestaan van de Bond van Neder landse Militaire Ooorlogs- en Dienstslachtoffers (BNMO) ■Dat gebeurt tijdens een bijeenkomst in de Marinekazerne te Vlissingen. Niet alleen wordt aandacht be steed aan het negende lustrum, maar vooral ook aan het feit dat het dit jaar 50 jaar geleden is dat Nederland bij de Tweede Wereldoorlog werd betrokken. Toen zijn in de militaire gele deren de allereerste Neder landse slachtoffers gevallen. Herdenking en viering vor men een zinvolle combinatie, meent afdelingsvoorzitter P. Paree van de Zeeuwse BNMO. „Dat er herdacht wordt is van zelfsprekend. De gedurende de oorlog en daarna geslagen wonden worden nog steeds ge voeld. Voor de invalide gewor den militairen is de echte be vrijding in feite nooit geko men". BRESKENS - Zeventien strandhokjes op het strand van Breskens zijn gister- dacht ten prooi gevallen aan vandalisme. Een hokje is in vlammen opgegaan. De dader of daders hebben ver moedelijk met een koevoet of schroevendraaier de deuren vernield en opengebroken. Bij de rijkspolitie in Oostburg wa ren gisteren nog geen meldin gen binnengekomen van men sen die spullen vermisten. De schade loopt volgens een Woordvoerder van de rijkspoli tie in de duizenden guldens. Dat het 45 jarig bestaan ge vierd wordt vindt Paree even eens vanzelfsprekend, omdat de BNMO voor zijn leden al 45 jaar een 'steun en toeverlaat' is. Een belangenbehartigende vereniging, die in menig mate rieel en immaterieel opzicht een pleitbezorger is. De BNMO is in de loop der jaren uitgegroeid tot een orga nisatie die veelal langs profes sionele weg hulp weet te verle nen, ongeacht of het om licha melijke of geestelijke proble men gaat. De maatschappelijke werkers-in de regionale afde lingen van de BNMO kunnen de leden op deskundige wijze bijstaan. Even belangrijk vindt de vereniging dat de leden elk aar tijdens bijeenkomsten kun nen opvangen en ervaringen kunnen uitwisselen. Daar zijn de jaarlijkse programma's ook op afgestemd. Naast regionale activiteiten verzorgt de bond vanuit Doorn ook landelijke meerdaagse pro gramma's van nazorg. Ook wordt geholpen bij het zoeken naar oplossingen op juridisch, 'sociaal, medisch, psychologisch en recreatief gebied. Het even eens in Doorn gevestigde BNMO-woonoord biedt aange paste huisvesting aan die le den, die aan bepaalde, nauw keurig omschreven voorwaar den voldoen. De afdeling Zeeland telt 305 invalide leden, waaronder 72 weduwen. De deelnemers wor den 8 september tussen 10.15 en 10.45 uur in Vlissingen ver wacht. Het programma ver meldt onder meer optredens van pianist Louis van Dijk en een ensemble van de Mari nierskapel uit Rotterdam en een gezamenlijke rijsttafel. De voorbeeldfunctie van de rijkspolitie in Middelburg; de eigen milieuhoek met onder andere een bak voor chemisch afval. - foto's frank viergever Van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Telkens komt hij er op uit: je moet thuis beginnen. Verbeter de wereld, begin bij jezelf. „De hand in eigen boezem steken. De milieuzorg moet bij de man of vrouw zelf beginnen. Die kan alles in de vuilniszak donderen of zeggen: ik doe het papier apart, ik heb een grote groentetuin en bewaar het af val om het te composteren", zegt dis trictscoördinator C. Woets van de rijkspolitie Zeeland. „In onze eigen organisatie hebben we nu ook aparte afvalbakken. Voor het pa pier, voor de batterijen, het typelint, voor dat witte spul waarmee je teksten kunt corrigeren. Ook op de bureaus van de twaalf groepen van de rijkspolitie. Daar staan ook aparte bakken voor pa pier. En die worden ook goed gebruikt", weet Woets. Die twaalf groepen van de Zeeuwse rijkspolitie hebben elk al zo'n twaalf jaar een 'milieuman'. Eentje die iets meer kaas heeft gegeten van milieuza ken dan de gemiddelde collega. „Zij heb ben een minimale opleiding genoten op dat gebied. Ik heb altijd gezegd: als je wilt dat milieu van de grond komt, dan moet je mensen kennis geven. Vergelijk het met een bedrijf ais Philips. Zet daar eens iemand aan de lopende band met lampen zonder dat die van iets afweet. Dan krijg je rotzooi. Opleiding komt hier moeilijk van de grond. Politiemensen zijn hetzelfde als de rest: het besef moet eerst doordringen. En daar komt bij dat een organisatie als de onze niet zo flexi bel is." Tot voor kort was de zorg voor het mi lieu voor een groot deel hobbyisme, al dus Woets. „Maar die hobbyist brengt vaak zaken op gang. Kijk naar Green peace. Zo'n milieucoördinator in zo'n groep doet dat ook vanuit zijn gedreven heid." Aan Woets' wens de 'milieukennis' van de rijkspolitie op te vijzelen, wordt binnenkort gehoor gegeven. De be- stuursschool in Goes begint een milieu cursus. „Toegespitst op de opsporings ambtenaar. Over handhaving, groen, over allerlei zaken over leefomgeving. Ze passen de cursus aan op hetgeen de milieu-coördinatoren al weten. Ik ben er j Districtscoördinator C. Woets: 'Je werkt samen om milieuschade te voorkomen'. blij mee. Ze krijgen kennis. Want vergis je niet, het is een hele nieuwe materie." Je moet heel eenvoudig beginnen, vindt Woets. „Met zaken die je kunt behappen. En afgezien van dat 'kijk naar jezelf' heeft de politie ook een voorbeeldfunctie. Je begint met iets kleins. Bijvoorbeeld in het kader van het milieu hou je je aan de snelheid tenzij een zaak anders vereist." Zo kon het gebeuren dat de 'Porsche- jongens', de verkeersgroep, een half jaar geleden heeft besloten dat ze niet meer zoveel gingen inhalen om zich te laten zien. „Dat is die voorbeeldfunctie, je be gint met iets kleins. Je probeert kritisch naar je eigen werk te kijken. Het is ge makkelijk om naar de grote industrieën te wijzen." Of te katten op instanties die vergun ningen moeten verlenen, de provincie, de gemeente of het waterschap. „Zij moeten controleren of die regels ook worden na geleefd. Wij zien in dat samenwerken met die instanties beter is dan verwijten maken. Niet meer: blü, dat waterschap doet niets aan die dooie vissen. Je werkt samen om milieuschade te voorkomen." Er is dan ook een milieu-overleg tus sen politie, provincie, gemeenten en wa terschappen. Ook met de mensen van de gemeentepolitie is regelmatig contact. „Je maakt afspraken om te voorkomen datje langs elkaar heen werkt." Die samenwerking is ook belangrijk bij het opsporen van overtredingen. Water schappen kunnen bijvoorbeeld een ver moeden hebben dat een bedrijf iets ille gaal loost op een sloot. Dan kan de politie er rekening mee houden bij het door kruisen van de regio. Zo wordt over elk gebied regelmatig gevlogen met een he licopter. Om vanuit de lucht eventuele overtredingen op te sporen. „Ons doel is niet het zo veel mogelijk uitschrijven van processen-verbaal. Wij willen schade aan het milieu voorkomen. Be perken is belangrijker dan strafrechter lijk vervolgen." In Zeeland is er een bulk aan milieu overtredingen op allerlei terreinen, zegt Woets. „Je kan geen dorp opnoemen of je hebt er mee te maken." Want het gaat niet alleen om die industrie-reus die grote wolken gevaarlijke stoffen de lucht injaagt. „Neem een loonwerkers- bedrijf. Oude rotte accu's, die gasolie- tank voor de trekker die niet aan de eisen voldoet." De eigenaren moeten voorzieningen treffen zodat die olie of dat accuzuur niet in de bodem terecht komt. Blijkt bij een controle dat iemand tachtig procent van de voorzieningen heeft getroffen dan wordt die niet op de bon geslingerd. „Zo iemand is van goede wil. Vergeet niet, die voorzieningen tref fen, kost veel geld. Als iemand tachtig procent heeft gemaakt, dan moet je je gezonde verstand gebruiken. Dan komt die rest ook wel. Dan moet, je niet zeg gen: Hè, en die twintig procent." De politie wil een eigen systeem opzetten voor milieuzaken. „Dan kunnen we a la minute informatie oproepen en bewa ren." Een milieucoördinator kan dan di rect opvragen of een bedrijf iets mag lo zen of niet, om maar een dwarsstraat te noemen. Nu kan de politie putten uit het de informatie die de milieu-inspectie (een tak van het ministerie van VROM) verzamelt. „Een landelijk informatie systeem. Alles wat met chemicaliën, overtredingen, vergunningen enzovoort te maken heeft, kunnen wij daaruit ha len. Maar wij willen iets dat is toege spitst op de regio. Daar zijn onze tech neuten nu mee bezig." Van onze correspondent ZUIDDORPE - De vij f de j aarmarkt in Zuiddorpe op zater dag 8 september staat voor een groot gedeelte in het teken van het Zeeuwse kampioenschap van de limousins. Nooit eeder streden deze runderen, die gefokt worden voor het vlees, voor een provinciale Zeeuwse titel. Ongeveer vijftig limousins zijn in Zuiddorpe op het dorpsplein aanwezig. De keurmeesters let- ten vooral op de gespierdheid en vleeskwaliteit. „Aangezien de raszuivere fokkerij van dit 1 uit Frankrijk afkomstige vleesvee ook in Nederland hoog gewaardeerd wordt, beschou wen we dit eerste Zeuwse kam- i pioenschap als een kwalita tieve uitbreiding van onze jaarmarkt," aldus Alex van Bambost, vice-voorzitter van de stichting Jaarmarkt Zuid dorpe. Voorzitter A. van Waes: „Onze lustrumuitgave belooft een hele speciale Zuiddorpse jaar markt te worden. In vergelij king met vorige jaren hebben we in 1990 ook een publieks prijs in het leven geroepen. De bezoekers in Zuiddorpe kunnen met het invullen van een en quêteformulier hun stem uit brengen en de goede inzenders maken kans op een cadeau bon." De vijfde jaarmarkt in Zuid dorpe wordt zaterdag 8 sep tember officieel geopend door burgemeester W. de Graaf van Axel. Een uur eerder, om 09.00 uur, beginnen de keuringen van de runderen, paarden, gei ten en schapen. Eveneens om 09.00 uur begint de kleinvee- tentoonsteUing in gemeen schapscentrum 't Kaaike met ongeveer 150 konijnen, kippen en sierduiven, terwijl de keu ringen van het rundvee, de paarden en de stamboekkeu ringen en het Zeeuwse kam pioenschap van de limousins vanaf 10.00 uur hun beslag krijgen. J. Suy van het jaarmarktco mité: „In 1988 hadden we bijna 150 dieren op onze jaarmarkt Vorig jaar was dat aantal be duidend minder, maar ik ver wacht dit jaar door het Zeeuws kampioenschap van de limou sins meer dan 150 inschrijvin gen. Er wordt geen marktgeld gevraagd en er zijn mooie be kers en geldprijzen te winnen. Dat lijkt me aantrekkelijk ge noeg voor de deelnemers en de toeschouwers om naar Zuid dorpe te komen." Het middagprogramma van de vijfde Jaarmarkt Zuiddorpe (volgens voorzitter Van Waes de grootste van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen) begint om 12.00 uur met een rondrit met paard en wagen in de om geving van Zuiddorpe. Dat ge beurt met medewerking van In den Triem'n. Tussen 14.00 en 17.00 uur is er een zeskamp tussen enkele Zuiddorpse ploegen. „Vorig jaar kon de zeskamp niet door gaan wegens gebrek aan be langstelling van de deelnemers. Ik heb goede hoop dat we dit jaar wel een zeskamp kunnen houden. Tot dusver heeft na melijk al een zestal ploegen in geschreven," zei Van Waes. Traditioneel bij de jaarmarkt in Zuiddorpe is de schieting op de liggende wip bij M. de Cock, aanvang 14.30 uur. De prijsuitreiking van de vijfde jaarmarkt Zuiddorpe en de zeskamp en de trekking van de loterij zijn om 20.00 uur in 't Kaaike en de Zuiddorpse jaar markt wordt besloten met een bal met het dansorkest De Apollo's. Van onze verslaggever BEVEREN (B) - De grensge meente Stekene geeft geen toe stemming om op haar grondge bied varkens te verbranden. Burgemeester M. van der Aa heeft dat laten weten aan mi nister De Keersmaker van landbouw. Dit vanwege de forse milieu-overlast die het verbranden van varkens met zich mee zou brengen. De minister dacht dat het met een simpel telefoontje naar burgemeester Van der Aa wel snel gepiept zou zijn, maar dat viel tegen. „Op terreinen van de Wase Scheldeoever noch in de poldergemeenten worden varkens verbrand", liet Van der Aa weten. De Keersmaker stuurde vervolgens een top ambtenaar naar Beveren, maar ook die kon onverrichter zake naar Brussel terug. GENT (B) - Bewakers van het kasteel Gravensteen in Gent, goed voor vele duizenden bezoekers per jaar, hebben gedurende geruime tijd, door de dubbele ver koop van tickets in topmaanden, een extraatje van 10.000 tot 15.000 franken (tussen de 5500 en 8000) kunnen versieren. Al liepen de zaken in de winter wat minder vlot, toch had den de zes bewakers per man een jaarlijks extra inkomen van tussen de 80.000 en de 100.000 franken. Ze hebben het stadsbestuur wellicht drie miljoen franken onthouden. De zaak kwam aan het licht toen één van de suppoosten kort na zijn pensioen te biecht ging bij de stadsconservator. Het bleek dat tickets soms niet afgegeven werden en op nieuw verkocht, of dat aan groepen maar één toegangsbe wijs werd uitgereikt. Deze techniek werd gedurende ver moedelijk driejaar toegepast. De opbrengst ging naar een privékas met twee schuifjes. Eén met de winst uit de toegelaten verkoop van ansicht kaarten, souveniers, museumgidsjes en dergelijke en een ander dat gevuld werd met de wederrechtelijke verkoop van de tickets. Eind vorige week werden de betrokkenen voor onder zoeksrechter De Reghel gebracht, die ze verhoorde, maar hun aanhouding niet nodig vond. Het schepencollege van Gent vergaderde gisteravond over de affaire werden echter niet gedaan. -L» Mv

de Stem | 1990 | | pagina 9